Irakezen Frankrijk uitgezet Verkeers leiders schorten acties op Overleg over uitwisseling Portugese socialisten ontevreden over Eanes NAAST HET NIEUWS Cuba wil onderzoek moord op Kennedy DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 PARIJS (DPA) - De Franse lucht verkeersleiders zullen hun lang- zaam-aan-actie voorlopig stop zetten. Hun vakbonden hebben dit gisteren besloten. Het nieuws werd bekendgemaakt door het Franse ministerie van vervoer. Minister van vervoer Joel le Theule liet tevens weten dat hij bereid is de volgende week dinsdag met de vertegenwoordi gers van de verkeersleiders van gedachten te wisselen. De lang- zaam-aan-actie is tot die dag op geschort. Het besluit van de rond 2.500 Fran se luchtverkeersleiders leidde gisteren al tot verkorting van de wachttijden op de vliegvelden. De verkeersleiders zijn met hun ac tie begonnen om kracht bij te zet ten aan hun eis voor meer salaris, en uitbreiding van de personeels sterkte. Ze vinden ook de moder ne computerapparatuur waar mee ze moeten werken, te inge wikkeld. Het personeel van de nationale Ita liaanse luchtvaartmaatschappij, Alitalia, ging vandaag van 12 uur tot vannacht 12 uur in staking. Met deze 12-uurs staking willen zij betere secundaire arbeids voorwaarden afdwingen, ze heb ben functionarissen van de vak bond gisteren meegedeeld. Alle vluchten aan Alitalia vanaf het Romeinse vliegveld zullen wor den geannuleerd. Vliegtuigen van andere maatschappijen zul len waarschijnlijk vertraging oplopen omdat zowel het grond personeel als bemanning aan de staking deelnemen. Ook de internationale en binnen landse vluchten van de Canadese luchtvaardmaatschappij Air Ca nada zyn gisteren of geannuleerd of vertraagd, als gevolg van een verrassende staking van het grondpersoneel die vannacht eindigt. De 1.700 werknemers van de maat schappij in Toronto eisen onder meer een salarisverhoging van 16 procent met terugwerkende kracht tot april. Om dezelfde re den staken vandaag hun collega's in Montreal. In juli had het personeel van Air Canada in Toronto al zes dagen langzaam-aan gewerkt bij wijze van protest tegen de trage loon onderhandelingen. NEW YORK (Reuter/DPA) - Een Amerikaanse rabbijn die een be langrijke rol heeft gespeeld in een recente gevangenenuitwisseling tussen Oost en West, reist vol gende week naar Oost-Berlijn, om er onderhandelingen voort te zetten over de vrijlating van de Sowjetrussische dissident Ana toli Sjtsjaranski, zo is uit joodse kringen in New York vernomen. De rabbijn, Ronald Greenwald, heeft geweigerd te bevestigen of te ontkennen dat hij naar Oost- Berlijn gaat, maar volgens ge noemde kringen zal hij er onder handelen met de Oostduitse ad vocaat Wolfgang Vogel. Vogel is betrokken geweest bij voorgaande onderhandelingen over gevangenenuitwisseling tussen Oost en West, waaronder het roemruchte geval van U-2- piloot Francis Gary Powers 16 jaar geleden. Rabbijn Greenwald vertelde dat onderhandelingen over een transactie met Sjtsjaranski als in zet gaande waren maar het nog te vroeg te vinden om te spreken over diens vrijlating. De publici teit hierover van het ogenblik zou volgens hem schadelijk kunnen zijn en berichten over een op handen zijnde ruil betitelde hij als een wrede onwaarheid'. Greenwald had kritiek op de Israë lische afgevaardigde Samuel Flatto-Sjaron, die gisteren had gezegd dat spoedig een ruil waarbij Sjitsjaranski betrokken zou zijn, zou plaatshebben. Volgens de rabbijn wordt Flatto- Sjaron niet langer bij de onder handelingen betrokken omdat hij zo haakt naar publiciteit. Sjtsjaranski is in juli veroordeeld tot een gevangenisstraf van der tien jaar wegens verraad en anti- Russische bedrijvigheid. Volgens diplomatieke kringen wenst Vogel evenmin als Green wald publiciteit en vindt hij dat alle onderhandelingen in het ge heim moeten plaatshebben. Dat Greenwald de pers te woord stond was,.zei hij, omdat bekend moest worden gemaakt dat Flat to-Sjaron niet meer met de zaak te maken heeft. De Sowjet-Unie zou minstens drie communistische agenten die in het Westen vastzitten willen in ruil voor de vrijlating van Sjtsja ranski en enkele andere joodse activisten. Sjtsjaranski zou moeten worden uitgewisseld tegen een Ameri kaan die in een Amerikaanse ge vangenis zit en tegen twee Oost duitsers die in West-Duitsland worden vastgehouden. Sinds de nadrukkelijke weigering van bondskanselier Helmut Schmidt het echtpaar Guillaume vrij te la ten, zou het bij deze laatste twee om minder belangrijke agenten gaan. De Weense bronnen wei gerden de namen van de spion nen te noemen. De onderhandelaars aan Westerse kant zouden de belofte van Mos kou hebben gekregen dan naast Sjtsjaranski nog vijf of zes Russi sche joden, die in Russische ge vangenissen zitten of intern ver bannen zjjn, binnenkort uitreis papieren zullen ontvangen. PARIJS (GPD) - De drie Iraakse veiligheidsofficieren die afgelopen maandag een Franse inspecteur van politie hebben doodgeschoten, zijn onder dekking van hun di plomatieke immuniteit gistermiddag het land uitgezet en per vliegtuig naar Bagdad teruggekeerd. NEW YORK (ANP) - Brandweerlieden dragen het lichaam van een van hun omgekomen collega's door een gat in de muur naar buiten. Zes Newyorkse brandweerlieden kwamen gisteren om hel leven bij blus werkzaamheden in de Newyorkse wijk Brooklyn, toen het dak van de brandende supermarkt instortte. Vijftien anderen raakten in de vlam- gewond. LISSABON (GPD) - De So cialistische Partij van Por tugal toonde zich na een hele dag vergaderen gis teravond weinig ingeno men met de voorstellen van president Eanes om tot een oplossing van de kabinetscrisis te komen. Volgens de socialisten moet Eanes nu maar direct een nieuwe, onafhankelij ke eerste minister benoe men voor het vormen van een zakenkabinet. Maar beter zou het zijn geweest een kabinet van alle partij en te vormen of een min derheidsregering van so cialisten, aldus het socia listische partijbe stuur. President Eanes had in zijn televi sietoespraak dinsdag de politieke partijen verzocht vóór zondag alsnog te proberen een coalitie te vormen. Zou dat niet lukken, dan zou Eanes een partij-onafhanke lijk kabinet laten formeren dat nieuwe verkiezingen in 1979 zal moeten voorbereiden. De reactie van communisten en christen democraten was gisteren niet on gunstig. Beide partijen hopen een coalitie met de socialisten te vormen. Zij prijzen ook de opvat ting van Eanes, dat de president zo min mogelijk moet ingrijpen Ethiopië in nood GENEVE (DPA) - Het Rode Kruis vreest voor een zware hongers nood in Ethiopië en heeft giste ren een dringend beroep op alle nationale Rode-Kruisinstellin- gen gedaan om die te voorkomen. Rode-Kruislieden die uit Ethiopië zijn teruggekeerd zeggen dat de toestand door de sprinkhanen plaag steeds erger wordt. Alleen al 1.840.000 mensen in de ernstig bedreigde provincie Wollo en omgeving vereisen voor hulp drie miljoen Zwitserse frank. in het politieke leven van de par tijen. De sociaal-democraten van de PSD, de grootste oppositiepartij, zijn juist wel voor vergroting van de macht van de president. Wat zij' toejuichen vrezen echter de socialisten. Deze zijn bang dat- voor het door Eanes benoemde zakenkabinet het morele over wicht van de president zwaarder gaat wegen dan de meerderheid in het parlement. De socialisten kunnen samen met de commu nisten elke regering afwijzen die niet aan deze linkse meerderheid beantwoordt. Op die manier zou den de socialisten president Ea nes doen boeten voor wat zij noemen het voorbarig ontslag van Mario Spares vorige week. Voor het lijmen van de breuk met de christen-democraten is het nu te laat, volgens de socialisten. HAVANNA (Reuter) - Cuba heeft gisteren gevraagd om een nader onderzoek in de zaak van de moord op president Kennedy, zeggende dat hij werd gepleegd door de CIA, Cubaanse contrare volutionairen en de Amerikaanse Mafia. De CIA heeft campagne gevoerd om de schuld op Cuba te werpen, om de ware schuldigen te dekken en om krachtiger optreden tegen Cuba te rechtvaardigen. Een en ander is gezegd voor het tribunaal' dat is ingesteld in het kader van het wereldjeugdfesti- val in Havanna en dat een onder zoek instelt naar .misdaden van het imperialisme'. Voor het tribunaal traden gisteren getuigen op als de Cubaanse con sul in Mexico in 1963 en Rolando Cubela, die in 1966 door de CIA naar Cuba werd gestuurd om president Fidel Castro uit de weg te ruimen. De CIA zou later heb ben gesuggereerd dat Cubela een dubbelspion was die de Cubanen op de hoogte stelde van een ande re samenzwering tegen Castro in 1963. De reactie van Cuba zou kunnen zijn geweest de wraak- aanslag op Kennedy. Cubela vertelde dat hij twaalf jaar van een gevangenisstraf van 25 jaar voor contrarevolutionaire ac tiviteit had uitgezeten en geen dubbelspion was geweest. De Cubaanse consul vertelde dat hij in september '63 een verzoek voor een bezoek aan Cuba van een man die zich Lee Harvey Os wald had genoemd, had ontvan gen. Dit zou een poging zijn ge weest Cuba in één adem te noe men met de vermeende moorde- Maar de consul zei dat de man die als Oswald verschillende bezoe ken aan het consulaat had ge bracht, niet de trekken had van de man die twee maanden later werd gearresteerd als de moor denaar van Kennedy. Pinochet beschuldigt VS SANTIAGO (AFP) - De Chileense president, generaal Augusto Pi nochet, heeft de V.S. er gisteren van beschuldigd „zich bezig te houden met zaken die hem niet aangaan". Hij zei dit nadat dins dag in Washington drie Chileense officieren officieel in staat van beschuldiging waren gesteld we gens de moord op Orlando Lete- lier, oud-minister van buiten landse zaken onder de regering van Allende. Nadat de drie officieren in staat van beschuldiging waren gesteld, heeft de Chileense regering de drie onder arrest geplaatst. Deze maatregel, aldus Pinochet, bete kent geenszins een gebrek aan loyaliteit tegenover mijn onder geschikten. In een communiqué had de Franse eerste minister Barre diezelfde ochtend het heersende stand punt overgenomen, dat de schietpartij tijdens het weggelei- den van de Iraakse terrorist die binnen de ambassade gijzelaars had gemaakt, uitsluitend en al leen voor verantwoordelijkheid kwam van personeel van de Iraakse ambassade. De drie veiligheidsofficieren-met- diplomatieke-status werden gis termiddag met kogelvrije vesten aan, verstopt onder de achter bank van een auto voor ieder van hen, naar een afgelegen gedeelte van het Parijse vliegveld Orly ge voerd, waar een lijntoestel van de Iraakse luchtvaartmaatschappij op hen- wachtte. Kort voor hun vertrek hadden ze een onderhoud van twintig minuten met een Iraakse staatssecretaris, die kort daarvoor uit Bagdad was aange komen. Het vertrek van de drie Irakezen, wier schietpartij op de door de politie gevangen geno men terrorist en de hem omrin gende politie-officieren nog steeds een onopgelost raadsel gebleven is, wordt ernstig bekri tiseerd door de vakbond van de Franse politie Lof In het communiqué van gisteroch tend doet premier Barre alle moeite de politieautoriteiten, die kans hadden gezien de terrorist zonder aanvankelijk bloedver gieten tot overgave te bewegen, alle mogelijke lof toe te zwaaien De onder de kogels van de Iraak se „diplomaten" gevallen 30-jari- ge inspecteur Capela werd van daag met alle eer ter aarde be steld, bij welke plechtigheid de minister van binnenlandse zaken Christian Bonnet aanwezig was. De minister verkeert in een lastig parket, omdat hij uitermate ge voelig is voor de teleurstelling en de machteloze woede van zijn politie tegenover het ongestrafte vertrek van de moordenaars van een hunner. Hij heeft echter re kening te houden met de belan gen van zijn collega van buiten landse zaken en met de strategie van president Giscard, die erop gericht zijn de toch al aanzienlijk groter wordende Franse belan gen in Irak te beschermen. Irak is niet alleen de op een na grootste olie-leverancier van Frankrijk, maar ook een grote klant van de Franse industrie, zoals afnemer van Mirage-gevechtstoestellen en van een complete nucleaire atoom-research-centrale. Uitvlucht De binnenkort uit Frankrijk ver trekkende Iraakse ambassadeur Mundhir Tafwil Al Wandawa blijft bij zijn kort na de ramp haastig ingenomen standpunt dat de schietpartij, die tot de dood van de Franse inspecteur leidde, werd veroorzaakt door „helpers dan wel vijanden" van de terrorist, die van buiten de ambassade het vuur op hem had den geopend. Deze diplomatieke uitvlucht wordt door alle getui genverklaringen en alle films en foto's van het gebeuren geloo- chenstraft. De identiteit van de terrorist, die de ambassade van Irak maandag morgen bestormde en gijzelaars maakte om de vrijlating te be werkstelligen van het meisje dat enige dagen daarvoor had gepro beerd de Iraakse ambassadeur in Londen van het leven te beroven, staat nog steeds niet officieel vast. Men houdt zich in Parijs nog aan de theorie dat de man de broer moet zijn van Said Ham mam, de vertegenwoordiger van het Palestijnse bevrijdingsfront in Londen, die enige maanden geleden werd vermoord. Het Pa rijse dagblad Le Monde citeert in dit verband het in Koeweit ver schijnende dagblad Al Siyassah, waarin wbrdt verklaard dat niet een van de vijf broers van Said Hammani heeft deelgenomen aan de aanval op de Iraakse am- Parijs, afgelopen Schietpartij bij Iraakse consulaat in Karachi KARACHI (Reuter/UPI) - Twee mannen hebben een Iraaks di plomaat aangevallen bij het Iraaks consultaat in Karachi. De diplomaat raakte gewond. Eén van de overvallers werd door be wakingsfunctionarissen gedood, de ander gewond, zo is uit rege- rinsbronnen vermeld. Ook een bewakingsbeambte raakte gewond. Dit was de derde aanval binnen vijf dagen op een Iraakse vestiging in het buitenland. De overvaller die de vechtpartij overleefd heeft, is gearresteerd. Welingelichte bronnen meldden dat één van de mannen een Zuidjeministisch paspoprt had. Drie dagen geleden was de Iraakse ambassade in Parijs het doelwit van een overval. Dinsdag werd de Iraakse ambassade in Beiroet be schoten. De Iraakse ambassadeur in Liba non, Kassem Mohamed as Sama- oui, is gisteren in Beiroet aan een aanslag door rechtse Palestijnen ontsnapt. De Iraakse inlichtin gendienst heeft dit vanuit Beiroet meegedeeld. De auto van de ambassadeur zou beschoten zijn in de buurt van het Palestijnse kamp „Sabra". Op dat moment zaten alleen de chauf feur en de lijfwacht van de am bassadeur in de wagen. De twee verdachten van de misluk te aanslag op de Iraakse ambas sadeur in Londen, op vrijdag zijn de 19-jarige Libanese studente Khloud al-Moeghrabi en de 30- jarige Algerijn Aboe-Naapia Machmoed. Dit heeft Scotland Yard gisteren te kennen gegeven. Khloud al-Moeghrabi is de zuster van Dalai Moeghrabi die de aan slag op een Israëlische autobus bij Tel Aviv van 11 maart organi seerde waarbij 35 mensen om kwamen, en die gevolgd werd door de Israëlische bezetting van Zuid-Libanon. Postcode Chentnr. Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede ftjt zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. f Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- MISPRIJZEND Nogal misprijzend bekijkt koningin Elizabeth van Engeland een boeketje bloemen, dat haar op een school in Canada werd aange boden. Vermoedelijk was de geur van de bloementuil niet al te aangenaam. BETALEN VOOR REDDING De badgasten op de Deense Noordzeekust die zich op hun luchtma trassen zo ver laten afdrijven dat ze in levensgevaar komen te verkeren en gered moeten worden, moeten deze dienstverlening voortaan betalen. De Deense kustwacht op het eiland Roemoe strijkt sinds kort voor iedere afgedreven badgast 200 gulden op. In het afgelopen weekeinde zette dat aardig wat zoden aan de dijk, want vijf Westduitse vakantiegangers waren zo vriendelijk ge weest op hun matras te ver de zee op le gaan... EERSTE KANDIDAAT De conservatieve Republikeinse afgevaardigde Phillip Crane (47) uit Illinois heeft zich gisteren als eerste kandidaat aangemeld voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1980. Crane, vader van acht kinderen, wil aan alle 36 voorverkiezingen mee doen. Zijn voornaamste concurrenten binnen de Republikeinse partij worden waarschijnlijk ex-president Gerald Ford en oud gouverneur Ronald Reagan, wier kandidatuur overigens nog niet officieel is. NIET EERLIJK Een aannemer in de Japanse stad Osaka heeft zich te verantwoor den voor de wijze waarop hij de opdracht tot het aanleggen van een straat in de wacht heeft gesleept. Het Japanse persbureau Kyodo meldde dat de man, Hirosji Miso- kami, een afluisterapparaatje ter grootte van een lucifersdoosje de kamer van de burgemeester had binnengesmokkeld en dit onder het tapijt had geïnstalleerd. Door deze illegale afluister praktijk had hij het precieze bedrag vernomen dat het gemeente bestuur wilde uittrekken en won hij de inschrijving. TERUGGELOPEN Londen, eens de grootste stad ter wereld, heeft nu minder dan 7 miljoen inwoners. Vlak voor de tweede wereldoorlog woonden er nog 8,5 miljoen mensen in de Britse hoofdstad. Hoewel het geboortecijfer in Engeland is gestegen, heeft Londen een lager aantal inwoners dan 70 jaar geleden. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar,astraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult tdrtt: S.v.p. In MokMttrt Invulltnl

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13