Auto hianchi A 11 NOTITIES MAKEN: GEEN PROBLEEM Dacia goedkoper KAE.PPEM>OOi Computer aan boord Renault 12 Volkswagen gaat nu eindelijk de Passat met dieselmotor uitbren gen. De wagen is allang geleden aangekondigd. Maar door het to taal onverwachte succes van de Golf-diesel is de introductie tel kens uitgesteld. De fabriek had de handen vol aan die Golfjes. Maar nu gaat het dan toch gebeu ren. Begin september kan de pers ermee kennismaken. Het zal nog tot eind van dit jaar duren alvo rens deze Passat-diesel bij de Nederlandse dealers in de show room zal staan. De dieselmotor van de Passat is de zelfde die in de Golf zit. Volgens de fabriek levert deze anderhalve liter dieselmotor van 50 pk ver mogen de volgende prestaties: acceleratie van 0 tot 80 kilometer in 13 seconden, top- en kruis snelheid van 142 kilometer per uur en een brandstofverbruik van 6,6 liter dieselolie per 100 ki lometer. De aankondiging van de komst van de Passat-diesel kwam gelijk met de bekendmaking van de wijzigingen die in de verschillen de Volkswagens voor het mo deljaar 1979 zijn aangebracht. Het meest opvallende nieuwtie is een snufje dat men in de VW Golf GTI kan vinden: een op de vacuum- meter gebaseerde verbruikme- ter. Tijdens het rijden in de hoog ste versnelling kan de bestuurder zelf op de meter aflezen hoe zui nig (of hoe duur) er wordt gere den. Van een verbruik van 6 tot 12 liter per 100 kilometer ofwel van één op 16,7 tot één op acht. De Golf 1979 heeft nieuwe bumpers gekregen, zoals de Passat en de Scirocco die reeds enige tijd heb ben. Het maakt de auto iets lan ger en biedt betere bescherming tegen kleine parkeerschade. De drie uitvoeringen van de Passat-diesel: met twee of vier deuren t een stationwagen. rr\ o o Door lr4D|JD Koos.Post O O Hoe vaak gebeurt het niet dat men op een parkeerterrein in de auto snel een rapport moet samenstellen of gewoon wat notities ma ken? Men zit dan bijzonder onhandig te schrijven met een bloc note op de knieën. Het bezit van een autotafel zal voor veel auto mobilisten die hun wagen voor beroepsdoeleinden gebruiken, geen overbodige luxe zijn. De tafel kan met één handgreep aan het stuur worden bevestigd. Dit accessoire past in elk autotype, of het nu een kleine sport auto of een grote vrachtwagen is. Het tafeltje is licht in gewicht, opklapbaar en is dus uiterst eenvoudig op te bergen. Het tafelblad wordt horizontaal gezet zonder het stuur of interieur te beschadigen. Het is vervaardigd van onbreekbaar kunststof en heel makkelijk schoon te maken. Verdere inlichtingen: Verbion BV, Winschoten (0597CM306) 'De Klepperdoos" gaat deze maand met vakantie .Maar in september komt deze jeugdboek weer terug. Wie nu wat opstuurt (verhalen, gedichten, moppen, fotootjes, vakantie-belevenissentekeningen, meningenis er bij de eerst volgende "Klepperdoos" als eerste bij. Louise Hogervorst (5 jaar), Dennenschans 90, Leiderdorp Stefan Donders (5 jaar) De Goejestraat 1 Leiden De Autobianchi A 112 is bepaald geen nieuwkomertje in de show rooms van de Fiat - dealers. Inte gendeel, het wagentje staat daar al zo'n kleine tien jaar. Dat is het mo del ook wel aan te zien. Het ver toont al wat klassieke trekjes. Daar heeft de zogenaamde "verjon gingskuur" die het kortgeleden heeft ondergaan ook niets aan kun nen veranderen. Zo dat al de bedoe ling is geweest. Er zijn inmiddels reeds 700.000 van deze autootjes verkocht en het ziet er naar uit dat zijn populariteit nog niet is uitge- Daarom heeft de fabriek het in hoofdzaak in detailverbeteringen gezocht. In de autowereld spreekt men dan van een "face - lifting", maar dat is een te weids woord voor de veranderingen die het aan zien van het wagentje nauwelijks hebben beroerd. Er zijn nog altijd drie versies leverbaar. De Normaal (f.9980) wordt volgens de Amster damse importeur Lang echter wei nig verkocht. De meest gewilde uitvoering is de door ons nu gere den Elegant (f.11.322). De "kracht patser" van het trio is de Abarth waarvoor men bijna veertien mille moet neertellen. Deze Abarth heeft een motor van 1050 cc inhoud, die met een vermo gen van 70 pk voor een topsnelheid van ongeveer 160 kilometer per uur kan zorgen. Zo hard gaat de A 112 E niet. Maar de naald op de snel heidsmeter in deze Elegant kan men toch nog wel boven de 140 krijgen. Dat is te danken aan de zwaardere motor die men erin heeft aangebracht (965 cc met een ver mogen van 48 pk). Merkwaardig genoeg is deze wat sterkere motor niet duurder in het benzineverbruik. Volgens de fa briek is hij zelfs zuiniger geworden. Men geeft op dat bij een gemiddel de snelheid van honderd kilometer per uur een benzineverbruik van eén op vijftien is te halen. En zo waar klopt deze fabrieksopgave met de werkelijkheid want inder daad hebben wij bij de benzine pomp een keer een op vijftien ge meten. Een andere keer kwamen wij niet zo hoog uit maar benzine verbruik wordt nu eenmaal in hoge mate bepaald door het gebruik van de wagen. In het kleine voorwielaandrijver- tje is van binnen gewoekerd met de ruimte. Als men de voorstoelen niet al te ver naar achteren plaatst kan men heel redelijk met twee perso nen achterin zitten. Het is ook niet zozeer de beperking van de been ruimte als wel de geringe hoofd ruimte die de inzittenden parten speelt. Echt lekker rechtop zitten is nauwelijks mogelijk. Maar dat zijn de beperkingen die men moet incalculeren bij de aan koop van zo'n klein wagentje. Zoals men ook weet dat de wielbasis be perkt is waardoor het geheel vrij levendig blijft. Maar de wagen ligt voortreffelijk op de weg, laat zich heel gemakkelijk sturen en de mo tor is niet overdreven kabalig. Alles bij elkaar: voor de beperkte omstandigheden aanvaardbaar comfort en uiteraard in de stad heerlijk hanteerbaar. Wat minder voor de lange afstanden geschapen. Maar dat weet inen nu eenmaal als men zulke afmetingen koopt. Rudy Vooys jaar), Hoorncslaan 423, Katwijk aan Zee Redactie: Het is voorlopig alleen in Amerika te verkrijgen: een elektronisch toetsenbord in een auto. In de Cadillac Seville om precies te zijn. In dit slagschip van General Mo tors kan men een computer krij gen die de bestuurder infor meert over het gemiddeld brandstofverbruik en het ver bruik op elk moment, de gemid delde snelheid, de tijd, het toe rental van de motor, de tempe ratuur van de koelvloeistof, en de elektrische spanning, maar ook over de sinds het vertrek verlopen tijd, de afstand die nog moet worden afgelegd en ten slotte het vermoedelijk uur van aankomst. Volgens de hoofdingenieur van Cadillac is deze zogenaamde "trip-computer" nog maar het begin van een serie nieuwe toe passingen van de automobiel boordcomputer. Roemenië maakt al een jaar of tien auto's die de naam Dacia dragen. Uiterlijk haast niet te onder scheiden van de Renault 12. In feite is het ook zijn tweeling broer. Want tussen de Renault- fabrieken en Dacia bestaat een band vergelijkbaar met die tus sen Fiat en het Russische merk Lada. De Dacia is sinds kort ook lever baar in ons land. Hij wordt geïm porteerd door Englebert in Voor schoten. De standaard-uitvoe ring van de Roemeense auto is merkwaardig genoeg completer dan die van de Renault 12 TL. En de wagen is nog goedkoper ook. De Dacia kost namelijk 12.995 gulden terwijl men voor de goed koopste Renault 12 een bedrag van 13.575 gulden moet neertel len. Waar de verschillen zitten kunnen we nu nog niet zeggen. Daarvoor was onze kennisma king destijds te kort. Vaak name lijk blijken de Oosteuropese wa gens over andere rij-eigenschap- pen te beschikken dan vergelijk bare Westerse auto's. De Dacia is ook leverbaar als com binatiewagen. De prijs daarvan bedraagt 14.100 gulden. En dat is ook weer een dikke duizend gul den beneden de prijs van de Re nault 12 TL combi. De Dacia be schikt over een voorruit van ge laagd glas, achterruitverwar ming, verstelbare koplampen, voorstoelen met hoofdsteunen (traploos verstelbaar) en voor de Combi ook over rembekrachti- ging. Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25