T wee wethouders YYD breekpunt voor D'66 "Geen dressuur en geen machtswellust Nieuwe polikliniek voor Endegeest Democraten in geheime notulen Actief in vrije Schoolboeken raak je vaak niet meer kwijt Cursus Elementaire GehoorzaamheidKynologenvereniging Rijnland: VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 B en W achten uitstel niet langer verantwoord LEIDEN - De bouw van een nieuwe polikli niek voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest kan niet langer worden uitge steld. Dit schrijven B en W in een voorstel aan de raad. Voor de nieuwbouw is één miljoen nodig. De gemeenteraad stelde vorig jaar juni reeds een voorbereidings krediet beschikbaar, maar verbond daar aan de voorwaarde dat een onderzoek zou worden ingesteld naaf de omvang en be hoefte aan poliklinische psychiatrische hulp in de regio Leiden. Een dergelijk onderzoek vergt echter veel geld en tijd en is daarom niet op korte termijn te verwezenlijken. Volgens B en W is de behoefte aan een nieuwe polikli niek al voldoende aangetoond. Het pa- tiéntenbestand groeit gestaag, terwijl de behandeling steeds intensiever wordt waardoor per patiënt meer behandelings uren moeten worden uitgetrokken. Zo bedroegen in 1970 het totale aantal bezoe ken aan de bestaande polikliniek 3912 en het aantal behandelde patiënten 548. In 1977 waren deze cijfers resp. 6700 en 1124. De bestaande kliniek kan de grote toeloop niet meer aan. Het aantal spreekkamers voor artsen en andere functionarissen is onvoldoende, terwijl een goede wacht ruimte ontbreekt. Verder is van alle spreekkamers er slechts één op de begane grond, hetgeen een ontoelaatbare situatie is omdat een groot deel van de patiënten onmogelijk via de trap naar de eerste ver dieping kan gaan. polikliniek moet komen tussen het gebouw Irene voor de dagbehande ling, en de Koningin Julianaschool. Het gebouw zal acht spreekkamers, een twee tal groepstherapieruimten, een wacht ruimte en een administratie/receptie ruimte bevatten. Kosten: 995.000. Samenwerking In hun raadsvoorstel schrijven B en W ook dat de bestaande samenwerking tussen de polikliniek van Endegeest en de Sociale Psychiatrische Dienst moet worden ver beterd en uitgebreid. Een gemeenschap pelijke huisvesting acht het college niet gewenst. Wel gelooft men in één organisa tie voor ambulante hulpverlening, waarin zowel Endegeest als GG en GD/SPD mankracht en middelen inbrengen. In de toekomst zouden ook andere organisaties op het terrein van de ambulante geestelij ke gezondheidszorg hierbij betrokken kunnen worden.Endegeest en GG en GD/ SPD behouden overigens beide hun zelf standigheid. B en W stellen de raad voor een werkgroep in te stellen die als taak meekrijgt om vóór 1 juli 1979 advies uit te brengen over bo vengenoemde samenwerking. In de werkgroep zouden mensen van Ende geest, GG en GD/SPD en enige andere ambtelijke medewerkers moeten zitten. Kuijers (VVD): "Dit i onacceptabel" LEIDEN - D'66 maakt van de claim van de WD om in een mogelijk links/liberaal college van burgemeester en wet houders in Leiden twee wethouders te leveren een breek punt. De fractie van D'66 heeft zich zo vastgelegd dat de VVD in een coalitie met PvdA, PPR en D'66 genoegen moet nemen met één wethouder. De fractieleider van de WD denkt dat D'66 voor het slagen van een links/liberale coalitie uiteindelijk zelf zijn eigen wethoudersclaim zal moeten laten vallen. "Van ons mag D'66 een wethouder leveren, maar dan in een college zonder de VVD", zei hij. Een coalitie waar bij de PvdA vier zetels en D'66 en de VVD iederéén zetel bezetten wijst Kuijers af. Delicaat Zaak Daey Ouwens in hoger beroep LEIDEN - Op 15 september a.s. om 10 uur dient in Utrecht de zaak T. Daey Ouwens voor de Centrale Raad van Beroep. Zoals bekend wferd indertijd de heer Daey Ou wens door de gemeente ontsla gen als directeur van de Groenoordhal, tegen welk ont slag hij protesteerde bij het amb tenarengerecht. ADVERTENTIE Zaterdag 12 augustus Speeltuinvereniging Pr. Bea trix - Strandwandelen; aan vang 13.00 uur. Maandag 14 augustus Mierennest, Morsweg - Open huis in het clubhuis; vanaf 20 uur klaverjassen. Zevensprong, Bernhardkade - Excursie naar speeltuin Drievliet, vertrek 10 uur vanaf het clubhuis. Klinker, Berlagestraat - Rom melmarkt van 10 tot 15 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan - Spel en sport bij Meijendel, 8.30 vertrek. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Spel van 10-12 uur. Mirt/'t Honk, Lage Rijndijk - Optreden kindercircus De Mirt, 14-16 uur. Morschwijck, Topaaslaan - Film van 10-11.30 en van 14-15.30 uur. Forum De studentenvereniging SSR organiseert maandagavond een forum over het culturele beleid in de gemeente Leiden. Rode draad is de integratie van kunst en bevolking. In het forum zullen zitting heb ben mr. G. M. Weiland (Schouwburg K&O), War ner van Es (toneelgroep Iris), Gerard van Pijkeren (PPR), H. Sizoo (conservator moder ne kunst De Lakenhal), Jan Boer (oprichter Leids Vrije tijdscentrum) -«n drs. W. L. Maan (voorzitter Ars Naturae Aemulae). Het forum, dat deel uitmaakt van de introductie activiteiten voor aankomen de studenten, begint om 20.00 i'/Miimmüdj De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten -320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - De bouw van het ker kelijk centrum in de Meren- wijk vordert gestaag. Giste ren werd het traditionele pannebier geschonken ten te ken dat het hoogste punt van de bouw was bereikt. Boven dien. hing de vlag in top. Met de bouw van het centrum werd op 3 april van dit jaar begonnen.De bedoeling is dat het gebouw in november of de cember in gebruik kan wor den genomen De oppervlakte van het cen trum, een gezamenlijk initia tief van de rooms-katholieke, de gereformeerde en de her vormde kerk, is 850 vierkante meter De grote kerkzaal krijgt 450 zitplaatsen. In het centrum komt ook een ontmoe tingsruimtedie zowel aan sluit op de kerkzaal als op een viertal zaaltjes van gemid deld veertig tot vijftig vier kante meter. Een van deze ruimten zal voor trouw- en rouwdiensten worden ge bruikt Dit blijkt uit geheime notulen van de D'66-fractie. De opstelling van de fractie brengt de onderhande lingen met de VVD, die morgen worden voortgezet, in een moei lijke situatie. WD-fractieleider Kuijers zei in een reactie dat de eis van D'66 voor de VVD onaan vaardbaar is. "Voor ons is dit on acceptabel", gaf hij te kennen. De fractieleider van de VVD houdt er echter nog rekening mee dat D'66 het breekpunt alsnog zal in slikken. Wanneer dit niet gebeurt en de eis van D'66 steun krij gt van de PvdA is er volgens Kuijers sprake van een crisis-situatie. Hij verwacht dat de VVD het overleg met de linkse drie dan zal afbre ken. De eis van D'66 om de VVD in een eventuele coalitie slechts één wethouder toe te staan, heeft te maken met de moeilijke verhou dingen voor de verde'ing van de wethouderszetels. Algemeen wordt verwacht dat de PvdA al leen akkoord gaat met vier zetels Dit betekent dat D'66, die één ze tel wil en de VVD, die dus twee zetels claimt, één zetel zullen moeten laten vallen. Van de zijde van D'66 wordt de ma noeuvre om de VVD maar één wethouder te laten leveren ver klaard uit de mening dat de VVD bereid zal zijn omwille van colle ge-deelname één wethouder te laten schieten. D'66 baseert zich daarbij op uitspraken van de WD-onderhandelingsdelegatie Deze zou in het eerste oriënte rende overleg met de linkse drie hebben laten weten bij een ver deling met één WD-wethouder niet af te haken. VVD-fractieleider Kuijers bestrijdt deze uitleg. Hij verklaarde dat hij weliswaar had gezegd dat een si tuatie met één WD-wethouder voor de VVD geen reden zou zijn de onderhandelingen af te bre ken, maar de 'kans op slagen zeer gering was. Geen denken aan dat wij afzien van onze tweede zetel' Kuijers noemt de eis van D'66 om zelf één wethouder te leveren en de VVD van twee wethouders af te houden, 'zwemen naar over vraging'. De VVD beschikt in de gemeenteraad over zeven zetels, D'66 heeft drie zetels. De manoeuvre van D'66 is ook bij de PvdA slecht gevallen. PvdA- fractieleider van Dam wees erop dat deze opstelling van D'66 de huidige 'delicate politieke situa tie' verder compliceert. Van Dam meende dat D'66 de inschikke lijkheid van de VVD 'te optimis tisch' heeft ingeschat. Overigens wees de PvdA-fractie- leider erop dat de veronderstel ling van D'66 dat de PvdA vier wethouders wil leveren door de PvdA nog nooit als eis op tafel is gelegd. De PvdA heeft tot nu toe angstvallig vermeden vroegtijdig zijn claims op tafel te leggen. Uit PvdA-kring is echter al langer bekend dat de PvdA in een links liberale coalitie alleen met vier wethouders genoegen zal nemen en drie wethouders voor de PvdA onaanvaardbaar is. Bij drie we- thuoders verliest de PvdA de meerderheid in het college. Dit is strijdig met de eis van de PvdA- afdeling, dat d^PvdA zich moet kunnen herkennen in het pro gramma en de samenstelling van het college. ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 ip tijd zijn boeken te bezorgen.. "Mijn indruk is dat veel scholie ren elk jaar voor honderden guldens boeken kopen die ze misschien helemaal niet ge bruiken en aan het eind van het jaar kunnen weggooien of naar De Slegte brengenDat is vaak het enige wat je er nog mee kunt doen, want op de boekenbeurzen aan het eind van het jaar merkje dat je een heleboel boeken niet meer kwijt kunt omdat er het vol gendjaar weer andere boeken worden gebruikt of omdat er een nieuwere druk is. Op zo'n boekenbeurs krijg je een paar kwartjes, bij De Slegte nog minder". Woorden van één van de dui zenden scholieren die straks weer met een volle boekentas op de middelbare scholen worden verwacht. Eindelijk vakantie hebben en dan ook nog weer eens moeten denken aan de boeken voor het vol gend schooljaar, het valt niet mee. En van de opbrengst van je oude boeken kun je ook niet even lekker op vakantie gaan Als je ze al kunt verkopen, want ook De Slegte koopt al leen boeken van recente druk en waar ze er nog niet teveel van hebben. Nieuwe schoolboeken kosten veel geld. "Ja, dat vindt men over het algemeen"zegt boekhandelaar Zandvliet. "Maar de mensen denken niet door. Je vergaart er immers kennis mee, ze zijn een in strument waar je later de re venuen van opstrijkt" Zandvliet zal je wel gelijk ge ven als je klaagt over de vele verschillende boeken die er zijn voor één vak waar de scholen een eigen keuze uit maken. Hij zegt: "Dat is één van onze vrome wensen, dat alle scholen vooreen bepaalde klas dezelfde boeken gaan ge bruiken" Zijn collega, de heer Los van boekhandel De Kier, is het met hem eens: "Een herziene druk houdt in de meeste gevallen een verbetering in, dat is in zijn algemeenheid geen geldklopperij. En ook de me thodieken veranderen, er wordt meer met speciale on derwerpen gewerkt. Maar wel iedere uitgever heeft dan zijn eigen boekjes, daar is geen eenheid in. Dat is lastig, die grote diversiteit, al is het al een stuk verbeterd omdat het nu een groep leraren is die be paalt waar mee gewerkt wordt. Het komt niet meer voor dat één leraar een be paald boek gebruikt omdat hij dat toevallig zelf geschre ven heeft of zo". Zandvliet en De Kier bestrijken een groot deel van Leiden met hun schoolboeken. Het is his torisch zo gegroeid dat De Kier de christelijke scholen heeft en Zandvliet de katho lieke. De openbare doen ze samen. Bij beiden gaan deze drukke tijd zo'n 70.000 boeken door de handen van hun per soneel. Er zit een enorme or ganisatie aan vast die al in maart/april begint. Als de lij sten door de scholen zijn vast gesteld en door de boekhan delaar van prijsopgaven en eventuele correcties voorzien, worden voor elke leerling door de boekhandel aparte lijsten gemaakt. Die krijgt die leer ling opgestuurd. Hij of zij kruist aan welke boeken nog nodig zijn en stuurt de lijst voor 24 juli weer naar de boekhandel terug. Dat is ten minste de bedoeling. Maar er komen nu nog steeds lijsten binnen, wat de boekhande laar vaak in grote moeilijk heden brengt. Het is toch al een klus die in een paar weken moet worden geklaard. Bij beide boekhandels zijn zo'n zes a zeven vakantiekrachten werkzaam. Ze hebben druk werk met het bij elkaar zoeken van de boeken die op een lijst voorkomen, bijhouden wat eventueel nog wordt bijbe steld of herdrukt, rekeningen maken en pakketjes inpak ken Lijsten waarvan niet alle boeken in de voorraad aan wezig zijn worden tot het laatst bewaard, want boeken apart bijbestellen kost alleen maar. Het komt voor dat een uitgever een verkeerde schat ting heeft gemaakt en boeken moet bijdrukken. Dat kan vertragingen opleveren. De heer Los: "Wij krijgen meest al de schuld als er iets fout gaat. Mensen zijn vaak erg onredelijk als ze niets van de achtergrond weten. Ons per soneel vindt dit dan ook een vervelende tijd, we zidlen blij zijn als het weer eind septem ber is en we ons weer volledig kunnen toeleggen op de gewo ne boekverkoop" De schoolboekhandel moet het hebben van jarenlange erva ring en massaliteit. Alleen dan is het te doen. De uitgever stelt de prijzen vast en de winstmarge voor de boek handelaar. Die marge is ge ring, te gering voor de grote hoeveelheid arbeid die erin gaat zitten. Daarom denken Zandvliet en De Kier er se rieus over om net als in de meeste andere plaatsen al gewoon is, bestelkosten te gaan rekenen voor schoolboe ken Het stuit ze tegen de borst dat wel, maar ze zullen wel moeten, zeggen ze. 99 LEIDEN - Eén misverstand moet snel uit de weg worden geruimd. De curcus 'Elementaire Gehoor zaamheid' die de Kynologen Ver eniging Rijnland deze maand wederom organiseert is niet be doeld voor hondenbezitters die de hond onvoorwaardelijke slaafsheid willen afdwingen, maar is zoals cursusleidster me vrouw Schoenmaker aangeeft, bedoeld om het sociaal contact Haar cursus verdedigend tegen geleerd moet worden. Kijk, als je 'braaf zegt moet dat heel anders klinken dan je 'foei' zegt. De hond begrijpt het anders niet. Het is net zoiets als met 'zit' en Tig'. In die woorden zit dezelfde klank. Wij gebruiken altijd 'af of 'down'. Levensbehoud tussen hond en baas en hond andere hond te verstevigen. Geen dressuur, geen machtswellust. Slaan is er dan ook niet bij tijdens de cursusuren. Prikbanden, die diep doordringen in de huid van de hond zodra hij te hard aan te riem trekt, zijn op de cursus ook uit den boze. n een gloedvol betoog zet me vrouw Schoenmaker, zelf eigena resse van twee rustige Wetter- hounds uiteen wat zo'n begin nerscursus dan wel inhoudt: "Je begint met de kleine dingen, zo als zitten, links en rechts omke ren, de honden aan elkaar laten De intonatie is iets dat degenen die gehoorzaam heid van een hond aan zijn als 'onzin' bestempelen: "Maar het is soms wel verduveld ge makkelijk als je je hond, die de straat op wil rennen, met een kort bevel kunt tegenhouden. Een kwestie van levensbehoud voor het dier, in sommige gevallen. En de hond vindt het doorgaans préttig om met zijn baas ergens aan te werken". Ze hekelt de mensen die 'voor de kinderen' een hond in huis halen, het dier korte tijd alle aandacht en liefde die het nodig heeft ge ven maar als de nieuwigheid er eenmaal af is de viervoeter aan r Gehoorzame Rijnlandse honden: zitten en liggen op commando. z'n lot over laten. Dergelijke hon den worden ook niet meer netjes uitgelaten, maar zo de straat op geschopt waar 'ie maar moet zien dat hij zijn behoefte kwijtraakt. "En daardoor krijgen zoveel niet- hondenbezitters een hekel aan honden" weet ze. "Dat is jammer. Het is niet nodig. Als je ze maar opvoedt. Net als kinderen". "In principe kunnen ze het allemaal leren. Of het nou een rashond is of een vuilnisbakkenras, of het nou puppies zijn of dat ze een paar jaar oud zijn. Het ligt voor een groot deel aan de baas van de hond". Een verdere opsomming van de eisen waaraan de hond die- de EG cursus deelneemt •t voldoen:: het beest moet'op de plaats blijven liggen, ook als de baas uit zicht is, zitten en lig gen op commando, aan de lijn lo pen zonder te trekken of achter te blijven, moet zich laten bestasten door mensen en z'n gebit kunnen laten zien ('makkelijk als je naar de dierenarts moet'). Slaagt een hond voor hel bf "innersdiploma dan kan hij (of 7ijn baas) verder gaan met de KVR-eursus waarvoor Cynophilia, de ko ninklijke Nederlandse Ken- nelclub, een officieel diploma uitreikt. De rashond krijgt op het paspoort de aantekening dat hij de cursus met succes heeft afge legd. Kinderen je ervaringei Schoenmaker heeft opgeda; vallen dat ze i voor kind gelijke cu io goed ge- van plan is speciaal n (10 tot 14 jaar) der- issen op touw te zet- speels karakter moeten dragen en voor de kinderen onderhou dend en opvoedend moeten zijn. Voorwaarde is dat het kind over wicht op de hond heeft. En verder maar dat geldt ook voor volwas senen, mpet er elke dag even worden geoefend. "En conse quent. Ja is ja en nee is nee" aldus mevrouw Schoenmaker, die an derzijds van mening is dat het speels moet worden gehouden' "Als je drie keer achter elkaar plaats hebt gedaan is het al teveel. Dan ziet de hond het allemaal niet En, enthousiast vertellend: "Je moet het dier ook belonen op z'n tijd. Niet met een snoepje, maar met een klopje of met woorden. Dat wordt zo weinig gedaan he. De hond krijgt op z'n kop als 'ie iets fout doet, maar als het beest iets wel goed doet is dat allemaal maar vanzelfsprekend. Het dier moet óok met plezier werken". Honderbezitters die belangstelling hebben voor de cursus: volgende week donderdag begint de eerste

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3