IP? IIÉ D amesinterland tegen Chinese turneqnipe Madera langs tennisfavoriet Kuisheidsgordel vindt veel aftrek Wereldprimeur van KNGV Ook drank kan Rono niet van zege houden Vanmiddag en vanavond 24ste corso in Katwijk ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 PAGINA 15 UTRECHT (GPD) - Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond heeft op een primeur van wereldformaat beslag gelegd. Voor de eerste maal in de sport geschiedenis zal een turnploeg van de Chinese Volksrepubliek VOETBAL - Op 3 september, de openingsdag van de Spaanse voetbalcompetitie, zal er niet ge voetbald worden. De Spaanse WCS besloot gisteravond in Madrid om gedurende dit eerste voetbalweekeinde in staking te gaan. Sinds enige maanden zijn de spelers met de bond bezig over een verandering van het transfer systeem en een mogelijke verho ging van de basissalarissen. VOETBAL - De Spaanse voet balclub FC Valencia, reeds voor veel geld verzekerd van de dien sten van Rainer Bonhof en Mario Kempes, heeft nog een aankoop gedaan. Van Espagnol Barcelona werd de 26-jarige middenvelder Daniel Solona overgenomen. VOETBAL - Manchester City heeft de Engelse voetbalbond verzocht om de Pool Deyna te mogen con tracteren. De dertigjarige Casi Deyna is een van de topspelers van Polen. Volgens een woord voerder van Manchester City be staan er tussen Legi Warschau en de Poolse voetbalbond geen on- bstakels meer om Deyna te trans fereren in de westerse wereld, waarbij men als eerste de voorkeur gaf aan Nederland, zijn opwachting komen maken. De ouverture van de tournee, die duurt van 18 tot 30 augustus, is vandaag en morgen in het Friese Drachten, waar een officieuze damesinterland op het programma staat. Naast de goede betrekkingen met de Russische turnbond streefde het KNGV al lang naar contact met de Volksrepubliek China. Tijdens het kortelings gehouden vriendschapstoemooi in Sjang hai, waar de Nederlandse dames- ploeg een eervolle vijfde plaats behaalde, werden de peilingen geïntensiveerd waaruit de voor keur van de Chinezen resulteerde om een trip door Europa in ieder geval in Nederland te beginnen. Een uniek feit zoals het FIG (in ternationale turnfederatie) in middels heeft bevestigd. Hoewel de Volksrepubliek China niet bij deze internationale orga nisatie is aangesloten - Taiwan staat nog steeds als officiële ver tegenwoordiger van China te boek - ziet het er naar uit dat tij dens het FIG-congres, dat van 16 tot 21 oktober wordt gehouden, verandering in deze situatie zal komen ten gunste van de Volks republiek. Met name Canada, Frankrijk en Roemenië zijn daar voorstander van, terwijl ook het bestuur van het KNGV inmid dels heeft laten doorschemeren zich bij deze groep aan te sluiten, al betekent dit wel dat de kans voor Nederland om zich voor de Olympische Spelen te plaatsen hierdoor geringer zullen wor den. De delegatie die Nederland bezoekt bestaat uit 19 personen onder wie zeven turnsters en zeven turners. Laatstgenoemden zullen tijdens de tournee uitsluitend demon straties geven, omdat Nederland geen redelijke herenploeg op de been kan brengen. Bondstrainer Hans van Zetten be nadrukte in een toelichting op het bezoek van de Chinezen dat de interland - vanuit Nederlands standpunt bezien - uitsluitend moet worden beschouwd als een training voor het toernooi om de wereldkampioenschappen in Straatsburg, en niét als een krachtmeting met de turnsters die tóch enige klassen beter zijn. Hoe breed de turntop in China overigens is, blijkt uit het feit dat daar aan nationale kampioen schappen liefst 500 turnsters en even zovele turners deelne- In Drachten zal de Nederlandse ploeg bestaan uit Connie Zwart- hoed (Sint Mauritius, Volendam), Monique Bolleboom (Pro Patria, Zoetermeer), Ingrid Bolleboom (idem), Marleen Houter (Klimop, Heiloo), Annelies Nijdam (WIK- FTC, Heerenveen), Marijke Aar- noutse (Sparta, Dordrecht) en Maya Huyting (DOO. Utrecht). Na Drachten, waar zaterdag keuze oefenstof en zondag toestelfina les worden afgewerkt, doet de Chinese ploeg achtereenvolgens Delfzijl (21 augustus), Varsseveld (23 augustus), Breda (25 augus tus) en Amsterdam (28 augustus) met demonstraties aan. Monique Bolleboom: van de partij tegen de Chinese turnsters. EDMONTON (ANP) - Dat Henry Rono een fenomeen is op de mid den- en lange afstanden toonde hij in de eerste helft van het atle- tiekseizoen reeds door vier we reldrecords te vestigen. Op de zesde Gemenebestspelen bewees de Keniaan het andermaal. In Edmonton won hij simpel zijn tweede gouden medaille door de 5.000 meter met ruime voor sprong winnend af te sluiten. Ge zien zijn eerder geleverde presta ties was dat niet zo verrassend, maar zijn zege baarde in zoverre opzien, omdat Rono de avond voor de wedstrijd behoorlijk was doorgezakt. Cr was een feestje geweest binnen de Keniase ploeg en Rono had een flinke slok gedronken. De andere morgen voelde hij zich ziek en zijn gesteldheid was bij de start nog niet veel verbeterd. Niettemin was hij door niemand te stuiten, zelfs niet door de Brit Brendan Foster toch een van de beste lange afstandlopers ter we reld en houder van het Europese record op de tien kilometer. Rono won gemakkelijk in 12.23.04. Zijn landgenoot Musyoki werd twee de, Foster derde. NIEUW-VENNEP - Telkens als men in de regio Leiden denkt dat Bram Madera op de weg terug is bewijst hij dat met hem toch nog altijd rekening moet worden ge houden. In het toernooi van Nieuw-Vennep moest de no 1 ge plaatste speler Theo Mulder dat tot zijn schade ervaren. Hij werd door Bram Madera vakkundig afgeknepen in het vastheids spelletje dat deze zelf zo graag speelt, 6-3, 5-7, 6-3. Bijna was er in het HEB nog twee surprises uitgekomen. Bob van Overbeeke, no 4 geplaatst en Peter Pauwels, no 6 geplaatst, hadden beiden drie sets nodig om zich te hand haven tegen respectievelijk Ro nald Groen, 3-6, 6-4, 6-4 en Bep Boers, 3-6, 6-3, 8-6. Peter Pau wels diende in de derde set zelfs een beslissend lijkende 1-4 ach terstand weg te werken. Pauwels zal zich langs Ton Creigh- ton moeten werken om de halve finale te bereiken. Dat zal geen gemakkelijke opgave zijn, want Creighton is niet het type speler dat Pauwels graag tegenover zich heeft om tot zijn beste spel te ko- Voor Bram Madera was het giste ren een hele beste dag. Ook in HDB bleef hij aan de goede kant van de score. Met Jurgen Peters naast zich verspeelde hy welis waar de eerste set van de partij tegen Schreuder/Kinkel, 5-7, maar daarna was de zaak snel be keken, 6-2, 6-1. Bij de dames gaf de no 4 geplaatste Henny Fehling weinig kansen weg tegen Mar griet Kauwenberg, 6-2, 6-2. De halve finales gaan hier tussen Ka rin Moos en Henny Fehling en Marion Elkema en Marielle Smit. In het HEC bleven de no 1 en no 2 geplaatsten, Hans Ekker en Jean Marc van Maaren, in de strijd. Dat kostte Hans Ekker meer moeite dan zijn rivaal. Hans Ekker stond drie sets op de baan tegen J Ber- nardus, 6-7, 6-0, 6-4. Jean Marc van Maaren had geen centje pijn tegen Jan van Veen, 6-0, 6-2. In het DEC zijn de halve finalisten bekend. Ans Vink vindt Mario Smit op haar weg en mevr Schuckard krijgt te maken met Sandra Dekker. De Oegslgeestenaar Fred van de Lubbe tweede van rechts), de aanstaande Nederlands kampioen speedboatracen in de Nationale Klasse I, en de Warmonder Kees Voordouw (midden), in diezelfde klasse naar alle waarschijnlijkheid op een tweede plaats eindigend, zijn gistermiddag naar Hongarije vertrokken, waar zij op uitnodiging van de Hongaarse Speedboatclub aan internationale wedstrijden zullen deelnemenHet duo wordt vergezeld door twee mecaniciens. Van Mieloo, een van de mecaniciens en sponsor van Voordouw: "Afgelopen zondag kregen we pas de officiële uitnodiging in de bus. In drie dagen hebben we toen de visa voor ons rond moeten krijgenhetgeen gelukt is". Het kwartet rijdt rechtstreeks naar Szegedwaar op de rivier de Isza de wedstrijden zullen worden gehouden. Van Mieloo: "De Hon gaarse speedboatsport staat nog in de kinderschoenen en de bond wil cloor het inviteren van buitenlandse deelnemers deze tak van sport wat meer tot ontwikkeling brengen. Tja, en waarom ze ons uitnodigen, ik denk omdat we in onze klasse een en twee staan." Op de foto v.l.n.r.: de mecaniciens Van Mieloo en Broekhof, de racers Voordouw en Van der Lubbe en Juffermans van Jachthaven Poelgeest. SHEFFIELD (Reuter) - In deze tijd van vrijere normen op seksueel gebied zou men niet verwachten dat er nog veel belangstelling bestaat voor kuisheidsgordels. De kunst smederij van David Renwick in de Engelse stad Sheffield kan de vraag echter nauwe lijks aan. David Renwick en zijn vrouw Rosemary maakten de laatste jaren voor gegadigden tot in Hongkong, Amerika en Au stralië ruim honderd getrou we nabootsingen van de ijze ren gordels die de heren in de Middeleeuwen hun echtge note aanlegden voor zij op kruistocht gingen. De kuis heidsgordels, die in de kunst smederij in Sheffield worden gemaakt, lijken als twee druppels water op de echte kuisheidsgordel uit de 13e eeuw, die twee kilo woog, het middel omsloot, tussen de dijen door ging en aan de voorkant gesloten werd met een hangslot. David Renwick doet er minstens 8 uur over om een gordel te smeden vol gens de door de cliënt ver strekte aanwijzingen. '"Zon der juiste maten zou de gordel weinig nut hebben," zo merkt zijn vrouw op. Geschiedenis De hele geschiedenis is volgens de Renwicks begonnen als een grap. Toen zij in 1965 hun werkplaats openden, dachten zij het te kunnen houden bij wmdijzers, deurkloppers en dergelijke sierstukken van ij zersmeedwerk. Maar toen op zekere dag hun reclame-advi seur naar de Verenigde Sta ten vertrok, zei David Ren wick hem lachend: "Vertel hun over de grote plas maar dat wij alles kunnen maken, tot en met kuisheidsgordels." Toen de reclameman terug keerde had hij tot grote ver bazing een bestelling van zo'n gordel bij zich. Daarna volgde de ene bestelling na de ande re. Overal uit de wereld kwa men reacties. Uit Iatlië kwam zelfs een bestelling van 150 gordels maar dat was meer dan de bescheiden werk plaats aankon. David Renwick werkt inmid dels full-time voor een nijver heidsonderneming te Shef field. Na zijn werktijd is hij uren bezig in zijn kunstsme derij. Voor kuisheidsgordels aanvaardt hij nog slechts een twaalftal bestellingen per jaar. Klanten De jongste klant was een inwo ner van Glasgow die een gor del wilde voor zijn uitverko rene. Maar toen het "pronk stuk" volgens de opgegeven maten werd afgeleverd bleek dat de man de vrou\\£ van zijn dromen heel wat slanker zag dan zij in werkelijkheid was. Het ding zat veel te nauw. Van een Engelsman kreeg Renwick een bestelling van twee gordels: een vrouwelijk en een mannelijk model. Er is weinig verschil tussen de twee. alleen is de kuisheids gordel voor een vrouw mooier bewerkt, met bloemmotieven op de voorkant. Volgens Rosemary Renwick is een kuisheidsgordel niet erg hinderlijk zolang men recht staat. Het wordt allemaal een stuk moeilijker als men gaat zitten. Rosemary kan het we ten want zij was de geduldige mannequin toen haar man zijn eerste gordels smeedde. Bestemming Bij elke bestelling worden de nodige inlichtingen gevraagd over de bestemming van de gordel, omdat er nogal eens vreemde aanvragen binnen komen. Zo kwam er eens een brief uit Australië waarin een vader een kuisheidsgordel vroeg voor zijn dochter, "die zich had misdragen". Ook werd een keer gevraagd of middeleeuwse foltertuigen konden worden gemaakt. Dergelijke aanvragen worden echter steeds afgewezen. Gewoonlijk "loopt het storm" tegen de kerstdagen. Men wil dan een kuisheidsgordel om vrienden te vermaken. Aan cliënten die de gordel ech ter willen dragen, leveren de Renwicks steeds twee sleu tels voor het slot bij. Op de vraag wat er gebeurt wanneer de twee sleutels zoek raken, antwoordt Rosemary: "Dan blijft alleen de ijzerzaag over, maar die moet wel voorzich tig worden gebruikt". KORTE OUIZ.i ALLEEN' 1 Is het brandstof, verbruik geheel af. hankehjkvd cylinder, inhoud vande motor? 2 Wat voor de automotor'''' 3 Via welke zes be. langrijke onderdelen bereikt de benzine de cylinder "Joooo L Hoeveel pro cent van de door dé brandstof geleverde gaaf verloren door de uiHaaf?'' °/o 07 ej 7 vjnjsjinjdsjeeiui •uadda|VjjooLus 'jnajejnqjeo "duiodauiz - uaq jaj|i;auizuaq >iuejauizuaq eiA L, jojoujs6uipuejqjaA aujajui uaa si jsh Z 6ue|aq jooj6 jaaz uea ufiz puejsjaaMioj ua puejsjaaM •jqoniap jqoiMaB ajsjee|djaA jaq puejs -jaarAs6ui||ausj3A aQ N30Ü00M1NV "Flora's kleurenpracht aan zee" KATWIJK-De gehele nacht zijn de vijftig deelnemers van het Kat- wijkse bloemencorso "Flora's kleurenpracht aan zee" druk in de weer geweest met het optui gen van hun wagens. Om twee uur vanmiddag vertrekt de bont gekleurde stoet van vijf praalwa gens, 45 rijk versierde personen wagens of karren en zeven mu ziekcorpsen voor een tocht door de twee Katwijken vanaf de bloemenveiling "Flora" in Rijns- burg. Daar zijn de wagens tussen zes uur gisteravond en vanmor gen acht opgebouwd. Het 24ste Katwijkse corso, volgens traditie georganiseerd door de plaatselijke VVV. kende tot dit jaar als enige in Nederland een middag- en een avondroute. Het BONN - De fracties in de West- duitse bondsdag van sociaal-de mocraten en liberalen hebben gisteren hun bezorgdheid uitge sproken over de 'toeneming van rechts-extremistische activitei ten in de Bondsrepubliek'. Zij willen dat de regering er eens aandacht aan gaat besteden en tegenmaatregelen neemt. Rijnsburgse corso, dat vorige week voor de 28ste maal werd gehouden, heeft dat goede voor beeld dit keer voor het eerst ge volgd. De jurering van de diverse wagens die aan "Flora's kleuren pracht aan zee" meedoen, wordt vandaag rond het middaguur af gesloten. De jury bestaat uit me vrouw Dompeling uit Noordwyk en de heren Buurman uit Oegst- geest en Van Holstein uit Sas- senheim De middagroute van het corso is: Rijnsburgerweg, Sandtlaan, Rijnstraat, Zeeweg. Julianalaan, Bosplein, Boslaan, Parklaan (pauze), Drieplassenweg. Konin ginneweg, Princestraat, Emma- plein, Emmastraat. E. A. Borger- sfraat (pauze). Rijnmond, Boule vard. Voorstraat, Annastraat, Parklaan. Vanavond gaat het vanaf 21 uur door de volgende straten: Park laan, Drieplassenweg, Vuur baakplein, Boulevard, Rijn mond, E. A. Burgerstraat (pauze), Emmastraat. Emmaplein, Voor straat, Annastraat, Parklaan. Aansluitend is er om 23 uur een vuurwerk op het strand ter hoog te van de Witte Kerk aan de Bou- vond. het forse corso trekt hun auto niet langs de route, die wordt gevolgd, te parkeren. Tot slot laat ze weten het zeer op prijs te stellen. wan-| neer de Katwijkers vandaag op grote schaal zouden vlaggen. Heden overleed onze oom JOHAN PLUG in de ouderdom van 87 jaar De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 15 augustus om ongeveer 14.15 uur op de Algemene Begraafplaats te Noordwijk. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in de Aula van genoemde Begraafplaats. Heden overleed onze zuster, schoonzuster en tante ANTJE KRIJNA PARLEVLIET weduwe van HENDRIK BLOOT. op de leeftijd van 81 jaar. Katwijk: G. PARLEVLIET Den Hoorn •(Texel): K. PARLEVLIET C. M. PARLEVLIET-SCHUITEMAKER nichten en neven. Katwijk, 10 augustus 1978. Geheel onverwacht ging van ons heen onze lieve zorg-" zame moeder, oma, overgrootmoeder, zuster en schoonzuster JOHANNA MARIA VAN MEIJGAARDEN-NOORDERMEER op de leeftijd van 80 jaar Wij zijn dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben en voor alles wat zij voor ons heeft betekend. JEANNE en JAN JAN en LOTTY ANS en GUUS GREET en BEN GERDA en BERT JOOP en HENK BEN en TIL Klein- en achterkleinderen Geen bloemen Moeder is thuis opgebaard. Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar: zaterdag, 12 augustus, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Zondag, 13 augustus, herdenken wij moeder in een Avondmis om 18.00 uur, in de Moeder Gods kerk, Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan, te Voorschoten. Wij vieren de Eucharistie voor moeder in bovengenoem de kerk op maandag. 14 augustus, om 10.00 uur, waarna de begrafenis plaatsvindt op de begraafplaats "Rosenburgh" te Voorschoten om circa 11 00 uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15