Bonden erg boos op Britten Samenwerking ziekenhuis en wijken kan veel beter Vechtpartij na proces tegen de Heli's Angels Bewapeningvan politie weer ter discussie NAOVERRNAME CONCERN Transport LPG-LNG gevaarlijk Hollander na vijf weken Poolse cel terug Rapport brengt discussie op gang TWEELING VERZOEKT OPSPORING AGENTEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 AMSTERDAM (GPD) - Rellen en vechtpartijen luidden gisteren het proces tegen de acht Heli's Angels in Amsterdam uit, die overeenkomstig de eis van de of ficier tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werden veroordeeld. Alle acht Heel's An gels die in Amsterdam terecht hebben gestaan, werd het plegen van verkrachting van een Am sterdams meisje ten laste gelegd. Bij de straftoemeting heeft de rechtbank overwogen dat de als zeer ernstig gekwalificeerde ge pleegde handelingen het meisje - Marcelle - op brute en uiterst vernederende wijze hebben mis- bruikt. "Het optreden van alle verdachten heeft het meisje fy siek en psychisch letsel voor lan ge tijd toegebracht." grote verzameling Heli's Angels, was het hier volstrekt niet mee eens. Er werd geschreeuwd: "In hoger beroep,nu! Ze zijn on schuldig! Wat is er nou bewezen geacht? Helemaal niks. Laat die jongens met rust anders springen wij van het balkon af naar bene den. Is dat hier een democratisch land?" Op hetzelfde moment ontstond er een grote vechtpartij; de Belgi schejongen Alfons M., die bij de eerste verhoren tijdens de recht zitting zou zijn doorgeslagen, werd ineens door zijn medever dachten volledig in elkaar gesla gen. In allerijl toegeschoten be wakers hadden alle kracht nodig om hem uit de vechtende kluwen los te krijgen. Ook na afloop van het proces bleef het nog erg lang onrustig. Aan de achterkant van de rechtbank, waarvandaan de Heli's Angels teruggevoerd zou den worden naar hun diverse ge vangenissen, bleef een grote kluwen van hun op vrije voeten lopende soortgenoten rondhan gen, schreeuwend, lawaai ma kend. UTRECHT (ANP) - "Schandalig" noemen de voedings bonden FNV de manier waarop de Engelse concerns Al- lied Breweries en Lyons omspringen met de belangen van de 2500 werknemers van Lyons in Nederland. Allied Breweries neemt Lyons over, maar de voedingsbonden werden daarover gistermiddag pas via een telefoontje geïnformeerd, toen het bericht over de overneming al uren op de telex van het Engelse persbureau Reuter stond. "Het is zo langzamerhand het be kende patroon: vlak vóór het weekeinde en liefst nog in de vakantie komt dit soort beslis singen af", aldus een woordvoer ster van de voedingsbonden gis teravond. "De werknemers wor den afgescheept met het verhaal dat de overneming van de aan delen geen gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid". De voedingsbonden FNV wachten op nadere schriftelijke medede lingen van de directies van Allied Breweries en Lyons. Ze zullen in elk geval van Allied Breweries garanties eisen voor het in stand Amerikaans onderzoek: ROTTERDAM (GPD) - Bij een on geval met het vloeibare gas LNG kunnen tot op een afstand van maximaal 18 kilometer nog do den vallen. Dit zegt een Ameri kaans onderzoek over het trans port van gevaarlijke vloeibare gassen. De conclusies van het tot nu toe geheim gebleven Ameri kaans rapport over de mogelijke gevolgen van transport en opslag van LNG zijn volgens het Rijn mondbestuurslid A. van Dijk een versterking van het standpunt dat buitengaatse aanlanding van het Algerijnse aardgas en de op slag ervan op de Maasvlakte de voorkeur heeft boven de locatie Eemshaven. In het televisieprogramma Vara- Visie werden gisteravond de be langrijkste gegevens bekendge maakt over het onderzoek door de Amerikaanse geleerde Rosen- baum naar de mogelijke conse quenties van Liquified Natural Gas (LNG) In het rapport wordt aangegeven dat bij aanlanding van LNG volgens de huidige me thoden er bij een ramp tot op 18 kilometer afstand nog doden kunnen vallen. TNO ging onlangs uit van 11 kilometer bij een zoge naamd maximale ramp. Een ca tastrofale ramp is niet denkbeel dig als men beseft dat 85 procent van de ongevallen op schepen veroorzaakt worden door men selijk falen. Ondanks de vergevorderde heden daagse techniek is het volgens het rapport-Rosenbaum daarom niet mogelijk de risico's bij de aanvoer van LNG voor 100 pro cent uit te sluiten. Volgens ge committeerde Van Dijk zijn der gelijke veiligheidsgaranties het beste te realiseren op en voor de Maasvlakte. Een argument te meer is het feit dat er in het Rijn mondgebied al veelvuldig LPG, een vloeibaar gasmengsel van propaan en butaan, aangevoerd wordt. De risico's die aan het ge bruik van LPG verbonden zijn, doen niet onder voor die van LNG. houden van tenminste het huidi ge personeelsbestand. Ook wil len ze nadere informatie over mogelijk ongewenste overheve ling van kapitaal van de Neder landse bedrijven naar de houd stermaatschappij De Nederlandse tak van Lyons Ne therlands Holding BV, heeft in totaal 2500 werknemers in dienst. De Homburg Groep (vleeswaren) heeft vestigingen in Cuyk, Goor, Olst, Wijhe en Twello. De Bec kers Groep, die snacks maakt, heeft vestigingen in Deurne en Meijel. De Hooymeijer Groep be staat naast Hooymeijer in Baren- drecht uit Bussink in Deventer, AHO in Goirle en Haust in Am sterdam. De voedingsbonden FNV zullen nog nagaan of de fusiegedragsre gels van de SER van toepassing zijn. Die hebben naar hun me ning in ieder geval betrekking op de overneming van Nederlandse bedrijven. De woordvoerdster van de voe dingsbonden zei, dat de Neder landse industriebonden overi gens geen slechte ervaringen hebben met Allied Breweries. Dit concern laat zijn Nederlandse 'poot', Skol, zelfstandig werken volgens de hier geldende nor- Amsterdam (ANP) - Twee Duit se toeristen zijn gisteravond in Amsterdam gewond geraakt door de ontploffing van een kampeergasflesje. De explosie gebeurde om kwart over tien op een camping aan het Ijsbaan- bad. De Duitsers liepen brandwonden op aan armen, gezicht en onder rug. Ze zijn vervoerd naar het VU-ziekenhuis. De oorzaak is ondeskundig gebruik van de gasfles. De heer Zonnenberg, terug op Schiphol, vertelt zijn ervaringen c SCHIPHOL (ANP) - Na een verblijf van ruim vijf weken in een Pool se gevangenis, waaraan hij volgens zijn zeggen bijzonder slechte her inneringen heeft over gehouden, is gister avond de 49-jarige Am sterdammer W.A. Zon nenberg uit Warschau op Schiphol aangeko men. Zonnenberg werd op 26 juni op het vliegveld van de Poolse hoofdstad Warschau door de douane aangehouden omdat hij een partij van enkele dui zenden Poolse postzegels mee naar Nederland wilde nemen, 'i .onnenberg stond bij zijn arrestatie op het punt in het vlieg tuig naar Amsterdam te stappen. Afgelopen donderdag kreeg hij te horen dat hij op borgtocht werd vrijgelaten en dat hij, zonder postzegels, naar Ne derland kon terugkeren. Er zal nog wel een proces tegen hem worden gevoerd. Zonnenberg vertelde dat hij op 19 juni naar Polen was ver trokken, waar hij al eens eer der was geweest. Hij maakte de reis samen met de Amster damse postzegelhandelaar Willem Tieman. Hoewel het doel van de reis vakantie was, hebben de biede Amster dammers van de gelegenheid gebruik willen maken om postzegels te kopen. Zij koch ten volgens Zonnenberg ook zegels bij particulieren. Zon nenberg heeft zelf een post zegelzaak gehad. Een jaar of zes geleden is hij met deze handel gestopt. Over de totale waarde van de zegels die zij hadden gekocht, wilde Zonnenberg op Schip hol niet meer mededelen dan dat deze partij enkele duizen den guldens waard zou zijn. Het merendeel van de zegels had volgens Zonnenberg de handelaar Tieman gekocht. Op de vraag waarom Tieman niet was aangehouden, ant woordde Zonnenberg: "Hij had nauwelijks bagage bij zich. Hij liep voor mij en was eerder de douane gepasseerd. Ik kon hem na mijn aanhou ding niet meer waarschu wen" Volgens Zonnenberg moet ook Tieman, zij het een gering aantal, postzegels bij zich hebben gehad. Vöör1900 De grootste grief van de Poolse autoriteiten was volgens Zonnenberg dat hij de post zegels mee naar Nederland wilde nemen. Hij vertelde dat een paar honderd van de aan gekochte zegels dateerden van vóór negentienhonderd. "De Polen echter beschou- zen journaliste. wen zegels van vóór 1945 al als oud". Volgens Zonnenberg heeft hij niet uit de voorwaarden die hem door de Poolse ambas sade bij het aanvragen van zijn visum waren overhan digd, begrepen dat hij geen postzegels mocht uitvoeren. Na zijn aanhouding heeft Zon nenberg vier dagen in een ar restanten verblijf gezeten, waar hem een eerste kort ver hoor is afgenomen. "Daarna ben ik naar een gevangenis in Warschau overgebracht. Ik moest daar met drie Polen een cel delen van drie bij vier meter. Het hoofdbestanddeel van het voedsel dat ik kreeg, bestond uit warm water", al dus het relaas van Zonne nberg. De laatste week heeft hij door gebracht in het gevangenis hospitaal omdat hij een oog ontsteking had opgelopen, vermoedelijk als gevolg van zijn slechte lichamelijke con ditie. "Ik ben in die tijd tien kilo afgevallen", aldus Zon nenberg. Tien dagen na zijn aanhouding kreeg Zonnenberg contact met functionarissen van de Nederlandse ambassade in Warschau. "Zij hebben mij geweldig geholpen. Zij heb ben ook geregeld dat ik op borgtocht werd vrijgelaten" De Amsterdammer verklaarde dat voor zijn borgtocht onge veer vijfduizend gulden is be taald, nadat de Poolse autori teiten in eerste instantie om 20.000 dollar hadden ge vraagd. De Amsterdammer verklaarde dat het proces te gen hem over drie weken zou beginnen. "Maar zij hebben mij erbij verteld dat dat wel drie maanden kan worden" UTRECHT (ANP) - Voor een goed aansluitende verpleegkundige zorg is een goede samenwerking nodig tussen de verpleegkundi gen in de wijkverpleging en die in het ziekenhuis. Die bestaat nog lang niet overal. De Nationale Ziekenhuisraad en de Nationale Kruisvereniging hebben hu een rapport uitgebracht ("Continui- teit van de zorg, ziekenhuis-wijk verpleging") waarin ze aanbeve lingen doen om de overgang van thuis naar het ziekenhuis en om gekeerd te versoepelen. Steeds ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's bij foto wamsteker goed en snel! ■fWfYN Breestraat 29 Meer foto fT TOlO Le,den meer f.lm r(wwwamsteker Tei°" 120368 meer patiënten die in een zieken huis moeten worden opgenomen, krijgen te maken met voor- en na zorg thuis door een wijkver pleegkundige. Dat komt niet al leen doordat de mensen tegen woordig minder lang in een zie kenhuis liggen, maarook doordat de categorie bejaarden en chro nisch zieken in omvang toe neemt. In de ideale situatie verstrekt de wijkverpleegkundige informatie over een patiënt die naar het zie kenhuis moet rechtstreeks aan de hoofdverpleegkundige op de be trokken afdeling. In het zieken huis wordt dan na overleg tussen behandelend arts, verpleegkun dige, patiënt en naaste familiele den bekeken of verpleegkundige nazorg nodig en mogelijk is. In dat geval wordt daarover tijdig contact opgenomen met de wijk verpleging. Maar juist de informatieoverdracht laat nogal eens te wensen over. Een van de aanbevelingen in het rapport is dan ook, dat zowel zie kenhuis als kruisvereniging in hun organisatie iemand de spe ciale verantwoordelijkheid ge ven voor de onderlinge samen werking. Bij de kruisvereniging kan dat een functionaris zijn van de provinciale kruisvereniging, in het ziekenhuis de coördine rend hoofdverpleegkundige, het hoofd verplegingsdienst of de verpleegkundig directeur. Er zullen wel financieringsmoge lijkheden moeten komen voor het extra werk dat er in de zie kenhuizen en bij de kruisvereni ging moet worden gedaan voor de continuïteit van de zorg. Ook is er geld nodig voor het admini- AMSTERDAM (ANP) - De twaalf-en-een-halfjarige Bob en Her man Heymans uit Amsterdam hebben in het blad van de Neder landse politiebond de opsporing van twee agenten verzocht. De tweeling werd geboren op de trouwdag van prinses Beatrix en prins Claus. Op die voor Amsterdam zo roerige dag hield de vader van Bob en Herman 's ochtends op het Haarlemmerplein twee agenten aan, die er voor zorgden dat moeder Heymans met spoed naar het ziekenhuis werd gebracht. De twee jongens, die daar werden geboren, kregen de namen van de politiemannen: Bob en Hermanus. Ze willen nu graag eens kennis maken met de agen ten, die overigens zelf niet weten dat ze destijds zijn vernoemd. stratieve beheer van het centrale meldingspunt bij de kruisvereni ging dat de nazofgberichten van de ziekenhuizen binnen krijgt en doorstuurt naar de wijkver pleegkundige die de nazorg zal uitvoeren. De Nationale Kruisvereniging en de Nationale Ziekenhuisraad gaan het rapport op regionaal ni veau in discussie brengen. DEN HAAG (GPD) - Tussen 1970 en 1976 is volgens gegevens van het ministerie van justitie door de Nederlandse politieagent in to taal 1362 maal van het pistool ge bruik gemaakt. Daarbij werden 13 mensen gedood en 128 ge wond. In diezelfde jaren kwamen vier politieagenten door schoten om het leven en erden er veertien gewond. Als we de verhalen uit sommige politiekringen moeten geloven, hebben de betrokken agenten in die gevallen gebruik gemaakt van volstrekt ondeug delijke en gevaarlijke wapens. De laatste jaren komen op gezette tijden klachten in de publiciteit over de bewapeing van de politie. Het gaat daarbij niet zozeer om het feit van de bewapening zelf, maar om de kwaliteit daarvan. In diverse politietijdschriften wordt regelmatig uitvoerig ingegaan op die klachten, die zich vooral rich ten tegen het oude FN-pistool en sinds vorige week nu ook op de politie-karabijn. Vooropgesteld dient te worden dat elk schietwapen gevaarlijk is als het onoordeelkundig wordt ge bruikt. De klachten gaan er ech ter om dat de wapens, indien zij onverhoopt toch moeten worden gebruikt, gevaar opleveren voor de - onschuldige - omgeving, voor de agent zelf en bovendien die ermee wordt beschoten niet voldoende uitschakelt. Daarbij gaat het niet om het zonder meer doodschieten van een mis dadiger. Het „shoot-to-kill", dat in bijvoorbeeld de Verenigde Staten vaak wordt toegepast, kennen wij in Nederland geluk kig niet. De Nederlandse po litieagent heeft nog altijd de taak om een bedrijver van een misdrijf zo heel mogelijk aan de justitiële autoriteiten over te dragen. Maar volgens sommigen in politie land is het met de huidige bewa pening zeer wel mogelijk dat de getroffen misdadiger na geraakt te zijn in staat blijft om te vluch ten of zelfs nog enige tijd terug te schieten, daarmee groot gevaar opleverend voor zowel de poli tieman als de onschuldige om standers. Weinig goeds Het was de Utrechtse hoofdagent en wapenspecialist P. Hoeken dijk die vorig jaar al de knuppel in het hoenderhok gooide. In het "Algemeen Politieblad" be schreef hij het FN-pistool (dat in ontwerp dateert uit 1922) op ver nietigende wijze. „Er mag geen twijfel over bestaan dat het dienstpistool niet deugt en aan vervanging toe is. Men kan niet anders dan tot de conclusie ko men dat er weinig goeds is aan het huidige pistool, een conclusie die in de praktijk herhaalde ma len is bevestigd" Het wapen is verouderd, nogal sto- ringsgevoelig en omdat de Belgi sche FN-fabriek het niet meer le vert, raakt ook de vervanging van onderdelen in problemen. Een probleem dat overigens door de autoriteiten wordt onderkend. Een interdepartementale com missie van de ministeries van jus titie en binnenlandse zaken on derzoekt momenteel een aantal vervangers voor dit wapen. Een zonder meer kostbare zaak, die alleen daarom al geruime tijd zal vergen. In Nederland dragen on geveer 30.000 agenten van ge meente-, rijkspolitie en douane het oude FN-pistool. Aangezien een nieuw pistool op ongeveer 800 gulden per stuk komt, gaat het hier om een investering van 24 miljoen gulden. Op het minis terie van justitie wordt het pistool overigens nog als goed bruikbaar genoemd. Het is bepaald niet r7j dat het ding als het ware van slechtheid uit elkaar valt. Hetzelfde geldt voor de karabijn van de politie die vooral bij be wakingsoperaties - zoals bij gij zelingen, of van ambassades - wordt gebruikt. Hoekendijk publiceerde onlangs in alweer het "Algemeen Politieblad" een verhaal waarin nu ook de kara bijn het moest ontgelden. Dit wapen, de Amerikaanse .30 Win chester, dateert uit de Tweede Wereldoorlog en werd volgens Hoekendijk al door militairen af gewezen vanwege de storingsge voeligheid. Waar de kritiek van de klagers zich echter vooral op richt is de ge bruikte kogels. Volgens Hoeken dijk zijn de huidige kogels vol strekt ongeschikt. Zij zijn ge maakt met een harde neus en gaan zonder veel schade aan te richten door het lichaam heen. „Deze kogels brengen veel meer schade teweeg aan beenderen en organen. Zij doorboren inge wanden, organen en beenderen veel meer dan deformerende ko gels". Hij doelt daarmee op de kogels met een zachte ingedeuk te kop, die vervormen als zij in het lichaam komen. „Het is gebleken dat deformerende ko gels door het opstuiten een prop weefsel voor zich uit duwen waardoor ingewanden en orga nen vaak opzij worden gescho ven en niet fataal beschadigd worden", zo schreef de Utrechtse hoofdagent vorig jaar. Deze ko gels bleken zo de helft minder ernstige verwondingen te ver oorzaken. Daar komt volgens de deskundigen bij dat door het vervormen de energie-afgifte groter is waardoor de geraakte persoon - vanwege de „duw" - eerder is uitgescha keld. Bij de harde kogels ("vol- mantelkogels") is de energie-af gifte gering. In zijn verhaal over de karabijn geeft Hoekendijk het voorbeeld dat één karabijnschot zes achter elkaar staande mensen zou kunnen doorboren zonder de zekerheid dat de eerste voldoen de is uitgeschakeld. Een ander gevaar daarbij is dat de door schietende kogel op de straat of andere voorwerpen afketst en daardoor ongewild omstanders treft. In zijn artikel pleit Hoekendijk dan ook voor vervormende kogels. Dat zijn geen „dum-dum"-ko- gels, die in het lichaam als het wa re uit elkaar slaan, al wekt hij de indruk voor de karabijn - die veel meer in terreursituaties wordt gebruikt - wel vergruizende of fragmenterende kogels te willen gebruiken. Konijnenkeutels In politiekringen is men het overi gens bij lange na niet eens over de bewapening. Op de vergadering van de Nederlandse Politiebond zei een politieman eerder dit jaar dat de politie „met veredelde ko nijnenkeutels schiet". Maar aan de andere kant hebben enkele politiefunctionarissen de conclu sies van Hoekendijk fel van de hand gewezen. Hoekendijks pleidooi vooreen snel deformerende kogel betekent volgens de Amsterdamse wa pendeskundige, adjudant D. van Schaik, dat de kans op het doden van de verdachte wordt vergroot. „En een verdachte moet juist zo heel mogelijk in onze handen vallen". Nota bene Hoekendijks eigen hoofdcommissaris, C. van Does burg, wijst zijn conclusies af. „Een kogel die een verwoestende werking in het lichaam heeft vind ik ontoelaatbaar. Het is niet de bedoeling om de levenslamp van een misdadiger uit te blazen" Van Doesburg is het overigens wel met Hoekendijk eens dat pi stool en karabijn verouderd en aan vervanging toe zijn. Maar ge zien het toch al zo beperkte ge bruik dat ervan gemaakt wordt - daarvoor zijn strenge instructies - zal toch zeer weinig van echt gevaarlijke situaties sprake zijn. Het is daarom dat de meeste na druk dient te worden gelegd op de schietopleiding van de poli tiemensen. Het gaat erom dat zij weten hoe hun wapen te gebrui ken indien dat plotseling nodig is. De kalchten over de schietop leiding zijn legio. „De geoefend heid wordt op peil gehouden met ééns in de drie maanden vijftien patronen roosjesmelken", schreef onlangs een rijkspolitie man. Het gaat er bij een goede opleiding niet om van politiemensen schietgrage cowboys te maken. Het gaat er wel om hen zo te leren schieten dat ongelukken zoals vorig jaar, waarbij een politieman een per fiets vluchtende man doodschiet, voorkomen worden. Bij een getrainde politieman die weet wanneer hij wel en wanneer hij niet moet schieten zal zoiets niet gauw voorkomen. De Nederlandse Politiebond dringt daarom al jaren aan op een betere opleiding. Een opleiding die los moet staan van de speciale schiet en aanhoudingstechnieken die de nieuwe terreur- en arrestatie teams tegenwoordig leren. Deze gebruiken ook een veel zwaarde re bewapening, en kunnen even tueel zelfs van machinepistolen, scherpschuttersgeweren en pantserwagens gebruik maken. Dat is echter werk voor specialisten en dat is voor de gewone agent niet gewenst. Hoe zwaarder een politieman wordt bewapend hoe zwaarder ook de training moet zijn en hoe groter de risico's wor den dat een bepaalde situatie uit de hand loopt. De gewone po litieagent dient zich ook niet te spiegelen aan de zware bewape ning waarvan sommige misdadi gers zich bedienen. Hij is er in de eerste plaats om het publiek te dienen en de orde- indien nodig - en het liefst zonder geweld te handhaven. Of zoals commissaris Van Doesburg het zegt: „Zowel in de repressieve als in de preven- i tieve sfeer heb je veel meer aan een beter bezet politiekorps dan aan modern wapentuig. Ons stre ven zal er altijd op gericht zijn om het publiek zo „ontwapend" mo gelijk te benaderen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7