Geen socialisten in nieuwe Portugese regering Oostenrijkse vice-premier in opspraak 2^88889* SSgjPJf! een Paus Paulus wilde eenvoudige begrafenis Kremlin is wantrouwig Praag wijst Belgische journalist land uit ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 Conservatieve oppositie eist aftreden (Van onze correspondent) WENEN (GPD) - De Oostenrijkse socialistische vice-premier en minister van financiën, de 40-ja- rige dr. Hannes Androsch, heeft zich de laatste tijd met alle kracht geweerd tegen aantijgingen dat hij zijn positie van minister van financiën misbruikt heeft ten be hoeve van het belastingadvies bureau Consultatio, waarvan de aandelen voor 51 procent in zijn handen zijn en de rest in die van zijn moeder, zijn vrouw en van een plaatsvervangend belasting consulent. In het bijzonder de laatste paar we ken is dr. Androsch tijdens zijn vakantie in de media en voor ra dio en televisie aangevallen door de conservatieve oppositie over vermeende, legale onregelmatig heden. De oppositie verwijt hem dat hij zich verrijkt heeft door vermenging van zijn functie als minister van financiën en die van grootaandeelhouder. De opposi tie heeft het aftreden van An drosch geëist. Tijdens een persconferentie, die of ficieel was uitgeschreven ter toe lichting van het Oostenrijks halfjaarlijks economisch over zicht, werd de in groten getale opgekomen pers voorzien van gedetailleerde documentatie over 18 rectificaties die hij, zijn familie en zijn plaatsvervanger bij het omstreden belastingad viesbureau van krante- en tijd schriftredacties hebben geëist, alsmede over tien gevallen waarin hij journalisten voor de rechter daagt. De conservatieve oppositie be schuldigt hem in het bijzonder van verrijking ten koste van de belastingbetaler en het feit dat de klanten van het adviesbureau voor een groot deel onder de Oos tenrijkse genationaliseerde be drijven gezocht moeten worden. Het adviesbureau is ook betrok ken geweest bij grondspecula- ties. De minister heeft zich tegen de beschuldigingen van de oppo sitie te weer gesteld door de structuur van belastingadviesbu reau Consultatio openbaar te maken. Ook heeft hij gegevens verstrekt over zijn privè-inko- men van de laatste jaren en de leiders van de oppositie uitge daagd hetzelfde te doen. Op de vraag „bent u nu miljonair of niet" antwoordde hij zonder blikken of blozen „helaas niet". Minister Androsch heeft bij herha ling verklaard dat er letterlijk geen enkele hinderpaal is waar door een minister wordt belet ei genaar van een onderneming te zijn zoals dat waarvan hij groot aandeelhouder is, zolang hij maar iemand anders benoemt die de zaak tijdens zijn ministerschap waarneemt. Ook moreel, zo zei dr. Androsch, is er niets fouts aan de combinatie van de twee. Hij ont kende verder dat zijn onderne ming nieuwe opdrachten heeft gekregen van meerdere genatio naliseerde bedrijven, onderne mingen onder staatstoezicht of van gemeentebedrijven sinds hij in 1970 minister is geworden. Minister Androsch, die als minister van financiën door zijn jeugdig uiterlijk en energie meer opvalt dan welke minister van financiën ook, is nog lang niet van de zaak af. De oppositie heeft onmiddel lijk na de opvallende persconfe rentie onverbloemd laten weten met verdere onthullingen te ko men. Dat de campagne te maken heeft met de verkiezingen die in de herst in Wenen worden ge houden en een voorproefje is op de algemene verkiezingen van volgend jaar is duidelijk. LISSABON (GPD) - De Portugese socialistische partij zal op geen enkele manier deelnemen aan de nieuwe regering van ir. Nobre da Costa. Mario Soares heeft dit gisteren na afloop van een gesprek van anderhalf uur met de minis ter-president-formateur meegedeeld. De socialistische partij sluit echter afwachting van vervroegde rmmmw mUL UKKe l.rrtMMMt nog niet uit dat zij eventueel het programma van de regering zal ondersteunen vanuit het parle ment. Maar dan moet dat pro gramma wel in hoofdzaken over eenkomen met het beleid van de regering-Soares, die twee weken geleden ten val kwam. De steun van de socialistische par tij is doorslaggevend voor het nieuw te vormen kabinet. De so cialisten hebben tot nog toe ech ter hardnekkig geweigerd tege moet te komen aan de wensen van de christen-democraten waardoor Nobre da Costa zijn formatiepoging al bijna mislukt ziet. De tegenstrijdige standpun ten van de socialisten en de communisten aan de ene kant en de christen-democraten en libe rale sociaal-democraten aan de andere, laten Nobre da Costa slechts ruimte voor een zakenka binet. Dit is een kabinet dat uit minder politiekgebonden men sen maar meer specialisten be staat. De formatie-opdracht sluit een zakenkabinet niet uit. maar Nobre da Costa lijkt daar zelf weinig voor te voelen Actief „Mijn regering zal een actief beleid voeren want het land kan het zich niet veroorloven al te lang op le ningen te teren", aldus Nobre da Costa. Het is dan ook niet uitge sloten dat hij zijn formatie-op dracht terug zal geven als hij zich niet vooraf kan verzekeren van de steun van een meerderheid in het parlement. Na het bekend wor den van het standpunt van de so cialisten bleken de liberale so ciaal-democraten - die tot nog toe in de oppositie zaten - de kant van Nobre da Costa te kiezen. Zij zeiden hem alle medewerking toe zonder echter formele coalities met andere partijen te slui ten. De christen-democraten zegden gisteren hun steun al toe. maar christen- en sociaal-democraten samen vormen nog geen meer derheid. De kans dat de commu nisten de regering van Nobre da Costa gaan steunen, leek erg klein. •kiezingen. Ook wat betreft de problemen van de landhervor ming en de nationale gezond heidszorg weigeren de socialis ten water in de wijn te doen. Het gaat er blijkbaar om president Eanes - die nifct horen wilde - nu te doen voelen dat er niet langs de socialistische standpunten kan worden heengegaan. Verschil lende gezaghebbende buiten landse commentatoren noemden deze politiek een zinloze wraak oefening. De socialisten willen echter laten blijken dat Eanes een verkeerde interpretatie van de Grondwet heeft gegeven door premier Soa res te ontslaan zonder eerst het parlement te raadplegen. De so cialisten kunnen er immers nog steeds van uitgaan dat de wegge vallen steun van de christen-de mocraten zou kunnen worden ingeruild voor die van de com munisten. Wat in buitenlandse ogen halsstar rig lijkt, zal de socialisten overi gens geen windeieren leggen. De socialistische gelederen sluiten weer de rijen en dat zal Mario Soares bij de hoe dan ook ko mende verkiezingen goed van pas komen. De onpopulaire rege ringsmaatregelen stelden veel socialisten teleur. Tegenover het gevaar van een nog rechtsere re gering onder leiding van Nobre da Costa worden de vroegere on enigheden echter weer verge ten. Van alle kanten van de wereld wordt nog steeds het medeleven uitgesproken met het overlijden vaii de Paus. Inwoners van Rome bekijken hier een aanplakbiljet van de communistische partij waarin deelname wordt betuigd. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat de communisten op een dergelijke manier op het overlijden van een paus reageren. VATIKAANSTAD (AP/ANP) - In het geestelijke testament opdat op die manier alles een- voudig kan verlopen, paus "Paulus* VI dat iFmet'dë De paus had het voornaamste ge- hand beschreven vellen omvat en Vi^.cZ1in testament opge- gisteren is gepubliceerd, staat dat st. ln 1965, dat was twee jaar na de kerkvorst al zijn eigendom op Z1J.1} benoeming, enkele na schenkt aan de Heilige J,in^en' Stoel. Hij vraagt zijn begrafenis jjj| i maar eenvoudig - te hou den. Ik ben voornemens arm te sterven Halsstarrig De socialisten blijken halsstarrig vast te houden aan het standpunt dat zij aan het begin van de crisis innamen. Volgens hen zou alleen een socialistische minderheids regering een oplossing bieden, in BRUSSEL (UPI/AP) - De Belgi sche minister van binnenlandse zaken. Henri Boel, heeft een voorgenomen particulier bezoek aan Tsjecho-Slowakije afgezegd na de arrestatie en uitwijzing van een Belgische journalist door Praag. Dit is gisteren in rege ringskringen in Brussel -verno- De journalist, Hugo Camps, was op 1 augustus in Tsjecho-Slowakije aangekomen om informatie te ADVERTENTIE Impex-Remko en Karcher lossen uw reinigingspro blemen op. Impex-Remko levert namelijk het complete programma van de Karcher hogedruk-reinigers. Ze staan gebruiksklaar voor u. Toe te passen in ambachtelijke bedrijven, garages, jachtwerven, transportbedrijven etc. etc. Ook geschikt voor nat zandstralen. Afhankelijk van machine en evt toepassing werkdruk ken van 20-130 bar, werk- temperaturen van 10- 140°C, aandrijving van pomp door middel van 220 of 380 Volt elektromotor of benzinemotor. automaterialen bandengereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 0711142041 verzamelen vooreen verhaal over de huidige toestand in het land. De aanleiding hiervoor is de tien de verjaardag van de inval van landen van het Warschau-Pact in Tsjecho-Slowakije De Belgische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, heeft gisteren de Tsjechoslowaakse zaakgelastig de in Brussel op het matje geroe pen om hem over de uitwijzing te onderhouden. Simonet zou de zaakgelastigde ondermeer heb ben gewezen op de slotakte van Helsinki, waarin een vrije uitwis seling van mensen en meningen wordt genoemd. Camps keerde donderdagavond in België terug. Hij verklaarde op 8 augustus te zijn opgepakt, toen hij zich opmaakte om het land te verlaten. Alle aantekeningen, do cumenten, persoonlijke papieren en foto's die hij bij zich had. wer den in beslag genomen. Hij zei twee dagen te zijn ondervraagd, waarbij hij 's nachts wakker werd gehouden. Bij zijn uitzetting kreeg de journalist alleen zijn persoonlijke papieren en foto's terug. Twee verslaggevers van Aftenpos- ten, dë grootste krant in Noorwe gen, zijn afgelopen dinsdag 24 uur lang vastgehouden in Tsje cho-Slowakije toen zij het land wilden verlaten, zo heeft hun krant gisteren na hun terugkeer in Oslo bekendgemaakt. Terwijl zij gedwongen werden een extra dag in Praag te blijven, zijn al hun papieren en hun films in beslag genomen voor controle. Twee van de 18 films bleken ver knoeid te zijn. De journalisten zeiden dat zij tij dens hun officieel toegestane be zoek van negen dagen aan Bra tislava en Praag voortdurend ge schaduwd werden 16 september 197S juli 1973. In zijn testament verzoekt de paus om een "uiterst eenvoudige be grafenis". "Ik wil graag gewoon in de aarde begraven worden en geen mo nument. Een simpele inscriptie op steen met een aanduiding van de plaats en een uitnodiging tot christelijke vroomheid heeft mijn voorkeur". Van Vaticaanse zijde is echter al meegedeeld dat het college van kardinalen vrijwel zeker de wen sen van de overleden paus inzake zijn begrafenis zal negeren. Paus Paulus wil voorts dat zijn zakboekjes, correspondentie en persoonlijke geschriften ver brand worden. "De Heilige Stoel is mijn universele erfgenaam", aldus de paus, "en mijn persoon- lijke-bezittingen die van mijn fa milie afkomstig zijn, moeten mijn broers Ludovico en Francesco geschonken worden". Francesco is inmiddels overleden. Ludovico is 81 jaar. De overleden paus spreekt in zijn testament de hoop uit dat zijn "oecumenisch werk" met veel begrip en geduld en een grote liefde zal worden voortgezet, echter zonder af te dwalen van de ware rooms-ka- tholieke leer. In de toevoeging van 16 september 1972 vraagt paus Paulus hun die hij niet goed behandeld zou heb ben, om vergeving. Ook de testamenten van Pius de twaalfde en Johannes de 23ste zijn destijds gepubliceerd. Pius de twaalfde schonk zijn bezittin gen aan de r.k. kerk. Joannes de 23ste vermaakte de paar voor werpen die hij bezat, aan zijn fa milie en beval de gelovigen de beoefening aan van de deugden van gehoorzaamheid, armoe en barmhartigheid. Israël en de VS boycotten wereld-conferentie racisme GENEVE (DPA) - De Israëlische regering heeft gisteren officieel laten weten dat zij niet meedoen aan de wereldconferentie ter be strijding van het racisme die maandag in Genève begint. De reden hiervoor is volgens de Is- reëlische diplomatieke verte genwoordiging in Genève, die in 1975 door de Verenigde Naties goedgekeurde resolutie waarin ook het zionisme als racistisch wordt aangeduid. De vertegenwoordiging zegt eraan te hechten tegelijkertijd zeer duidelijk te stellen dat Israël te gen elke vorm van rassendiscri minatie is. Donderdag al had het joodse we reldcongres, een van de invloed rijkste internationale joodse or ganisaties, op grond van dezelfde overweging deelneming aan de conferentie afgezegd. Ook de Verenigde Staten hebben laten weten dat zij niet aan de conferentie zullen meedoen. Dit besluit is eveneens gebaseerd op de in 1975 door de algemene ver gadering van de VN aangenomen resolutie tegen het zionisme, zo maakte de Amerikaanse verte genwoordiging in Genève be kend. ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's bij foto wamsteker goed en snel fotO iTal""'29 Meerjotg 'fkw wamsteker OVER TOENADERING CHINA EN JAPAN MOSKOU (GPD) - Wantrouwen is het belangrijkste kenmerk van de belangstelling waarmee de machthebbers in het Kremlin de Chinees-Japanse onderhandelingen volgen over een vredes- en vriendschapsverdrag tussen deze beide Aziatische machten. De Russische belangstelling wordt veroorzaakt door het feit dat er meer op het spel staat bij de besprekingen tussen vertegenwoor digers van Peking en Tokio dan alleen maar bilaterale vraag stukken die slechts de Chinezen en de Japanners aangaan. Het gaat in feite namelijk om de concurrentie tussen Peking en Mos kou in de strijd wie er de meeste invloed verovert in Zuidoost- Azië. Vandaar de opwinding die er in Moskou is ontstaan door de door Chinezen geintroduceerde term „anti-hegemonie". De Chinese leiding bedoelt met de term anti-hegemonie, dat het voor elke staat in dit deel van de wereld onaanvaardbaar moet zijn dat een enkele macht zou willen proberen om andere staten in de regio een^politieke alleenheerschappij op te dringen (te domineren). Het is duidelijk tegen welke macht dit beginsel gericht is, name lijk tegen de Sowjet-Unie die haar invloed volgens Peking steeds verder wil uitbreiden na het succesvolle verloop van de Vietna mese oorlog. Dit laatste is zonder enige twijfel juist, maar de Chinese leiders zullen van hun kant toch ook nauwelijks kunnen ontkennen dat zijzelf ook proberen om hun invloed in dit deel van de wereld te vergroten. Hoe het ook zij. de eerste anti-hegemonieclausule ver scheen in het gezamenlijke Chinees-Japanse communiqué in '72 na het bezoek van de toenmalige Japanse premier aan Peking waarbij beide partijen besloten hadden om officiële diplomatie ke betrekkingen aan te knopen. In dit communique had de anti- hegemonieformulering overigens een wat neutraler karakter dan een uitgesproken beschuldiging tegen Moskou. Maar toen Chinezen en Japanners daarna begonnen aan de onder handelingen over een vredes- en vriendschapsverdrag, bleek al gauw wat Peking precies bedoelde met het begrip anti-hegemo nie. Aangezien Tokio zowel goede betrekkingen wenst te onder houden met Peking als met Moskou, kwam men er niet uit, en in '75 werden de besprekingen afgebroken. Tot ongenoegen van de machthebbers in het Kremlin, zijn de besprekingen over een .vredes- en vriendschapsverdrag kortgeleden weer hervat. De Ja panse premier Foekoeda heeft inmiddels zelfs besloten om deze week minister van buitenlandse zaken Sonoda naar Peking te sturen om te proberen een doorbraak te forceren in de onderhan delingen die alweer zijn vastgelopen. Confrontatie Volgens de Sowjet-leiders bereidt China zich voor op een militair conflict met de Sowjet-Unie en daarom wordt een vredes- en vriendschapsverdrag tussen China en Japan als een onvriende lijke daad van Tokio beschouwd. Het is moeilijk om te beoorde len of Peking werkelijk een militaire confrontatie voorbereidt, maar het is minder moeilijk om te beoordelen wat de Sowjet-bur- gers hierover krijgen voorgeschoteld. Dat is namelijk altijd de visie van Moskou en nooit de filosofie van de Chinese leiding. Die Chinese leiding koestert een diep wantrouwen tegen de Sowjet- Unie, die volgens hen sinds de Warschau-pact-invasie van Tsje- choslowakije definitief haar „sociaal-imperialistische" karakter getoond heeft. Volgens de Chinezen leidt dit ooit onvermijdelijk tot een confrontatie waarop men zich dientengevolge dient voor te bereiden. Behalve defensie-voorbereidingen is daarnaast ook politieke acti viteiten geboden, waarbij Peking probeert om zoveel mogelijk krachten en machten te overtuigen van Moskous onbetrouw baarheid om daarna verenigd te worden in een soort los anti- Moskou-front. Bij de Chinees-Japanse besprekingen hebben de gesprekspartners uit Peking gewezen op het grensconflict in Hanoi die mede de uittocht van Chinezen uit Vietnam zou moe ten verklaren, op de Russische bezetting van de Japanse Koeril- len-eilanden en op de recente Sowjet-politiek in Afrika. Volgens Peking allemaal bewijzen van Moskous duistere bedoelin gen. Het voorbeeld van de door de Russen bezette Koerillen-eilanden mag historisch juist zijn, maar was enigszins ongelukkig, omdat Tokio en Peking het oneens zijn over de Senkagoe-eilanden waar vermoedelijk rijke oliebronnen zijn aan te boren. Zowel Peking als het Chinese nationalistische bewind in Taipeh (Formosa) me nen dat deze eilandjes Chinees zijn en dat de Japanse aanspraken erop ongemotiveerd en dus onterecht zijn. Recente nieuwe Ja panse aanspraken en het sturen van een vloot vissersschepen als antwoord daarop, leidde kortgeleden tot een opzwepen van de emoties. Hetgeen in verband met de onderhandelingen over het Chinees-Japanse vredes- en vriendschapsverdrag weer ijlings werd gesust. Beslist noodzakelijk lijkt het ondertekenen van zo'n vredes- en vriendschapsverdrag tussen Peking en Tokio eigenlijk niet. Sinds het aanknopen van de diplomatieke betrekkingen tussen beide staten, kan men het goed met elkaar vinden. Begin dit jaar is er een langlopend handelsakkoord afgesloten en begin vol gend jaar hoopt men te kunnen beginnen met de ruil op ruime schaal van Japanse technologie (voor China's modernisering) tegen Chinese kolen en olie oftewel tegen de energie-bronnen waaraan de Japanse industrie grote behoefte heeft. Ondanks het ontbreken van een directe noodzaak voor het ondertekenen van een vredes- en vriendschapsverdrag, heeft de huidige Japanse premier Foekoeda niettemin in diverse (buitenlandse, binnen landse en partij-politieke) geijverd voor een succesvolle afslui ting van de onderhandelingen. Protestnota Men mag aannemen dat deze politiek die in Moskou weinig waar dering geniet, door Washington stilzwijgend wordt goedgekeurd. De Japanners willen daarbij echter niet zover gaan, dat zij de harde Chinese formulering van de anti-hegemonie-clausule ac cepteren, diverse Japanse tussenoplossingen hebben de Chine zen echter weer van de hand gewezen. Inmiddels laat Moskou zich ook niet onbetuigd met verklaringen en dreigementen. Een formele protestnota en het stopzetten van gezamenlijke Rus- sisch-Japanse visserij-projecten, heeft niet tot het gewenste re sultaat geleid. Het vertrek van de Sowjet-ambassadeur vlak voor de hervatting van de Japans-Chinese besprekingen, wordt door sommige politieke waarnemers ook als een demonstratief gebaar beschouwd. Volgens sommige commentaren moet men ook de reis eerder dit jaar van Sowjet-partijleider Leonid Brezjnjev naar Siberië en de Russisch-Chinese grensgebieden in het licht van bovenstaande problematiek bekijken. Een reis waarbij vooral Brezjnjevs be langstelling voor het militaire apparaat als een waarschuwing voor Peking opgevat kon worden maar tevens waarschijnlijk mede een waarschuwing aan het Japanse adres om niet tot al te overmoedige stappen in de buitenlandse politiek te besluiten. Een bedekte waarschuwing die zeker ook Japans bondgenoot Washington niet is ontgaan. Een recent Japans defensie-witboek meent, dat de verhoogde Sowjet-marine-activiteit in de zeeen rondom Japan mede bedoeld is om politieke druk uit te oefe- Intussen heeft Moskou de Chinese beschuldiging omgekeerd. ..Zij (de Chinezen, red.) doen al het mogelijke om de hegemonistische grote-mogendheden-poliüek van de leiders in Peking te rechtvaardigen, een politiek die overeenkomt met de positie van de ultra-reactionairen in de rest van de wereld", aldus het Sowjet- legerblad Rode Ster vorige week in een artikel waarin China ervan beschuldigd wordt feiten en ontwikkelingen van de Twee de Wereldoorlog in een vals daglicht te stellen. Een van de vele artikelen en commentaren overigens die de laatste tijd steeds maar weer moeten aantonen wie het gelijk wel aan z'n zijde heeft in het Russisch-Chinese politieke conflict. Een conflict waarbij beide partijen door zachte of brute methoden proberen medestanders voor hun kamp te winnen of botweg in te lijven. Vandaar de belangstelling van Peking voor het afsluiten van een" vredes- en vriendschapsverdrag met Tokio waarin een duidelijk anti-Russische „anti-hegemonie" clausule wordt opge nomen en vandaar de Sowjet-pogingen om dat met alle middelen te voorkomen. Het zal belangwekkend zijn om te zien hoe dit politieke en diplomatieke pokerspel afloopt, want dat kan aan wijzingen geven over de verdeling van de kaarten in Zuidoost- Azie. Een gebied waar Moskou en Peking ten koste van elkaar proberen om het politieke v« staan na de nederlaag en het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9