Bezorgdheid over onze bossen is meer mode dan noodzaak" [PUBLIEK Directeur Houtacademie: •>r> Kuiprecord Noordwijkerhouter BIJZONDERE LEIDSE PAPEGAAIKWEEK VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 Elkeen maakt zich bij tijd en wijle zorgen over een teveel, maar vaker over een tekort aan slapen. Zeker sportmensen, en in het bijzonder topsporters, hechten veel waarde aan duur en kwali teit van hun slaap. Sportarts Hein van Opstal geeft vanuit de praktijk d&volgende slaapadviezen. „Er is veel zuurstof nodig om het spierstelsel 's nachts te ontdoen van afvalprodukten en om de verbruikte energie weer op te bouwen en aan te vullen. Aanvoer en doorvoer van zuurstof wordt het best bevorderd wanneer alle spieren ontspannen zijn en de bloedvaten wijd zijn en langzaam doorstromen. Een warm bad of warme douche geeft precies dat resultaat en reinigt de poriën, waardoor de zuurstoftoevoer via de huid ook verbetert. Een hard bed bevordert die zuurstoftoevoer, frisse lucht in de slaapkamer door een open raampje bevordert dat. Ook naakt slapen bevor dert de opname van zuurstof, en bovendien wordt zo de door stroming van het bloed niet belemmerd door hier of daar knel lende nachtkleding, of erger nog: ondergoed". „Slaap verder bij voorkeur in een wat „kale" slaapkamer met een gladde vloerbedekking. Ten slotte de duur van de slaap: hoe wel de behoefte aan slaap zeer verschillend is, moet men stre ven naar 8 a 9 uur slapen, voor zeer jeugdige sportbeoefenaars zelfs 9 tot 10 uur". Deze en nog vele andere aanwijzingen geeft Van Opstal overigens in een klein boekje, Adviezen voor Sportbeoefenaars. door Herman van Amsterdam RENKUM (GPD) - „Een actiegroep bij iedere boom die gekapt wordt is flauwekul. Bomen zijn net als mensen. Ze worden geboren en gaan dood". Dit zegt ir. A. Over- beek, directeur van een unieke school in Nederland, de Hout academie, waarvan het centrum in Renkum is gevestigd. De heer Overbeek heeft uitgesproken ideeën over hout en het gebruik ervan. Hij is van mening dat het hout niet hoeft op te raken. „Het is ook wel mode je bezorgd te maken over het bosbestand. Terwijl daar in ons land geen reden toe is. Inte gendeel, er komen jaarlijks steeds meer hectaren bos bij. Net als in de andere Europese landen is het bosbeheer goed gere geld". De heer Overbeek, die juist terug is uit Peru, geeft toe dat het tropi sche bosbestand wel reden tot bezorgdheid geeft. Momenteel wordt daar zonder overleg tussen de exploitanten en het Staats bosbeheer gekapt. „Maar", voor spelt Overbeek, „over een paar jaar is dit afgelopen. Ook in die landen wordt men zich bewust van de verantwoording. Wij zul len dat aan de lijve ondervinden. Zo zal de import van triplex, dat wordt gemaakt van het tropische hout, stoppen" Leuke gebaren Dus in eigen land geen reden tot ongerustheid. Hoe zit het dan met zaken als boomchirurgie, recyc ling (het gebruik) van gebruikt papier en enthousiaste gemeen tebesturen die na het kappen van oude beuken weer meters hoge nieuwe bomen planten? „Allemaal leuke gebaren, maar vol strekt onnodig", verklaart Over beek beslist. „Eigenlijk is het doodzonde van het geld. Boom chirurgie bijvoorbeeld, dat is een kapitaal uitgeven aan èèn exem plaar. En het herbeplanten met metershoge bomen is net zo goed onzin. Plant maar rustig een jong boompje met de hand. Ten eerste is dat veel minder riskant en ten tweede is het natuurlijker en goedkoper. Recycling heeft en kel opvoedkundige waarde. Eco nomisch gezien is het zin loos" Toekomst Duidelijk blijkt Overbeeks liefde voor alles wat hout is. Nadat hij in Wageningen zijn studie bosbouw beëindigde, vertrok hij voor eni ge jaren naar Zuid-Amerika. Toen hij terugkwam in Neder land, werd hem het directeur schap van de Stichting Houtaca demie aangeboden. Jaarlijks nemen ruim 400 cursisten deel aan de cursus, die wordt begeleid door 80 deskundigen. Het lesma teriaal wordt zelfs in de Franse taal gedrukt, want ook in België zijn er mensen die graag het di ploma van de stichting willen halen. Dus de Houtacademie heeft toe komst; en het hout zelf? „Ook", zegt Overbeek beslist. „Nu de aardolievoorraad uitgeput raakt, zal er in de toekomst veel meer waag zijn naar hout. Onze kinde ren zullen serieus alle mogelijk heden van hout gebruiken" Hij wrijft peinzend over zijn bu reaublad. „Kunststof, een bij- produkt van aardolie", zegt hij wrang. „Kijk, dat steekt me. In plaats van hout wordt kunststof gebruikt; in de woningbouw zijn er nauwelijks houten kozijnen te vinden. Er wordt nog niet vol doende beseft, welke mogelijk heden hout biedt. En dan te be denken dat in de oorlog de auto's op houtgas reden" Ir. A. Overbeek: "Economisch gez. recycling zinloos' Nadat eerst de Hillegomse jeugd er flink in had huis gehouden is gisteren een begin gemaakt met de sloop van de Zuidhollandse veeboerderij aan de Parklaan. De hoeve heeft het afgelopen Berg, die de gemeente jaar nogal in de belangstelling gestaan toen naar buiten be kend werd dat hij waar schijnlijk zou worden ge sloopt. Diverse groeperingen zijn daar toen in verweer ge komen, daarbij als belang rijkste argument aanvoerend dat "Hillegom al zo slecht in zijn oude boerderijen zit". Aanvankelijk leek de gemeen te, eigenaresse van de boerde rij, overstag te willen gaan. Men gaf particulieren de ge legenheid met restauratie plannen op de proppen te komen, ondanks het feit dat een gemeentelijke dienst een vernietigend rapport had uit gebracht over de staat waarin de boerderij verkeerde. De gemeente redeneerde dat het voor niemand een financieel haalbare kaart zou zijn de boerderij in oorspronkelijke staat terug te brengen. Dat was namelijk een voorwaarde die aan een eventuele ver koop zou worden gesteld. Toch bleken er heel wat lief hebbers voor te zijn. Grootste kanshebber leek uiteindelijk de Hillegomse makelaar v.d. In de komende twee weken is er geen Publiek-rubriek. Maandag 28 augustus wordt de draad weer opgepakt. bod deed Aanvankelijk zag het er naar uit dat de gemeente zou toehap pen maar op het laatste mo ment besliste de raad toch dat de boerderij plat moest om plaats te maken voor nieuw bouw. De verkoop van de grond namelijk zou meer op leveren dan wat de makelaar voor de boerderij wilde beta len. De sloop is nu bijna rond. He lemaal verloren gaat de boer derij overigens niet, althans wat bij de sloop vrij komt verdwijnt niet op de puin hoop. De Scheveningse han delaar in antieke bouwmate rialen Frank Vrolijk, heeft zich over een deel van het ma teriaal „ontfermd". Hij heeft alle stenen opgekocht. Vro lijk heeft op de sloop een paar medewerkers rondlopen die omzichtig de muren omhalen en de lijvige moppen ontman telen totdat er nog louter ste nen overblijven. Die worden naar Scheveningen gebracht waar vervolgens schoon wor den gebikt en opgeslagen. De boerderijmuren zijn gedeel telijk gemetseld van negentig jaar oude, machinaal gefabri ceerde rijnstenen en een nog groter deel is opgebouwd uit de harde handvorm rijnsteen, die bijna tweehonderd jaar oud zijn. In de afgelopen jaren heeft Frank Vrolijk honderddui zenden bejaarde stenen naai de badplaats gehaald. Uit sloopboerderijen haalde hij ook honderden muurankers, stalramen en partijen eiken balken. Zijn grootste afnemer is Monumentenzorg. "Ik verzamel en verkoop dat spul in de eerste plaats om er beter van te worden", zegt hij, "maar aan de andere kant is het voor mij een sport zoveel mogelijk oud bouwmateriaal van de puinhoop te redden. Tenminste, voor zover nog gaaf en bruikbaar" "Slopers zijn vaak zo slordig. Die willen een huis of boerdrij zo snel mogelijk plat hebben en afvoeren naar de puin hoop. Ze beseffen dikwijls niet dat heel wat meteriaal weer prima van pas kan ko men bij restauraties van oude gebouwen. Overigens is aan het geringer wordende aanbod van oude stenen duidelijk te zien dat niet meer zo snel als vroeger tot sloop wordt overgegaan Voor mij jammer, maar daar staat tegenover dat veel an tieke bouwsels nu voor het nageslacht bewaard blijven" Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tol 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Noordwijkerhouter Theo Broekhof is de snelste bad kuipracer van Nederland. Die titel komt hem toe nadat hij in Hoorn de rapste tijd liet adrukken in de door de TROS-televisie georgani seerde wedstrijd voor gemo toriseerde badkuipen. Op 12 augustus wordt daar een uit zending aan besteed. Broekhof (26) werkt bij het Leidse watersportbedrijf De la Bije. In hun vrije uurtjes hielpen collega's hem met de constructie van het niet al ledaagse vaartuig. Men nam twee zinken badkuipen, las te die aan elkaar en als roer werd een fietsstuur aange bracht. Toen nog een 15 pk buitenboordmotor en er kon proef mee worden gevaren. Dat gebeurde op de Mare. Broekhof en zijn collega's hebben er tien avonden te genaan gegooid om de ideale stroomlijn te krijgen. De Noordwijkerhoutse bad kuipracer is dezer dagen af gereisd naar Hongarije om daar aan de slag te gaan als monteur van de Nederlandse équipe (twee Oegstgeestena- ren) die op uitnodiging van de regering daar gaan deel nemen aan speedboatraces. De "badkuip" wordt klaargemaakt voor de race. Geboortekaartjes worden door gaans in verband gebracht met het ter wereld komen van baby's maar regel is dat niet gezien een mij deze week toe gezonden exemplaar. "Met vreugde" wordt daarin ken nis gegeven van de komst van drie amazone papegaaien, uitgebroed door hun trotse ouders Coco en Mini. Het kaartje ontving ik van de Leidse familie Pressl. De vreugde om de drieling is ge past omdat zo'n geboorte in Nederland slechts sporadisch voor komt. Bij het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn spreekt men over "een zeer bijzonder kweekresul- taat" .het geboortekaartje (Door Scarlet Paasman) Koning, keizer, admiraal, slapen moeten we allemaal. „Slaap is nodig voor alle mensen en voor alle zoogdieren. Voor het herstel van „waaksystemen", die te maken heb ben met gerichte aandacht, vrije wil en energie, en met het vormen van verbindingen in geheugensystemen, vooral tussen pas geleerd materiaal dat nog niet verwerkt is en oudere geheugensporen. Slaap heeft geestelijk en licha melijk een herstellende en verfrissende functie". Woorden van een Amerikaanse slaaponderzoeker, namelijk Hartman, die zich al jarenlang in tensief over dit onderwerp buigt. Woorden ook die niemand zullen bevreemden. Slaap en slaapbe- hoefte kennen we allemaal uit ei gen ervaring. Prof. dr. P. Visser, hoogleraar psychofysiologie aan de universi teitvan Amsterdam, houdt zich al zes jaar bezig met slaap- en droomonderzoek. ,,A1 i ons al zolang druk over dat sla pen, eigenlijk is er nog betrekke lijk weinig van bekend. Neem nou die slaapbehoefte. Mij dunkt dat die behoefte mede cultureel bepaald is. Als je altijd al gehoord hebt dat je acht uur slaap nodig hebt, dan werkt dat in de hand dat je het gevoel hebt te kort te komen wanneerje minder slaapt. Vele proefpersonen in ons labo ratorium hebben de indruk niet te hebben geslapen, bijvoorbeeld door herinneringen aan heldere dromen of door perioden van on- diep-slapen, terwijl bij dat onder zoek in het laboratorium blijkt dat deze personen toch de hele nacht hebben geslapen. De mens heeft duidelijk geen weet van het eigen slapen". Complicatie „Eten, drinken en slapen, sex en warmteregulatie zijn verrichtin gen die deels rechtmatig of au tomatisch worden geregeld, deels door ervaringen en ge woonten. Gemeenschappelijk hebben deze vijf verrichtingen dat ze met gevoelens van plezier en genieten gepaard gaan. Veel eten, veel drinken en ook veel slapen worden haast vanzelf sprekend gevonden door een niet gering aantal mensen", aldus prof. Visser. Over slapen en sport, topsport in het bijzonder zegt prof. Visser: „Een goed gemoti veerd topsporter zal genoeg slaap dienen tè krijgen, dus in zoverre uitgerust dienen te zijn dat de dagtaak goed kan worden ver richt. Vooral bij de training voor de topsport bij schoolgaande kinderen is een beperking van de normale slaapduur als gevolg van de trainingsuren geen denkbeel dige complicatie. Als maatstaf voor de effectiviteit van de slaap kan de sportarts afgaan op de prestaties in de dagelijkse arbeid. Bij kinderen kan dus de school prestatie als bruikbare waarde meter gelden". Twee types slaapgedrag vallen bij kinderen en volwassenen op. De ochtendmensen en de nachtui len. Bij de vroegertjes komt de warmteregeling 's morgens veel sneller op gang en daalt 's avonds sterker; de nachtuilen blijven te gen de avond kwiek en produk- tief maar komen 's ochtends moeilijk op gang. Er zijn aanwij zingen dat deze verschillen in slaapgedrag en temperatuurre geling samenhangen met celme- tabolisme en hormoonproduktie. Bovendien blijken ochtendmen sen vaak meer introvert en avondtypes meer extravert te zijn. ..Kind noch volwassene van het nachtuilentype zal makkelijk vroeg opstaan om te gaan trainen en daar de topsporter voor vele spelsporten (gezien het „karak ter" van de sport) vaak een meer extravert type zal zijn, zal hij ook vaak het nachtuilengedrag ver tonen en daardoor alle gemoti veerdheid nodig hebben om vroeg te gaan trainen. Met name in dezwemsporten bij jonge kin deren lijkt een goed en snel op gang komende warmteregeling een voordeel. Trainen tussen de middag is geen adequate oplos sing voor de problemen, daar bij ieder mens rond het middaguur een daling optreedt in het vermo gen tot werken". Misverstand Prof. Visser vertelt verder: „Weten schappelijk onderzoek heeft aangetoond dat wat korter slapen op prestatie en reactievermogen nauwelijks invloed heeft, hoog stens is wat meer gemotiveerd heid nodig. Daarentegen geven slaapmiddelen (om tenminste wat te slapen) een meetbaar slechte conditie doordat de mees te slaapmiddelen zeer lang in het lichaam beschikbaar blijven. Dat velen zich onverantwoord zorgen maken over hun nachtrust mag blijken uit het verhaal van Harm Kuipers: hij maakt zich altijd zorgen als hij voor een belangrij ke wedstrijd niet kon inslapen, tot hij na een nacht slecht slapen en andere „verboden zaken" een wereldtijd reed!" Sportarts Henk van Opstal nog even over „het misverstand dat seksueel verkeer de nacht voor een wedstrijd ver boden zou zijn: „Ik sluit me graag aan bij de conclusie van een sym posium over sport en seksuali teit: er zijn alleen maar voldoende argumenten om sex tijdens de wedstrijd af te raden".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4