makkelijker dicht Nieuwe cirkelzagen Renovatieverf voorkomt opruwen Aimimmmmr- Waterbesparend bevloeiings- systeem voor de tuin Beschermen tegen lijm <3>' s? DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 Muurverven hechten niet zonder meer op met glansverf behandel de oppervlakten. De oude verflaag moet eerst worden opge- ruwd. Dit kan door het te verven voorwerp geheel mat te schuren of door het af te wassen met am- moniakhoudende middelen. De muurverven gaan namelijk geen chemische verbinding met de ondergrond aan. Bovendien worden tijdens het ruwmaken eventuele vet- en vuilresten ver wijderd. Een andere mogelijkheid is het ge bruik van speciale renovatieverf. Hierbij wordt het moeizame op- ruwen overbodig. Deze verf is onder de naam Dupa-Inn op de markt gekomen. Het produkt be vat een oplosmiddel en is ook ge schikt voor zeer dichte op pervlakken. Het kan uitsluitend binnen worden gebruikt. De vrij komende oplosmiddeldampen veroorzaken geen reukoverlast. Veel garagedeuren z(jn moeilijk te openen door het grote gewicht. Bovendien nemen de vaak voorkomende kanlelconstructiedeu- ren een aanzienlijke ruimte van de garage in. Een nuttig alternatief voor deze deuren biedt de Isidoor-garage- deur, die (maar) 3.0 kilogram weegt. Door de beide perfect uitge balanceerde aluminium sandwichvouwbladen kan de deur makkelijk met één hand worden bediend, zonder dat men zich hoeft te bukken. De handgrepen, scharnieren en ventilatieroos- ters zijn gemaakt van kunststof. Er is veel aandacht besteed aan de isolatie. Als kern van de deur is polyurethaanschuim toege past. Rondom en tussen de sandwich-vouwbladen zorgen kunst stof en rubberprofielen voor een optimale tochtwering. De deur wordt geleverd met gegalvaniseerde, verticale geleiders en bevestigingsmateriaal. Men heeft de keus uit twee typen. Het eerste heeft een breedte van 2,35 meter en bij het tweede type is de breedte 2,45 meter. De hoogte is 1,95 m, de vrije hoogte 1,86 m en de plafondhoogte 2,10 m. Eventueel is levering van een deut met een hoogte van 2,08 of 2,18 m mogelijk. Dat nare, platte dak omgetoverd in een idyllische daktuin waar men, al zittend in de avondzon, kan genieten van het leven? Een droom? Vaak wel, maar toch zijn er mogelijk heden om dit te verwezenlijken. Tegenwoordig kan men door de vele moderne materialen en methodes een ge woon plat dak (als de onderliggende constructie maar voldoende sterk is) vrij eenvoudig in een prachtige dak tuin veranderen. Hierbij dan ook enkele principes en een aantal belangrijke punten die men goed in de gaten moet houden. De constructie Schematisch bestaat een daktuin uit de volgende lagen (zie tek. 1): - de vegetatielaag, bestaande uit aarde en diverse planten (vooral niet te grote); - een filterlaag om te voorkomen dat de fijne grondkorrels in de onderliggende laag komen en met het regenwater weggespoeld worden; - een drainagelaag, die het overtol lige regenwater zo snel mogelijk afvoert; - de dragende constructie, al dan niet voorzien van een isolatielaag, Hier ligt in elk geval de water ungop. Het spreekt voor zich dat de structie van het dak sterk genoeg moet zijn om een daktuin te kun nen dragen. Vooral bij oudere woningen ging men er vroeger by de sterkteberekeningen vanuit dat vele daken niet "belopen" zouden worden. Dit houdt in dat men rekende met een toelaatbare belasting van 100 kgf-m2 (kgf is kilogramkracht). Een moderne daktuin (met kleine planten en struikjes) geeft al gauw een belas ting van 280 kgf-m2. Men zal dus hier moeten kiezen voor óf hele maal geen daktuin (ook geen risi co van instorten), óf een zeer be perkt aangelegde daktuin (alleen boven steunpunten in de con structie zoals verticaal doorlo pende kolommen of steunmuren, geen grote plantenbakken, kleine plantjes, een dunne laag aarde enz.). In het algemeen geldt dat bij elke woning het gewicht kri tiek kan zyn en dat deskundig advies noodzakelijk is. Ook bij de aanleg van een dakterras kan het zijn dat de constructie te zwak is om het extra gewicht te kunnen dragen. De gevolgen zijn vaak niet direct merkbaar. Door de toegenomen belasting op het dak, door het extra gewicht van mensen, planten, aarde, tegels, water e.d., zal het dak vervormen. Deze vervormingen moeten zo klein mogelijk zijn omdat het dak zal doorbuigen waardoor scheu ren in de dakbedekking kunnen ontstaan. Dit komt vooral voor by de diverse aansluitingen zoals de rand van het dak, ontluchtings- pijpen, voegen e.d. De zo ontsta ne lekkages zijn erg moeilijk op te sporen en kunnen later veel na righeid geven. de opbouw De constructie van het dak kan op gebouwd zijn volgens een van de volgende principes: 1. Het zgn. warme dak (zie tek. 2). Op de constructie ligt de isola tielaag. Hieroverheen is de wa terdichte dakbedekking aange bracht die verzwaard is met grind. Na het verwy deren van het grind, levert het aanleggen van een daktuin geen probleem op. (Let alleen wel op het gewicht!); 2. Het zgn kouddak (zie tek. 3). Dit type dak komt niet zo vaak voor. Hierbij wordt de isolatielaag ge ventileerd door een ruimte tus sen deze laag en de eigenlijke wa terdichte dakbedekking. Aange zien deze ventilatie met buiten lucht plaatsvindt, kan het voor komen dat de vegetatie- en de drainagelaag in de winter sterk afkoelen. De plantenwortels zouden kapot kunnen vriezen. Een extra isolatielaag zou dit kunnen voorkomen; 3. Het zgn. omgekeerde dak (zie tek. 4). De isolatie zit hierbij boven de waterdichte dakbedekking. Dit komt vaak voor bij moderne wo ningen. De daktuin verhoogt zelfs de isolatiewaarde van het dak, zeker bij moderne systemen met kunststofschuimen en/of steenwol. Let ook hier weer goed op een afdoende bescherming van de dakbedekking. Materialen Als de dakbedekking vernieuwd moet worden omdat de kans op lekkage te groot is, moet men bij een daktuin sterkere en elasti scher materialen gebruiken, bij voorbeeld kunststoffolies of met vezels versterkte gebitumineerde produkten. Bij een oude dakbe dekking zal deze, wil hij nog kunnen voldoen, in ieder geval voorzien moeten worden van een nieuwe laag, die eventueel loslig gend aangebracht kan worden op de goed schoongemaakte oude dakbedekking. Door het gewicht van de daktuin zal de waterdichte laag niet extra aan de ondergrond bevestigd hoeven worden. Ech ter met het oog op het eerder ge noemde moeilijk opsporen van eventuele lekkages, is het raad zaam de dakbedekking toch te plakken (ruim met bitumen in smeren). Om de waterdichte laag vervolgens te beschermen tegen het indrin gen van wortels is een bekende methode o.a. het aanbrengen van een 20-30 mm dikke cementlaag met daarop een stevige kunst- grind waterdichte dakbedekking isolatie draagkonstruktie KOUD DAK -grind -waterdichte dakbedekking -drager -ventilatieruimte -isolatie -draagkonstruktie tekening 3 stoffolie. Beter is het nog om mat ten van vezelrubber (recycled rubber) toe te passen (minimale dikte 8 mm). Bepaalde vervor mingen in de onderliggende con structie worden hierdoor beter opgevangen. Bovendien vormen deze matten een goede onder grond voor diverse voorzienin gen zoals muurtjes, bakken enz. De rest van het dak kan als terras ingericht worden door een laag tegels op zgn. tegeldragers (al dan niet verstelbaar) te plaatsen. Af hankelijk van het soort tegels, zijn hiervan diverse merken in de handel verkrijgbaar. Informeer eens bij de bouwmaterialenhan- del. Tot slot: - ga na of het dak sterk genoeg is om het extra gewicht van de daktuin te kunnen dragen. Aar zel niet hiervoor een deskundige in te schakelen, bijvoorbeeld van een bouw- of planwinkel (gratis). Dit voorkomt veel el lende van verzakkingen e.d.; - controleer de vervormingen die ontstaan door het extra gewicht. Hierdoor kan de dakbedekking gaan scheuren; - breng een beschermlaag aan op de waterdichte dakbedekking; - zorg ervoor dat het regenwater steeds gemakkelijk afgevoerd kan worden, let ook op de moge lijkheid verstopte afvoeren te ontstoppen; - voorkom dat de dakbedekking beschadigd wordt door het ex tra gewicht of door de plaatsing van te scherpe voorwerpen (vooral de dakranden zijn kwetsbaar); - controleer de dakbedekking goed op eventuele zwakke plekken die aanleiding kunnen geven tot lekkages; - indien het allemaal te eng wordt, vraag dan gerust deskundig ad vies o.a. bij het bouwcentrum (gratis), Weena 200 te Rotter dam, tel. 010-116181. OMGEKEERD DAK waterdichte dakbedekking draagkonstruktie tekening U De tuinliefhebber die niet iedere keer de sproeier voor de dag wil halen maar zijn planten toch wel genoeg vocht wil geven, kan eens denken aan het druppelbevloei- ingssysteem „Valflo", dat in Ne derland op de markt wordt ge bracht door Tay-plast BV Het komt er in het kort op neer, dat men een mini-bevloeiingsnet aanbrengt. Men heeft een wa terslang als „hoofdader". Daar aan bevestigt men via speciale T- stukken, verbindingspijpjes en klemmen een netwerk van zgn. „druppelslangen". Die laatste slangen zijn gemaakt van een ty pe polyethyleen met poriën van ongeveer 5 micron, waardoor kleine waterdruppels naar buiten komen. Die zwetende slang kan bovengronds of liggend op de grond worden aangebracht. Eèn uur bevloeiing' per dag geeft vol doende water voor de meeste planten. Volgens de importeur geeft dit systeem een waterbe sparing van ongeveer 60 procent. Het systeem wordt zo geleverd, dat men het zelf naar believen in elkaar kan zetten en kan aanslui ten op de normale tuinslang. Het gangbare pakket kan ongeveer 40 vierkante ifteter van water voor zien. Folie Enige tijd geleden hebben wy al eens geattendeerd op een afdek- systeem van folie voor planten, en wel dusdanig dat de folie „meegroeit" met de planten. Het was toen nog niet in Nederland verkrijgbaar. Nu importeert Tay- plast het PerVistal-folie in ons land. De folie vraagt geen koe pels, maar wordt losjes over het zaai- of plantgoed gelegd en aan de zijkanten vastgeduwd. Er moet voldoende „geflodderd" worden om de planten ruimte te geven omhoog te komen. De folie moet onmiddellijk na het zaaien of planten worden aangebracht. Ze moet verwijderd worden als het niet kóud is. Met de folie kan men dus een geimproviseerde, maar afdoende broeibak ver vaardigen. Canista Ten slotte een nieuwtje op het ge bied van het bewaren van privacy in de tuin of op het balkon. Het gaat om een dun, buigbaar soort kunststof, dat voorzien is van ga- tenrijen. De platen kan men aan brengen tegen het hekwerk. Men kan zelf wel, zij het beperkt na tuurlijk, naar buiten kijken, maar derden hebben geen zicht op u. Het produkt wordt onder de naam Canista (in groen of beige) op de markt gebracht. De voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar staan veel vlugger voor de deur dan je denkt. En als het eens een middag regent in de vakantie is het etiketten maken voor schrift, boek tas en lineaal best een aardig karweitje. Wie echt creatief is kan natuurlijk z'n eigen etiketten schilderen of tekenen maar wie niet zo'n "ster" is of van heel strak houdt is de mini-lettertang een aardig stukje speelgoed. Een tang en rolletje tape kos ten f 1225. Op het gebied van lijmen is te mel den, dat er een veiligheidsdop is aangebracht op de capsule met superlijm van Bison. Die lijm is erg gemakkelijk. Met èèn drup pel hecht je iets onmiddellijk ij- zersterk vast. Maar dat heeft daardoor tevens de consequen-, tie, dat je er uiterst voorzichtig mee moet omspringen. Als je niet oppast, heb je zo iets aan je huid vastzitten. Bovendien is de lijm gevaarlijk voor de ogen. Alle re den dus om het buiten bereik van kinderen te houden. Maar daar zal men niet altijd aan denken. Daarom is het een goed ding dat men een speciale veiligheidsdop heeft aangebracht. Kleine kinde ren kunnen de capsule zelf niet open krijgen. Een ander soort ly m is ongevaarlijk voor kinderen. Cetabever heeft die onder meer ontwikkeld en op de markt gebracht onder de naam hobbylijm. Daar kun je veel ma terialen mee hechten, zelfs piep schuim. De lijm droogt vrij snel en heeft zyn maximale sterkte na ongeveer 24 uur bereikt. Hoge luchtvochtigheid en temperatu ren tot 60 graden vormen geen probleem, maar de hobbylijm is derspeelgoedbesluit van de Wa renwet. De lijm wordt geleverd in plastic flacons van 150 ml. De vraag naar complete "Doe-het- Zelf'-machines met ingebouwde motor neemt nog steeds erg sterk toe. Eén van de meest populaire machinetypes in deze sector is de cirkelzaag. Vandaar dat ook Bosch juist zijn programma heeft uitgebreid met twee nieuwe cir kelzaagmachines PKS 40 en PKS 46. Aan de mechanische en elek trische veiligheid is veel aan dacht besteed. Bosch heeft hier bij de veiligheidseisen overge nomen, die in West Europa door de verschillende Arbeidsinspec ties geteld worden. Beide machi nes zijn standaard uitgerust met een hardmetaal cirkelzaagblad, terwijl ze ook stationair kunnen worden gebruikt in een cirkel zaagtafel. Bovendien worden bij de machine PKS 46 nog ver schillende extra's bijgeleverd. Wij denken hier aan een twee handgreep en een cirkelzaagblad met fijne vertanding, voorzien van slingerschijven voor het fre zen van groeven. Ook is de ma chine PKS 46 geschikt voor het doorslijpen van steen en metaal. 9 Villeroy Boch heeft een gede coreerde tegelserie ontworpen, waarmee in alle vertrekken van het huis naar hartelust gekombi- neerd kan worden. "Rendez vous' is de naam voor deze nieu we creatie, die in groen en bruin, met of zonder dekor, geleverd kan worden. Hij vormt een per fecte entourage voor de nieuwe sanitair-kleuren: curry, beige, patina en carneool. Zelfs in de woonkamer zorgt 'Rendez-vous' voor goede kombinaties met hout, leer katoen en andere na tuurlijke materialen. .tf-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16