Ontslagen KLM employé onder ede verhoord Krill: oplossing voor voedselprobleem? ZweilandbadGeen Leidsch Dagblad Met Scheveningen bent u zo 'goede maatjes' reden voor onrust 'ZOMER EXPRES' Leidsch Dagbladen aktieve krant!! Films deze week VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 Ondervoede bejaarde man met dode echtgenote aangetroffen AMSTERDAM (ANP) - Niet in staat om hulp te halen heeft de 92-jarige J. van Alewijn enkele dagen in zijn woning op het Van Oldebarneveldtplein in Amster dam gelegen, terwijl zijn 86-jarige vrouw dood in een stoel zat. De politie vond het echtpaar gister avond na door buren te zijn gea larmeerd. Zij hadden de bejaar den al een paar dagen niet gezien, maar wel de heer Van Alewijngï en toe horen roepen. De man bleek zwaar ondervoed onder de tafel te liggen. Hij is. in een zie kenhuis opgenomen. De vrouw stierf volgens de politie een na tuurlijke dood. NEW YORK (GPD) - De ontslagen KLM-aecountant J. de Wit is woensdag onder ede verhoord door de Amerikaan se advocaten van de KLM. Het verhoor vormt de eerste ronde van de gerechtelijke procedure die De Wit heeft aangespannen tegen enkele topfunctionarissen van de KLM. x die de beelden Zoals het er nu naar uitziet, krijgt de luchtvaartmaatschappij (een vertegenwoordiger van de direc tie in Amstelveen?) maandag de gelegenheid te reageren op de be schuldigingen van De Wit. De general-manager van de KLM in New York, F. O. Kielman, komt volgens plan woensdag aan bod De zittingen van gisteren tot en met woensdag zijn niet openbaar. In een later stadium zullen de notu len van de bijeenkomsten, die plaats vinden in de kantoren van de advocaten van de partijen, wel publiek worden gemaakt. Een functionaris van het hoogge rechtshof van New York houdt zich bezig met de verslaggeving van de zittingen. Volgens een van de hoofdrolspelers van de KLM-affaire, De Wit, heeft de KLM drie advocaten vanuit Nederland naar New York gestuurd, om op de achtergrond voortdurend behulpzaam te kunnen zijn. Bovendien zouden enkele door de KLM ingehuurde vertalers continu verklaringen en documenten vertalen die tijdens deze eerste zittingen aan de orde komen. Drents meisje op camping in Duitsland gewurgd Vragen van SGP over opmerking staatssecretaris DEN HAAG (ANP) - Het tweede kamerlid Abma (SGP) is gevallen over een opmerking van staats secretaris mevrouw Smit-Kroes van verkeer en waterstaat inzake abortus. De staatssecretaris zei tijdens een in Elseviers Magazine afgedrukt vraaggesprek: "Nee, ik zou er geen kind meer bij kunnen hebben, dit werk absorbeert je enorm. Als ik in verwachting zou raken, zou ik het laten aborte- ren".Ds. Abma vindt de uit spraak van de staatssecretaris in strijd met de thans nog van kracht zijnde wetgeving met be trekking tot abortus. Hij vraagt premier Van Agt en minister De Ruiter van justitie of zij de uit spraak passend achten voor een bewindsvrouw. Als de premier en minister De Ruiter de uit spraak niet passend achten, wil Abma weten tot welke conclusie hun oordeel geleid heeft. WILSUM (ANP) - De 20-jarige Geesje Huntze uit Beilen is gis termorgen op de camping Wil- sumerbergen in het Westduitse Wilsum in de omgeving van Nordhorn levenloos aangetrof fen. Zij was gewurgd. Het stoffe lijk overschot werd gevonden door een vriendin die samen met haar op dc camping was. Geesje Huntze was ambtenaar op de dienst gemeentewerken in Bei len. De Kriminalpolizei in Lingen stelt een uitgebreid onderzoek in naar de dader die nog niet is ge vonden. LEIDEN - Nog maar net hadden burgemeester en mevrouw Vis een bezoek aan een 60-jarig echtpaar achter de rug - om precies te zijn vorige week vrijdag - of gisteren was het opnieuw groot feest. Ditmaal ging het om het bruidspaar H. Boon en J. Boon-De Haan, wonend aan de Drift straat 35, respectievelijk 82 en 80 jaar oud. De heer Boon is vroeger kraandrijverIstoker geweest, terwijl zijn vrouw het huishouden deed. Ze hebben samen twee dochters. Alles bij elkaar reden genoeg om het bezoek van het burgemeesterspaar aan het diamanten paar ten behoeve van het nageslacht te vereeuwigen. In de tuin aan de Driftstraat. ADVERTENTIE Zaterdag 5 augustus Rijnsburg Fijn dat Den Flaagen Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. Scheveningen biedt u volop mogelijkheden voor een gezellig dagje uit. Natuurlijk het strand om heerlijk tezonnen en pootjete baden. Maar ook de vernieuwde "Pier", de schilderachtige vissershaven, en al die gezellige terrasjes en boetieks langs de boulevard. Vlakbij in het Westbroekpark bloeien 20.000 rozen. Bovendien ligt Den Haag met al z'n musea, warenhuizen en winkelpromenades naast de deur. Net als Madurodam trouwens. Kom dus eens een dagje met het hele gezin naar Scheveningen, Den Haag en Madurodam. Maak 't u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS CTIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT "N Zondag 6 aug.:13.00 DERBY R DRAVERIJ op de renbaan Duindigt Tips voor het hele gezin: AUTOMOBIELMUSEUM Leidschendam, voor kinderen van 8-88 jaar! Of ga eens naar DE PIER,nu met vele nieuwe attracties! vInlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. J ...en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. LEIDEN - Voor de voorma lige gebruikers en het per soneel van het Zweiland bad is er geen reden voor onrust. Dat deelde me vrouw Zwart, directrice van de GG en GD, gisteren desgevraagd mee. Het Zweilandbad werd on langs definitief gesloten nadat was vastgesteld dat in het bad de omstreden materialen eterniet en as best waren verwerkt. Deze materialen kunnen - zeker als er op een of andere manier mee gewerkt wordt - gevaar opleve ren voor de gezondheid. Met na me bij eterniet, dat het zg. blauwe asbest bevat, kunnen zich on zichtbare vezeltjes losmaken, die vervolgens terecht kunnen ko men in de longen. Op latere leef tijd kan dat stoflongen of long kanker tot gevolg hebben. Volgens mevrouw Zwart hebben metingen van TNO in het Zwei landbad tot dusver geen veront rustende resultaten te zien gege ven. De maximaal toelaatbare hoeveelheid blauwe asbest in de lucht is een-tiende vezel per ku bieke centimeter. TNO heeft in het bad slechts een-honderdste vezel gevonden. "Gezien de ge gevens die nu in ons bezit zijn, zou ik dus zeggen, dat er geen re den voor paniek is", aldus de di rectrice van de GG en GD. De situatie in het zwembad zou vanmiddag nog worden bespro ken met een specialist op het ge bied van asbestgevaren, de Vlis- singse bedrijfsarts dr. J. Stum- phius. Deze schreef enkele jaren geleden een proefschrift over de mogelijke gevaren van het ge bruik van asbest bij zijn werkge ver, de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Het zal volgens mevrouw Zwart mede van dit gesprek afhangen of er verder nog maatregelen moe ten worden genomen. "Maar als er onrust is, dan mag natuurlijk iedereen ons altijd bellen", aldus mevrouw Zwart. Vanaf 15.00 uur tijdens de voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys - Volendam (met o.a. Cees Guyt en Frank Kramer) Met als speciale gasten het duo "Appie en Flappie" Gastheer: Hans Versnel. Tevens een optreden van BULLIE BALOU met het nummer CHOO- CHOO-TRAIN. Speciale Leidsch Dagblad „Zomer Expres-aanbieding" Deze BON is goed voor een reductie voor het gehele gezin, van 50% op de toegangsprijs voor „Jeugdstad", in de Ton Menkenhal. Dus inplaats van 6,- betaalt u 3,- per per soon. Deze bon is geldig tot 13 augustus 1978. Rode garnaal komt bij miljarden voor BUENOS AIRES (Reuter) - De miljarden rode garnalen die in het Zuidpoolgebied leven kun nen het antwoord zijn op de voedselproblemen in de wereld, aldus geleerden op een perscon ferentie in Buenos Aires. De garnaal, krill genaamd, bevat tot 18 procent eiwit in zijn zes centi meter lange lichaampje en is het voornaamste voedsel van de uit stervende walvissen. De kril, een Noors woord dat „vis je" betekent, was onderwerp van discussie door geleerden, func tionarissen en diplomaten op een conferentie in Buenos Aires van de raadgevende het antarcticaverdrag, 13 landen lid zijn. Het voornaamste onderwerp op de agenda van de conferentie, die in juli werd gehouden, is het uit werken van een systeem ter voorkoming van uitmergeling van de voedselbronnen in de zeeën rond het Zuidpoolgebied. Nu bestaat er nog geen gevaar dat de mens teveel krill vangt. De hoeveelheid in Antarctica wordt op miljoenen tot miljarden ton nen geschat. Argentijnse biologen menen dat krill een bijna eeuwigdurende bron van voedsel voor mens en vee vormt. Zij zeggen dat de eiwitwaarde van krill 20 maal zo groot is als die van rundvlees. Het kleine schaaldier, dat een weelderig leven heeft in de An tarctische wateren, is niet alleen het voornaamste voedsel van walvissen maar ook van pinguïns en zeehonden en vormt een be langrijke schakel in het ecologi sche systeem van de aarde dat de mens voorziet van de lucht die hij inademt. De laatste 50 jaren is de krillbevol- king in de zuidelijke zeeën dras tisch uitgegroeid. De scholen krill graven uitgestrekte gebie den af en zullen binnenkort niet meer in staat zijn voedsel te vin den door hun astronomische aan tallen. Net als sprinkhanen, waar zij wel wat op lijken, hebben zij een ver schrikkelijke eetlust, waardoor zij een bedreiging zijn gaan vor men voor de micro-organismen in de zee. Amerikaanse geleerden schatten nu de hoeveelheid krill in de An tarctica op tussen de 500 miljoen en een miljard ton. De Russen schatten het veel hoger, tussen de 800 miljoen en vijf miljard ton. Australische en Argentijnse ge leerden menen dat een jaarlijkse vangst van 70 miljoen ton een miljard mensen, dat is 25 procent van de wereldbevolking, kan voorzien van 20 gram dierlijk ei wit per dag. In een halve eeuw hebben de wal visvaarders de walvisstand met 90 procent verminderd. In die zelfde periode hebben de geleer den een overeenkomstige groei in de krillstand waargenomen. Een volwassen blauwe vinvis kan vier tot acht ton krill per dag ver zwelgen. De balans is door de slachting van de walvissen door de mens echter verstoord. Of de blauwe en andere walvissen met uitroeiing worden bedreigd kan nog niet worden vastgesteld, maar hun teruggang heeft de dringende vraag veroorzaakt wat er met al dat krill moet gebeuren. Ecologen zeggen dat die geoogst moet worden, om weer een nieu we ecologische ramp te vermij den. Krill brengt zijn twee en een half jaar durende leven door met het zwemmen door zeeën in grote scholen. Hectares grote, roest bruine plakkaten, krill kleuren de oppervlakte van de oceaan. Per kubieke 'meter zitten er dan 30.000 stuks, wat van 5.00 tot 100.000 ton krill per school bete kent. Krill bestaat voor 72 tot 84 procent uit vocht, twee tot zes procent vet, 13 tot 18 procent eiwit en twee tot drie procent overige stof fen en bevat een keur aan vitami nen, voornamelijk van de fa- groep, en veel fundamentele aminozuren zoals glutaminezuur, lisine en leucine. Dr. Eunrique Marschoff, een bio- loog, zegt dat wij altijd krill heb ben. Het hangt af van verstandige vangst. „We hebben naar schat ting 200 miljoen ton in de zuide lijke Atlantische Oceaan en 40 procent daarvan kan gemakke lijk geoogst worden. Jarenlang hebben geleerden in ge hele wereld gespeculeerd over krill als potentiële voedselbron voor de mens, maar tot voor kort hebben alleen de Russen de zaak ernstig opg.evat. Bel- Brief Luns vervalsing DEN HAAG (ANP) - Een woordvoerder van het depar tement van buitenlandse za ken heeft gistermiddag ver klaard, dat een in de publici teit gebrachte brief van de se cretaris-generaal van de NA VO, mr. Luns, een grove ver valsing is. Het gaat hier een publikatie in een gisch weekblad, te weten afdruk van een brief van Luns aan de ambassadeur bij de NAVO. In die brief stond, dat met hulp van vrienden bij het Belgische departement van defensie gewerkt wordt aan een lijst met de namen van journalisten, die negatief zouden staan tegenover de neutronenbom en bepaalde aspecten van de politiek van de NAVO en van Amerika. "Luns heeft verklaard, dat de brief vals is. Nederland sluit zich bij zijn verklaring aan", aldus de woordvoerder van buitenlandse zaken. Blijvers "Saturday night fever" - deze inmiddels bekende discofilm is deze week in Camera, Leiden en gaat zijn derde week in in Euro 1 en 2, Alphen. "The man with the golden gun" - James Bond, Lido 1, Lei den. "Een bijzondere dag" - "Una giornata particolare" op zijn Italiaans, Lido 3, Leiden. "The turning point" - Twee vrouwen in de balletwereld, Studio, Leiden. "Onkruid vergaat niet" - met de Franse komiek Louis de Fu- nès, Trianon, Leiden. "The last Waltz" - Afscheids- film van The Band, Lido 2 "Vergeten continent" - avontu ren in een oerwereld, Euro 3, Alphen. Nieuw in Alphen "The pink panther strikes again" - Peter Sellers als in specteur Clouseau slaat weer toe, Euro 4. Kindermatinee "Pinkeltje" - Lido 1, Leiden, Euro 2, Alphen. "Tom en Jerry' - tekenfilm, Li do 3, Leiden. Nachtfilms "Dogday afternoon" - Camera, Leiden. "The marathon man" - Euro 1, Alphen. "Breakout" - Euro 2, Alphen. "Bibi wilde wellust" - Euro 3, Alphen. "The pink panther strikes again" - ook als avondfilm, Eu ro 4, Alphen. Spiderman in Luxor Als tekenstrip vooral in Ameri ka bekend. Maar ook Neder landse liefhebbers van strips zullen met graagte deze super man op het witte doek gade slaan. Geen tekenfilm, maar een heuse verfilming van de gevel toerist, die voor geen kleintje vervaard is. En al ziet hij er met zijn beplakte gezicht wat ty pisch uit, hij zal menigeen zo'n anderhalf uur in spanning hou den. Een film voor jong en oud dus. Haagse bioscopen Apollo 1: "The inglorious bas tards", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur zo. 1.30, 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Apollo 2: "My name is nobody", dag. 7.30 en 9.30 uur, 12 jr. Asta: "Pretty baby", dag. 2.30, 7.30 en 9.30; zo. 1.30,4.00,7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Bijou: "The one and only", dag. 2.00, 7.00 en 9.45; zo. 2.00, 4.15, 7.15 en 9.30 uur, a.l. Calypso: "Coma", dag. 2.15,7.15 en 9.30 uur; zo. 1.45,4.15,7.15 en 9.30 uur, 16 jr. Camera: "Saturday night fe ver", dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, 12 jr. Cineac: "Stuntrock", dag. 7.00 en 9.30 uur, a.l. "Pinkeltje", dag. 11.30 en 3.30 uur, a.l. Corso: "Onkruid vergaat niet", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur а.l. Du Midi: "Annie Hall", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. "De fluit met de 6 smurfen", dag. 2.00 uur, zo. 1.30 uur, a.l. Euro: "Die knotsgekke kerels met hun vliegende kratten", za. zo. en wo. 3.45 en 7.45 uur, ov. dagen 1.45 en 7.45 uur, a.l. Metropole: "The Betsy", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur; zo. 1.15, б.45 en 9.30 uur, 16 jr. Metropole 2: "The last waltz", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Metropole 3: "Saturday night fever", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur; zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. Metropole 4: "Capricorn one", dag. 6.45 en 9.30 uur, a.l. "Pinkeltje", dag. 1.30 en 3.30 uur, a.l. Metropole 5: "l'Hotel de la pla ge", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur; zo. 1.15,4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. Odeon 1: "The rip-off', dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur; zo 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, 16 jr. Odeon 2: "Nachtmerrie anno 2000", dag. 2.00.6.45 en 9.15 uur zo. 1.45,4.15,6.45 en 9.15 uur, 16 jr. Odeon 3: "Dolle dwaze vrijdag", dag. 2.00, 4.30 en 6.45 uur, a.l "The turning point", dag. 9.15 Odeon 4: "Duck soup" dag. 2.00, 6 45 en 9.30 uur; zo. 2.00, 4.30, 6 45 en 9.30 uur, a.l. Passage: "Lemon fopsicle", dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur; za en zo. 1.30,4.00,7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Studio 2000: "Thanks God, its friday", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur; zo. 1.00,7.00 en 9.30uur,a 1. De Uitkijk: "Once upon a time in the West", dag. 2.00 en 8.00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15