Woede en schaamte om foto Gastvrijheid KERKDIENSTEN SSBSBal Het was natuurlijk symbolisch bedoeld ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 «nwmvran Onlangs plaatste het tienmaal per jaar verschijnende blad "VANDAAR" - een gemeenschappelijke uitgave van de hervormde en gereformeerde Zending in Neder land - een foto van een blinde blanke Zuidafrikaan die wordt geleid door een zwarte landgenoot. Men ziet een welgedaan, zelfbewustheid uitstralend heer een paar passen achter zijn ietwat schlemielige begeleider aan lopen. Een stok die ze elk aan een uiteinde vasthou den verbindt hen. Onder deze foto zette de redactie van het zendingsblad: "Blind in Zuid-Afrika". De reacties van lezers waren behal ve talrijk ook zeer uiteenlopend. Zowel negatief als positief. Een bloemlezing uit de boze brieven: walgelijk, huichelarij, mislei dend, haatzaaiend, linkse propa ganda, communistisch, marxisti sche infiltratie. Een paar briefschrijvers liet weten hun bijdrage aan de Zending te zullen intrekken. Anderen wen sten van verder toezending van het blad verschoond te blijven. Er waren er ook die de redactie vroegen verontschuldigingen voor het plaatsen van de foto aan te bieden. Enkele reacties van de andere kant. dé foto van het jaar, "VAN DAAR" een goed blad, menson terende situatie, ik zou het niet kunnen, ik schaam me een blan ke te zijn. Niets gedaan Een verontschuldiging komt er niet. Wel was drs. H. Baas. een van de zeven redacteuren, bereid het "waarom" van de gewraakte foto toe te lichten. "Wij vinden dat er dingen gebeuren waarop we nooit genoeg kunnen wijzen, hetzij met woorden, hetzij met beelden. Die foto is natuur lijk symbolisch bedoeld.Het gaat niet om deze twee mensen. Wij willen aangeven dat velen die lei ding geven in Zuid-Afrika nog steeds blind zijn voor het lot dat miljoenen zwarten dagelijks on dergaan. Bovendien zijn ze van deze zwarte arbeiders afhanke lijk. Zonder hen zou de verdere ontwikkeling van industrie, mijnbouw en de grote land bouwondernemingen eenvoudig niet mogelijk zijn" Drs. Baas zit met een paar vragen, met name voor mensen die kri tiek op de Zuidafrikaanse situatie maar moeilijk kunnen velen. "Waarom mogen zwarten niet meedoen om samen de toekomst te bepalen van het land waarin ook zij leven en werken? Waarom hebben zij niet het recht, om zelf te bepalen waar zij willen wonen, waar zij willen gaan en staan, met wie zij willen trouwen en hoe zij zich kunnen verenigen in vak bonden en politieke partijen9 Waarom leven zij met de onze kerheid dat ze zonder enige grond voor drie maanden of lan ger in de gevangenis kunnen worden opgesloten?" Baas erkent dat er in Zuid-Afrika hier en daar wat veranderd is, maar aan de kern van de zaak. dat de zwarte naaste tot zijn recht komt, is in wezen nog niets ge daan. En nu de zwarte eindelijk voor dat recht opkomt, na jaren lang tot zwijgen gedoemd te zijn geweest, is het al te eenvoudig om dit met communistische agitatie- of neo-marxistische infiltratie af te doen. Drs. Baas verwijst nog naar het ver slag van het bezoek dat een dele gatie van de Gereformeerde Ker ken in Nederland dit jaar aan de blanke Zuidafrikaanse zuster kerk bracht, waarin letterlijk dit staat: "De kerk in Zuid-Afrika mag niet berusten in en nog minder zich vereenzelvigen met een bewind waaronder de blanke minderheid soeverein beschikt over het wel en wee van de meerderheid van de bevolking en haar hel recht ont houdt mee te beslissen over eigen woonplaatsarbeidsmogelijkhe den en toekomst. Wij zijn van oordeel dat de kerk. naar het evangelie van Jezus Christuszich moet stellen aan de kant van degenen wier rechten worden verkort of zelfs geheel worden weggenomen. Nog veel minder moet zij zich ertoe laten verleiden om, naar de maatsta ven van het heersende bewind ook haar eigen interne betrekkin gen met de niet-blanke leden te regelenhetgeen betekent dat zij aan zichzelf meer macht en auto riteit toeschrijft dan aan het Woord van God Splinter-balk Over het verwijt van sommigen dat wij in Nederland almaar zoeken naar de splinter in andermans oog (in dit geval de blanke broe ders en zusters in Zuid-Afrika) en de balk in eigen oog niet zien, wil Baas heel duidelijk zijn. "Door deze foto hebben wij zeker niet willen beweren dat wij hier in Nederland beter of rechtvaar diger zijn dan de blanke Zuid- afrikanen. Zowel in onze interne Nederlandse verhoudingen als in onze verhouding tot hen die in de rest van de wereld armoede en verdrukking lijden is veel on rechtvaardigheid. Wij willen ook onze welvaart hand haven en zijn maar spaarzaam be reid om wat we hebben met ande ren te delen. Wij werken, mis schien onbewust, direct en indi rect mee aan het in stand houden van machten in de derde wereld die armen en zwakken in hun greep houden. Wij doen ook mee aan een bewapeningsloop die miljoenen verslindt en daardoor onthouden wij aan anderen wat zij nodig hebben om in leven te blijven. Om dan nog maar niet te spreken van de vernietiging van miljoenen mensen en van de wereld, als deze wapens ooit ge bruikt worden. Wij slaan ons niet op de borst, maar we willen de blanke Zuidafrikanen en onszelf wel oproepen om vrede en ge rechtigheid te zoeken, in de naam van Jezus Christus" Discussies over Zuid-Afrika blij ven vaak steken in de academi sche vraag waarom altijd dit land het mikpunt van de internatio nale verontwaardiging en kritiek moet zijn. Baas: "Wij zullen de laatsten zijn om te ontkennen dat ook bij de zwarte Afrikanen onderling on recht heerst en onvrijheid. Oe ganda, Angola, Mozambique... Maar omdat blanke christenen in Zuid-Afrika zich beroepen op de bijbel om onrecht en geweld te rechtvaardigen, moeten wij hen in de eerste plaats, op grond van diezelfde bijbel, erop blijven wij zen dat dit niet kan en mag" De lezers van het gereformeerd-hervormde zendingsblad "VANDAAR" reageerden heel verschillend op deze foto van een blinde blanke Zuidafrikaan en diens zwarte begeleider. Het onderschrift "Blind in Zuid-Afrika" deed voor sommigen de deur dicht. "Walge lijk". "Ik trek mijn zendingsbijdrage in". Anderen bogen zich in schaamte. Beperkte vrijheid Een van de lezers van "VAN DAAR" schreef de redactie dat de bewuste foto eigenlijk niets bijzonders uitbeeldt. Het is heel gebruikelijk dat mensen blinden geleiden. Dat wij in Nederland daarvoor van honden gebruik maken betekent nog niet dat de zwarte Zuidafrikaan nu tot dier is verlaagd. En overal waar mensen blinde vrienden of familieleden leiden wordt vaak een stok daar voor gebruikt. Maar dat is voor drs. Baas de kern van het verhaal niet. Het gaat vol gens hem om de afstand niet in meters maar tussen twee werel den waarin elk van deze twee mannen leeft. En dié afstand blijft. 'Gelukkig trekken in Zuid-Afrika vele blanken zich het lot van hun zwarte naaste aan. Met gevaar voor eigen vrijheid zetten blan ken zich daarvoor in. Maar een feit is dat de Zuidafrikaanse rege ring juist daarom hun vrijheid beperkt. Zij worden gevangen genomen, mogen niet meer spre ken in het openbaar, niets meer publiceren, nauwelijks nog met iemand praten en vaak hun huis of woonplaats niet verlaten. De leiding in dit land wordt beheerst door angst, ook door angst voor mensen die geweld verwerpen als strijdmiddel om tot een ande re samenleving te komen" Baas ziet nog wel mogelijkheden voor Nederland om duidelijk te maken dat het in Zuid-Afrika om een wat hij noemt "rechtvaardige strijd" gaat. "Wij moeten blijven vertellen wat er werkelijk gebeurt. Ook kun nen wij de rol van de Nederlandse bedrijven en banken zichtbaar maken en aandringen op rechte verhoudingen in die bedrijven of op andere maatregelen" Elkaar nodig Meer dan honderd schriftelijke reacties kreeg de redactie van "VANDAAR'op de foto van de blanke blinde en de zwarte Zuid afrikaan. Dat de redactie om reac ties had gevraagd, maakt dit feit niet minder opmerkelijk. Het is een bewijs hoe Nederlanders ook emotioneel bij de kwestie Zuid- Afrika betrokken zijn. Het zou ons overigens niet verba zen als die brieven meer naar aanleiding van het wat cynische onderschrift dan van de foto wa ren geschreven. Het plaatje zelf zou zowel de sympathisanten als de veroordelaars van het Zuid afrikaanse politieke systeem nog wel iets kunnen zeggen. Dit: dat blank en niet-blank in dit land niet buiten elkaar kunnen. In het groot evenmin als in gewone menselijke verhoudingen. Maar wij geven toe dat dit wel de zacht ste betekenis is die men aan deze foto kan hechten. Het is de tragiek van Zuid-Afrika dat de erkenning van de waar heid elkaar elkaar nodig te heb ben tot zo totaal verschillende conclusies leidt, tot in de kerken toe, en dat een oplossing van de spanning tussen de rassen verder lijkt dan ooit. De standpunten worden alleen maar harder en dreigender. Velen lijken werke lijk blind te zijn voor de mogelijk rampzalige gevolgen. Zo'n situatie vraagt om zieners. Die heeft dit land. Maar zij moeten dan wel vrijuit kunnen spreken. En ook nog gehoor vinden. S.J. DE GROOT Banden verbroken. Ruim drie maanden nadat de synode van de Gereformeerde Kerken (in Lunteren) besloot steun te blijven geven aan het fonds van de Wereldraad van Kerken tot bestrij ding van het racisme, heeft het synodebestuur (moderamen) een brief gekregen van het bestuur van de blanke Nederduits Gere formeerde Kerk in Zuid-Afrika waarin officieel wordt meege deeld dat de banden tussen beide kerken zijn verbroken. Het Zuidafrikaanse kerkbestuur zegt in deze brief, geschokt te zijn dooar dit besluit van de Nederlandse synode. "Het is onbegrijpe lijk dat de Gereformeerde Kerken een fonds ter ondersteuning van terrorisme voor hun rekening kunnen nemen". Wie meent dat dit fonds slechts humanitaire doeleinden dient, is zo "klaarb lijkelijk naïef aldus het Zuidafrikaanse synodebestuur, dat men zijn argumentatie niet ernstig meer kan nemen. De zusterkerk had nog een andere reden om zich van de Neder landse kerk te distantiëren. Haar bestuur laakt ook de "halfhar tigheid van de gereformeerde synode inzake leerstellige dwalin gen". "Deze ontwikkelingen zijn het gevolg van een afkeurens waardige koers die de Gereformeerde Kerken de afgelopen jaren zijn gaan.varen". Diefstal In het Westduitse aartsbisschopdom München en Freising wordt sinds kort een campagne gevoerd tegen de toenemende diefstal len uit kerken. Aan de bezoekers van kerken wordt gevraagd, een oogje in het zeil te houden en verdachte handelingen in en om de kerk aan de pastoor of de politie te melden. Voor deze campagne is een aanplakbiljet ontworpen, dat aan alle kerkbesturen en pastoors in het bisdom is toegezonden. Het publiek wordt opgeroepen eraan mee te werken dat de kerken niet gesloten hoeven te worden en uitsluitend nog opengaan voor diensten. Sober De leider van de Jezuieten pater Pedro Arrupe (Rome) heeft alle religieuzen een sober leven van spaarzaamheid en tevredenheid aanbevolen omdat dit de grootste dienst is die zij op het ogenblik de mensheid kunnen bewijzen. Volgens Arrupe kan het voorbeeld van soberheid de voorwaarden scheppen voor de totstandkoming van vrede in de wereld. Want voor vrede is nodig dat eerst honger, ondervoeding en onder drukking verwijnen. Als de huidige verhoudingen zo blijven, zal de kloof tussen arm en rijk steeds dieper worden. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Ossendrecht H. Hoekstra Doetin- chem; aangenomen naar Barchem (Geld.) W. Bloemendaal Apel doorn. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Harkema H. J. van Dalen Zuidland, voor Sassenheim H. M. Dercksen Ede. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Kruiningen J.van Haaren Amersfoort, voor Emmeloord D. Rietdijk Vlaardingen. Gerefor meerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Terneuzen M. van Beek Opheusden. De doopsgezind-remonstrantse gemeente in Leiden ontvangt morgenochtend een aantal mensen in haar dienst (10 uur in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat) die hebben deelgenomen aan een in Oxford gehouden congres van de International Associa tion for Religious Freedom. Ds. W. H. Kuipers, doopsgezind pre dikant te Leiden, die pas terug is van een doopsgezind wereld congres in Amerika, gaat in de dienst voor. De komende drie weken wordt onze rubriek "geestelijk leven" verzorgd door redacteur Kees van der Malen. Gastvrijheid is een echt woord voor de vakantie. Mensen zijn wat los ser van hun eigen omgevingAl lemaal op pad. Wat zwervend van hier naar daar. En dan ko men we elkaar onderweg wel eens legen Het is niet vanzelfsprekend, altijd precies te weten hoe je met elkaar moet omgaan. Het is al moeilijk om te gaan met m ensen in je eigen vertrouwde leefkringetje. Maar het wordt nog moeilijker als je daarin andere mensen moet op nemen. Gastvrijheid. Ruimte voor anderen. Vrij zijn voor gas- In de vakantietijd lees ik meer in de bijbel dan anders. Je hebt dan als pastor meer ruimte door het weg vallen van lessen en vergaderu ren. Die bijbel nu leertje gastvrij te zijn. Ruimte te hebben voor de vreemdeling die zomaar langs komt, de voorbijganger. Er zijn voor anderen, het maakt het leven rijker en ruimer. Gastvrijheid brengt wat teweeg bij mensen. Abraham ontmoette drie mensen die voorbij wilden gaan. Kom binnen en eet,zei hij.Enzij mogen deelgenoot zijn van zijn leven Door deze ontmoeting wordt het leven van Abraham verrijkt. Hij weet nu dat hij een zoon zal krij gen. De profeet Elisa (boek Koningen) zwerft rond en krijgt een gastvrij onderdak. Hij mag deelgenoot zijn van het leven van anderen Ook het leven van deze mensen wordt er rijker van: zij ontvan gen een zoon Ik lees in het nieuwe testament, het eind van het Lucas-evangelie Twee mensen onderweg, op weg naar Emmaus. Jezus komt langs. Kom bij ons en eet mee, is de vraag. Hun dode bestaan, uit zichtloos omdat ze geen toekomst zagen, wordt omgezet in leven. Beker Mensen nabij zijn brengt leven Voor anderen maar ook voor je zelf. Dat geldt ook in het samen zijn van mensen in hun huwelijk Elkaar niet voorbijlopen. De an der geluk brengenDaarin zul je zelf ook geluk ondervinden "Een beker koud water". Dat is de titel van een boek. Over het gelo vig omgaan met kinderen. Om anderen - in dit geval kinderen - een plaats te geven in je leven Naast kinderen gaan staan. Hen niet maken tot voorbijgangers, tot lastige wezens die maar beter kunnen gaan spelen Een beker koud water, een bijbels begrip. Hel heeft te maken met gastvrijheid. Gastvrijheid voor buitenlandse werknemers. Maak ze niet tot ob jecten, tot werkkrachten van "voorbijgaande" aard. Gastvrijheid als openheid in men selijke omgangsvormen. Pas was ik in een restaurant in een van onze kustplaatsen. Er kwamen Duitsers binnen. De bestelling ging wat moeilijk. De manier van reageren van de omgeving was minderwaardig Gastvrijheid wil zeggen: meer doen voor anderen dan het gewone Verder kijken dan vader, moeder, zoon, dochter God komt tot ons door middel van mensen. Wie u opneemt, neemt mij op, zegt de Heer. Mensen kun nen een opdracht voor ons bete kenen. God komt ook nabij door ons tot zegen zijn. JOlsthoom, Leiderdorp (Dit is de eerste "overweging" van pastor J. Olsthoom van de rooms-katholieke parochie De Menswording te Leiderdorp in deze rubriek. De komende maanden zal hij om de veertien dagen een stukje schrijven.) LEIDEN - Hen- Gem.: Hoogl. kerk 10 ds Pannekoek, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. De Ruiter Ermelo; Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. v. Achterberg; Merenwijk 9.30 pastor Van Well; Bethlkerk Driftstr. 10 ds. Meijers; Bevr.kerk ZW 9 ds. Wagenvoorde; Vre- deskerk 10 dr. Bartels Amersfoort; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Zie kenhuis 10.15 ds. Bakker; Diac.huis 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest 9.30 pas tor Boshouwers, gez. dienst met eucha ristieviering. Geref. Kerk: Zuiderkerk 9 ds. Wilschut Haarlem; Oude Vest 10 en 7 dr. Rietveld Den Haag; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg; Bevr.kerk ZW 9 ds. Wagenvoorde; Groenhoven 10 ds. Koolstra; Merenwijk 9.30 pastor Van Well; Mierennest (Jeugdhaven, Mors weg) 10 hr. Kroon. Dolerende Noodge- meente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 ds. Lievaart Roodeschool, 5 hr De Waard Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Tijmes Amersfoort. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driflstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 prof. dr. Heering. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk straat 1): 10 ds. Kuipers. Baptistenge meente (O.Rijn 3): 10 dienst. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 evang. Verhagen Doorn. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. v.d. Keur. Evange liecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Leeflang, di. 8 hr. Zijlstra, vrijd. 8 jeugdsamen- komst. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30 Nieuw-Apost.Kerk (H.Rijndijk 24): zo. 9.30 en 4, wo. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J.Chr.v.d.Heiligen der L.Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevendedagad ventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 gesprek, 11 prediking. Oud Kath.Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath.Kerk (Vreewijkstraat): 10.30 Rooms-Kath. kerken: Merenwijk zat 7, zond 9.30; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45,12 en 6.30 Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30en 12: Haarl.str. zat. 7. zond 9.30,10.45.12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9 30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7 zond. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem 10 ds. v. Hoegee, 7 ds. Oostenbrug. Ridder kerk. Geref. Kerk: 9 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. v.d. Brink Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 stud. De Haan. R.K. Kerk. zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk mevr. ds. Van Ever- dingen Leiderdorp; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 ds. v. Harten Soest, 6.30 ds. Bogers; Mar.kerk 6.15 zang, 6.30 hr. v.d. Borg Baarn, open- deurdienst; G.H.kerk 9.30 hr. Stroo; De Bron 9.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Brons- geest Nieuwkoop; Ashram 9.30 mevr. ds. v. Kempen Amstelveen; Oudsh.weg 10 ds. Los Rotterdam; Sionskerk 9 30 ds. De Heer, 6.30 ds. Nap Hoog-Blokland. Geref. Kerk: Mar.kerk 10.15 hr. Tenyen huis; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Brink Enk huizen, 6.30 hr. Tenyenhuis; G.H.kerk 6.30 ds. v.d. Ree. Zie verder herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 9.30 br. Jaakke, 4.30 br. Scholma. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4, ma. 7 aug. 7.15 hr. v.d. Meer. Baptistenge meente: 10 evang. Leidekker, 6.30 ds v.d. Wetering. Noord (Sportlaan) 10 hr v.d. Brink. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v. Steenis. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R.K. kerken: Bon kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Pius- kerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. v.d. Berg, 6 ds. Gijsbertsen Gouda. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst, di. 8 aug. 7.30 ds. Elshout. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Kroneman Utrecht, 6.30 kand. v.d Berg; Salv. kerk 9.30 ds. v.d. Broek Vinkeveen, 6.30 kand. Plante; Bethl.kerk 9.30 ds. Baars Papendrecht, 6.30 ds. Roelofsen Zeist. Geref Kerk: 9.30 ds. Brink A.foort, 6.30 ds. Oliemans Hilversum. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 6.30 in geref. k. ds. De Leeuw, Maarn; De Stek 9.30 ds. Gaas beek O.geest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijk stra, 6.30 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v, Langevelde, 5 ds. Rietveld. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30 Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bouman Katwijk aan Zee, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Swierts Maassluis. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 7 in geref. k. ds. Rothfusz. Geref. Kerk: 10 ds. Bouma Hilversum, 7 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 stud. Van Atten. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10. IJ 30 en 12.45. Jozefkerk zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.. 10 dr v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem 9.30 ds. Koren- hof te Heemstede. R.K. kerk: zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. De Vos, 6 dr. Kamma te O.geest; Ontmoetingskerk 10 ds. De Groot Apeldoorn, 6.30 ds. v. Niel Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. Kapel Marinevliegkamp: 10.30 ds. Schepers, gezinsdienst. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N.Kerk 10 hr. De Vos Barneveld, 6 ds. De Vos; O.Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Vroegin- dewey; Ichtuskerk 10 ds. Schuurman, 5 ds. Hovius; Pniëlkerk 9.30 ds. Vroegin- dewey, 6 ds. Boer; Gr. v. Pr.school 10 ds. Kielder Kerkeveld; Hoeksteen 10 do- vendienst, 10 Duitse dienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vr. kerk 9.30 ds. De Vries, 5 dienst; Tr.kerk 9.30 ds. Snoey, 6.30 ds. De Vries. Geref. Kerk Vrijg. 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 8.45 ds. Meester A'dam, 7 kand. Horsman. Geref. Gemeente: 10, leesdienst, 7.30 ds. Mijnders Ridderkerk. Volle-Evang.Gem., openb. school Voorstr., 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: 10 ds. Klusener Breukelen, 7 in geref. kerk ds. Van Ieperen Bergsche- hoek. Geref. Kerk: 9.30 ds. Adonis Am sterdam, 7 zie herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Hoofd- str.kerk 10 ds. Honnef, 6.30 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 mevr. ds. Visser (L'dorp). Baptistengemeente: 10 br. Loiirens, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, avondmaal; camping 10.30 ds. Eveleens Veessen. Geref. Kerk: 9.30 ds Los, 7 ds. v. Santen S.heim, camping zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: dorpskerk 10.30 ds De Gelder; Pauluskerk 9 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Hemmes te O.geest. Geref. Kerk Vrijg8.45 ds. Simpelaar, 4.30 leesdienst Geref. Kerk Vrijg. Buiten V9:30 en 5. Chr. Geref Kerk: 10 en 4.30 stud. Vrijhof. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud. Ge rei'. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7 zond. 8, 9.30 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds Bronsgeest, 6.30 dr. Haitsma Woerden. Geref. Kerk: 9.30 kand Burger. 6.30 dienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 ds. Kok te Nijkerk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv Gem.: 9.30 ds. Stehouwer te Alphen, 7 hr. Barendrecht, gez. dienst. Geref. Kerk: 9.30 kand. Na- thanael, 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7 zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 3 ds. De Graaf Ede. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11 NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. v.d. Kooy, 7 hr. De Pater. Geref. Kerk (Woer- dense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK-Herv. Gem.: Voorstr. 10 kand. Teeuwen Leiden, 7 ds. Pannekoek Leiden; Hoofstr. 9 ds. Warnink, 10.30 ds. Keuning, 7 ds. Keuning; De Rank 10 en 5 ds. v.d. Plas Delft, 8 Duitse dienst. Geref. Kerk: herv. kerk Hoofstr. 9 ds. Warnink, 7 ds. Keuning; Vinkenlaankerk 9.30 ds. Warnink Apeldoorn, 7 ds. Warnink; st. kerk 11 hr. v. Duin; Sole Mio 9 hr. v. Duin. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - He™. Gem.: 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 9.30 ds. Frische Den Haag; Paulus kerk 10 ds. Knipscheer Epe; Gem.centr. 10.30 ds. Ter Linden, 7 ds. Huisman; v. Wyckerslooth 4.30 ds. Wagenvoorde. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, zie ook herv. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Mostert Zwammer- dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Schoenmaker. R.K. kerk: zat. 7, zond 8, 9 30 en 11.30. Remoijstr. Gemeente: 10 drs. Blaauw, Leiden. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; Maria Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. v.d. Velden Doorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 RIJNSBURG - Herv Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd; Bethel- kerk 9 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel. Ge ref. Kerk' Petrakerk 8.30 ds. Huisman, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9.30 dr. v. Oe- veren, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Warnink Noordwijk; camping 10 hr. v.d. Sande. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 kand. v. Egmond, 7 ds. Zo mer, in herv. Bethelkerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Timmers Harderwijk, 7.30 br. Zwarts Krimpen a.d. IJssel, evang.dienst. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7 zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem 9 ds. Keu ning Noordwijk, 10.30 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. De Groot Apel doorn. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 7 ds. Los Leimuiden. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr Klijnsma. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Beze- mer, 6.30 ds. v. Andel Capelle. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: hr. Van DEN Berg Buren, 6.30 ds. v.d. Bogerd Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 leesdienst. Kapel Marinevlieg kamp: 10.30 ds. Schepers, gezinsdienst. VOORHOUT - Herv. Gem 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: dorps kerk 10 ds. Ruitenbeek te Den Haag; Hulp en Heil 10 ds. Meijering; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; De Ark 10 jongeren- dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 dr. Masse- link R.dam. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Blokland R.dam. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerkzat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 8.45 en 10.30 ds. Van 't Veld Ede, 5 kand. v. Harten, 6.30 ds. Van Koo- ten Hillegersberg; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Van 't Veld, Imm.kerk 9.30 dienst, 7 hr. Drijver. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 ds. Modderaar, 5 ds. Land heer Zoetermeer; Ontm.kerk 10.15 ds. Modderaar. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gem..- 10 ds. Hooijkaas. R.K. kerk: Viktorkerk 10: Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 hr. Hoffe- naar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv.Gem.: Dorpskerk 10 ds. Hoekstra O.geest, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Wiersma; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Veldkamp Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. Ver- maat Vlaardingen. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v.d. Meulen Nijkerk; Zuid 10 ds. Gee- sink Sassenheim. Ned. Prot. Bond: 10.30 mej. ds. Heessels Utrecht. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lefeber, 6.30 ds. Hanemaayer, beiden Alphen. Geref. Kerk: 9.30 mevr. Jacobi A dam, 6.30 mevr. Sysling L.dorp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ten Napel Giessen-Oudekerk. Geref. Kerk: 9.30 dr. Mulder Amstelveen, 7 ds. Vollenhoven Amstelveen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETER WOU DE - Herv. Gem.: 10 dienst (in Ons Huis). R.K. kerken: Jans- kerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaar- kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijn dijk, Meerburg, zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Hen'. Gem.: 10 ds. Gall Den Haag, 6.30 ds. Mostert Geref. Kerk: 10 ds. Groeneveld Gouda, 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4