'WK-waterpolo tussenstation voor Spelen in Moskou DE ROY WINNAAR Wim van Doivenbode: "Alleen al voor Joop moet de Ronde slagen" Ivo Trumbic bouwt een nieuw team op Gebroeders Cox eersten op EK ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 "het Geestelijk Gehandicapte LEIDEN - Louter het simpele feit, dat het aanbod van medecomitélid en kapper John v.d. Born ("als je bij mij krulletjes laat zetten, stort ik voor iedere klant, die na jou komt vijf gulden in de pot") hem zo aantrekkelijk in de oren had geklonken, deed Wim van Duivenbode ten slotte overstag gaan. Die uitdaging was voor de man, die enkele weken terug het plan opvatte om de Ronde van Leiden ondanks de noodgedwongen afwezigheid van "geestelijke vader" Joop Riethoven maandag om 19.00 uur toch te laten verrijden, aanleiding om van één van zijn roestvaste principes af te stappen. Uitgerekend hij, die altijd had geroepen, "dat die gasten met die krulletjes leiperds waren", ging, onder het mot to "het goede doel heiligt de middelen" onder de krul- tang. „Want", weet Van Duivenbode, „dat grapje zal de stich ting "het Geestelijk Gehandicapte Kind" zeker vier meier op gaan leveren." Vierhonderd gulden, die mét de opbrengst van de collecte, die maandag rond het parcours van de Rooseveltstraat zal worden gehouden, de aanzet moet vormen voor de bouw van een - voor het geestelijk gehandi capte kind geheel aangepaste - vakantieblokhut op het Wassenaarse landgoed Duinrell. Een project, waar naar schatting drie ton mee is gemoeid. Het organisatiecomité gaat in principe uit van een collectebedrag van minstens 7000 gulden, "uiteindelijk," aldus Van Duivenbode, "hebben de mensen gratis toegang tot het parcours. Dan mag je toch minstens wel verwachten, dat er per kijker een gulden valt los te peuteren. Voor die ene gulden zien ze dan jongens als Gerben Karstens, Bert Pronk, Cees Bal, Hans Langereis, Theo Smit, Herman Ponsteen, Roy Schuiten, Jan Krekels, Fons van Katwijk en Tino Tabak strijden om de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad. Die jongens komen naar Leiden zonder dat ze ook maar één centje onkosienvergoeding verlangen. Laatst was ik bij de Ronde van Santpoort. Moest er zeveneneenhalve gulden worden neer geteld om die koers te kunnen zien. Waren er daar evengoed wel 10.000 i toeschouwers." (Als geen ander beseft de man, die bekend staat als Joop Riethovens rechterhand, dat de "Leidse situatie" wel even anders ligt. Vorig jaar bijvoorbeeld waren mannen als Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk voor 18000 Leidenaars weliswaar aanleiding om de "buis" te laten voor wat die was, maar toen het er op aankwam "iets" voor het „Geestelijk Ge handicapte Kind" te offeren gaven de meesten ook niet thuis. De col lecteopbrengst bedroeg, daar rond het parcours van de Herenstraat, toen zegge en schrijve 2760 gulden, wat omgerekend neerkomt op circa vijftien cent per hoofd... Een belachelijk bedrag," vindt Van Duivenbode, "dat zeker overtroffen moet worden." De Leidenaar, door de KNWU onlangs benoemd tot assistent-wedstrijdleider van de Ronde van Nederland, denkt dat doel te kunnen bereiken door een wat andere aanpak van de collecte. De majo rettes van "Allegro Vivace" zullen maandagavond al hun charmes in de strijd werpen om de toeschouwers ertoe te bewegen in de beurs te tasten. Wat volgens Wim van Duivenbode bepaald geen sinecure is, "want ik zal niet zeggen, dat de Leidenaar gierig is, maar hij denkt wel lang na, voordat ie zijn portemonnaie opentrekt." Dag en nacht Het Leidse Rondecomité is inmiddels dag en nacht bezig met de voorbe reidingen van Joop Riethovens Ronde". Van Duivenbode: "We hebben 650 bedrijven aangeschreven om wat te storten en voor wat betreft het sportieve gedeelte ben ik voortdurend in de weer." Van Duivenbode is de afgelopen maand stad en land afgereden om coureurs voor de Leidse Ronde te charteren. Hij: "Ik heb diverse jongens tijdens de Rondes van Sas van Gent, Kwadedamme en Santpoort gesproken. Nou, Gerben Karstens maakte van zijn komst geen enkel punt, maar met het aanwer ven van de klapstukken verliep het allemaal wat minder soepel. Joop Zoetemelk bijvoorbeeld moet op 7 augustus in Frankrijk rijden. Op het moment, dat de Franse wielermanagers Pièl en Dousset hem tijdens de. Tour de France het contract onder de neus schoven, heeft hij gewoon niet aan de Ronde van Leiden gedacht. Nu zou hij zelf graag van dat contract afwillen, maar de Fransen zeggen "Joop, contract is contract" En ook de komst van Raas, Kneteman en Lubberding is nog lang niet zeker. Die jongens hebben weinig trek, eenvoudig omdat ze uitgerekend op 7 augustus hun eerste vrije avond na de Tour hebben. Daar komt dan nog bij, dat op diezelfde avond een baanwedstrijd (met Nederlandse, Belgische, Deense en Franse ploegen red.) in Ahoy op het programma staat. Dat kost ook weer renners. Ik heb nu zesdaagseorganisator Peter Bonthuis maar ingeschakeld om ze alsnog naar Leiden te halen." Ook in ander opzicht is Van Duivenbode trouwens op problemen gestuit. Het vertrouwde Herenstraat-parcours bleek minder geschikt, nu de Ko- ninginnelaan na de renovatie van de daar staande woningen in een soort motorcrossbaan is omgetoverd. Van Duivenbode: "We hebben nog ge keken of we het traject niet naar de Kastanjelaan of Schelpenkade kon den verleggen, maar toen de situatie daar evenmin ideaal bleek, hebben we maar besloten om weer terug te gaan naar het oude parcours aan de Rooseveltstraat. Besluit Een besluit, dat het Leidse Rondecomité bepaald niet van harte heeft genomen, "want," weet Wim van Duivenbode, "het mag daar allemaal wel lekker ruim zijn, je krijgt daar wel minder toeschouwers dan in de Herenstraat. Je zit daar nu eenmaal in de buurt van een industrieterrein, terwijl de omgeving van de Herenstraat een typische volksbuurt is, waar iedereen de huizen uitkomt. Niettemin hoop ik, dat er toch nog zo'n tienduizend toeschouwers naar de Rooseveltstraat zullen komen." Onder die kijkers zal zich. als het zijn gezondheidstoestand maar even toelaat, Joop Riethoven bevinden. Wim van Duivenbode: "Joop heeft het er erg moeilijk mee gehad, dat hij zich niet met de organisatie kan bemoeien. Als ik hem ga opzoeken, kan hij niet nalaten om te vragen: "heb je dat al gedaan, ben je daar al geweest, heb je daar wel aan gedacht?" Glimlachend: "Daarom hoop ik alleen voor hem al dat de Ronde zal slagen. Dat het niet net als vorig jaar in financieel opzicht een ramp wordt. Het punt is namelijk, dat zo'n fiasco niet mij als organisator zal treffen, maar wel die geestelijk gehandicapte kinderen. Daarom is het aan de Leide naars om die ramp te voorkomen"... GERARD VAN PUTTEN MAINZ (ANP) - De 21-jarige student Theo de Rooy heeft de dertiende internationale Ronde van Rijnland Palts gis teren voor wieleramateurs gewonnen. Hie behield 1 mi nuut en 46 seconden voor sprong op de Westduitser Pe ter Weibel. De Pool Krysztof Sujka won de tiende en laatste etappe. In het eindklassement werden Jo Maas derde en Bert Oos terbosch vierde. De Neder landse ploeg, met als leider Rini Wagtmans, zegevierde in het algemeen ploegenklas- sement. Het is de derde maal dat een Nederlandse wielrenner deze etappewedstrijd op zijn naam schrijft. Eerder waren dat Fe- dor den Hertog (1969) en Aad van den Hoek (1974). Joop Zoetemelk heeft gister avond voor 20.000 toeschou wers de Ronde van Steenwijk voor beroepsrenners gewon nen. Hij legde de 110 kilome ter af in 2 uur, 32 minuten en 10 seconden. Zoetemelk was halverwege de wedstrijd met Ad Prinsen weggesprongen. In de eindsprint zegevierde Zoetemelk, die zijn zevende seizoenzege boekte. Het tweetal had één minuut en twintig seconden voorsprong op Herman Ponsteen, die derde werd. Amateurwielrenner Anton Polak uit Goes, is gisteren op de tankbaan in Amersfoort Nederlands militair kam pioen op de weg geworden. Polak legde het 120 kilometer lange parkoers af in 2 uur 47 minuten en 13 seconden. Hij won de eindsprint van een kopgroep van zes man. Eddy Nieuwdorp uit Wemeldinge eindigde als tweede en de Bredanaar Wies van Dongen bezette de derde plaats. PAPENDAL (GPD) - De herinnering aan de bronzen me daille van het Nederlands waterpolozevental op de Olym pische Spelen in Montreal is bijna vervaagd. En toch... Nederland vólgde niet alleen via de radioverslagen de verrichtingen van Oranje in Montreal, we zaten met z'n allen aan de radio gekluisterd. Brons was het resultaat. Buiten verwachting. Nederland behoorde niet tot de ge plaatste ploegen in Montreal, omdat het nationale water polozevental een jaar eerder in Cali, tijdens het toernooi om de wereldtitel, niet verder reikte dan een zevende plaats. En toch is de herinnering vervaagd. Mannen als Kroon, Landeweerd. Van Zeeland, Smits en Veer zijn van het toneel verdwenen. De Zwarte en Toonen gestopt. Van het zevental van Montreal zijn alleen Tony Buunk en Gijze Stroboer gebleven. En Ivo Trumbic, de Joegoslavische bondscoach van het nationale waterpoloteam. Tijd om lang aan de successen van Montreal te denken heeft de 42-jarige Trumbic niet gehad. Hij moest een nieuw team opbouwen voor de Europese titelstrijd vorig jaar in Jon- koping (Zweden). Hij moest ook een nieuw team op bouwen voor de wereldkam pioenschappen, die vandaag over 14 dagen in Berlijn beginnen. Een team met een merendeel aan jon ge, onervaren krachten. Het dal, waar Ivo Trumbic door moest, was diep. Even diep als het gat dat was ontstaan toen de meeste Montreal-gangers een punt ach ter hun polo-carriére plaatsten. Een gat, dat met jonge spelers werd opgevuld, die het woord prestatie niet bijster hoog in het vaandel voeren. Want ook voor het waterpolo-wereldje aan de top is het woord prestaties een vies woord. Ivo Trumbic is er opgewekt onder gebleven. Is er niet moedeloos van geworden, dat zijn team in de vijf toernooien die golden als voorbereiding op het toernooi om de wereldtitel, geen enkele over winning heeft behaald. Is er zo langzamerhand ook wel aan ge wend geraakt om ieder jaar van de grond af aan een nieuw zeven tal te formeren. „We hebben al leen tijd nodig om er iets goeds van te maken. En tijd wordt ons nu eenmaal in het waterpolo nauwelijks gegund", zo consta- OLYMPISCHE SPELEN - Het Ita liaanse Olympisch Comité (CO- NI) heeft gisteren Franco Carraro gekozen tot voorzitter. Carraro, de afgelopen twee jaar werkzaam als voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, volgt Quilio Onesti op. PAARDENSPORT De Westduitser Fritz Ligges heeft met Wapiti gis termiddag het eerste onderdeel van het internationale concours hippique gewonnen. Ligges bleef in het springconcours, tabel A, 1.40 meter, foutloos in 71,3 se conden. Tijd Trumbic vecht evenwel niet alleen tegen de factor tijd. Hij vecht ook tegen de typisch Nederlandse in stelling van de mensen, die hij klaar moet stomen voor een wa terpolozevental, dat in Moskou in 1980 op zijn minst de prestatie van Montreal zal moeten evena- rpn F.pn instelling, die neerkomt op zo weinig mogelijk doen en zoveel mogelijk bereiken. Trum bic: „Van Zeeland, Smits en Landeweerd zijn daar een spre kend voorbeeld van geweest vo rig jaar in Zweden. Zij dachten de titel te kunnen veroveren met een inzet van 50 procent. Goed, ik weet ook wel dat je niet iedere wedstrijd op jetenen kunt lopen. Dat je je niet iedere wedstrijd voor 100 procent kunt inspannen, maar ik verlang dan wel de inzet die in ieder geval die 100 procent benadert", zo stelt hij. „Het ging in Zweden ten koste van de sfeer en de prestaties. Want prestaties lijkt zo langzamerhand wel een vies woord te zijn gewor den. De huidige generatie wil prestaties leveren, maar mist de zelfdiscipline om tot echte pres taties te komen. Is niet bereid om er zelf zo veel mogelijk aan te doen; om trainingen op het hoog ste niveau bij te wonen. Er is al tijd wel om weg te blijv te bedenken totaal faalde, maar de spelers gaan - een paar uitzonderingen daar gelaten - voorbij aan hun ei gen fouten". Dat is voor Ivo Trumbic het grote verschil tussen de spelersgroep van Montreal en de spelersgroep van nu. Want, zo zegt de Joego slaaf: „We hadden ons in Cali 1975 niet gekwalificeerd voor de Olympische Spelen. En toch lag "De Nederlandse ivaterpoloër heeft de instelling er voor Oranje een bronzen plak in Montreal. Blindelings werden de aanwijzingen opgevolgd. Zo veel vertrouwen, zoveel zelfdis cipline kende die spelersgroep. De spelersgroep van nu wil in spraak. O, ik ben niet tegen in spraak, integendeel, maar het is ook al weer typisch Nederlands: zelf denken dat je het beter weet en als dan niet blijkt dat je het beter weet je neerleggen bij een opdracht waar je eerst tegen was. Daarmee verspeel je tijd. En nogmaals", aldus Trumbic, „zo veel tijd hebben we nu ook weer niet. We moeten verder, anders raken we te ver achter bij de top" Top Een top, waar Nederland'op basis van de verrichtingen vorig jaar tijdens de EK in Jonkoping en tijdens de toernooien in Florence, Barcelona en Heidenheim en de trainingsrit naar Amerika, Cuba en Mexico zo op het eerste ge zicht niet meer bijhoort. Trumbic beaamt dat. „Wij hebben natuur lijk al in de eerste plaats een fikse trainingsachterstand op landen als Hongarije, Joegoslavië, Sow- jet-Unie, Italië en Spanje. We TRAVEMÜNDE (ANP) - Hans en Lex Cox hebben gisteren in Tra- vemiinde het Europees Kam pioenschap Zeilen in de Flying junior-klasse veroverd. Ook de tweede en derde plaats werden bezet door Nederlanders. Eelco Blok en Victor de Schepper ein digden als tweede en de equipe Bas en Paul de Regt bezette de derde plaats. De gebroeders Joop en Robert van Werkhoven zijn als vijfde geëindigd in de strijd om het werereldkampioenschap zeilen in de 470-klasse. De Amerikanen David Ullmann en Tom Linsky verdedigden de titel met succes. Tweede werden de Canadeze Jerry Rufs en Charles Robitail- I Tijdens de Internationale Week van Travemünde is Henry van der Aat met J. W. van den Hondel in een sterk bezet veld als vijfde geëindigd in de Flying Dutch- man-klasse. In de zevende en laatste race kwamen de Neder landers als derde aan achter de Australiër Hen Stanwy die de wedstrijd won. trainen sowieso al 50 procent minder. Maar daarnaast speelt ook in ons nadeel, dat én Italië en Hongarije en Roemenië en West- Duitsland nog over hetzelfde team beschikken als waarmee twee jaar geleden werd gespeeld in het Olympisch toernooi in Montreal". „Wat hebben we daar nog van over? Niets, nou ja, dat is overdreven, maar toch zeker niet veel. Drie spelers - Stroboer, Buunk en Hoepelman -, althans daar leek het op, maar Hoepelman heeft inmiddels moeten afhaken we gens een blindedarmoperatie. Daar kun je als trainer niets aan doen". „Al vóór de Spelen van Montreal stond vast. dat een aantal spelers zou bedanken om nog langer wa terpolo op topniveau te spelen. Maar als ze door waren gegaan, en waarom niet, zelfben ik tenslotte ook tot mijn 32e doorgegaan met waterpolo in Joegoslavië - dan hadden we een geleidelijke op bouw van de jeugd in Nederland gekregen. Dan zouden we niet alle oefenwedstrijden, alle toer nooien hebben verloren. Dan zouden we niet alleen maar èèn gelijkspel hebben behaald tegen Griekenland. Nu moet je de spe lers forceren. Ze voor de leeuwen gooien terwijl ze te weinig routi ne hebben en dat is triest", aldus Ivo Trumbic Belasting „Dat soort zaken vormt een psychi sche belasting voor de spelers. Een barrière, die moet verdwij nen en die in feite alleen maar kan verdwijnen door een verruiming van het gezichtsveld. Een soort bewustwordingsproces, dat de spelers elkaar nodig hebben om tot prestaties te komen. Dat pres taties alleen dan voortvloeien uit een eendrachtig samenwerken en een vorm van opofferingsge zindheid voor elkaar. Pas dan g mogelijk doen en zoveel mogelijk kweek je een groep waar opti maal mee valt te werken". Een van die onderdelen uit Trum- bics bewustwordingstherapie is de video-band. Het laatste toer nooi in West-Duitsland is volle dig op de video vastgelegd om de spelers op hun eigen fouten te wijzen. „Nu worden die fouten geaccepteerd. Maar in het begin was iedereen bang om zijn fouten toe te geven. Nu kan het ons hel pen om een verkeerde techniek af te leren, om meer inzicht te ver schaffen in het spel en om de te genstanders te analyseren. Nu helpt video mee om een bepaald vertrouwen te ontwikkelen. Ver trouwen in eigen kunnen", aldus Trumbic. Daarom ook beschouwt de Joego slavische bondscoach van het waterpoloteam de wereldkam pioenschappen die over 14 dagen in Berlijn beginnen als een tus senstation. Een tussenstation op weg naar de Olympische Spelen van Moskou. Daar moet het team van nu de prestatie van het team van twee jaar geleden evenaren, zo niet verbeteren. „Dat kan", zegt Trumbic, „Daar ben ik van overtuigd. Maar een voorwaarde is dat we met ditzelfde team door kunnen gaan. En niet, dat er na West-Berlijn weer drie of vier spelers bedanken voor de eer. Gebeurt dat wel, dan kunnen we Moskou beter vergeten. We gaan onbevangen en zonder verwach tingen naar West-Berlijn. Om er varing op te doen. Komen we on gehavend door de voorronde heen (met Bulgarije, Israël en West-Duitsland als tegenstan ders), dan is dat meegenomen. Dan moet die kwalificatie voor Moskou het team zoveel ver trouwen schenken, dat er plotse ling weer een wil is om te preste ren. een wil is om door te gaan, om te knokken voor een nog be ter resultaat". PIM TEELING

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11