Japan favoriet voor eindzege in honkbal week Leiden mikt weer op de "stadsvernieuwingspot Madera op goede weg Tweede nederlaag Cuba Hermens tegen wereldtop UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? ilj vanURK DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 HAARLEM (ANP) - Op de tweede dag van de tiende Haar lemse honkbalweek heeft Japan gisteren in de middagu ren zijn tweede overwinning behaald. Australië, voor de eerste keer deelnemer in Haarlem, moest in zijn eerste wedstrijd een nederlaag incasseren van liefst 2-14. De ontmoeting in het Pim Mulierstadion duurde twee uur en drie en vijftig minuten en werd gespeeld voor 3000 toe schouwers, die drie homeruns zagen. Cuba verloor op nieuw, nu met 6-3 van Korea. Tot de derde innings slaagde de startende werper van de Aussies Ray Mitchell erin de Japanse aanval in bedwang te houden maar toen in die derde slagbeurt linksvelder Kikuchi met een man op het honk de eerste homerun losliet - het was de vierde in dit toernooi - was de ban gebroken. Een tweede homer in de volgende slagbeurt van rechtsvelder Seki gevolgd door twee honkslagen en een vrije loop betekende reeds het einde voor Australië, dat wel DEN HAAG (ANP) - Jos Hermens, de Nederlandse recordhouder op de ,5000 meter die voor deze week twee internationale wedstrijden in resp. Zürich (morgen) en Brus sel (vrijdag) op zijn programma had staat, gaat alleen naar de Bel gische hoofdstad. Hermens heeft voor de Ivo van Damme-memo- rial wedstrijden in het Heizelsta- dion gekozen omdat daar op de 5000 meter een veld van absolute wereldklasse aan de start komt. De Nijmegenaar, die enkele weken geleden in zijn woonplaats het nationale record verbeterde tot 13.21.9, ontmoet in Brussel o.a. wereldrecordhouder Henry Ro- no (13.08.4), de Amerikaan Marty Liquori dit seizoen goed voor 13.16.2, de Keniaan Joel Che- ruyot, de Tanzaniaan Sulaiman Nyambui en de wereldkampioen veldloop, de Ier John Tracey. Ook Gerard Tebroke, die morgen ook in Zürich op de 5000 meter uitkomt, start in Brussel. Henry Rono is van plan in Brussel een aanval te doen op zijn eigen wereldrecord van 13 minuten en 8.4 seconden. bleef vechten, maar te weinig ca paciteiten bezat om tot enige te genstand van niveau te komen. Op het werpen van eerste pitcher Kida, die vijf honkslagen toe stond - sloeg Dean Towill zelfs een homerun. Maar veel invloed had deze 'lucky hit' niet. Japan domineerde, maar verzuimde wel de wedstrijd snel uit te maken, hetgeen onder deze omstandig heden toch tot de mogelijkheden had moeten behoren. Vollebregts behalen dubbele zege TALLINN (ANP) - De gebroeders Vollebregt uit Warmond zijn in de Olympische waters van Tal linn uitstekend op dreef in de Flying Dutchmanklasse. Giste ren behaalden zij in de derde race hun tweede zege. Eerder waren zij zondag in de tweede race als eerste door de finish gegaan, ter wijl zij zaterdag op de openings dag als tweede waren geëindigd. De gebroeders hebben in de al gemene rangschikking een ruime voorsprong op de concurrentie, die aangevoerd wordt door de Rus Borodinov en de Westduitser König. ADVERTENTIE Oefenzege voor waterpoloteam WEST-BERLIJN (ANP) - Het Ne derlands waterpoloteam heeft gisteren in West-Berlijn een trai ningsontmoeting ter voorberei ding op de wereldkampioen schappen, die deze week in West- Berlijn worden gehouden, met winst afgesloten. Nederland ze gevierde met 5-3 over Canada. Tijdens deze wereldkampioen schappen zal het Nederlands dames waterpoloteam demon stratiewedstrijden spelen. ADVERTENTIE Cuba Wereldkampioen Cuba heeft op nieuw een nederlaag geleden. In een uitstekend duel gingen de Cubanen met 6-3 ten onder. Een nederlaag die te wijten was aan de sterkere aanval van Korea, dat zijn mogelijkheden beter benut te. Cuba kwam tot driemaal toe naast Korea, driemaal door een homerun. Waarvan zelfs twee van de linksvelder Armanda Capiro en één van Antonio Munoz. Maar dat bleek ook de enige kracht te zijn van de heersende wereld kampioen, die teveel het wapen van de lange bal hanteerde. Te weinig werd het accent op de tac tiek gelegd. Met werpers als Shi Jim Ki Kim en Dong Won Choi, was het zaak geweest om niet al leen de lange bal te hanteren. Korea scoorde in de eerste slag beurt via Jae Bak Kim, maar in de derde slagbeurt tilde Capiro voor de eerste maal de bal buiten het hek. In de, gelijkmakende slagbeurt was het een homerun van midvelder Hae Chang Lee (een slaggemid delde van 1000) die Korea op nieuw aan de leiding bracht, maar weer was het Capiro die met een flitsende homerun voor de gelijkmaker zorgdroeg. Toen Hyo Jo Jang daarna in de zesde slagbeurt met wederom een ho mer voor 3-2 zorgde, kwamen de Cubanen nog eenmaal terug. Nu via Munoz die met de derde Cu baanse homer voor 3-3 tekende. Daarna was Cuba uitgeblust en in r de thuisplaat uit. de achtste innings sloeg Korea definitief toe. Drie honkslagen veroorzaakten paniek en gevolgd door enkele missers .kwamen er drie runs op het bord: 6-3 De stand na twee dagen: Japan 2-4: Nederland l-2;Korea2-2; Australië 1-0; Cuba 2-0. KATWIJK - Bram Madera lijkt vastbesloten om dit seizoen ten minste éénmaal als toernooiwin- naar van de baan te stappenG is- teren zette hij tijdens het tennis toernooi van 'Zee en Duin' een stap in de goede richting om dat doel te verwezenlijken, nu hij met gemak in de eerste ronde overeind wist blijven. De winst, die hij bij zijn eerste op treden in dit toernooi behaalde, was tekenend voor de vorm, waarin de Voorschotenaar mo menteel verkeert. Zijn opponent Ronald Tekenbroek was kans loos: 6-0, 6-1. Ook Lex Bosboom, de winnaar van het C-toemooi in Nieuw Vennep, wist die score op de borden te brengen. Hij 'slacht offerde' de nummer twee van 'Zee en Duin', Jan van der Lippe. ten om langs obstakel Tom Cop per te laveren: 6-3,2-6 en 6-3. Jan de Groot kon het in de tweede set tegen Jurgen Peters niet meer bolwerken. Hij moest uiteindelijk met de cijfers 5-7 en 3-6 het onder- spit delven. Behalve de Katwijkse veteraan werd nog een bekende toernooi- speler, Har Meijer, voortijdig uit het Toernooi geknikkerd. De Was senaarder de Graff slaagde erin de vervaarlijke forehand van de Unicumspeler te ontkrachten en stapte de tweede ronde met de cij fers 7-6 en 6-2 binnen. De vastheidsspecialist van Unicum, Paul Kallenbergstond traditie getrouw weer lang op de baan. Uiteindelijk moest hij echter met de score 6-7 en 5-7 zijn meerdere erkennen in Rob Lissauer. Jon Asselbergs tenslotte had geen en kele moeite met Brian Campbell: 6-0 en 6-2. Bij de dames zegevierde Y. Flu met 3-6, 6-4 en 6-4 over Hanneke Ro- ther. In C behoefde Lucassen geen enkele game aan Van der Linden af te staan: 6-0,6-0, terwijl de als derde geplaatste Copelle al evenmin genade kende met Roy de Groot: 6-16-1Hans Olivier bleef met 6-0, 6-3 baas over Ren ner, waarna Paul Gadron Piet Parlevliet met 7-5 en 6-3 uitscha kelde. Hazerswoude In Hazerswoude moest René de Bakker al na de eerste ronde te leurgesteld zijn biezen pakken, nu Van Offeren met 5-6,6-4 en 6-4 aan het langste eind wist te trek ken. De als nummer een geplaat ste Hans Ekker maakte tegen Bambergen geen fout. Hij won met 6-0, 6-3. Ekker zou later met Karin Strijk (in het GDC) ook de wrange smaak van een neder laag proeven. Het duo Tiny van Velzen/Bram Pikard bleek dui delijk te sterk: 6-3 en 7-6. In het HDC vonden de als nummer twee geplaatste Hans en Leo van Tongeren vroegtijdig 'hun Wa terloo'. Het koppel WeberlDe Vries pakten met 6-1 en 6-2 de over winning. De Hazerswoudse duo Schreuder/Batelaan klopten StroekfVan Velzen: 6-0 en 6-3, terwijl in het HED Van Velzen met 5-7,0-6 van Pröpper verloor VOETBAL - Liverpool heeft giste ren een miljoenenaankoop ge daan door Alan Kennedy van Newcastle United over te nemen. De Britse houder van de Europe se beker voor landskampioenen moest voor deze transfer 1,5 mil joen neerleggen. WIELRENNEN - Sheila Young, voormalig wereldkampioen sprint bij het wielrennen en schaatsen, is de leidster van de 21 leden tellende Amerikaanse ploeg, die deelneemt aan de we reldkampioenschappen wielren nen in München. TURNEN - Het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond heeft Ileane Iosif, een 36-jarige Roe meense, aangetrokken als train- ster van de nationale selectie mo derne ritmische gymnastiek. LEIDEN - De gemeente Leiden wil alles in het werk stellen om ook dit jaar weer een flink graantje mee te pikken uit de stadsver nieuwingspot, die het rijk sinds vorig jaar heeft. Nog deze maand zal de gemeenteraad moeten be slissen over een voorstel om Pan- cras-Oost, De Camp en het ge bied tussen Haven en Zuidsingel bij het rijk als stadsvernieu wingsgebied voor te dragen. Al eerder werd dat met succes ge daan met De Kooi, Noorderkwar tier en Maredorp. Tot dusver neeft het rijk in het ka der van de interim saldo-rege ling, de voorloper van de wet op de stadvernieuwing, in principe al subsidiebedragen toegezegd gekregen tot een totaal van 43 miljoen. Door de gemeente was in totaal om ruim vijftig miljoen gevraagd en in eerste instantie besliste minister Beelaerts van Blokland dat Leiden op niet meer dan 32 miljoen zou mogen reke nen. Na een bezoek van een Leid- se delegatie aan de bewindsman besloot deze later alsnog het noordelijk deel van de Kooi, dat eerst was geschrapt, tot stads vernieuwingsgebied te verkla ren. Daarbij ging het om een be drag van ruim 11 miljoen. De ge vraagde bedragen worden de gemeente in de komende jaren geleidelijk terbeschikking ge steld, zodra de gemeenteraad concrete verbeteringsplannen heeft goedgekeurd. Voor de drie nieuwe gebieden, die nu zullen worden voorgedragen gaat het tot 1986 om een totale investering van bijna 47 miljoen gulden. Daarvan is 28.9 miljoen bestemd voor Pancras-Oost, 8,2 miljoen voor het gebied tussen Haven en Zuidsingel en 9.7 miljoen voor De Camp. Mochten de Leidse plannen genade vinden in de ogen van het rijk dan overweegt het college van B en W volgend jaar nog twee nieuwe wijken als stadsvernieuwingsge bied. voor te dragen, namelijk Groenoord en Transvaal. Wet houder Waal zei gistermiddag bij de presentatie van de voorstellen dat het rijk uitgebreide richtlij nen heeft opgesteld om in aan merking te komen voor een stadsvernieuwingssubsidie. "Een walgelijke waslijst met ge gevens wordt er gevraagd", aldus de ambtelijke voorbereider Eg- genkamp. Het feit, dat men ditmaal de be schikking heeft gehad over het structuurplan voor de binnen stad, heeft het werk wel wat ver gemakkelijkt", aldus wethouder Waal, maar het bleef een fors karwei". Alle informatie moet voor 15 september in het bezit van het rijk zijn en dat verklaart de haast waarmee de Leidse raad zal moeten beslissen. Tot dusver kon van de stadsver nieuwingspot gebruik gemaakt worden door een zestal gemeen ten. Naast de vier 'grote' waren dat ook Groningen en Leiden. Dit jaar zijn er twee 'concurrenten' bijgekomen namelijk Haarlem en Alkmaar. Dat Leiden goede hoop heeft om in de prijzen te vallen houdt verband met het feit, dat Den Haag en Rotterdam op dit ogenblik nog geen kant-en-klare plannen bij het rijk kunnen in dienen. De vraag is zelfs of deze gemeenten daartoe voor 15 sep tember in staat zullen zijn. Eventuele uitkeringen uit de stads vernieuwingspot betekent voor een gemeente als Leiden dat iets extra's kan worden gedaan aan de verbetering van wijken. Be dragen die toch al op de begro ting stonden voor de stadsver nieuwing kunnen in dat geval namelijk aan andere plannen worden besteed. Tot dusver heeft daarvan onder meer de Oude Morsch geprofiteerd. Probleem is alleen dat Leiden sinds 1 janua ri weer onder 'financiële curatele van het rijk staat en dat de pro vincie een aantal kredieten, dat de raad al had goedgekeurd, heeft afgewezen. ADVERTENTIE 2MT.. 2.495.- 2.795.- I Bösendorfer* 2MWr.. 18.900.. smt.. 2.595.- •BECHNERHie0.nW.i*§eoj24.94O.- 5.200.. I Yamaha* 8.345.- xmr. 5.925.. I Steinway&Sons 16.900.- IMSr- 2.795.- ESTONIA (nieuw)JMtfc.21.'940.- JM3- 5.325.- I Blüthner* 29M0.-16.900.- I Rich.WEBER(nw) SM*.- 4.095.- P'eyel* 2USS07. 16.400.- Petrof* IMS.- 2.975.- I G,otrian Steinweg2**oo:.13.900.- I BECHNER(nieuw) UMr- 4.095.- BECHNER(nw) 11.400.- Yamaha (nieuw) AMSr- 3.145.- Aug. Förster* AMO.- 3.175.- Alexander Jrmbach4.630.- Steinway& Sons* amoo:.12.900.- TCHAIKA(nw).wvl***r 5.650.-1 Heagele* MOOI- 5.495.-' 2SMS:-14.900.- 20,373- 15.900.- Paus - De speculaties over de nieuwe paus nemen in Rome met de nadering van het officiële kar- dinalenberaad (conclaaf) in he vigheid toe. Het wordt nog steeds waarschijnlijk geacht dat de tra ditie van 455 jaar Italiaanse Pau sen wordt voortgezet. In Vaticaanse kringen wordt er op gewezen dat buiten de Italiaanse kardinalen één kandidaat een ze kere kans maakt omdat hij ook voor de Italianen acceptabel zou zijn. Men bedoelt dan de Argen tijnse kardinaal Eduardo Pironio (58), wiens ouders van Italiaanse afkomst zijn. De kardinalen, die het conclaaf voor de pauskeuze voorbereiden hebben vandaag overigens een vrije dag vanwege het feest van Maria-Hemelvaart. Achter de schermen wordt het beraad over Kardinaal Alfrink en andere deelnemers aan het conclaaf op weg de crijpt in de grotten onder de Sint Pieter om Paus Paulus de laatste bewijzen. een nieuwe paus al druk voortge zet. De Italiaanse kardinalen no digden gisteren de buitenlandse deelnemers uit voor dicussies in een ontspannen sfeer. Intussen worden van buitenaf nog steeds adviezen gegeven over de pauskeuze. Tien vooraanstaande katholieke theologen - onder wie de Nederlander Adward Schille- beeckx en de Zwitser Hans Küng - publiceerden gisteren in de En gelse Times een open brief, waarin zij vroegen om een ver zoenende en hervormingsgezin de paus. Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In bfokletters Invullen! n leder vakje a.v.p. een letter Vakant leedree: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres Rotterdam s,NDi 1098 Westersmgcl 42. tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9 1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11