De dubieuze profetieën over de pauskeuze Fred Filippo: "Ik zal vechten voor mijn plaats" Na Paulus nog vier pausen Noord wijk kansloos tegen AZ'67: 0-6 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 UTRECHT (GPD) - Volgens een eeuwenoude theorie is het nu een van de allerlaat ste keren, dat in Rome de kardinalen uit de hele we reld bijeenkomen om een paus te kiezen. Volgens die theorie komen er namelijk nog maar vier pausen en dan is het gedaan met de opvol gers van Petrus. Die theorie heeft een twijfelachtige plaats gekregen in de kerk historie onder de naam „Pausprofetie van Mala- chias". Van deze Malachias, een Ierse aartsbisschop uit de twaalfde eeuw, wordt ge zegd dat hij tijdens een vi sioen een lijst heeft opge schreven van 112 korte La tijnse zinnetjes, die ieder de typering zouden vormen van een paus. Van die lijst zijn er nu 108 „afgewerkt". En al eeuwen strijden kerkhisto rici over de vraag of we hier te doen hebben met een heu se toekomstvoorspelling of een geraffineerde oplichter struc, bedoeld om in de zes tiende eeuw een bepaalde bisschop op de pauselijke troon te krijgen. De profetieën van Malachias Beide strijdende partijen voe ren argumenten aan die je op het eerste gezicht enige rede lijkheid niet kunt ontzeggen. De tegenstanders zeggen dat de voorspellingen van de pausen die leefden voor de ontdekking van de profe tieën, aanzienlijk betrouw baarder zijn dan de medede lingen over latere kerkvor sten. De voorstanders wijzen op een aantal sterke staaltjes uit de voorspellingen. Zo werden enkele pausen uit de twintigste eeuw zó raak ge typeerd, dat zelfs zeer ach terdochtige lieden er vreemd van opkijken. Benedictus XV, die in Rome zetelde van 1914 tot en met 1922 en dus de eerste wereld oorlog en de Russische revo lutie meemaakte, werd ge kozen waar Malachias „Re- ligio Depopulata" („De Ver woeste Godsdienst") had voorspeld. Voor Pius XI, be kend om zijn standvastig heid ten opzichte van fas cisme en communisme, werd eeuwen tevoren de term Fi des Intrepida („Ongeschokt Geloof') opgeschreven. En Pius XII werd lang voor zijn geboorte „aangekondigd" als Pastor Angelicus („En gelachtige Herder"), wat volgens aanhangers van Ma lachias' Profetieën in een opmerkelijk helder moment moet zijn neergeschre ven. Vooral in kringen van vroege re kandidaat-pausen moet Malachias nogal wat volge lingen hebben gehad. Een boosaardige anecdote wil dat de Amerikaanse kardi naal Spellman, die tijdens het conclaaf van 1958 een van de kandidaten voor het pausschap was, tot het uiter ste ging om te voldoen aan de omschrijving die Malachias voor de nieuwe paus had ge geven: Pastor et Nauta („Herder en Zeeman"). Hij zou, aldus de boze tongen, een boot hebben gehuurd, hem vol schapen hebben ge laden en zo de rivier te Tiber op en af gevaren hebben. Het feit dat zo'n verhaal kon ontstaan, mag genoeg reden zijn om nu er een opvolger voor Paulus VI gekozen moet worden de profetieën van Malachias eens tegen het licht te houden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT (GPD) - De benedictijner monnik en historicus Arnold Wion was in 1595 de eerste die de profetieën van Malachias openbaar maakte. Hij vermeldde ze kort in zijn boek „Lignum Vitae". Op dat moment was het al 447 jaar geleden dat Malachias in Clairvaux de laatste adem had uitgeblazen. Hoe kwam het dan dat zoiets opmerkelijks als een voorspelling over liefst 112 volgende pausen zo lang verborgen bleef? De verklaring voor dit verschijnsel is nogal zwak. Volgens een zekere abbè Cucherat (die er in 1871 over publiceerde) zou de Ierse bis schop Malachias in 1139 en 1140 visioenen hebben gehad tijdens een bezoek aan de toenmalige paus Innocentius II Deze had het in die dagen nogal moeilijk: de ene tegenpaus na de andere stond op, de ene dwaalleer na de andere werd verkondigd en de paus raakte het ene stuk Italië na het andere kwijt. Bij wijze van troost zou Malachias het manuscript van zijn profetieën aan paus In nocentius overhandigd hebben. En die zou het in de archieven hebben gestopt, waar het vier eeuwen ongelezen bleef liggen, tot monnik Arnold Wion het eruit viste. Niet zo'n sluitend ver haal. De theorie van de tegenstanders is minstens zo ongeloofwaardig. Het verhaal komt op naam van pater Menestrier, een jezuiet, die zijn veronderstelling over de pro fetieën van Malachias in de ze ventiende eeuw aan de open baarheid prijs gaf. Volgens Me nestrier waren de profetieën van Malachias helemaal niet van de Ierse bisschop afkomstig, maar van een aanhanger van de Ita liaanse bisschop Simoncelli, die' in 1590 zeer gaarne tot paus zou worden gekozen. Na de dood van Urbanus VIII, die twaalf dagen na zijn verkiezing, maar nog vóór zijn kroning overleed, maakte Simoncelli een goede kans, als deken van het Heilig College, een van de curie-lichamen. Oude stad stamt van het Latijnse Urbis Ve- tus (Oude Stad). En wat stond er voor de opvolger van Urbanus als typering geschreven in de profe tieën, die uitgerekend in die tijd onder kardinalen zouden zijn gaan circuleren? Wel, dat was de term „Ex Antiquate Urbis", wat vertaald kan worden met „Uit de oude stad" Waarmee de kardi nalen, die van het opzienbarende geschrift kennis zouden nemen, een duidelijke hint zouden heb ben gekregen dat ze in het conclaaf hun stem op Simoncelli moesten uitbrengen. Zo beschreef althans pater Mene strier de gang van zaken. Een zeldzaam listig plan, dat wel, en het mislukte nog ook. Want niet Simoncelli werd tot het hoogste ambt geroepen, maar de ziekelij ke, vrome Nicolaas Sfondrato: hij stierf al binnen een jaar na zijn verkiezing. Sinds die tijd is de discussie over de profetieën van Malachias her haaldelijk opgelaaid. Een zwak punt voor de aanhangers van de theorie is wel het feit, dat over Malachias' leven zeer veel be kend is dankzij de biografie die Bernardus van Clairvaux van hem schreef, maar dat de fameu ze profetieën er totaal niet in voorkomen. Wel staat min of meer vast dat Ma lachias over profetische gaven heeft beschikt. Dat heeft Bernar dus althans over hem geschre ven. Bernardus vond dat Mala chias zich onderscheidde door zijn zachtmoedigheid, nederig heid, gehoorzaamheid, beschei denheid en z'n grote toewijding bij de studie. Verder schreef Ber nardus dat Malachias de dag en het uur van zijn eigen dood per fect had voorspeld. Malachias heette eigenlijk O'Mor- gair. Hij werd in 1094 in Armagh in Ierland geboren. Met 25 jaar werd hij priester gewijd en vier jaar later werd hij tot abt van Bangor gekozen. Het was kenne lijk een tijd waarin mensen die opvielen door hun bescheiden heid toch een bliksemcarrière konden maken, want een jaar la ter werd hij al tot bisschop van Connor benoemd en in 1129 werd hij, 35 jaar oud, aartsbisschop van Armagh. Hij heeft het Ierse kloosterwezen georganiseerd en voerde in zijn geboorteland de Roomse liturgie in. Hij overleed in 1148 tijdens een reis naar Rome in Clairvaux, in de armen van de fameuze Sint Bernardus. aan hem toegeschreven lijst be gint ijzersterk. Paus Coelestinus II, die regeerde van 1143 tot 1144, kreeg het motto „Ex Castro Tibe- ris" mee, wat „uit een kasteel aan de Tiber" betekent. Dat komt mooi uit, want de paus heette van zichzelf Guide de Castello en dat komt op hetzelfde neer. De veelheid van pausen tussen 1143 en 1590 biedt een lange serie om schrijvingen die achteraf won derwel klopten. Dat kan natuur lijk als een teken van kracht wor den opgevat: zó goed had Mala chias het voorzien. Maar veel eer der is het een teken van zwakte: de omschrijvingen kloppen te goed om niet achteraf verzonnen te zijn. Neem bijvoorbeeld de eerste - en tot dusver enige - paus van Hol landse afkomst, paus Adrianus VI, in Utrecht geboren. Hij kreeg van Malachias de kreet „Leo Flo- rentius" mee, de „Leeuw van Flo rence". Welnu, op de eerste plaats heette Adriaan voluit Adriaan Florenszoon, en op de tweede plaats had hij twee leeuwen in zijn wapen staan. Klopt dat niet tè mooi? Wapen Galerij Heeft deze door en door vrome bis schop in een buitengewoon hel der moment een galerij van 112 pausen voor zich gezien en die van een korte Latijnse omschrij ving voorzien? Hoe het ook zij, de "Het gaat slechts om tendentieuze vervalsing Het wapen is trouwens de rode draad die door de profetieën van Malachias heenloopt. Veel van de typeringen blijken op de fami liewapens van de pausen te slaan, of op de wapens die zij zich aan maten zodra zij tot het hoogste kerkelijke ambt waren geroe pen. Een goed voorbeeld daarvan is de overleden Paulus VI. Voor hem staat in de profetieën de term Flos Florum, wat „Bloem der Bloemen" betekent. De verkla ring was na zijn keuze in 1963 snel gevonden: in het wapen van de paus komen drie lelies voor. Onmiskenbaar is echter dat de voorspellingen van na 1590 - het tijdstip waarop de profetieën in de openbaarheid werden ge bracht - aanzienlijk rrioeilijker te duiden zijn dan die van voor 1590. Zo kreeg een aantal zeventiende eeuwse pausen voorspellingen mee waar zelfs de meest goed willende uitleggers geen touw aan vast konden knopen. Op Innocentius XII zou bijvoor beeld „Rastrum in Porta" („Het rooster van de deur") van toepas sing moeten zijn, maar de des kundigen kwamen niet verder dan de verklaring dat de paus nogal schriel van postuur Nee, dan zijn de profetieën voor de twintigste eeuwse pausen van aanzienlijk beter gehalte. Leo XI- II (paus van 1878 tot 1903) kreeg „Lumen in Coelo" („Licht aan de hemel") mee. Hij had een wapen waarin een stralende ster voor kwam. Zijn opvolger, Pius X, werd volgens deskundigen tref fend getypeerd door de voor spelling „Ignis Ardens" („Het brandend vuur"). En ook de om schrijvingen voor Benedictus XV, Pius XI en Pius XII kwamen een heel eind in de richting. Voor de opvolger van Pius XII was de term „Pastor et Nauta" („Her der en Zeeman") voorspeld. Jo hannes XXIII voldeed ongetwij feld aan de eerste omschrijving, maar een zeeman? Geen nood voor de Malachias-volgelingen: zij wijzen op het feit dat Johannes voor zijn verkiezing tot paus pa triarch was van Venetië, bij uit stek een stad voor een zee- Halve maan Interessant is natuurlijk de vraag: wat krijgen we nu voor een paus, althans volgens de profetieën van Malachias? Wel, volgens het ge schrift van Arnold Wion uit 1595 zal de nieuwe paus moeten vol doen aan de omschrijving „De Medietate Lunaete vertalen met „Van de halve maan". Waar slaat dat op? Er zijn verschillende redeneringen. Op de eerste plaats kan de toekomstige paus een wa pen hebben waarin de halve maan voorkomt. Maar Peter Bander, de Engelse his toricus die in 1969 over de profe tieën een boek schreef 1 wij de meeste gegevens voor dit stuk ontlenen, heeft een andere mening: „Dit kan een aanduiding zijn van een grote gebeurtenis die hen betreft wier godsdienstig le ven onder het teken staat van de halve maan. Hier zou men zich aan tal van speculaties kunnen wagen, vooral thans, nu de situa tie in het Midden-Oosten zeer goed een ernstige bedreiging van de vrede in onze tijd kan blijken. Zo'n conflict kan leiden tot een „heilige oorlog" die onder de hal ve maan wordt gestreden en een verwoestende uitwerking kan hebben op zowel de moslims als op de christenen". Elders in zijn boek constateert Bander doodleuk dat het waar heidsgehalte van de voorspellin gen nu eenmaal alleen maai* te controleren is na de dood van een paus: we moeten dus enige tijd geduld oefenen. De paus die na de volgende komt, zal moeten voldoen aan de om schrijving „De Labore Solis" Bander noemt twee mogelijke vertalingen: „Van de inspanning van de zon" en „Van de zonsver duistering". In het eerste geval zou de term hooguit op het wapen van de gekozene kunnen slaan. In het laatste geval wordt het een kwestie van in de gaten houden of de toekomstige paus toevallig wordt geboren-tot priester ge wijd-tot bisschop gewijd-tot paus gekozen (doorhalen wat straks met van toepassing blijkt) op het moment van een zonsverduiste ring. De voorlaatste paus die vol gens Malachias zal optreden, moet voldoen aan „Gloria Oli- vae" („De Glorie van de Olijf'). Er is enige hoop te putten uit het feit dat de olijftak altijd het symbool van de vrede is geweest, maar verder valt er over deze paus wei nig te zeggen. De reeks voorspellingen wordt af gesloten door „Petrus Roma- nus". Daarmee zijn we weer terug bij de eerste paus. Malachias zou zelf deze laatste spreuk hebben toegelicht met de volgende zins nede: „Tijdens de eindvervolging van de Heilige Roomse Kerk zal Petrus de Romeinen regeren en zijn kudde weiden te midden van vele beproevingen. Daarna zal de stad met zeven heuvels verwoest worden en zal de geduchte Rech ter de mensen oordelen". Geen vrolijk slot dus. Maar het is wat overdreven om de nachtrust door de profetieën van Malachias te laten bederven. De Brit Peter Bander, die getuige zijn boek toch wel als een van de volgelin gen van de Ierse bisschop kan worden aangemerkt, zegt zelf al dat je aan „de profetieën minder geloof dient te hechten dan aan de Evangeliën". En pater F. Spoorenberg, die in 1948 een boek wijdde aan de pauskeuze, schrijft erover „Dat het hier niet gaat om een werke lijke profetie, doch slechts om een tendentieuze vervalsing, wordt tegenwoordig door geen enkel ernstig geschiedschrijver meer bestreden Spoorenberg zal wel gelijk hebben. Maar als de nieuwe paus binnen kort wordt gekozen op een mo ment dat de halve maan fier aan de hemel staat, zal er toch weer getwijfeld worden. GERAADPLEEGDE LITERA TUUR: Nog drie pausen? P. Bander, Bilt- hoven 1970; De Pauskeuze F. Spoorenberg, Roermond 1948; Geschiedenis der Pausen, Utrecht 1962. Ex-UVS'er voorlopig in basis van AZ'67 ALKMAAR - Hevig transpirerend freewheelt de A-selectie van AZ'67, nog altijd zonder Hovenkamp ("Afgelopen vrijdag haalde de dokter nog 100 cc vocht uit mijn knie, dus voorlopig zie ik het nog niet zitten"), de Oostenrijker Welzl (hij kuurt in eigen land) en de door Feyenoord be geerde Bert van Marwijk, naar het laatste bevel van Georg Kessler toe. Pier Tol is afwezig, omdat hij gisteravond een oefenduel met het militaire team moest spelen. Henk van Rijnsoever traint licht mee, maar vermijdt het schieten vanwege een teenblessure, die maar niet wil helen. In het onderlinge partijtje wordt de verdediging van de partij met de blauwe 'overgooiers' geleid door Fred Filippo, negentien jaar nog maar. ex-UVS'eren bezig aan zijn tweede seizoen bij AZ. Hij doet het met veel verve, evenals zijn werk in de afgelopen oefenwed strijden, waarin hij zich flink liet gelden. Vooral hij lijkt in dit sta dium van de voorbereiding voor de nieuwe competitie te profite ren 'van de blessures van Hoven- kamp en Van Rijnsoever. In geen enkel oefenduel ontbrak hij tot nog toe, en leverde hij dermate gedegen vakwerk af, dat de mo gelijkheid niet uitgesloten is, dat Filippo als 'vaste keus' de ko mende competitie ingaat. Een ontwikkeling die sneller is ge gaan dan de ex-aanvoerder van de Uefa-jeugd zelf voor mogelijk had gehouden. Niettemin pro beert hij de boot nog af te houden. De Leidenaar hoedt zich voor een te veel optimisme. Hij: "Ik ben er nog niet. Als Van Rijnoever en Hovenkamp straks genezen zijn, moet ik mijn plaats misschien wel weer afstaan. Wat ik niet erg zou vinden, per slot van rekening ben ik pas negentien jaar en kom ik in feite net kijken. Het vorig seizoen heb ik in verband met mijn studie alleen in het C-team gespeeld, terwijl ik maar twee, soms zelfs maar één keer in Alk maar trainde. Ik krijg allerlei ad viezen van mijn mede-spelers, vooral Willem van Hanegem, om mijn spel te verbeteren". Filippo werkt volgens een vastom lijnd plan. Gunt zich twee seizoe nen om zich te bekwamen in het voetbalmétier. "Dan", weet hij, "moet ik een vaste plaats hebben veroverd, is dat niet het geval dan ga ik het weer bij de amateurs proberen en heb ik hier bij AZ in ieder geval drie leuke jaren ge had", zegt hij. Zelf is hij echter niet pessimistisch waar het om het welslagen van zijn voetbal- gaat, temeer nu AZ niet n specifieke voorstopper (behalve Filippo zelf) beschikt. Belangrijk is dat de Leidenaar voor zijn gymnasium-examen is geslaagd en vrij van studiezorgen het voetbal de komende jaren primair gaat stellen. Filippo daarover "Ik wil me helemaal toeleggen op het voetbal, 's Avonds studeer ik wat (sociolo gie) om in mijn studie-ritme te blijven en er eventueel later op terug te kunnen vallen. Maar het voetbal staat de komende twee jaren op de eerste plaats" Dat die ommezwaai tot nu toe niet zonder succes is verlopen, merkt Filippo, behalve aan zijn plaats in de basis, nog het meest aan zijn spel. "Ik voel iedere wedstrijd dat het beter gaat. Dat komt natuur lijk ook omdat ik tot op heden iedere oefenwedstrijd heb mee gespeeld, zodat ik lekker inge speeld raak. Vooral in de wed strijden tegen de internationale clubs, zoals Wacker Innsbruck. Fred Filippo: ''Ik ga helemaal op het voetbal c Ipswich Town en Manchester Ci ty ging het goed, al moest ik tegen die laatste club tien minuten voor tijd het veld verlaten vanwege een oogblessure". Drie kram metjes onder zijn rechterwenk brauw leveren daarvan het na drukkelijke bewijs. "Maar of ik mijn plaats weet te be houden", vervolgt hij, "weet ik niet. Ik zal er in ieder geval voor vechten. De verdediging bestaat nu uit Metgod, Spelbos, Amtz en mijn persoontje. Als Hovenkamp weer terug is, zal er toch een van deze vier moeten afvallen". Fred Filippo is niet bang om de con currentiestrijd met de overige drie aan te gaan, ook niet als Van Rijnsburgse Boys klopt UVS RIJNSBURG - Voor de tweede maal binnen drie dagen leed hoofdklasser UVS een nederlaag. Nu tegen Rijnsburgse Boys, dat met 4-3 won. Weliswaar nam UVS, dat met 0-1 achterkwam (Van der Zwan) een 3-1 voor sprong bij rust, maar daarna straften Van der Zwan, Ouwer- sloot en De Klerk fouten bij de Leidse club doeltreffend af. De UVS-goals werden gescoord door Hannaart, Van Seggelen en Bekooy. RCL won gisteren met 0-2 van UDO. Cor Strijk kopte eerst de bal in eigen doel, waarna Dick van der Bijl de eindstand op 0-2 bepaalde. Rijnsoever zich daar nog bij zal voegen. Hij zal daarin zeker ge steund worden door de weten schap dat Kessler een voorliefde heeft voor stugge verdedigers. Filippo: "Ik zal er flink tegen aan blijven gaan en niet met knik kende knieen de wedstrijd uit spelen, omdat een concurrent op mijn plaats ligt te loeren. En als ik op een gegeven moment terug naar de bank moet, dan doe ik dat. Maar niet zonder slag of stoot, want ik zal me onmiddel lijk weer inspannen om mijn plek te heroveren". De komende maand zal leren of Fred Filippo inderdaad rijp is voor het 'grote' werk. Aanstaande vrijdag wacht het Amsterdam- toernooi. waarin naast AZ'67 ook Anderlecht (de eerste tegenstan der), Ajax en Fluminense uitko men. De eerste competitie-dag levert meteen een topper op, PSV, terwijl Ipswich Town voor de Uefacup bestreden moet wor den. "Die wedstrijden vind ik een belevenis", besluit Fred Filippo, "maar ik kom echt niet onder de indruk van de namen die bq die clubs zullen spelen". WALTER OOMEN NOORDWIJK - Een kwartier lang kreeg Noordwijk gisteren van eredivisieclub AZ'67 de kans om te tonen wat het momenteel waard is. In die fase vlak na de pauze lieten de Alkmaarders zich terugzakken en mocht Noordwijk proberen wat initiatief te ont plooien. Toen de thuisclub echter hardnekkig weigerde om wat tegengas te geven schakelde AZ over naar een hogere versnel ling. Het buitenkansje was voorbij, moeiteloos walste AZ vervol gens over Noordwijk heen. Van 2-0 naar 6-0; zo simpel gaat dat. Waarmee AZ maar weer eens bewees, dat de afstand tussen de absolute zaterdag-top en de hogere regionen van de eredivisie ontzettend groot is. Iedereen bij Noordwijk, dus ook Jan Willem Bogers en Kees Karstens, moest zich ondergeschikt maken aan de directe tegenstander, eigenlijk alleen rechtervleugelverdedi ger Ab van der Luyt hield zich redelijk staande. Maar hij werd dan ook geconfronteerd met ex-IJsselmeervogels-spits Jaan de Graaf, die. behalve dat hij de handicap had aan de 'verkeerde' kant van het veld te staan (De Graaf is stijf rechts) ook nog eens aantoonde heel wat te moeten bijleren wil hfi voor dit niveau geschikt worden. Wai dat betreft ging het nieuwe aankoop Peter Ressel aan de ande re kant heel wat beter af. Vooral via hem liepen de zeer gevaarlij ke aanvallen, die meestal eindigden bij Kees Kist, de centrum spits van AZ. Noordwijk zelf beschikt ook over twee uiterst behendige buiten spelers, maar dit duo, Bogers en Manuputty, moest gisteren tot ergernis constateren, dat de ploeg weinig opstak van AZ De Noordwijkers probeerden het namelijk continu door het midden, een opzet die gedoemd was te mislukken. Bovendien ging het allemaal zo nerveus en ongècontroleerd. dat AZ zondereen cen tje moeite de spaarzame aanvallen afkapte en zich geheel op aanvallen kon concentreren. Hoewel Jaan deGraat, zoals gezegd, weinig in te brengen had tegen Ab van der Luyt kwam, opvallend genoeg, de eerste treffer indi rect toch van zijn voet. Ressel manouvreerde de ex-markt- koopman in riante scoringspositie en Van der Luyt kon weinig anders dan daar een 'onreglementair' stokje voor te steken. De strafschop werd door specialist Metgod bekwaam afgehandeld: 0-1. Vlak voor rust kwam AZ op 0-2 toen Kees Kist zijn niet geringe capaciteiten toonde. Hij dolde even wat met Tio. Van Veen en Ab Spaanderman en knalde vervolgens raak. Willem van Hanegem, de spelmaker van AZ, had toen inmiddels zijn plaats afgestaan aan Loek Ursem. Met Suttorp voor Manuputty en Karstens voor Spaanderman kreeg Noordwijk na rust dus de mogelijkheid om wat terug te doen. Verder dan veelvuldig balverlies kwam de ploeg niet en daarop zette AZ aan voor het beslissende offensief. Kist (2), Nvgaard en (toch) De Graaf kenden geen medelij. Noordwijk moet er iets van opgestoken hebben.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13