Jos Hermens onderstreept zijn klasse FOK FAVORIET VOOR EINDZEGE OP 'ROOMBURG' Japanse de fensie-geheimen open boekvoor Chinezen Husers naar Vitesse Pais: ontslag van gehuwde onderwijzeressen onjuist Geen bloot op Costa del Sol Strenger toezicht CRM moet drs. Meijer passende baan geven Schaakkampioenschap ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 Op nationale titelstrijd GRONINGEN (ANP) - Jos Hermens en Gerard Tebroke hebben gisteravond in Groningen voor een uitstekende opening van de Nederlandse atletiekkampioenschappen gezorgd. Het tweetal bevestigde ook dit jaar weer tot de wereldtop op de 10.000 meter te behoren. Voor de start had vooral Gerard Tebroke gespeeld met de gedachte voor een aanval op het Europese record, dat op 23 juni in Londen door Brendan Foster op 27 min. en 30,5 sec. werd gebracht. Jos Hermens, die bijna een week geleden terugkeerde van een veertien daags trainingskamp in Sankt Moritz voelde niet veel voor die gedachte, maar hij wist dat hij met Tebroke zou moeten meegaan om zijn nationale titel op de tien kilometer te prolongeren. Jus Hermens "de race kwam voor mij eigenlijk te vroeg" „Voor mij kwam deze race gewoon een week te vroeg", wist Her mens. „Pas na een dag of tien kan je het volle profijt van een trai ning op hoogte trekken. Het was nu nog enkele dagen te vroeg" Desondanks bleek Jos Hermens de sterkste. In de laatste van de 25 ronden, die de twee elkaar voor treffelijk aflossend op de nieuwe kunststofbaan in het Groninger stadspark liepen, was Hermens veel te snel voor Tebroke, die in dé laatste 300 meter bijna twintig meter moest prijsgeven. Jos Hermens werd in 27 min. en 50,5 sec. winnaar en klom met zijn tijd naar de derde plaats op de Euro pese ranglijst achter Foster en de Roemeen Ilie Floriou, die een week geleden in Boekarest tot een tijd van 27.47.8 kwam. Gerard Tebroke finishte 2.3 sec. later. In het geweld, dat Hermens en Te broke ontwikkelden ging de rest van het zestien lopers tellende Volgens het dagblad Yomioeri zijn onder de vermiste papieren do cumenten over raketonderzoek en het stationeren van troepen. De politie sprak dit tegen en noemde de documenten „van se cundair belang" MALAGA, SPANJE - Het zon nebaden in monokini op de Spaanse Costa del Sol is gis teren verboden. De civiele gouverneur van de provincie Malaga heeft de agenten van de Guardia civil opgedragen 'uitermate waak zaam' te zijn bij het patrouil leren van de stranden. Ook op de Costa del Sol was het zonnebaden in monokini de laatste tijd sterk toegenomen. DEN HAAG - Het ministerie van CRM zal niet in beroep gaan te gen de uitspraak van het ambte narengerecht in Amsterdam, dat het ontslag van drs. E. Meijer, de oud-directeur van het Rijksmu seum Vincent van Gogh, in mei nietig verklaarde. Drs. Meijer werd door ex-minister Van Doorn in januari 1977 ont slagen, omdat hij het budget van zijn museum opzettelijk over schreden zou hebben en boven dien zijn medewerkers aan spoorde tegen de bestaande veld volledig ten onder. Met nog bijna drie kilometer voor de boeg was de trein Hermens/Tebroke alle anderen gepasseerd. Piet Vonck „stapte" even op en kwam daardoor los van de concurrentie De kleine Zeeuw pakte het brons en zag zich beloond met een per soonlijk record van 29 min. en 3 Schulting Bij de prestaties van Hermens en Tebroke vielen de andere finales volkomen weg. Harry Schulting veroverde zijn eerste nationale ti tel - de komende dagen volgt er zeker nog één op de 400 meter horden - door de 200 meter hor den te winnen. De jonge Braban der bleef op dit zelden gelopen nummer 0,22 seconde verwijderd van het nationale record, dat met 3,63 seconden op naam van Frank Nüsse staat. De taak zou premier Takeo Foe- koeda in verlegenheid kunnen brengen. Juist dezer dagen is hij bezig met onderhandelingen over een vredes- en vriend schapsverdrag met China waar aan veel publiciteit is gegeven. Het verdwijnen van de defensie stukken kwam aan het licht na de aanhouding van een lid van de di rectie van d e J apanse telefoon- en telegraafmaatschappij, die de geheime stukken van het bedrijf over elektronisch onderzoek zou hebben gestolen. De man is de 45-jarige Yoiekio Sji- mano, ex-hoofd van de afdeling algemene zaken van de sectie re search van de telefoondienst Hem zijn fraude, diefstal en vals heid in geschrifte ten laste ge legd. Sjimano gaf geheime stukken over nieuwe produkten door aan twee Chinese boekwinkels in Tokio, die voor verzending naar China zorgden. Toen de Japanse politie de wonin gen van het winkelpersoneel doorzocht op zoek naar papieren van de telefoonmaatschappij, vond ze er ongeveer duizend van defensie. Het betrof originele stukken, geen afschriften, aldus het dagblad. Op vele stond ge drukt „na lezing verbranden" of voorschrillen in te handelen. Meijer ging tegen dit ontslag in beroep bij het ambtenarenge recht, dat hem op beide ten laste gelegde punten in het gelijk stel de. Het ministerie heeft afgezien van het recht van bezwaar tegen deze uitspraak. Het ministerie van CRM is nu verplicht orb drs. Meijer in de rang van weten schappelijk hoofdambtenaar een passende werkkring aan te bie den Tineke Kluft zorgde voor een ver rassing door de 3000 meter voor dames te winnen. Met haar 9 mi nuten en 17,2 seconden bleef de Roosendaalse bijna drie secon den onder de limiet voor de Eu ropese kampioenschappen. Het is echter zeer de vraag op de KNAU. die morgen de ploeg voor Praag bekendmaakt, die presta tie van voldoende niveau zal ach ten om de Brabantse uit te zen den. Zeker niet nu de afvaardi ging naar Praag vermoedelijk veel groter zal worden dan aan ARNHEM (GPD/ANP) - Theo Hu sers zal de komende twee seizoe nen voor de Arnhemse eredivi sieclub Vitesse uitkomen. De voormalige FC Amsterdam-spe ler zette zijn handtekening don derdagavond onder het contract. Het afgelopen seizoen speeide de 28-jarige Husers bij het Belgische Lokeren als libero. De finale van het FC Brugge- toernooi zal morgenavond tussen AZ'67 en de Engelse eerstedivi- sieclub Ipswich Town gaan. Bei de ploegen zullen elkaar volgen de maand overigens in de strijd om de Europa Cup voor beker winnaars eveneens ontmoeten. Ipswich Town bereikte de finale panse militaire bases, maar ook voor de bases in gebruik bij de 46.000 Amerikaanse troepen die in Japan gelegerd zijn. Voorts draagt ze de verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van nieuw materieel en de aankoop van wapens. het begin van dit jaar voor moge lijk was gehouden. De Italiaanse Sara Simeoni heeft gisteravond in Brescia het we reldrecord hoogspringen dames gebracht op 2,01 meter. Het oude record stond sedert 26 augustus van het vorig jaar (Oost-Berlijn) met twee meter precies op naam van de Oostduitse Rosemarie Ackermann. Sara Simeoni, die Europees indoorkampioen is, ging in haar eerste poging over de nieuwe recordhoogte doordat het de strafschoppen be ter nam dan de organiserende vereniging FC Brugge. De wed strijd was na de reglementaire speeltijd in 2-2 geëindigd. AZ'67 kwam eveneens door het beter benutten van de penalties in de eindstrijd. In de normale speel tijd hadden de Alkmaardcrs via Kees Kist weliswaar de leiding genomen, maar uitgerekend de ex-AZ-speler Jan Verheyen had voor de Oostenrijkers tegenge- scoord. AZ wist vanaf de elfmeterstip ech ter vijfmaal de roos te treffen, terwijl Wacker Innsbruck niet verder kwam dan een totaal van drie. „niet voor onbevoegden" Som mige waren zo geheim, dat ze de handtekening vereisten van alle functionarissen die er inzage van genomen hadden. De Japanse defensie is niet alleen verantwoordelijk voor alle Ja- LEIDEN - De namen van de win naars, die voorkomen op de wis selbeker van de Open Leidse Kampioenschappen op Room burg, geven aan, dat in het verle den in het HEA steeds Neerlands beste tennisspeler acte de pre sence gaven.Spelers als Frits Don, Louk Sanders, Jan Hordijk en Tom Okker zijn al eens in het bezit van de bokaal geweest en ditmaal maakt Wouter Fok een goede kans om de trofee te vero- Fok moest het gisteren opnemen tegen Leeuwenberghspeler Rob Mentink, die de Oegstgeestenaar in de eerste set weinig weerk- werk kon bieden: 6-2. In de twee de set kreeg Mentink echter meer grip op het spel van zijn oppo nent. Fok ging plots meer fouten maken, waardoor Mentink met 7-6 de set naar zich toe kon trek ken. In de derde set bleek Wouter Fok echter duidelijk de sterkste. Op de beslissende momenten maak te hij met zijn keiharde eerste service en goed geplaatste fore hand- en backhandsmashes de punten: 6-3. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat Fok morgen in de finale tegenover de Tsjechische tenni- strainer Marian Laudin zal staan. Laudin bereikte de volgende ronde door de zich in dit A-ge weld knap verwerende Allard Castelein met 6-4 en 6-3 te ver slaan. FC Den Haag heeft gisteravond in Heerenveen tegen de plaatselijke eerste divisieclub een 0-1 over winning behaald. Een zege, die de Hagenaars overigens dankten aan Bosman, die zijn eigen doel man Hiddo Reys passeerde. In Kerkrade versloeg Roda JC na een aantrekkelijk duel het Engel se Leeds United met 3-2. Voor de doelpunten zorgden Eddy Gray 0-1; Adri Koster 1-1; Dick Nan- ninga 2-1Hawley 2-2 en Theo de Jong 3-2. In Liessel versloeg Helmond Sport de plaatselijke derdeklasser met 0-3. Ribberink, Luyben en Coo- len scoorden voor de semiprofs PARIJS - President Valery Gis- card d'Estaing van Frankrijk heeft opdracht gegeven tot stren ger toezicht op het wereldje van de buitenlandse diplomaten in Parijs, na een week waarin de Franse hoofdstad het toneel was van inter-Arabische ruzies waar bij vier slachtoffers van het terro risme vielen. De president had hierover een on derhoud van anderhalf uur met minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud, die van hem specifieke aanwijzingen heeft gekregen. De Guiringaud zei na afloop dat de regering niet zou toestaan dat Frankrijk de plaats zou worden voor het 'vereffenen van reke ningen' ''Noch ook zullen wij terrorisme op ons grondgebied toelaten, wie het ook bedrijven", voegde hij er- aan toe. Giscard d'Estaing gaf De Guirin gaud opdracht de lijst met namen en functies van de buitenlandse diplomaten na te lopen en te kij ken of zij niet meer faciliteiten genieten dan die waarop zij aan spraak kunnen maken. Geen dubbele moord in Groningen GRONINGEN - De Groninger poli tie neemt aan dat in wat een dub bele moord leek te zijn, sprake is van moord, eventueel doodslag en zelfmoord. Verleden week donderdag werden in een flatgebouw aan de Plane- tenlaan in Groningen twee jonge mensen gevonden die door mes steken om het leven waren ge bracht. De 19-jarige Alexander Manuhuwa had twee steekwon den in de borst en het 16-jarige meisje Jacoba Verwer had een messteek in de hartstreek. Op grond van een uitvoerig onder zoek en de uitslag van een onder zoek door een gerechterlijk labo ratorium neemt de politie aan dat de jongen en het meisje ruzie hebben gehad. Daarbij zou de jongen het meisje al snel de fataal gebleken messteek hebben toe gebracht, waarna hij zichzelf tweemaal moet hebben gestoken. De jongen strompelde daarna de flat uit. In het portaal bij de lift zakte hij in elkaar en overleed. In overleg met justitie heeft de Gro ninger politie besloten het onder zoek te beëindigen. Zeer verrassend was de winst van Michiel Schaper op Peter Vaar- ties (6-4, 3-6 en 6-1), terwijl de zege van Hans Adama van Schel- tema op fried Schmitz eveneens opzien baarde: 6-3, 3-6, 6-2. Els Veentjer en Trudy Walhof zul len elkaar morgen (om 11.00 uur) ontmoeten in de eindstrijd van het DEA. Els Veentjer schakelde Y. v. d. Eekhout met 6-4, 6-2 uit en Trudy Walhof bereikte de fi nale door een snelle winst op H. Taphoorn te behalen: 6-2, 6-1. In het herendubbelspel won het duo Fok/Laudin na een enerve rend duel van Veentjer/Luyk. Vooral die laatste demonstreerde een uitstekende vorm. Uiteinde lijk wisten Fok en Laudin, die de eerste set met 6-2 in de wacht hadden gesleept, de partij na een spannende tiebreak te winnen. Overige uitslagen HDA: Van Geuns/Appelboom-Schapers/ Adama van Scheltema 6-4, 4-6, 6-2; GDA: Veentjer/Laudin- Blaas/Blaas 6-0, 6-2; Van der Poll/Castelein-V. d. Eeckhout Appelboom 6-7, 6-3, 6-3; HEC: Salman-Kwestro 3-6, 6-1, 7-5; Koppelle-Slavenburg 6-4, 6-4; Goree-Vonk 7-6, 6-4; DEC: Zon- nevylle-Gast 6-1, 2-6, 6-2. Jeugdtitelstrijd Voor de Leidse vertegenwoordi gers Rosemarie Verdegaal en Jacky Driessen op de nationale jeugdkampioenschappen t/m 16 jaar in Hillegom waren er geen mogelijkheden om zich voor het hoofdtoernooi te plaatsen. Nadat Driessen eerst met 6-1,6-1 van de Brabander Harry de Wit had verloren, zag de Leidenaar ook geen kans om zich via de herkan sing te plaatsen. De Limburger Niels Geraedts bleek te sterk voor hem en won met 7-6, 0-6 en 7-5. Bij de jongens is de sterke Chiel Bosius uit het district Gelderland als eerste geplaatst en Eric Wil- borts, die nationaal kampioen tl m 14 jaar is, als tweede. Rosemarie Verdegaal bleek in dit milieu eveneens tekort te schie ten. Nadat ze al teleurstellend van Vera Brugman had verloren (6-4, 6-3) liep ook de herkansing tegen Mechli Tas uit Rotterdam op een nederlaag uit 3-6, 0-6. Favoriete bij de meisjes is Nanette Schutte uit Amsterdam, die in deze leeftijdscategorie weinig Nu Fransen in kopermijnen van Zaire BRUSSEL - Talrijke Belgen, maar ook Nederlanders, Portugezen en Fransen, die bij de Zaïrese mijn- maatschappij La Gecamines werkten en die in mei tijdens de ongeregeldheden uit Kolwezi in de provincie Shaba zijn gerepa trieerd, hebben begin augustus een ontslagbrief ontvangen. Dit is gisteren van vakbondszijde in Brussel vernomen. De ontslagen zijn conform het Zaï rese arbeidsrecht, dat ontslag toestaat na een opschorting van het contract gedurende twee maanden wegens overmacht. Naar verluidt zullen de opengeval len plaatsen bij de kopermijnen" worden ingenomen door Franse werknemers. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN problemen zal hebben, nu ze en kele dagen geleden kampioene in de leeftijdsklasse t/m 18 jaar is geworden. Masterstoernooi De Fin Leo Palin, de Zuidafrikaan Ed Edwards en de Amerikaan Junie Chatman hebben zich gis teren voor ongeveer 1000 toe schouwers in Amersfoort ge plaatst voor de halve finales he renenkelspel van het Master- stennistoernooi. Donderdag was de Belg Thierry Stevaux al zo ver gekomen. Palin won de donderdagavond we gens de invallende duisternis ge staakte partij tegen de Australiër Warren Girle met 4-6, 6-4, 6-4. De als eerste geplaatste Edwards had weinig moeite de Australiër Robert Keighery te verslaan: 6-4, 6-2. Chatman was sterker dan de Zuidafrikaan Charles Honey: 6-2, 7-6. In de halve finales speelt Edwards tegen Stevaux en ont moet Palin Chatman. Leeuwen bergh Na een ruim twee uur durende par tij heeft Niek Fleury gisteren in de kwartfinales van het tennis toernooi op het park Leeuwen- bergh in Leidschendam de als derde geplaatste Hagenaar Frits Don uitgeschakeld. De cijfers waren 6-4, 5-7 en 7-5. Op het vierde matchpoint kon Fleurv, die in de vaderlandse competitie uitkomt voor Leeuwenbergh, de wedstrijd pas in zijn voordeel be slissen. In de halve eindstrijden ontmoet Fleury Rolf Thung, die zonder veel moeite won van Peter Ranty. 6-2, 6-4. Ook Theo Gorter schaarde zich bij de halve finalis ten. Enigszins verrassend ver sloeg hij Martin Koek met 6^4, 7-5. Louk Sanders plaatste zich als laatste in de halve eindstrij den. De nationale kampioen, die volgende week op de Metsbanen in Scheveningen zijn titel moet verdedigen, zegevierde over Pe- ter Gerard s: 6-4, 6-1. KOPENHAGEN - Gisteren zijn in Kopenhagen de lotingen verricht voor de halve finales in het kader van de strijd om de wereldtotel lichte elite roeiers. Leidenaar Maan lootte met Michels voor de dubbel twee de tweede halve fi nale met West Duitsland, Zwitserland, Groot- Brittannië en Denemarkfn. Leven duurder DEN HAAG - Het leven is voor het gemiddeld werknemersgezin tussen midden juni en midden juli 0.7 procent duurder gewor den. Sinds december stegen de kosten van gezinsonderhoud daarmee met 2,3 procent, sinds juli vorig jaar met 4,1 procent. De uitkomst komt overeen met de verwachting van het ministerie van economische zaken. De huurverhoging had een forse invloed op de stijging. Verder werden duurder o.a. intramurale verzorging (ziekenhuizen e.d.), tweedehands auto's en schade verzekeringen, aardappelen, groenten, bloemen en kamer planten. Op 1 augustus j.l. overleed onze lieve schoonzuster en tante ANNA DE JONG DE MOOIJ op de leeftijd van 74 jaar. Familie DE JONG 6 augustus 1978. DEN HAAG - Het ontslag van zes getrouwde onderwijzeressen op een Christelijke Lagere school in Leeuwarden is in strijd met het beginsel van gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Dat zegt minister Pais (Onderwijs) op vragen van kamerleden van PvdA, VVD, D'66, PPR en PSP. De school weigerde de zes een vaste aanstelling te geven, omdat de vrouwen geen kostwinner waren voor hun gezin. Omdat het niet om een rijksschool gaat, kan de minister in dit geval weinig doen, zo blijkt uit zij n antwoord. Hij wil de zaak wel aan de orde stellen in het informatief overleg dat geregeld plaats heeft met schoolbesturen »4G0ED 5» Goed weer kunt* u verwachten, als.. Na een moedig gedragen ziekte, ging tot onze diepe droefheid van ons heen, mijn innig geliefde man, onze zorgzame, fijne vader, grootvader, overgrootvader, broer, zwager en oom NICOLAAS TAVERNE op de leeftijd van 72 jaar. Leiden: P. TAVERNE DE BRUIJN Santpoort: -A. TAVERNE J. C. TAVERNE-PET Leiden: M. BRINKS-TAVERNE M. BRINKS Vleuten: P K TAVERNE J TAVERNE-VAN LEEUWEN Uitgeest: N. TAVERNE E C. TAVERNE-STIGTER Leiden: J. TAVERNE F TAVERNE-WARMERDAM Hazerswoude: P. L. BÖSECKE-TAVERNE K. D J BÖSECKE klein- en achterkleinkinderen en verdere familie. Leiden. 4 augustus 1978 Herenstraat 133. De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Eenvoud van Ingen Schenau. Hogewoerd 84. bezoek aan de rouwkamer: maandagavond a.s. van 7.00 tot 7.30 uur. (Geen bloemen). De crematie zal plaatsvinden dinsdag 8 augustus a.s om 12 00 uur in het crematorium .Eikelenburgte Rijswijk Ook na de crematie gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium Vertrek vanaf de rouwkamer om plm 11 00 uur VELP - Zeven spelers hebben na drie ronden in het Open Schaak kampioenschap van Nederland de leiding genomen. Het zijn de Joegoslaviër Nemet, en de Nederlanders Böhm, Hofland, Verholt, Tolman, Borm en Boersma. De belangrijkste resultaten van gisteren: Nemet-Schlenker 1-0; Gelpke-Kirov V2-V2, Tolk-Böhm 0-1; Schee- ren-Zwikker 1-0; Van de Poel-Witkovski '/a-Va; Duchene-Borm 0-1; Hommeles-Hofland 0-1 en Heemskerk-Gorski 0-1 TOKIO - De Japanse politie heeft vandaag bekendgemaakt dat in een periode van tien jaar duizenden geheime do cumenten over de Japanse defensie hun weg gevonden hebben naar China. Er is een intensief onderzoek gaande naar de aard van het lek

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13