"Fiets in knel op Breestraat 'Kamernood duurt nog jarenlang' Eerstejaars weer in Leiden 'AUTOGEBRUIK GESTIMULEERD' 9 917 99 Geluids overlast: alleen bij heet weer Actief in FORUM UIT KRITIEK OP BELEID GEMEENTE DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 LEIDEN LEIDEN - De gemeenteraad is gis teravond begonnen aan de eerste ronde van de behandeling van het verkeerscirculatieplan. Mentzij (PvdA), Van Zijp (CDA), Kuijers (WD) en Beijen (PPR) voerden het woord; de overige sprekers komen maandag aan staande aan de beurt. Volgens Mentzij wordt in het B en W-voorstel nog te veel het auto gebruik gestimuleerd. "Ik kan niet aan de indruk ontkomen dat dit plan service geeft aan de au to", aldus de PvdA'er. Hij vroeg het college om medio 1979 de raad een nota te presenteren waarin wordt aangegeven hoe het gebruik van de auto in de Leidse binnenstad kan worden beperkt. Mentzij, die een aantal moties en amendementen indiende, vroeg het college verder een voorstel uit te werken om de doorstroming van het openbaar vervoer en de taxi's op de route Stationsweg- Steenstraat-Prinsessekade- Bostelbrug-Kort Rapenburg zo optimaal mogelijk te maken. De ze route dient volgens Mentzij alleen voor het openbaar vervoer en taxi's open te zijn. De PvdA is van mening dat in Lei den te weinig aandacht wordt be steed aan invaliden die aan het verkeer deelnemen. Mentzij diende een motie in waarin wordt gevraagd alle trottoirs bij voet gangersoversteekplaatsen te verlagen ten behoeve van men sen in rolstoelen en een aantal parkeerplaatsen vrij. te houden voor het parkeren door invaliden. Van Zijp (CDA) zag in het plan van B en W drie knelpunten: het Noordeinde, de Zijlpoort en het kruispunt Oranjeboomstraat- Levendaal-Korevaerstraat. Wat het knelpunt-Zijlpoort betreft was Van Zijp het eens met de op vatting van het college dat ter ontlasting van de Zijlpoort de Herenpoortsbrug in twee rich tingen moet worden opengesteld. Hiervoor moet deze brug worden verbreed. De CDA'er diende een motie in waarin het college wordt gevraagd om bij de minister te gaan pleiten voor een tien-minu- tendienst van de bussen.Nu moe ten de mensen die met de bus mee willen ten hoogste 15 minu ten wachten. Ontduiken Evenals Van Zijp drong de WD'er Kuijers er met nadruk op aan dat er geen buslijn door de Leidse Hout mag komen. Verder vond de WD'er dat als het Stadhuis plein autovrij wordt gemaakt de gemeente in de directe omgeving vervangende plaatsen voor kort- parkeren moet scheppen. Beijen (PPR) sprak zijn twijfels uit over de noodzaak van het aantal par keerplaatsen in het verkeerscir culatieplan. Hij vond dat de par keerplaatsen voor de mensen die per auto naar de binnenstad ko men om te winkelen verder uit het centrum moeten worden verwijderd naar bijvoorbeeld de Garenmarkt en de Lammer markt. LEIDEN - "Het is niet goed als je de bus en de auto samen in twee richtingen op de Breestraat laat rijden. Dan hinderen ze elkaar en ook de fietsers komen dan in de knel. Wij vinden dat alle busverkeer via de marktenroute moet gaan en alle autoverkeer via de Breestraat. Nieuwe Leidse studenten, bij de Pieterskerk. LEIDEN - In een afgeladen Pieterskerk had gistermorgen de traditionele opening van de zogenaamde El Cid-week (introductieweek voor eerste jaars studenten) plaats. De aankomende studenten werden welkom ge heten door achtereenvolgens prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse Universiteit, burgemeester Vis en El-Cid-praeses Tineke Zuidgeest. "Tot voor kort waren jullie scholieren, nu zijt ge studenten", aldus profes sor Kuenen in zijn welkomswoord. Kuenen vertelde de nieuwbakken studenten dat ze aanwezig waren op de grootste officiële bijeenkomst die jaarlijks in Leiden wordt gehouden. Kuenen vond dat het best wel eens mocht worden vermeld dat een dergelijke bijeenkomst, waar een kleine 2000 mensen bij aanwezig zijn, louter door studenten wordt geor ganiseerd. Na te hebben gewezen op het huisvestingsprobleem van studenten (Kuenen noemde het 't grootste probleem waar de Leidse universiteit mee te kampen heeft) gaf de rector magnificus „zijn studen ten" op vaderlijke wijze nog enkele raadgevingen. Hij drukte de jongelui op het hart om alles wat zij zouden gaan aanpakken serieus aan te pakken. Professor Kuenen: „Vergeet niet dat jullie in de meeste gevallen de plaats van anderen hebt ingenomen, probeer dat dan ook te rechtvaardigen". Burgemeester Vis zei de eerstejaars studenten dat hun komst naar Leiden een vergroting van de woningnood betekende, een daling van de gemid delde leeftijd van de bevolking, een incidentele verstoring van de nacht rust, een verlevendiging van het straatbeeld en een versteviging van de horeca-omzet. Vis: „Maar laat eén ding duidelijk zijn, Leiden kan niet zonder u. Ik hoop dat u na uw studietijd ook het omgekeerde zult zeggen. Ik hoop dat u zult gaan houden van Leiden met al zijn positieve en negatieve aspecten en dat u na uw studie niet alleen aan Leiden zult denken bij het eten van haring en wittebrood op 3 oktober" Aldus gisteravond CDA'er v. Zijp tijdens de behandeling door de gemeenteraad van het verkeers circulatieplan. Volgens hem zou het B en W-voorstel om het twee richtingsverkeer op de Bree straat ook na de reconstructie van de marktenroute te handhaven "het domste zijn wat we kunnen doen". Mentzij (PvdA) was een andere mening toegedaan. Hij zat op de lijn van B en W dat het tweerich tingsverkeer in de Breestraat kan worden gehandhaafd, mits het openbaar vervoer ruim baan krijgt. Ook Beijen (PPR) zag handhaving van tweerichtings verkeer wel zitten. "Het is me best meegevallen. Ondanks het tweerichtingsverkeer is het op de Breestraat toch nog vrij rustig gebleven. Een voordeel is dat we nu de marktenroute autovrij kunnen maken, waardoor het daar prettig lopen en fietsen wordt" Ook bij een ander verkeersknoop punt, het Noordeinde, stonden enkele sprekers lang stil. Mentzij pleitte voor paaltjes op het trot toir van het Noordeinde om het stoepparkeren tegen te gaan Verder wilde hij het autoverkeer op het Noordeinde beperken door het aantal aansluitmoge lijkheden te verminderen. Zo zou het verkeer niet meer vanaf het Noordeinde rechtdoor de Bree straat in mogen rijden en zou er eveneens een verbod moeten komen om vanaf het Kort Ra penburg rechtsaf het Noordeinde in te slaan. Het openbaar vervoer zou hierop uitgezonderd moeten worden. Van Zijp wilde op het Noordeinde éénrichtingsverkeer (de stad in). Het Galgewater zou volgens de CDA'er het verkeer dat de stad uit gaat kunnen op vangen. Afwijzen LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag een koninklijke onder scheiding uitgereikt aan de Leidenaar de heer JC. Kantebeen, wonend aan de Muiderkring. De heer Kantebeen kreeg de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van zijn veer tig-jarig ambtsjubileum bij de NZH. De jubilaris was bij de busonderne ming werkzaam als chauffeur in stadsdienst. In de veertig jaar zijn ook de dienstjaren meegerekend die de heer Kantebeen vervulde bij de Eltax, toen deze busonderneming nog de Leidse stadsdienst verzorgde. Tijdens een feestelijke bijeenkomst "In den Vergulden Turk" werd de chauffeur toege sproken door burgemeester Vis en de directeur van de NZH, mr. W. H. Dollekamp. De buurtvereniging voor de Pie- ters- en Academiewijk heeft in een brief aan de raad eveneens aandacht gevraagd voor de ver keerssituaties op het Noordeinde en de Breestraat/marktenroute. Het plan van B en W om het Noordeinde in beide richtingen open te houden en het trottoir met paaltjes af te zetten wijst de vereniging af. De argumenten zijn: Het wordt nog moeilijker om met een kinder- of invalidewagen over de stoep te lopen; de rijbaan is nu al te smal voor het autover keer in twee richtingen; het fiets- verkeer zal nog meer in de ver drukking comen; laden en lossen wordt geheel onmogelijk of le vensgevaarlijk. De wijkvereni- ging stelt voor éénrichtingsver keer in te stellen op het Noord einde (stad-uit) en op de Morsweg (stad-in). Dit moet ook voor de bus gelden. Ook keert de vereniging zich tegen "verbanning" van het autover keer naar de Breestraat ter ont lasting van de marktenroute. De wijkvereniging wil het liefst de Breestraat én de marktenroute afsluiten voor het doorgaand verkeer en het lokaal verkeer la ten rijden via de lussen Kort Ra penburg - Breestraat - Koorn- brugsteeg - Vismarkt - Vismarkt - Aalmarkt - Boommarkt en Gangetje - Botermarkt - Koorn- brugsteeg - Breestraat. Een tafel vol meetapparatuur, eigendom van de afdeling Hin derwet van de dienst Gemeentewerken. Deze afdeling voert on der andere de metingen uit die nodig zijn voor het verstrekken van een muziekvergunning aan horecabedrijven. Geluidsoverlast, daar krijgen we bijna allemaal wel eens mee te maken. Of we produce ren zelf, vaak onbewust, te veel geluid of we hebben last van wat anderen ten gehore brengen. Volgens de heer He- der ik, centralist in de meld kamer van de Leidse politie valt de overlast die wordt ver oorzaakt door particulieren eigenlijk best wel mee. "Kla gen over geluidsoverlast heeft bijna uitsluitend in het week einde plaats. Gemiddeld ko men hier dan vier, vijf klach ten binnen. Alleen wanneer het erg warm weer is moeten de jongens er extra vaak op uit trekken om te vragen of hier of daar de stereo-instal latie wat zachter gezet kan worden. Soms moeten we meerdere keren naar hetzelfde adres maar meestal is één keer waar schuwen voldoende. Heel zel den komt het voor dat het ge donder na een paar waar schuwingen nog niet is afge lopen. In dat geval wordt er proces-verbaal opgemaakt en eventueel wordt de geluids apparatuur in beslag geno men. Maar dit zijn echt de zeer uitzonderlijke gevallen. Over het algemeen valt het alle maal best wel mee. Persoon lijk vind ik zelfs dat de men sen vaak vrij snel klagen. Als iemand toevallig eens een avond vroeg naar bed wil, hééft zijn buurman daar na tuurlijk geen boodschap aan. In gehorige wijken zoals de Merenwijk krijg je dan wel eens moeilijkheden", aldus de heer Hederik. In de horeca ligt het wat geluid soverlast betreft allemaal wat anders. Daar is het zo dat je pas muziek kunt maken, dus ook overlast veroorzaken, wanneer je in het bezit bent van een muziekvergunning. Alvorens het zover is, hebben er wel een serie metingen plaatsgevonden in de ruimte waar je van plan bent op wat voor manier dan ook muziek gaan maken. De wet zegt na melijk dat het volume van de geluidsapparatuur zodanig moet zijn afgesteld dat daar- door geen hinder of overlast aan omwonenden wordt ver oorzaakt. De heer Peet van de afdeling bijzondere wetten van de Leidse politie en belast met het verstrekken van muziekver- gunningen: "Wanneer die me tingen zijn verricht, blijkt meestal clat de ruimte niet voldoende is geïsoleerd. Aan de exploitant geven we dan advies over de manier waar op hij 't beste geluidsisolatie kan laten aanbrengen. Wan neer dat gebeurd is, komen we terug om de boel opnieuw te controleren en pas dan kan er een vergunning worden ver strekt. De wet zegt verder ook dat alleen muziek gemaakt mag worden wanneer toe gangsdeuren en ramen geslo ten zijn. Je begrijpt dat deze bepaling vooral in de zomer voor de meeste problemen zorgt. Exploitanten gooien wanneer het warm weer is meestal op uitdrukkelijk ver zoek van de klanten deuren en ramen open en dan begint de narigheid. Maar in verreweg de meeste gevallen wordt overlast bij cafe's veroorzaakt door de bezoekers. Luid schreeuwen bij het naar huis gaan, lawaai maken met au to's, je kent dat wel. Zolang ze niet baldadig worden of met een kapotte uitlaat gaan rondrijden kun je helaas n iets tegen deze vorm van overlast doen". Over de procedure die wordt gevolgd bij het overtreden van de wettelijke bepalingen zegt Peet: "Bij de eerste'over treding wordt er een waar schuwing gegeven. Van deze waarschuwing wordt een aantekening gemaakt. Wan neer binnen een termijn van zes maanden een tweede over treding plaats heeft, wordt er proces-verbaal opgemaakt en volgt er een voorstel tot schor sing voor drie maanden. Wanneer diè schorsing inder daad doorgaat en er ontstaan weer moeilijkheden dan wordt de apparatuur in be slag genomen. Vanaf januari van dit jaar hebben we in Leiden zes maal een proces verbaal moeten uitdelen en zijn er twee schorsingen ge- vrije t 'i:' '«(V Vakantiebezigheden Op woensdag 16 augustus, mor gen dus, vinden de volgende vakantiebezigheden plaats: Mierennest, Morsweg - Creche voor kleuters, van 9-12 uur: Picknick in Leidse Hout, 6-12 jaar Zevensprong, Bernhardkade - Film Popeye, 14 uur. Klinker, Berlagestraat - Oud- Hollandse spelen van 10 tot 15 Vijfhovenhuis, Hoflaan - Tocht naar Vogelenzang, vertrek 8.30 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Spel van 10 tot 12 uur. Mirtl't Honk, Lage Rijndijk - Vossejacht 14-16 uur, ver trek vanaf de speeltuin. Morschwijk, Topaaslaan - Dag uit, kinderen 4-12 jaar. Vrolijcke Arke, Pieterskerk - Beesten maken van 14 uur tot 1530. Postduivennieuws LPV "De Snelvliegerhield met 243 duiven een wedvlucht vanaf St. Dizier. De uitslag was: l.,2.,4. Gebr. Bink 3., 10. C. Montanje, 5., 6. A. Witte- veen, 7.M.de Lange en Zn., 8. JDegen enZn.,9.C.v.d.Berg. Jeugdstad In de Ton Menkenhal aan de Vondellaan zal ook het vol gendjaar weer een Jeugdstad Leiden worden opgebouwd om de jeugd tijdens de zomer vakantie bezig te houden. De directie heeft daartoe besloten gezien het succes dat deze ,ftad" de afgelopen weken- heeft gehad. Volgens de orga nisatoren hébben duizenden kinderen zich in ruime mate geamuseerd, al is niet altijd alles foutloos verlopen. Gehoorzaamheid. Gezien de grote belangstelling die er blijkt te bestaan voor de cursus "Elementaire Gehoor zaamheid" van de Kynolo- genvereniging Rijnland (u heeft daarover vrijdag jl. in deze krant kunnen lezen) vermelden we hierbij plaats en tijdstip van de cursus. Die wordt gegeven op het parkeer terrein van de Groenoord- hallen en wel op donderdag avond van 7 tot 8 en van 8 tot 9 uur en op zaterdagochtend van 9 tot 10 uur. Voor nadere informatie kan men daar ook terecht. Hengelsport HSV Zuid-West viste de derde wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1H. Schouten 55 st (4820 gr.), 2. I. Mazurel 46 (3610), 3. H. v.d. Laan 46 (3450), 4. A. Ruis 41 (3430), 5. C. Schouten 37 (3420), 6. R. de Bezemer 45 (3320), 7. H. Moe- nen 43 (3170), 8. G. v.d. Laan 21 (2080) 9. W. Moenen 24 (1690), 10. E. Schreuder 18 (1170). LEIDEN - Eén van de eerste en ook één van de grootste problei :rsteja studenten gisteren of al eerder te maken kregen is de ontstellend grote kamernood die in Leiden heerst. De Leidse Studentenbond organi seerde gisteravond in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg een forumavond over de huisvestingsnood van alle alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Want niet alleen onder studenten maar ook onder wer kende jongeren, samenwonen den, buitenlandse arbeiders enz. bestaat een grote behoefte aan relatief kleine woonruimtes. De "Nota huisvesting alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens", van staatssecretaris Van Dam uit het vorige kabinet, er kende het grote tekort aan deze woningen en beloofde maatre gelen. Die kwamen er in het kort op neer dat in de komende vijf jaar (tot 1980) zo'n 40.000 woon eenheden uit de grond gestampt dienden te worden. Dat vormt overigens slechts een magere aanzet tot de vermindering van het tekort. Het wordt nog schrij nender als in '77 blijkt dat er op dat moment nog maar 2300 wo ningen gebouwd zijn. Laks De forumleden waren dan ook een sluidend van mening dat de "No ta Van Dam" absoluut geen mo Om aandacht te vestigen op de kamernood hebben de leden i enkele krotten opgericht. i de Leidse studentenbond in de Kaiserstraat gelijkheden biedt om een daad werkelijk einde te maken aan de grote kamernood. Volgens Jaap Schwanke van het Landelijk Overleg Jongerenhuisvesting zal de toestand van dit moment nog jarenlang voort blijven bestaan. Hij verweet de gemeentes dat zij zich te laks opstellen ten e van de bouw voor alleenstaan-' den. maar de belangrijkste oor zaak ligt volgens hem in Den Haag. In augustus '76 werd be kend dat van de 82 door de ge meenten ingediende plannen er slechts achttien goedgekeurd werden, negentien afgekeurd en dat derest nog in de overlegkoker zat. Reden voor het grote aantal afkeuringen en vertraging is dat de kosten per wooneenheid te groot zijn. Van Dam stelde de grens bij 33.000 gulden per woon eenheid. Volgens Ton Hübben van de Stich ting Studentenhuisvesting is die financiële norm nauwelijks haal baar. "Het is bijna onmogelijk om voor dit bedrag een woning te bouwen die ook nog voldoet aan de woningbouwnormen. Boven dien is niet haalbaar om projec ten kleiner dan 100 kamers op te zetten", aldus Hübben. Kaiserstraat Hij uitte verder kritiek op het ge meentelijk insehrijvingsbeleid (de gemeente schrijft geen stu denten als woningzoekenden in omdat ze niet economisch ge bonden zijn) en op de Leidse be volking die erg zou tegenwerken bij de realisatie van bouwplan nen. Als voorbeeld noemde hij de beroepsprocedure van omwo nenden tegen het verlenen van een vergunning voor de bouw van een flat voor tweehonderd studenten aan de Kaiserstraat. Hübben: "De mentaliteit van veel Leidenaars is nog steeds zo dat ze studenten als een aparte groep zien waarvoor eigenlijk alleen nog maar in de polder gebouwd moet worden". De heer Amptmeijer, waarnemend hoofd Bureau Huisvesting zei te menen dat er nog steeds grote verschillen bestaan tussen stu denten en de burgerij. "Ik denk dat zolang die andere verschillen ïrdwijnen ook het i de zal dwijnen", aldus Amptmeijer

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3