Feyenoord naar winst tegen sober Benfiea RIM PLATE WILDE DAG LANGER RUST WL Middlesbrough verslaat Ajax HENNIE KUIPER GENEZEN EN ALWEER OP DE FIETS Everton tegenstander in finale Vessies op weg naar prolongatie tennistitel ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978 ROTTERDAM (GPD) - De organi satoren van het Rotterdam AD- toernooi hebben aan de onder handelingen met River Plate een flinke kater overgehouden. Op de dag van het toernooi - gistermor gen - weigerden de Argentijnse spelers plotseling de openings wedstrijd van de Rotterdamse voetbalhappening te spelen. Ri ver Plate stelde de organisatie domweg voor een dilemma: of za terdagavond spelen of helemaal niet verschijnen in Rotterdam. Als argument werd aangevoerd de slopende finale van het inter nationale toernooi in Madrid, waar de Argentijnen donderdag rond middernacht via verlengin gen en strafschoppen het organi serende Atletico elimineer den. Verwoede pogingen van Ruud Bo- newit, die in Madrid de belangen van Inter Football behartigde, om de Argentijnen alsnog in een speciaal ingehuurd chartervlieg tuig te krijgen, haalden niets uit. Ook niet toen er vanuit Rotter dam gedreigd werd met straf maatregelen. River Plate bleef volharden en wenste desnoods contractbreuk te plegen. SCHEEREN UITGESPEELD MAAR NIET KANSLOOS VELP - In het Reinbouwschaak- toernooi om het Open Neder lands kampioenschap was het gisteren een rustdag voor de deelnemers. Wel achter het bord verschenen Borm en Van Baarle, die hun afgebroken partij uit de achtste ronde nog tegoed had den. Na 66 zetten wist Borm het belangrijke winstpunt uit het vuur te slepen. Gistermiddag werd er reeds vooruitgespeeld voor de laatste ronde. Kirov speelde daarbij een korte remise tegen Borm. Slechts tien zetten kwamen er op het bord. Borm heeft met 7V2 punt de leiding. Of hij de nieuwe kampioen wordt, is afhankelijk van het duel vandaag tussen Peter Scheeren en Ivan Nemet, die beiden een half punt achterstand hebben. De bondswedstrijden beleefden gisteren hun voorlaatste ronde. Jeroen Selier uit Leiderdorp heeft in de achtkampen een pun- tendeling tegen Van Straaten la ten noteren. Selier heeft nu 4V2 punt uit zes partijen en met nog een ronde te gaan doet Selier nog Pas laat in de middag, toen River Plate zich opeens realiseerde welke gevolgen deze overhaaste beslissing teweeg konden bren gen, stelden de Argentijnen zich plotseling wat coulanter op. Maar nu weigerde de leiding van het AD-toernooi, die en passant voor een voortreffelijke stand-in had gezorgd. Een telefoontje met Ernst Happel was voldoende om het toernooi te redden. Club Brugge verklaarde zich onmid dellijk bereid om de vrijgekomen plaats in te nemen, een gebaar dat gisteravond voor aanvang van het toernooi met een stormachtig applaus werd gehonoreerd. De contractbreuk heeft voor River Plate ongetwijfeld nare gevolgen. De Rotterdamse organisatoren overwegen een schadeclaim via de FIFA. Gedacht wordt onder meer aan beslaglegging op de vergoedingen bij de toernooien die River Plate nog speelt in Ro me, Sheffield en Cadiz. Zeker is in ieder geval dat de Ar gentijnen de deelname aan het toernooi van Atletico Madrid niet als excuus kunnen gebruiken. Pas na het afronden van de be sprekingen met Rotterdam zijn de Argentijnen nog met Atletico in zee gegaan. Vreemd genoeg accépteerde de leiding van het AD-toernooi, dat River Plate op de speeldag zelf in Rotterdam zou arriveren. Om zeker te zijn van deelname werd op het laatste moment nog een chartervlucht geboekt. Door die snelle maatre gelen kan River Plate zich straks bij de FIFA ook niet beroepen op de problemen met het Europese luchtverkeer. In de bemiddeling heeft ook de Ar gentijnse ambassadeur een rol gespeeld. De ambassade had trouwens voor zaterdag een offi ciële ontvangst van de voetbal delegatie uit Buenos Aires ge pland. De ambassadeur excu seerde zich later tegenover de or ganisatie voor het wangedrag van River Plate. ROTTERDAM - In het centrum van Rotterdam zijn twaalf sup porters van de Britse voetbalclub Everton wegens wangedrag en openlijke geweldpleging door de politie aangehouden en meege nomen naar het hoofdbureau. Volgens de Rotterdamse politie veroorzaakten de voerbalsuppor- ters, in leeftijd variërend van zes tien tot 31 jaar, moeilijkheden op caféterrassen, vernielden meu bilair en sloegen een jonge Rot terdammer het ziekenhuis in. De twaalf Engelsen, allen woon achtig in Liverpool, mochten het politiebureau verlaten nadat zij de aangerichte schade hadden betaald. Hans van Rooden bericht uit China Nieuws uit het "Rooden Boekje" Na drie dagen China kunnen we bepaald nog niet naar huis schrijven, dat ons ver blijf hier uitermate voor spoedig is geweest. Dit ligt zeker niet aan de Chinese or ganisatie, die er werkelijk alles aan doet om het vriend- schapstoernooi perfect te la ten verlopen. Waarschijnlijk kunnen we wel de Chinese hitte (37 graden), de vochtige lucht en de Chinese keuken de schuld geven van het feit, dat er momenteel zeven van de elf Nederlandse basket ballers ziek in bed liggen. Al Faber is zelfs met darm stoornissen in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is inmiddels aanzienlijk ver beterd. Door alle maag- en darmklachten moest de wedstrijd tegen het Chinese legerteam zelfs drie dagen worden uitgesteld. Wat de prestaties betreft gaat het ook goed, we hebben inmid dels drie wedstrijden ge speeld en driemaal gewon nen. Coach Tom Quinn heeft mij intussen verzekerd, dat ik, ondanks mijn slechte conditie als gevolg van mijn beenbreuk, toch in de basis sta. We spelen in de Hoofdzaal in Peking, waar ongeveer 18.000(!) muisstille, weinig emotionele Chinezen ons ga de slaan. Tijdens de wed strijden wordt er maar zel den geklapt en af en toe gefluisterd wanneer er iets opwindends te zien is. De Chinese toeschouwers beta len tussen de 15 en 40 cent om een wedstrijd bij te wonen en volgens onze tolk wordt de zaal steeds door 18.000 anderen gevuld, omdat de Chinezen zich met een maandinkomen van 80 gul den niet al te veel kunnen veroorloven. Sport in China is zeer belang rijk. Tijdens onze treinreis van Hong Kong naar Canton viel op dat er in elk klein dorpje tussen de rijstvelden een basketbalveldje te zien is. Hier in Peking oefent bij na iedereen 's ochtends voor men naar het werk gaat. Overal zie je ze, geheel vrij willig hardlopen, schijnbok- sen en gymnastiekoefenin gen doen. Ook wordt er veel gefietst; naar schatting zijn er 15 miljoen fietsen in Pe king, dat 8 miljoen inwoners telt. Mede door deze activi teiten en het calorie-arme voedsel kom je geen dikke Chinees tegen. Basketbal is in China de popu lairste sport. Men speelt het niet alleen op scholen, maar beoefent het ook in fabieks- en kantoorteams of gewoon op een pleintje. Vlak bij ons hotel liggen acht velden, waar in de koele avonduren druk gebruik van wordt ge maakt. Het nationale team van China traint vijf uur per dag, zes dagen in de week. Het basketbal op het hoogste niveau wordt in vrij moder ne sporthallen gespeeld, die een gemiddelde van 13.000 toeschouwers kunnen her bergen. Tot slot hoop ik dat alle magen' zich snel aanpassen aan het Chinese leven, zodat we in ieder geval in redelijke ge zondheid het toernooi uit kunnen spelen. Vanuit Pe king de hartelijke groeten. HANS VAN ROODEN MIDDLESBROUGH (ANP) - De reeks van overwinningen van Ajax tijdens de voorbereidingen voor de komende competitie is gisteren abrupt onderbroken Te gen de Engelse eerste divisieclub Middlesbrough moesten de Am sterdammers met 1-0 het onder spit delven Voor tienduizend toe schouwers maakte Billy Wood in de twaalfde minuut het enige doelpunt. Haarlem deed het beter door de Belgische tegenstander FC Luik op 1-1 te houden. Voor rust leid de Luik nog met 0-1 door een goal van Binet. Pratt zorgde voor de Haarlemse gelijkmaker. Er wa ren 2000 toeschouwers. Ook de Go Ahead Eagles kwam niet verder dan een gelijkspel. In Groningen namen de Deventena- ren driemaal een voorsprong, maar moesten zich uiteindelijk tevreden stellen met een 3-3 pun- tendeling tegen de plaatselijke FC. Heerenveen speelde gisteravond voor drieduizend toeschouwers met 2-2 gelijk tegen het Engelse Leicester City. Padding en De Blauw zorgden voor de Friese treffers. Williams wist met twee doelpunten de stand in even wicht te houden. Beerschot uit Antwerpen en Roda JC hebben zich geplaatst voor de eindstrijd van het Maastrichtse sterrentoernooi. Beerschot ver sloeg Fortuna SC na het nemen van strafschoppen (de score bleef bij 1-1 steken), terwijl Roda JC, dankzij een doelpunt van Theo de Jong met 1-0 van MW won. Joop van Maurik De profvoetballer Joop van Maurik van FC Utrecht heeft bij de arbi tragecommissie van de KNVB een spoedbehandeling aange vraagd inzake een geschil met zijn club cq werkgever. Van Mau rik vordert betaling van zijn sala ris vanaf het begin van het sei zoen 78/79 en claimt bovendien recht op arbeid, dwz toelating tot de trainingen en wedstrijden van het A-elftal van FC Utrecht. De procedure wordt behandeld door het FNV in Utrecht. Voor elke dag dat de club in gebreke blijft wordt een dwangsom van 5000 gulden geëist. Van Maurik: "Mijn salaris is gehal veerd en mijn onkostenvergoe ding drastisch verminderd. Bo vendien heeft FC Utrecht ver zuimd het opzeggen van mijn contract aan het gewestelijk ar beidsbureau door te geven. Nu ik op deze manier behandeld ben wil ik het onderste uit de kan hebben. FC Utrecht moet me of financieel geheel schadeloos stellen of me anders weer toela ten tot de trainingen". Go Ahead Eagles heeft gisteren een overeenkomst gesloten met Jan van Veen. De 30-jarige Rotter dammer, die jaren voor Sparta uitkwam en daarna overging naar FC Antwerp, speelt nog in de Verenigde Staten voor San Die- go. Van Veen komt op huurbasis tot eind maart volgend jaar naar Deventer. Sparta heeft tevergeefs geprobeerd de grillige Deense rechtsbuiten Arne Skipper te contracteren. Manager Lam maakte daartoe een vergeefse reis naar Kopenha gen. ROTTERDAM (GPD) - De gefor ceerde aanloop naar het seizoen waarin het talent definitief moet doorbreken verliep voor Feye noord tot nu toe uiterst stroef. Kleurloze nederlagen tegen Düs- seldorf (1-0) en Bochum (4-1) hadden het moreel van het keur korps van Vaclav Jezek al enigs zins aangetast. De start van het RotterdamAD-toernooi bood gis teravond in de matig gevulde Kuip (bijna 23.000 toeschouwers) echter plotseling nieuwe aan knopingspunten. In een welis waar niet altijd even sprankelend duel met Benfiea haalde Feye noord via een 2-0-overwinning de finaleronde. Everton leverde la ter op de avond meer spektakel. De Britten rolden het ijlings op getrommelde Club Brugge moei teloos op (4-1). Het eerste optreden voor eigen publiek van de Rotterdamse kleutercréche stond volledig in het teken van de nieuwe struc tuur. Feyenoord beschikt met Peter Houtman weer over een le vensgevaarlijke spits en Jezek heeft het aanvalspatroon daar onmiddellijk op afgestemd. Koortsachtig heeft de Tsjech in de korte voorbereidingsperiode gezocht naar een snel renderende affiniteit binnen het team. Voort durend ook wees hij op een strin gente uitvoering van de taakver deling. Vanzelfsprekend blijft daarin ruimte voor opkomende verdedigers: Stanley Brard en Aad Mansveld penetreerden te gen Benfiea veelvuldig diep in de vijandelijke defensie, maar dat razendsnel uitgevoerde verras singselement ging zelden ge paard met defensieve risi- Tegen de sober acterende Portuge zen kon Feyenoord zich trou wens offensief bijna ongelimi teerd uitleven. Met snelle balwis selingen, goed getimede diepte- passes en vaak splijtende, naar het gretige hoofd van Houtman gerichte voorzetten, ontmasker den de Rotterdammers al in de beginfase de warrig ogende or ganisatie bij Benfiea. Vrij snel ook kwam Feyenoord op voor sprong: een vrije trap van Aad Mansveld werd door Houtman doorgekopt naar Notten. De na rust sterk terugvallende midden velder scoorde met een droge knal (1-0). Wim Jansen en Stanley Brard - uit blinkers in de eerste helft - ble ven ook daarna munitie aandra gen voor de spitsen. Te beperkt was echter de inbreng van de vleugelspelers Van Deinzen en Budding (invaller voor Van der Lem). Maar met Houtman in een glansrol bleef Feyenoord doorlo pend gevaarlijk. Zo moest Alin- ho, die vorig jaar nog voor het Belgische RWDM speelde, in de 20e minuut ingrijpen toen doel man Bento lengte te kort kwam tegen de hoog opspringende spits. Bento manifesteerde zich overigens wel als een knappe lijnkeeper bij afstandsschoten van Mansveld en Notten. Pas in het laatste kwartier voor rust moet Treytel zijn defensie, waarin Stafleu de geblesseerde Van de Korput verving, assiste ren. Hij onderschepte bekwaam een doorbraak van Nenè, maar had even later geluk toen die zelfde speler op de paal mik- De tweede helft was kwalitatief aanmerkelijk minder. Feyenoord bleef domineren, maar moest nu toch eveneens conditionele of fers brengen. Wel etaleerde Peter Houtman in de 10e minuut nog eens klasse. Zijn strakke kopbal uit een voorzet van Wim Jansen flitste onthoudbaar langs Bento (2-0). Met Van der Lem voor Budding en Melis voor de gevier de Houtman freewheelde Feye noord naar het eindsignaal van scheidsrechter Jan Keizer. In de eindstrijd wacht de Rotter dammers zondagavond de con frontatie met het verbluffend sterke Everton. De Britten de monstreerden tegen Club Brugge (invallers voor Lambert, Bastijns, Cools en Jensen) puur propagan- davoetbal. De revelatie van het eenzijdige duel was Andy King, de kwikzilveren middenvelder, die over een puntgave pass en een subtiele techniek beschikt. King tekende in de 20e minuut zelf voor de openingstreffer, vond even later de grillige Bob Latch- ford, topscorer in de Britse com petitie, als afmaker (2-0) en stelde vervolgens al na een half uur spelen de finaleplaats veilig (3-0). Jan Ceulemans, die vorige maand door Club Brugge bij Lierse is weggekocht, bepaalde na een èèn-twec-combinatie met Courant de ruststand op 3-1. Na rust stokte ook bij Everton de produktie. In deze samenstelling bleek de formatie van Ernst Hap pel slechts een bereidwillige sparringpartner. Nog èèn keer hadden de ontketende Britten succes. Latchford tilde Everton een kwartier voor tijd naar 4-1. SCHEVENINGEN - Elly Vessies zit er zelf ook een beetje mee. Op even simpele als indrukwekken de wijze is ze op weg naar prolon gatie van haar Nederlandse ten- nistitel. Zij kan er immers ook niets aan doen dat Betty Stöve de strijd om de vaderlandse eer al lang heeft verwisseld voor de harde dollar, waardoor zij op haar weg naar een hernieuwd kam pioenschap te weinig weerstand ondervindt. Anneloes Schothorst deed 43 minuten een vergeefse poging. Marijke Schaar speelde zich via 128 inspannende minu ten via favoriete Tine Zwaan naar haar tiende finale. Een zesde titel ligt voor haar niet in het ver schiet. De feiten zijn simpel en hard. Mo menteel moet Beverwijkse Ellv Vessies een volslagen off-day hebben om te worden geklopt door één van de Nederlandse tennisdames. Marijke Schaar gaat het morgen proberen, maar heeft met het verslaan van de als tweede geplaatste Tine Zwaan haar einddoel eigenlijk al bereikt, want hun confrontatie was een base-line-duel om bij in slaap te vallen. Incidenteel kon een uit schietende forehand (ze heeft dankzij haar twee-armigheid geen backhand) enig applaus ontlokken, maar als halve-finalis- ten van een Nederlands kam pioenschap hardnekkig weige ren om zelfs de meest geëigende ballen te volleren, omdat het ar senaal slagen uitsluitend bestaat uit service en forehand, dan is het bedenkelijk gesteld met het spelpeil. De 6-3, 4-6, 6-4 c ning gaat de boeken in en daar mee basta. Nederland bezit in Betty Stöve een aan de weg timmerende ambas sadrice. Elly Vessies wil die kant ook op. De 6-0, 6-3-zege op An neloes Schothorst was een halve finale onwaardig. Daarom kijkt ze reikhalzend uit naar de wed strijden in Amerika die ze bin nenkort gaat spelen. Op Road Is land en in de open Amerikaanse kampioenschappen hoopt ze op succes. En. op punten voor de wereldranglijst, waarop ze de 106e plaats innam. Ze won in het Zweedse Baastad onlangs een damestoernooi en prompt steeg ze zo n 30 plaatsen. „Kijk, dat is mijn bedoeling. Als ik punten scoor, kan ik aan interna tionale toernooien deelnemen en behoef ik me niet altijd druk te maken in kwalificatiewedstrij den. Om die reden heb ik Wimbledon laten schieten. Ik ben niet naar Londen afgereisd om dat ik het risico wilde vermijden dat ik die kwalificatie niet door zou komen". PUTTEN - Hennie Kuiper start vanmiddag zo goed als zeker in het profcriterium te Kamerik. De coureur uit Putten, die een maand geleden tijdens de zeven tiende etappe van de Ronde van Frankrijk bij de afdaling van de Col de Graninier zijn linkersleu telbeen brak, bracht vanochtend nog een laatste controlebezoek' aan chirurg Deweduwe in het Belgische Mol. Hennie Kuiper: „Deweduwe is een wonderdokter! Ongelofelijk wat die heeft gerealiseerd. Afgelopen woensdagavond heeft hij me, na dat ik ruim drie weken met mijn arm in een mitella heb rondgelo pen, geopereerd. Vrijdag heb ik twee uur getraind. Toen manager Peter Bonthuis me belde met het verzoek te willen vertrekken in Kamerik heb ik direct positief ge reageerd". Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat Hennie Kuiper over twee weken van start gaat in het we reldkampioenschap op de weg in West-Duitsland. De Proftour van Nederland - die volgende week dinsdag in Nijmegen begint - is Kuipers laatste test voor het WK. Johan van de Velde heeft Ad Ge vers op de voorlaatste dag van de Ronde van Groot-Brittannië ont troond als leider in het algemeen klassement. Van de Velde won gisteren de vierde etappe in de sprint van een vijf man sterke kopgroep. Ongeveer vijftien kilometer voor het einde van de rit over 192 ki lometer van Corby naar Sou thend ontsnapten de Britten Dean, McQuaid en Smith met Van de Velde en de Zwitser Schmutz. Aan de streep had het tweetal meer.dan anderhalve mi nuut voorsprong op het peloton, waardoor Gevers in het klasse ment niet alleen door Van de Velde, maar ook door Smith en Schmutz werd gepasseerd. De Ronde van Groot-Brittannië wordt vandaag voltooid met een criterium over tachtig kilometer in Londen. Jan Raas heeft gisteravond de Nacht van Simpelveld, een wie lerwedstrijd voor profs, gewon nen. De wedstrijd bestond uit twee onderdelen, een afval wed strijd en een criterium over 50 kilometer. Raas zegevierde op beide onderdelen. ■*-' BiI i maand geleden zijn sleutelbeen gebrokenvatidaag alweer f M/SS(W/£A/ 4/££FT Z/V OCX7F# OP ££/V 7~ <S^2£7-J

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11