"Je moet heel goed lezen, dan staat het er" f|§|r ffrup01 vvy/ >>v\> •x^ 5fi®88 ünrmMM^ Ai te»3 Vrouwenbladen doen voorzichtig aan emancipatie *<«N f 5S?5tf FtF^e''' - xis vrouwen samen dingen afspraken, ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 EXTRA DOh*, nu e" siraTsen'^"^ \ii^ ëT £q% SgtfSV»»*, ■fc^era/ <foe„ 'e« ne w^/c ?;.°»i nj,^aa "Vrouwenbladeii" moeten, de damesbladen tegenwoordig genoemd worden, want dat laatste woord is denigrerend vinden de redac ties van de tijdschriften. Laten we geen discussie opzetten over de definitie van het woord „dame", want wat een vrouw is, weten we en daar zeggen de makers van de bladen voor te schrijven. Het blijft echter de vraag of ze nu echt brengen wat de vrouw van deze tijd wil lezen. In dat geval zou de moderne vrouw verdacht veel houden van lectuur die de commercie geschikt voor haar acht, van het beeld van haarzelf zoals dat door mannen gevormd wordt en van kalm-aan-dan-breekthet-lijntje-niet. Hier klopt iets niet, want wie van andere media als krant, televisie en radio ge bruikmaakt of wie simpelweg om zich heen kijkt, meent toch een andere vrouw te zien. Schrijven de vrouwenbladen voor de zwij gende meerderheid of lopen ze gewoon achter? De eerste Europese vrouwentijd schriften, die vanaf meer dan twee eeuwen geleden versche nen, waren in een bepaald op zicht progressiever dan die van nu: er kwam politiek in voor. Voor het overige waren deze bla den nog grotendeels educatief en alleen weggelegd voor de elite, die geld, tijd en ontwikkeling ge noeg had om ze te lezen. Na wat feministische perikelen in het tijdschriften wezen die niet ge duld werden, verschenen de voorlopers van de vrouwenbla- den zoals we die nu kennen op de markt. Bladen die door mannen gemaakt werden, die ook de nieuwe uitvinding deden: het modetijdschrift. In haar boekje „Vrouwenbladen Spiegels van een mannenmaat schappij" zegt Iris Wassenaar hierover „De „uitvinding" van de mode door de man kan gezien worden als een poging de vrouw af te leiden van bredere maat schappelijke interesses. Het door mannen gemaakte vrouwenblad brengt ontspanning, terwijl in structie en informatie de hoofd bestanddelen van het vrou wenblad waren dat door vrouwen werd geredigeerd. Literatuur maakt plaats voor lectuur" Oppervlakte Wat dan ook de opzet mag zijn ge weest, feit is dat de vrouw inder daad genoegen nam met vrij op pervlakkige informatie, informa tie in ieder geval die zich beperk te tot tips voor het wassen, strij ken, koken en de mode. Wat moet een goede huisvrouw weten om haar gezin te behagen? In de cri sistijd, toen Margriet, Libelle en Eva, de voorloper van Viva, ont stonden, gaven de damesbladen adviezen hoe met de beperkte middelen rond te komen. Na de Tweede Wereldoorlog neemt de populariteit van de dames weekbladen enorm toe. Om de ellende van de grauwe oorlogsja ren te vergeten is er behoefte aan glamour en luxe. De tijdschriften leveren een dergelijke droom om even in een andere wereld te kunnen stappen. De romantisch voorgestelde wereld van film sterren en vorstenhuizen. Wan neer onze financiële middelen weer wat toenemen wordt daar prachtig op ingesprongen: de meest fantastische artikelen waaraan het geld besteed kan worden schitteren vanaf de pagi- Parodie Zo was het toen. Anno 1978 worden de meeste redactiestoelen wel door vrouwen bezet, maar de di rectie, die het laatste woord heeft, bestaat nog steeds uit mannen. Hoe zien de vrouwenbladen van vandaag eruit? Momenteel ver schijnen er in Nederland een hele serie weekbladen voor de vrouw (Elegance en Avenue zijn maandbladen), waarbij Story, Weekend enzovoort onbenullig genoeg zijn om voor zich zelf te spreken. Blijven over Libelle, Margriet en Viva, met een geza menlijk oplagecijfer van onge veer anderhalf miljoen. Wie de eerste twee leest krijgt het idee dat er sinds die Tweede Wereld oorlog nog niet veel veranderd is in de positie van de vrouw. Libelle bracht in juni een verhaal dat zelfs deed vermoeden dat de redactie de tijd terug zou willen draaien. Een achtentwintigjarige huisvrouw vertelt hoe zij zeven dagen per week druk is met haar driepersoons huishoudentje. Haar man werkt hele dagen, dus kan zij geen baan zoeken vanwe ge het kind. Het enige wat hij in de huishouding doet is de borrel inschenken. Zij vindt het toch wel een beetje jammer dat hij het weekeinde en twee avonden in de week druk is met de jeugdclub, maar ze gunt het hem graag. Wel doet ze sinds kort een VOS-cur- sus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) waarover haar man eens tegen een bezoeker zei: „Zij mag toch ook wel eens een pretje hebben?". Haar commen taar „En dat vind ik toch zo hart stikke leuk van hem..." Je zou het bijna als een geslaagde paro die kunnen lezen, ware het niet dat Libelle het verhaal bloedse rieus presenteert en het ook pri ma in de formule van het blad past. Voor wie schrijft de redactie het blad nu eigenlijk? Mieke de Haas, chef-redactrice: „We weten dat Libelle door vrouwen van alle leeftijden gele zen wordt en ook door mannen, maar de groep waar we op mik ken is die van de getrouwde vrouwen met kinderen, tussen de 25 en 35 jaar. Maar we schrijven toch ook genoeg dingen die voor anderen interessant zijn. We pro beren de vrouwen vertrouwd te maken met wat om ze heen in de maatschappij gebeurt, op een manier die voor iedereen begrij pelijk is en niet schokt. We doen ook wel mee aan de emancipatie van de vrouw, maar op een milde manier. Je moet hèèl goed lezen, dan staat het er" Rob van Vuuren, waarnemend hoofdredacteur, formuleert ui terst bedachtzaam: „We willen zoveel mogelijk vertellen, maar je wilt natuurlijk ook dat iedereen het blijft lezen. Daar balanceren we eigenlijk voortdurend tussen. Revolutionaire artikelen worden zo gauw als kwetsend ervaren. Toch is Libelle wel met haar tijd meegegaan. Vier jaar geleden kon je er nog niets over bijvoor beeld echtscheiding in vinden of over jaloezie in het huwelijk; nu wel. Het huwelijk is niet meer zo heilig voor Libelle. We drijven niet mee op de voorste emancipa- tiegolf, maar van de golf die daar direct achteraan komt zijn wij toch echt wel de eerste drup pels". Beide medewerkers for muleren heel voorzichtig, alsof ze het moeilijk te verdedigen vin den wat ze doen. Zelfontplooiing Rond de jaren zeventig heeft ook Libelle geprobeerd op het Dolle Mina-gebeuren in te springen. Het duurde echter niet lang, want zowel uit brieven van lezeressen als uit de verkoopcijfers bleek dat men er helemaal niet aan wilde. Sommigen zullen het een voor uitgang gevonden hebben, maar van sommigen kan een commer cieel blad nu eenmaal niet leven. Terug naar de vertrouwde for mule was dus het parool. Een blad dat er ogenschijnlijk niet genoeg van krijgt te schrijven over alle denkbare vormen van samenleven buiten het gezin, vrijen, drugproblemen enzo voorts is Viva. Het lijkt, met arti kelen over Bob Dylan en Eric Clapton, duidelijk gericht op de jongste categorie vrouwen. Jet den Blanken, hoofdredactrice: „Viva is niet alleen bedoeld voor jonge vrouwen, maar voor hen die jong denkend zijn. Voor men sen die de oude patronen losgela ten hebben en nieuwe waarden willen accepteren. Dat dit in praktijk toch vaak de jongeren zijn is voor de hand liggend. We richten ons niet tot de huisvrou wen, die zien we niet als een apar te groep, maar tot vrouwen in alle mogelijke leefvormen. Je zult ons nooit de traditionele man-vrouw kind-relatie horen bevestigen, hoewel we die natuurlijk ook nooit zullen ontkennen. Iedereen moet vrij zijn samen, of alleen, te leven in de vorm die zij verkiest. Door Hetty Janssen Onze drie standpunten zijn: de gevestigde rolpatronen doorbre ken; korte metten maken met ta boes; niet betuttelen. Je zou kun nen zeggen dat de zelfontplooiing van de lezeres onze formule Commercie „We doen heel bewust mee aan de emancipatie van de vrouw, maar we zijn geen feministisch blad, want een houding waarbij man nen alles fout doen, wijzen we af. Ook reclame waarin de traditio nele rolpatronen bevestigd wor den, accepteren we niet, evenmin als seksistische advertentiès. We hoeven overigens niet vaak te gaan drammen over reclame, want de adverteerders weten wei wat in Viva past en wat niet" Blijkbaar weten de adverteerders dat ook precies van Margriet en Libelle, daarin wemelt het van de Mieke de Haas: „De reclame is ons terrein niet, daar wordt elders over beslist. Eèn enkele keer hebben we ons wel kwaad ge maakt over een advertentie. Dat 'was dan te tuttig of onnodig bloot, kortom te onnozel, en dat vinden we beledigend voor de le zeres. Je kunt dat rustig een vorm van feminisme noemen, vind ik" Voor alle vrouwenbladen geldt dat de scheiding tussen advertenties en redactiepagina's niet altijd even duidelijk is. Geen enkel tijdschrift is zozeer de etalage van wat de industrieën ons te bieden hebben als juist het tijdschrift voor de vrouw. De vrouw die in koopt voor het hele gezin, gebaat is bij de nieuwste snufjes in huis, modebewust gekleed en opge maakt wil gaan. Kortom de vrouw als speelbal van de com mercie, maar ook haar blad. Het is een druk komen en gaan op de vrouwenbladenmarkt. Regina Mode, Prinses, De vrouw en haar Huis, om er maar een paar te noemen die de afgelopen tien jaar uit de roulatie zijn verdwenen. De functie van het tijdschrift is voor de uitgever minder belangrijk dan wat het opbrengt. In het, nog niet zover achter ons liggende, verleden zijn heel wat vrou wenbladen van uitgever veran derd door fusie of verkoop, een actie die ze lang niet allemaal overleefden. Margriet, Libelle en Viva maken inmiddels alle drie deel uit van de VNU (Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven), het grootste uitgeverscon cern van Nederland en tevens een van de grootste van Europa. Gladde bekkies Een flink deel van de redactionele pagina's van de vrouwenbladen is aan het onderwerp mode ge wijd. Voor Viva is dat deel onge veer een kwart. „Niet te veel", vindt Jet den Blanken. Wel vaak erg extravagant en onbruikbaar, vind ik. De Viva-meisjes kom je op straat maar weinig tegen. .Misschien is het inderdaad wel ~eens wat extravagant, maar de mensen willen nieuwtjes weten. Wat ze toch altijd al bij C en A zien hangen, hoeven we niet nog eens te presenteren. Ik kan je trou wens ook allerlei mode in ons blad aanwijzen die heus voor niemand te gek is" Het zijn wel altijd de superslanke, knappe meisjes die je op de foto's ziet. Dat zal de minder door de natuur bedeelden toch niet snel doen besluiten zich ook in derge lijke kleding te steken? 'Het is nu eenmaal zo dat de mo dellenbureaus geen dikke of le lijke mensen in dienst hebben, maar wij doen ons best een beetje van die gladde bekkies af te ko men. We zetten zelfbewust grietjes op de foto en brengen er wat grappen in. Met de regelmaat van de klok komen we met mode voor de grote maten, zodat ook die aan hun trekken komen" De romantisch mooie meisjes zijn volgens Jet den Blanken dus zo'n beetje op hun retour. Hoe zit het met de overige romantiekd ie van de damesbladen-van-weleer met een grote lepel was af te schep pen? Hebben de vrouwenbladen nog steeds tot taak de ontsnap pingsmogelijkheid naar die an dere wereld te bieden? "Die escape-functie vind ik meer iets voor tijdschriften als Story en dergelijke. Voor zover Viva ont snapping aanbiedt, dan toch zonder onwaarheden. Die gla- mourtoestanden zijn voor bij". Rob van Vuuren: „Libelle wil de mensen geen valse droom voor spiegelen, die tijden hebben we gehad, maar er zit misschien toch nog wel een vluchtelement in het lezen van een tijdschrift. Er even induiken, hé! Alleen het ko ningshuis, dat wil men graag, hoewel we er echt niet meer zo gul mee zijn tegenwoordig. Ik denk dat je dat nog wel eens een beetje die droom kunt noemen. We hebben ook een serie over filmsterren als Rudolph Valenti no en Rita Hayworth, maar die zijn al geschiedenis. Je moet zoiets gewoon beschouwen als een stuk leesgenot, want naast de andere functies heb je ook die van entertainer, de mensen aan genaam bezighouden". Wat zijn die andere functies? Mieke de Haas: „Natuurlijk het verschaffen van informatie en je moet ook raad geven aan mensen die je per brief hun probleem voorleggen. We beseffen daarbij goed ook niet alles te weten en doen ons best ons zelf te relative ren. Je moet geen misbruik ma ken van je positie als raadgeefster en proberen degelijk te zijn". Vriendin „Wat ook een heel belangrijke func tie is, en dat klinkt misschien een beetje raar, is die van het vrou wenblad als vriendin. In deze snel veranderende samenleving liggen we eigenlijk met z'n allen in een groot zwembad te ploete ren en weten niet altijd waar we nou heen moeten. Juist nu, met deze grote werkloosheid, wordt de behoefte aan zo'n „vriendin" steeds groter. De rubrieken zijn daarom ook van belang. We schrijven daarin over onszelf, over wat de lezeressen dus ook iedere dag mee kunnen maken. Op die manier bied je een identi ficatiemogelijkheid. Veelgelezen rubrieken zijn het geheim van een goed blad". Of het tijdschrift voor de vrouw, of je het nu volpropt met rubrieken of niet, het ook in de toekomst zal blijven redden, kun je je afvra gen. Het vrouwenblad ontleende oorspronkelijk haar bestaans recht aan de grote achterstand die vrouwen hadden, alle infor matie was in feite nieuws voor ze. Nu de seksen'meer en meer op gelijke voet komen te staan, zou logisch gesproken een apart blad voor de wouw overbodig wor den. Een redactrice van de Haag se Post schreef eens: „Het goede damesblad heft zichzelf op. Het schrijft voor i Politiek Zover is het echter nog niet. Zolang vrouwenbladen wel schrijven over de afgezette borst van Betty Ford, maar niet over de praktij ken van Nixon; Rita Corita met Hans Wiegel laten praten en Truus van Hanegem met Frans Andriessen over alles behalve politiek, zolang politiek taboe is (ook voor Viva) in de vrou wenbladen, schrijven ze blijk baar toch nog voor een afwijkend soort mens. Het soort mens dat vrouw heet en te dom is om poli tiek geinteresseerd te kunnen zijn. Ik durf dus rustig te stellen dat het tijdschrift voor de vrouw voorlopig niet bang hoeft te zijn zichzelf, op die positieve manier, op te heffen. uanu ui Ikldl SS" heen zip/ffe, n

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23