Aanklacht tegen ex-leider Britse Liberale Partij Irak: "Niets met moord te maken Walvisbaai hoort bij Namibië VS willen met hulp aan HHl Syrië stoppen Filbinger weigert zijn ontslag te nemen Wegens poging tot moord ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 buitenland PAGINA 9 JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft toch besloten om door te gaan met de voorbereiding van een vreedzame regeling voor Nami bië. Over de Walvisbaai echter blijft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Bo tha, zich het recht voorbehouden om met een toekomstige onaf hankelijke regering van Namibië te onderhandelen. Botha wees echter ook opnieuw op de verkla ring van minister-president Vor- ster, die op 28 juli 1978 had ge zegd: „Walvisbaai is Zuidafri kaans grondgebied en geen be slissing van de Veiligheidsraad of enige andere instantie kan Zuid- Afrika daarvan beroven". Dat is weliswaar duidelijke taal, maar dat neemt niet weg dat van nu af aan Walvisbaai een nieuw internationaal probleem gaat worden, dat de wereld de volgen de jaren zal bezighouden. Er zijn nu al stemmen in Zuid-Afrika, die vragen - zoals indertijd bij het begin van de Tweede Wereld oorlog met de stad Danzig: „Is het de moeite waard te sterven voor Walvisbaai?". Het gaat om een soort tropisch Delfzijl, gelegen aan de rand van de Namib-woestijn. Een diep zeehaven met een rijtje kranen, een werf, enkele loods- en zee sleepboten en een reeks stinken de visconservenfabrieken. Geen aantrekkelijk oord, dit Walvis baai. De gehele enclave is onge veer 1200 vierkante kilometer groot, heeft ongeveer 5000 blanke inwoners, biedt werk aan 13.000 zwarte arbeiders en enkele dui zenden kleurlingen. Maar Wal visbaai is tussen Lobito in Angola en Kaapstad op Kaap de Goede Hoop de enige haven van belang aan de Atlantische Oceaan. Het is de vijfde belangrijkste haven binnen het tot nog toe door Zuid afrikaanse troepen beheerste grondgebied. 130 schepen komen per maand in Walvisbaai aan, ook vrachtschepen en vissersboten uit de communistische landen. Voor de kust van Namibië liggen namelijk uiterst belangrijke en vruchtbare visvangstgebieden. In handen van een Zuid-Afrika vijandig gezinde regering zou Walvisbaai zeker een pistool op Pretoria's borst gericht kunnen worden. Vast staat dat de Duitsers, die tegen het einde van de vorige eeuw Zuidwest-Afrika voor een stel geweren en goudstukken van de inheemse hoofdmannen koch ten, nooit in het bezit waren van Walvisbaai. De Engelsen, die in die tijd de Kaapkolonie onder hun controle hadden, zagen de Duitse indringers als een bedrei ging en stelden alles in het werk om zelfs een „voet tussen de deur" te krijgen. Z.y stuurden Ka pitein Richard Dyere met het En gelse oorlogsschip „Industry" naar Zuidwest-Afrika. Kapitein Dyere ging in Walvisbaai aan land en verklaarde op 12 maart 1878 de handelsnederzetting, het gebied en de haven van Walvis baai tot Engels grondgebied. De voor de kust liggende onbe woonde Penquin-eilanden wer den eveneens Engels. De proclamatie werd op 14 decem ber door de Engelse koningin Victoria geratificeerd en opge nomen in het zogenaamde „Bri tish Letters Patent". Daarmee kreeg de gouverneur van de Kaapkolonie het recht om thans officieel Walvisbaai bij zijn ge bied te voegen. De Kaapregering diende daarvoor een wetsont werp in dat op 25 juli 1884 door het parlement in Kaapstad werd aangenomen. Een maand latei- maakte de gouverneur de offi ciële proclamatie bekend. Van dit ogenblik af was Walvisbaai een deel van de „kolonie van het Kaap der Goede Hoop". Als zo danig werd de haven dan ook la ter deel van de Unie van Zuid- Afrika en uiteindelijk van de Zuidafrikaanse republiek. Na het einde van de Eerste Wereld oorlog werd de administratie van de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika door de volken bond aan Zuid-Afrika overge dragen. Gemakshalve besloot de Zuidafrikaanse regering later om Walvisbaai - dat, zoals uitdruk kelijk in de Volkenbond werd beklemtoond, niet tot het man- daatsgebied behoorde - admini stratief bij Zuidwest-Afrika te voegen. Van de zijde van de Vol kenbond werd dit besluit zelfs onrechtmatig genoemd. In 1977 plaatste de Zuidafrikaanse rege ring Walvisbaai opnieuw recht streeks onder administratie van de Kaapprovincie. Aan de juridische positie van de haven bestaat dus geen twijfel. Men moet zich echter afvragen wat de waarde is van grenzen, die zoals ook elders in Afrika door de koloniale mogendheden wille keurig en soms tegen de wil van de bevolking werden getrokken. Geografisch en etnisch behoort Walvisbaai bij Namibië. In Zuid afrikaanse kringen wordt intus sen van een overgangsregeling gepraat Walvisbaai wordt een in ternationale vrijhaven, waarvan Namibië zonder voorwaarden gebruik kan maken. Als de toe komstige ontwikkeling van de nieuwe staat verder vreedzaam verloopt - hetgeen nog af te wachten is - zou dit niet eens de slechtste oplossing kunnen zijn. Op de lange duur zal Zuid-Afrika zeker de haven teruggeven aan een welgezinde regering in Windhoek. Zeemeeuwen boven Walvisbaai storm in Zuid-Afrika. 'iteéÈfi-. fejfifc. diezelfde haven is het middelpunt van een politieke LONDEN (GPD) - Na alle gissingen en specula ties van de afgelopen weken is het Engelse La gerhuislid Jeremy Thorpe tóch in staat van be schuldiging gesteld. Ondanks zijn hardnekkige ontkenningen in het verleden, wordt de oud leider van de Liberale Partij nu officieel ver dacht van poging tot moord, samen met drie anderen, met wie hij een complot zou hebben gesmeed om het 37-jarige fotomodel Norman Scott uit de weg te ruimen. Norman Scott veroorzaakte des tijds grote beroering en op schudding in Engeland met zijn bewering dat hij en Jeremy Jeremy Thorpe Thorpe jarenlang een homosek suele relatie zouden hebben ge had. Met Jeremy Thorpe zijn ook zijn vriend en peetoom van zijn zoon Rupert, de 46-jarige David Hol mes, de tapijtenhandelaar uit ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls sdrss: S.v.p. In btoklettsrs Invullen! In leder vakje s Vakantieadres: NIET INVULLEN NIET INVULLEN H Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te vi overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nciMcn - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres Wales John LeMesuner en de 44- jarige nachtclubeigenaar George Deakin voor de rechters van in structie geleid. Zij moesten hun paspoort inleveren en ieder ruim f20.000 betalen om voorlopig op borgtocht vrij te kunnen blijven Op 12 september zullen zij op nieuw worden voorgeleid, en dat is dan aan de vooravond van de jaarlijkse grote Liberale wapen schouw. De ruim 20.000 gulden vormen iro nisch genoeg hetzelfde bedrag dat een ex-piloot de 33-jarige An drew Newton, zegt te hebben ontvangen als beloning voor het uit de weg ruimen van Norman Scott. Andrew Newton kwam met deze geruchtmakende ont hulling, nadat hij in de gevange nis een straf had uitgezeten voor het doodschieten van een hond van Scott. Zijn bewering dat het in feite niet om de hond, maar om Scott zelf had moeten gaan, sloeg als een bom in, en op een haastig belegde persconferentie deelde Jemery Thorpe hoogstpersoon lijk mee dat hij van het huren van Newton om Norman Scott uit de weg te ruimen, beslist niets af wist, dat hij Norman Scott geen kwaad hart toedroeg en dat tus sen hem en het fotomodel des tijds wel degelijk een hechte vriendschapsband had bestaan. Hij ontkende echter opnieuw en met grote klem de homoseksuele relatie. Onderzoek Vanaf dat moment is de zaak-Scott blijven boeien. De politie begon een diepgaand onderzoek, waar bij verschillende liberale voor mannen en sympathisanten, o.a. op de Bahama-eilanden en op Jersey, werden verhoord. Inten sief werd er ook gesproken met het oud-Lagerhuislid Peter Bes- sell, die nu in Californië woont. Jeremy Thorpe heeft de afgelo pen weken gezegd dat als hij in staat van beschuldiging zou wor den gesteld, hij er niet aan dacht om als Lagerhuislid af te treden Dit was ook zijn eerste reactie, nadat hij door de rechters van in structie op borgsom was vrijgela ten. Zolang het schuldig niet over hem is uitgesproken, heeft hij daar ook alle recht toe. Maar het is duidelijk dat er juist met het oog op de aanstaande verkiezingen in Engeland - de verwachting is dat die in oktober zullen plaatsvin den, dus vóór er van een even tuele rechtszaak sprake kan zijn - binnen de Liberale Partij druk op hem wordt uitgeoefend om zich in ieder geval voorlopig uit de di recte politiek terug te trek ken. Alleen het wrak van de Amoco Cadiz op de achtergrond herinnert nog aan de rampzalige gebeurtenis met deze ta\iker voor de kust van het F ranse Bretagne. Evenals vorige jaren trekken vakantiegangers er hier op uil om hun hengel uit te gooien. Of ze veel vis zullen vangenvalt te betwijfelen. De olie uit de tanker heeft onherstelbare schade toegebracht aan vogelkolonies en visstand. BEIROET (GPD) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft eerder deze week met een meerderheid (280 tegen 183 stemmen) een aanbeveling ge daan waarbij de Amerikaanse economische hulp aan Syrië, ter waarde van 90 miljoen dollar, met ingang van 1 oktober dit jaar wordt stopgezet, vanwege „de beschietingen door Syrische eenheden van de Arabische vre desmacht op de christelijke be volking van Libanon". De rege ring-Carter heeft al laten weten tegen dit voorstel te zijn en/in dien er geen compromis gevon den kan worden in het Congres, dan zal president Carter van zijn vetorecht gebruik maken. Waarom, zo kan men zich afvragen, zijn 280 Amerikaanse volksver tegenwoordigers zo onthutst over de gevechten tussen Syri sche vredesmachteenheden en christen-rechtse milities in het verre Libanon? In de eerste plaats moet de verklaring ge zocht worden in het bestaan van de zeer belangrijke lobby's in het Amerikaanse politieke systeem. De in invloed toenemende Arabi sche lobby (NAAA) heeft het kennelijk moeten afleggen tegen de zeer machtige joodse lobby in Washington. Israël is namelijk sinds een maand bezig met een wereldwijde actie om te voorko men dat „de Libanese christenen door de Syriërs worden uitge moord" (volgens premier Be gin). Vervolgens worden de Amerikaan- Van PLO-functionarissen BAGDAD(Reuter) Irak heeft giste ren ontkend ook maar iets te ma ken te hebben gehad met de VS handhaven betrekkingen met Bolivia WASHINGTON (UPI) - De VS hebben gisteren de Boliviaanse regering ervan op de hoogte ge steld de diplomatieke betrekkin gen met het land te zullen hand haven. Ze legden er wel de na druk op dat dit "noch instem ming, noch afkeuring" inhield van het nieuwe militaire regime. Eerder had de regering Carter haar bezorgdheid uitgesproken over de militaire staatsgreep die, eind juli, Juan Pereda Asbun aan de macht bracht. Pereda Asbun was als overwinnaar uit de verkiezingen tevoorschijn gekomen. Vlak na de verkiezin gen had de nationale kiesraad, na aantijgingen dat er bij de verkie zingen bedrog was gepleegd, de uitslag ongeldig verklaard op verzoek van Pereda en de oud president Hugo Banzer. Daarop was de staatsgreep gevolgd. moord, donderdag, op het hoofd van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) in Parijs. Het Iraakse persbureau citeerde een regeringswoordvoerder die had gezegd dat Irak zich niet be dient van dergelijke methoden. De woordvoerder gaf commentaar op een mededeling van de PLO volgens welke Irak verantwoor delijk zou zijn voor de moord op Ezzedin Kalak en Adnan Ham- mad, de correspondent van het Palestijnse persbureau in de Franse hoofdstad. De twee Arabieren die donderdag de PLO functionarissen hebben vermoord, hadden verklaard dat de Palestijnse leider in Bagdad Abu Nidal opdracht heeft gege ven tot de moord. Abu Nidal werd in 1974 door de PLO bij verstek ter dood veroor deeld, omdat hij opdrachten naast zich neer had gelegd. Sindsdien wordt hij er door de PLO van beschuldigd samen te zweren om de PLO-leider, Jasser Arafat te vermoorden. Vijf weken geleden heeft de PLO de Iraakse regering verzocht Nidal en zijn volgelingen uit te leveren, omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij de moord op de PLO- verte genwoordigers in Londen en Koeweit. Achmed Abbes Hassan Hamani, een van de twee Arabieren .die maandag een overval pleegden op de Iraakse ambassade in Pa rijs, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens poging tot moord, vrij heidsberoving, gijzeling en over treding van de wapenwet. se politici - of ze nu gevoelig zijn voor joodse c.q. Arabische druk of niet - geplaagd door de gewe tensvraag of de Syrische bedoe lingen in Libanon al dan niet op recht zijn. In elk geval is er een toenemend wantrouwen tegen Syrië te bespeuren in kringen van het Amerikaanse Congres en het Huis van Afgevaardigden. De NAAA heeft bovendien in haar „voorlichtingstaak" te kampen met een geweldige handicap: binnen de Arabische lobby in Amerika zijn de Libanese immi granten relatief zeer actief, en het geval wil dat 90 procent van de Libanese Amerikanen een christelijke achtergrond heeft. In deze kringen is men derhalve ge neigd een vertekend beeld van het Syrische optreden in Libanon te presenteren. De anti-Syrische actie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden zal een zeer nega tief effect hebben op de Syrisch- Amerikaanse relaties en dé Ame rikaanse belangen in de Arabi sche wereld in het algemeen. De 90 miljoen dollar kunnen de Sy riërs natuurlijk node missen, maar de gevolgen zijn eerder van politieke dan van economische aard: het zal Syrië verder in de armen van de Russen drij- Wat, zal president Assad zich afvra gen, heeft het voor zin nog langer op het Westen in te spelen? De Syrische leider heeft in de loop der jaren een steeds meer pro- Amerikaanse politiek gevoerd: na de oorlog van 1973 herstelde Assad de diplomatieke betrek kingen met Washington en ac cepteerde Syne de VN-resoluties 242 en 338 als basis voor een poli tieke regeling voor het Midden- Oostenconflict. Voorts was het in Amerikaans belang dat Syrië voorkwam dat de Palestijns-pro gressieve alliantie de Libanese burgeroorlog won. Op 16 mei 1977 bereikten de Syrisch-Ame- rikaanse relaties een hoogtepunt: Carter ontmoette Assad in Gené- ve en noemde hem „een groot leider". Amerika heeft Syrië nodig om een algehele vrede in het Midden- Oosten te bewerkstelligen. Als Washington de Syriërs in het vredesproces wil betrekken, dan kunnen ze dat moeilijk afdwin gen door de economische hulp aan Syrië af te snijden. Gezien de zich verhardende posities van Egypte en Israël, zullen de Ame rikanen vroeg of laat met hun ei gen vredesplan voor het Midden- Oosten op tafel moeten komen. Een oplossing voor de door Israel bezette Syrische Golan-hoogten moet dan ook aan de orde komen. Het zou een heel vreemde zaak zijn als er een Amerikaans em bargo tegen Syrië van kracht is juist op het moment dat de Ame rikanen proberen de Syriërs en de Jordaniërs bij het vredes overleg te betrekken. Het is in Amerikaans belang, wan neer de anti-Syrische motie vart het Huis van Afgevaardigden niet in concrete politiek wordt omge zet. BONN (GPD) - De fractievoorzitter van de CDU in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, Erwin Teufel, heeft gisteren vier uur lang geprobeerd minister president Filbinger over te halen zijn ontslag aan te bieden. Dit heeft Filbinger niet gedaan. Hij wil afwachten hoe de partij, die maandag in een speciale zitting bijeenkomt, over hem oordeelt, nu bekend is geworden dat hij bij nog een vierde doodvonnis in de oorlog was betrokken. Filbinger had dit, net als zijn betrokken heid bij twee andere doodsoor delen, altijd ontkend. Inmiddels is duidelijk dat de ex- marmerechter, die mag worden aangeduid als een „verschrikke lijke jurist", toch niet lang meer minister-president van de Duitse deelstaat Baden-Wuerttemberg zal zijn. CDU-secretaris-generaal Heinrich Geissler is gisteren naar Stuttgart gereisd en CDU-voor- zitter Helmut Kohl heeft vanuit zijn vakantieverblijf in Oosten rijk vele telefoongesprekken over de zaak-Filbingcr ge voerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9