"De mensen willen wel eens iets anders dan eenbloempot op balkon Marjan en Marianne delen samen dagtaak Actief in vrije tijd v.d. Water ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 LEIDEN - Hoe kunnen we binnen de gemeente Leiden het werk zo eerlijk mogelijk verdelen? Hoe en in hoeverre kan dat door middel van tweelingbanen? Dat uit te zoeken, vroeg een aantal gemeenteraadsleden in een motie tijdens de behandeling van de begroting voor '78 door de raad. De opdracht werd aan de afdeling personeelszaken op het stadhuis gegeven, waar Ton van der Vlugt zich ermee ging bezighouden. Inmiddels heeft hij een (tussen)rapport het licht doen zien waarin hij heeft uitgezocht wat een twee- lingbaan precies is en welke koers de gemeente moet varen om tot die eerlijke verdeling van werk te komen. De gemeentelijke commissie personeelszaken is akkoord gegaan met die koersbepaling, zodat over een aantal maanden een definitieve beleidsnota tegemoet kan wor den gezien. LEIDEN Van der Vlugt constateerde dat overal waar over tweelingbanen gesproken wordt, dat gebeurt vanuit het oogpunt van de werk gever. Het economische belang staat daarbij altijd voorop. Wil de gemeente toekomen aan een eer lijke verdeling van arbeid, d'an zal ze juist vanuit de belangen van de werknemers moeten denken, al dus Van der Vlugt. Dan zal de "maatschappelijke vraag naar part-time arbeid" voorop moeten staan en niet het bedrijfsecono mische vraagstuk. Ondertussen zijn vanaf 17 juli bij het bureau Voorlichting van het stadhuis twee informatrices werkzaam (achter de balie in de hal) die samen één dagtaak ver vullen, de één 's ochtends, de an der 's middags. Voorlichting denkt hiermee een primeur bin nen het gemeentelijk apparaat te hebben, de eerste tweelingbaan. "Nee hoor, dat is niet zo," zegt Ton van der Vlugt. "Dit zijn ge woon twee part-timers. In een tweelingbaan kun je zelf onder ling je werktijden regelen en ben je samen verantwoordelijk voor de taakvervulling. Dat is hier niet het "En geval; Lelieveldt, de chef van Voorlichting, blijft de ver antwoordelijke man. Maar ik moet toegeven, het lijkt al erg veel op een tweelingbaan." Dik tevreden Wel of geen tweelingbaan, de be trokkenen zijn dik tevreden met de situatie zoals die nu achter de informatiebalie heerst. Het bu reau Voorlichting omdat de balie nu constant bezet is. Wim Issen- donk van Voorlichting: "Het is voor ons veel prettiger, vroeger moest iemand van ons de zaakjes achter de balie altijd waarnemen in de pauze, want als Voorlich ting er niet is staat het stadhuis op zijn kop." De twee informatrices zelf omdat ze kregen wat ze zoch ten: prettig werk, én genoeg tijd over voor het huishouden en an dere dingen". De twee informatrices voor de gelegenheid even gelijktijdig achter de balie. Links Marianne van der Vlugt en rechts Marjan van Beelen. Marianne Van der Vlugt staat van half negen tot half één achter de balie. Ze zegt: "Hiervóór heb ik wel hele dagen gewerkt, maar ik heb een dochtertje van negen jaar, en dat was moeilijk met el kaar te combineren. Ik heb ook veel interesses, waar ik nu met deze baan tijd voor heb. Ik ben informatrice geweest op een reisbureau, toen heb ik in de vakantie erg veel werk gehad. Hard werken schuw ik niet, maar ik werkte toen erg lang en onge regeld. En ook buiten de vakan tie, vind ik, moetje je kind kun nen opvangen. Daarom ben ik erg blij met deze baan, het is gewoon veel plezieriger." Onderling Van half één lot half vijf wordt de plaats van Marianne ingenomen door Marjan van Beelen. Haar beweegreden om naar deze baan te solliciteren (in de advertentie werd gevraagd om een full-timer of twee part-timers): "Ik was VVV-informatrice, een idioot drukke baan. Het was niet te combineren met mijn huishou den en omdat ik vaak in het weekend moest werken kon ik een heleboel dingen niet doen. Ik dacht, dan maar part-time, want ik wilde eindelijk wel eens tijd hebben voor allerlei andere din gen en voor mijn kennissen en- Het bevalt ze tot nu toe prima. In het wekelijks werkoverleg met de hele afdeling hebben ze de in deling van de werktijden vastge steld. De eerste maand werkt Ma rianne 's ochtends, de tweede maand Marjan, en daarna in prin cipe om de maand een wisseling van diensten. Maar zit één van beiden een keer moeilijk, dan zal de ander zonder veel problemen in kunnen vallen. Marianne: "Je hoeft niet voor alles vrij te vragen, we kunnen dat on derling oplossen. Een voordeel daarbij is dat Marjan geen kinde ren heeft." Marjan: "Marianne staat er natuurlijk iets moeilijker voor omdat ze een kind heeft, ik heb niemand thuis overdag. Maar het gaat erg goed samen. Ze is al tijd bereid me waar te nemen als ik in moeilijkheden zou komen." Beiden hebben het idee dat het niet alleen voor henzelf maar ook voor de functie een ideale oplossing is dat die door twee mensen wordt vervuld. Marianne: "Als je dit werk maar vier uur per dag doet doe je het met meer enthousias me. Wantje krijgt toch een tempo opgelegd: je wilt het goed doen, maar het is vaak een hele opgave om 's middags om half vijf nog even vriendelijk te zijn." En Marjan kan het daar volledig mee eens zijn: "Ja, dat is een voordeel, je bent veel fitter. Wantje wordt toch moe na een hele dag, dan heb je aan het eind minder zin." Voordelen De aanstelling van de twee infor matrices viel toevallig samen met het in gang zijnde onderzoek over tweelingbanen. Die aanstelling gebeurde dan ook niet uit de maatschappelijke overwegingen die volgens Ton van der Vlugt in zijn rapport centraal zouden moeten staan, maar tijdens de sollicitatie-procedure werd dui delijk dat twee part-timers achter de balie een aantal voordelen zou op leveren. Daarbij kwam dat Marianne en Marjan wat betreft leeftijd en ervaring de meest in aanmerking komende sollicitan ten waren. MARGA WUIS GEEN ANDER BELEID IN LEIDEN VOOR ILLEGALE WOONWAGENS LEIDEN - Ook in de toekomst moeten woonwagenbewoners, die wegens een gebrek aan standplaatsen in het woonwa gencentrum hun wagens op an dere plaatsen binnen de gemeen te neerzetten, er rekening mee houden dat de wagens door de politie worden weggesleept. Het beleid van de gemeente blijft er op gericht "illegaal verblijf bin nen de gemeente zo veel mogelijk te verhinderen". Dit schrijven B. en W. in een voor stel aan de raad over de woonwa- genproblematiek. Het college vindt dat de politie eerst moet proberen de bewoners van de il legaal geplaatste wagens te over reden om de gemeente te verla ten. Indien dit geen resultaat heeft zal de politie dwang moeten gebruiken. "De^e maatregel moet uiteraard worden gezien als een uiterste, maar onder omstan digheden valt daaraan niet te ontkomen", aldus B. en W. Het regionaal woonwagencentrum aan het Trekvaartplein heeft momenteel 58 vaste standplaat sen. Verder zijn er tien plaatsen voor doorstromers en nog eens tien tijdelijke plaatsen. Deson danks zijn er in de regio veel te weinig plaatsen, mede omdat in omliggende gemeenten slechts schoorvoetend een begin wordt gemaakt met het oprichten van kleine kampjes. Alleen in Lei derdorp is ermee begonnen. B. en W. kunnen een ontheffing ge ven aan iemand die buiten het kamp een woonwagen neer wil zetten. Het Leids college staat op het standpunt dat een dergelijke ontheffing alleen in hoogst uit zonderlijke gevallen mag worden verleend. De bewoner zal moeten aantonen dat hij in Leiden moet wonen. Dit zou kunnen blijken uit zijn werkzaamheden, het schoolbezoek van zijn kinderen of de tijd die hij al in Leiden woont. ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG 't Breehuys LEIDEN - Het jongerencentrum 't Breehuys (Breestraat 19) heeft voor het komende schooljaar een gevarieerd activiteitenprogram ma samengesteld. De vrijdagavond heeft men gere serveerd als ontspannings- en contactavond. Op zaterdagavond (swing-avond) is het ontspan ning door inspanning geblazen. Voor alle middelbare scholieren uit Leiden en omgeving is er swingende muziek en de moge lijkheid tot het spelen van een potje tafeltennis of biljart. Daarnaast kent 't Breehuys ook een gehandicaptensoos, genaamd "De Blauwe Vogel". "De Blauwe Vogel" houdt eenmaal per twee weken op vrijdagavond een soos- avond. Op woensdag en vrijdag middag doet het Breehuys dienst als scholierencafé. Voor leerlingen van het Lager Be roepsonderwijs (LBO) bestaat de mogelijkheid tussen de middag in 't Breehuys over te blijven (er is dan muziek en de bar is open). Op dinsdagmiddag is er voor oudere mensen gelegenheid om creatief te zijn op velerlei manier. De dinsdagavond is weer voor de scholieren die die avond zelf standig kunnen werken aan een bepaalde techniek. Per blok van ongeveer zes weken wordt er ge werkt aan een bepaalde techniek (bv. batikken en sieraden ma ken). Verder is er gelegenheid tot het volgen van een aantal cursus sen (onder andere keramiek, pot tenbakken, schaken en gitaar spelen, toneelspelen, koken en dansen) onder deskundige lei ding. Het komend cursusjaar ten slotte is het ook de bedoeling om in sa menwerking met leraren van scholen in Leiden en. omgeving project-onderwijs te gaan geven. Aktuele zaken zoals voeding, werkeloosheid en massamedia worden uitgediept. Op verzoek zullen ook informatie uurtjes worden gehouden voor klassen. Ook wil 't Breehuys zich met een experimenteel projekt gaan rich ten op werkloze schoolverlaters. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS LEIDEN - "De belangstelling, voor een volkstuintje is de laatste jaren weer sterk ge groeid. Niet alleen ouderen die hun rust zoeken, maar ook steeds meer jonge gezinnen die op een flat wonen, willen wel eens wat anders dan een bloempot op het balkon. De mensen gaan bovendien niet graag meer door het drukke verkeer heen en brengen hun vrije tijd liever dicht bij huis door". "Een volkstuintje is tegen woordig heel wat anders dan vroeger", zegt voorzitter Haarlem van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders. Vroeger ging het voorname lijk om het telen van groente en bloemen, maar nu heeft een volkstuintje ook een re- creatieve functie. Iedereen kan op een stukje grond zijn eigen huisje bouwen. Dat le vert allerlei aardige bouwsels op die in deze tijd van het jaar worden gmringd door een kleurige bloemenpracht". Het is typisch Hollands eigen lijk. Een huisje met een keu rig tuintje, precies zoals ie dereen het wil. "Er zijn na tuurlijk wel voorschriften voor het bouwen van een huisje", zegt voorzitter Haar lem. "Maar we laten de men sen toch zoveel mogelijk vrij. Juist omdat bijna iedereen in een rijtjeshuis of in een flat Leidse Bond van Amateur- T uinders bestaat tien jaar wooni is het zo leuk dat ze hier hun eigen huisje kunnen bouwen. We willen daar be slist geen eenheid in bren gen". De Leidse Bond van Amateur- Tuinders. het overkoepelend orgaan van vijf Leidse tuin- groepen, telt op het ogenblik een kleine duizend tuintjes. Dat zijn er nog altijd velen minder dan een tiental jaren geleden. Vooral in de jaren na de oorlog zijn er honderden volkstuintjes verdwenen. Volgens de heer Haarlem is dat niet te wijten geweest aan gebrek aan belangstelling maar aan de stadsuitbreiding "Hele complexen werden op geofferd aan woningbouw en aan wegenaanleg. Gelukkig is er nu een andere tendens, de gemeente helpt ons nu weer een periode van groei te ma ken. Binnenkort zal een com plex van 69 tuintjes in ge bruik worden genomen nabij de Haagse Schouw. Deze tuintjes zijn voornamelijk be stemd voor bewoners van het Morskwartier. Op de nieuwjaarsreceptie van de Bond van Amateur-Tuin ders hield voorzitter Haarlem de aanwezigen dit jaar voor wat het zou betekenen als alle Leidse gezinnen die op de wachtlijst staan eens een ac tiegroep zouden vormen en door de stad zouden trekken. "We zullen het niet doen, maar ik denk dat een stoet van zo'n 2000 mensen wel in druk zou maken. De amateur- tuinders proberen wel op al lerlei andere manieren hun wijze van vrije tijd besteden zoveel mogelijk in de belang stelling te brengen. De Leidse Bond bestaat deze maand tien jaar en voorzitter Haarlem en secretaris Zwart vertellen dat er veel te gebeuren staat. Op zaterdag 26 augustus wordt op het complex van de tuin- groep "Ons Buiten" in Lei- den-Noord ter gelegenheid De heren Zwart (links) Haarlem: "Nog 350 mensen de wachtlijst voor een volks tuintje, dus we blijven vragen op van tiet tweede lustrum de Volkstuinweek (1978 ge opend. Die dag is burgemees ter Vis uitgenodigd om prij zen uit te reiken aan wie de mooiste tuintjes hebben. Het majorettenkorps van "Ons Buiten" zal een optreden ve- zorgen en 's avonds is er nog een gezellig samenzijn in het verenigingsgebouw voor alle vijf de tuingroepen. Aan het eind van de tuinweek, op zaterdag 2 september, zijn er op het complex Roomburg aan de Korte Vliet de gehele d ag vele evenementen. Er zij n dan voetbal- en touwtrek wedstrijden, vissen voor da mes en kampioenschappen bloemschikken voor de kin deren. 's Middags zal muziek korps "De Burcht" een de monstratie geven en ook deze dag zal 's avonds met een ge zellig samenzijn worden be sloten. "Er is een buitengeowon goed contact tussen de vijf tuin groepen", zegt voorzitter Haarlem. Ook over de contac ten met de gemeente toont hij zich zeer tevreden: "We vin den bij de gemeenteraad al tijd een zeer gewillig oor, daar zijn we erg gelukkig mee. De samenwerking en het overleg met wethouder Tesselaar loopt geweldig goed. Vorig jaar zei de wethouder tegen ons: We zullen kijken of er in Morskwartier ruimte is voor een nieuw complex. En nu, nauwelijks een jaar later kunnen we al 69 nieuwe volkstuintjes in gebruik ne men. Dat is bijzonder snel ge gaan". "We blijven natuurlijk vragen", zegt secretaris Zwart vastbe sloten. "Er is nog een wacht lijst van 350 mensen, en de werkelijke behoefte is nog veel groter. Veel mensen worden door die lange wachtlijst afgeschrikt en la ten zich maar niet inschrij ven. Dat hebben we gemerkt en de berichten in de pers chen 1 het complex in Morskwartier. Het regende telefoontjes van mensen die belangstelling hadden. Alle tuintjes hebben inmiddels een eigenaar", zegt hij om te voorkomen dat de telefoon opnieuw roodgloeiend zal staan. De hoop van de amateur tuin ders is nu gericht op het Vlietpark. "In de nota die over het Vlietpark is versche nen is ruimte gereserveerd voor een complex volkstuin tjes. We rekenen er op dat dal zo bluft. Daarover zullen we de wethouder zeker nog wel aan zijn jasje trekken". Op 12 september zal in De Waag weer de jaarlijkse bloemen- groente- en fruittentoonstel- ling worden geopend. "Voor deze tentoonstelling zal ie dere Leidse tuingroep een in zending verzorgen", vertelt Haarlem. "De minister van CRM, Gardeniers, zal dit jaar de opening verrichten. Bo vendien zal op 23 september in de Leidse Waag ook het 50- jarig jubileum van het Zuid- Hollandse Algemeen Ver bond van Tuinders worden gevierd". Voorzitter Haarlem en secreta ris Zwart hebben het zeer druk met alle evenementen. Op 15 september worden in de Flevohof nog de kam pioenschappen bloemschik ken gehouden. "Leiden weet daar altijd zeer eervolle resul taten te behalen", zegt Zwart niet zonder trots "En dan is er op 1 september nog de jaar lijkse bloemendag voor zie ken en bejaarden. Iedere tuinder staat iets af dat naar bejaarden- en naar ziekenhui zen zal worden gebracht. Als je ziet hoe blij de mensen met een bloemetje zijn. Dat is ge weldig, hé. om iets voor ande ren te kunnen doen. En het is nu eenmaal onze hobby". JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3