LEIDSCH DAGBLAD Paus overleden na hartaanval vandaag Uitlevering van kaper gevraagd Paolus VI Ontsteltenis bij velen Ontmaskerde 5baron wist door te dringen tot Soestdijk MAANDAG 7 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35621 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VATICAANSTAD (AFP/UPI) - Duizenden mensen zijn vannacht en van morgen naar de pauselijke zomerresidentie gekomen om afscheid te ne men van de gisteren overleden paus Paulus VI. Over drie dagen wordt het stoffelijk overschot van de paus overge bracht naar de St. Pieter in Rome, waar het vier tot vijf dagen blijft opgebaard. De paus overleed gis teren aan een hartaanval, nadat zijn toestand door longoedeem was verergerd. De paus leed aan een gewrichtsaandoening en had last van bronchitis. Gistermor gen werd zijn toestand dusdanig dat hij zijn officiële verplichtin gen niet kon nakomen. De dood van de kerkvorst heeft over de hele wereld reacties van onstel- tenis teweeggebracht. De Ameri- Deze foto van de paus werd vori ge week zondag gemaakt, toen hij voor het laatst de traditionele zegen uitsprak. Af en toe regen Veel bewo tige. aan wind uit king en af en toe regen. Ma- 1 kust nu en dan krachtige vest tot noordwest. Mini mumtemperaturen circa 12 Graden, maximumtemperaturen omstreeks 18 Graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Westduitse terroristen wilden paus ontvoeren HAMBURG (Reuter) - West duitse guerrillastrijders wa ren in 1976 van plan paus Paulus te ontvoeren en zo de vrijlating van gevangen ka meraden af te dwingen. Dit heeft een voormalige West duitse terrorist, Hans-Joa chim Klein, in een vraagge sprek met het Westduitse tijdschrift Der Spiegel ver klaard. Klein zei dat hij de guerrillabe weging had verlaten na te hebben deelgenomen aan de overval op het hoofdkwartier van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende lan den, in Wenen in december 1975. Volgens hem hadden de Westduitse terroristen de paus een maand in het oog gehouden om de mogelijk heid van een ontvoering te onderzoeken. Het plan van de "Beweging van de tweede ju ni" was echter opgegeven, nadat de radicale Palestijnse leider Wadi Haddad had ge waarschuwd dat geen enkel Arabische staat asiel zou ver lenen aan iemand die de paus zou hebben ontvoerd. De 31-jarige Klein die sinds de overval in Wenen is onderge doken, had het gesprek met Der Spiegel in een geheime schuilplaats. Hij zei dat de paus zou moeten worden uit gewisseld tegen gevangen le den van zijn groep en van de Baader-Meinhoforganisatie. woordvoerder van het Witte Huis. De president noemde de paus een "duidelijk moreel ba ken in een woelige wereld" De Nederlandse regering heeft "met grote bewogenheid" kennis genomen van het overlijden. "Uitgaande van zijn diepe over tuiging aangaande de waarden van het menselijk leven heeft hij zich in de gehele periode van zijn vijftien jaar durende pontificaat in het bijzonder beijverd op het terrein van de strijd voor vrede in de wereld en voor vooruitgang van de nog in armoede levende volken Zijn heengaan kan dan ook niet anders worden gezien dan als een groot verlies voor de wereld", aldus een communiqué van de rijksvoorlichtingsdienst. De voorzitter van de Westduitse CDU, Helmuth Kohl, achtte de dood van de paus eveneens een droevig verlies "niet alleen voor de katholieke kerk, maar voor alle mensen van goede wil' Een geheel tegengestelde reactie kwam van de leider van de Fran se militante traditionalisten, pa ter Louis Coache, die fel gekant waren tegen het beleid van de paus: Deze zei: "Dat de Heer me delijden mag hebben met Paulus de zesde omdat hij door zijn zwakheid heeft toegestaan dat de ketterij van het modernisme in de kerk is binnengedrongen". De Tsjechoslowaakse omroep meldde het pauselijk overlijden als eerste bericht in de nieuws- zending. In plaats van de ge bruikelijke populaire muziek werden daarna werken van oude meesters ten gehore gebracht. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft vandaag de dood van de paus afgedaan in twee regels. Het bericht werd in de Sowjet- Unie meer dan 15 uur later be kendgemaakt dan in de rest van de wereld. Binnen vijftien dagen moeten de kardinalen bijeenkomen in conclaaf om een nieuwe paus te kiezen. Voor Nederland zullen daarbij aanwezig zijn kardinaal Willebrands en kardinaal Alfrink. (Zie ook pagina 7) het zomerverblijf van paus Paulus. De lichten met kunststof beklede VENSTERBANKEN tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend Vrouw bekent brandstichting DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft de afgelopen nacht de 30-jarige kinderverzorgster E.U. uit die stad ingesloten, die heeft bekend brand te hebben gesticht in het pension van het Leger des Heils op het Spui in Den Haag. De vrouw meldde zich bij de politie in Delft met de vraag hoeveel doden er waren gevallen bij de brand. Zij verklaarde brand te hebben gesticht in haar kamer op de derde verdieping van het pension met het doel het pand en de bewoners - met wie zij ruzie had - in vlammen te doen opgaan. De Delftse politie heeft de vrouw aan de Haagse recherche overge dragen. Een andere bewoner van het pension ontdekte de brand, waardoor erger kon worden voorkomen. SOEST (GPD) - Een man die door het voeren van een valse naam en valse titel probeerde door te dringen tot hofkringen in Soest dijk, is enige weken geleden door de politie ontmaskerd. Of hij vaak op het paleis is geweest, is niet bekend. De Rijksvoorlich tingsdienst: ,,De koningin zegt nooit wie zij ontvangt en hoe vaak". Vaststaat alleen dat de man, die zich uitgaf voor de psychiater ba ron David René James de Roth schild, maar in werkelijkheid De V. heet, op Koninginnedag een pasje heeft gekregen, waarmee hij zich in de omgeving van de koninklijke familie mocht op houden. De zaak kwam aan het rollen toen De V. bij de Soester politie een vergunning aanvroeg om ten be hoeve van het Wereldnatuur- fonds een feestavond te houden Daarvoor moest hij zich legitime ren, maar op een desbetreffende vraag van de politie zei hij: „Dat komt wel". Via de vriend van De V., de coutu rier Dicpeveen uit Soest, vernam de politie dat de man een Franse baron was. Op dat moment ging 8 Augustus n op: 6.12 uur; onder 21.18 u 10.55 uur; onder 22.55 uur e Katwijk om 6.3 Hoogwater t' uur, laag wal 16 PAGINA'S DEN HAAG/SCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse regering zal de Spaanse autoriteiten uitlevering vragen van 20- jarige Nederlander Paul G, die gisteren een DC-9 van de KLM kaapte. Gisteravond is reeds een verzoek tot voor lopige aanhouding van de man naar de Spaanse autori teiten uitgegaan. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie heeft dit vanmorgen desgevraagd meegedeeld. De uitlevering is mogelijk volgens het ka pingsverdrag van Den Haag uit 1970, dat mede door Spanje en Nederland is on dertekend. De kaper heeft gisteren tijdens de vlucht bijna alleen poli tieke motieven voor zijn daad aangevoerd. Dit deelde de gezagvoerder van de DC- 9, de 49-jarige H. G. C. Cloos- terman uit Badhoevedorp, gisteravond op Schiphol mee. Aan de kaping kwam een einde toen de gezagvoer der kans zag de cockpitdeur van het slot te halen waarna volgens een eerder opgezet plan de kaper door drie pas sagiers, onder wie de Wasse naarder Brand, kon worden overmeesterd. "De kaper zag er voor mij echt uit en ik heb hem dan ook als een professional behan deld," aldus de gezagvoer der. Voor de bemanning was dit de eerste kaping. De pas getrouwde stewardess, de politie ervan uit dat de vreem delingenwetten op hem van toe passing waren en dat hij zich dus binnen acht dagen bij de politie had moeten melden. Omdat hij dat had verzuimd, ging de politie hem zelf opzoeken, 's Middags vluchtte De V. over het balkon het huis uit, toen de politie bin nenkwam, 's avonds werd hij wel bij Diepeveen thuis aangetroffen en overgebracht naar het politie bureau. Tijdens het verhoor zei hij baron David René James de Rothschild te heten en psychiater te zijn. Toen de politie hem erop attent maakte dat het ten onrechte voe ren van de titels baron en psy chiater verboden is, zei hij: „Laat dat dan maar zitten". Uiteindelijjk bleek dat de man niet Rothschild, maar De V. heet, en dat hij niet uit Parijs komt, maar uit Dinteloord. Voor het opgeven van een valse naam en het dragen van een valse titel heeft hij een proces-verbaal gekregen. De V. heeft indertijd wel contact gehad met het Wereldnatuur- fonds over zijn plannen via een feestavond geld in te zamelen voor het fonds. Toen het WNF bij hem informeerde naar zijn exacte bedoelingen, liet hij niets meer van zich horen. Het Wereldna- tuurfonds heeft de contacten daarop verbroken, zo liet een woordvoerder vanochtend we ten. Ambtenaren praten niet met minister DEN HAAG (GPD) - De ambtena- renorganisaties kunnen volgen de week donderdag niet met mi nister Wiegel van binnenlandse zaken gaan praten over de bezui nigingsnota "Bestek 81". De vele vragen die de bonden daar vorige maand over hebben gesteld, zul len pas deze week worden beantwoord. De bonden vinden dat zij niet voldoende tijd hebben om deze antwoorden met de ach terban te bespreken. Paus Paulus leidde zijn kerk in een periode dat de wereld zich meer dan ooit vragen in ethisch en maatschappelijk opzicht stelde. De confrontatie van de oude ker kelijke waarden met de dagelijk se werkelijkheid werd steeds harder en uitzichtlozer. Voor de grote vragen van vandaag, de ar moede, de overbevolking, de on wetendheid, de rechteloosheid, zocht de overleden paus ant woorden in een traditioneel gebleven geloofsopvatting. Van de franje en overdreven aankle ding in de kerkelijke praktijk kon deze bescheiden man gemak- keijk afstand doen. Maar hij ver zette zich steeds weer in woord en geschrift tegen pogingen om ou de morele prioriteiten te herij ken. En zo bleek zijn grote zorg om de honger en menselijke ontluistering niet in één logisch concept te vatten met een gewij zigde benadering van conceptie van leven. Zijn encycliek "Humanae Vitae", waarin het ge bruik van de anti-conceptiepil en de meeste andere vormen van geboorteregeling werden ver oordeeld, versnelde een ver vreemdingsproces tussen hem en het kerkvolk in de meeste West- europese geïndustrialiseerde samenlevingen. Het gezag van de paus taande en er zijn aanwijzin gen genoeg dat hij zich dat reali seerde en eronder leed. Zijn bemoeienissen met de Neder landse kerkprovincie hebben waarschijnlijk ertoe geleid een toch al bestaande kern van on verschilligheid verder te doen gedijen. Daarbij kan men be paalde bisschopskeuzes noemen, maar meer in het algemeen ook de nadrukkelijk hiërarchische weg, waarmee het contact tussen Rome en het Nederlands episco paat onderhouden werd. Het élan van een zich vernieuwde kerk verdween en wat er voor in de plaats kwam, waren steeds obli- gater bijeenkomsten van pasto raal overleg, die vaak al in de pro cedure bleven steken. Natuurlijk zijn hiervoor wel meer oorzaken aan te wijzen, maar heel belang rijk daarbij was dat Rome als de dover werkte van alles dat aan geestdrift brandde en naar ver nieuwing hunkerde. De geschiedenis moet uitmaken of paus Paulus te veel ingekapseld was door de machtige Romeinse bureaucratie. Zijn carrière van kerkelijk diplomaat en oude vriendschappen zullen hem daarbij parten hebben gespeeld. Hij mistte de kracht om zich los te maken uit dat complexe beleids centrum met vaak tegenstrijdige belangen. Het is veelbetekend dat hij meer dan eens heeft ge zegd, dat zijn opvolger vooral een man moest zijn van kracht. Bij alle aarzeling die men zo kort na het overlijden van paus Paulus heeft bij het beoordelen van zijn betekenis, bestaat er op één punt geen verschil van mening: het was een man die hartstochtelijk streefde naar een wereld van vre de en zijn slinkende krachten juist hier met veel voortvarend heid benutte. Zijn uitspraken te gen geweld en oorlog (Vietnam!) hebben hun uitwerking niet ge mist, ook al zal het moeilijk ble ven hun preciese invloed op het verloop van de geschiedenis te meten. Leidsch Dagblad Qoen krant bazorgd? Bal dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Beeld van de persconferentie gisteravond op Schiphol de KLM. In het midden gezagvoerder Cloosterman, links stewardess co-piloot Raap. uitlatingen die hij in een vrijdag gepubliceerd inter view had gedaan. Het rustige vaarwater waarin de KNAU na een stormachtige periode terecht was gekomen lijkt nu weer flink te gaan kolken, want het conflict rond Van de Goolberg krijgt beslist nog een staartje. Andere trainers dreigen namelijk ook met opstappen. Overi gens waren de tegenvallende prestaties in Groningen na tuurlijk voor een goed deel te wijten aan het slechte weer. Rellen ook op Silverstone waar de GP van Engeland voor motoren werd verre den. De race in de 500 cc klas se werd vanwege de gestaag neervallende regen voortij- E. Jaekel-Oud uit Alphen, verklaarde dat de passagiers tijdens de ka- pingsvlucht in het geheel niet in paniek zijn geweest. "Een Nederlandse mevrouw die Spaans sprak heeft erg geholpen door de meren deels Spaanse passagiers toe te spreken en tot rust te ma- nen. zie pagjna 5 De nationale atletiekkam- pioenschappen die dit week einde in Groningen gehou den zijn stonden in het teken van tegenvallende presta ties en de rel rond sprint trainer Toine van de Gool berg. Deze werd door de KNAU op staande voet ont slagen naar aanleiding van nkomst van de eerder op de dag gekaapte DC-9 van Jaekel-Oud uit Alphen en rechts de dig afgevlagd. De grote kanshebbers voor de wereld titel, Roberts en Sheene, stonden toen beiden in de pits. Tot verbazing van ie dereen wees de organisatie Roberts als winnaar aan. Waarop Sheene van woede bijna ontplofte. Veel voetbalclubs kwamen dit weekeinde weer in actie. Eredivisieclub Volendam "kraakte" Rijnsburgse Boys. De Boys verloren met 5-0 PAGINA 9-12 Amerika zit met het Midden- Oosten in de maag PAGINA 6 Visserij pleit voor "rampen plan" PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1