Carter regelt topgesprek met Sadat en Begin Brezjnjev betuigt deelneming met overlijden paus Argentijnse politie Vindt' vermisten Honduras afhankelijk van maatschappijen VS Drukte in de rra Sfeer bij gesprek in Namibië is goed In september vindt ontmoeting plaats Minder armen in VS 'MJIfi WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 WINDHOEK (GPD) - „De heer Athisaari is een vriendelijk, in telligent en zeer tegemoetko mend mens", dat was de reactie van de Zuidafrikaanse admini strateur-generaal rechter M. T. Steyn na zijn eerste gesprek met de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Na mibië. Deze uitspraak, alsook de eerste stappfen van de speciale groep van de VN die zondag in Windhoek arriveerde, kenschet sen in elk geval het klimaat dat tot nog toe tussen de betrokken partijen heerst. Athisaari, een diplomaat van Finse afkomst, sprak gisteren met alle bij de onafhankelijkheid van Namibië betrokken partijen in Namibië. De laatste gesprekken vonden in de late namiddag in Athisaari's hotel in de buitenwij ken van Windhoek met verte genwoordigers van de verzets beweging SWAPO plaats. Vol gens Thlabanello, de secretaris voor publiciteit en informatie van SWAPO, werden verschillende verzoeken aan de Finse diplo maat overhandigd. Er vond geen discussie over de verschillende standpunten plaats. Thlabanello zei ook dat niet werd gesproken over Walvisbaai, aangezien Athi saari duidelijk had gemaakt dat behandeling van deze kwestie niet tot zijn huidige taak be hoort. SWAPO had wel aan de vertegen woordiger van de VN gevraagd om de registratie van kiezers, die reeds enkele weken geleden in opdracht van de administrateur- generaal Steyn was begonnen, te herzien. SWAPO is tegen de regi stratie omdat op geen enkele wij ze de identiteit van de kiezers werd vastgesteld. De vertegen woordigers van SWAPO protes teerden ook tegen de arrestatie van verschillende SWAPO-leden gedurende de laatste weken. De heer Athisaari had ook ge sprekken met de delegatie van het Namibian National Front on der leiding van de advocaat O'Lynn. Ook deze organisatie is tegen de tot nog toe doorgevoer de registratie van kiezers. O'Lynn had onder meer de volgende on derwerpen voorgelegd: een da tum voor de verkiezingen, een datum voor de definitieve onaf hankelijkheid van Namibië, het vrijlaten van politieke gevange nen door Zuid-Afrika en de ver spreiding van nieuws door een onafhankelijke radio-omroep. Tot nog toe wordt het nieuws ver zorgd door de Zuidafrikaanse Radio-Omroep, die een eigen redactie en zender in Windhoek heeft. In een eerste persgesprek ver klaarde Athisaari dat hij nog steeds bezig is informatie te ver zamelen en dat hij vermoedelijk vanaf vrijdag zal beginnen om verschillende plaatsen in het land te bezoeken. Hij wil zo spoedig mogelijk naar New York terug keren om een definitief rapport aan de secretaris-generaal, dr. Waldheim, te kunnen voorleg gen. Een gedeelte van zijn staf zal in Windhoek blijven. Het rapport zal niet worden gepubli ceerd. Familie van Letelier doet Pinochet een proces aan WASHINGTON (UPI) Familileden van de voormalige Chileense ambassadeur in Washington en een vrouw die in 1976 met hem vermoord werd, hebben gisteren bij de rechtbank van het district Columbia een aanklacht inge diend tegen de regering van Chili, vier functionarissen van haar voormalige geheime politie en vijf anderen die betrokken waren bij de moord. Er worden schadevergoedingsbe dragen van boven de 10.000 dollar geëist voor nabestaanden van Le telier, die een naaste medewerker was van de bij de militaire coup van 1973 omgekomen Chileense president Allende, en van Ronni Moffitt, een collega van Letelier op het instituut voor politieke wetenschappen in Washington. Beiden werden bij een bomaan slag in Washington gedood. De Britse bookmakers kunnen het niet laten: er wordt in Londen zelfs gewed over de komende opvol ger van paus Paulus de zesde. On der de Britse katholieken is hierover verontwaardiging ontstaan, maar de bookmakers verdedigen zich door te zeggen dat ze "er niets kwaads mee bedoelen" VATICAANSTAD (AFP/Reuter/ UPI) - De Sowjetrussische presi dent en partijleider, Leonid Brezjnjev, heeft in een telegram aan het Vaticaan zijn 'diepe deel neming' betuigd met het overlij den van paus Paulus. Dit heeft het Russische persbureau giste ren bekendgemaakt. „De verklaringen van paus Paulus de zesde ten gunste van de vrede, de ontspanning, de beëindiging van de bewapeningswedloop zullen niet worden vergeten door de mensen Van goede wil", aldus het telegram van Brezjnjev. De Cubaanse regering heeft giste ren bekendgemaakt dat er drie dagen rouw zal zijn i. v. m. het overlijden van paus Paulus. De officiële pers in Hongarije sprak zich gisteren lovend uit over de gestorven paus. Het politieke dagblad Magyar Nemzet schreef dat hem vooral dankbaarheid verschuldigd was voor zijn resul taten bij het verbeteren van de betrekkingen tussen het Vati caan en communistisch Oost- Europa. "Op dit gebied is in de afgelopen 15 jaar meer gedaan dan in de hele periode sedert 1945.". Paus Paulus had een waardevolle dialoog tussen rooms-katholie- ken en niet-gelovigen tot stand gebracht en de paus zelf had ac- en ontspanning. Ongetwijfeld heeft de r. k. kerk een grote paus verloren". De Tsjechoslowaakse communisti sche partijleider en president Gustav Husak zei in een telegram dat de "Tsjechoslowaakse socia listische republiek de bijdrage van de paus aan de zaak van de vrede, internationale ontspan ning en begrip waardeert". Tsjechoslowaakse kringen wezen er op dat het telegram van deel neming werd gestuurd ondanks het feit dat Tsjechoslowakije geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan heeft. De Chinese media hebben tot dus ver geen melding gemaakt van het overlijden vanjjaus Paulus de zesde. In officiële kringen in Pe king is geen enkele reactie ver nomen. De Chinese rooms-katholieken onderhouden sinds 1957 geen be trekkingen meer met het Vati caan. Zij erkennen niet het gezag van de paus. In de enige r. k. kerk die in de Chinese volksrepubliek open is, de "kerk van het zuiden" (Nantang) in Peking, verklaarde pastoor Sjih Joe-Koen, dat hij er over had horen spreken dat "de keizer van de religie in Rome" zo als de Chinezen de paus betitelen, zondag was overleden. "Wij zijn echter onafhankelijk. Er zullen hier geen plechtigheden zijn", voegde hij er glimlachtend aan toe. Steenhouwers zijn gisteren begon nen met het houwen van een wit marmeren graftombe voor de paus in de catacomben onder de Sint Pieter in Rome. De nis waar Paulus de zesde zaterdag, zes da gen na zijn dood, begraven zal worden, ligt vier graven verwij derd van de tombe van zijn voór- ganger, Johannes de 23ste, en naast het graf van paus Marcellus de tweede. In de catacomben on der de Sint Pieter liggen 18 pau sen en honderden martelaren be graven. WASRINGTON/JERUZALEM/ALEXANDRIË (Reuter/ AFP/UPI) - De Egyptische president Anwar Sadat en de Israëlische premier Menachem Begin zullen op 5 septem ber in het presidentiële buitenverblijf Camp David een gesprek hebben met de Amerikaanse president Jimmy Carter. Het wordt een riskante poging "een kader voor vrede" te vinden in het Midden-Oosten. De verrassende top, geregeld na een unieke persoonlijke bemid delingspoging van Carter, is ken nelijk de troefkaart van Washing ton in een uiterste poging de to tale mislukking van de directe Is- raëlisch-Egyptische onderhan delingen te voorkomen. De ont moeting is tevens een spectacu lair antwoord op de nadrukkelij ke wens van Egypte tot een veel actievere deelname van de Ver enigde Staten aan het vredespro ces. De Israëlische premier Begin heeft gisteravond de stap van Carter een moedig politiek initia tief genoemd, waarvan hij hoopt dat het de positieve resultaten zal opleveren die het Israëlische volk verlangt. Een topfunctionaris van het Witte Huis zij dat de president de gok heeft gemaakt „niet omdat de kansen op succes zo goed zijn maar omdat er zoveel op het spel staat, niet omdat de vooruitzich ten zo geweldig zijn maar omdat de risico's zijn toegenomen" Hooggeplaatste regeringsfunk- tionarissen en senatoren in Was hington, die tevoren door Carter van de komende top op de hoogte waren gesteld, benadrukten dat de president geen geheim Ame rikaans „vredesplan" bij de hand heeft, maar zuiver gokt dat zijn persoonlijke interventie een vonk van beweging kan doen ontbranden in de kwijnende vre desbesprekingen. „Verrukt" Uit bronnen in Washington werd vernomen dat Carter zijn verzoek aan de Egyptische en de Israëli sche leiders heeft gedaan in een met de hand geschreven uitnodi ging, die persoonlijk werd over gebracht door minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance. Vance was gisteren in Egypte en zei „verrukt" te zijn met de aan kondiging. In Jeruzalem noemde premier Begin het optreden van Carter een moedig politiek initia tief. "President Sadat en ik moe ten beiden de Amerikaanse pre sident erkentelijk zijn voor zijn moedig politiek initiatief. Ik ben blij dat president Sadat met de ontmoeting heeft ingestemd", aldus Begin, die zijn vakantie van een week had onderbroken om zijn aanvaarding van de uitnodi ging bekend te maken. De Israë lische leider zei dat hij afgelopen zondag met het topgesprek had ingestemd nadat Vance hem de persoonlijke boodschap van Car ter had voorgelezen "Ik breng mijn gelukwensen over aan de minister van buitenlandse zaken met het buitengewone succes van zijn missie", zo zei premier Begin. Risico "Voor Carter is er risico verbonden aan het beginnen van een derge lijke bijeenkomst zonder de ze kerheid dat ze zal slagen" zei de senator Alan Cranston van Cali- fornië, de tweede man van de Democraten in de Senaat. "Ik bewonder de moed van de presi dent. Rond de haard zitten, sa men eten, samen wonen, daar kan iets uitkomen". Senator Ri chard Stone, Democraat uit Flo rida, zei te hebben begrepen dat Carter voornamelijk als een „be middelaar" zal optreden om te helpen „de kloof te overbruggen" als Sadat en Begin het niet eens worden. Het topgesprek van Camp David vormt de eerste ge beurtenis waarbij Carter per soonlijk tussen Sadat en Begin zal hebben bemiddeld. Hij heeft met beide leiders wel verschil lende afzonderlijke ontmoetin gen gehad, waaronder ook op het afgelegen buitenverblijf in de Ca- toctin-bergen van Maryland. De eens zo veelbelovende Egyp- tisch-Israëlische onderhandelin gen, in gang gezet door Sadats bezoek aan Jeruzalem in de herfst van vorig jaar, begon in ja nuari te verslechteren toen Israël duidelijk maakte niet bereid te zijn de bezette westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook te ontruimen en niet van plan te zijn de vorming van een onafhanke lijke Palestijnse staat toe te staan. Sadat leek de besprekingen een dodelijke slag te hebben toege bracht met zijn aankondiging van een dag of tien geleden dat hij de directe onderhandelingen niet zou hervatten totdat Israël zijn standpunt over de bezette gebie den zou hebben versoepeld. Re geringsfunctionarissen in Was hington zeiden dat Carter be vreesd is, niet alleen voor een to tale mislukking van de onder handelingen zelf, maar ook voor de gevolgen van een dergelijke ontwikkeling, zoals de mogelijk heid van vergeldingsmaatregelen door Arabische olieproducenten. Waarnemers in Washington gelo ven dat de Amerikaanse actie, waarmee Carter nu zijn gehele prestige in de waagschaal heeft geworpen, de vredesbesprekin gen in het Midden-Oosten in elk geval over het dode punt heen brengt. In Egyptische regerings kringen meent men dat een mis lukking van de bijeenkomst op Camp David meer zal terugslaan op de president van Amerika, die het initiatief ertoe heeft geno men, en op premier Begin, dan op president Sadat. Men bevestigde daar gisteren dat Begin niets in houdelijks heeft aangeboden tij dens zijn recente besprekingen met Cyrus Vance in Jeruzalem. Noodweer eist mensenlevens Enorme ravage in Zwitserland en noord-Italiëwaar door de kracht van het water auto's en caravans op elkaar werden gewor pen en van de weg afspoelden. MILAAN (DPA/UPI) - Het aantal slachtoffers als gevolg van de overstromingen en aardver schuivingen die Zwitserland en Italië teisterden, is gisteren op gelopen tot twintig. Vermoedelijk het zwaarst getrof fen is de Noorditaliaanse pro vincie Novara. In het Ossoladal bij de Zwitserse grens zijn twaalf lijken geborgen. Tiental len mensen worden vermist. In het dal van Vigezzo, bij Ossola, overstroomde het water een camping. Een aantal kampeer ders wordt vermist. Aan de oe ver van het Lago Maggiore spoelden watermassa's auto's en tenten weg. Ook aan het Garda- meer werden kampeerders ge troffen. Een felle wind blies hun tenten omver. Op de Adriatische Zee werden talrijke boten door het zware weer overvallen. Een aantal verdween in de diepte, andere zochten snel een veilige haven op. Het noodweer werd veroorzaakt door de Sirocco, een hete droge wind die vanuit Afrika over de Middellandse Zee waait. Tegengehouden door de Alpen veroorzaakt deze zware regen- hagel en sneeuwbuien. Ook in Beieren en Oostenrijk heerst bijzonder slecht weer. Zware regenbuien, vergezeld van hagel, deden gisteren rivie ren buiten hun oevers treden. In Tirol en Vorarlberg ontstond veel schade. In het Stubaidal werden hotels door het water ingesloten. Helicopters hebben de hotelgasten geëvacueerd. BUENOS AIRES (AFP) - De publikaties van een lijst met de namen van 201 'terruggevonden' vermisten door de Argentijnse federale politie is sceptisch ont vangen door de organisaties van verwanten van vermisten, die ook op deze lijst weer geen enkele bekende naam hebben kunnen vinden. Een onderzoek door een van die or ganisaties, die beschikt over een lijst van meer dan drieduizend verdwenen tegenstanders van het Argentijnse bewind, heeft een volledig negatief resultaat opgeleverd. Geen van de door de politie genoemde 201 namen WASHINGTON (AFP)-Het aantal het hoe en waarom van hun ver dwijning en ook wil zij niets zeg gen over hun huidige verblijf plaats. "Wij hebben bevel alleen de namen door te geven, zonder verder commentaar", verklaarde de politie. In werkelijkheid zijn de door de politie zogenaamd opgespoorde vermisten, personen die een tijdje zijn gaan stappen, die een ongeluk hebben gehad, die hun geheugen kwijt waren, dron kaards of verslaafden aan verdo vende middelen, zo merkte men van goed geïnformeerde zijde in Buenos Aires op. Een aantal van hen was in ziekenhuizen of op een politiebureau terecht geko men, waar hun identiteit niet onmiddellijk kon worden vastge steld. komt in het register van die orga nisatie voor. De federale politie weigert meer in formatie te verstrekken dan de armen in de V.S. is in 1977 op nieuw verminderd, maar minder snel dan in 1976, aldus het minis terie van handel. het identiteitskaart van de 'terugge vondene'. Zij deed hetzelfde bij de publikatie op 12 april van een lijst met de namen van 232 perso nen. De politie laat niets los over de Het rapport zegt dat 24,7 miljoen Amerikanen, 11,6 procent bevolking, nog onder de grens leefden, tegenover 25 n joen in 1976 en 25,9 miljoen 1975. De arrnoegrens wordt gesteld op een jaarinkomen van 6.191 dollar in 1977 voor een gezin van vier personen. Het inkomen van de negers is nog steeds veel lager dan dat van de blanken. Vorig jaar was dat ge middeld 9.560 dollar. Van de ne gers leefden 31 procent vorig jaar onder de arrnoegrens, aldus het rapport. DEN HAAG (ANP) - De staatsgreep die maandagavond in het midden-Ameri kaanse land Honduras is gepleegd zal de ongeveer 2,5 miljoen inwoners van het land nauwelijks in beroering hebben gebracht. Het is immers al de 138e staatsgreep sinds de onafhankelijkheid in 1826. En ook tekenden militairen weer voor de regie. Honduras is een van de armste landen van Latijns-Amerika. Er is weinig land bouwgrond aanwezig, en daarvan is het grootste deel in handen van grootgrond bezitters. De meeste Hondurezen heb ben weinig of geen grond. De bevolking wordt ook nog herhaaldelijk getroffen aoor natuurrampen als orkanen en droogtes. Honduras is een van de bana- nenlanden. Dat wil zeggen dat de bevol king voornamelijk moet leven van de bananenexport. Deze is nog altijd gro tendeels in handen van de grote Ameri kaanse bananenmaatschappijen United Brands (vroeger United Fruit) en Stan dard Fruit. Op 22 april 1975 werd generaal Lopez Arellano bij een staatsgreep afgezet. Hij had smeergeld aangenomen van United Brands en dat ging een aantal min of meer vooruitstrevende militairen te ver. Generaal Juan Alberto Megar Castro nam de teugels in handen. Samen met 27 luitenant-kolonels nam hij het bestuur op zich en kondigde hervormingen aan. De grootgrondbezitters zouden wat van hun priveleges moeten afgeven en ook zou de enorme macht van de amerikaan- se maatschappijen moeten worden in gedamd. Toen boeren echter overgingen tot het bezetten van land grepen locale militaire leiders in samenwerking met de grootgrondbezitters in. Herhaalde malen werden boeren door militairen gedood. De illusies van de hongerige boeren waren daarmee snel verkeken. De enorme invloed van de Amerikaanse bananenmaatschappijen is door Melgar enigzins teruggebracht. De regering ging aandelen overnemen en schafte de belastingfaciliteiten voor de onderne mingen af. Ook werden twee havens en drie spoorweglijnen die in handen wa ren van de Amerikanen overgenomen. De Amerikaanse maatschappijen heb ben echter de bananenmarkt in de wes terse wereld in handen. Zij kunnen daarmee de Hondurese regering tot con cessies dwingen. De povere economie van het midden-Amerikaanse land heeft een ernstige knauw gekregen door de te rugloop van de bananenconsumptie in de westerse wereld. Voor de Hondure zen blijft er nu nog minder over. Ook het nieuwe militaire leiderschap, ge neraal Paz Garcia, luitenant-kolonel Al varez Cruz en luitenant-kolonel Zelaja Rodrigues, heeft agrarische hervormin gen beloofd. Of er iets van terecht komt is een tweede. WÊÊÊm MOSKOU. CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP/UPI) - Zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten hebben gisteren een ruim tevaartuig gelanceerd. Het Rus sische schip is afgeladen met voorraden voor het ruimtestation Saljoet 6. Het Amerikaanse vaar tuig is een satelliet die tot taak heeft de planeet Venus vanuit de ruimte aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het bevoorradingsvaartuig Voor uitgang 3 werd gelanceerd vanaf de Russische basis in centraal Azië. De Vooruitgang 3 zal aan leggen bij de Safjoet 6. Dit ruim- telaboratorium wordt sinds 17 juni bemand door de kosmonau ten Wladimir Kovalenok en Alexander Iwantjsenkov. Waarnemers noemen het opvallend dat de Voortuitgang 3 zo kort na de terugkeer van het vorige be voorradingsvaartuig is gelan ceerd. Pas een week geleden was het uitladen van de Voortuigang 2 voltooid. In welingelichte krin gen werd gezegd dat de voorra den in het jongste vaartuig, be stemd zijn voor de op handen zijnde ruimtevlucht van de So- joez 31. Een brullende vuurstraal gaf giste ren bij het Amerikaanse Cape Canaveral aan dat ook de Ameri kanen een nieuw ruimtevaartuig hebben gelanceerd. Deze satel liet, de Pioneer-Venus 2, zal vol gens plan in december Venus be reiken. De waarnemingen wor den verricht door ramen van diamant. In eerste instantie zou de satelliet maandag zijn afge schoten, maar op het laatste mo ment werd ontdekt dat er iets niet in orde was, zodat de lancering werd uitgesteld. Stug verloop besprekingen China- Vietnam HONGKONG (Reuter) - De be sprekingen tussen Vietnam en China over het probleem van de Chinezen in Vietnam, zijn gisteren stug begonnen. Op een persconferentie na de eerste gespreksronde keur den, de leiders van beide dele gaties eikaars standpunten in scherpe bewoordingen af, al dus het Vietnamese persbu reau (VNA). Niettemin verklaarden de twee bewindslieden te hopen dat de besprekingen succesvol kunnen worden afgesloten. Het kernpunt van de zaak zijn de 160.000 Vietnamezen van Chinese afkomst die sinds begin dit jaar uit Vietnam naar China zijn gekomen. Volgens Peking zijn deze men sen uit Vietnam gevlucht om te ontkomen aan een cam pagne van intimidatie en ver volging. Vietnam daarente gen zegt dat de vluchtelingen door Peking zijn opgehitst zich tegen het Vietnamese ge zag te keren en naar China te rug te keren. Kortgeleden kwamen de twee landen overeen besprekingen te beginnen om te proberen een oplossing te vinden voor de kwestie. De Vietnamese radio maakte gisteren melding van een kloppartij aan de grens met China. Chinese veiligheids beambten zouden aan de grenspost Bac Loean Chine zen uit Vietnam hebben op gestookt Vietnamezen te lijf te gaan met messen, stokken en stenen. Er waren 20 ge wonden gevallen, van wie tien ernstig. Onder de slachtoffers zijn een vrouwelijke arts die daar zie ken behandelde en verschei dene journalisten en fotogra fen. Camera's werden ver nield. De aanvallers zouden van China uit van wapens zijn voorzien.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13