halve finales van NK tennis Wielrenner Bal in genade aangenomen Kortsjnoi voordeel wel in winst om te zetten Marc Albert in UITSLAGEN NK TENNIS Cruijff: nog miljoen tegoed van Barcelona VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1978 PAGINA 3 1 Partijverloop Wit: Kortsjnoi, zwart: Karpov. 1. g2-g3 c7-c5; 2. Lfl-g2 Pb8-c6; 3. e2-e4 g7-g6; 4. d2-d3 LfB-g7; 5. f2-f4 d7-d6; 6. Pgl-f3 Pgg-fB; 7. 0-0 0-0; 8. c2-c3 Ta8-b8; d6-d5; 14. e4-e5 Dd8-d7; 15. Pbl-c3 Tf8- c8; 16. De2-fl b7-b5; 17. h2-h3 Lg4xf3; 18. Lg2xf3 b5-b4; 19. Lf3-g4 e7-e6; 20. Pc3-a4 Pc6-a5; 21. Pa4-c5 Dd7-e8; 22. Lg4-e2 Pa5-b7; 23. Pc5xb7 Tb8xb7; 24. Tdl-cl De8-d7; 25. Tcl-c2 b4-b3; 26. a2xb3 Tb7xb3; 27. Dfl-cl Tb3-b7; 28. Le2-a6 Tc8-b8; 29. La6xb7 Tb8xb7; 30. Tal-a3 h7-h6; 31. Ta3-c3 Pc7-b5; 32. Tc3-c8 Kg8-h7; 33. Tc2-c6 f7-f6; 34. Kgl-g2 Dd7- H; 35. Dcl-c2 a7-a5; 36. g3-g4 f6xe5; 37. f4xe5 a5-a4; 38. Tc8-a8 Pb5-a7; 39. Tc6- a6 Df7-e7; 40. Ta6xa4 Tb7-c7; 41. Dc2-b3 Pa7-c6; 42. Ta4-al Pc6-b4; 43. Tal-cl Tc7-c4; 44. Ta8-b8 Tc4xcl; 45. Le3xcl De7-c7; 46. Tb8xb4 Dc7xcl; 47. Db3-d3 h6-h5; 48. Tb4-b6 Lg7-h6; 49. g4xh5, Dcl- g5 schaak; 50. Dd3-g3 Dg5-d2 schaak. Karpov wacht het antwoord van Kortsjnoi niet af, hij geeft op. Kortsjnoi opende gisteren GIESSENBURG - Kees Bal is gis teren op free-lancebasis terugge keerd in de Bode-Shimano-prof- wielerformatie van ploegleider Henk Koopmans. Maandag was Bal op staande voet ontslagen omdat hij had geweigerd te star ten in het Zwitserse Gippingen en enkele dagen later woedend zijn materiaal inleverde. In het bedrijf van de sponsor vond gis teren op initiatief van baanrenner Cees Stam een onderhoud plaats met de andere ploegleden. Na sen uitvoerig gesprek tussen sponsor Teus Muis, sportdirecteur Koopmans en Bal werd besloten tot de free-lancestatus. De belangrijkste ploegleden (acht in totaal) wisselden eerst van ge dachten over de affaire-Bal. Daarna werd er schriftelijk ge stemd over de vraag of hij terug moest keren in de formatie of niet. Hoewel er enkele onthou dingen waren, stemde niemand tegen terugkeer. Die stemmen- uitslag betekende de opening voor het gesprek tussen Bal en zijn werkgever. Bij die langdurige gedachtenwis- Bal: verder op free-lancebasis. seling was ook Piet Liebregts be trokken, de man die Bal heeft voorgedragen als kopman van de Nederlandse formatie. „Kees wilde het liefst op free-lancebasis terugkeren omdat hij wat onze ker is", liet de heer Muis weten. „Ik geloof dat ik dit in de sociale sfeer heb opgelost en ik hoop dat hij helemaal terug komt". Ondanks de hereniging van de Bo de-ploeg en Bal staat nog niet vast of de Zeeuw maandag in Nijmegen als kopman aan de start van de Ronde van Neder land zal verschijnen. De vorm van Bal was de laatste tijd al niet optimaal en de spanningen van de afgelopen week zijn hem niet in zijn kouwe kleren gaan zitten. In de criteriums die er tot en met zondag zijn zal Bal zelf bekijken of de vorm voldoende is om toch te vertrekken. De relatie met Henk Koopmans is overigens na het verhelderende gesprek helemaal opgeklaard. „Ze hebben elkaar de hand ge schud en zijn samen in èèn auto naar de koers in Echt gereden", besluit de heer Muis. SCHEVENINGEN - De uitsla gen van donderdag zijn: HEREN ENKELSPEL KWARTFINALES: Rolf Thung-Benno van Veggel 6-3 6-2 6-2, Frits Don-Fred Hem mes 7-6 (tie-break 8-6) 6-1 6-2, Marc Albert-Wouter Fok 6-2 6-3 30-0 (Fok geeft op wegens blessures), Louk Sanders- Theo Gorter 6-3 6-4 6-3. DAMESDUBBELSPEL HALVE FINALES: Elly Ves- sies-Tine Zwaan-Jeske van Erven-Saskia Krens 6-3 6-1, Mariette Pakker-Marianne van de Torre-Els Veentjer- Trudy Walhof 7-6 6-4. GEMENGDDUBBELSPEL KWARTFINALES: Ellie Ves- sies-Wouter Fok-Nanette Schutte-Gerbrand Appel boom 6-3 7-5, Marijke Schaar- Maarten Keunen-Mariette Pakker-Marian Laudin 6-4 7-6, Tine Zwaan-Niek Fleury- Inge Korsten-Peter Vaarties 4-6 6-4 6-4, Els Veentjer-Mar- tin Koek-Karin Moos-Paul van Geuns 6-3 6-2. BAGUIO STAD (ANP) - Uitdager Victor Kortsjnoi heeft tot de elfde partij moeten wachten op de eerste winst. Gisteren was het in Baguio stad eindelijk zo ver. Na zeven remises, een overwinning voor wereldkampioen Anatoli Karpov en weer twee remises was het Kortsjnoi,s beurt te zegevieren. Beide winstpartijen in deze tweekamp vielen op een donderdag. Op de 29ste zet veroverde de met wit spelende Kortsjnoi een kwaliteit. Van dat moment was Karpov eigenlijk een kreupele schaker. Hij speelde nog wel door tot de 50ste zet, maar de overtuiging ontbrak en het was slechts een kwestie van tijd totdat de wereldkampioen de strijd zou moeten staken. Door de overwinning van Kortsjnoi is de stand nu 1-1. De eerste, die zes partijen heeft gewonnen, mag zich wereldkampioen noemen. Kortsjnoi opende voor de verandering eens met 1. g2-g3. De opening ontwikkelde zich tot een gesloten Siciliaan, een variant, die in het verle den noch door Karpov noch door Kortsjnoi veel is gespeeld. Daarente gen heeft wel oud-wereldkampioen Boris Spasski zich er veelvuldig van bediend. Tot en met de zevende zet werd een partij gevolgd die twee jaar geleden in de tweekamp om de wereldtitel tussen Spasski en Tigran Petrosjan werd gespeeld. Dat duel eindigde na 43 zetten in remise. De achtste zet van Kortsjnoi, c2-c3, week af. Gebruikelijk is dat het dame- paard wordt ontwikkeld. Tot de 20ste zet was er van voordeel voor een van beide spelers nog nauwelijks sprake. Even later koos Karpov een zwakke voortzetting. Zijn 25ste zet, b4-b3, gaf Kortsjnoi gelegenheid een enorme druk te ontwikkelen met zijn loper en torens. Dit kostte Karpov de kwaliteit. Feitelijk was de rest een kwestie van techniek. Kortsjnoi, die nu eens niet in tijdnood was, speelde de partij nauwkeurig uit. Hij won ook nog een pion en kwam geen enkele maal meer in moeilijkheden. Karpov trachtte de stelling nog te compliceren, maar slaagde daar niet in. Na zijn 50ste zet (dd2 schaak) wachtte Karpov het antwoord van de uitdager niet meer af en gaf op. Het applaus was voor Kortsjnoi. De winst van Kortsjnoi betekende gisteren in ieder geval een probleem minder. De uitdager had immers eerder laten weten dat remiseaanbie dingen alleen nog maar via de hoofdscheidsrechter, de Westduitser Lo- thar Schmid, konden worden gedaan. Karpov had geweigerd hieraan zijn medewerking te verlenen en beschuldigde zijn statenloze tegen stander ervan de tweekamp te misbruiken voor zijn koude oorlog. Karpov heeft overigens zijn beschuldigingen aan het adres van Schmid ingetrokken. De 27-jarige titelhouder had eerder gezegd dat hij de hoofdscheidsrechter niet onpartijdig vond. Gisteren haastte Karpov zich op het toneel naar Schmid toe en schudde hem heftig de hand. SCHEVENINGEN - De partij uit de kwartfinales die op papier het interessantst kon worden, werd in feite een farce. De als tweede geplaatste Wouter Fok zou het moei lijk krijgen tegen het 18-jarige Limburgse talent Mare Albert. Dat stond voor de insiders vast. Het zou een boeiende ontmoeting worden. Er kwam echter niets van terecht. Een liesblessure, woensdag opgelopen tijdens het herendubbelspel, maakte het de 23-jarige HEAO-stu- dent onmogelijk op een normale manier partij te geven. BARCELONA (ANP) - Johan Cruyff die met ingang van 1 juni j.l. zijn contract bij Bar celona heeft opgezegd heeft van Barcelona nog bijna één miljoen gulden tegoed. Om precies te zijn zal Barcelona hem over het afgelopen voetbalseizoen nog ruim 800.000 gulden moeten beta len. Echter Cruyff is niet de enige die nog geld moet ontvangen van de Catalaanse club. Ook Rinus Michels die als trainer is opgevolgd door de Frans man en oud-speler van Real Madrid Lucien Muller kan op zijn bankrekening nog een bijschrijving van Barce lona tegemoet zien. Voor Michels zal Barcelona niet zo diep in de geldbuidel moesten tasten, want de oud-trainer van Ajax en het Nederlandse elftal heeft nog aan salaris een bedrag van 60.000 gulden te ontvangen. Volgens Cor Coster, nog steeds zaakwaarnemer van Cruyff en Neeskens had ook Johan '2' nog een tegoed bij zijn vereniging, maar na onder ling overleg is dit bedrag blijven staan omdat Nees kens nog onder contract blijft bij Barcelona. Cruijff: nog i Met Cruyff en Michels is afge sproken dat Barcelona, dat met ernstige financiële problemen kampt, niet ogenblikkelijk deze bedra gen zal moeten overmaken. Beiden hebben er echter wel op aangedrongen dat een eventuele achterstallige be taling gepaard gaat met een verhoging van 12 procent. In de betonnen entourage op het centrecourt van de metsbanen keken de ongeveer 1000 toe schouwers verbaasd op toen Fok met een gezwachteld bovenbeen de baan opkwam. "Gisteren in de herendubbel verrekte ik een pees in mijn lies en ook ondervind ik nog steeds hinder van een polsblessure, die ik enkele weken geleden opliep", aldus de gedes illusioneerde Leimonias-speler. "Vanochtend heb ik nog wat looptrainingen gedaan, maar zonder de nodige pijn kon ik met dat been niet afzetten. Ik wilde het tegen Albert wel proberen, maar het ging helemaal niet. De dropshots liet ik gewoon lopen en bij bijna iedere bal stond ik er verkeerd voor" Mijlpaal Marc Albert bereikte dus op een eenvoudige wijze de halve fina les. Een mijlpaal in de nog prille tenniscarrière van de nationale jeugdkampioen tot 18 jaar. "Dit is het beste resultaat dat ik tot nu toe heb behaald. Ik wist van tevo ren dat Fok die blessure had, maar tijdens de wedstrijd heb ik daar geen moment aan gedacht. Ondanks zijn blessure vond ik Fok goed spelen al verkeerde hij daardoor psychologisch in het nadeel", was het commentaar van de uiteraard zeer verheugde Eysdenaar. In de halve eindstrijden wacht Al- bert nu de 22-jarige Hagenaar Frits Don. "Tijdens het winter- circuit won ik erg gemakkelijk van Don. Maar hij speelt op gra- velbanen aanzienlijk sterker. Ik geloof echter wel dat ik een rede lijke kans heb tegen hem". Don, die pas uit militaire dienst is, maakte in de partij tegen bonds coach Fred Hemmes in elk geval een gedegen indruk. In de eerste set ging de strijd nog wel gelij k op - Don miste de nodige diepte in zijn slagen - en Hemmes kwam zelfs nog met 4-2 voor. De tie break bracht met 8-6 de beslis sing in het voordeel van Don. Van dat moment begon de van tennis levende Hagenaar pas goed te draaien. De laatste twee sets duurden bij elkaar net zo lang als de eerste (6-1 6-2). "Eindelijk heb ik in een toernooi gunstig geloot", aldus Don. "De ze zomer moest ik tijdens de toernooien van het satitelite-cir- cuit steeds de eerste partij tegen een moeilijke tegenstander. Je krijgt dan de kans niet om in je wedstrijdritme te komen. Tijdens deze "nationale", waarin ik trou wens altijd meer onder druk sta dan in andere toernooien, heb ik het tot nu toe alleen moeilijk ge had tegen Klaas Visscher" Don, wiens contract met de KNLTB in oktober afloopt, wil helemaal doorgaan met het wed- strijdtennis. "Het liefst zou ik de grote toernooien in de hele we reld willen spelen. Daar kan je op de gemakkelijkste manier ATP- punten verzamelen. Als die pun ten maar eenmaal verdiend wor den, komt het geld vanzelf wel Ik weet alleen nog niet welke kant de bond met mij op wil. In okto ber weet ik meer, ik wil niet op de dingen vooruitlopen", sprak Don na afloop van de partij. Goede indruk Naast Don en Albert, die morgen voor een finaleplaats tegen elkaar spelen, bereikten Rolf Thung en titelhouder Louk Sanders de hal ve finales. Thung maakte in de wedstrijd tegen de verrassend in Frits Don rekende gisteren af met bondscoach Hemmes en plaatste zich voor de halve finale van de nationale titelstrijd de kwarteindstrijden gekomen Benno van Veggel een goede in druk. Beter in ieder geval dart de 28-jarige nationale kampioen. Sanders kon tegen Theo Gorter geen moment imponeren. Veelal mopperend op zijn eigen onkun de of op de conditie van de baan bereikte hij de laatste vier. De linkshandige Gorter was niet constant genoeg om Sanders te verslaan. Kansen op in ieder ge val de setwinst kreeg Gorter in de derde reeks. Hij stond met 3-2 en 40-15 voor, maar verzuimde die belangrijke game te pakken. Even daarvoor was het einde van de tweede set typerend geweest voor de kwaliteit van deze ont moeting. Gorter kwam kansloos achter met 2-5, maar brak toen door de service van Sanders, die op setpoint zelfs een dubbele fout produceerde. Bij 4-5 en 40 gelijk was het Gorter die met twee dub bele fouten op rij de tweede set uit handen gaf. Morgen krijgt Sanders het in ieder geval veel moeilijker tegen Rolf Thung. De 27-jarige Hilversum- spelcr speelde goed tennis tegen Benno van Veggel. Het hoge tempo en lastige slice-service stelde Van Veggel voor onover komelijke problemen. Thung 1 n totaal zeven games. gunde he

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11