'Alleen op Majorca ben je zeker van de zon ■ff ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 De man staat achter in de hoek van de speelhal voor de gun- fighter-automaat en iedere keer als de tochtdeurtjes op het scherm open gaan ver krampt hij en sleurt furieus aan de trekker van het pistool. Hij is geagiteerd en wil het te goed doen, want op het scherm waar een cowboy met een nog rokende colt in zijn hand zich omkeert verschijnt de opmerking 'you're dead' 'Schade' zegt de man en lacht wat verontschuldigend naar de omstanders. Zandvoort zomer 1978. Tot op een behoorlijke afstand vol gen je de geluiden van de speelhal, het geratel van de automaten, geknal, explosies en het fluiten van de bom men. Je hoort ze tot aan het einde van de Kerkstraat. Zandvoort lijkt bezaait met speelautomaten-hallen, de verdoving van de flipperkast. Het is trouwens redelijk druk in het dorp en dat mag ook wel. Nog geen tien dagen ge leden leek de zomer te ver drinken in een voortdurende regenbui, die pas na een week of drie ophield. Mensen die het kunnen weten zeggen, dat de schade nog wel meevalt, als de zon in de rest van het zomerseizoen maar blijft schijnen. Maar daar ziet het niet naar uit. 'Een verloren zomer", noemt de ober van een café in de Hal testraat het seizoen 1978. Een drama voor Zandvoort waar dertig percent van de be roepsbevolking direct en veertig percent indirect af hankelijk is van het toerisme. Je kunt je betere omstandig heden voorstellen voor het feest rond het honderdvijftig jarig bestaan van de bad plaats Zandvoort. Voorbij de speelautomaten-hal in de richting van het strand ligt naast het Casino het bo tenhuis van de reddings maatschappij. De deuren staan wijd open en voor het gebouw worden prentbrief kaarten verkocht. De loods lijkt volstrekt nutteloos. Om met het reddingsvloot bij de zee te komen moet je name lijk een bijna onbegaanbare weg nemen tussen de flats door en dan langs één van de 32 strandtenten, die op het zeven kilometers lange strand van Zandvoort zijn gestouwd. Strandtenten, keurig ge schilderde glazen hokken, etalages, waar het merendeel van de dames zich met zicht bare graagte van het boven stuk van hun zwempak ont doen. Schuin achter het botenhuis aan het begin van de Hoge- weg staat de watertoren, ge durende vele jaren het hoog ste punt van Zandvoort. Het Bouweshotel torent daar nu echter ruimschoots bovenuit. Voor de toren hangt een groot bord waarop staat aangekon digd dat je bovenin een res taurant vindt, maar ook Bou- wes heeft op de bovenste eta ge van die hoteltoren een kanjer van een eetzaal laten aanleggen. "Ach, het bijt el kaar niet" hoor je de mensen zeggen. Het lijkt een leugen tje om bestwil. Groot badhuis In het dorp hangen in een aantal etalages foto's van het oude Zandvoort. Reproducties van nostalgische prenten. Hoek jes, straten en gebouwen, doorkijkjes, zoals die er nu nauwelijks meer zijn, het ou de tramstation, de watertoren en de hotels die door de Duit sers in oorlog zijn gesloopt en nic1 te vergeten het Groot Badhuis, waarmee honderd- vijftig jaar geleden alles is be gonnen In 1818 werd in Scheveningen het eerste Nederlandse bad huis geopend. Tien jaar later, in 1828, volgde het Groot Badhuis in Zandvoort toen de Zandvoortselaan tot aan het strand werd doorgetrokken. Baden in zee of in de warm waterbronnen was een mo dernisme, een modegril uit sluitend bestemd voor de rij ken. En zo stortte de Europe se adel zich met tot even bo ven de enkel ontblootte voe ten in het water Maar wie denkt dat de badhui zen of de kuurhuizen thera peutische gemeenschappen waren komt bedrogen uit. Vi chy, Baden-Baden, Chaud- fontaine waren plaatsen waar de elite zich veel meer met el kaar en veel minder met pootjebaden bezig hield. En datzelfde gold voor Zand voort. Alhoewel in onze bad plaatsen in die tijd de goede zeden ongetwijfeld wat na drukkelijker werden nage leefd dan in bijvoorbeeld het decadente Vichy. Zandvoort was in die tijd niet meer dan een gehucht, ge bouwd ergens aan een gat in de duinen. De bewoners leef den van de visvangst en van de aardappelen uit de duin- grond. En elke dag trokken de vissers er op uit, in hun bom schuiten die zo plat waren dat ze met gemak op het strand konden worden getrokken. Als ze terugkwamen werden ze- opgewacht door de vrou wen, die de vis in manden op hun rug naar Heemstede brachten en zelfs naar Haarlem. In de duinen verschenen meer hotels, het aantal strandbe- zoekers schoot omhoog en met het verdwijnen van de bomschuiten van de stranden van Zandvoort namen de verhuurinrichtingen van strandstoelen en de kleed hokjes toe. Zandvoort groei de. Er werden woningen ge bouwd en winkels, er kwam een spoorwegstation, de blauwe tram ging op Zand voort rijden waardoor het strand bereikbaar werd voor de dagjestoeristen uit Am sterdam. Baden in zee werd Als het zonnetje schijnt zoeken nutienduizenden verkoeling op het Zandvoortse strand een toeristische attractie, Zandvoort een volksbad plaats van de eerste orde. En Louis Davids zong "We gaan naar Zandvoort aan de zee" Na de oorlog zo omstreeks 1947 kwamen de eerste buiten landse toeristen terug en in Zandvoort pakte men de draad weer op. Er kwam een nieuwe watertoren, nieuwe boulevards, aan de andere kant van de spoorbaan wer den de eerste nieuwbouwwo ningen neergezet en Bouwes kwam naar Zandvoort. Nu staat die naam dwars over Zandvoort geschreven. De tijd waarin men achter Zand voort tussen haakjes het woordje "bad" schreef om verwarring te voorkomen met het verderop gelegen plaatsje Santpoort eindigde toen. Vissersdorp De boulevard en de Haltestraat ligt het oude vissersdorp, een conglomeraat van huisjes, dat ooit eens schijnbaar wille keurig in elkaar is gemetseld. Door Wim Scheurer Van een rooilijn is geen spra ke en elke logica in het stra- tenpatroon ontbreekt. Het sterke verval dwong het ge meentebestuur maatregelen te nemen. Er kwam een ambi tieus plan, dat het vissersdorp moest veranderen in een toe ristisch Mekka van pleintjes, winkeltjes, bistro's en wonin gen. Eén miljoen gulden was er voor beschikbaar. Met de aankoop van de panden ging echter zoveel tijd en geld verloren, dat het plan onuit voerbaar werd. En nu worden er woningen gebouwd. Keu rige villa's en herenhuizen, recht toe recht aan, een woonwijk, zoals je die overal kunt aantreffen. Het vissers dorp, een van die zeldzame stukjes authentiek Zand voort, verdwijnt onder de rupsbanden van de bulldo- Op de boulevard achter het Dol- flrama zit een echtpaar. Hij is een eind in de zestig, zij wat jonger. Elke dag als het weer het toelaat zitten ze 's mid dags op dat bankje, vertellen ze. "Een mooi dorp, Zand voort,"zegt de man. "Kijkt u maar eens naar de Hogeweg, achter het politiebureau en aan de andere kant achter die hotelletjes. Daar heb je van die straatjes die je nergens anders vindt. Of de Kostver- lorenstraat en dat wijkje daar tussen de oude trambaan en de Haltestraat. Wij wonen hier al zo'n veertig jaar. We hebben het allemaal meege maakt, die veranderingen Kijk - hij wijst achter zich naar Bouwes - dat was er al lemaal nog niet en dat ook niet - en hij wijst naar het winkelcentrum aan de boule vard en het Casino. Dat is mooi voor de toeristen, maar die komen alleen maar in de Kerkstraat en in de Halte straat, de Zeeweg en hier in de buurt van de .boulevard." Een groep jongens met schaatsborden passeert lui druchtig. Ze lopen naar het einde van de boulevard, waar de weg sterk daalt. Even later zijn ze weg. Joelend schieten ze, tussen de toeristen door, van de ene kant van de weg naar de andere. Beneden aan gekomen keren ze zich om en steppen tegen de helling. Op de vraag of het niet gevaarlijk is antwoordt één van hen: "Ach, je moet je moge lijkheden kennen, dan over komt je niets" En om het te bewijzen keert de jongen zijn schaatsbord om, balanceert op twee handen op het bord en rijdt met toenemende snelheid naar beneden, zijn gezicht hangt ongeveer tien centimeter boven de grond Verbindingen Toerisme in Zandvoord bestaat bij de gratie van goede ver bindingen met het achter land, met Haarlem en Am sterdam. Vanuit Haarlem ver trekt elk half uur een trein naar Zandvoort, een blauwe trein die het dorp recht streeks verbindt met Maas tricht. Vroeger kon- je zelfs vanuit Zandvoort linea recta naar Basel rijden. Daarnaast is er een goedlopende bus dienst naar Haarlem en Am sterdam. En dan zijn er nog de twee wegen die Zandvoort met de buitenwereld verbin den, de Zandvoortselaan een tweebaansweg die zich door de villawijk van Bentveld en Aerdenhout wringt en de Zeeweg, vier banen die min of meer doodlopen in Haarlem Er zijn tellingen gedaan naar het aantal auto's dat per sei zoen één bepaald punt in Zandvoort passeert", zegt de heer Hilbers, directeur van de Zandvoortse VW. "In 1958 waren dat er 1,1 miljoen en negentien jaar later in 1977 2,7 miljoen". De laatste twee jaar heeft de stijgende lijn in dat aantal zich nauwelijks voort gezet. De invloed van twee matige seizoenen. In Zand voort verwacht men dat met een goed seizoen ook dat re cord van 2,7 miljoen voertui gen zal worden gebroken In de de zomer als het mooi weer is gebeurt het wel eens dat het verkeer al even buiten Haarlem vast zit. En met een beetje pech duurt het dan uren voordat de ingeblikte badgasten het dorp kunnen binnenrijden. De wegverbin ding met het achterland dreigt de Achilleshiel van Zandvoort te worden. Er is ooit eens een plan geweest om een weg ten zuiden van het dorp aan te leggen tussen de duinen en het duinwaterlei dinggebied van Amsterdam, het zogenaamde plan-De Ra- nitz. Volgens de heer Hilbers v/as dat de uitkomst geweest, zo'n weg die dan mooi zou aansluiten op de provinciale weg door de Bollenstreek. De files zoals die nu voorkomen zouden tot het verleden beho ren en Zandvoort zou een voudiger bereikbaar zijn en daardoor wellicht aantrekke lijker voor de toeristen. De weg is er nooit gekomen. De risico's van aantasting van de duinen bleken zwaarder te wegen dan de noodzaak van betere wegverbinding tussen Zandvoort en het achterland. Een alternatief tracé is er niet en zal er wel niet komen. Slecht weer In de loop van de middag is het weer gaan regenen en dat doet het nog steeds als om een uur of acht de feestverlichting aan gaat. Bij warm weer is het gezellig, 's avonds in de win kelstraten van Zandvoort. Nu is het er kil en nat, waaraan de vrolijke lampjes niets kunnen veranderen. Bij het Casino staat een groepje mensen. Ze zijn niet netjes genoeg ge kleed en worden derhalve geweerd. "In m'n korte broek kom ik zelfs de kerk nog in. Wat denken die casinojon gens wel dat ze zijn" In het station is het vrij druk. De toeristen gaan naar Haarlem misschien wel naar Amster dam. De grote steden trek ken. Ook al heeft Zandvoort voldoende te bieden, alhoe wel een bioscoop en eventu eel ook nog een concertzaal er van de heer Hilbers best wel mogen komen. "Onze voor zieningen voor de slecht weer recreatie zijn lang niet slecht", zegt hij. "Bovendien moet je als je naar Zandvoort gaat met regen rekening hou den. Wat wij de mensen kun nen bieden is zee, ruimte, veel frisse wind en duinen. Om Zandvoort ligt 4300 ha be schermd natuurgebied. Maar zonneschijn kunnen we niet garanderen. Als je daarvan zeker wilt zijn moet je naar Majorca". Of ze op die zonne schijn rekenen of niet ze blij ven komen, in de zomer en ook steeds meer in de winter, de Duitsers, Fransen, Zwe den, Engelsen, Belgen en de Nederlanders. Dertig percent van de toeristen is Neder lands, zestig percent Duits. Het Ruhrgebied ligt immers nog geen 300 km verderop. Zandvoort ligt 4300 ha be- 25.000 m2 zonneterras, evenveel overnachtings plaatsen als het inwonersaan tal en dat is L&000. -Jlk sei zoen met een beetje goed weer breekt er wel een record. Het is het levensbehoud van de badplaats, van het dorp. En dus verandert Zandvoort elk jaar opnieuw in het schet terende glitterwereldje van de strandgangers. Tot de win ter komt. Dan dommelt Zandvoort weg in een koud, winderig schoonheidsslaap- je. Men leunt achterover, maakt de balans op en de cas- sière van de supermarkt zegt weer "alstublieft" in plaats van "Bitte"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15