Planckaert wint proloog Ronde van Nederland Zoetemelk misschien opvolger van Kuiper Post: Ine Kuiper is kwade genius achter vertrek Zweedse boycot schaakolympiade Jan Raas fractie langzamer Driessens weer terug Sparta-trainer wil vervanger Parker DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 NIJMEGEN GPD- De afwezigen bij de Prof tour Nederland zorgden gisteren tijdens de proloog van de nationale etappekoers voor beroepsrenners voor meer gespreksstof dan de matadoren op de fiets. Met name het niet- starten van Hennie Kuiper was een onder werp waarover druk werd gespeculeerd. De Ossendrechter kwam zaterdag in Kamer ik aan het vertrek van een criterium en bleek geen hinder meer te ondervinden van zijn fatale val op de Col du Granierin de Tour de France, waarbij hij zijn sleutelbeen brak. Algemeen was na dat wonderbaarlijke herstel dan ook de verwachting dat ploegleider Pe ter Post zijn paradepaardje voor de ritten koers op zou stellen voor de proftour. Het zou de laatste mogelijkheid betekenen op een gedegen voorbereiding op het wereldkam pioenschap op de Nurburgring. Kuiper kreeg die kans echter niet. Terwijl hijzelf in het buitenland rondjes draaide om de broodnodige wedstrijdkilometers op te doen spuwde zijn vrouw Ine vuur tegen iedereen die het maar wilde horen. Peter Post - die na de Ronde van Engeland het ploegleiderswerk in de proftour overliet aan zijn assistent Jules de Wever - maakte geen geheim van de reden van zijn beslis sing. Huiper is rond met Peugeot. Dat heeft hij mezelf gezegd. Hij is vorige week tot een mondeling akkoord gekomen en dat is voor mij meer waard dan een handtekening. Nil dat vaststaat, ga ik geen andere jongen uit de ploeg laten". Post zegt ervan overtuigd te zijn dat Ine Kui per de kwade genius is achter het vertrek van de Nederlandse wonderrenner naar de Franse formatie van Maurice de Muer. Hennie zelf is helemaal niet zo", betoogde Post. ,Hij zou veel liever bij Raleigh zijn gebleven. Maar kennelijk heeft hij na lang beraad met zijn lieve vrouwtje besloten toch mondeling akkoord te gaan". Onder die om standigheden wil Post verder niet meer met Kuiper praten Een goed gesprek tver het wisselen van ploeg is 'er volgens de Amstelveense sportdirecteur trouwens toch nooit geweest. ,Jk geloofde niet in het bod dat hij had gekregen van Peugeot. Dus heb ik hem aangeraden nog eens terug te gaan naar Frankrijk en alles rustig te overwegen Als hij dat had gedaan zou hij naar mij komen". Dat laatste is vol gens Post niet meer gebeurdEen tegen bod is er dan ook niet gedaan door Kuipers huidi ge werkgever. Post noemt het gedrag van Kuipers echtgeno te, die ontkende dat er een overeenkomst is, kinderachtig. Volgens hem wordt er nu uit sluitend nog geheimzinnig gedaan omdat volgens het UCI-reglement renners die een contract hebben niet voor 1 oktober een ver bintenis met een andere werkgever mogen aangaan. ,Maar dat", zegt Post, „is na tuurlijk ook een papieren reglement"Hen nie Kuiper was gisteravond niet voor com mentaar bereikbaar. Piet Liebregts, manager van de proftour en begeleider van de Nederlandse ploeg naar het wereldkampioenschap, vertelde: Jk heb zondagavond contact gehad met leden van de sportcommissie en er is besloten Hennie Kuiper een eerlijke kans te geven. Hij be reidt zich voor in wedstrijden in België. Het is de bedoeling dat sportcommissielid Ar- jaan de Schipper of ik hem daar twee dagen gaan observerenLiebregts hecht overi gens veel waarde aan de mening van Kui per zelf. Jk heb vertrouwen in Kuipers eer lijkheid. Als hij zegt dat hij fit is, is hij dat ook en kan hij mee". Maar ook zonder Kuiper draaide het prof- wiélercircus in Nijmegen gisteren op volle toeren. Alleen moest het publiek het bij de openingstijdrit ook stellen zonder Fedor den Hertog. De in Franse dienst rijdende Den Hertog keerde gisteren uit Brest terug met een ontstoken achillespees. Jk moet min stens een week rust houden", liet hij we ten. NIJMEGEN (ANP) - De proloog van de Profronde van Nederland heette een individuele tijdrit te zijn. Het was in feite een lange (1200 meter) sprint. Vandaar ook dat dit voorspel gewonnen werd door Walter Planckaert, een specifieke sprinter. In de Ronde van Frankrijk won hij de massa-sprint in Brussel aan het einde van de eerste etap pe. Jan Raas, ook niet de langzaamste als het op sprinten aan komt, eindigde op de tweede plaats. De prestaties van de gespeciali seerde tijdrijders bewezen ook dat deze proloog als tijdrit te kort was. Didi Thurau werd slechts zesde, Gerrie Knetemann ein digde nog achter de Duitser. De 30-jarige Walter Planckaert start te vandaag in de oranje leiders trui voor de eerste etappe naar Heerenveen met een seconde voorsprong op groene trui-dra ger Jan Raas, wiens feitelijke achterstand slechts 0,25 van een seconde bedroeg. In het verdere verloop van de zesdaagse Prof ronde zal dat waarschijnlijk geen rol van betekenis meer spelen. Toch moet de Zeeuw de Belg uit de ploeg van Eddy Merckx be paald niet onderschatten als klassementsrijder. Planckaert heeft op dat vlak zelfs een grotere staat van dienst dan Raas, al was het alleen maar door de zege in de Ronde van België vorig jaar. Het was Planckaert's zesde c ning dit s Het proloogje in Nijmegen was wel wat voor Leo van Vliet. Zijn tijd van 1 minuut en 37 seconden was echter zwak. Van Vliet, de neo- prof uit de ploeg van Zoetemelk, had zich er veel meer van voorge steld. Hij trainde vele rondjes in de overtuiging dicht bij de oran je-trui te kunnen komen. Van Vliet verspeelde zijn kansen ech ter door in de laatste bocht on deruit te glijden. Aad van den Hoek won gisteravond in Nijmegen een criterium, dat niet meetelde voor het algemeen klassement. De coureur uit de ploeg van Peter Post sprong ze ven kilometer weg uit het com pacte peloton en had op de eind streep nog zes seconden over. De sprint van het peloton werd ge wonnen door Scheuneman. Het was Van den Hoeks vierde over winning van dit seizoen. Het 80 kilometer lange criterium in de straten van Nijmegen was voor de talrijke toeschouwers een aantrekkelijk schouwspel. Na het startschot van minister president Van Agt ontwikkelde zich direct een koortsachtige, in hoog tempo gereden koers, waarin plaats was voor vele demarrages, die vooral door toedoen van de ploeg van Post ongedaan werden gemaakt. Zeven kilometer (acht ronden) voor het einde sprong Aad van den Hoek weg. Zijn ploegmak- kers controleerden onmiddellijk de strijd, maar moesten in de slot fase lijdelijk toezien dat de grote groep Van den Hoek bijna in haalde. Met enkele meters voor sprong wisselde Van den Hoek voor de vierde maal dit seizoen van zijn normale rol als knecht in ritwinnaar. Gerrie Mak viel halverwege de koers uit. Hij werd onderweg in zijn lip gestoken door een bij en moest zich onder doktersbehan deling stellen. Vandaag zou hij wel starten in de eerste etappe naar Heerenveen. De uitslag van de proloog is: 1. Walter Planckaert (Bel-Merckx) 1200 mtr. in 1.28.78, 2. Jan Raas (Ned-Post) 1.29.03, 3. Daniel Willems (Bel-Jossart) 1.29.13, 4. Miel Gijsemans (Bei-Visser) 1.29.21, 5. Henk Lubberding (Ned-Post) 1.29.26. De uitslag van het criterium is: 1. Aad van den Hoek (Ned) 80 km in 1.47.45, 2. Bert Scheuneman (Ned) op 6 se conden, 3. Piet van Katwijk (Ned) z. t. 4. Quido van Calster (Bel) z. t. 5. Leo van Vliet (Ned) z. t. Zoetemelk met Schuiten in koppeltijdrit DEN HAAG (ANP) - Joop Zoete- jnelk zal met Roy Schuiten eer combinatie vormen in de koppel tijdrit over 100 kilometer om dc Trofee Baracchi, die op 15 okto ber gehouden wordt. In 1977 reed Zoetemelk met Freddy Maertens. Het sterk favoriete duo eindigde toen als tweede achter de verras sende winnaars, de Olympische kampioen Bengt Johansson uit Zweden en de Italiaanse belofte Giuseppe Barone. Roy Schuiten reed in dat jaar samen met de Ita liaan Baronchelli. Zij finishten als vierde. Walter Planckaert: in oranje trui NIJMEGEN (ANP) - Lomme Dries sens (67) keert terug in de wie lersport. De voormalige ploeg leider van Fausto Coppi, Rik van Looy, Eddie Merckx en het laatst van Freddy Maertens, wordt volgend seizoen manager in de Belgische ploeg, waarvan Ton Vissers ploegleider is. Op deze manier komen Vissers en Driessens opnieuw tot samen werking. Enkele jaren geleden leidden ze samen de ploeg anti-alcoholpillen zoveel te doen was. Met Driessens komt Alphons de Wolf als kopman in de ploeg. De Wolf debuteert dan als profes sional. Hij werd dit jaar onder andere kampioen van België bij de amateurs en is een groot ta lent. Dit seizoen werd hij al be geleid door Driessens. NIJMEGEN (ANP) - Deze week heeft Peter Post een ge sprek met Joop Zoetemelk over de opvolging van Hennie Kuiper als kopman voor de grote etappe-wedstrijden. Kuiper kwam tijdens de Ronde van Frankrijk al tot een akkoord met de Franse ploeg van Maurice de Muer. Zoe temelk staat het hoogst op het verlanglijstje van Post. "Ik werk het liefst met renners uit eigen land. Ik denk dat Zoetemelk wel oren heeft naar mijn voorstellen, vooral omdat de toekomst van de wielersport in Nederland er geweldig uitziet". Zoetemelk toonde zich bij de start van de profronde van Nederland wel geïnteresseerd in een gesprek met Post. "Voor het wereldkampioen schap beslis ik voor welke ploeg ik volgend jaar rijd. Misschien blijf ik wel bij mijn eigen ploeg, want beide sponsors gaan door. Of ik dat inderdaad doe, hangt af van de kwaliteit van de knechten" Van verschillende kanten werd gesuggereerd dat Post ook interesse zou hebben in de Belg Pollentier, die wegens fraude op de dopingcontrole uit de Ronde van Frankrijk werd gezet en op het ogenblik een schorsing van twee maanden uitzit. Post "Ik heb Pollentier geen enkel aanbod gedaan. Ik weet nergens van. Nogmaals, Zoetemelk staat voorop. In plaats van Kuiper wil ik hem het liefste hebben. Komt Joop niet over, dan geloof ik dat ik liever doorga met de romp van de ploeg dit jaar. Met Johan van de Velde en Henk Lubberding heb ik jonge talentrijke ren ners, die zich in de toekomst in het grote rondenwerk gaan ontwikke len" Post weet zich als manager-ploegleider voor het komende seizoen al ver zekerd van de diensten van Jan Raas, Gerrie Knetemann, Henk Lubber ding, Johan van de Velde, Cees Priem, Piet van Katwijk, Andrë Gevers, Aad van den Hoek, de Westduitser Klaus-Peter Thaler en de belgen Paul Wellens en Wilfried Wesemael. De Belg Jose de Cauwer vertrekt met Kuiper naar Frankrijk. Gerben Karstens (36) stopt met het grote werk op de weg. Of Jan Huisjes en de Belg Frank de Gent kunnen blijven hangt af van de overige uitbreiding van de ploeg. Post: "Met of zonder Zoete melk, de ploeg is ook volgend jaar goed. Van de Velde wordt een grote. Zoals hij de Ronde van Groot-Brittanië won, bewees weer eens zijn klasse. Het hele peleton reed aan zijn wiel omdat hij de favoriet was. Met zijn 21 jaar bleef hij overeind" Zoetemelk misschien bij Post. Pollentier in elk geval niet. De Vlaming, in zijn land tot 'martelaar' verheven, kreeg van verschillende ploegen zeer lucratieve aanbiedingen. Hij tekende nog nergens een contract. Met een gigantisch jaarsalaris op zijn bankrekening is Pollentier immers nog niet gerehabiliteerd. Vrienden praatten hem de ploeg Post aan. Die 'schone' equipe zou het beste klimaat voor hem zijn. Post is zo verstandig zijn ploeg ook schoon te houden. STOCKHOLM (GPD) - De Zweed se schaakbond is van plan de komende wereldkampioen schappen schaken voor landen teams in Argentinië te boycotten. De schaakolympiade was eigen lijk in eerste instantie deze zomer gepland, maar werd verplaatst naar oktober. De Zweden vragen de schaakbonden in andere lan den hun voorbeeld te volgen. Dit schriftelijke verzoek is onderte kend door 25 van de meest voor aanstaande schakers in Zweden, onder wie de internationaal be kende Christet Niklasson. Het bestuur van de schaakbond meent dat de in Argentinië ge houden wereldkampioenschap pen voetbal het duidelijke bewijs hebben geleverd dat sport voor propagandadoeleinden mis bruikt kan worden. Gevreesd wordt dat de schaakkampioen schappen de junta opnieuw de kans geven propaganda te ma ken. Daarom wordt een uitge breide boycot noodzakelijk geacht. „We willen ons niet hoe ven te schamen voor het feit dat we naar Argentinë gaan, en daar om moet tegen deze propagan- dasteun aan de militaire junta daar geprotesteerd worden". De Zweedse schakers willen dat de wereldkampioenschappen scha ken in een ander land worden ge speeld en wachten de reacties uit het buitenland, waaronder ook Nederland, af. Nederland neemt met onder meer Timman, Sosonko, Donner en Ree aan de schaakolympiade deel. ROTTERDAM (GPD) - Nu het duidelijk is dat Spar ta's nieuwe Engelse cen trumspits Stuart Parker vanwege een rugblessure zeker een maand of drie niet in actie zal kunnen komen, zou trainer Mircea Petescu graag zien dat Sparta zich op korte ter mijn gaat versterken. Omdat het volgens de Roemeen weken kost om op een ander spel type over te schakelen, wil hij een voetballer van hetzelfde type als Parker. Het bestuur van Sparta staat niet onwelwillend tegen over het verzoek van haar trainer. Desondanks betwijfelt pen ningmeester Floor Bouwer of er binnen het raam van de finan ciële mogelijkheden op korte termijn wel zo'n speler te vinden 7%A/ETJ6£&S 4us a&sv- Y fx# UEP&neyaz*/ I C/N/T£i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9