Franse regering dreigt met sluiting vliegveld Druk op Israël moet top conferentie doen slagen aan formatie begonnen Nieuwe premier Portugal begint 25 augustus Als verkeersleiders te lang doorgaan met acties Lambert deJong: winterbont vQor jiS" zonnige^ zomerprijzen! [Lsffiïteölt Giftige afvalstoffen in Westduitse zoutmijn GIFRAMP BIJ NIAGARA- WATERVAL Dromen van Keukens r A/j wjMmM WËL littt Conclaaf VATICAANSTAD (AFP/UPI) - Het conclaaf ter verkiezing van een nieuwe paus zal op vrijdag 25 augustus om 17.00 uur (Nederlandse tijd) be ginnen. Dit heeft het college van kardinalen gisteren be paald. De rouwdienst voor de paus zal zaterdag niet in de Sint Pie- ter zelf zoals aanvankelijk het plan was, maar op het plein voor de Sint Pieter worden gehouden, zo is gis teren door het Vaticaan meegedeeld. Alle in Rome aanwezige kar dinalen zullen samen een re quiemmis opdragen waarna de begrafenis in de crypte onder de Sint Pieter volgt. Een non treurt in de basiliek van St. Pieter in Rome om het verlies van paus Paulus de zes- LISSABON (GPD) - De nieuwe eerste minister van Portugal, Alfredo No- bre da Costa, is vandaag begonnen met de formatie van zijn kabinet. Bij zijn ontmoeting met de pers gisteren, deed de nieuwe premier een oproep aan de politieke partijen om mee te werken aan de formatie van een overgangskabi net. De reacties van de meeste politieke partijen blijven echter tot nu toe terughoudend. De communisten en de vakcentrale Inter Sindical tonen zich gereserveerd. De con federatie van Portugese Indus triëlen CIP zegt vertrouwen te hebben in de eerste-minister- formateur. Het eindoordeel zal echter afhangen van het kabinet dat Nobre da Costa gaat vormen en het regeringsprogramma dat hij voor zal leggen. Nobre da Costa zei gisteren niet belangrijk af te willen wijken van het regeringsbeleid dat tot nog toe gevoerd is. Het belangrijkste voor hem is het bestendigen van de democratie en het zo snel mo gelijk organiseren van nieuwe verkiezingen. Dat betekent dat de overgangsregering niet veel langer dan een half jaar aan zal blijven. De regering die het sinds de omwenteling van 1974 het langst heeft volgehouden was de socialistische minderheidsrege ring van Mario Soares die na iets meer dan een jaar de macht moest overdragen. Politieke waarnemers durven zich vooralsnog niet aan voorspellin gen te wagen over de gevolgen van dit kabinet. De eerste uit spraken van Nobre da Costa wij zen erop dat hij probeert de so cialistische partij ter wille te zijn. De steun van de socialisten is on ontbeerlijk om het kabinet over eind te houden. Toch deed de nieuwe premier geen uitspraken over de grote politieke proble men, zoals de landhervorming. Het is dan ook nog niet duidelijk of Nobre da Costa zijn verdere steun links of rechts van de so cialisten zal zoeken. Sommige waarnemers verwachten van hem de vorming van een „presidentieel blok" in het een- trum. Dat blok zal de meer frag- matisch ingestelde politici uit de socialistische, de sociaal-demo cratische en de christen-demo cratische partij moeten vereni gen. Maar op zichzelf levert een dergelijk blok nog geen meer derheid op, of het zou moeten zijn dat de socialistische partij zich verder omwille van delieve vrede van stemmen onthoudt als het op een vertrouwensmotie aan zou komen. In linkse kringen wordt de indus trieel Nobre da Costa met groot wantrouwen bekeken. De terug gave van veel in 1975 bezette be drijven is voor de communisti sche partij en de vakcentrale aanleiding om zich zeer gereser veerd te tonen. Nobre da Costa zegt van zichzelf dat hij noch links noch rechts is. Als minister van industrie en techniek in het eerste kabinet Soares werd hij door sommigen te links gevon den vanwege het bestendigen van de genationaliseerde sector, terwijl anderen hem te rechts vonden vanwege de teruggave van niet-genationaliseerde bezet te bedrijven. Tegenover het vertrouwen van de confederatie van Portugese in dustriëlen staat een voorzichtige houding van andere onderne mersorganisaties, die vrezen dat de technocraat Nobre da Costa zich te veel op de multinationals richt. Een te grote openheid voor buitenlandse investeringen zou veel zelfstandige Portugese on dernemers de das om kunnen doen. Hongersnood in Ethiopië Van nerts tot konijn en zelfs lammy's met 15% korting alléén in augustus, de maand van de zonnige bontprijzen voor mevrouw èn voor meneer... gouda, hoogstraat 5, leiden, donkersteeg 3. PARIJS (GPD) - De Franse regering heeft met het sluiten van de voornaamste vliegvelden gedreigd voor het geval de stiptheidsactie van de verkeersleiders zich over een onafzienbare periode zal gaan uitstrekken. Na het mis lukken van onderhandelingen begon vanmorgen half ne gen een tweede stiptheidsactie - na die van 2 augustus - welke actie zal duren tot woensdag 16 augustus. Een compromis tussen verkeersleiders en regering is nog niet in zicht. De Franse minister van transport, Joei le Theule, heeft gisteren voor de televisie en radio bekendge maakt dat de regering ditmaal niet langer werkeloos blijft toe zien. De minister liet tussen neus en lippen weten dat de premies voor de verkeersleiders - die soms 30 procent van hun totale inkomen uitmaken - alleen wor den uitgekeerd voor het geval er ook normaal wordt gewerkt. De verkeersleiders hebben op hun beurt als grief naar voren ge bracht dat deze premies sinds 1970 niet zijn verhoogd, of al thans zijn aangepast aan de ver anderde levensstandaard. Bo vendien tellen de premies niet mee bij de berekening van het pensioen. Maatregel Een derde maatregel die de minis ter van transport Le Theule giste ren wereldkundig maakte was dat de Franse staatsluchtvaart maatschappij Air France zijn dienstregeling zal aanpassen aan NEW YORK (DPA) - De bewoners in de buurt van de Niagara-wa- terval in het noorden van de Ver enigde Staten hebben gisteren hun huizen verlaten in verband met een dreigende giframp. Een fabriek heeft daar van 1947 tot 1952 vele tonnen gifstoffen neer gegooid en er later aarde op ge daan om huizen op te bouwen. Zesentwintig jaar na het laatste gif- transport beginnen de eerste gif tige stoffen door te dringen naar de oppervlakte Men vreest dat het gif de oorzaak is van talrijke afwijkingen bij pasgeboren kin deren. De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft de om geving tot rampgebied verklaard. Het is nog niet bekend tot hoever het gif in het grondwater is door gedrongen. het ritme waarin de luchtver keersleiders tijdens de stipt heidsactie toestellen in de Franse luchtcorridors te hulp snellen. Terwijl tot een maximum van 18 toestellen tegelijk door de con troleurs wordt behandeld, zullen ze zich tijdens de actie beperken tot het aantal van acht tot tien toestellen. Air France en andere luchtvaartmaatschappijen die het Franse luchtruim overvliegen zullen hun vluchten beperken en proberen hun passagiers in èèn toestel onder te brengen, in plaats van een reeks half lege toestellen urenlang op het signaal van de controleurs in hun stiptheidsac tie te laten wachten. Bier Van regeringszijde wordt erop ge wezen dat de chaos zoals die be gin augustus ontstond zich dit maal niet meer zal voordoen, al leen al omdat het verkeer 10 tot 15 procent minder omvangrijk zal zijn dan toen. Op de Franse vlieg velden zijn nu ook maatregelen genomen om de wachtenden aangenaam bezig te houden en hen in voldoende mate te kunnen voorzien van spijs en drank. Zo zijn op de Parijse vliegvelden Charles de Gaulle en Orly grote hoeveelheden sandwiches en bier ingeslagen. Van de zijde van de Franse reisbu reaus en chartermaatschappijen is bekend gemaakt dat alsnog en voor de tweede maal gedupeerde reizigers hun geld terug zullen kunnen krijgen. Wanneer ze in plaats van de reis - al dan niet te laat begonnen - echter geld vra gen, zullen ze zelf maar moeten zien hoe ze elders in het zonnige zuiden onder dak komen. De Franse regering blijft intussen op zijn stuk staan: gepraat kan er pas worden als de actie ten einde is. Zelden bevonden onderhan delingspartners zich echter zo ver uit elkaar als nu. ADVERTENTIE Premier Begin: onder druk MÜNCHEN (Reuter) - Het West duitse tijdschrift "Quick", zich beroepend op een hoge Beierse ambtenaar, weet te melden dat er in een niet meer in gebruik zijnde zoutmijn te Herfa Neurode ten zuiden van Kassei "genoeg gifti- JERUZALEM (GPD) - De topcon ferentie in Camp David op 5 sep tember moet een succes worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft al een uiterst somber beeld geschilderd van wat er allemaal kan gebeuren als de conferentie tussen Carter, Begin en Sadat zou mislukken: een einde van Sadat's vredesini tiatief, stijging van de olieprijs, het loslaten van de dollar als be taalmiddel voor olie door de olielanden en zelfs een mogelijk olie-embargo. Die waarschuwing is een voorbereiding van de Ame rikaanse publieke opinie dat hef tige druk op Israël wellicht hoogst noodzakelijk is om een mislukking van de onderhande lingen te voorkomen. Iedereen in Israël is enthousiast over de komende topconferentie. Oppositie en regering hebben eensgezind een lofzang uitge sproken over dit initiatief van president Carter en de herkan sing van de vrede. Maar er is ook een groeiende bezorgdheid in Je ruzalem over de rol die Amerika zal gaan spelen in Camp David Het is geen geheim dat Amerika veel dichter bij het Egyptische standpunt staat - ontruiming van bijna alle bezette gebieden in ruil Rijksstraatweg 29, BENNEBROEK Tel. 02502-6624 voor vrede -, dan bij dat van Is raël, zonder dat de Amerikaanse regering tot nu toe zijn politiek aan Israël heeft opgedron gen. Een eerste teken aan de wand voor premier Begin was de persconfe rentie dinsdag in Alexandrië tus sen president Sadat en de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Vance, waar Vance te gemoet kwam aan de Egyptische eis dat Amerika „een volwaardi ge gesprekspartner" zal zijn bij de onderhandelingen. Niet lan ger een bemiddelingsrol dus, maar partij. En uit Washington komen signalen die erop wijzen dat Carter compromis-ideeën gaat voorleggen als Sadat en Be gin het niet eens kunnen wor den. Om Israël en zijn vrienden in Ame rika niet direct op de kast te ja gen, wordt niet van een Ameri kaans vredesplan gesproken, maar dat is mogelijk slechts een woordenspel. Begin heeft tot nu toe hardnekkig geweigerd het vieze woord „te rugtrekken" uit te spreken met betrekking tot de westelijke Jor- daanoever. Vandaar dat de Israë li's helemaal niet zo gelukkig zijn met de topconferentie als het die kant op zou gaan. Zig zag De tevredenen zitten eerder in het Amerikaanse en Egyptische kamp, ieder om eigen redenen. President Sadat heeft de afgelo pen weken een aantal ernstige fouten gemaakt, die hem in Ame rika een slechte pers hebben be zorgd. De ene dag wel, de andere dag niet onderhandelen. Die zig zag-politiek van Sadat ging de Amerikanen de keel uithangen. Sadat was dan ook hard op weg de goodwill die hij het afgelopen halfjaar zorgvuldig in Amerika heeft opgebouwd, weer te ver spelen. Maar aan Sadat wordt nu weer de kans geboden om als vredesengel, met pijp in de mond, naar Washington te ko- Daarvoor is in eerste instantie op nieuw een ommezwaai van 180 graden nodig. Sadat had plechtig beloofd niet meer met Begin te zullen praten, zolang deze zijn politiek niet veranderde. Hij wil de eigenlijk helemaal geen Israë li's meer zien voordat Israël erin toestemt alle bezette gebieden op te geven. Sadat heeft dat echter handig opgevangen. Allereerst zegt hij publiekelijk dat hij bij zijn vriend Carter op bezoek gaat - Sadat spreekt niet over Begin. Zelfs is nergens met zoveel woorden gezegd dat Sadat en Be gin elkaar persoonlijk zullen ontmoeten. Aangezien Amerika nu full-partner" is bij de onder handelingen, een actieve rol waar Egypte de laatste weken op heel t aangedrongen, kan president Sadat ook op politieke winst wij- Populariteit Ten slotte heeft ook president Car ter het grootste belang bij de top conferentie. Carter's populariteit heeft in Amerika een absoluut minimum bereikt, zozeer zelfs dat achter zijn herverkiezing vraagtekens worden geplaatst. Bovendien staan dit jaar Con gres-verkiezingen voor de deur. Het enige wat Carter daarom moet verzekeren, is een slagen van de conferentie op het presi dentiële buitenverblijf Camp David. Is dat echter wel moge lijk? Heeft Israëls minister'van buitenlandse zaken Dajan niet de afgelopen weken herhaaldelijk verklaard dat Israël de komende jaren met succes Amerikaanse druk kan weerstaan, dank zij de joodse lobby en de steun die Is raël geniet in het Congres? Is het niet uitermate moeilijk voor de Amerikaanse regering om juist vlak voor de Congresverkie zingen effectief druk op Israël uit te oefenen, waardoor veel senato ren de steun van hun joodse kie zers zouden kunnen verliezen? Ook daar is wat op te vinden. Be halve de Egyptisch-Israëlische intentieverklaring, waar Sadat en Begin het in Ismaëlia op Eerste Kerstdag van het vorig jaar niet over eens konden worden, zijn er meer bescheiden mogelijkheden waar ze het over eens zouden kunnen worden. Het allerdringendst is een verlen ging van het Sinai-akkoord van 1975, dat in oktober afloopt. Als dat akkoord niet verlengd wordt, dreigt er een gevaarlijke crisis tussen Israël en Egypte, in de Si nai al in oktober. Bovendien ligt er nog steeds de mogelijkheid op tafel dat Egypte de stad El Arish terugkrijgt, de districtshoofdstad van de Sinai. Misschien dan niet als gebaar van goede wil, zoals Sadat eerder had gevraagd en zo als Begin nogal bot had gewei gerd, maar op een andere manier bekleed. Israël heeft geen over wegende bezwaren om het civiele bestuur van El Arish op te geven. Egypte kan het terugkrijgen van El Arish als een politiek succes verkopen aan het toenemende aantal critici van Sadat in eigen land, en Carter kan zijn image ermee opvijzelen. Via een akkoord over El Arish, hoe beperkt ook van aard, kan presi dent Carter de topconferentie in Camp David altijd als een succes verkopen. Een succes voor hem zelf, voor het voortbestaan van Sadat's vredesinitiatief en ten slotte ook een adempauze voor Sadat, die met iets tastbaars thuis kan komen. Maar de onderneming die de mijn exploiteert. "Kali und Salz AG", een dochtermaatschappij van het Westduitse chemische concern "BASF", zegt dat ze een officiële goedkeuring heeft voor het stor ten van het afval en dat de manier waarop dat gebeurt in internatio naal verband beschouwd wordt als "voorbeeldig". De grote Amerikaanse maatschap pij "Allied Chemicals" zou on langs grote hoeveelheden van het zeer giftige insektendodende middel Kepone dat in de V.S. verboden is wegens de kans op het krijgen van kanker en de ver- ontreiniging van het milieu, naar West-duitsland hebben laten ver schepen om in de 700 meter diepe mijn te worden gestort. Het ministerie van landbouw en miüeuzaken van de Westduitse deelstaat Hessen bevestigde later dat gevaarlijke industriële afval, afkomstig uit de V.S., opgeslagen moet worden in de gangen van de oude zoutmijn. Een woordvoerder van het ministe rie van milieuzaken in Hessen zei dat de lading uit Rotterdam in middels in de Bondsrepubliek is aangekomen en nog deze week in de zoutmijn wordt begraven. Volgens deze woordvoerder wordt volgende week een tweede schip met vier containers met gif tig afval in Rotterdam verwacht. ADVERTENTIE Amsterdam VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978VI ADDIS ABEBA (DPA) - Het mili taire bewind in Ethiopië heeft gisteren bekendgemaakt dat in de droogtegebieden van de pro vincie Wollo zeker een miljoen mensen slechts door voedselhulp Uit het buitenland van de hon gerdood gered kunnen worden. Artsen die in opdracht van het in ternationale Rode Kruis, het ge bied in Wollo onlangs bezocht hebben, hebben laten weten dat daar zo'n 2 miljoen mensen aan ondervoeding lijden. In de pro vincie die geteisterd wordt door een sprinkhanenplaag, breiden tyfus en andere besmettelijke ziekten zich uit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9