Beleid B en W voor Endegeest gekraakt "Geen behoefte aan extern onderzoek BEDRIJVEN PROTESTEREN Nieuwe Nonnenbrug in aanbouw PSP doet linkse drie handreiking Iruibsljiris ^Inns El Cid laat 2000 studenten struinen Folkloristische optocht WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 LEIDEN LEIDEN - Aan het Rapenburg wordt op het ogenblik gewerkt aan het herstel van de Nonnen- brug. De brug vormt een van de verbindingen over het Rapen burg en verkeerde al geruime tijd in zeer slechte staat. De conditie van de brug was zelfs zo slecht, dat de brug al geruime tijd voor het verkeer was afgesloten Om de voetganger al te veel omlo pen te besparen.tijdens de restau ratie is vlak naast de Nonnen- brug een houten voetgangersbrug gebouwd. In feite is er geen spra ke van restauratie maar van de bouw van een totaal nieuwe brug De slechte staat maakt het nood zakelijk dat de bestaande brug helemaal gesloopt wordt. Wel zal de nieuwe brug dezelfde vorm krijgen als de huidige. Het herstel van de Nonnenbrug is onder meer mogelijk geworden door een subsidie van het rijk. Vo rig jaar november besliste de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening dat voor het Werk een rijksbijdrage van 475.000 gulden zal worden gege- LEIDEN - De raadscommissie voor gezondheidszorg heeft gis teravond het B en W-beleid ten aanzien van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest tot de grond toe afgebroken. De com missie liet geen spaan heel van het college-voorstel (voor de raadsvergadering van 28 augus tus) waarin B en W een aantal maatregelen aankondigt om En degeest uit de moeilijkheden te halen. De commissieleden waren eensge zind van mening dat dit B en W- voorstel niet acceptabel is. De al gemene kritiek was dat de rap portage van de onderzoekscom missie over de situatie op Ende geest - in deze commissie zaten ook enige leden van de commis sie gezondheidszorg - nauwelijks in het B en W-voorstel is terug te vinden. Höppener (PvdA): "De onder zoekscommissie heeft veel werk gedaan en veel belangwekkende LEIDEN - De fractie van de PSP in Leiden wil met PvdA, PPR en D'66 een soort minimum-over eenkomst aangaan voor de vor ming van een links college van burgemeester en wethouders. De onderhandelingsdelegatie van de PSP heeft dit voorstel gisteren ingebracht in het overleg met PvdA, PPR en D'66. De PSP-af- deling moet dit voorstel volgende week vrijdag beoordelen. De overeenkomst die de PSP wil aangaan, legt vast dat de PSP de programmaschets van PvdA, PPR en D'66 onderschrijft; men ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraal 42 leiden tel. 071-131204 Vakantiebezigheden Voor donderdag 17 augustus staan de volgende vakantie bezigheden op het program- Westerkwartier, Ten Katestraat - Kring spelen in speeltuin voor kleuters10 uur ZevensprongBernhardkade - Indianenfeest (voorbereidin gen) 10 uur, roeitocht De Does 13 uur. Klinker, Berlagestraat - Quiz en songfestival voor gooche laars, acrobaten e.d. VijfhovenhuisHoflaan - talen tenjacht. Op Eigen Wieken. Valkenpad - Tekenfilms 14-16 uur. Mirtl't Honk, Lage Rijndijk - Film in de speeltuin9.30 uur; fietswedstrijd ('s middags) Morschwijck, Topaaslaan - Disco 20 uur Vrolijcke ArkePieterskerk- choorsteeg - Dierenspel van 14 uur tot 1530 Mierennest, Morsweg 59 - Be- jaardensoos 1330-16.30 uur Duivensport PV "De Vriendeclub hield mei 387 duiven een vlucht vanaf St. Dizier. De uitslag was: 17, F. Ladan, 2. JBeekman 3,8, J.v.Seggelen,4.J.Gijsman,5. K. Ie Febre, 6, J. Siera, 9, 10, Bodijn-Rijsbergen. Verder werd met 805 duiven gevlogen vanaf Roosendaal. De uitslag daarvan was: 1. J. v. Segge len, 2. J. Siera, 3, 8, T. Gijs man, 4. H. Wansink, 5. J. Gijsman, 6. J. Wansink, 7. W Rietkerk, 9. G. Zandbergen, 10. T. Houweling. PV "De Reisduifvloog met 106 duiven vanaf St. Dizier. De uitslag: l.S.v. d. Hoven, 2. N. v.d. Dop en Zn., 3, 5, 8, 9, P Mooten, 4, 10, C. Strik, 6. W. Kop, 7. J. de Roode Vanaf Roosendaal werd gevlogen met 181 duiven. De uitslag: 1 2, 7, P.Mooten,3,9, W.Kop.4, 6,10, S. v.d. Hoven, 5. C. Strik, 8. ANoorderwier Volksdansen Eind augustus begint de volks dansvereniging Tarantella weer met het nieuwe danssei- zoen. Sinds jaar en dag heeft deze vereniging op woens dagavond onderdak in het Leids Vrijetijdscentrum aan de B reestraat 66. Behalve het aanleren van folkloristische dansen uit eigen land en an dere landen neemt de gezel ligheid ook een belangrijke plaats in. In het nieuwe sei zoen wordt gestart met twee groepen: een van 19.45 tot 21.15 uur voor beginners en een van 2130 lot 23.00.uur voor gevorderdenHet dansen staat onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Geïnte resseerden kunnen zich opge ven bij T. KnijnenburgRese dastraat 11. Leiden, tel. 123377. Daar kan men ook te recht voor nadere informatie. informatie gegeven. In het rap port van 12 juli 1978 heeft de commissie ook aanzetten tot ver anderingen op Endegeest gege ven. Maar het advies van B en W wijkt dermate af van de rappor tage van de commissie dat het voor mij onbespreekbaar is". Van Oosten (PPR):' "Het is teleurstel lend dat het college zo weinig van de adviezen van de onderzoeks- heeft overgenomen" Schoute (WD): "Het B en W-voor stel is onvoldoende en niet accep tabel om in behandeling te wor den genomen". Passchier (PSP): "Ik ben teleurgesteld in het pre advies van B en W. Het is onbe grijpelijk dat dit uit de bus geko men is" De Geus (CDA): "Dit pre-advies is een slap aftreksel van wat de onderzoekscommis sie heeft gerapporteerd" De verantwoordelijke wethouder Oosterman (D'66) was duidelijk verrast door de keiharde kritiek van de commissieleden. Vervolgens kwam Oosterman met een aantal wijzigingen op "net pre advies van B en W. Op een aantal punten kwam hij daarmee aan de wensen en verlangens van de commissie tegemoet. "Het gewij zigde besluit is in elk geval een vooruitgang", aldus Höppener. Toch luidde de verwachting dat de discussie in de gemeenteraad op 28 augustus nog wel wat stof zal doen opwaaien. Passchier: stap voorwaarts. bij de stemming in de raad voor linkse wethouders zal kiezen; ze zich onthoudt van steun aan mo ties van wantrouwen tegen het college en over belangrijke zaken vooraf overleg met PvdA, PPR en D'66 wordt gevoerd. Met deze handreiking wil de PSP de vorming van een links college mogelijk maken. Fractieleidster Passchier zei dat deze opstelling van de PSP 'duidelijk een stap voorwaarts is'. De PSP blijft weliswaar zelf buiten het college, maar ziet in deze overeenkomst voldoende zekerheid voor de linkse drie. De reactie van PvdA, PPR en D'66 is verschillend. De PPR is duide lijk voor samenwerking voor de PSP, D'66 schort het standpunt nog op tot ook de PvdA een keuze gedaan heeft, en de PvdA is nog verdeeld. Fractievoorzitter Van Dam zei vanmorgen wel tevreden te zijn met de opstelling van de PSP, maar vroeg zich af of deze voldoende is voor een stabiel college. LEIDEN - Directeur drs. G. Mojet en de Dienstcommissie van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest hebben geen behoefte aan een extern onder zoek naar de personele situatie op Endegeest. In een brief aan het college van B en W noemt directeur Mojet een dergelijk onderzoek "niet noodza kelijk" Maar mocht het onderzoek door gang vinden dan zal het perso neel van Endegeest hieraan wel meewerken onder voorwaarde dat de opdracht die het extern bureau meekrijgt in overleg met het personeel wordt geformu leerd. De brief van Mojet is een reactie op het rapport van de onderzoeks commissie naar de situatie op Endegeest en op het pre-advies van B en W. Opvallend is dat hij in de brief niet ingaat op het rapport van de onderzoekscommissie Wel spreekt hij zijn waardering uit over de constructieve benade ring door B en W van de proble men op Endegeest. Hij zegt zeer verheugd te zijn over het pre-ad vies van B en W aan de gemeente raad. Directeur Mojet schrijft dat de hoogste prioriteit moet worden gegeven aan de instelling van een bestuurscommissie. Een van de eerste taken van deze commissie is om de niet-medische leiding van Endegeest te versterken. Volgens Mojet wordt het ontbre ken van een economisch direc teur steeds meer voelbaar. Ook in de raadscommissie voor ge zondheidszorg werd gisteravond gepleit voor een bestuurscom missie, zij het dat enkele leden wat terughoudend waren. De die onder controle staat van de gemeenteraad, krijgt als opdracht mee te onderzoeken hoe de toekomstige bestuurs- en directiestructuur van Endegeest eruit moet zien. In de tussentijd vormt de i terim-bestuur Weinig Höppener (PvdA) kon wel meegaan met de instelling van een derge lijke commissie, al was het schoorvoetend. Doorslaggevend voor hem was dat de gemeente raad. die officieel het bestuur van Endegeest vormt, de laatste jaren te weinig belangstelling voor het psychiatrisch ziekenhuis heeft getoond. "Ik betwijfel of de raad - gezien de ervaringen uit het ver leden - Endegeest nu wel goed zou besturen. Daarom kan ik meegaan met de instelling van de commissie. Maar de raad moet wel het recht houden de commis sie weer op te heffen als men wel weer voldoende bestuurlijke aandacht heeft. Met de instelling van de bestuurscommissie is nog niets overboord", aldus Höppe- Van Oosten (PPR) was dezelfde mening toegedaan. Wel pleitte hij voor vertegenwoordigers van de bewoners en de ouders in de be stuurscommissie. Passchier (PSP) was tegen een be stuurscommissie. "Er is de laat ste tijd zoveel boven komen drij ven over Endegeest. Het lijkt me tegenover de werkers van Ende geest niet netjes om het bestuur nu maar snel over te dragen zon der dat er aanzetten zijn gegeven tot verbeteringen." In een vorige week gestuurde brief aan het college van B en W neemt districtsbestuurder H. de Jong namens de ABVA, KABO en het Ambtenarencentrum eveneens stelling tegen een bestuurscom missie voor Endegeest. Ook hij protesteert tegen het feit dat be woners van Endegeest niet in de bestuurscommissie zitting zullen hebben. Bovendien zijn wij van mening dat een psychiatrisch ziekenhuis in tegenstelling tot vroegere opvat tingen veel sterker in de "nor male" maatschappij geïntegreerd dient te worden", aldus De Jong. Deze week is de zoveelste lich ting eerstejaars studenten weer op de sleutelstad neerge daald. Verdeeld over zo'n 200 groepjes zullen zij in het ka der van de El Cid-week tot en met vrijdag de stad verken nen waar zij de komende ja ren zullen gqan studeren. Ie der groepje is acht tot tien man groot en staat onder lei ding van een mentor, een ou derejaars student of studen te die zo'n beetje dienst doet als reisleider of -leidster. Zo'n 200 groepjes dus, ieder acht tot tien man sterk. Een een voudig rekensommetje leert ons dat er op dit moment een kleine 2000 "eerstejaars" door Leiden struinen. Een intro ductieweek organiseren voor een dergelijk grote groep is vanzelfsprekend een heidens karwei. Dat heidense karwei wordt ie der jaar uitgevoerd door stu denten die daarbij worden geassisteerd door Hans Kers bergen van het bureau in schrijvingen van de Universi teit. Dit afschuiven van de verantwoordelijkheid voor het al of niet slagen van de in troductieweek op studenten gebeurt onder het motto "het is leuk dat de student ook zelf eens iets organiseert" Voor Tineke Zuidgeest, Otto Vos, Carien Princen, Hans Smit en Joke Meter, tesamen El Cid '78 (El Cid staat voor eerste Leidse commissie in troductiedagen) vormend en belast met de organisatie van deze week is het de afgelopen maanden krankzinnig druk geweest. Op dit moment heeft dit vijftal het zelfs zo druk dat er een speciale publiciteits- man, Rolph Pagano, in de arm is genomen Pagano: "De commissie heeft het waanzinnig druk. In fe bruari is zij geinstalleerd en al vanaf maart begonnen met de voorbereidingen. Ja, wat wil je. Het is natuurlijk een gigantisch project dat geor ganiseerd moet worden en doordat er ieder jaar een nieuwe commissie wordt sa mengesteld beschikt niemand van de leden met uitzonde ring van Hans Kersbergen over enige ervaring. Dit bete kent dat ieder jaar de voorbe reiding weer nooit voor de volle 100 procent naar wens verloopt, maar dat is ook haast onmogelijk" De meeste moeilijkheden bij de voorbereidingen zijn volgens Pagano het gevolg geweest van de gebrekkige samen werking met de verschillende diensten van de universiteit. "Een vreemde zaak wanneer je beschouwt dat de universi teit de opdrachtgever van de commissie is", aldus Pagano. Een ander probleem waar de commissie mee te kampen heeft gehad was het vinden van een geschikte ruimte voor het slotfeest van as. vrijdag. Het gevolg is dat het eindfeest nu is opgesplitst. Iedere ver eniging geeft nu zijn eigen feest. Ondanks dat de com missie hiermee een brok werk uit handen wordt genomen is het toch niet de meest ideale situatie". Volgens de contactpersoon tus sen El Cid en de gemeente Lei den, Wim Issendonck van het bureau Voorlichting is deze introductieweek een groot succes aan het worden. Issen donck: "Vorig jaar was de motivatie onder de studenten niet zo groot omdat het pro gramma veel te uitgebreid was. Dit jaar is die fout niet opnieuw gemaakt en het re sultaat is al direct merkbaar. De studenten tonen overal zeer veel belangstelling voor, zijn echt gemotiveerd bezig". Issendonck vervolgt: "Het ac cent van deze El Cid-week is duidelijk komen te liggen op het leren kennen van de stad Leiden met al het wel en wee. De studenten worden gewoon de wijken ingestuurd en zo leer je een stad natuurlijk het beste kennen. In verschillende wijken, onder andere in het Heren gracht- Zijlsingel-gebied hebben wij ruimtes ingericht waar ge meente-ambtenaren informa tie geven aan de studenten of eventuele vragen beantwoor den. Deze opzet vind ik bij zonder goed, tot nu toe loopt het dan ook allemaal ge smeerd" El Cid '78. In de wagen van links naar rechts Otto Vos, Joke Meter en Hans Smit. Op de voorgrond Carien Princen (links) en praeses Tineke Zuidgeest. Problemen bij vrijmaken van Zijloever voor woningen en recreatie Sombrero 100 gram Een nieuwe special van uw Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker! Eenvoudige bereiding: 2 x minuten in de kockepan of op de barbecue. [KJ üw Keurslager LEIDEN - Het zal bijzonder moei lijk zijn om voor de bedrijven die momenteel gevestigd zijn langs de Zijloever in de Kooi een ande re vestigingsplaats te vinden. De gemeente heeft in het ontwerp- bestemmingsplan voor de Kooi aangekondigd dat deze bedrijven moeten verdwijnen om plaats te maken voor recreatie en woning bouw. In een vergadering van een aantal raadscommissies werd gisteravond nogal wat kritiek geuit op dit v W. Volgens het WD-raadslid Van Duijn worden geregeld bedrijfs terreinen aan de bestemming onttrokken maar verzuimt B en W sinds jaar en dag aan te geven industrievestigin gen mogelijk zijn. Van der Horst (PvdA) merkte op dat vooral ves tigingsplaatsen aan het water nauwelijks meer aanwezig zijn. Hij zei er dan ook bezwaar tegen te hebben om de Zijloever een andere bestemming te geven. Al eerder heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ernstige bedenkingen getoond tegen het verplaatsen van de bedrijven. Het bezwaar van de Kamer is dat het bedrijfs belang en de economische aktivi- teiten in het bestemmingsplan te weinig ruimte krijgen. Men vreest dat het verdwijnen van de bedrijven een verdere verschra ling van het Leidse bedrijfsleven en verlies van werk zal opleveren. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) wees er op dat woning- Zakennieuws LEIDEN - Aan de Breestraat 7 is de nieuwe herenmodezaak Bixby ge opend. LEIDEN - In verband met het internationale volksdansfestival dat het komende weekeinde in de Leidse Groenoordhallen zal worden gehou den wordt er vrijdagmiddag een folkloristische optocht gehouden door de Leidse binnenstad. Aan de optocht wordt deelgenomen door groepen uit Engeland, Hongarije, Ierland, Israël, Joego-Slavië, Roemenië, Zwe den en Nederland. De optocht start om twee uur 's middags vanaf het Pieterskerkplein en volgt daarna de volgende route: Muskatelsteeg, Gerecht, Papengracht, Langebrug, Rapenburg, Kort Rapenburg, Prin- sessekade, Haarlemmerstraat, Koestraat, Oude Rijn, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, V en D, Kapelsteeg, Vis markt, Stadhuisplein. Op diverse plaatsen in de route zullen door de deelnemende groepen kleine demonstraties worden gegeven. bouw op het terrein noodzakelijk is om het woningverlies bij reno vatieprojecten elders in de Kooi en in Noorderkwartier op te van gen. In het ontwerp-bestem- mingsplan staat dat in het gebied langs de Zijl 150 tot 200 woningen gebouwd kunnen worden. Vol gens Verboom zal verplaatsing van de veelal hinderlijke bedrij ven vrijwel geen gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid. Tijdens de vergadering konden zij die tegen het ontwerp-bestem- mingsplan een bezwaarschrift hebben ingediend hun bezwaren mondeling toelichten. Duidelijk werd dat het vooral voor ijzer- en metaalhandel Gijzenij, en voor het autogasverkoopstation aan de Atjehstraat. uiterst moeilijk zal zijn een nieuwe vestigings mogelijkheid tc vinden. De heer Van der Heijden, raadsman van de firma Gijzenij, verweet de gemeente op een onverantwoor de wijze met de belangen van het bedrijf om te springen. Hij zei de indruk te hebben dat, nadat er vele pogingen zijn ondernomen om het bedrijf weg te krijgen, men nu het bestemmingsplan ten baat neemt om het bedrijf te laten verdwijnen. Wethouder Verboom lichtte toe dat het autowrakkenprobleem niet alleen door Leiden kan worden opgelost. "Het bedrijf heeft een regionale functie en er is daarom overleg met de provincie om een oplossing voor het autowrak kenprobleem te vinden", aldus Verboom. Van Zijp (CDA) vond dat de gemeente eerder pogingen had moeten ondernemen om met de naburige gemeenten te over leggen over een mogelijke vesti gingsplaats buiten Leiden. Grote moeilijkheden dreigen er ook bij het zoeken naar een ande re lokatie voor het autogasver koopstation. Gezien de nieuwe, zeer strakke normen van het mi nisterie is een andere vestigings plaats in de gemeente Leiden niet denkbaar. Ook de huidige vesti gingsplaats is in strijd met die nieuwe richtlijnen. De wethou der zei dat het, in verband met de gevaren die aan hei aui. >e.is-ta- tion verbonden zitten, niet wen selijk is het bedrijf binnen Leiden te houden. Het zal evenmin een eenvoudige zaak zijn elders een plaats voor het bedrijf te vinden. Verboom zegde alleen toe dat voor de Melkunie aan de Kooilaan eert goede uitwijkmogelijkheid in Leiden gevonden zal worden. Een toezegging zo vlot gedaan, dat hij nogal wat hilariteit veroor zaakte. hetgeen Verboom de "p- merking ontlokte: "Och, je kunt ze niet allemaal de stad uitjagen". Het ontwerp-bestemmmgsplan voor de Kooi zal op 28 augustus in de gemeenteraad aan de orde komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3