Warmond heeft geen actiegroepen nodig 'Dierendag' in Voorschoten Vraagtekens rond de mini-containers ÏVeidse agenda CD A-er Tulp na 12 jaar uit Warmondse raad: Burgerlijke stand Na lange tijd weer woningwetbouw in Wassenaar gestart DRIE JAAR GEEIST IVOOR DOODSLAG PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 Tulp: "Ik moest in het begin even wennen om mijn mond open te WARMOND - "Ik heb het altijd bijzonder prettig gevon den, dat ik, hoewel ik een buitenstaander was, toch volle dig werd geaccepteerd als lid van de dorpsgemeenschap", zo karakteriseert de heer Tulp in het kort zijn ervaringen die hij heeft opgedaan tijdens zijn twaalfjarig lidmaat schap van de plaatselijke gemeenteraad en als inwoner van het dorp gedurende 25 jaar. De voormalige wethouder, die nu voorzitter is van de CDA-fractie in de raad, zet een punt achter zijn actieve politieke loopbaan in Warmond, mede omdat zijn func tie als hoofdredacteur van Het Vaderland weinig tijd vrijlaat voor nevenactiviteiten. Hijzelf vindt het nu na drie volledige raadsperioden tijd worden dat een jonger iemand hem gaat op volgen. Bij het scheiden van de markt blikt Tulp graag terug naar het mo ment dat hij naar het dorp ver huisde en hoe hij daar in de poli tiek verzeild raakte. Watersnoodramp "De dag na de watersnoodramp, dus op 1 februari 1953, verhuis den we van Zwolle naar War mond. Ik weet nog goed hoe het water hier, door de storm en de overvloedige regenval, onder de deur naar binnen liep. Die datum is niet makkelijk te vergeten" "In die jaren was er in Warmond eigenlijk geen sprake van een politiek leven. De KVP was op permachtig en kon aanspraak maken op bezetting van de beide wethouderszetels. Maar omdat de partij van oudsher een demo cratische instelling had, claimde zij slechts één zetel. De andere werd bezet door een prot. chr wethouder. Ter vervulling van de kandidatuur bestond er een P.C comité voor de Verkiezingen.dat incidenteel bijeen kwam, wan neer een lijst van kandidaten voor het raadslidmaatschap en het wethoudersschap moest worden opgesteld. Verder be stond er geen enkele vorm van organisatie of contact met de ach terban, men kon eigenlijk niet spreken van een politieke partij, wat mij wel zo aansprak, omdat ik nooit een partijman ben ge weest." "In 1956 werd ik gevraagd op deze lijst van kandidaat-raadsleden plaats te nemen, vermoedelijk omdat men het wel sjiek vond om een journalist in zijn rijen te heb ben, wat me overigens verbaasde, want zeker in die tijd stonden journalisten niet hoog in aanzien. Ik stemde toe, maar op voor waarde dat ik, wegens mijn drukke werkzaamheden bij. de Nieuwe Leidsche Courant, op een onverkiesbare plaats zou komen. Conflict Deze situatie heeft tien jaar ge duurd, tot er in 1966 een conflict ontstond tussen de KVP en de PC groepering. De KVP wethouder achtte de PC wethouder niet lan ger aanvaardbaar, waarop de laatste aftrad, evenals het zitten de PC raadslid. Het comité zat toen met het probleem dat er op eens geen ervaren LEIDERDORP Geboren: Wendy dv M. Overdijk en L. van Orth (Leiden); Mi- chiel zv H. W. J. M. van Duuren en B. A. van der Tan (Leiden); Sicco zv R. L. Hogenelst en C. C. Pouw (Zoeterwou- de); Mandy dv J. W. A. van Velzen en C. C. Slaman; Nicolaas zv J. A. P. M. Berg en E. E. A. M. van Duyvestein (Voorschoten); Alexander zv P. A. Bastiaansen en H. J. M. Fritschy (Lei den); Egon zv A. M. H. F. M. van Mook en T. M. A. Timmers (Leiden); Susan- ne dv F. J. Franssen en P. J. Stappers; JarkozvG. B. M. Kortekaas en P. J.M. Vroonhof (Zoeterwoude); Dirk zv N. N. Gerrits en E. M. Heij broek (Lei den); Saskia dv C. Stapper en A. Kruit (Leiden); Kirsty dv J h r van Willigen en I. A. C. Mante (Leiden); Kirsten dv M. Doeven en L. M. Jellema; Simone dv C. J. J. Stikkelman en G. C. Ruijg- rok (Leiden); Martin zv J. Honsbeek en J. C. Kluts (Leiden); Ramesh zv A. L. Klinkert en V. K. Kanniah Pillai (Leiden); Arno zv J. J. Bosman en G. Plugge (Leiden). Getrouwd: J. Rol (Leiderdorp) en C. J. J. Rijsbergen (Leiderdorp). Overleden: S. J. Goedhart (72) gehuwd met G. W. Schipper (Leiderdorp); L. Ten Napel (71) gehuwd met A. C. Zwiers (Leiden); H. W. Klaassen (81) gehuwd geweest met W. M. Franke (Voorschoten); M. E. van Noord (52) gehuwd geweest met Verschoor (Lei den); A. Keij (100) gehuwd geweest met A. L. Neys (Leiden). De Buurtvereniging Oostdorp en omgeving, die in het vorige sei zoen het "jeu dé boules" introdu ceerde gaat belangstellenden weer de gelegenheid bieden deze sport te beoefenen op de nieuw gereed gekomen baan bij de sporthal aan de Dr. Mansveltka- de. Voortaan kan daar elke dinsdag avond vanaf 19.00 uur en elke za terdagmorgen vanaf 10.00 uur worden gespeeld. Op alle overige uren is de baan vrij toegankelijk voor liefhebbers. beschikbaar waren. Omdat ik derde op de lijst van kandidaten stond, werd ik gevraagd de open gevallen plaats in te nemen." "Aanvankelijk voelde ik daar niets voor, ik was nog betrekkelijk on bekend in Warmond, kende wei nig mensen en achtte mijzelf daarom niet geschikt voor het wethouderschap. Het comité echter dacht daar anders over en vond die omstandigheden juist een waarborg tegen vriendjespo litiek. ik kon daar toen verder weinig meer tegen in brengen en stemde uiteindelijk toe, mede omdat mijn werkkring, ik was in die dagen werkzaam in de tijd schriftenwereld, meer tijdboden voor de politiek dan voorheen." Kennis "Op grond van mijn journalistieke ervaring, ik had jarenlang raads vergaderingen meegemaakt, on der andere in Steen wijk, Kampen en Leiden, meende ik een rede lijke kennis te bezitten van de politiek, maar in de praktijk bleek dat die journalistieke ken nis toch vooral aan de buitenkant was gebleven. Als wethouder heb je kennis nodig van de gemeen tewet, van ruimtelijke ordening en ga zo maar door; die eerste wethoudersperiode is voor mij voornamelijk een praktijkleer school geweest. Ik had in die tijd bovendien nog last van een beroepsdeformatie: als journalist ben je gewend te luis teren naar mensen die al dan niet iets te zeggen hebben, van een wethouder wordt verwacht dat hij zijn mond opendoet. Ik moest daar in het begin wel aan wennen. Van een journalist wordt ook verwacht dat hij kort en bondig formuleert, een wethouder moet soms met veel omhaal van woor den niets zeggen en ook dat ver eist enige aanpassing Door al dit soort dingen was die eerste pe riode als wethouder voor mij toch wel moeilijk en het verbaasde mij dan ook zeer toen ik voor de vol- gende periode werd herkozen. Maar die tweede periode ging mij veel beter af." Zorgvuldig formulerend (zijn vrouw zei eens dat hij "persklaar" spreekt) vervolgt Tulp: "De ont wikkeling naar openbaarheid van bestuur en van betrokken heid van de bevolking vind ik heel belangrijk, in een kleine ge meente als Warmond brengt die ontwikkeling met zich, dat er geen actiegroepen of pressie groepen opstaan, eenvoudig om dat de mensen zich direct tot de betrokken ambtenaren of pres siegroepen opstaan, eenvoudig omdat de mensen zich direct tot de betrokken ambtenaren of be stuurders kunnen richten." Viaduct In een gesprek met raadslid Tulp kan natuurlijk niet worden voor bij gegaan aan de kwestie rond het viaduct voor de Schiphollijn, die destijds voor de nodige op winding in het dorp zorgde. Tulp is van mening dat het CDA tijdig heeft ingezien dat de aanleg van het viaduct onvermijdelijk was en zich daarom bij het besluit dat de Kamer genomen had, heeft neergelegd: "Toen wij eenmaal inzagen dat de aanleg niet meer kon worden tegengehouden, toen duidelijk was dat de ge meente in een zeer kostbare juri dische procedure zou terecht komen, en na het bezoek van mi nister Westerterp aan Warmond, zagen wij in dat het niet langer zin had te protesteren en besloten we reëel te zijn. Wel heb ik nog aan funktionarissen van de Spoor wegen gevraagd waarom er ei genlijk een viaduct moest wor den aangelegd en waarom de Schiphollijn niet gewoon parallel aan de bestaande spoorbaan kon lopen; toen bleek dat de nood zaak van een viaduct gelegen was in het feit dat er anders op het station Leiden grote problemen zouden ontstaan, was ik tevreden Ontzanding De belangrijkste ontwikkeling ge durende zijn wethouderschap vindt Tulp de ontzanding van de Zwanburgerpolder, in verband met de aanleg van de Schiphol lijn waarvoor veel zand nodig is, en daardoor het ontstaan va'n het eiland Koudenhoorn, een toe komstig recreatiegebied voor de Warmonders, die hierdoor tevens een betere toegang tot de Kager- plassen krijgen. Naast zijn politieke beslommerin gen is Tulp vice-voorzitter van de Stichting Eigen Woningbezit. Hij acht het oprichten van deze stich ting een belangrijke stap in het bestrijden van de woningnood, omdat nu allerlei mensen voor wie een eigen huis een te grote stap vormde, in de gelegenheid worden gesteld over te gaan tot aanschaf van een woning, waar door anderen weer hun plaats konden innemen. Zo bestaat een groot deel van de nieuwbouwwijk Endepoel uit ei genaar-bewoners, die voorheen huurders waren. Deze ontwikke ling heeft er zelfs toe geleid dat Warmond een tijd lang de unieke situatie kende dat er geen wo ningzoekenden waren. Door het zich wijzigende woongedrag, steeds meer mensen willen zelf standig wonen, is er nu wel weer een kleine lijst van woningzoe kenden, maar de gemeente kan toch in redelijke mate aan hun tegemoet komen. BAS VAN KLEEF Burgemeester Staab volleerd de eerste paal in de grond. WASSENAAR - Burgemeester Staab van Wassenaar heeft gis termiddag op het bouwterrein aan de Hillenaarlaan de eerste paal geheid voor de bouw van 47 bejaardenwoningen. De burge meester, gezeten in de cabine van de heimachine trok aan een han del en de paal, die zoals gebrui kelijk niet helemaal de eerste was, werd driftig de Wassenaarse bodem ingestampt. Toen het werk bijna voltooid was, werd een batterij luidknallende voet zoekers afgestoken om het be lang van deze plechtigheid te on derstrepen. Over dat belang werd daarna, in een van de bouwketen, gesproken door mr. A. van Vuure, voorzitter van de Wassenaarse Bouwver eniging, die dit complex zal uit voeren. Het is al weer wat jaren geleden dat in Wassenaar kon worden be gonnen met een complex wonin gen in de woningwetsfeer. Ook deze groep woningen heeft lange VOORSCHOTEN - Twaalf paarden, dertien honden, twee poezen, en twee geitjes, een vogel en wat cavia's toverden sporthal De Vliet- horst gistermiddag om tot een ééndag s-kinderboer der ii Ondanks de stromende regen kwamen tal van leerlingen van de Voorschotense lagere scholen hun huisdier laten 'keuren'. De Voorschotense dierenarts Westgeest (foto) trad als 'keurmeester' op. De dieren werden beoordeeld op hun verzorging en op de ver standhouding tussen het kind en zijn dier. De dieren die hierbij het best uit de bus kwamen kregen een 'lintje' Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, SPREEK UUR Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; open huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne. Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 14-17 en 21-24 uur. Stadhuis, PvdA-fractie, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architetekten winkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 19.30 uur. Apotheken tijd van voorbereiding geëist, maar dat lag volgens Van Vuure niet aan het gemeentebestuur, maar aan hogere instanties, "die nu eenmaal met moeilijke reken sommen plegen aan te komen als er in de sociale sector gebouwd gaat worden". Het complex van 47 woningen zal worden uitgevoerd in drie groe pen (clusters genaamd) met elk twee verdiepingen. Het zal 35 tweekamerwoningen omvatten, 8 driekamerwoningen, 4 aange paste woningen voor gehandi capten en 1 recreatieruimte. De verwarming van de woningen gaat plaatsvinden vanuit een cen traal ketelhuis. De woningen op de begane grond zullen beschik ken over een terras, voor de bo venwoningen is een balcon ge projecteerd. Bij de woningen komen parkeerplaatsen voor 22 auto's. Een huurprijs van de wo ningen zal rond de 450 gulden komen te liggen. WASSENAAR - De Wassenaarse politici raken niet uitgepraat over het huisvuilsysteem in de ge meente. De commissie financiën uit de Wassenaarse gemeente raad heeft gisteravond enkele kritische vraagtekens geplaatst bij de nota van burgemeester en wethouders, waarin een aantal wijzigingen in de regeling van het ophalen van huisvuil wordt voorgesteld (zie onze krant van maandag en gisteren). Een van de wijzigingen houdt in dat de vuilnisemmer afgeschaft zal worden. Dit vooral met het oog op overbelasting van het perso neel van de reinigingsdienst. Daarmee had de commissie geen moeite. Wijkcontainers Ook de voortzetting van het ge bruik van de "wijkcontainers" in bepaalde wijken van de gemeen te en een uitbreiding van dit sys teem in de nieuw te stichten wij ken "Ter Weer" en "Spinbaan" ontmoette geen bezwaren. Wel wees de heer Dijkstal er nog eens op dat de tevredenheid over dit systeem niet gedeeld wordt door de mensen die zo'n contai ner vlak bij hun huis hebben staan. Er wordt namelijk nogal eens iets naast die containers ge deponeerd en als het deksel niet goed wordt gesloten ontstaat stankoverlast. vraagtekens van de zijde van de commissie kwamen pas bij het voorstel om in de wijken in Was senaar-Zuid een proef te met de zogenaamde mini-contai- ners met een inhoud van 120 tot 140 liter, die eenmaal per week geleegd zullen worden. In die wijken beschikt een gezin ge middeld over 4 vuilnisemmers met een inhoud van 33 liter per emmer. De proef zou drie maanden duren en worden uitgevoerd op kosten van de leverancier van de plastic containers, die van wieltjes zijn voorzien. De 'commissieleden vroegen zich af of de bewoners 10.30-11.30 van die wijken toch uiteindelijk niet de voorkeur zouden geven aan de plastic zakken. Op verzoek van wethouder Caron dal dooar de technische diensten bekeken worden hoe de verhou ding van de kosten ligt tussen het invoeren van de nieuwe contai ners en het gebruik van plastic vuilniszakken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4 tol 11 augustus door ker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 's avonds 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg, Leider dorp, tel. 140131. Oegstgesst - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Th. Vriend, flat "De Hoo- ge Wei" 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur! ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag'en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag LEIDERDORP - De 59-jarige Antonie Anderlieste uil Schiedam is gistermiddag bij een auto-ongeval ver brand. Hij raakte door nog onbekende oorzaak van de snelweg Amsterdam-Den Haag af ter hoogte van Alberts Corner in Leiderdorp en botste enkele meters lager tegen een boom. De wagen vloog onmiddellijk in brand. De bestuurder zag geen kans meer op tijd uit de auto te komen. DEN HAAG - De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag mr. J. G. H. Suijver, heeft dinsdag drie jaar gevangenisstraf met af trek geeist tegen de 41-jarige J. O. uit Wassenaar. Hij achtte bewe zen dat O. op 9 mei de Hagena M Jan Tuinebreyer (51) van het le ven had beroofd door deze met een ijzeren voorwerp tegen en op het hoofd te slaan. Bij zijn "relatiek matige eis" wilde de officier er rekening mee hou den dat "de verdachte door het hinderlijke en agressieve gedrag van het slachtoffer" meerdere malen was lastig gevallen. Tui nebreyer zou onder meer enkele keren op O. zijn ingereden met zijn wagen en hem schriftelijk hebben laten weten dat hij zou worden gedood. Verdachte had volgens getuigen die dag zes tot tien maal op het slachtoffer ingeslagen toen die op de grond lag. Dat was gebeurt nadat verdachte had gemerkt dat Tuinebreyer hem in een auto ach tervolgde. Beide waren uitge stapt waarna een vechtpartij ont stond. De officier verwierp het beroep van raadsman van de ver dachte mr. K. W. P. Klaassen die sprak over noodweer Volgens de officier had verdachte rekening moeten houden met de moge lijkheid van een dergelijk conflict. Mr. Klaassen was het niet eens met de argumenten van de officier. Hij wees op de eerdere bedrei gingen van de kant van het slachtoffer."Er was alle reden aanwezig voor mijn cliënt om doodsbenauwd te zijn". Hij acht te opzet tot doden dan ook niet aanwezig en verzocht de recht bank het beroep op noodweer te accepteren. Uitspraak 22 augus tus. LEIDEN - De uitslag van de vis wedstrijd, georganiseerd door het viscollege "De Ruisvoorn", die zondag op de Braassemer- meer gehouden werd is als volgt: 1. A. Laterveer sr. aantal 35; ge wicht 3500; punten 7000 2. J. Nieuwenburg jr. 35; 3310; 6810.3. W. Ween ink 34; 3180; 6580; 4. S. Dubbeldam 31; 3420; 6520. 5. J. Sjardin 16; 2900 4500. 6. G.v.d. Berg 22; 2290; 4490. 7. Th. J. Vos kuil 17; 2580; 4280 8. A.J. van Donzel 19; 1620; 3520. 9. A. Later veer jr. 16; 1850; 3450. 10. D. van Ginkel 15; 1400; 2900. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement fl55,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2