Staatsgreep in Kongo verijdeld Onderhandelingen over ruil Sjtsjaranski gevorderd Sadat wil in Camp David hard aan de vrede werken NAAST HET NIEUWS Situatie in Iran blijft gespannen Moord op King was politieke moord Dodental Beiroet stijgt tot ver boven de honderd Israël ziet af van bouw kerncentrale DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 BUITENLAND PAGINA 13 WENEN (GPD) - Er is goede hoop dat de vrijlating van de tot 13 jaar veroordeelde Russische dissi dent Anatoli Sjtsjaranski in ruil voor een of meer in het Westen gevangen gehouden Russische spionnen binnen een maand zijn beslag krijgt. Dit zegt mevrouw Aviva Rubi, medewerkster en vertrouwelinge van het bekende Israëlische parlementslid Sa muel Flatto-Sharon. Aviva Rubi is negen dagen in Mos kou geweest om te onderhande len over een mogelijke uitwisse ling van Sjtsjaranski en heeft ook een bezoek gebracht aan de be kende Oostduitse advocaat dr. Wolfgang Vogel, die uitstekende contacten heeft in het Oosten en Westen. In Wenen wacht me vrouw Rubi nu op verdere in structies. "Sjtsjaranski zou al vrij geweest zijn als er in de wereld niet zo ge weldig protest tegen het proces was opgestoken", aldus me vrouw Rubi. „Het protest was zo heftig dat de Russen zich begon nen te realiseren dat zij voor de vrijlating van Tstsjaranski een hogere prijs konden vragen", zegt ze. „Een principe-overeen komst over Sjtsjaranski was vo rig jaar al bereikt in het kader van een uitwisseling van gevangenen tussen Oost en West. Deze over eenkomst hield in dat hij zou worden uitgewisseld tegen Miron Marcus, die in Mozambique ge vangen zat en de Amerikaan Ro bert Thompson, die in Oost-Ber- lijn een gevangenisstraf van der tien jaar wegens spionage uit zat. Mevrouw Rubi benadrukt dat de uitwisselingsonderhandelingen een privè-aangelegenheid zijn van Flatto-Sharon en dat hij op geen enkele manier door de Is raëlische regering financieel wordt gesteund. „De heer Flatto- Sharon heeft geen hinder van bu reaucratie", aldus mevrouw Ru bi. „Hij hoeft zijn beslissingen niet voor te leggen aan commis sies en hij heeft geen financiële problemen. Hij is volkomen on afhankelijk". In Moskou onder handelde mevrouw Rubi met een „autoriteit van de Sowjet-Russi- sche regering" over de zaak- Sjtsjaranski en over die van an dere dissidenten. De stroom Russische emigranten, die via Wenen naar het Westen komt gaat intussen onvermin derd door. Op weg naar Tel Aviv kwam het afgelopen Weekeinde Israel Zalmason in de Oosten rijkse hoofdstad aan. Hij is een van degenen, die voor de recht bank in Leningrad veroordeeld werd tot acht jaar gevangenis straf wegens een poging tot ka ping van een vliegtuig waarmee hij met zijn gezin en andere fami lieleden naar Israël wilde vluch ten. MOSKOU -Christina Onassis is van een bezoek van tien dagen in Griekenland teruggekeerd in Moskou. Haar echtgenoot, Sergei Kau- zov, was niet op de luchthaven om haar te verwelkomen. "Hij wist niet dat ik vandaag te rug zou komen", aldus me vrouw Kauzova-Onassis tot de journalisten die haar di rect na aankomst omzwerm den. Als reden voor haar plotselinge vertrek van tien dagen gele den zei Christina dat zij „een zakenreis" had gemaakt en dat er „in de toekomst nog wel meer zouden volgen TEHERAN (AFP/DPA/UPI) - Iran leefde gisteren na de sterkste golf van onlusten in vijftien jaar in on zekere en nerveuze afwachting hoe de binnenlandse politieke si tuatie zich verder zou ontwikke len. In Isfahan, waar de staat van beleg nog steeds gold, begon het leger zich uit de straten terug te trekken, doch het bleef ook ver der in het hele land in staat van alarm met het oog op mogelijke nieuwe ongeregeldheden, die zich ook in de hoofdstad Teheran zouden kunnen gaan voordoen. Daar deden zich gisteren bij nieuwe demonstraties overigens geen incidenten voor. Al bij al zag het er aan het eind van de dag echter nog steeds niet naar uit, dat de rust aan het binnen- Garantie voor persvrijheid in Bolivia LA PAZ (DPA) - De nieuwe mach thebbers in Bolivia hebben de journalisten in het land gisteren de garantie gegeven dat zij de persvrijheid niet zullen kortwie ken. Daarmee werd een staking van 24 uur voorkomen, die de journalisten hadden voorbereid nadat twee radioverslaggevers door militairen in hun werk wa ren gehinderd. De garantie van de militaire rege ring is zwart op wit gegeven. Het document is ondertekend door de minister van binnenlandse za ken, door een generaal en door de vakbonden. De verklaring werd door politieke waarnemers beti teld als een „unicum in de jour nalistieke geschiedenis" van Bo livia. Honderden doden in India door overstroming NIEUW DELHI (Reuter) - In Noord-India zijn tegen de 250 mensen omgekomen door over stromingen als gevolg van de zwaarste moessons van deze eeuw. Het water vormt een be dreiging voor zes miljoen mensen in 15.000 dorpen. Dit hebben In diase persbureaus gemeld. In de deelstaat Oettar Pradesj lopen Varanasi en Allahabad gevaar. De inwoners moeten zich voor bereiden op evacuatie op korte termijn. Ruim 1.000 schepen worden gereedgehouden voor hulpverlening. De meeste slachtoffers vielen door breuken in dammen aan de oe vers van de sterk gezwollen rivier de Ganges of door het bezwijken van lemen hutten. Achtendertig districten in Oettar Pradesj met een oppervlakte van ruim 1,6 miljoen ha stonden on der water na de zwaarste regenval sedert 84 jaar. Ook in de aangren zende deelstaten Bihar, Harjana en Poenjab had men veel last van overstromingen. In Nieuw Delhi viel sedert juni 62 centimeter water. ONTVOERING - In San Salvador hebben vier gewapende mannen gisteren een Zwitserse fabrieks directeur ontvoerd toen hij zijn kantoor verliet. De ontvoerde is directeur van de vestiging in El Salvador van de Ericsson-communicatie-appara- tenfabriek. Tot dusver zijn geen eisen gesteld en heeft niemand de verant woordelijk voor de ontvoering op zich genomen. KINS J ASA (Reuter) - Kongolese autoriteiten hebben een samenzwering tegen de militaire regering verijdeld. Pre sident Joachim Yhombi Opango zei dit gisteren in een radiotoespraak in Brazzaville. De staatsgreep omvatte een invasie macht overnam nadat de marxis- door huurlingen en het vermoor- tische president Marien Ngouabi den van militaire leiders. op 18 maart was vermoord. Kolonel Yhombi Opango is voorzit ter van het militaire comité en te vens president en premier. In Brazzaville, de hoofdstad van de volksrepubliek, was het gisteren rustig. Volgens berichten uit het aangrenzende Zaïre werden aan de grens reizigers grondig onder zocht. Op last van president ging de vie ring van de onafhankelijksdag vandaag niet door. Het leger en de leden van de veiligheidsdienst kregen opdracht binnen hun ka zernes te blijven. President Yhombi Opango zei dat bekend was waar de huurlingen en de militaire vliegtuigen zich bevonden die de aanval op Braz zaville hadden moeten uitvoeren. „Met steun vanuit westelijke en Afrikaanse hoofdsteden" Het staatshoofd gaf geen nadere WASHINGTON (Reuter) - Dr. Martin Luther Kings beste vriend heeft tegen een onder zoekcommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaar digden gezegd dat er zijns in ziens een samenzwering school achter de moordaan slag op de ijveraar voor de burgerrechten tien jaar gele den. Dr. Ralph Abernathy zei aan het begin van de hoorzittingen van de commissie voor de moorden van het Huis van Afgevaardigden, dat hij zelf geen bewijzen had voor de samenzweringstheorie. Maar hij wees op het feit dat de man die voor de moord werd ver oordeeld, James Earl Ray, gedurende twee maanden na de aanslag in een motel in Memphis ongehinderd kon reizen en werd gepakt in Londen. Volgens Abernathy had King kort voor zijn dood een ze nuwachtige en zelfs angstige indruk gewekt. Voor het eerst in hun samenwerking was hij hem tot in details gaan inwij den in de werking van zijn or ganisatie. Dr. Abernathy was bij King op het motelbalkon toen laatst genoemde werd doodgescho ten maar, vertelde Abernathy, men had hem nooit onder vraagd. Vandaag beluistert de commis sie medische deskundigen en morgen ondervraagt ze Ray. Deze zit een gevangenisstraf van 99 jaar uit. Hij heeft ge zinspeeld op een samenzwe ring en gesproken over ande re „schuldigen". In september beginnen de hoorzittingen over de moord op president Kennedy in no vember '63. Hardnekkige ge ruchten willen dat ook hij het slachtoffer van een samen zwering is geweest en dat de moord niet maar het werk is geweest van Lee Harvey Os wald, zoals de staatscommis sie-Warren heeft geconclu deerd. bijzonderheden. Wel noemde hij als samenzweerders vier perso nen die vroeger veroordeeld zijn, maar die gratie hadden gekregen van wijlen president Marien Ngouabi. Dit viertal was een voormalige voorzitter van de na tionale vergadering, Dieudonné Miakassissa, de oud-minister van binnenlandse zaken Felix Mou- zabakani, een gewezen vriend van ex-president Fulbert Youlou die 15 jaar geleden werd afgezet, Bernard Kolela. en een Kongole se zakenman Matsiona Fina. De ze vier bevonden zich al onder ar rest. Volgens de president moch ten zij niet rekenen op clementie. „Er kan geen pardon, geen offi cieel proces zijn voor deze onver beterlijke mannen", aldus Yhombi Opango. De omvang van het complot en de ernst van de oogmerken van de samenzweerders dwongen hem „onverwijld een zeker aantal maatregelen te treffen". Ook hierover gaf de president geen bijzonderheden. Wel werd be kend dat de bevolking binnen de diverse districten moest blijven. landse politieke front spoedig zal weerkeren. Neutrale politieke waarnemers in Teheran leidden gisteren uit de steeds verdere verscherping van geweld en tegengeweld in het land tot dusverre dit jaar een krachtproef al tussen de nu 37 jaar regerende sjah en oppositie groepen van zeer verschillende pluimage. Deze variëren van reactionaire moslimgroepen tot ondergrondse uiterst linkse or ganisaties, die, naar de laatste tijd steeds duidelijker wordt, elk voor het bereiken van hun eigen doel stellingen gebruik pogen te ma ken van de ontevredenheid onder de bevolking over de situatie in Iran. De steeds weer in tegen de regering gerichte rellen ontaardende de monstraties beginnen met bij eenkomsten in Moskeeën en de heftigheid van de jongste onlus ten, die in de afgelopen dagen aan zeker vijftien mensen het leven hebben gekost, wordt voor een deel toegeschreven aan een door het begin van de heilige vasten maand ramadan toegenomen ex plosiviteit. De mensen zijn er volgens de waarnemers in elk ge val makkelijker door te prikke len. Vooral orthodoxe, tegen de verwestelijking van het land ge kante Islamieten blijken vatbaar voor agitatie. Anderzijds is men volgens de waarnemers in brede lagen van de bevolking teleurgesteld in de hoop een groter aandeel te krij gen in de zegeningen van de mo dernisering en de razendsnelle toeneming van de welvaart die het gevolg is geweest van de ver viervoudiging van de olieprijs na 1973. De officiële leus van rijkdom voor allen' heeft in de ogen van velen kennelijk alleen maar geleid tot het rijker worden van de rijken en stagnatie in de levensstandaard voor de rest. De nieuwe golf van onlusten brak los slechts enige dagen nadat de sjah had aangekondigd dat het land politieke vrijheden zou krij gen evenals die in Europese de mocratieën gelden. In een verklaring stelt de sinds eni ge maanden in de Iraanse een heidspartij Rastakhiz opererende liberale vleugel, die zich vooral bezighoudt met bestudering van de Iraanse problemen, echter, dat oproer als in Isfahan zich in Iran zal blijven voordoen zolang de bevolking niet goed wordt inge licht over de ware achtergronden van de sociale en politieke problemen in het land. JARIGE PRINSES De Britse prinses Anne is vandaag 28 jaar geworden. Ter gelegen heid daarvan poseerde zij voor ex-oom Lord Snowdon. die niet alleen van haar en zoon Peter, maar ook nog van echtgenoot Mark Phillips foto's maakte. TROOST VOOR DIKKERTJES Dikke mensen zijn misschien niet erg modieus, maar hun troost- als zij die nodig hebben - is, dat hun beendergestel steviger is dan dat van hun magere vriend of collega. Dit is vastgesteld door dr. James Arnold van het hospitaal in Hines in Illinois, die daarvoor de wervels van 1.000 patiënten had be studeerd. Hij ervoer dat gezette of te dikke mensen beenderen hebben die in verhouding tot hun lengte breder zijn in middellijn dan die van lange, dunne mensen. Het gevolg is dat zij bij het toenemen in jaren minder kans lopen op beenderfracturen en verlies aan beendergewicht door het verouderingsproces. RECORD In de Zweedse hoofdstad Stockholm zijn in de eerste zes maanden van dit jaar meer banken en postkantoren beroofd dan in enig andere grote stad in Europa. Volgens de Zweedse politie werden in Stockholm 20 banken en 15 postkantoren beroofd. "Het ergste moet nog komen, omdat het aantal overvallen in de herfst pleegt toe te nemen", zo voegde een woordvoerder hieraan toe. Als positief punt noemde de politie echter het feit dat in Zweden 70 pet van de overvallen wordt opgelost, terwijl in de Duitse Bondsrepubliek dit percentage niet boven de 40 uitkomt. RECORDS Een advocaat uit Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, die vorige maand om een wereldrecord te vestigen 12 uur en 47 minuten op één voet balanceerde, eist nu een nieuw wereldrecord op, ditmaal op het gebied van het watertrappen. De 34-jarige Kumar Anandan wist al trappend het hoofd 61 uur boven water te houden, daarmee naar zijn zeggen met 9 uur een record verbeterend dat de Amerikaan Monnie Lewis in juni 1977 had gevestigd. BEIROET (AFP) - De explosie die zaterdag in Beiroet een gebouw met kantoren van diverse Pale stijnse organisaties tot een puin- hoop maakte, heeft aan om streeks 200 mensen het leven ge kost, aldus een „verantwoord" geachte schatting van Palestijnse zijde. Het door Irak gesteunde Palestijn se bevrijdingsfront, waartegen de aanslag zou zijn gericht, meldde dat er gistermiddag 107 lijken waren geborgen. Er zijn tot dus ver geen officiële cijfers over het aantal doden en gewonden. Li banese kranten schreven dat er tussen de 100 en 200. gewonden zouden zijn. In de ziekenhuizen wilde men nietx meedelen, hoe veel gewonden men had opge- CAIRO (Reuter) - President Sadat van Egypte heeft gisteravond gezegd dat hij zijn uiterste best zal doen om op zijn aanstaande conferentie met premier Begin van Israël en presi dent Carter in Camp David in Maryland, vrede te be reiken. Hij sloot elk een zijdig verdrag met Israël uit. "Ik ben geen voorstander van een eenzijdige oplossing, nich streef ik ernaar, zoals radio Moskou beweert", aldus Sadat op een door de radio uitgezonden rede in Alexandrië. De president sprak op de eerste bij eenkomst van het oprichtings comité van zijn nieuwe, nationale democratische partij' (NDP). De Israëlische regering heeft giste ren definitief besloten de vesti ging van vijf nieuwe nederzettin gen op de bezette westelijke Jor- daanoever uit te stellen. Zij zal deze kwestie pas bespreken na de topconferentie in Camp David, die volgende maand gehouden wordt, zo heeft de Israëlische ra dio gisteren gemeld. Dit kabinetsbesluit volgt op het bekend worden van de plannen om vijf nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te bouwen. "Van nu af aan tot na de topconfe rentie in de VS zal elke activiteit in verband met deze nederzettin gen uitgesteld worden", zo ver klaarde een woordvoerder van de Israëlische regering. Tass Het Russische persbureau Tass heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd dat zij Egypte en Is raël hun eigen oplossing voor het Midden-Oosten willen opdrin gen, op de conferentie van Camp David die op 5 september begint. In een artikel onder de kop "ge vaarlijke machinaties", merkte Tass op dat president Carter heeft gezegd dat hij op de conferentie de rol wil spelen van "actief be middelaar". "Deze verklaring van de Ameri kaanse president is weer een dui delijke demonstratie van Was- hingtons voornemen alles op al les te zetten om tussen Egypte en Israël een overeenkomst tot stand te brengen", aldus Tass. "Waar de Verenigde Staten tot nu toe gefaald hebben om de koppi ge partijen afzonderlijk te paaien, willen ze zich nu opwerpen als een soort beschikker van het lot van de volkeren in het Midden- Oosten, hun openlijk hun eigen voorwaarden van een "regeling" opdringend. Duwtje "Het wordt nu duidelijk dat zo'n conferentie naar de opvatting van de Amerikaanse regering, nodig is om de afnemende Amerikaan se interesse een duwtje te geven" en rechtstreekse overheersing in het gebied te helpen vestigen" Dit wordt o.a. bevestigd door het feit dat onder de zogenaamde nieuwe "constructieve inititatie- ven van het Witte Huis, een voorstel is in het Midden-Oosten een contingent Amerikaanse troepen te legeren als "waarborg" van de te verwachten overeen komst". TEL AVIV (Reuter/UPI)-Israël heeft besloten af te zien van de bouw van een kerncentrale, die in 1985 klaar zou moeten zijn, zo heeft de Israëli sche radio gisteren bekendgemaakt. Reden is een tekort aan geld. Dit wordt veroorzaakt doordat de Verenigde Staten het project niet willen financieren zolang Israël het verdrag tegen verspreiding van kernwapens niet wil ondertekenen. Het land, dat een geheime installatie voor kernonderzoek heeft, vreest volgens regerings functionarissen. dat daardoor kerngeheimen in handen zouden kunnen komen van vijandige elementen. Overigens wordt al geruime tijd gemeend, dat het kernwapens heeft of op zijn minst in staat is dpze te vervaardigen. Gisterochtend werden nog drie personen levend onder het puin vandaan gehaald, onder wie een kind van twee jaar. Het fiatgebouw, waarin kantoren gevestigd waren van het pro- Iraakse Palestijnse bevrijdings front en van El-Fatach is door de explosie volkomen van de aard bodem verdwenen. Ook ver scheidene gebouwen in de naaste omgeving zijn zwaarbeschadigd. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie, PLO, heeft verklaard dat geen van de bij haar aangesloten organisaties iets te doen heeft met de aanslag. Politieke waar nemers menen dat de bomaan slag verband houdt met de conflicten tussen Irak en de pro- Iraakse Palestijnse organisaties enerzijds en de PLO van Jasser Arafat anderzijds. Irak verwijt de PLO een te „slappe" houding te genover Israël in te nemen. De Libanese president, Elias Sar- kis, heeft gisteren in Beiroet overleg gepleegd met leiders van de rechtse christelijke milities en politieke organisaties en met de bevelhebber van de voorname lijk uit Syriërs bestaande Arabi sche vredesmacht. Naar verluidt neemt de oppositie in christelijke kringen tegen een verlenging van het mandaat van de vredesmacht steeds meer toe. Het huidige mandaat eindigt in oktober. Christelijke leiders willen bo vendien dat de Syrische troepen zich terugtrekken uit de christe lijke stadswijken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13