Kortsjnoi staat met handen Generatie nieuwe zwemsterren snelt naar top in VS De Rooy zeker van zege Driemaal wereld record Mj titelstrijd VERLOOP VAN DE PARTIJ Schaker Smout wint in Velp Vier zonder maakt indruk op WK VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 SIMMERN - De ronde van Rijn land Palts lijkt beslist in het voordeel van de Nederlander Theo de Rooy. Met nog één rit te rijden leidt de 21-jarige Neder landse amateur met 1.46 minuut voorsprong op de Westduitser Peter Weibel, terwijl ook het ploegenklassement zeker voor de Oranjerijders is. In de negende en voorlaatste etap pe kwam De Rooy met een mi nuut achterstand op de deense winnaar Per Sandahl over de streep. Lange tijd had een viertal renners, Sandahl, de Pool Mi chalak, de Westduitser Burbach en de Nederlander John Jonkers de leiding op het rustig voort- peddelende peloton dat zich het langs de Moesel niet moeilijk maakte. Pas toen de hellingen van de Hondsrug werden bereikt kwam er enige beweging in de groep. Uit de groep van vier viel Bur bach eerst terug, maar hij kwam later in gezelschap van Bert Oos terbosch en de Pool Jan Faltyn - toch weer bij, waardoor het groepje dat vooruit reeds was uitgegroeid tot zes man. In de eindsprint toonde zich daarna de Deen Sandahl de snelste, voor de Duitser Burback en Bert Ooster bosch. BAGUIO CITY (ANP) - De achtste partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken in Baguio tussen titelverdediger Anatoly Karpov en uitdager Viktor Kortsjnoi is door Karpov gewonnen. Kortsjnoi gaf op bij zijn 28ste zet. Na zeven remises is de stand nu 1-0 voor Karpov. De tweekamp eindigt als een van de beide spelers zes partijen heeft gewonnen. Na 4 uur en 20 minuten gaf Kortsjnoi zich gewonnen. Het was, evenals de twee vorige ontmoetingen, een Ruy Lopez-partij. Kortsjnoi week, vol gens de experts die de partij analyseerden, bij de tiende zet af van de gebruikelijke voortzetting. AI snel werd duidelijk dat die strijdwijze een verzwakking van de positie van de koning van zwart inhield. Karpov offerde bij de twaalfde zet een pion. "Karpov heeft nu alle moge lijkheden om het initiatief te nemen", was het commentaar van de Rus sische oud-wereldkampioen Mikhail Tal. Kortsjnoi kwam, naarmate de partij vorderde, steeds sterker onder druk te staan. Zijn twee lopers en torens kon hij niet activeren. Karpov daarentegen viel aan met een paard, een loper en zijn twee torens. Na de 25ste zet bedreigde hij de zwarte koning met een loper, zijn koningin en de beide torens. Karpov kwam met éen briljant offer van een toren. Dat zou leiden tot een verlies van de zwarte koningin en een matstelling. Kortsjnoi ging er echter niet op in. De witte toren drong door tot de zevende rij en vormde een niet af te wenden gevaar. Opnieuw volgde een offer van een toren. Ditmaal accepteerde Kortsjnoi het offer wel. Het gevolg was dat de partij vervolgens in enkele zetten ten einde was. Incidenten De achtste partij kon overigens niet beginnen zonder de kennelijk nood zakelijke incidenten. Voor titelverdediger Anatoly Karpov en zijn uitda ger de eerste zetten deden was er weer heel wat beroering in Baguio. De uit zeven personen bestaande FIDE-jury vergaderde anderhalf uur over een door Kortsjnoi's secretaresse opgesteld protest aangaande de aanwezigheid van dr. Vladimir Zoekhar, de hypnotiseur uit het gezel schap van Karpov, in de zaal. Kortsjnoi maakte zich tijdens en na voor gaande partijen meermalen erg boos over Zoekhar, die via hypnose zou trachtten hem te beïnvloeden. Tijdens de jury-vergadering werd de oplossing gevonden. Welke overeenkomsten gesloten werden, kwam de buitenwereld niet te weten. Eén van de overeenkomsten was namelijk dat alles binnenskamers gehouden zou worden. Of beide partijen inderdaad zo gelukkig waren, viel sterk te betwijfelen. Dr. Zoekhar zat opnieuw in de zaal, ofschoon Kortsjnoi deze week dui delijk had gesteld dat de man de zaal uit moest. De hypnotiseur echter verhuisd van de tweede naar de vijfde rij. De plaatselijke organi sator Florencio Campomanes wilde de zaak woensdag al oplossen door de eerste rijen stoelen uit de zaal te verwijderen, maar de begeleiders Karpov verzetten zich daar zo heftig tegen dat ze bleven staan. Schandelijk Voor de achtste partij weigerde Karpov de hand van zijn tegenstander te schudden. Karpov becommentarieerde zijn weigering met de woorden: "Ik ben beledigd. Kortsjnoi heeft schandalige verhalen de wereld inge- slingerd". Hij doelde blijkbaar op de uitspraak van de uitdager na zijn "ongelooflijke" remisevoorstel tijdens de zevende partij. Kortsjnoi ver klaarde nadat hij met een zucht van verlichting aan de dreigende eerste nederlaag was ontsnapt: "Karpov is te conservatief om te kunnen win- Bij het betreden van het "strijdperk" staken beide spelers een duim om hoog ten teken dat ze klaar waren om te beginnen. Kortsjnoi deed de uitgebleven handdruk van de wereldkampioen met een schouderopha len af en antwoordde op de openingszet van de met wit spelende Karpov van e2-e4 met e7-e5. Zijn belangrijkste secondant, de Britse grootmees ter Raymond Keene, zei na het incident: "Viktor hoeft nu geen zeep meer mee te nemen om zijn handen te WOODLAND (ANP) - ruim twee weken voor de wereld kampioenschappen zwemmen in West Berlijn, heeft een nieuwe generatie jonge en betrekkelijk onbekende Ame rikaanse zwemsterren aangetoond dat er op de lijst van wereldrecords nog wel één en ander te corrigeren is. Op de eerste twee dagen van de kampioenschappen van de Verenigde Staten in Woodlands (Texas) werden drie we reldrecords verbeterd. Ie, werd door haar clubgenote Joan Pennington opgejaagd naar een nog niet eerder gemaakte tijd op de 200 meter wisselslag per soonlijk. De nieuwe wereldre cordhoudster kwam uit op 2 mi nuten 15,09 seconden, waarmee zij 0,76 seconden afhaalde van de vorige recordtijd van de Oost- duitse Ulrike Tauber. Kim Linehan (links) en Tracy Caul-kins: nieuwe sten- Na Steve Lundquist op de 200 me ter wisselslag (2.04,39), verbeter de Kim Linehan het record op de 400 m vrije slag dames (4.07,66). Tracy Caulkins werd de snelste van de wereld op de 200 meter wisselslag voor dames (met 2.15,09). Lundquist, zeventien jaar, kon zijn prestatie in de finale niet herha len, hij werd zelfs geen kam pioen. De titel ging naar Jess Vassallo van porto Rico, die hem met handslag voor bleef, de tij den waren 2.05,90 voor Vassallo en 2.05,97 voor Lundquist. Kim Linehan, vijftien jaar en af komstig uit New York, haalde meer dan een volle seconde af van het werelrecord van Petra Thumer (ODL) op de 400 meter vrije slag de tijd van 4 minuten 07,66 seconden was een volslagen verrassing omdat Cynthia Wood- head (14) in de serie het snelst was geweest en toen bijna twee se conden was achtergebleven op de toptijd van de Oostduitse Woodhead zorgde gisteren met 1.59,49 voor een nieuw nationaal record op de 200 meter vrije slag, waarmee ze na Krause en Ender de derde zwemster werd die de 200 m vrije slag binnen de twee minuten aflegde. Tracy Caulkins, vijftien jaar, 1 me ter 72 lang en 53 kilo uit Nashvil- BAGUIO CITY - Het verloop van de achtste matchpartij tussen Karpov (wit) en Kortsjnoi (zwart) is als volgt: Spaans, open variant 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8- c6, 3. Lfl-b5, a7-a6, 4. Lb5-a4, Pg8-f6,5. 0-0, Pf6xe4,6. d2-d4, b7-b5, 7. La4-b3, d7-d5, 8. d4xe5, Lc8-e6, 9. Pbl-d2, Pe4- c5,10. c2-c3, g7-g6,11. Ddl-e2, Lf8-g7,12. Pf3-d4, Pc6xe5,13. f2-f4, Pe5-c4, 14. f4-f5, g6xf5, 15. Pd4xf5, Th8-g8, 16. Pd2xc4, d5xc4, 17. Lb3-c2x, Pc5-d3,18. Lcl-h6, Lg7-f8,19. Tal-dl, Dd8-d5, 20. Lc2xd3, c4xd3,21. Tdlxd3, Dd5-c6,22. Lh6xf8, Dc6-b6x, 23. Kgl-hl, Ke8xf8,24. De2-f3, Ta8-e8,25. Pf5-h6, Tg8-g7, 26. Td3-d7, Te8-b8, 27. Ph6xH, Le6xd7, 28. Pf7-d8xZwart geeft het op. VELP - Na de tweede ronde van het Reinbouwschaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap zijn nog 21 spelers zonder verlies. Onder hen bevinden zich ook de sterren van het deelnemersveld: de Bulgaar Kirov, de Joegoslaaf Nemet en de Nederlander Böhm. Kirov scoorde op simpele wijze het punt door Pang Atjok uit Alkmaar te overklassen. Nemet ontmoette de Duitser Frolik en bracht na kwaliteitswinst het duel gemakkelijk op zijn m Böhm boekt zijn tweede winst punt via een zege op Knol uit Groningen. De laatste schreed in een reeds verloren stel ling de tijd. De Pool Witkowski en Peter Schee ren uit Eindhoven kwamen na hun onderlinge remise in de eerste ronde beiden zonder veel moeite tot winst. Witkowski maakte Ou- dejans uit Zaandam het punt af handig, terwijl Scheeren de Amersfoorter Bruijn aan de kant schoof. Van de Leidse schakers kon alleen Smout tot de volle winst komen Verkade uit Alblasserdam kon het tegen hem niet bolwerken. Charles Kuijpers en Frits Fritschy scoorden in de tweede ronde een half punt. Kuijpers tekende de vrede met de sterke Peter Wakker uit Lobith, terwijl Fritschy in be dwang werd gehouden door De Visser uit Zoetermeer. Ook voor Heemskerk uit Rijnsburg bracht de tweede ronde een half winst punt, daar hij Hofman uit Dor drecht niet op de knieën kon krij gen. Alleen Arthur Schuering zorgde gisteren voor een Leids minpuntje. Hij moest het loodje leggen tegen de Utrechtenaar Kok. De belangrijkste uitslagen. Böhm-Kyiol 1-0, Frolik (Brd)~ Nemet {Joeg.) 0-1, Hofland - Lambertz 1-0, Pang Atjok-Ki rov (Buig.) 0-1, Gorski (Polen)- Vildriks 1-0, Bruijn - Scheeren 0-1Witkowski Polen) - Oude- jans 1-0, Borm - Kuyf 1-0, Brus - v. Baarle 0-1 'Indien Joan", vertelde Tracy Caulkins, "mij niet had bedreigd, zou ik nooit zo snel zijn geweest. Ik moest gewoon wel steeds har der gaan om haar voor te blijven. Het lijkt mij overigens dat ik bin nenkort nog ten minste een se conde van dit record moet kun nen afhalen". •Joan Pennington benaderde het oude record van Tauber tot op minder dan een seconde. Tracy Caulkins pakte ook het nationale record op de 100 m schoolslag met 1.10,97. Joan Pennington deed dat op de 100 m. vlinderslag in 1.00,58. Een verrassing, zonder een nieuw wereldrecord, was de overwin ning van Jeff Float (18) op de 400 meter vrije slag. De olympisch kampioen en wereldrecordhou der op deze afstand Brian Good- ell (3.51,56) kwam in de finale niet verder dan de vijfde plaats (3.56,30) en verspeelde daarmee zijn kansen op afvaardiging naar Berlijn. Zondag echter heeft, hij, op de 1500 meter, een tweede mogelijkheid zich in de ploeg van de Verenigde Staten te zwem men. Ook op de 1500 meter is Goodell wereldrecordhouder. Op de 400 meter van Berlijn zal de Verenigde Staten worden verte genwoordigd door Jeff Float (3.54,32), Bill Forrester, de snelste man uit de series met 3.53,66, die in de finale uitkwam op 3.54,38 en Ed Ryder, die met minimaal ver schil de strijd om de derde plaats won van onder andere Goodell. Tegenover de drie wereldrecords zonk het Amerikaanse record van Linda Jezek op de 100 meter rug slag bijna in het niet. Linda Jezek voltooide als eerste zwemster in de wisselslag estafette de 100 me ter rugslag in 1 mihuut 3,41 se conden. Met 1.03,69 was zij tot woensdagavond al de snelste Amerikaanse. TENNIS - Arthur Ashe heeft de derde dag van het tennistoernooi in North Conway niet overleefd. De Amerikaan won de eerste set van Wojtek Fibak met 6-0, bleef in de tweede lang bij (4-6), maar kwam er in de beslissende nau welijks nog aan te pas, 1-6. De snelste winnaars in de tweede ronde waren Eddie Dibbs, Ma nuel Orantes en Harold Solomon, die slechts één game moesten af staan. KOPENHAGEN (ANP) - Op de eerste dag van de wereld kampioenschappen voor lichte roeiers hebben drie van de vier Nederlandse bo ten de volgende ronde be reikt. Alleen de acht werd gisteren op het Bagvaerds- meer bij Kopenhagen naar de herkansingen felijke indruk door de voor wedstrijd met twee lengten voorsprong te winnen. Skif- feur Frans Goebel had wei nig moeite om zich onder de eerste drie te klasseren wat voldoende was voor deelne ming aan de halve finales. Ed Maan en Roel Michels had den bij de dubbel tweeen ook al aan een derde plaats vol doende om de halve eind strijden te bereikten. Zij >e vier van Orca-Nereus trof in de voorwedstrijd meteen de andere favorieten Australië, Denemarken en Zwitser land. De Nederlandse com binatie heeft dit seizoen nog niet verloren. Direct na de start leidden Nederland en Australië. Nederland bouw de een voorsprong op die na 500 meter een halve lengte bedroeg. Dat verschil werd langzaam maar zeker uitge bouwd tot twee volle leng ten. De Nederlandse acht was, zo als verwacht mocht worden, kansloos tegen Australië. Nederland moest later ook de Engelsen nog laten passe ren. De Australiërs maakten met een tijd van 5. min 52 sec veel indruk. Pelé verwelkomt Johan Cruijff, die bij New York Cosmos paar demonstratie-wedstrijden in de VS. contract getekend heeft voor het spelen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9