We blijven slechts met moeite uit rode cijfers Besprekingen programma's van B en W in Warmond Weidse agenda Veiligheid bij Apolloplein wordt verhoogd Vier ton extra voor zwembad valt slecht Commissie regeren na wil "niet de dood" Buitengewoon drukke punt krijgt verkeerslichten PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 Verhoging btw-tarief leidt ook ui dierenpark Wassenaar tot bezorgdheid WASSENAAR- Dierenpark Wassenaar ziet sombere tijden tegemoet als eind dit jaar het btw-tarief van 4 naar 18% wordt verhoogd. "We hebben dit voornemen van de rege ring met schrik vernomen," aldus directeur Louwman van de Wassenaarse dierentuin. r dierenpark Wassenaar omhoog gaat stijgen ook de toegangspa Gemeenteraad moet beslissen over programma's kabel-tv" LEIDEN - "Een niet zo christelijk algemeen bestuur zou religieuze programma's kunnen vervangen door bijvoorbeeld vrolijke mu ziek. Andersom is uiteraard ook mogelijk. Ik vind niet dat het algemeen bestuur een dergelijke grote macht mag hebben zon der dat de gemeenteraden iets te zeggen hebben. Als er via de kabeltelevisie regionale programma's worden uitgezonden moe ten eerst de afzonderlijke gemeenteraden daarover beslissen. Ik wil dat niet delegeren aan het algemeen bestuur, waarin Leiden ook nog eens is ondervertegenwoordigd" Dit zei gisteravond het PvdA-raadslid V. d. Horst tijdens de discus sies in de Leidse gemeenteraad over een gemeenschappelijke regeling voor de kabeltelevisie. Zijn standpunten werden ge steund door een meerderheid van de raad. Met 21 stemmen voor en 8 tegen werd een PvdA-amendement aangenomen om de beslissing over welke regionale programma's in de toekomst via de kabel-tv worden uitgezonden aan de gemeenteraden over te laten en niet aan het algemeen bestuur. Een amendement-Driessen (CDA) kreeg minder bijval. Driessen sprak zijn onvrede uit over de samenstelling van het algemeen bestuur van de kabeltelevisie. Hoewel Leiden ongeveer de helft van de kosten van de kabeltelevisie moet opbrengen heeft het toch maar zeven leden in het uit 25 personen bestaande bestuur. Driessen stelde voor de samenstelling van het bestuur in die zin te wijzigen dat een gemeente één bestuurslid krijgt voor elke 10.000 inwoners. In dat geval zou Leiden niet zeven, maar elf bestuursleden krijgen. Hoewel ook de andere fracties een onder vertegenwoordiging van Leiden signaleerden werd het voorstel van Driessen toch weggestemd. Dit kwam voornamelijk door de opstelling van de PvdA. Fractiewoordvoerder V. d. Horst: "Ook wij zijn het niet eens met de samenstelling van het bestuur, maar we willen daar de gemeenschappelijke regeling niet op laten afketsen". "Dierenparken zijn nu eenmaal in stellingen die slechts met de grootste moeite uit de rode cijfers kunnen blijven. Een verhoging van de btw zal onvermijdelijk ge volgen hebben voor de toegangs prijzen. Reken maar uit, dat wordt een verhoging van 14% (het nieuwe btw-tarief verminderd met wat al aan btw werd betaald op zeven gulden. Wat voor consequenties de verho ging van de btw daarnaast nog zal hebben op noodzakelijke repara ties en vernieuwingen... Zo heb ben wij verplaatsing van het oli fantenhuis bovenaan op ons ver langlijstje staan. Het huidige ge bouw is al twintig jaar oud en voldoet niet meer aan de eisen. Maar of we de verplaatsing dan nog kunnen verwezenlijken is de vraag." Zeven jaar lang is het btw-tarief voor de niet gesubsidieerde die rentuinen in Nederland (behalve OEGSTGEEST - "Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat het eens aan de raad gevraagde kre- diet onzuiver was opgesteld' zo reageerde raadslid Boesjes van de PvdA gisteravond in de Oegstgeester commissievergade ring voor openbare werken en sport op het voorstel om nog eens 400.000 gulden extra uit te trek ken voor de bouw van het over dekte zwembad. "Zo'n verhoging met 10 a 15 procent boven de oor spronkelijke kostenraming van ruim 4,1 miljoen gulden is toch aanzienlijk" voegde hij daaraan toe. Mevrouw Zoutendijk (WD) door zag dat haar fractie het eveneens niet gemakkelijk zou hebben met deze extra kosten en onthield zich daarom van stemming in af wachting van nader fractiebe- raad. Commissievoorzitter wethouder Thorn legde evenwel uit dat het grootste deel van de kosten voor rekening komt van een moderne zuiveringsinstallatie voor het zwemwater. "Dit moest worden aangepast aan pas later bekend geworden eisen op dit gebied", zo zei hij. dierenpark Wassenaar, Burgers Dierenpark Arnhem, Ouwe hands Dierenpark Rhenen, Die renpark Amersfoort, de Beekse Bergen bij Tilburg en het Dolfi narium in Harderwijk) op 4% ge handhaafd. Den Haag wil nu ech ter het btw-tarief voor deze niet gesubsidieerde dierentuinen eind dit jaar verhogen naar 18% De verhoging geldt niet voor de gesubsidieerde dierentuinen (Ar- tis, Amsterdam en Blijdorp, Rot terdam). Die hoeven geen btw te betalen. Directeur Louwman: "Wij zitten duidelijk in een minder bevoor rechte positie dan die gesubsi dieerde dierentuinen. Terwijl die parken de gemeenschap geld kosten en wij geen enkel finan cieel beroep op de gemeenschap doen." Vrees Louwmans vrees voor de toekomst wordt door de directies van ande re niet gesubsidieerde dieren parken gedeeld. In het Leidsch Dagblad van 9 augustus werd di recteur Van Hooff van Burgers Dierenpark Arnhem aangehaald. Volgens hem worden de niet ge subsidieerde dierenparken bij verhoging van het btw-tarief zelfs met sluiting bedreigd. Onder houdskosten, personeelslasten, onroerend goedbelasting en toe ristenbelasting rijzen voor die renparken toch al de pan uit. VOORSCHOTEN - "Dat is regeren na de dood". Zo betitelden de le den van de Voorschotense raadscommissie voor financiën het voorstel van wethouder Oosterbaan om op 28 augustus een extra vergadering te hou den. Op die vergadering zou de gemeente-begroting voor 1979 aan de orde kunnen komen. Maar de 28e augustus bestaat de raad en dus ook de commissie voor financiën niet meer vol gens de leden van deze commis sie. De laatste vergadering van de gemeenteraad is immers op 25 augustus. Daarna gaan de raadsleden naar huis en op 5 september komt de raad weer bijeen, maar dan in de nieuwe samenstelling. Dan moeten de raadsleden aan de slag die bij de verkiezingen in mei zijn verko zen. Dat betekent ook, dat de samenstelling van de commis sies dat moment wordt gewij zigd. Dat nog niet overal even duidelijk is hoe een en ander in zijn werk gaat toonde ook het raadslid Ie- "Daarbij nog de vreselijk hoge zuiveringslasten en de misère is compleet," aldus Van Hooff. De Wassenaarse dierentuin hoeft nog geen onroerend goedbelas ting te betalen. Die wordt in Was senaar pas volgend jaar inge voerd. In plaats daarvan wordt vermakelijkheidsbelasting ge heven. Louwman: "De hoogte daarvan is, afhankelijk van het aantal bezoekers. 150.000 tot 200.000 gulden per jaar. De ge meente treedt de laatste jaren echter wat milder op door ons hiervan een bepaald percentage, dat elk jaar iets hoger wordt, te rug te betalen." Voor het lopende jaar moet de ge meenteraad nog vaststellen hoe veel het dierenpark zal terugkrij gen. De raadscommissie voor fi nanciën heeft inmiddels al wel voorgesteld het bedrag dat het dierenpark (maar ook Duinrell en Duindigt) aan vermakelijkheids belasting moet betalen vergele ken met 1977 nog eens te halve- "Maar als de onroerend goedbelas ting wordt ingevoerd zal wel weer een verzwaring van de lasten op treden." is de mening van direc teur Louwman. "Ik heb nog nooit gehoord dat de invoering van die belasting tot een verlichting heeft geleid". Volgende week zullen de directies van de Nederlandse dierentuinen zich over de verhoging van het btw-tarief beraden. Louwman: "Dan zullen we naar ik aanneem contact opnemen met kamerle den. We verwachten dat die wel oor zullen hebben voor onze problemen." stra (PCG) aan. In de nieuwe raad keert hij niet meer terug. Toch kreeg hij nog een uitnodi ging voor de commissie voor volksgezondheid die op 13 sep tember vergadert. Maar de sa menstelling van deze commis sie, waar ook burgers deel van uitmaken, zal na 5 september eveneens moeten veranderen. De voorgestelde extra vergade ring voor de commissie voor fi nanciën gaat nu in elk geval niet meer door. Recht De commissie boog zich in haar laatste vergadering voor de zo veelste keer over de subsidië ring van V.O.S.-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de samenleving). Met de door het gemeentebestuur voorgestelde subsidie van 3210 gulden voor twee cursussen en twee ver volgcursussen ging men ak koord. Het commissielid Van Wijk (PPV) tekende hierbij ech ter aan dat nu eens een eind moest komen aan het onduide lijke beleid ten alanzien van deze cursussen. De V.O.S.-vrouwen hebben er recht op te weten of ze hun cursussen kunnen voortzet ten of niet. De WD stemde met deze kanttekening in. Een andere kwestie waar de com missie voor financiën zich gis teravond mee bezig hield was de aankoop van een stuk grond aan de Sir Winston Churchillweg door Bouwbedrijf Niersman BV. Het bouwbedrijf wil hier win kels en bovenwoningen bouwen. Vanwege de haast die Niersman had om snel met de bouw te kunnen beginnen heeft het ge meentebestuur de bouwver gunning al verstrekt. Tocht had de commissie voor financiën nog de nodige aarzelingen om trent de aankoop van de grond door het bouwbedrijf. Volgens de PPV zou niemand in Voor schoten ermee gediend zijn als de zestien woningen voor al leenstaanden die Niersman bo ven de winkels wil bouwen niet in de premiesector vallen. Ook het CDA stond weifelend tegen over de verlangens van de bou wer. Alleen de VVD kon zonder problemen met een en ander in stemmen. Toonschaal Gisteravond bleek ook dat de kos ten van de gemeentelijke ten toonstelling Toonschaal wat uit de hand zijn gelopen. De ten toonstelling heeft 17.000 gulden meer gekost dan was voorzien. WARMOND - De drie politieke partijen die in de Warmondse gemeenteraad vertegenwoordigd zijn (CDA, Progressief Warmond en WD) hebben gisteravond de eerste onderhandelingen óver het nieuwe collegeprogramma gevoerd. Door vergelijking van de partijprogramma's is men ge komen tot de vaststelling van een aantal discussiepunten die aan staande donderdag behandeld zullen worden. Het gaat daarbij onder andere om het hanteren van inkomensgren zen bij de toewijzing van premie koop- en woningwetwoningen, een voorstel dat afkomstig is van PW. Ook het heffen van belasting naar draagkracht is een zaak waarover de meningen uiteenlo pen. Verder zal donderdag gesproken worden over de oeververbinding naar het eiland Koudenhoorn. Het CDA wil een brug aanleggen terwijl de WD meer voelt voor een pontveer. Hoewel PW problemen ziet in het pontveer, wil zij deze mogelijkheid wel overwegen. Knelpunten vormen bovendien de oprichting van een afdeling welzijn op het gemeen tehuis, het beleid voor de scho len, de twee standplaatsen voor woonwagens, het aanstellen van een milieurechercheur en het emancipatiebeleid. Woningen Maar over een groot aantal punten bestond gisteravond ook over eenstemming, zo werd na afloop meegedeeld door CDA-leider Van Schagen die als woordvoer der is aangewezen door de drie partijen. Voor wat betreft de volkshuisvesting is men het er over eens dat premiekoopwonin gen beschikbaar moeten blijven voor de erkend woningzoeken den. Alle partijen juichen het vaststellen van provinciale nor men daarvoor toe. Een vrij grote eenstemmigheid be stond ook over de bouwplannen Ter Leede en Lommerlust. CDA en PW kunnen zich daarin goed vinden terwijl de WD wat moei te heeft met de bebouwings dichtheid van Lommerlust (voor zover het dan de sociale sector betreft). Alle partijen waren het erover eens dat een gezamenlijke bouwloka- tie met Voorhout de voorkeur verdient boven verder bouwen in de eigen gemeente. Als 'Voor hout' inderdaad te realiseren valt, dan moet een bouwlokatie aan het einde van de Beatrixlaan worden geschrapt. Kaag CDA, PW en WD kwamen gister avond ook overeen dat het water oppervlak van de Kagerplassen niet verder vergroot dient te wor den. Het onder water zetten van de Henmeerpolder wijzen zij af. De WD stelde voor om samen met Sassenheim te streven naar een parkeerhalte van de Schip- hollijn aan de Warmonderdam. Volgens de WD wordt een derge lijk stationnétje mogelijk nu de nieuwe spoorlijn tussen Den Haag en Amsterdam meer be stemd zal worden voor lokaal vervoer. De fracties van CDA en PW voelden wel wat voor dit plan. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem. 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Stadhuis, eie. samenlevingsopbouw, maatschappelijke aangelegenheden, ge zondheidszorg en cultuur, 16.30 uur; cie. volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en economische aangelegenheden, 20 uur; cie. interne organisatie en beheer, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. finan ciën, 19.30 uur. Woensdag Kennedylaan 11 Oegstgeest, informatie avond Baha'i gem. 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; open-huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescen trum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden. 19.30-20.30 uur. Raomuszaal. Mare, bijeenkomst belan gengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst voor werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Hartebrugkerk, concert Collegium Mu- sicum, 20.30 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en maatschappelijke aangelegen heden 19.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. cul tuur, vorming en onderwijs, 20 uur; cie. welzijn, 20 uur. Wassenaar, dr. Masvellkade, opening zomerfeesten, 21.15 uur. Wassenaar, Hofkampweg, kinderspelen (zomerfeesten), do. 9.30 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a. werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel. Pieterskerkhof 19. vrij advies, 20-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 20 Tom Menken-hal, Ted Shuffles ijsrevue, 20 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11 tot 18 aug., door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den. tel. 071-121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgeq. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). OEGSTGEEST - Ter hoogte van het Apolloplein in Oegstgeest zullen hoogst waarschijnlijk ver keerslichten worden geplaatst. Deze worden electronisch ge koppeld aan de reeds bestaande verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Leidse Buurt. Dit houdt in dat er een groene golf ontstaat. De Oegstgeester raads commissie voor openbare wer ken en sport stond gisteravond positief tegenover dit voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de verkeers veiligheid op dit buitengewoon drukke punt te verhogen. Het voorstel behelst verder nog het plaatsen van verkeerslichten ter hoogte van de Prins Hendriklaan. In het kader van het zogenaamde verkeersleefbaarheidsplan, dat momenteel door het ingenieurs bureau DHV voor de gemeente Oegstgeest wordt ontwikkeld, zijn ter hoogte van het Apollop lein verkeerstellingen verricht. Hieruit bleek dat op de Rijn- zichtweg bij dit plein, waaraan het Rijnlands Lyceum is gelegen, tussen 14.00 en 19.00 uur 's mid dags, 1540 fietsers en bromfiet sers de drukke verkeersader oversteken. Over deze verbin dingsweg tussen Leiden en de autosnelweg Den Haag-Amster dam en de kustplaatsen werden in dezelfde uren in beide richtin gen ruim zeseneenhalf duizend motorvoertuigen geteld. Speciaal voor/de eveneens tussen genoemde tijdstippen getelde 300 overstekende voetgangers aan de Geverstraat (ook in het verlengde van de Rijnsburger- weg) zullen voetgangerslichten geplaatst worden ter hoogte van de Prins Hendriklaan, althans als de raad daarmee akkoord gaat. De commissie voor openbare werken en sport had gisteravond verder weinig moeite met het goedkeuren van de 130.000 gul den die voor beide verkeersmaat regelen zijn uitgetrokken. Wat de beveiliging van de over steekplaats voor fietsers en bromfietsers aan de Haarlem merstraatweg betreft, die na de reconstructie van de fietspaden moet worden toegepast, meent het college van B en W dat voor alsnog een knipperlichtinstalla tie voldoende is. De commissie voor verkeer en vervoer heeft het college al een maand geleden in overweging gegeven daar even eens verkeerslichten te plaatsen met name voor de veiligheid van het langzaam verkeer. Gemeentehuis Tot de aanwezigen behoorde gis teravond ook architect Snieder, die een tijdje terug ambtenaren van de secretarie uitleg over de verbouwing van het gemeente huis heeft gegeven. Nu waren het commissieleden en belangstel lenden die tekst en uitleg kregen bij de tekeningen. Commissielid Kraan, die zijn colle ga-architect met de ingediende ideeënschetsen complimenteer de, vond wel dat ook de aller hoogste verdieping van het ver nieuwde raadhuis voor invaliden bereikbaar moet worden ge maakt. Deze verdieping is maar enkele treden hoger dan de op een na de hoogste verdieping. Snieder liet weten dat met een eenvoudige technische voorzie ning terzijde van het trapje de be reikbaarheid van de bovenste verdieping ook voor invaliden mogelijk wordt gemaakt. Voorlichting Van Hazel (CDA) en mevrouw Rörsch (WD), als geïnteresseer de raadsleden bij de vergadering aanwezig, maakten kritische kanttekeningen bij de in de plan nen ingetekende ruimte voor een voorlichtingsambtenaar. "Een hokje naast de burgemeester" achtte Van Hazel onvoldoende. Snieder attendeerde erop dat dit punt in het plan nog niet hele maal is uitgewerkt. De gemeente raad zal hierover het laatste woord hebben Dagelijks steken tussen 2 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement fl55,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2