Positie van de consument zal worden versterkt "Levenstestament is geen bindende zaak" Man in huwelijk niet het laatste woord Wiegel weet niets van Braziliaanse atoombom GLACE'S pc bruin's; banket Regeling in de maak Zomer-Keukenvoordeel keukenprins Beslag op schip na garantie opgeheven VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Prinses Irene morgen jarig Voorstel Emancipatiecommissie aan regering DEN HAAG (ANP) - Onder alle omstandigheden dienen de echtgenoten samen te beslis sen waar zij willen wonen. Komen ze uiteindelijk niet tot overeenstemming, dan moet een beslissing aan de rechter worden gevraagd. Het bur gerlijk wetboek moet daartoe worden gewijzigd, want nu heeft in de meeste gevallen de man het laatste woord. Een voorstel voor zo'n verande ring heeft de Emancipatie commissie de regering in een advies voorgelegd. Het is een van een reeks voorstellen die ze doet. Ze betreffen bepalin gen die in strijd zijn met het beginsel van gelijkwaardig heid van man en vrouw, aldus de Emancipatiecommissie. Voorgesteld wordt onder meer de leeftijdsgrens voor een huwelijk op achttien jaar te stellen. Op het ogenblik mo gen vrouwen al met zestien jaar trouwen. De bestaande ontheffingsmogelijkheden zouden in de nieuwe regeling wel moeten blijven bestaan. Dat de man zijn vrouw vol doende huishoudgeld moet geven, moet worden ge schrapt. De taakverdeling tussen mannen en vrouwen is een zaak van de echtgenoten. In de praktijk gaan steeds meer gehuwden de zorg voor de huishouding delen. De ouderlijke macht wordt ge zamenlijk uitgeoefend, maar bij verschil van inzicht is de wil van de vader beslissend. De Emancipatiecommissie meent dat als er echt geen ge zamenlijke beslissing valt te bereiken de vraag maar aan de rechter moet worden voorgelegd. In de meeste gevallen voert de vader ook het bewind over het vermogen van een kind. Hij vertegenwoordigt het ook in burgerlijke handelingen. Ook hier wordt een gezamen lijk optreden van de ouders voorgesteld met in het uiter- De ste geval een beroep op de rechter. Emancipatiecommissie vraagt voorts de minister van justitie de mogelijkheden te laten onderzoeken om het Nederlands namenstelsel te wijzigen. Het huidige is dis criminerend tegenover vrouwen, maar invoering van een nieuw stelsel roept ver scheidene problemen op die eerst moeten worden opge lost, vindt de Emancipatie commissie. Prinses Irene zal morgen haar 39ste verjaardag vieren. Rijksinstituut voor oorlogs documentatie wordt niet opgeheven DEN HAAG (GPD) - Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam wordt niet opgeheven. Minis ter Pais van onderwijs heeft besloten het advies van de commissie-Haas, het insti tuut over een aantal jaren te sluiten, naast zich neer te leg gen. Het kabinet is het met de ziens wijze van minister Pais eens, zo deelde vice-premier Wiegel gisteren mee na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. In het kabinet bestaat grote waardering voor het werk van het instituut van dr. L. de Jong, terwijl het dienst betoon van het instituut de laatste tijd zelfs is toegeno men, onder meer door de toe kenning van buitengewone oorlogspensioenen, aldus Wiegel. Enkele jaren geleden was er sprake van opheffing van het Instituut voor Oorlogsdocu mentatie, nadat de Algemene Rekenkamer had gewezen op het in oorsprong tijdelijke ka rakter van het instituut. Staatssecretaris Klein van onderwijs stelde daarop in juni 1976 een werkgroep in, onder leiding van dr. E. Haas, die zich over de toekomst van het instituut zou buigen. Het vorig jaar uitgebrachte advies was, dat het instituut tegen 1985 zijn werkzaamheden zou kunnen staken, als directeur dr. L. de Jong gereed zou zijn gekomen met zijn boekense rie over de Tweede Wereld oorlog. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van justitie heeft een voorlopige rege ling opgesteld om de posi tie van de consument be ter te beschermen. De kern van de regeling is dat de koper van een ondeug delijk produkt verhaal kan halen bij zowel de verko per als de producent. Het gaat nog slechts om een voor ontwerp van wet, dat nu naar de Sociaal-Economische Raad is ge stuurd voor advies. Het is de be doeling dat de koper jegens de verkoper het recht krijgt om of wel reparatie van de zaak te eisen, ofwel een nieuwe zaak te eisen, ofwel zijn koopprijs terug te vra gen. Ook tegen de producent kan de koper deze rechten uitoefe nen. Deze rechten kunnen niet ten nadele van de koper worden uitgesloten, bijv. door bepalin gen in de koopovereenkomst of door beperkingen in een „garan tiebewijs" afkomstig van de pro ducent Ook op andere punten wordt de po sitie van de koper versterkt. Zo mag hij bijvoorbeeld de overeen komst ontbinden als de verkoper na het sluiten van de koop de prijs verhoogt. Ook kan hij niet meer tot vooruitbetaling van de gehele koopprijs worden ver plicht. ADVERTENTIE Haarlemse Keukenhof van de Keukenprins. Zie wat hij allemaal aan keuken- moois met een erelintje heeft te bieden. Let vooral op de bijna onwerkelijke sprookjesprijzen. Dan staat het voor eens en altijd vast: dit is een Prins waar niemand kwaad van wil weten. Opstelling Pompadour, Massief eiken, <£Maakt u het hof met Sprookjesprijzen Om te voorkomen dat de regeling onbillijk werkt voor de middenstand, geeft het ontwerp ook aan de verkoper bepaalde rechten. Indien hij aan de verlan gens van de koper tegemoet is gekomen (bijvoorbeeld door hem de koopprijs terug te betalen) kan hij deze schade verhalen op de grossier van wie hij heeft inge kocht, of op de producent. Daar- LONDEN1 DEN HAAG - Om de aardbeienvelden beter te beschermen tegen voor is wel vereist dat de verko- hongerige vogels heeft men in Engeland een nieuwe bestri.jdingsmethode per niet wist dat de zaak gebrek- uitgedacht. Men heeft een plastic havik met een spanwijdte van meer dan kig was toen hij haar ver- een meter aan een buigzame stok bevestigd zodat het idee wordt gewekt dat kocht. de roofvogel staat te bidden. Proeven tot dusver bleken succesvol. Ziekenhuis moet bijna 52.000 gulden betalen aan röntgenologen EINDHOVEN (ANP) - Het Sint Jo- sephziekenhuis in Eindhoven moet de röntgenologen dr. P. Klaver en dr. F. van Zuylen in to taal bijna 52.000 gulden netto aan achterstallig salaris uitbetalen. Dat heeft de Eindhovense kan tonrechter mr. J. Nieskens gis termiddag bepaald in een civiele procedure die door de specialis ten was aangespannen. Eind 1972 werd het vermoeden geuit dat genoemde röntgenolo gen op grote schaal fraudeerden bij het indienen van de declara ties. De ziekenfondsen verbraken vrij snel daarna de contacten met beide doktoren. Op hetzelfde moment traden zij bij het zieken huis in tijdelijk dienstverband. Het ziekenhuis moest hiertoe wel besluiten om de continuïteit van het werk niet in gevaar te bren gen. In november 1976 veroordeelde de rechtbank in Den Bosch beide specialisten tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. Enkele dagen la ter werden ze door het zieken huisbestuur op staande voet ont slagen. In juni 1977 werden de he ren Klaver en Van Zuylen in ho ger beroep vrijgesproken. Het arbeidscontract tussen het zie kenhuis en de röntgenologen zou pas op 1 oktober 1977 aflopen. In een civiele procedure eisten de doktoren een doorbetaling van het salaris tot die datum. Omdat ze voor het aflopen van die con tractdatum al weer elders aan het werk gingen, heeft kantonrechter Nieskens bepaald dat het zieken huis het salaris slechts door hoeft te betalen over de periode waarin beide doktoren niet hebben ge werkt. Voor dr. Klaver is dat bijna drie maanden en voor dokter Van Zuylen bijna zeven maanden. Bovendien moet het ziekenhuis ruim 2500 gulden betalen in de kosten van de procedure. Volgens dr. J, Hirdes, geneesheer directeur van het Sint Josepzie- kenhuis komt deze uitspraak niet als een verrassing. "De kanton rechter had al eerder bepaald dat wij de röntgenologen op juridi sche gronden ten onrechte had den ontslagen. We hebben zelf berekend hoeveel salaris zij dan nog tegoed zouden hebben. We moeten wel even met de zieken fondsen overleggen op welke manier die nabetaling moet plaatsvinden. Verhoging van de verpleegprijs zal dat alles echter niet tot gevolg hebben". ROTTERDAM (GPD) - Het beslag dat de Federatie van Werkne mersorganisaties in de Zeevaart Bestolen vrouw dwarsboomt per ongeluk politie DEN HAAG (ANP) - Een 75-jarige vrouw die in een huisje in de Stortenbekerstraat in Den Haag woont, belde in de nacht van woensdag op donderdag de poli tie om te melden dat er bij haar was ingebroken. "De recherche komt naar u toe", kreeg zij te ho ren. "Ik kan de politie niet in zo'n rommel ontvangen", moet zij hebben gedacht. "Dat is niet netjes". Zij ging gauw de ravage die een inbreker in haar woon kamer had aangericht, keurig op ruimen. De rechercheurs waren daar niet blij mee - zij vonden nauwelijks sporen van de inbre ker terug. De vrouw was die nacht wakker geworden doordat een man in haar nachtkastje aan het zoeken was. "Stil maar, zei de man, ik ben Kees. Er is niets aan de hand". Na deze mededeling ver dween de man via het raam. De vrouw kwam tot de ontdekking dat zij een envelope met 150 gul den, een spaarbankboekje en een horloge miste. (FWZ) vorige week donderdag op het onder Antilliaanse vlag va rende vrachtschip Tjonger heeft laten leggen in verband met wanbetaling van de reder, is op geheven. De cargadoor Voigt en Co heeft voor een bankgarantie van 600.000 gulden gezorgd. Er is sprake van een schuld van meer dan een half miljoen gulden. On geveer 230.000 gulden komt toe aan dertien Kaapverdische opva renden, die minder loon betaald kregen dan contractueel was vastgelegd. Ook kregen zij geen verlof en vakantiedagen uitge keerd. De rest van het bedrag wordt geclaimd door ex-kapitein Par- levliet uit Katwijk, die in novem ber 1976 op staande voet ontsla gen werd toen hij niet aan wa penhandel wilde meewerken. Dit ontslag wordt door de FWZ aan gevochten. Volgens de heer Alte- na van de FWZ wordt er thans over de uitbetaling van het geld onderhandeld. Hij vermoedt dat de vordering van de Kaapverdia- nen niet zoveel problemen zal ge ven. Meer moeite denkt hij te hebben met de claim van de heer Parlevliet, waarover al langere tijd gepraat wordt. De gesprek ken hierover kregen pas weer zin toen de Tjonger een Nederlandse haven aandeed en er beslag kon worden gelegd op het schip, dat bij verkoop mogelijk f 700.000 op kan leveren. Als de partijen niet tot overeen stemming komen, zal de zaak bij de kantonrechter aanhangig worden gemaakt, aldus de FWZ. DEN HAAG (GPD) - De regering heeft geen enkele aan- wijzing dat Brazilië bezig zou zijn met het ontwikkelen van een eigen atoombom. Vice-premier Wiegel zei dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. De regering heeft de Nederlandse ambassadeur in Brazilië, mr. G. W. baron Bentinck, i te gaan of de berichten Braziliaanse atoombom op waar heid berusten. Zolang dat niet vaststaat, neemt de regering een afwachtende houding aan. Wie gel wilde daarom gisteren ook niet zeggen wat Nederland gaat doen als Brazilië inderdaad aan een atoombom blijkt te wer ken. Wiegel wees erop dat Brazilië aan het Atoombureau in Wenen en aan anderen uitdrukkelijk heeft beloofd geen nucleaire goederen, onderdelen of kennis voor enig militair doel aan te wenden. „Wij hebben geen reden om aan te nemen dat Brazilië zich niet aan die belofte houdt", aldus Wie gel. Zoals gemeld zou het Braziliaanse staatsbedrijf Nuclebras, dat thans bezig is met de bouw van een kerncentrale waarvoor het verrijkt uranium uit Almelo gele verd gaat worden, de opdracht tot het voorbereiden van een atoom bom hebben gekregen. De kamerleden Van Houwelingen (CDA) en Ter Beek (PvdA) heb ben al aangekondigd schriftelijke vragen over deze kwestie te zul len stellen. Zo wil Van Houwe lingen dat Nederland met de uit wisseling van nota's over de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië wacht tot de geruchten over een atoombom zijn ontze nuwd. Minister Wiegel had giste ren de vragen van de kamerleden nog niet ontvangen en kon daar om nog geen reactie geven. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gister avond met nadruk berichten die in Nederland circuleren tegenge sproken, als zou Brazilië werken aan een kernbom. "Deze berichten zijn ten enenmale onwaar. Brazilië heeft nooit het plan gehad atoombommen te maken", verklaarde een zegsman van het ministerie. Hij zei "Brazilië heeft altijd uit laten komen dat zijn nucleaire activi teit vreedzaam is. Bovendien zijn de Braziliaanse nucleaire projec- ten onderworpen aan internatio- nale samenwerkingsverdragen en strenge veiligheidsbepalin- gen". ADVERTENTIE VOOR GEVULDE KOEKEN RONDO'S EN... Waltmans (PPR) Vragen over houding KLM DEN HAAG (ANP) - Het PPR- tweede-kamerlid Waltmans heeft de regering schriftelijk gewaagd of het waar is dat de onderne mingsraad (or) van de KLM de hoofddirectie van de luchtvaart maatschappij heeft opgedragen een door de or aangenomen re solutie over het apartheidsre giem in Zuid-Afrika ter kennis te brengen van de Zuidafrikaanse regering. De hoofddirectie van de KLM zou geweigerd hebben deze resolutie uit te voeren terwille van „de be scherming van de belangen van de koninklijke". Waltmans wil van de minister van buitenlandse zaken en de staats secretaris van verkeer en water staat vernemen wat het stand punt is van de regering, als verte- UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) vindt dat een ziekenhuis niet kan worden verplicht om een levenstesta ment of euthanasieverklaring te accepteren. Een directie of be stuur van een ziekenhuis kan de artsen en verpleegkundigen niet binden aan de gevolgen van zo'n acceptatie, aldus de NZR in het rapport "levenstestament-eu thanasieverklaring". Het rapport wordt in de vorm van een advies de NZR-leden aangeboden. gen Men is die strekking in omloop genwoordiger van de staat der De opvatting dat Nederlanden, die de grootste recht heeft over zijn eigen leven aandeelhouder is van de KLM, te beschikken, wint terrein zoals ten aanzien van deze resolutie en ondermeer mag blijken uit het de standpuntbepaling van de feit dat vorigjaar volgens de NZR KLM-hoofddirectie. al meer dan 11.000 wilsverklarin- in het algemeen over eens, dat een patiënt het recht heeft een medische behandeling te weigeren en dat een arts - als de patiënt dat uitdrukkelijk ver langt - verplicht is de behande ling te staken. Dat is de zogeheten passieve euthanasie. Maar wat betreft de houding die moet worden aangenomen te genover een verzoek tot actieve euthanasie zijn de meningen minder eensluidend, aldus het rapport. Tegen de toepassing van actieve euthanasie kunnen juridische bezwaren worden aangevoerd of principiële bezwaren bijvoor beeld op levensbeschouwelijke gronden. NIJKERK (ANP) - Een 20-jarige man uit Amersfoort heeft giste ren voor een ravage gezorgd op de weg Nijkerk-Lelystad. Hij reed met zijn auto in op twee stil staande wagens, ramde even later een patrouillewagen van de rijkspolitie en probeerde vervol gens een van de uitgestapte agen ten omver te rijden. Volgens de rijkspolitie hebben de agenten tenslotte het vuur ge opend op de wagen van de Amersfoorter. Ze raakten de rechter-achterband en wisten de man te overmeesteren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7