Plan voor zee-stad niet reëel "Aktie tegen koppelbazen Veendam geschrokken na agressief protest tegen zigeunerkamp Weinig nitriet in ons voedsel Chinees bekent overval Provincie wil onderzoek Polder bij Maasland wellicht onder water 'n Hi hoort erbij Nu honderd polio-slachtoffers WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 GRONINGEN (GPD) Vanaf de provinciale weg Veendam- Nieuwe Pékela die dwars door Ommelanderwijk en Zuidwending snijdt vallen de spandoeken waarmee de twee dorpen sinds vorige week te gen een zigeunerkamp protes teerden niet eens op. Toch hebben Ommelanderwijk en Zuidwending er met hun actie landelijke bekendheid door gekregen. Dat kwam door de dreigende teksten die op de borden en dundoeken waren gevergd. Heel Nederland las mee dat de bevolking zich met alle middelen tegen de komst van de zigeuners wil verzet ten. Geschrokken van de grote publiciteit haalde men vrij wel onmiddellijk de spandoe ken met de mee$t krasse taal weg. ,£)it lijkt op puur fas cisme, dat was niet onze be doeling", reageerde het comi té ontzet dat verantwoorde- lijk was voor het eerste span doek langs De Wieke. Daarop werd nog „netjes" gezegd dat de zigeuners maar op het ge meentehuis in Veendam moe ten gaan zitten. Het idee dat inmiddels vele mensen hadden gekregen dat Ommelanderwijk en Zuid wending zigeuners niet kun nen luchten of zien was echter niet meer weg te denken. Tot grote spijt van het contactco- mitè De Ommelander Com pagnie dat haastig nog eens met de argumenten kwam aandragen waarom er dan wel actie wordt gevoerd: „We zijn niet tegen zigeuners maar tegen de grootte van de groep. Dit zal een aanslag vormen op een stukje leefkli maat dat wij met elkaar moeizaam hebben opge bouwd". Dat de zaak weieens uit de hand zou kunnen lopen was al door het comité gevreesd. In brie ven aan het gemeentebestuur van Veendam werd er tevoren voor gewaarschuwd dat de twee dorpen weieens „zeer on gerust" zouden kunnen rea geren. De angst dat jarenlan ge weggestopte frustraties over niet nagekomen beloften de herinnering aan vele ver geefse acties en het gevoel dat men bij de gemeente Veendam niet in tel is, mee zouden spe len bleek terecht te zijn. Want in feite is dit alles de reden dat Ommelanderwijk en Zuid- 'wending zo ongewoon agres sief reageren en met het grove geschut van harde acties en andere wilde plannen komen aanzetten. Het CD A-raadslid Roelie Meijer uit Zuidwending die al zo vaak op de bres heeft gestaan voor deze twee dorpen dat men hem de burgemeester van De Wieke" is gaan noe men, noemt het dan ook een emotionele ontploffing. Hij is er overigens zelf behoorlijk van geschrokken maar vindt toch dat men Ommelander wijk en Zuidwending niet op deze uitwassen mag beoorde len: ,Men moet niet vergeten dat het gemeentebestuur ja renlang geen oog voor de bui tendorpen heeft gehad. Dat is nu wel anders, maar Omme landerwijk en Zuidwending zijn het nog niet vergeten dat ze ten dode opgeschreven wa ren, dat heeft zeer ge daan". De dorpen dreigden door een bouwverbod dood te bloeden Dank zij een ombuiging in het beleid dat minder hard is ge worden voor de kleine dorpen lijken Ommelanderwijk en Zuidwending resultaat te boeken .Het bouwverbod werd opgeheven en het actiecomité (dat zich een paar jaar gele den in het vriendelijker Con- tactcomitè liet omdopen) wist de garantie af te dwingen dat voor een hele rij af te breken huizen aan het Kerkpad en het Noorderkwartier nieuwe woningen terug zouden ko- De 1500 inwoners van Omme landerwijk en Zuidwending gingen echter opnieuw Het CDA raadslid Meijer hij vindt het niet terecht dat het gemeentebestuur in deze kwestie de schuld krijgt toege schoven. Volgens hem is de provincie de enige boosdoener door eerst een snelweg door beide dorpen te leggen en dan een geluidshindergrens van 300 m vast te stellen waardoor de woningbouw in het nauw kwam. De gemeente Veendam heeft nu overigens een plek gevonden waar men zonder conflicten met de provincie kan bouwen. Tot nu toe hebben Ommelan derwijk en Zuidwending het bij dreigementen gelaten. De autoprotestrit die maandag avond 200 inwoners naar het gemeentehuis maakten om daar 944 handtekeningen aan te bieden, verliep zonder excessen. Dat wordt ook van de hoorzitting verwacht die donderdagavond in hotel Spelde is. Hoewel raadslid Meijer aan vankelijk voorspelde dat het een Poolse Landdag zou wor den, lijkt het dat Ommelan derwijk en Zuidwending hun emoties weer onder controle hebben. Zeker voor wat het Contactccmitè De Ommelan der Compagnie betreft. Dat wil B en W en de raadsleden die ook zijn uitgenodigd be stoken met harde argumenten om alsnog van een zigeuner kamp in Zuidwending af te zien. Want, vindt de heer Smid, B en W hebben een grote beoorde lingsfout gemaakt die ze ech ter nog kunnen herstellen. ,Men beschouwde Ommelan derwijk en Zuidwending als een wijk van Veendam en niet als zelfstandige dorpen. Dat kan haast niet anders want anders zouden ze nooit op de gedachte zijn gekomen het kamp uitgerekend in een van de kleinste kernen neer te zet ten. Dit druist immers tegen alle richtlijnen van CRM in. Het ministerie waarschuwt er niet voor niets voor dat een grote groep zigeuners een te zware stempel zou drukken op een kleine gemeenschap. Het is ook de reden dat men de op vang eigenlijk alleen maar wil regelen met gemeenten die minstens 20.000 inwoners tel len. Dat zijn nu ook precies onze bezwaren en die hebben niets te maken met discrimi natie en vooroordeel". DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland vindt de plannen voor woning- bouw in zee bij Den Haag en het Westland geen reëel alternatief voor de geplande bouw in het westen van deze provincie: tot 1990 in totaal 18.000 woningen in Leid- schendam-Nootdorp, Zoetermeer-Zuid en Delft-Delft gauw. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn tot dit standpunt gekomen door de uitkomsten van een studie, die door een ambtelijke werkgroep van de provincie Zuid-Holland is verricht. Deze studie werd in gang gezet nadat in 1977 drie plannen tot landaanwinning voor de Zuidhol landse kust, met daarop woningbouw geprojecteerd, werden gelan ceerd. De ontwikkelingsmaatschappij Polyzathe presenteerde het plan „Dorp in Zee", ook wel „Scheveningenhaven" genoemd, twee Haagse gemeenteraadsleden kwamen met het plan om woningen te bouwen aan de zuidzijde van de Scheveningse buitenhaven (het plan Westduinen) en de Stevin Groep opperde het idee om op grootschalige wijze land aan te winnen ter hoogte van het Westland: het plan Nieuwduinen. Aantrekkelijk De ambtelijke werkgroep van de provincie Zuid-Holland is tot de conclu sie gekomen dat de kustlocaties voor Den Haag en het Westland op het eerste gezicht een aantrekkelijke oplossing lijken voor de ruimtenood en de verstedelijking die er in het westen is ontstaan. De vele problemen in Zuid-Holland West laten zien dat elke verruiming van dit gebied in beginsel welkom is", aldus de werkgroep. Maar ook aan de aanleg van locaties in zee kleven vele onopgeloste vragen. „Niet alleen het gebruik door de mens, maar ook het milieu voor het dierlijk leven in zee langs de kust en in de duinen zal, mogelijk schadelijk, worden beinvloed" Ook wijst de werkgroep erop dat kustlocaties met een aantal niet op te heffen omstandigheden te kampen zouden hebben: mist, wind, zout. Door de klimaatsverandering als gevolg van kustlocaties zullen de agra rische activiteiten in het Westland volgens de werkgroep waarschijnlijk nadelig worden beinvloed. Haalbaarheid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat de mogelijkheid om in de Noordzee te bouwen wel nader moet worden onderzocht. Het provin ciaal bestuur pleit voor de instelling van een studiecommissie, waarin vertegenwoordigers van diverse ministeries en de provincie Zuid-Hol land zitting zouden moeten nemen. Deze commissie zou de kustlocaties op hun haalbaarheid moeten bekijken, evenals de gevolgen voor natuur, milieu en strandgebruik. ROTTERDAM (ANP) - Als Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land hun zin krijgen, zal de Fop pen-polder bij de gemeente Maasland, waar nu nog tuinbouw ADVERTENTIE gepleegd wordt, onder water worden gezet om er een water sportgebied van te maken. Het plan om de 80 hectare metende polder te inunderen werd al een aantal jaren geopperd door de in gezetenen zelf. Zij voorzagen een forse verhoging van de polderlas- ten omdat de lange dijk die de polder omringt, verzwaard moest worden. Nu de polderlasten ech ter over een groter gebied worden verdeeld denken zij er anders over. Volgens burgemeester J. van der Brink van Maasland staat de ge meente niet onwelwillend tegen over het plan van Gedeputeerde Staten, maar, zo zei hij, "er zullen wel voorwaarden worden ge steld". Deze moeten nog door de gemeenteraad geformuleerd worden. De burgemeester deelde mee, dat aan het inundatieplan zowel voor-als nadelen kleven. Positief aspect is, dat de vlietlanden bij Maasland, die een uniek natuur gebied vormen, bij het onderwa ter zetten van de Foppen-polder minder last zullen hebben van het scheepvaartverkeer. Daar staat weer tegenover, dat bij de komst van een watersportgebied twee goed florerende agrarische bedrijven het veld zullen moeten ■k AlROLO/ZWITSERLAND - Bij een verkeersongeluk in het Zwitserse plaatsje Airoio zijn gistermiddag drie Nederlandse toeristen om het leven gekomen en een vierde zwaar gewond. Hun auto kwam frontaal in bot sing met een Zwitserse wagen. De twee inzittenden hiervan zijn zwaar gewond. De slachtoffers zijn: J. Ahoud (52), E. Ahoud (61) en F. W. Arends (61). De heer W. Arends (60) is zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. VLISSINGEN (GPD) - Het aantal poliogevallen is ge stegen tot honderd. Gisteren werden opnieuw drie vermoedelijke gevallen van polio geconstateerd: twee in Zeeland en een in Nieuwerker aan den IJssel. Het betreft een 29-jarige man in Arnemuiden die zich om godsdienstige reden niet had laten inenten en een 25-jarige vrouw uit Baarland op Zuid-Beveland, die eveneens niet was gevaccineerd. Beiden zijn met verlammingsverschijnselen in een ziekenhuis opge nomen. In Nieuwerkerk aan den IJssel moest een 26-jarige man in het ziekenhuis worden opgenomen met vermoedelijk polio. Van de honderd poliogevallen die tot nu toe in ons land zijn geregistreerd, moet in aanmerking worden ge- een 17-jarige meisje uit Koudhoorn, dat destijds als zestiende polioslachtoffer was gemeld, geen polio blijkt te hebben. De inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dr. S. Lelie, benadrukte dat in het in de beide Zeeuw- sche gevallen nog om een vermoeden van polio ging. Een eventuele bevestiging kan pas worden gegeven na een laboratoriumonderzoek..De uitslag daarvan zal op zijn minst nog enkele dagen in beslag nemen. Dr. Lelie was van mening dat de stijging van het aantal poliogevallen nog wel enige tijd zal voortdu ren. Hij toonde zich ernstig bezorgd, zeker nu op èèn dag in zijn inspectie twee nieuwe gevallen waren geconstateerd. ENSCHEDE (GPD) - In Neder land wordt al jaren onder zocht in welke mate de che mische stof nitriet, die onder meer gebruikt wordt voor de conservering van levens middelen, gevaarlijk is voor de volksgezondheid. In de Verenigde Staten is uit een onderzoek gebleken dat ni triet kanker kan verwekken bij dieren en waarschijnlijk ook bij de mens. De plaatsvervangend-direc- teur van de Keuringsdienst van Waren in Enschede, drs. J. W. Haken, vertelde dat de stof in ons land maar in zeer geringe mate wordt gebruikt als conserveringsmiddel. Het wordt in de verhouding van een- paar delen op een miljoen toegevoegd aan en kele kaassoorten en gefer menteerde (en rauwe) worst soorten. Slagers mogen ni triet dat een „zwaar vergif' is niet in huis hebben. Enkele exportbedrijven hebben het wel maar dan achter slot en grendel en er is maar èèn man die de sleutel heeft. „Het is daarom uitgesloten dat er vergissingen gemaakt kunnen worden", aldus drs. Haken. Naar zijn mening is er geen aanleiding om het gebruik in Nederland te verbieden. In de VS heeft het technolo gisch instituut van Massa- chusets drie jaar gewerkt aan een onderzoek over ni triet op verzoek van het fe derale bureau voor voe- dings- en geneesmiddelen. Nadere gegevens over het rapport van het instituut zijn hier nog niet bekendge maakt. Evenmin dus de mate waarin het gevaar voor kan ker aanwezig is. De federale regering aarzelt of het toepassen van nitriet nu ook moet worden verboden in de VS. Daar wordt onge veer 7 procent van alle le vensmiddelen met nitriet behandeld. In Nederland is TNO al jaren bezig met een onderzoek naar de gevolgen van het gebruik van nitriet. Drs. Haken zegt nog dat ni triet ook kan voorkomen op groente. Dat gebeurt wan neer er teveel kunstmestni- traat op is blijven zitten. Dit wordt dan via bacterièn om gezet in nitriet. Een derge lijke groente is dan zo gauw verlept dan niemand ze meer wil eten, aldus drs. Ha ken. ROOSENDAALKOPENHAGEN (GPD) - Ook de Chinese kok P. C (21) uit Geldermalsen heeft te genover de politie van Kopenha gen een bekentenis afgelegd in zake de overval met doodslag in Roosendaal. Eerder heeft de an dere in de Deense hoofdstad gearresteerde Chinese kok, de 24- jarige S. L. uit Vlijmen, reeds eerder zo'n bekentenis afgelegd. Beiden ontkennen overigens de schoten te hebben gelost, ten ge volge waarvan eierhandelaar H. Ebben uit Roosendaal werd ge dood. Het Chinese tweetal, dat tot aan de uitlevering aan Nederland in Ko penhagen onder arrest blijft, heeft de politie meegedeeld dat bij de overval op het Chinese res taurant Golden City in Roosen daal op 24 juli in totaal zes Chine zen waren betrokken. Twee van hen zijn nog op vrije voeten, maar hun identiteit is bekend. Het zijn de 34-jarige Singapore-Chinees T. Y. en de 25-jarige in Maleisië geboren S. L. Uitgebreide maatregelen bij opruimen zware bom ROTTERDAM (ANP) - In een wei land in de buurt van Rotterdam- Hoogvliet is een niet ontplofte bom uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt. Gezien de omvang van het projectiel en het feit dat op het nabijgelegen terrein een af- vuurinstallatie heeft gestaan, gaat het vermoedelijk om een V- 1. De explosievenopruimingsdienst zal op 24 augustus proberen de bom onschadelijk te maken. Hiervoor zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. Een gedeelte van de wijk zal op die dag worden ontruimd. Op 21 augustus begint de dienst de bom voorzichtig uit te graven. De gemeente Rotterdam is op de bom gewezen' door een boer in ruste die een tentoonstelling be zocht over oud-Hoogvliet. Bij het zien van oude foto's herinnerde de man zich dat in zijn weiland tijdens de Tweede Wereldoorlog een V-l was neergestort. AMSTERDAM-In Amsterdam is gisteren het vierde slachtoffer (sinds zaterdag) van heroïnegebruik gevonden Dit maal was het een 25-jarig Engels meisje uit Engeland dat op een woonboot dood werd gevonden. Zij was juist bezig geweest zich een nieuwe dosis in te spuiten. De eerste drie slachtoffers van deze week zijn alle drie aan een te grote dosis overleden, zo heeft sectie uitgewezen. UTRECHT (ANP) - Het CNV vindt net dringend gewenst dat werk gevers die illegale buitenlandse werknemers werk aanbieden, meestal koppelbazen, streng worden gestraft. De gebeurtenis sen rond de 182 Marokkanen hebben volgens het CNV duide lijk aangetoond, dat actie nood zakelijk is. "Werkgevers, die buitenlanders il legaal in dienst nemen profiteren niet alleen op een onwaardige manier van de situatie waarin de buitenlanders verkeren, maar zij wekken ook de valse hoop op een langdurig verblijf. In het geval van de 182 Marokkanen is juist dit aspect zeer belangrijk ge weest", aldus het CNV. "Er is geen sprake van dat van de zijde van het ministerie van justi tie informatie die betrekking heeft op de illegaal in Nederland verblijvende Marokkanen is of wordt achtergehouden voor de raad van state". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie verklaard. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag had laten we ten dat het alle op de Marokkanen betrekking hebbende stukken had doorgestuurd aan het minis terie van justitie. De FNV heeft de Marokkaanse hongerstakers in de Amsterdam se kerk de Duif gistermiddag vijfduizend gulden geschonken. Dinsdagmiddag hebben de voorzit ter van de raad van kerken, prof. H. Berkhof, en de praeses van de generale synode van de gerefor meerde kerk. ds. G. Mak. zich tij dens een bezoek aan de Duif laten informeren over de situatie van de hongerstakers.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7