Noord wijk Jmjgt te weinig Is Shell, gek geworden Shell helpt Yan Overbeke moeizaam naar volgende ronde OVERSCHRIJVING DORTMUNDTNOG NIET ROND Protest watersporters tegen brug Nieuwe Rijn MOTORCROSS Shell helpt Piket "snelste" in badgastentoernooi LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD! VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 NOORDWIJK - Het loon, dat Telstar gisteravond in de vorm van een 0-1 triomf op Noordwijk opstreek, stond in feite in geen enkele verhouding tot de prestatie, die de voormalige eredivisionist had geleverd. De armoedige wijze, waarop de Velsense formatie heeft getracht om het op papier bestaande klasseverschil daadwerkelijk op de grasmat tot uitdrukking te brengen, moet coach Martin van Vianen tot diep nadenken hebben gestemd. Geen moment is Telstar er namelijk in geslaagd om Noordwijk wer kelijk tot wankelen te brengen. Integendeel. Zonder dat de Eel- man-brigade tot een topprestatie kwam, kon die ploeg zich met gemak onder de obligate aan- valsgolfjes van de Noordhollan ders staande houden. Sterker nog, bij tijd en wijle wisten de Noord wij kers aanzienlijk meer raffinement in hun aanvalsacties te stoppen. Juist daarom had de 0-1 zege van Telstar het karakter van een Ph.yrrusoverwinning. Een winst, die Telstar voornamelijk dankte aan de Engelse aanwinst Colin Ayre - hij kwam enkele ja ren terug al een seizoen voor de I Jmondclub uit - die als enige, zij het sporadisch, zijn operaties nog enige fantasie kon meegeven. De linkermiddenvelder, die in het eerste bedrijf al eens het hout werk had getroffen, stond vlak na de rust aan de basis van de enige treffer van de wedstrijd. Met een dieptepass lanceerde hij toen centrumspits Paul Stam, die van dichtbij 0-1 wist te vinden. Daarvoor was Noordwijk enkele malen dichtbij het zozeer be geerde succes geweest. Wat voor al gold voor John Manuputty en Sjoert Boot, die beiden door Tel star-goalie Jan Nederburg op het nippertje van scoren waren afge houden. Scoringskansen, die wa ren ontstaan op het moment, dat de kustbewoners het teveel toe gepaste 'langepasswerk door het centrum' hadden afgewisseld voor een veel doeltreffender combinatie via de flanken. Want juist daar lagen voor Noordwijk kansen om de defensie van Tel star te slechten. Plaag Vooral John Manuputty openbaar de zich op de rechterflank als een ware plaag voor zijn directe op ponent Akersloot. Afgaande op wat hij vooral in het eerste bedrijf liet zien, lijkt de voormalige UDO-speler in de komende competitie een belangrijke scha kel in de rood-witte formatie te worden. Voorwaarde is dan ech ter wel, dat hij regelmatig mid dels dieptepasses wordt gelan ceerd. Juist dan kan het optimale rendement uit zijn acties worden gehaald.Met name Jan Willem Bogers en Sjoert Boot begrepen dat. Zoals na 39 minuten bijvoor beeld, toen Boot na een dubbele één-twee combinatie van Manu putty met Bogefy vlak voor Ne derburg verscheen en die laatste het speeltuig nog net van de voe ten van de Noord wij k-aan voer der wist te grissen. Na de pauze viel Manuputty enigs- weg, nu de plaatsvervanger van Akersloot, Koos Kuut, hem aanmerkelijk 'korter' dekte dan zijn voorganger daarvoor had ge daan. Dat neemt niet weg, dat Noordwijk ook na rust goede uit zichten heeft gehad om het Vel sense net te vinden. Na de on verwachte 0-1 van Stam had Ab Spaanderman echter bepaald pech, dat een met zijn rechtervoet gelost projectiel rakelings over de deklat scheerde, terwijl Ruud Bröring in de slotfase evenmin het geluk aan zijn zijde vond. toen hij na een corner van Bogers vlak langs de staak kopte. Dat Telstar daar in de tweede helft niet meer dan een gevaarlijk schot van Ab van Oorschot, dat het Noordwijk- doel op een haar na miste, tegen over wist te stellen, typeerde in feite het onrecht van de 0-1 uit slag. GERARD VAN PUTTEN. SMS-Lisser Boys 0-2 In Nieuw Vennep behaalde een sterk gehavend Lisser Boys Bar- ten, Nijkamp. Lingbeek, Kuipers en Van Slooten ontbraken om di verse redenen op het appèl - een 0-2 zege op SMS, dat uitkomt in de eerste klasse van de Haarlem- mSm I.|MIIMIII WÊBHHË Noordwijk gaat scoren. De se voetbalbond. In deze wed strijd, die vaak véél te hard was, zorgden Piet Boot en Ed Lange- reis voor de Lisser doelpunten. Blauw Zwart-'Oud Cracks' 4-2. Blauw Zwart had gisteravond geen enkele moeite met het team van 'oud cracks'. Voor rust zorgde Rob Gillissen in zijn eentje voor 3-0, waarna Dries Boszhardt mocht tegen scoren. Na de rust toonde Gillissen zich opnieuw trefzeker, waarna Theo van Dui- venbode van elf meter de score voor zijn formatie enigszins draaglijker mocht maken: 4-2. NIEUW VENNEP - Slechts een drie-setter was er gisteren onder de partijen in het herenenkelspel B op het open toernooi van de tennisvereniging Nieuw Vennep. De krachtsverschillen waren eenvoudig nog te groot. Dc drie setter kwam op naam van Bob v. Overbeeke. Ook hij had met dui delijke marge moeten winnen. Tenslotte speelt zijn tegenstan der van gisteren Guus ten Kate slechts tweede klasse competitie voor Badhoevedorp cn dat is niet minder dan drie klassen lager dan Van Overbeeke. De kracht van Van Overbeeke is echter teveel gebaseerd op een goed lopende service. Lukt deze niet, en dat was in de eerste set het geval, dan is hij kwetsbaar. Ten Kate verdedigde fanatiek en Van Overbeeke slaagde er niet in dit te doorbreken: 3-6. De set ach terstand bracht de concentratie echter terug. Mogelijk hadden de gebeurtenis sen in de vlak tevoren afgespeel de partij tegen C. Steginga hem nog dwarsgezeten. Bij 2-3 in de tie-break van de tweede set was er een wat vervelende discussie geweest of een bal binnen of bui ten de lijnen zou zijn beland. Steginga eiste toen een scheids rechter, maar hiermee deed hij zichzelf de das om. De scheids rechter beklom de stoel slechts voor vier ralley's, die alle eindig den met een misser van Steginga. Winst voor Van Overbeeke, maar leuk vond hij het allemaal niet. De illusies van Ten Kate waren niet van lange duur. Via twee maal 6-1 sloeg Van Overbeeke ze aan diggelen. Jurg Peters bood in een flitsende partij goed tegenspel aan Ronald Groen (2-6, 4-6). De andere ge plaatste spelers behaalden ge makkelijke winst. Madera tegen Albert Roggel (6-1. 6-3) en Theo Mulder van Zandvoort ten koste van clubgenoot Fnedjof Hosselet (6-0, 6-1). Karin Moos demonstreerde bij de dames haar uitstekende vorm. Eerst werd Nicolien v. d. Woo ning hiervan het slachtoffer (0-6, 2-6) en vervolgens Yvette Flu 1 -6. 1-6). Haar naaste concurrente Ma ria Uilkema deed hier niet voor onder. Met de sprekende cijfers 6-2,6-1 rekende ze af met Maria de Jonge. Lex Bosboom bereikte in C als eer ste de halve finale. De zege in de kwartfinale kwam echter verre van gemakkelijk tot stand. Met minimale marge (7-6, 6-7. 7-5) hield hij Nieuw Venneps belofte voor de toekomst. Marcel v. Rijn, achter zich. NOORDWIJK - De overschrijving van Haarlem-doelman Dick Dortmundt naar Noordwijk blijkt nog altijd niet rond. De KNVB weigert vooralsnog toe stemming te verlenen Dortmundt dient, nu hij een contract bij de ploeg van Hughes heeft gewei gerdvolgens de Bond naar de vereniging terug te keren waar hij het'laatst als amateur ge speeld heeft. "Dat is Telstar", weet de teleurge stelde Dortmundt. "Maar daar heb ik natuurlijk als amateur niets te zoekenMaar ik laat het er niet bij zitten. Ik schrijf een brief naar de KNVB waarin ik om dis pensatie vraag. En dan hoop ik maar, dat ze mijn aanvraag een beetje snel behandelen, want nu mag ik niet eens in oefenwed strijden uitkomen. Ik zou graag volgende week meedoen tegen AZ. En ik geloof nie zwaar maakt" Hetgeen juist is. 1 dat Telstar be- Lugt van Telstar: Als de KNVB onze toestemming iiraagt gaan wij accoord. Wij hebben er geen enkel belang bij. Zon jongen hoeft toch niet het slachtoffer te worden van een dergelijke bela chelijke regel?" 'Dit gaat ons steeds tijd kosten LEIDEN - De plannen van de gemeente Leiden om over de Nieuwe Rijn naar het Waardgebied een dubbele ophaal brug voor fietsers en voetgangers te leggen, stuiten op felle bezwaren van watersporters uit de omgeving. In de kring van jachteigenaren wordt de brug als een hinderlijk obstakel voor een vlotte en vrije doorgang gezien. De bezwaren van de watersporters kwamen gisteravond naar voren bij de behandeling van het plan voor de brug in de raadscommis sie ruimtelijke ordening. Onder druk van de bezwaarden hield de commissie de behandeling aan en zal de gemeente eerst overleg met de watersporters. Volgens woordvoerder Kruit is de gemeente bij het ontwerpen van de brug voorbijgegaan aan de belangen van de watersport in de omgeving van de Nieuwe Rijn bij het Waardgebied. "De brug brengt ons in grote moeilijkhe den. Dit gaat ons steeds tijd kos ten als we er langs moeten", zei hij. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) gaf echter te kennen dat de gemeente overweegt om de brug door vaste krachten te laten be dienen. Dit is echter nog afhan kelijk van overleg met de dienst voor de havens. Voor de dubbele ophaalbrug zijn steeds gelijktij dig twee brugwachters nodig. plannen voor de brug enkele be langrijke zaken over het hoofd gezien. Behalve dat voorbij is ge gaan aan de belangrijke functie die de Nieuwe Rijn ter plaatse voor de watersport heeft, waar schuwen de bezwaarden voor de grote verkeersdruk aan de kant van het Utrechts Jaagpad. Overigens betwijfelen de bewoners de noodzaak van de brug. Zij be strijden dat een fiets- en voetgan gersverbinding op deze plaats - tussen Rijndijk en Waardgebied - nodig is. Bovendien zal de brug volgens de plannen op een on gelukkige plaats - precies op het smalste stuk van het Utrechts Jaagpad - uitkomen. KATWIJK - Joop Piket heeft in het laatste badgastensnelschaak- toernooi aangetoond dat hij het "vluggeren" nog niet verleerd is. Na het in de voorrondes kalm aan gedaan te hebben schreef de Lei- denaar in paviljoen Willy Noord de finale twaalfkamp met groot gemak op zijn naam. In de 11 rondes stond Piket slechts een halfje aan clubgenoot-De Graaff af, de andere opponenten dwong hij op de knieën. Daarmee nam Piket duidelijk revanche op zijn wat mindere optreden in andere recentelijke vluggertoernooien ADVERTENTIE ZATERDAG 12 AUGUSTUS IN ALPHEN AAN DEN RIJN Promotie-degradatiewedstrijden 125cc - 250cc - 500cc en zijspannen. Aanvang training: 10.00 uur - aanvang wedstrijden: 13.00 Het circuit is gelegen aan de Burgemeester Bruinsslotsingel. Speaker: FRANS HENRICHS. Dit evenement werd mede mogelijk gemaakt door het R.A.G. de Graal! legue mei o pun ten beslag op de 2e plaats. Door slaggevend voor dit resultaat was zijn overwinning op Ad v.d. Berg, die daardoor op een totaal van 8 bleef steken en 3e werd. V.d. Berg had overigens de voorrondes met groot gemak op zijn naam ge schreven dankzij de score van 8lk uit 9. Dirk Sikkel eindigde als 4e, waarmee de LSG-er meteen de totaalprijs voor de meest con stante speler wegsnoepte. Voor het overgrote deel had hij dit wel te danken aan het feit dat de meeste cracks niet aan het vereis te totaal van 3 keer deelnemen kwamen. De eindstand in de le groep was als volgt: 1Piket 10lE; 2. De Graaff 9: 3. V.d. Berg 8: 4. Sikkel 7Va; 5-6 Kohlbeck en Jongsma 6: 7-8. W. en G. Haas noot 5: 9. Duyser 4; 10. Gert Koe- lewijn 3; 11. Jeroen Piket 2: 12. Kuyt O. Groep 2 werd met over macht gewonnen door Barendse, die tot een score van 9 uit 9 kwam tweede was Kees Koelewijn met 6. In groep 3 werd De Jong uit Noordwijk met 6 uit 7 eerste, voor Admiraal met 5. Man betrapt bij mishandeling LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 29-jarige Leidenaar opgepakt terwijl hij op de Hoef- straat in Leiden juist bezig was met het mishandelen van een 30- jarige man, eveneens afkomstig uit Leiden. Het slachtoffer kreeg enkele vuistslagen in het gelaat toegediend, waardoor hij kwam te vallen en enkele hoofdwonden opliep. Het slachtoffer verklaar de tegenover de politie dat zijn belager zonder enige aanleiding op hem was gaan inslaan. Actie voor Marokkanen in Breehuis LEIDEN - De manifestatie, van het Marokko-solidariteits- comité wordt komende za terdagavond niet in het pand Rapenburg 100 maar in het Breehuis (Breestraat 19) ge houden. Dit omdat de ruimte in het Breehuis groter is. Het Leidse solidariteitscomité - opgericht door PvdA, PPR, PSP, CPN, 1KB, Project groep Buitenlandse Werk nemers en enkele vertegen woordigers van de studen ten-ecclesia - verzet zich te gen de beslissing van staats secretaris Haars (justitie) om 182 Marokkaanse arbeiders uit te wijzen. Zaterdagavond wordt hoogstwaarschijnlijk gesproken door een woord voerder van de Amsterdamse hongerstakers. Verder zal er ook een cultureel programma zijn. Zaterdagmorgen vanaf tien uur wordt bij het stadhuis een picketline gehouden, die af hankelijk van het aantal deel nemers tot ongeveer vier uur 's middags duurt. Vrijwilli gers voor deze picket-line kunnen zich telefonisch bij het solidariteitscomité opge ven: overdag 147222 (tst. 4816) of 's avonds 895268. Tijdens de picket-line kan elke Lei denaar zijn solidariteit met de actie betuigen door een hand tekening te plaatsen op een landelijk solidariteitslijst. Het comité zal, indien mevrouw Haars bij haar beslissing tot uitwijzing van de Marokka nen blijft, de acties doorzet ten. Gedacht wordt aan een demonstratie door de stad of aan een hongerstaking. Als de beslissing van Haars positief uitvalt, zal het comité zich niet opheffen, maar zich gaan bezighouden met het illegale gastarbeidersprobleem in het algemeen. Daarbij zal de Leidse situatie in het bijzon der worden bestudeerd. VERNIELINGEN NOORDEINDE EN ZUID-WEST LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond twee Leidenaars op heterdaad betrapt bij het aanrich ten van vernielingen aan een schoolgebouw op het Noordein de. Toen de politie de jongens (16 en 20 jaar oud) oppakte hadden zij juist elf ruiten ingegooid. Vannacht om twee uur werden in Zuid-West wederom verniel zuchtige jongelui aangehouden door de Leidse politie. Ditmaal betrof het twee 17-jarige Leide naars die een spoor van vernie lingen hadden achtergelaten op de Vijf Meilaan. het Vijf Meiplein en de Churchillaan. Het tweetal was daar druk bezig geweest met het ombuigen van verkeersbor den, nummerborden van auto's en het vernielen van werkeers- lichten. Paus Kardinaal Cordeiro, aartsbis schop van Karachi in India, heeft bij zijn aankomst in Rome ver klaard dat hij zich tijdens het conclaaf zal inzetten voor de ver kiezing van een paus, die zich op bijzondere wijze inspant voor de volkeren van de derde wereld. Volgens Kardinaal Cordeiro heb ben de kardinalen uit de derde wereld bij het conclaaf een aan zienlijke, zij het geen beslissende stem. Van de 115 stemgerech tigde kardinalen komen er 40 uit de ontwikkelingslanden van Zuid-Amerika. Afrika en Azië. Uit Europa en Amerika komen echter nog aitijd een kleine 90 kardinalen. Abortus. De lutherse bisschoppen in Noorwegen hebben hun af keuring uitgesproken over de nieuwe abortuswet in dit land. De wet, die begin volgend jaar in werking moet treden, voorziet in vrije zwangerschapsonderbre king tot de twaalfde week op los ten van het ziekenfonds. De bisschoppen zijn van mening dat tijdens de debatten in het parlement te weinig is geluisterd naar de kerk. In hun pastorale brief, die in de kerken werd voor gelezen, zeggen de bisschoppen dat het ongeboren kind recht heeft op bescherming gedurende De bezwaren van de lutherse kerk kunnen de regering in Noorwe gen nog voor grote problemen plaatsen. De lutherse kerk, die in Noorwegen ook staatskerk is, vertegenwoordigt 95 procent van de Noren. De verwachting is dan ook dat het abortusvraagstuk bij de volgende parlementsverkie zingen in 1981 opnieuw inzet zal zijn. Vrouw. De Anglicaanse bisschop penconferentie in Canterbury heeft nog geen algemene beslis sing genomen over de toelating van vrouwelijke geestelijken. De 440 bisschoppen, die over deze kwestie verdeeld zijn, hebben in een compromis vastgelegd dat de leiders van de Anglicaanse kerk in de verschillende landen in de ze zaak zelf moeten beslissen, met behoud van de eenheid. wijding van vrouwelijke geestelijken is aanvaard door de Anglicaanse kerken in de Ver enigde Staten, Hongkong, Au stralië, Nieuw Zeeland en Noord- India. In de episcopale kerk in Amerika veroorzaakte de toela ting van vrouwelijke geestelijken een scheuring. t Ds. Karres. In Apeldoorn is op 91- jarige leeftijd de hervormde eme ritus predikant ds. J. C. C. Karres overleden. Ds. Karres, die 25 jaar in Apeldoorn stond, diende on der meer de hervormde gemeen te in Hazerswoude. De predikant vervulde in de hervormde kerk vele functies. Tijdens de oorlog behoorde hij tot de kleine groep van predikanten, die vanwege hun prediking voor kortere of langere tijd gevangen werd ge houden. ADVERTENTIE Volgende week valt er m heel Nederland een boekje in de bus, waarin Shell (jawel: Shell) uitlegt hoe u het benzineverbruik van uw auto met zon 20% omlaag kunt brengen.Oftewel: de bakker adviseert u minder brood te eten. Logisch is. dat je dan toch even aan het verstand van de bakker gaat twijfelen. De bakker vertelt u er bij deze echter bij, dat het meel.de benzine, aan het opraken is. Hoe je het ook wendt of keert, zeker is dat we binnen enkele tientallen jaren olie tekort komen. Gelukkig wordt er overal, ook door ons, hard gewerkt aan alternatieven. Alleen, voordat er op grote schaal auto's op een andere brandstof rijden, zijn we vele jaren verder. In de tussen tijd zullen we zuinig moeten zijn op wat we hebben. Dat is in ieders belang; ook in het onze Vandaar dit boekje. deelB Hoe 24 automobilisten ruim 20% zuiniger leerden rijden.^T^

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13