Van Vliet wint oervervelende eerste etappe Feyenoord claimt half miljoen SAAI VERLOOP UITGESTELDE PARTIJ Honkbalploeg kan stunt niet herhalen Capes toch maar naar EK-atletiek Vrij MLU.lAÊÊi Neo-prof Willems in oranje-trui WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 HAARLEM (GPD) - De 4-1 over winning van Japan op Neder land, gisteravond op de derde dag van de Haarlemse Honkbalweek, was op zich natuurlijk een heel normale uitslag. Een behoorlijk resultaat ook voor de Oranje- ploeg, want tenslotte gingen eer der Cuba en Australië met veel grotere cijfers (8-2 en 14-2) de boot in tegen de Japanners. Ne derland heeft echter uitzicht ge had op een nog beter resultaat. Japan kwam namelijk op een voorsprong door veldfouten en later, bij de stand 4-0, kreeg Ne derland twee honken in bezit en betrad aangewezen slagman Louis Jacobs het slagperk. Ja cobs had op de eerste dag een home-run geslagen en werd dan ook met veel gejuich ontvangen. Hij kon echter zijn faam niet waarmaken en werd, evenals in zijn vorige beurt, door de Japanse werper Osamu Fukuma met 3- slag teruggestuurd naar de dug Nederland begon met Martin Ron- nenbergh op de werpheuvel. Hij startte erg zwak. Kobayashi en Kawabe konden als eerste slag mensen een honkslag achter hun naam laten schrijven en door een foute aangooi van Ronnenbergh op derde honkman Harm Hore man scoorde Kobayashi het eer ste punt voor Japan. Horeman speelde later in de wedstrijd een negatieve hoofdrol. In de vijfde inning, toen Japan nog altijd niet verder was gekomen dan dat ene punt, gooide Horeman tweemaal zeer slecht aan op eerste honk man Boudewijn Maat. Het direc te gevolg was een score van Ki- kuchi (2-0). Toen daarna Goto (ingezet voor dé geblesseerde Murakami) thuiskwam en Ochiai een home-run sloeg, was de wed strijd beslist. Natuurlijk hoopte het publiek, evenals tegen Zuid-Korea, op een sterke eindsprint van Nederland. Met twee honken bezet was er nog een kansje, maar Jacobs slaagde er niet in de bal te raken. Dat deed wel Bén Richardson. Met èèn man uit knalde hij de bal over het hek. Hij redde daarmee voor Nederland de spreekwoor delijke eer. Verder kwam. de ploeg niet. Invaller Tromp kwam wel op het eerste honk, maar met erg veel gemak liet Fukuma 3- slag noteren voor Horeman en mocht met zijn totale werpresul- taat (9-0-9-0) tevreden zijn. s Middags waren 3000 toeschou wers getuige van een kat en muis spelletje tussen Cuba en Austra lië. In 7 innings redde de wereld kampioen zijn door twee achter eenvolgende nederlagen zwaar geschonden aangezicht: 12-2. Vijf keer vloog de bal het stadion uit. Met ieder twee home-runs, knal den Antonio Munoz en Pedro Rodriguez zich naar de top van het home-runklassement. Het meeste slaggeweld werd gele verd in de zesde Cubaanse slag beurt. Behalve home-runs van Munoz en Rodriguez werden er nog vier honkslagen geprodu ceerd en kwam er in totaal vier man binnen. HEERENVEEN (ANP) - Het enige positieve van de ontzet tend vervelende eerste etappe van de profronde van Ne derland naar Heerenveen was dat bloemen en truien uit eindelijk werden verdeeld onder de jonge renners. Leo van Vliet, eerste-jaars prof uit de ploeg van Zoetemelk, stuntte door de etappe te winnen en Daniël Willems liet zich zowel in de oranje als de groene trui hullen. Willems, 22 jaar uit Vorselaar, was gisteren precies twee weken beroepsrenner. Leo van Vliet en Daniël Willems waren al als amateurs opmerke lijke talenten. Van Vliet kon alles bij de liefhebbers. Sprinter klimmen en tijdrijden. Hij was dus een goed ronde-renner en als zodanig winaar van Olympia's ronde 1976. Zijn debuut als prof paste geheel in zijn stijl. Voor Di- di Thurau won hij de allereerste wedstrijd van het seizoen in Frankrijk, de eerste etappe van de Ster van Besseges. Van Vliet mocht zich rustig aanpassen in het profmilieu. Hij hoefde zich niet stuk te rijden. In de zware beproevingen pakte hij overal zijn prijzen mee, maar wat hem als volkomen neoprof in de aller eerste wedstrijd wel lukte, win nen, dat zat er niet meer in. Van Vliet: "Eigenlijk heb ik constant goed gereden, ik was vaak dicht bij de overwinning, maar in de sprint kwam er altijd wel iemand opduiken, die me klopte" Manifesteren Als Leo van Vliet twee weken terug in het criterium te Santpoort niet zijn tweede overwinning bij de beroepsrenners had behaald, was hij ten einde raad geraakt. Van Vliet wilde zich bij het naderen van het einde van het seizoen wel weer eens als winnaar manifeste ren, zoals bij de amateurs. De me canicien van zijn ploeg wist er wel wat op. "Neem de twaalf', zei hij, "en je bent een stuk sneller" Van (Vliet huiverde. Een kamwiel met 'twaalf tanden, daar hadden al heel wat renners hun spieren mee kapot gemaakt. Het zware "verzet" hoefde echter niet scha delijk te zijn als het slechts voor afdalingen en de sprint werd ge bruikt. Na lang aarzelen stemde Van Vliet toe. Op weg naar Hee renveen zat het kamwiel voor het eerst aan zijn achteras. Van Vliet: "In het begin van de rit probeerde ik de twaalf eventjes rond te trappen. Het leek wel of ik een raket bemande". Inderdaad als een raket kwam Leo van Vliet na de (te) lange rit (244 kilometer) vanuit Nijmegen in Heerenveen als eerste over de eindstreep. Daniël Willems, in Belgie als supertalent aange merkt, was verslagen. Maar ook rassprinter Guido van Calster en diens snelle landgenoot Gerrie Verlinden. Van Vliet was er ver wonderd over. "Ik wist niet dat zo'n twaalf zoveel verschil uit maakte. Bij het inzetten van de sprint zat ik in zevende positie. Met de ketting op die twaalf tandjes denderde ik als een lo- komotief langs iedereen". Het verschil met Daniël Willems was met het oog niettemin nauwelijks waarneembaar. Dat onderstreep te de klasse van de Vlaming. Animator Willems was animator van de kop groep van negen, die zich vijftien kilometer voor het einde af scheidde van het peloton dat de gehele dag geslapen had achter de solisten Tino Tabak (120 kilo meter) en Johannes Peels (30 ki lometer) en ook even Theo Smit (12 kilometer). Ondanks de in spanningen had hij nog kracht voor een demarrage in de laatste kilometer. Vier lengten kreeg hij. Als amateur altijd voldoende, ge tuige zijn honderd overwinnin gen, als prof net te weinig. Toch kon Willems nog meesprinten toen hij door de rest van de kop groep werd ingelopen. Alleen de "twaalf' van Van Vliet was hem te machtig, pewinnaar i en acht seconden verspeelde, mocht de nieuwe hoop der Vla mingen zich in de oranjetrui hul len. Dat zou hem goed staan op zijn 22ste verjaardag. "Er komen nog dagen genoeg om te win nen", zei hij hoopvol, "Dit is in ieder geval een aardig begin" Positieve geluiden in Heerenveen over jonge profs. Dat was maar goed ook na een saaie en oerver velende eerste etappe. Behalve vluchters hadden de trek in kroeglopen, hetgeen veelvuldig werd gedaan, dan in koersen. Daar behoeft geen profronde van Nederland voor gehouden te worden. HEERENVEEN - De uitslag van de eerste etappe van de ronde van Nederland, een rit over 244 kilo meter van Nijmegen naar Hee- 1. Leo van Vliet (Ned.Caput) 6 uur 13 min 42 sec (met bonificatie 6.13,42) 2. Daniel Willems (B-Jos- sart) z.t. (met bon. 6.13,47), 3. Aad van den Hoek (Ned-Post) z.t. (met bon. 6.13.49), 4. Gerry Verlinden (Bel-Jossart) z.t. 5. Willy Planc- kaert (Bel-Merckx) z.t., 6. Guido van Calster (Bel-Merckx) z.t., 7. Adrie van Houwlingen (Ned. Ha- rings) z.t., 13. Fons van Katwijk (Ned-De Loof) z.t., 14. Bert Scheu- neman (Ned-Koopmans) z.t., 15. Johan van de Meer (Ned-Koop mans) z.t., Jturgen Kraft en Didi Thurau, beiden uit West Duits land, eindigden in dezelfde tijd Uitslag Ronde van Nederland als Theo Smit'ex aequo als vijf tiende. PUNTENKLASSEMENT: 1. Leo van Vliet 25 punten, 2. Daniel Wil lems 20,3. Aad van den Hoek 16,4. Verlinden 14, 5. Willy Planckaert 12, 6. Guido van Calster 10. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Daniel Willems (Bel-Jossart) 6 uur 15 min 16 sec, 2. Leo van Vliet (Ned-Caput) op 3 sec. 3. Aad van den Hoek (Ned-Post) z.t., 4. Gerry Verlinden (Bel-Jossart) op 6 sec., 5. Guido van Calster (Bel- Merckx) z.t., 6. Willy Planckaert (Bel-Merckx) z.t., 7. Adrie van Houwelingen (Ned-Harings) op 10 sec. 8. Gerrie Knetemann (Ned- Post) z.t., 9. Etienne van der Helst (Bel-Mercks) op 18 sec., 10. Walter Planckaert (Bel-Merckx) op 1.45, 11. Jan Raas (Ned-Post) op 1.46, 12. Henk Lubberding (Ned-Post) z.t., 13. Didi Thurau (Wdl-Jossart) z.t., 14. Jos Gijsemans (Bei-Vis sers) z.t., 15. Piet van Katwijk (Ned-Post) op L47. DAG- EN ALGEMEEN PLOE- GENKLASSEMENT (IDEN TIEK): 1. Merckx 18.41,45, 2. Jos- sart 18.43,17, 3. Post 18.43,21, 4. Harings 18.44.58, 5. Caput z.t. 6. Koopmans 18.46,39, 7. Anglade, De Loof, Vissers en Willekens al len in dezelfde tijd als de ploeg Koopmans. Arnold, Mühren: geen bedenktijd. ROTTERDAM ANP) - De organisatoren van het op vrijdag en zondag j.l. gehouden internationale voetbaltoernooi in het stadion Feyenoord te Rot terdam hebben van de Argentijnse club River Pla te, die zich niet bereid toonde vanuit Madrid, na deelneming aan een toernooi aldaar, naar Ne derland te reizen om daar vrijdagavond in het Rotterdams toernooi aan te treden, een schade vergoeding geëist van een half miljoen gulden Deze eis is gebaseerd op het niet-nakomen van het contract door de Argentijnen, die zich daarbij hadden verbonden aan het toernooi deel te nemen De schadeclaim is ingediend in Buenos Aires en in het Spaanse Bilbao, waa r River Plate de komende dagen in een toernooi uitkomt. De geleden schade van in totaal een half miljoen gulden is als volgt gespecificeerd: A. Een bedrag van 100.000 gulden, dat in juli aan River Plate is uitbetaald voor de vliegreis Buenos Aires-Rotterdam vice versa en voor aanloopkos ten. B. Voor de verminderde belangstelling voor het toernooi door het wegvallen van River Plate, dat gold als de trekpleister van het toernooi: per avond 10.000 toeschouwers tegen een gemiddelde entreeprijs van 20 gulden is 400.000 gulden (20.000 maal 20). Het bestuur van de voetbalclub Feyenoord heeft voorlopig besloten geen spelers af te staan aan het Nederlands elftal, dat in 1979 in Zürich een re vanchewedstrijd speelt tegen wereldkampioen Argentinië (met vele spelers van River Plate) in het kader van de viering van het honderdjarig bestaan van de FIFA internationale voetbalfede ratie). Voorts zal Feyenoord er bij de KNVB op aandringen om de wedstrijd tegen Argentinië te boycotten, tenzij de Argentijnse voetbalbond op korte termijn mede zal weten te bewerkstelligen dat River Plate financiële genoegdoening geeft. Mühren Arnold Mühren heeft gisteravond in Ipswich een aanbod afgeslagen van de Engelse eerste divisie club Ipswich Town. Manager Bobby Robson had met FC Twente een akkoord bereikt over de transfersom, die 150.000 pond sterling zou bedra gen (ongeveer 650.000 gulden). Ipswich Town verlangde echter van Mühren, die gisteren met zijn vrouw bij de Engelse club op bezoek was, een direct antwoord, zodat de club gerechtigd was hem op te stellen in de eerste ronde van het Euro pese bekertoernooi voor bekerwinnaars, waarin de vereniging aantreedt tegen AZ'67. Mühren vroeg echter bedenktijd, waardoor de overgang afketste. Mühren had de plaats in moeten nemen van Colin Viljoen, die voor 400.000 gulden naar Manchester City (tegenstander van FC Twente in het UEFA-toernooi) vertrok. Weinig twijfel over resultaat brengt daarmee de eerste etappe op LONDEN (ANP) - De Britse kogel- stoter Geoff Capes heeft gisteren in Londen verklaard toch te zul len deelnemen aan de Europese atletiekkampioenschappen, die het eind van deze maand in Praag beginnen. Capes kwam zaterdag in het nieuws door scherpe kri tiek te leveren op het gebruik van stimulerende middelen door de Oosteuropese landen, en lan ceerde het voorstel om de Euro pese titelstrijd te boycotten. In Londen zei Capes gisteren dat hij na ruggespraak met zijn trainer terugkwam op 'zijn beslissing Praag te laten voor wat het was. "Ik ga erheen hoewel ik weet dat ik mijn tijd verknoei. Op basis van gelijkheid zou ik in staat geacht moeten worden te win nen, maar na tien jaar internatio nale competitie weet ik wat er zo al gebeurt". De bebaarde politieman, die zater dag in Edmonton tijdens de Ge- menebestspelen de gouden me daille won en in Rome tijdens de laatste Europese kampioen schappen derde werd, bekriti seerde ook de Engelse Amateur Atletiek Federatie (BAAB). "De BAAB weet heus wel wat er allemaal aan de hand is op het vlak van de internationale atle tiek. Zij weigeren echter hun mond in het openbaar open te doen uit angst de sport en de poli tiek onder een noemer te bren gen. Maar zij moeten ook begrij pen dat wij zonder hun steun kansloos zijn om iets te onder nemen. De BAAB zou wedstrij den tegen landen die stimulantia toestaan, moeten verbieden. Het minste wat zij op dit moment kan doen, is trachten een congres te organiseren waarop zij deze problematiek aan de orde stelt" aldus Capes. Voorsprong Vollebregts TALLINN (ANP) - Erik en Sjoerd Vollebregt hebben na de vierde race in de Flying Dutchmanklas- se, die gisteren in de Finse golf voor Tallin gevaren werd, nog steeds een comfortabele voor sprong in het algemeen klasse ment. Het Warmondse duo klas seerde zich gisteren in het pre- Olympisch toernooi niet bij de eerst-aankomenden. In de Tornado-klasse trad Willem- sen op de voorgrond. Hij werd in de vierde race vierde. Winnaar werd de Rus Popatov. BAGUIO (ANP) - Beide kampen lieten na de eerste vluchtige analyse van de twaalfde, op de 44e zet afgebroken partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsjnoi om de wereldtitel schaken weinig twijfels over de uitslag bestaan. Zowel oud-we reldkampioen Tal als de secon danten van de uitdager, Ray- Partijverloop Wit Karpov-zwart Kortsjnoi. I. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pb8-c6; 3. Lfl-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0-0 Pf6xe4; 6. d2-d4 b7-b5; 7. La4-b3 d7-d5; 8. d4xe5 Lc8-e6; 9. Ddl-e2 Lf8-e7; 10. Tfl-dl 0-0; II. c2-c4 b5xc4; 12. Lb3xc4 Le7-c5; 13. Lcl-e3 Lc5xe3; 14. De2xe3 Dd8-b8; 15. Lc4-b3 Pc6-a5; 16. Pf3-el Db8-b6; 17. De3xb6 c7xb6; 18. f2-f3 Pa5xb3; 19. a2xb3 Pe4-c5; 20. b3-b4 Pc5-d7; 21. Pel- d3 g7-g5; 22. Pbl-c3 Tf8-c8; 23. Pd3-f2 d5-d4; 24. Pc3-e2 d4-d3; 25. Pf2xd3 Le6- c4; 26. Pe2-g3 Lc4xd3; 27. Tdlxd3 Pd7xe5; 28. Td3-d5 Pe5-g6; 29. Td5xg5 Tc8-c2; 30. b2-b3 Tc2-b2; 31. Pg3-f5 Tb2xb3; 32. h2-h4 Kg8-f8; 33. h4-h5 Pg6- e7; 34. PRxe7 Kf8xe7; 35. Tal-el Ke7- f8; 36. Tel-e4 a6-a5; 37. Te4-g4 Kf8-e7; 38. b4xa5 Ta8xa5; 39. h5-h6 Ta5xg5; 40. Tg4xg5 b6-b5; 41. Tg5-g7 Tb3-bl 42. Kgl-h2 Tbl-dl; 43. Tg7xh7 Tdl-d8; 44. Th7-g7 afgebroken. mond Keene en de kortgeleden te hulp gesnelde Argentijn Os car Panno verklaarden dat de tiende remise in twaalf partijen in aantocht is. Zodat de stand na één maand schaken 1-1 is. •Ja vier dagen rust leverde de twaalfde partij weinig nieuws op.Het verloop bleef binnen de theoretische grenzen. Zoals ge woonlijk opende Karpov vol gens de Ruy Lopez variant. In de tiende partij voegde hij op de tiende zet daaraan een nieuwtje toe door een stukoffer aan te bieden, waarop Kortsjnoi niet inging. Gisteren koos de 27-jari- ge wereldkampioen op de ne gende zet voor een naar Paul Ke- res genoemde variant. Die popu lair werd door het toernooi om de wereldtitel in 1948, waar Ke- res, Euwe en Smyslov tot de deelnemers behoorde. Een pionoffer van de met wit spe lende Karpov verplichtte de 47- jarige Kortsjnoi op de 13e zet tot een snelle ontwikkeling. Na de 18e zet bezat Kortsjnoi twee dubbelpionnen, maar hoewel Karpov de ontmoeting domi neerde, kwam het duel na de 35ste zet in rustig vaarwater. De stand was in evenwicht. Beide spelers bezaten twee torens en vier pionnen. Op de 43ste zet won Karpov een pion, maar dit materiële voordeel was niet voldoende voor de overwinning. Karpov onderkende de situatie en bood remise aan, wat door Kortsjnoi met een handgebaar werd weggewuifd. Na de 44ste zet van wit werd de partij afge broken. Zwart (Kortsjnoi) stel de, alvorens zijn zet onder cou vert af te geven, via arbiter Schmidt een puntverdeling voor, maar Karpov, die voor het eerst zijn blauwe pak vervangen had door een bruin costuum, was op dat moment al verdwe- M£rzo soA/sae M4A/A/£A/.. XfMSSA/SS <5H4A/ £ie /feëz. a/r.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11