Dorpsschrijver Roovers vindt het na vier boeken welletjes Mode voor komende winter Noordwijkse films over kamerverhuur PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Jan Bakker, voorstatider filmfestival in Noordwijk. Menig Noordwijks ingezetene verdient wat bij aan de verhuur van kamers of een zomerhuisje. Zoveel vreemde gasten over de vloe ren leidt ongetwijfeld tot menig onvoorziene situatie, redeneerde het bestuur van de Noordwijkse Filmclub. Vandaar de opdracht aan zijn leden een film te vervaardigen met als verplichte titel Zimmer Frei, Kamer Vrij. Om een indruk te krijgen voor wat voor situaties Noordwijkse verhuurders zoal komen te staan werd deze gevraagd om aan de filmclub voorvallen uit de praktijk door te spelen. Er kwamen zes bruikbare reacties binnen. Een bescheiden aantal. "Er gebeuren natuurlijk meer grappige of onplezierige dingen", zegt filmclub- secretaris Jan Bakker, "maar ik kan me voorstellen dat huurders niet graag uit de school klappen. Met de aangedragen voorbeel den kunnen onze filmers in elk geval vooruit. Ze zijn inmiddels van start gegaan met de verfilming. De huurders, die ons de tips gaven, komen uiteraard niet in beeld. Dat was een Voorwaarde die ze hebben gesteld". Het bestuur van de Noordwijkse Filmclub heeft inmiddels ook de evenementencommissie schriftelijk laten weten voorstander te zijn van een jaarlijks filmfestival in de badplaats. Dat zou dan op een dag in het zomerseizoen moeten plaatsvinden. Het is de be doeling dat leden van de Noordwijkse Filmclub op dat festival hun meest geslaagde films draaien. Het zit er niet in dat dit extra badplaats-evenement nog dit j aar in premiere kan gaan omdat de aanmelding vrij laat is gedaan. Wat dit jaar wel doorgaat, in oktober is een draaiavond voor niet- leden. Amateurs, die vinden dat ze tijdens hun vakantie een leuk filmpje hebben gemaakt, mogen dan voor veel publiek laten zien wat ze er van bakten. Voor de beste amateur-amateurfilms stelt de filmclub prijzen beschikbaar. De oud-gemeentesecretaris van Nieuwveen J. Roo vers heeft de laatste hand gelegd aan zijn vierde his torisch naslagwerkje over zijn woonplaats. Het zijn tevens zijn laatste pennevruchten. "Ik ben nu bijna 75 jaar ,zegthij, en dan raakt de fut er een beetje uit. Daar komt bij dat er voor mij eigenlijk niets meer over het verleden van Nieuwveen te schrijven valt. Ik heb alles de revue laten passeren". Roovers, in Nieuwveen noemt men hem "de dorpshistori cus", is in 1969 begonnen met schrijven, het jaar ook waarin hij met pensioen ging. Op dat moment had hij op de kop af veertig dienstjaren in Nieuw veen opzitten. Als ambtenaar van de burgelijke stand trouwde hij in die periode zo'n 900 dorpelingen. "Daardoor ken ik hier bijna ie dereen", zegt hij, en ander som weet men wie mijnheer Roovers is. Als schrijver komt je dat goed van pas. Je zit wel eens verlegen om informatie over een bepaalde zaak en dan weet je precies wie je daarvoor in de kraag moet vatten. Je kent de bewoners van haver tot gort. Daarom stap je ook wat makkelijker op ze af en doorgaans was ie dereen bereid om te vertellen wat ik weten wilde" De oud-gemeentesecretaris heeft in de afgelopen negen jaar bij talloze Nieuwveners zijn oor te luister gelegd. Hij had het vooral "gemunt" op de wat oudere dorpsbewo ners. Omdat zijn stokpaardje het verleden is. Alleen die pe riode heeft hij beschreven. "Bij het interviewen van men sen ben ik altijd systematisch te werk gegaan", zegt hij. "Ik kondigde mijn komst van te voren aan. Zei dan waar ik het over wilde hebben en als het eenmaal zover was bediende ik mij van een vragenlijst die ik dan in een straf tempo met ze doornam.Zonder zo'n vra genlijst, heb ik een paar keer ondervonden, draait het vaak uit op een vermoeiend ge sprek. Immers, mensen heb ben de neiging van de hak op de tak te springen. Daarom hield ik liever de touwtjes wat strak. Nam ik steeds de lei ding van het gesprek" Op die manier verzamelde Roo vers in de loop der jaren niet alleen tientallen dorpsverha len, hij kreeg ook regelmatig fotomateriaal Toegestopt waarmee hij zijn eigen collec tie foto's en ansichtkaarten dankbaar aanvulde. Veel van die kiekjes zijn verwerkt in zijn eerste drie boekjes. Van boekje nummer een, daarin hebben de foto's de overhand, zijn inmiddels de eerste en tweede druk uitverkocht. Dat geldt ook voor het tweede boekje, waar hoofdzakelijk korte volksverhalen over Nieuwveen in staan. Exem plaar nummer drie is qua in houd een soort kruising van de eerste twee en het manus criptdat hij dezer dagen bij de uitgeverij zal afleveren om schrijft hoe het er vroeger in Nieuwveen aan toe ging in begrafenissen, bruiloften en andere sartienkomsten. Het verschil met nu mag best groot worden genoemd. Ter illustratie volgt hierna hoe het er in Nieuwveen anno 1920 op een verjaardag aan toe ging. Om zeven uur 's avonds ko men, om tien uur iedereen weer naar huis. In de huiska mer de mannen bij de man nen, de vrouwen bij de vrou wen. Twee consumpties was het maximum. De heren brandewijn met suiker, de dames likeur. De dames mochten, als er door de heren flink werd gerookt, boven dien nog hun witte zakdoek gereed houden zodat de gast vrouw daar de nodige lucht- verfrissende eau de cologne op kon deppen. Ramen en deuren mochten alleen op een kier worden gezet als de pe troleumlamp ging walmen. In Roovers laatste creatie ko men ook de nodige oude be roepen aan bod, zoals keuen snijder, een professie die ove rigens niets te maken heeft met de biljartsport. Een keuensnijder castreert big getjes. Hij stopt dan weliswaar met het schrijven ("ik heb nog wel vijftien korte verhalen maar dat is niet voldoende voor een vijfde boekje"), voorlopig wil Roovers wel doorgaan met het houden van vertelmidda- gen en -avonden, ook al wil hij het aantal zo klein moge lijk houden. Zij collectie fo to's en ansichtkaarten wil hij voorlopig ook nog intact houden. "Mijn schoonzoon ziet ook wel iets in geschied schrijving. Misschien dat hij in mijn voetsporen kan gaan treden". PARIJS - Een smalle taille, strakke rokken, vierkante schouders en schoenen met heel hoge hakken. Dit is in het kort samengevat de lijn die de Franse mode-makers voor het komend seizoen hebben uitgedacht. Een lijn die door veel mannen weer echt vrouwelijk zal worden gevonden maar door vrouwen die iets meer te doen hebben dan opzitten en pootjes geven als wat ongemakkelijk zal worden beschouwd. Gelukkig snoeit de confectie nog wel wat aan die extreme lijnen, zodat het heus niet allemaal kokerstrak gaat worden deze winter maar als je je uiterst plezierig voelde in die wijde kledingEnfin, geluk kig is het broekpak weer hele maal in de gratie bij de heren ontwerpers. De beste oplossing is natuurlijk gewoon dragen wat je zelf plezierig vindt, met een beetje geduld is dat echt wel te vinden en anders zelf maar aan de slag. Wat tendensen van de nieuwe mo de, buiten de al genoemde zijn: rechte wikkelrokken, korte ge tailleerde jasjes, driekwartjassen van mohair met een hoge kraag. De geruite rok, toch altijd een min of meer klassiek kledingstuk, is ook weer in beeld en die hoeft helemaal niet zo nauw te zijn. Voor wat de kleuren betreft: veel zwart voor overdag en 's avonds verder groen, steenrood, roest bruin, beige, grijs en don kerblauw. Deze tinten worden bij de avondkleding vaak opgevro lijkt door fel blauw en fel rose terwijl andere ontwerpers weer alle pastelkleuren in hun avond kleding verwerkten. Opvallende was dat er bij Yves Saint Laurent totaal geen laarzen werden getoond. Die vlieger zal toch echt wel niet opgaan want wie wil er nu in ons klimaat zijn lekker warme laarzen missen. Jaren veertig komen terug Veel mode-ontwerpers heb ben terug gegrepen naar de ja ren veertig, de tijd van o.a. Gin ger Rogers. Deze zijden avond japon van het Romeinse huis Barocco is er een voorbeeld van Een oranje, groen en zwart geruite rok uit de collectie van Yves Saint Laurent, gecombi neerd met een blauw zijden blouse. Er wordt een zwart wol len jasje bijgedragen om er een geheel van te maken. Van Ungaro hoeft het alle maal niet zo nauw te zijn, in de ze geruite rok zit heel wat ruim te. Hij laat er een getailleerd, net in de taille vallend geruit jasje op dragen, afgezet met bont. Dat wijd niet helemaal uit de gratie is laat deze fram- booskleurige avondjurk van Chanel zien Van Courreges is deze groene knielange winterjas waaronder een beige met wit gestreepte lange broek wordt gedagen. Uit de collectie van Pierre Cardin een avondjapon van „kreukplisee" Lekker warm Met dit pak verloochent Per Spook zijn Noorse afkomst niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4