Bevel tot ontruiming wisselwoning We kregen met onze afmetingen iedereen plat Bonden tegen winkels open op vrijdagavond Zitten aan zee en de zomer zien, poëzie van de zon VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 LEIDEN JAPANSE "BURGEMEESTERS" BEZOEKEN LEIDS STADHUIS LEIDEN - Druk plaatjes schietend arriveerden gistermiddag zo'n 25 Japanners in het Leidse stadhuis. De Japanners, allen voorzitters van gemeenteraden in steden van hun land, deden op hun bezoek door Europa ook Leiden aan. Ze willen zich op de hoogte stellen van Europese bestuurszaken. Tijdens hun bezoek aan Leiden deden de "burgemeesters" de Me- renwijk aan, nadat ze door burgemeester Vis in de raadzaal waren ontvangen. Rechter na kort geding kraker: gewenst in Merenwijk LEIDEN - Er moet nog een buurthuis komen in de Me renwijk. Eén centraal gelegen gebouw met twee beroeps krachten is te weinig voor een wijk met 18.000 inwoners. Dat is het "hete hangijzer", ge noemd in het wensen- en vra genlijstje dat de Stichting Zijlwijk aan de gemeente heeft overhandigd. Voor wat de vestiging van een nieuw centrum betreft schrijft de Stichting te denken aan eer; plek tussen de Leedewijk en Zijlwijk. Ze is niet tevreden met "In de bocht", een ge bouwtje met de grootte van een klaslokaal waarvoor tweeduizend gulden (grond) huur moet worden neerge teld. De school in de Slaagh- buurt zou 's avonds openge gooid moeten worden voor buurtactiviteiten, zo meent de stichting, die het deel van de Merenwijk omvat dat wat straatnamen betreft met bloemen, planten eh dieren heeft te maken. Volgens "Zijlwijk" staat de school zelf ook positief tegenover het gebruik van de aula voor buurtaktiviteiten. De stichting voert verder aan dat een deel van de Meren wijk zonder meer tot woonerf kan worden omgebouwd. Sommige stoeploze straten lenen zich daar goed voor. Tenslotte schrijft de stichting dat het informatie-bord bij de afrit van de Kopermolen staat moet worden verplaatst naar het hart van het winkelcen trum en dat er een wijkmarkt in de Merenwijk moet komen. LEIDEN - Een van de kra kers van een leegstaande wisselwoning aan de Wil lem Barendszstraat heeft vanmiddag op last van de president van de Haagse rechtbank de woning ont ruimd. De kraker, Feike Vuist, had tegen B en W van Leiden een kort geding aangespannen nadat deze hem hadden aangezegd dat hij de wo ning moest verlaten. Feike was het daar niet mee eens. Hij had huur betaald (3 maanden en een waarborgsom van 300 gulden) was dus huurder en geen kraker, vond hij. Bovendien zou de wis selwoning anders toch maar leegstaan. Tijdens het kort geding, dat van ochtend diende, erkende de raadsman van Feike, mr E. N. muller, dat de gemeente formeel het gelijk weliswaar aan haar kant heeft door op grond van de Woonruimtewet ontruiming van de woning te eisen. Er is aan Fei ke geen woonvergunning ver leend. Aan de andere kant kon hij echter niet begrijpen waarom de kraker op zo korte termijn de woning moest verlaten. Het blijkt ner gens uit dat de woning zo hard nodig is, aldus de raadsman. Er staat niemand te wachten om er in te trekken. Mr. Muller deed een beroep op de beginselen van be hoorlijk bestuur. Bij onmiddel lijke ontruiming van de wissel woning zou zijn cliënt in een noodsituatie terecht komen. Misverstanden Mr. Muller sprak verder van mis standen aan de Van Huis weg in verband met de wisselwoningen. Hij zei de stellige indruk te heb ben dat de gemeente pas actie is gaan ondernemen toen de kran ten al een maand geleden over kraakacties begonnen te schrij ven. Hij herinnerde er nog eens aan dat sommige wisselwonin gen, die bestemd zijn voor men sen wier woning gerenoveerd wordt, al maandenlang leegstaan. Een viertal van deze woningen is ten prooi gevallen aan vandalis me. De waarnemend chef van het Bu reau Huisvesting, Amptmeijer, verklaarde de leegstand van de wisselwoningen door erop te wij zen dat een aantal bewoners van renovatiewoningen het sociale milieu van de wisselwoningen niet aanstond. Bovendien zouden de kleine wisselwoningen niet geschikt zijn voor huisvesting van gezinnen uit het renovatie- gebied Noord. Hij zei verder dat de gemeente op 27 juli officieel van Feike geëist heeft de woning vóór 1 augustus te ontruimen, omdat er een gezin van de Os en Paardenlaan in moest. Half juli was pas bekend geworden dat de renovatie van dit gebied zou doorgaan, vandaar dat er op korte termijn maatre gelen moeten worden genomen. Het gezin zal nu a. s. maandag in de wisselwoning van de kraker trekken. Het gemeenteraadslid L. Beijen (PPR) heeft inmiddels vragen aan B en W gesteld over de moei lijkheden rond de wisselwonin gen. Hij wil weten welk beleid er in dit soort zaken wordt gevoerd. Vandaag eens niet het nieuws, maar de zon. Mag het een keer? Zon, zomerzacht en zwoel, de 'z' is warm, zzzzzzz en loom. Poëzie, gedichtjes, voor als het regent "Ach, neem ze allemaal maar mee voor een keer. Gedichtjes worden toch niet vaak gele zen", zei de juffrouw van de bibliotheek. Waarom eigen lijk niet? "Een gedicht bestaat pas echt als het gelezen wordt. Dan blijkt ook vaak hoe be langrijk het voor iemand kan zijn, een gedicht te lezen. Dan gaat het in een mensenleven iets, dat dikwijls veel is, bete kenen. Gedichten zijn van mensen voor mensen". Dat staat geschreven op de ach terkant van een gedichten bundel: "Lees nog eens een ge dicht" (1977). Uit het boekenweekgeschenk van 1975 ("Als je leest ben je nooit alleen") het volgende over gedichten: "Hoe is dat nou, als je een gedicht leest? Als het goed is, gebeurt er wat met je. Je raakt geboeid, ont roerd, je komt wat aan de -weet. Over een andere wereld of over jezelf. Het is net of je een tuin hebt. De dichter neemt je aan de hand en leidt je rond in die tuin van je. Hij laat je dingen zien die er ivo ren zonder datje het eigenlijk wist, zonder datje er rekening mee hield". Gedichten verschillen van een gewoon verhaal of een gewoon stukje in de krant in de eerste Bericht uit Canada van "Fourty Four Degrees": Het hele gezelschap zoals het drie weken geleden Voor maandag hebben de club- en buurthuizen op het programma staan: Mierennest, Morsweg - Open huis (hele dag) Zevensprong, Bernhardkade Spelen in en om het clubhuis, 10 Jeugddorp, Voorschoterweg - Vlie gers maken en oplaten v.a. 9.30 Vijfhovenhuis, Hoflaan - Tocht naar Vogelenzang, vertrek 8.30 Op Eigen Wieken, Valkenpad - In stuif, 10-12 uur Mirt 't Honk, Lage Rijndijk - Straattekenwédstrijd, 14-16 uur voor jeugd 5-13 jaar Morschwijck, Topaaslaan - Film 10-11.30 en van 14-15.30 uur Mierennest, Morsweg - Klaverjas- avond vanaf 20 uur (volwasse- Circus Circus Sarrasani staat morgen en zondag op het terrein van de Groenoordhallen. De avondvoorstellingen beginnen om 20.00 uur en zijn omstreeks 22.45 uur afgelopen. De middag voorstelling begint om 15.30 uur en wordt om 18.15 tot een einde gebracht. ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 "De vliegreis begon met een drie kwartier vertraging op Schiphol." Zo begint de brief uit Canada van het Leidse-majorettenpeloton Fourty Four Degrees Vrijdag 14 juli vertrokken ze samen met het Kamper Trompetterkorps voor een tournee van drie weken door Canada. Niet zoals eerder aangekondigd el ke week, maar toch nu op de val reep de ervaringen van de eerste weken in Canada. De brief werd vorige week donderdag geschre ven en kwam dinsdag in Leiden aan. Aanstaande zaterdag hoopt het gezelschap weer op Schiphol aan te komen. In verkorte versie volgt hier dan de brief van Jan Lau, tourpresident, aan het thuis front: 's Avonds hebben we de "Stam pede Grandstand" (geweldige cowboyfeesten) bezocht, waarna we onze bedden opzochten. He laas waren er in de scholen geen LEIDEN - De bonden van werknemers in de winkelbranche (w.o. de Voedingsbond Mercurius) hebben bij B en W bezwaar gemaakt tegen het verlenen van vrijstelling van de Winkelsluitingswet aan de winkeliersver eniging "De Luifelbaan" Deze vereniging heeft aan het college gevraagd of de winkels van het Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein op vrijdagavond 25 augustus tot negen mo gen openblijven. Dit. in verband, met een braderie die van 24 tot en met 26 augustus zal worden gehouden. B en W hebben aan de gemeenteraad voorgesteld dit verzoek in te ivilligen. De bonden van werknemers vinden het onjuist dat het winkelpersoneel moet opdraaien voor een dergelijke braderie, die uiteindelijk een commer cieel doel dient. Het personeel heeft een veertigurige werkweek en werkt toch al vaak over, menen de bonden. De bonden maakten al eerder bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling van de Winkelsluitingswet door B en W. Het ging toen om de woensdag avond voor de start van de Tour de France. In hun voorstel aan de raad schrijven B en W dat er onvoldoende aanlei ding bestaat oin het verzoek van de winkeliersvereniging af te wijzen. Overigens wordt op die bewuste vrijdagavond ook ontheffing verleend aan de straathandel. matrassen aanwezig, zodat we met onze slaapzakken op de grond moesten slapen (Iets dat na zo'n lange dag toch aardig lukte). Enigen sliepen op een grote trampoline, een hele ervaring, want als er één bewoog, sprong de rest een halve meter de lucht In Red Deer hadden we maandag een erg succesvolle "Parade" of optocht, zoals je die bij ons noemt. Veel applaus en veel mensen die heel hard een paar Nederlandse woorden naar je riepen om te laten merken dat ze Hollander waren. We werden ge vraagd om die middag een show te geven op tennisvelden. Dat aanbod hebben we maar afgesla gen, want we dachten dat het schoonmaken van onze schoenen en kleren (vanwege de gravel) meer zou kosten dan de show zou opbrengen. Tweede prijs Op woensdag volgde de Parade. De grootste die we hier hebben mee gemaakt. We waren de eerste gro te band in de Parade en als ope ningskorps kregen we met onze afmetingen van voor naar achter en over de hele breedte van de straat iedereen plat. We wonnen de tweede prijs in onze afdeling en de vierde van alle korpsen. De volgende dag Four Corners show, op een kruising van wegen die als plein gebruikt wordt. Er was ons gezegd dat het een op treden van vijftien minuten was. Dus toen wij aangekondigd wer den, liep Geert Hooisma, tam- bour-maitre van het Kampei- Trompetterkorps, met veel élan het plein op om de show van de combinatie te brengen. Ik moet vooraf zeggen dat Geert geen woord Engels sprak, tot ik hem vertelde dat als iemand hem iets vroeg tijdens het optreden, hij moest glimlachen, "YES" zeg gen, zich van niemand iets aan trekken en gewoon zijn werk doen. Na vijf minuten komt er een official het plein op en zegt tegen Geert: "Ophouden en afmarcheren". Je snapt wat Geert zei: "Yes" met een glimlach op zijn gezicht en het zweet op zijn voorhoofd. Drie minuten later weer een official op het plein met dezelfde vraag, en zo ging dat door. Geert bleef lachen en "Yes" zeggen en draai de de complete show van vijftien minuten af. Twee dagen later stond het hele verhaal in de plaat selijke krant. Grote strijd In de avond dan de grote wedstrijd (Extravaganza), waaraan een zware selectie was voorafgegaan, slechts zeven korpsen mochten er aan mee doen. We hadden be sloten het Kamper Korps alleen te laten optreden om zo meer eenheid en meer kans op een geldprijs te hebben. De organisa tie vroeg ons toen de Fourty Four Degrees als spéciale attractie te laten optreden in het begin van het programma. Hier gingen we uiteraard mee akkoord. We wa ren naar Canada gekomen om op te treden en liefst voor zoveel mogelijk mensen. Maar op het laatste moment werden we uit het programma gehaald, wat Henk Teske een halve hartaanval bezorgde. Na nogal harde onder handelingen lukte het toch, en we hadden met de meisjes een Het Kamper Trompetterkorps speelde zoals het nog nooit ge speeld had. De uitslag was zeer spannend. We werden tweede, na een band uit Edmonton. We hebben nogal wat blessures ge had bij beide korpsen. De oorza ken zijn voornamelijk gebrek aan conditie, de warmte en de grotere hoogte (800 meter) waardoor zuurstofproblemen ontstaan. Diefstal De laatste dag voor ons vertrek uit de school hier in Edmonton, sloegen één of meer dieven toe. Het was de dag van de grote wed strijd en tijdens de aankondiging van onze groep werd het door de speaker aan het publiek verteld. Tijdens de show bood de Klondi ke Association ons duizend dol lar aan om over het verlies heen te komen. Twee dagen later kwam er een aanbod van een tehuis van 65-plussers om een optreden te verzorgen tegen een vergoeding van 500 dollar. Later bood een importeur van Ne derlandse goederen ons nog eens duizend dollar aan. Dit alles be tekent dat onze reis door de ber gen nu serieus doorgaat, zonder dat we al te veel op te treden Twee fietsers gewond bij aanrijdingen LEIDEN - Op de kruising Maris- laan, Aloëlaan deed zich gister middag rond half vier een aanrij ding voor waarbij een 16-jarige fietser vermoedelijk een hersen schudding opliep. Hij werd voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hoe de aanrijding precies tot stand kwam is niet duidelijk, maar de fietser werd aangereden door een auto die bestuurd werd door een 21-jarige Leidenaar. Een 39-jarige fietser werd gister avond op de Lammenschansweg aangereden door een auto, be stuurd door een 20-jarige Leide naar. De fietser kreeg een wond boven zijn oog, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De automo bilist trachtte de fietser, die vanaf de Zoeterwoudsesingel de Lam menschansweg opreed, nog te ontwijken, en reed daarbij een verkeerszuil om die op het mid den van de rijbaan stond. Rectificatie LEIDEN - In een rechtbankverslag van afgelopen woensdag, dat handelde over een leerling-ver- ple g er die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het verhan delen van hasj, stond dat een vriendin van de verpleger 202 gram heroine in haar bezit had gehad. Dit is onjuist. Het ging niet om heroine maar om hasj. Dat verklaart ook waarom haar raadsman vrijspraak bepleitte. plaats door de vorm. De dich ter bepaalt waar een regel stopt, en niet de kantlijn of de breedte van een krantekolom. Daarom is het misschien he lemaal geen goed idee om hier gedichten neer te zetten. Maar toch .en ze gaan (ook) over de zon. "De zon heeft het langs de deu ren gelezen en vroeg mij: hoe sta ik hier stil? Ik keek de zes kleuren van haar wezen tot een bundel en zei: zeg, ik wil! Je bent wel grappig, dichter, vergat zij haar zwijgen. Wou je soms kinderen met mij krij gen?" (VAn Pierre Kemp, uit: 5 Families en een poe derblauw, G. (Van van Oor schot, A'dam 1958). "Waar bramen witte bloemen zijn en brasem flink wil bij ten, daar ben ik graag met jou. Met zuurtjes en gazeuse en een werklijk boeiend boek en een zachte grasmat voor ons beiden. Aan de kant afwe zig staren naar de dobber tus sen 't riet waar langs de witte waterlelies een donker visseli- chaam schiet. Samen op een steiger zitten vissen in de zon!" (Van Hans Vlek. uit: Voor de bakker, Querido, A'dam, 1972). "Vandaag heb ik honderd hek toren blote hemel gekregen als erfdeel van de voorbije nacht/ ik ga er blauwe paarden kwe ken in een drijvende wolken hoeve en mijn natte verzen met knipoogjes van de zon vastknijpen aan de horizon (Van Piet Bekaert, uit: Hon derd nieuwe dichtersDich tersgroep Dimensie, Antwer pen, 1976). "Zitten aan zee en de zomer zien met ogen die het zinderend zonlicht pogen te ontleden tot op het stramien van de ziel en de zinnen uitdrogen. Een wit te vis doorzaaid van de zon onvruchtbaar maar vondst voor latere geslachten droomloos en dierbaar hoe kan ik mij vrijmaken van die gedachte. Ik vraag zeer veel en volmaaktheid telt met an dere getallen en waarden. Op de gele vlek van het godsoog smelt mijn leven tot vloeibare aarde. Ik maak het gebaar de mast van een boot de arm van een radeloze bader. Mijn aar de van water opent de schoot. De zon is mijn toornige va der". (Van Willy Spillebeen, uit: Gedichten 1959-1973, Standaard Uitgeverij Ant werpen, 1973). "De zon scheen als weleer. Zijn dagen waren geteld, de zon bescheen zijn handen die ge vouwen lagen in zijn schoot en de zon bescheen het vergezicht dat stil en open lag tot in alle verten heen. Hij keek tot hij met open ogen en voorgoed in zichzelf verdween". (Van Adriaan Roland Holst, uit Gedichten 75,een keuze uit de tijdschriftenpoëziereeks, Davidsfonds, Leuven, 1976).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3