Kortsjnoi kan opnieuw geen opening forceren GEMAKKELIJKE ZEGE SANDERS Dat was schrikken op Korf u. Alle contacten nu definitief verbroken Nemet leidt alleen in strijd om open Nederlands schaaktitelstrijd De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. Lambert deJong: winterbont voor zonnige4^ zomerprijzen! WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 Titel favorieten blijven zonder moeite overeind Louk Sanders: Tennis is toch DEN HAAG (ANP) - "Tennis is toch een zomersport", grapte Louk Sanders tijdens zijn partij tegen Otto Blom naar het publiek. De uitspraak was type rend voor de wijze, waarop het gebeuren zich gisteren op de Mets-banen voltrok. De vele re gen was er oorzaak van dat bijna geen enkele partij in één keer kon worden gespeeld. Gezien de re sultaten van de partijen uit de eerste ronde had het erbarmelij ke weer echter nauwelijks in vloed op de normale gang van za ken. Al was het zeer verrassend dat Benno van Veggel de toch meer ervaren Martin Koek in vijf sets uitschakelde. Koek, recht streeks toegelaten tot het hoofd toernooi, heeft overigens vol doende kansen gekregen om de wedstrijd te winnen. Niet alleen pakte hij de eerste twee sets ge makkelijk (6-2 6-3), in de derde reeks kreeg de Shot-speler zelfs twee matchpoints bij de stand 5-4 en 40-15. Van Veggel bleef goed tennissen, haalde op tot 5-5 en. won de uiterst belangrijke derde set uiteindelijk in de tiebreak (7-6). Het betekende onmiddellijk de ommekeer in de wedstrijd. Koek verzuimde meer en meer de aan val op te zoeken en als het op een slagenwisseling aankwam, maakte Koek de fout. Van Veg gel, die in de voorronden Allard Castelein had verslagen, benutte in de vijfde set het tweede matchpoint bij de stand 5-4. Gemakkelijke dag De titelfavorieten hadden een ge makkelijke dag. Louk Sanders, die zijn titel moet verdedigen, Wouter Fok. Rolf Thung en Frits Don verloren in de eerste ronde geen set. Marc Albert en Huub van Boeckel vertegenwoordigen vandaag in de tweede ronde de jeugd. Albert won verrassend gemakkelijk van Otto Panman, Van Boeckel had het aanzienlijk moeilijker tegen Nico Welschen. Na vijf slopende sets mocht de 18-jarige Hagenaar zich Geen van de acht speelsters, die zich moesten kwalificeren voor het toernooi om het Nederlands kampioenschap, heeft de eerste ronde overleefd. Ingrid de Jonge (tegen Anneloes Schothorst), Saskia Krens (tegen Tine Zwaan) en Els Veentjer (tegen Marianne van der Torre) haalden nog een BAGUIO STAD - Ook de tiende partij voor de twee kamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoi is gisteren in Baguio Stad op de Filip pijnen in een onbeslist, geëindigd. Na de 44ste zet van de met wit spelende wereldkampioen zagen beide spelers het nutteloze van verder spelen in. Kortsjnoi accepteerde het remisevoorstel van Kar pov, waardoor de titel houder nog altijd met 1-0 de leiding heeft. Karpov won de achtste partij, de overige duels werden re mise. Voor de vierde maal kwam er een Ruy Lopez-opening op het bord. De eerste negen zetten waren ge lijk aan die in de achtste partij. Op de tiende zet speelde Kortsjnoi nu "gewoon" de pion naar d4, in plaats van het inferieure g6. Kar pov zorgde een zet later voor een verrassing door zijn paard op g5 aan te bieden. Tot dit moment had Karpov nog minder dan één minuut voor de eerste elf zetten gebruikt. Kortsjnoi kwam na 43 minuten bedenktijd tot de conclusie dat hij het offer beter niet kon aannemen. Toen ging de wereldkampioen voor het eerst nadenken, al duurde het nog maar tien minuten alvorens hij tot een afruil besloot. Even latei- verdwenen de dames van het bord en kwam de partij in rusti ger vaarwater. Wel stond Kortsj noi nog even een pion voor, maar op de 24ste zet moest hij dit voor deel wel afstaan. In het tore neindspel konden geen van beide spelers meer tot een winstvoort zetting komen. Na tien partijen is de toch al niet van vriendschap getuigende rela tie tussen de twee schakers tot ADVERTENTIE een dieptepunt gedaald. De ver klaring, die Kortsjnoi's delega tieleidster Petra Leeuwenck vlak na het begin van de tiende zitting aflegde, maakte dat duidelijk. Ook werd op deze wijze de slui merende politieke achtergrond naar voren gebracht, daar Kortsjnoi zich officieel uitsprak over het Sovjet-regime, met na me ten opzichte van zijn vrouw en zoon, die nog in de Unie wo nen. In de verklaring stond dat de uitda ger had besloten "alle vriend schappelijke communicatie met de heer Karpov af te breken". Pe tra Leeuwerick, die de verklaring voorlas, stelde dat remise-voor stellen voortaan niet meer recht streeks, maar via de scheidsrech ter overgebracht zullen worden. Waarschijnlijk is deze "isolatie tactiek" van Kortsjnoi een gevolg van de weigering van zijn oppo nent hem voor de achtste partij de hand te schudden. En dat was dan weer Karpov's reactie op Kortsjnoi's uitlatingen over de vermeende hypnotische kracht van dr. Zoekhar, een lid van zijn delegatie. Tel daarbij op de "yog- hurt-affaire", en het is duidelijk dat het schaakspel naast de tafel welhaast belangrijker dreigt te worden en dat het de edelheid van de schaaksport in alle opzich ten mist. Leeuwerick zei verder "wat betreft het schudden van handen, ver klaart Victor Kortsjnoi dat de re den waarom hij geëmigreerd is uit de Sowjet-Unie juist was, dat hij bevrijd wilde worden van de smakeloze taak mensen als Kar pov en diens helpers de hand te moeten schudden". Een aanval op de Sowjet-Unie kwam via de opmerking over Kortsjnoi's vrouw en zoon, die sinds de vlucht van de uitdager naar het westen alleen achterble ven. "Victor Kortsjnoi zal vanaf nu tot aan het einde van de twee kamp in de zakken van zijn te genstander het geluid horen van de kettingen, waaraan zijn fami lieleden geketend zijn in de ge vangenis, die de Sowjet-Unie heet" Uiteraard bevatte de verklaring ook nog een opmerking over dr. Zoekhar, de parapsycholoog uit de kringen van Karpov, die giste ren opnieuw op de zevende rij had plaatsgenomen. Kortsjnoi had eerder Zoekhar er van be schuldigd tijdens de partijen hypnose op hem toe te passen. Volgens de verklaring: "Gelooft de heer Karpov werkelijk dat hij volgens de ethische normen han delt, door de hulp in te roepen van de mysterieuze Zoekhar om de titel van wereldkampioen te verkrijgen, opnieuw zonder het leveren van strijd - een wereld kampioen van een zogenaamd Sowjet wereldrijk". Daarmee legde zij er de nadruk op dat Kar pov de wereldtitel drie jaar gele den toegewezen kreeg omdat de toenmalige kampioen Bobby Fi scher zijn titel niet wilde verde digen wegens onenigheid over de reglementen. n een brief aan de Filippijnse or ganisator Campomanes heeft Pe tra Leeuwerick gevraagd of alle Sowjet-burgers die de speelzaal betreden gefouilleerd kunnen worden. Campomanes verklaar de nog geen tijd voor de brief ge had te hebben. Wit: Anatoli Karpov Zwart: Victor Kortsjnoi 1. e2-e4 e7-e5,2. Pgl-f3 Pb8-c6. 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Pf6xe4,6. d2-d4 b7-b5,7. La4-b3 d7-d5,8 D4xe5 Lc8-e6,9. Pbl-d2 Pe4-c5,10. c2-c3 d5-d4, 11. Pf3-g5 d4xc3, 12. Pg5xe6 f7xe6, 13. B2xc3 Dd8-d3, 14. Pd2-f3 Dd3xdl, 15. Lb3xdl Lf8-e7, 16. Lcl-e3 Pc5-d3, 17. Ldl-b3 Ke8-f7, 18. Tal-dl Pd3xe5, 19. Pf3xe5 Pc6xe5, 20. Le3-f4 Pe5-c4, 21. Lb3xc4 b5xc4, 22. Tdl-d4 Le7-d6, 23. Lf4-e3 Th8-b8, 24 Td4xc4 Tb8-b2, 25. a2-a4 Tb2-a2, 26. g2-g3 Ta8- b8. 27. Tfl-dl Tb8-b2, 28 Tdl-d4 Tb2-bl schaak, 29. Kgl-g2 Tbl-al, 30. Td4-h4 h7- h6,31. Le3-c5 e6-e5,32. Lc5-a7 Kf7-e6,33 Tc4-g4 Ld6-e7,34. Th4-h5 Le7-f6,35. Tg4- c4 Ke6-d7, 36. La7-b8 c7-c6, 37. Tc4-e4 Ta2xa4, 38. c3-c4 Ta4-a5, 39. Lb8xe5 Lf6xe5, 40. Th5xe5 Ta5xe5, 41. Te4xe5 Tal-a4,42. Te5-e4 Ta4-a5,43. h2-h4 h6-h5, derde set, maar ook dat kon nig afdoen aan het gelijk var „plaatsingscommissie" De resultaten van gisteren: HERENENKELSPEL Eerste ronde Marian Laudin-Jan Willem Kool 6-4 6-3 6-2; Theo Gorter-Rob Krullaard 6-2 6-4 6-4; Michel Schapers-Peter Vaarties 6-4 6-2 5-0 (bij de stand 40-30 gaf Vaarties op); Marc Albert-Otto Panman 6-0 6-2 6-2; Fred Hem mes-Peter Bootsman 6-1 6-2 6-4; Hans Adema van Scheltema-Bas Vletter 0-6 5-3 (Vletter gaf op we gens voetblessure); Niek Fleury- Frank Lapre 7-6 6-1 1-6 6-4; Frits Don-Gerbrand Appelboom 6-2 6-0 6-2; Huub van Boeckel-Nico Welschen 6-7 4-6 6-4 6-3 6-4; Rolf Thung-Rene Boers 6-2 6-1 6-0; Louk Sanders-Otto Blom 6-1 6-2 6-1; Wouter Fok-Piet Veentjer 6-2 6-3 6-4; Benno van Veggel-Martin Koek 2-6 3-6 7-6 6-4 6-4; Rob Men- tink-Fried Schmitz 6-3 6-3 6-2: Klaas Vischer-Frank Janssen 7-6 3-6 6-2 6-1; Guido Hornman-Ge- rard Scholtes 6-3 6-2 6-3. DAMESENKELSPEL Eerste ronde: Marijke Schaar-Ma- rie-Jeanne Huyben 6-2 6-1. VELP (GPD) - In de zesde ronde van het Reinbouwschaaktoer- nooi om het open Nederlands kampioenschap is de Joegoslaaf Nemet alleen aan de leiding ge komen. Zelfs haalde hij koploper Borm terug, terwijl concurrent Bohm volkomen onverwacht te- nonder ging tegen Guido den Broeder uit Voorburg. Bohm leek aanvankelijk op sim pele wijze ook Den Broeder aan de zegekar te gaan binden. In een glad gewonnen stelling liet hij zelfs een simpele torenwinst voorbij gaan. Den Broeder wist de bakens daarna te verzetten en slaagde erin om via pionwinst de buit naar zich toe te trekken. Toch had Bohm in het eindspel misschien remise binnen bereik, maar hij vergooide zijn kansen. In het duel tussen Borm en Ne met veroverde de laatste een pion in het middenspel, waarna in het eindspel Borm er niet meer aan te pas kwam. De Bulgaar Kirov en de Pool Witkowski komen door deze resultaten weer in de run ning. Zij staan na hun winst van gisteren slechts een half punt achter op de nieuwe koploper Nemet, die hard op weg lijkt te zijn zijn titel te prolongeren. De belangrijkste uitslagen van de zesde ronde: Nemet (Joeg.)-Borm 1-0; Bohm-Den Broeder 0-1; Tolman-Van Baarle 0-1; Verholt-Kuijpers remise; Van Helvoort-Gelpke 1-0; Grooten-Scheeren afgebroken; Kirov (Bulg.)-Van den Bergh 1-0; Kamminga-Witkowski (Polen) 0-1. Stand na zesronden: 1. Nemet 5,5: 2 tot en met 8: Brom, Witkowski, Kirov, Van Helvoort, Den Broe der en Van Baarle 5 pnt. Zege poloteam DUBROVN1K - Het Nederlands poloteam heeft gisteren in Du- brovnik zijn derde wedstrijd in het Vijfiandentoernooi met 7-8 verloren van Spanje. Nederland, dat nu voorlaatste staat, speelde aanvallend goed, maar liet in de defensie teveel gaten vallen. Eric Noordegraaf scoorde driemaal. ADVERTENTIE „Een mooie binnenkomerkonden we naderhand vrolijk vaststellen. De schade beperkte zich tot een geschaafde elleboog en een gekneusde camera. Maar op dat momentdie chaosdat Grieks waar ik geen jota van begreep, en ik maar uitleggen dat ik door de rem van die buurfiets had getrapt. Leuk is anders, dat begrijp je wel. Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie-omstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buitenlands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. Van nerts tot konijn en zelfs lammy's met 15% korting alléén in augustus, de maand van de zonnige bontprijzen voor mevrouw èn voor meneer... gouda, hoogstraat 5, leiden, donkersteeg 3.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9