Neo-nazisme vooral niet onderschatten Wouter Fok ronde verder na 9 trainingspartijtje 'Wedstrijd tegen Argentinië liever in juni' LOTTO LEIDEN-Alle geplaatste spelers in het Heren Enkel A-on- derdeel van de Open Leidse Kampioenschappen hebben tot nu toe op Roomburg geen enkel probleem gehad met het bereiken van de volgende ronde. De als no. 1 geplaat ste Wouter Fok beschouwde zijn partij tegen Henny Bra- kel als een soort trainingspartijtje en kwam dan ook geen enkel moment in serieuze moeilijkheden 6-1, 6-0. Wel problemen waren er over de stand want nadat er slechts 2 games gespeeld waren was het nodig dat de partij onder toeziend oog van een umpire werd vervolgd. De Leeuwenberghspeler Rob Men- tink maakte snel een einde aan de illusies van Marinus Brooshooft om eventueel voor verrassingen in het A-tournooi te zorgen, en won eenvoudig met 6-2, 6-2 van de Roomburgspeler. Het lag in de de bedoeling van de wedstrijd leiding dat Mentink daarna zijn volgende ronde tegen P. Blaas zou spelen maar omdat hij ge kweld werd door een lichte bles sure kwamen beide spelers over een de partij de volgende dag te spelen. De winnaar van deze wedstrijd speelt daarna tegen Wouter Fok. Vrij opvallend zijn de prestaties van Allard Castelein die dit jaar eredivisie gespeeld heeft in het tweede team van Popeye Gold Star uit Amsterdam. Castelein, die officieel B-speler is, blijft zo wel in de Heren Enkel B als in de Heren Enkel A zijn wedstrijden winnen. Zo waren er in het A-on derdeel overwinningen op R. Lissauer met 6-1, 6-4 en ook op Bub v.d. Zee met 6-7, 6-2, 6-0. In zijn "eigen" categorie de Heren Enkel B, waar hij als tweede ge plaatst is, bewees hij zijn sterkte door met 6-2, 7-5 Marinus Broos- hooft terug te wijzen en het is dan ook duidelijk dat hij zowel in de A als B categorie nog voor verras singen kan zorgen. Ook zijn broer Renée was goed op dreef. Hij zag kans in twee sets 7-5, 6-1 van Adri van Leeuwen te winnen. Na zijn overwinning op de no. 1 Bram Madera heeft Al fred Gelevert de smaak te pakken gekregen maar moest toch alle zeilen bijzetten om de met een lastig effect spelende Ton Creyghton te bedwingen 7-5, 6-4, Na de uitschakeling van Madera en Koemans in de Heren Enkel B was ook G. Hoogland niet in staat zijn plaatsing waar te maken. Na een gelijk opgaande strijd en een zeer spannende derde set was het Bob van Overbeeke die met 7-6, 3-6, 9-7 als winnaar van de baan stapte. In de B is nu reeds bekend, wie zondag in de finale tegenover el kaar zullen staan. Eén van deze dames is Annette v.d. Mey die het, nu ze Agnes Goemans met 5-7, 6-3, 6-0 heeft uitgeschakeld, mag opnemen tegen Nicolette v.d. Poll. De halve finale tussen Maureen Meijer en Nicolette v.d. Poll, die beiden tennistrainster zijn, eindigde in een overwinning voor laatstgenoemde 6-4, 5-7, 6-3. Vreemd Een wat vreemde situatie deed zich voor in de Heren Dubbel tussen H. Meijer/H. Vergoed en B. v.d. Zee/J. Peters omdat bij de stand 3-6, 6-3, 4-1 in het voordeel van eerstgenoemden Jurgen Peters te kennen gaf dat hij moest wer ken en daarom geen tijd meer had om de partij af te spelen. Overige uitslagen; HE A: F. Schmitz - J. Madsen 6-2, 6-2, M. Laudin - O. Blom 6-2,6-3, P. Vaar- ties - P. Veentjer 6-1, 6-4, M. Schapers - G. Appelboom 6-3,6-3. DE A G. Walhof - P. Blaas 6-0,6-4, I. v.d. Eeckhout - B. Sluytér 6-2, 4-6, 6-3, H. Taphoorn - H. Fehling 7-5, 6-3. HD A: P. Veentjer/F Luyk - R. Kasten/P. Blaas 6-3,1-6, 6-0, M. Schapers/H. Adama van Scheltema - H. brakel/J. Madsen 6-3, 6-4. HE C: T. Giberius - P Jonkheer 6-3, 6-1, J. Vonk - M. Nije 6-4, 7-5, P. Kwestro - W. v Dilst 6-4, 6-4, H. Salman - Y. Her mans 6-2, 6-1, T. Slavenburg - H. Tönjann 6-2, 6-4. DE C: H. Gast - M. Wortelboer 6-1, 7-5, J. Zonne- vylle - P. Berg 6-1, 6-2, A. Aker boom- L. Honhoff6-l, 6-3. HD C: J. van Tongeren/H. Riedijk - M. Blommers/J. Driessen 6-7, 6-4, 6-4. J. Rodenburg/A. Grimbergen - J. Vonk/H. Salman 6-3, 4-6, 6-3. Jeugdkampioen schappen Vanaf vandaag worden op de ten nisbanen van Hillegom de Natio nale Jeugdkampioenschappen tl m 16 jaar voor jongens en meisjes afgewerkt. Voor het district Lei den zal Ro'semarie Verdegaal bij de meisjes uitkomen en bij de jongens moet Jacky Driesen aan treden tegen de kampioenen uit andere districten. Dat net als bij de categorie t/m 14 jaar het dis trict Noord-Brabant nu ook zeer sterk vertegenwoordigd is blijkt wel uit het feit, dat bij de jongens dit district met 7 jeugdige tennis sers uitkomt en bij de meisjes met 3. Mastertoernooi De Belg Thierr Stevaux heeft giste ren in Amersfoort als eerste de halve finales bereikt van het Mas tertoernooi. In de kwarteind strijden versloeg Stevaux de Columbiaan Alejandro Cortes met tweemaal 6-4. De strijd tus sen de Fin Leo Palin en de Au straliër Warren Gilre werd bij de stand 6-4 4-6 afgebroken wegens de invallende duisternis. De uitslagen in het damestoernooi waren: Inge Korsten - Anneloes Schothorst 6-4 3-6 6-3, Marcella Mesker- Ellen Driebergen 6-0 6-0, Amanda Pryor (Aus) - Joke He- henkamp 6-1 6-2, Mariek de Witte (Bel) - Ingrid de Jonge 4-6 6-2 6-2, Claire Harrison (Eng) - Mariette Pakker 6-4 6-0, Nora Blom - Sheila Chapman (NZL) 6-1 6-2, Brenda Schafer (VST) - Guusje de Klerk 6-2 6-1Nienke Kingma - Annette Bouwer 7-5 6-3. Sanders Louk Sanders en Elly Vessies, de Nederlandse kampioenen van 1977, zijn als eersten geplaatst voor het toernooi om de Neder landse tennistitels, dat van maandag 7 tot en met zondag 13 augustus in Scheveningen wordt gehouden. Wouter Fok, die er dit jaar in Mook in slaagde Tom Ok- ker te verslaan en de 'revan- che'-partij op het Melkhuisje verloor, is bij de heren als tweede geplaatst. De 28-jarige Louk Sanders heeft de mogelijkheid het record van Tom Okker, die vijf keer nationaal kampioen is geworden, te evena ren. De Leidse econoom ver overde de laatste vier jaar de titel. Martin Koek, RolfThungen Frits Don hebben zich gisteren tijdens het tennistoernooi op park Leeuwenbergh in Leidschendam geschaard bij de kwartfinalisten. Eerder deze week slaagden de als eerste geplaatste Louk Sanders, Peter Geraerds, Theo Gorter, Pe ter Ranty en Niek Fleury er al in de kwartfinales te bereiken. Het toernooi geldt als laatste voorbe reiding voor de strijd om de na tionale kampioenschappen, die maandag 7 augustus zal losbran den. Marc Albert uit het district Lim burg en Nanette Schutte uit Am sterdam hebben gisteren op de banen van de tennisclub Tilburg de nationale jeugdtitels tot en met 18 jaar voor zich opgeëist. In de finale van de jongens boekte Albert een verwachte zege op Frank Janssen: 7-5 6-1. Diezelfde Janssen zorgde in de halve fina les voor een sensatie door de Thor Rood-Wit-speler en kampioen van het afgelopen jaar Huub van Boeckel in twee sets van de baan te vegen: 6-3 6-4. In de strijd om de derde plaats won Van Boeckel moeizaam van Bas Vletter: 3-6 6-4 9-7. Vijf man AZC in poloploeg DEN HAAG - AZC Alphen is met vijf man vertegenwoordigd in de nationale poloploeg, die van 5 tot 9 augustus zal deelnemen aan een zes-landentoemooi in Dubrov- nik. Nederland speelt in Joego- Slavie tegen Spanje, West Duits land, Sovjet Unie, Joegoslavië en Italië. De Nederlands'e ploeg bestaat uit: Boegschoten, Nieuwenhuizen en Blikslager (HZC/De Robben), Misdorp en Van Mil (Zian/Viles- se)., Buunk, Stroboer, Keman, Noordegraaf en Van Es (AZC). Van Belkun (De Zijl/LGB) en Van Schaik (IJ). ZEIST (ANP) - De KNVB vindt 22 mei 1979 als datum voor de re vanchewedstrijd van de finale van het toernooi om de wereld beker tussen het Nederlands elf tal en Argentinië niet zo gelukkig gekozen. De wedstrijd wordt in Zürich gespeeld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de FIFA. De KNVB is in principe bereid die wedstrijd te spelen. "We gaan echter bij de FIFA een aantal "maren" en "mitsen" laten ho ren", zei competitieleider Jan Huybregts. 'De datum komt ons niet zo best uit. In de maand mei worden op alle woensdagen finales van de drie Europese bekertoernooien gespeeld. Daar kunnen Neder landse clubs inzitten. De tweede wedstrijd in de finale van het toernooi om de UEFA-beker wordt op 23 mei gespeeld. De FI FA heeft Nederland-Argentinië op 22 mei gepland en ik heb de finale van het toernooi om de KNVB-beker voorlopig op 24 mei gedateerd. Wij hopen dan ook dat de FIFA bereid is om de wedstrijd Nederland-Argentinië te verschuiven naar bijvoorbeeld begin juni, anders zou het gezien de clubbelangen weieens niet zo'n sterk Oranje kunnen worden voor die revanchepartij. Vierde-klasser ATC heeft het Ajax in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd in Hengelo niet al te lastig gemaakt. De Amster dammers zegevierden met 9-0. De doelpunten kwamen op naam van Clarke (2), Schoenaker (2), Erkens, Tahamata, Arnesen, Meier en Van Dord. PSV zorgde in Veghel tegen Blauw geel '38, uitkomend in de vierde klasse, voor de monsterscore van 10-0. Lubse (3), Van Kraay (2), Rene van de Kerkhof, Van Mier- lo, Deykers,Stevens en Krijgh scoorden. Blauw-Zwart heeft gisteravond, in zijn eerste oefenduel, weinig problemen gehad met zater dagtweedeklasser SV'35. Nadat de Wassenaarders bij rust al een 0-3 voorsprong hadden, werd tenslotte met een 0-5 score de eindstreep bereikt. Blauw Zwart was vooral in tech nisch opzicht de duidelijk betere ploeg. Dwong de Hagenaars van af het begin de defensieve rol op. Pieter Donath, Rob Gillissen en Wim Tolido zorgden ervoor dat Blauw Zwr rt bij de doelwisseling kon bogen op een al comfortabele 0-3 marge, waarna Rob Gillissen in het tweede bedrijf met twee treffers de eindstand op 0-5 be paalde. DEN HAAG - De lotto van het af gelopen weekeinde, nummer 30, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Het be drag van bijna 570.000 gulden dat voor de eerste prijs beschikbaar was, wordt in vijf gelijke delen verdeeld. Een deel is bestemd voor de jackpot van lotto 31, de andere vier worden gevoegd bij de prijzen van lotto 30. Eerste prijs: geen winnaar., Tweede prijs: 3 winnaars, die ieder bruto 81.486 krijgen., Derde prijs: 146 winnaars, bruto 2121,60., Vier de prijs: 7462 winnaars, 55.20, Vijfde prijs: 8458 winnaars, f. 44,30. IJSHOCKEY - Op de tweede dag van het internationale ijshockey- toernooi voor aspirantenploegen in Landshut heeft Nederland een nederlaag met 1-10 geleden tegen Duitsland. De scores per periode waren 0-0, 0-3 en 1-7. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 Dr. Oppenheimer (Leiden): Duitse kerken beter geïnformeerd dan minister Van der Klaauw (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - De Leidse oud-academiepredikant K.E.H. Op penheimer (72) kan de gerustheid van minister van der Klaauw van Buitenlandse Zaken met betrekking tot een mogelijke opleving van het fascisme niet delen. De minis ter meent dat dergelijke groeperingen maar weinig aan hang hebben. Hij neemt de suggestie van een paar ka merleden om de herleving van het fascisme in Engeland en Duitsland in de Raad van Europa aan de orde te stellen dan ook niet over. Jet feit dat de Duitse kerken zich zo duidelijk over deze zaak heb ben uitgesproken wijst zowel op de ernst ervan als op een beter geïnformeerd zijn dan de minis ter van Buitenlandse Zaken. Zo meent dr. Oppenheimer, blijkens enkele "Notities over Duitsland" in het laatste nummer van het blad "In de Waagschaal". In januari van dit jaar reageerde dr. Oppenheimer, die zelf bij de op komst van het nazidom (jaren 30) Duitsland verliet en in ons land ging wonen, op de historicus prof. H. von der Dunk die de neo- nazistische herleving in de Bondsrepubliek Duitsland had ontkend, in elk geval gebagatel- lisseerd. Volgens Oppenheimer is die herleving onmiskenbaar. Hij had daarvoor een aantal bewij zen, zoals: Joachim Fests film "Hitier eine Karriere" (waarom niet "Hitier de dictator, de dema goog, de misdadiger"?), de groot scheepse manifestaties van jonge en oude nazi's (wie geeft hun het Nazi-bewegingen vinden niet alleen in Duitsland weerklank, ook in Engeland en Amerika. Hier brengt een lid van de Amerikaanse nazi-partij de Hitlergroet. Op een vrachtwagen werd hij met nog andere partijleden ajgevoerd nadat zij bij een Joods centrum hadden gedemonstreerd. geld?), de afschuwelijke inciden ten (hakenkruizen en nog erger) en de levendige handel in gram mofoonplaten met redevoerin gen van Hitier en Goebbels, over al uitgestald in de winkelcentra. Jongeren kopen ze. "Een verdrongen verleden borrelt plotseling onkritisch en brutaal op uit het moeras van een wel- vaartscarrièrestaat", schreef dr. Oppenheimer begin dit jaar. De neonazi's bevinden zich nu nog in de verbale fase (met woorden en ideeën) van actie. De RAF (links-radicalen) schiet. Zij schieten nog niet. Het aantal offi cieel bekende leden van hun fa voriete partij, de NPD, is zelfs te ruggelopen. Maar ze hebben in tussen een veilig onderdak ge vonden bij Dregger (CDU) en Strauss (CSU), en de SPD (socia listen) en FDP (liberalen) kunnen nauwelijks tegen dat soort ver- rechtsing op. Meer waakzaamheid Hoewel de feiten er niet minder ernstig door worden, constateert dr. Oppenheimer de laatste maanden toch een verhoogde waakzaamheid tegenover het neo-nazistische gevaar. "De media (krant, radio en tv) schenken veel aandacht aan de herleving van het nazisme. Ook de Duitsers zelf beginnen zich nu te realiseren dat het gevaar niet alleen van links (terrorisme) maar ook van rechts dreigt. Een ge dachte die voor de gemiddelde Duitser nogal moeilijk te verwer ken is. Tenslotte was "links" in de Duitse traditie altijd staatsvijand nummer 1. Ook nu nog worden socialisten en communisten in allerlei berichtgevingen en na tuurlijk door de rechtse groepe ringen nauwelijks onderschei den. De Westduitse regering gaat nu op treden tegen militante nazigroe- pen en de nieuwe nazipropagan- da. Nog maar kort geleden heeft de minister van justitie zijn colle ga's van de deelstaten gevraagd maatregelen tegen het neonazis- me te nemen. Enkele boeken en platen zijn inmiddels op een ver boden lijst gezet. Dr. Oppenheimmer betwijfelt ech Dr. Oppenheimer in zijn voortuin in de Leidse Merenwijk.Hij is blij dat de kerk in Duitsland op haar hoede is voor een herleving van het nazisme. ter of men al ver gevorderd is op die weg. In een klein dorp waar hij onlangs verbleef zag hij nog dezelfde nazitijdschriften als voorheen. 'In Frankfurt had de burgemeester een NPD-demonstratie verbo den. Maar de rechtbank hief het verbod op. Zoals te verwachten was, kwam het tot bloedige bot singen tussen links en rechts. Het probleem is of de NPD in strijd is met de grondwet. Dat is deze par tij juridisch pas, als ze een actief agressieve houding tegenover de bestaande orde aanneemt, met het doel die omver te werpen" Op haar hoede De kerk is bij dit alles verrassend op haar hoede. Dr. Oppenheimer acht dat zeer verheugend. "Zij heeft iets geleerd uit het verle den. De Rheinische synode was de eerste die op het herleven van het nazisme attent maakte. Toen volgde bisschop Lohse van Han nover, van de Evangelische Kir- che Deutschland, met een waar schuwing. Vervolgens riep in mei van dit jaar de raad van de Evan gelische Kerk der "Union" (Rheinland, Westfalen, Branden burg) in opdracht van de synode de plaatselijke gemeenten op om anti-joodse tendenzen op te spo ren, met name in de geloofsver kondiging en het onderwijs". Deze raad waarschuwde, het ver schrikkelijke verleden van Duitsland niet te vergeten of te verdringen. De christelijke ge meente, aldus zijn verklaring, moet juist werken aan verster king van de contacten met joodse medeburgers. Ook dient zij de verhouding christendom - jo dendom opnieuw en grondig te doordenken. Herinnerd wordt aan de vernieti ging van de synagogen in Duits land veertig jaar geleden. Het in as leggen daarvan wordt een symbool genoemd voor de wan daden die tegen de joodse bevol king zijn bedreven. De raad wijst er tenslotte op dat de hele joden vervolging niet mogelijk zou zijn geweest als niet eeuwenlang bin nen het christelijke Europa voor oordelen tegen de joden hadden geleefd. In mei waarschuwde de Hessische kerkenpresident Hild voor een samenkomst van leden van de Waffen-SS. Wie de verschrikkin gen van het nationaal-socialisme heeft meegemaakt, moet al bij het kleinste symtoom van herleving zijn zorgen daarover hebben. Al dus Hild. Hij kan zich niet laten geruststellen door de gedachte dat men daarvoor langzamer hand wel immuum is geworden. Onvoldoende kennis Dr. Oppenheimer aarzelt niet, het anti-semitisme van de neonazi's "weerzinwekkend" en "gruwe lijk" te noemen. Weer worden op joodse zaken en synagogen anti- joodse leuzen gekalkt. Het blad "Die Zeit" citeerde een "Juden- song" die in Hamburg op grote schaal werd verspreid en waar van de eerste regel luidde: "In Buchenwald, in Buchenwalt, macht Adolf alle Juden kalt". De agressiviteit van de neonazi's uit zich in een stortvloed van anti semitische geschriften, anti- joodse provocaties, grafschen dingen en onder politiebescher ming gehouden demonstraties. Met de leuze "Wir kommen" pro beren zij burgers opnieuw angst aan te jagen. Opeen vraag van een j ournalist aan de minister van defensie over an- ti-semitische incidenten aan de Bundeswehrhochschüle in Mün- chen antwoordde deze: "De sol daten brengen van de school banken slechts een zeer fragmen tarische kennis van de Duitse ge schiedenis en de tegenwoordige Duitse problemen mee. De Bun- deswehr kan maar zeer beperkt deze tekorten aanvullen". Dr. Oppenheimer ziet dit tekort - het zwijgen van de ouders thuis en van de school in het geschie denisonderwijs - als een oorzaak van het nieuwe antisemitisme. Ook blijft de anti-zionistische campagne in het algemeen niet zonder gevolgen voor de joodse bevolkingsgroep. De schattingen van het aantal rechtse radicalen lopen sterk uit een. Franz Josef Strauss spreekt van 900 (maar. aldus Oppenhei mer, zijn vijand is "links), "Die Zeit" van 18.000. Dr. Oppenheimer zelf gelooft niet, dat de militante jongeren zijn aangesloten bij een partij. "Zij le ven in groepen die zich spontaan vormen en verborgen wensen te blijven totdat ze actief worden en toeslaan. Er rust nog een zeker taboe op neo-nazisme en antise mitisme" Kwetsbaar Tot nu toe hebben de Duitsers de herleving van het neonazisme ontkend of gebagatelliseerd. Ge zien hun kwetsbaarheid op dit punt acht dr. Oppenheimer dat begrijpelijk. "Zonder twijfel willen velen van hen na alles wat er in Duitsland is gebeurd op recht de democratie en achten zij een herhaling van het verleden onvoorstelbaar. Toch mag men, gelet op zijn activiteiten, de inci denten en de toenemende ge welddadigheid, het neonazisme niet onderschatten". A Wouter Fok.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11