T wente-praeses Fransen laakt houding VVCS Veentjer ronde verder na marathonpartij Bouw van NZH-kantoor begint volgende week AMERIKAAN ZWEMT WISSELSLAGRECORD Bezwaar bouw studentenflat voor commissie Leiden betreurt vertrek Z.L.O. naar Voorschoten DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 Belangenvereniging wil ons faillissement ENSCHEDE (ANP) - FC Twentes voorzitter Ferry Fransen heeft gisteren een frontale aanval gedaan op het beleid van de VVCS, de Vereniging van Contractspelers. Hij laakte vooral de houding, die die belangenvereniging heeft aangenomen tijdens het kort geding, dat Arnold Mühren tegen zijn club had aangespannen. Zoals bekend had Mühren van zijn oude club Ajax een uitstekende aanbod gekregen, maar wilde de Amsterdamse club het door de Enschedese club verlangde ver goedingsbedrag (600.000 gulden) niet op tafel leggen. Fransen: „Mr. Jansen van Raay heeft tijdens dat kort geding ge pleit voor afschaffing van het vergoedingssysteem in het Ne derlandse betaalde voetbal. De WCS wilde via Arnold Mühren een doorbraak forceren, wat in eerste instantie niet is gelukt. Mocht dat in hoger beroep wel lukken, dan kan negentig pro cent van de Nederlandse clubs de winkel wel gaan sluiten, want de waarde van de spelers is de garantie van de clubs bij de ban ken. Een vergelijking met het be drijfsleven gaat volledig mank. Er is namelijk geen enkel bedrijf, dat met zoveel verlies toch zolang door blijft draaien als een club uit het betaalde voetbal". Overigens zal FC Twente in de toe komst vrijwel zeker zonder de 23- jarige verdediger Henk van San ten moeten stellen. Drie weken terug kreeg de voormalige Aja- cied van de artsen, die het laatste jaar zijp liesblessures behandel den toestemming om weer te gaan trainen. Na een paar dagen ging het echter alweer mis. Van Santen: „Ik ben drie keer geope reerd, heb tientallen spuiten ge had. Het heeft allemaal niets ge holpen. Op deze manier heb ik er weinig zin meer in. Als het van zelf niet beter gaat, stop ik er- Damsma NAC-verdediger Arie Damsma zal het komend seizoen voor het Rot terdamse Excelsior uitkomen. Omdat de vader van Damsma zelf een sponsor vond, die bereid is het huurbedrag, dat NAC voor de verdiger vroeg, op tafel te leggen, kon de voormalige Feyenoorder gisteravond al met de Rotter damse eerstedivisieclub meeoe- fenen tegen amateureersteklas ser HOV Vriendschappelij k De Maastrichtse eredivisieclub MVV is gisteren in Heer tegen de plaatselijke club niet verder ge komen dan een 1-1 spel. Het Maastrichtse doelpunt kwam op naam van Johan Dijkstra. Eerstediyisieclub Helmond Sport heeft liet oefenduel tegen Hel mond met 3-0 gewonnen. De Wert (2) en Van Veldhoven waren hier de doelpuntenmakers. Ook Haarlem kwam in het veld. In Emmeloord wonnen de pupillen van Barry Hughes met 5-0 van Flevo Boys. Martin Haar (2) Abe van der Ban, Piet van der Berg en Duncan Pratt zorgden voor de treffers. In Breda hield NAC de Londense eerstedivieclub Queens Park Rangers op 1-1. Harcouk scoorde voor de Engelsen het openings doelpunt, waarna Kees Storm te- genscoorde. Voor ruim 3000 toeschouwers leed NEC een 3-5 nederlaag tegen Leeds United. Ben Hulshoff en Frans Janssen (2x) vonden het net voor de Nijmegenaren. FC Groningen heeft de oefenwed strijd tegen amateureersteklasser Hoogeveen met 2-1 gewonnen, terwijl Heerenveen in Steen wijk tegen de club van die naam niet verder kwam dan een 1-1 spel. Ook Telstar had het moeilij k. Tegen de Rijkswijkse hoofdklasser RVC wist het via John Massa dan nog wel tot een 1-0 voorsprong te komen, maar toen Braham voaor RVC gelijkmaakte, waren de Vel- senaren verder machteloos. PEC Zwolle had in Nieuw Leusen geen enkele moeite met US V. Die ploeg werd met 9-0 verslagen. Ook FC Den Haag bereikte in Delft tegen amateurtweedeklasser DHL een ruime score. Door doel punten van Tempelaar, Van Leeuwen (2x),Van Vliet, Ouwe hand en Bleijie bereikten de Ha genaars een 0-6 score. In Winterswijk tenslotte zegevierde Go Ahead Eagles met 1-5 over WVC. Voor de Deventenaren troffen Walbeek, Oude Wesse- ling, Schneider, Körvèr en Lig- tenberg de roos. Rijnsburgse Boys Aanstaande zaterdag speelt twee deklasser Rijnsburgse Boys op eigen veld een oefenwedstrijd te gen eredivisieclub Volendam. De oranjehemden uit het palingdorp zullen in de sterkst mogelijke op stelling aantreden, dus met Kat- wijker Kees Guyt. Bij Rijnsburg se Boys is nog niet iedereen terug van vakantie, desalniettemin hoopt trainer Wijnands, die zijn spelers veertien dagen geleden al liet aantreden, Volendam goed partij te kunnen geven. De wed strijd begint om 16.00 uur. Arnold Mühren: volgens FC Twente-voorzitter Ferry Fransen het WCS- middel om het uiteindelijke doel - afschaffing van het vergoedingssysteem WOODLANDS - De Amerikaan Steve Lundquist heeft gisteren in Woodlands tijdens de series voor de strijd om de Amerikaanse zwemkampioenschappen het wereldrecord op de 200 meter wisselslag persoonlijk gebracht op 2.04,39. Het oude record stond sinds 9 juli van dit jaar (Moskou) met 2.05,24 op naam van de Rus Aleksander Sidorenko. De prestatie van de 17-jarige nog vrij onbekende Steve Lundquist kwam als een volslagen' verras sing. De zwemmer uit Atlanta verwees de meer ervaren Mark Greenwood (2.07,74) duidelijk naar de tweede plaats. Lundquist was voor woensdag niet verder gekomen dan 2.08,71. 'Ik had op een goede tijd gehoopt", aldus de gelukkige Lundquist, "maar natuurlijk heb ik met de mogelijkheid een wereldrecord te verbeteren geen rekening ge- De Rooy leidt DIEZ - Theo de Rooy heeft ook na de achtste etappe van de Ronde van Rijnland Palts nog de leiding in het algemeen klassement. Hij eindigde gisteren in de rit over 139 kilometer naar Diez als vierde in dezelfde tijd als de winnaar, de Pool Krzysztof Sujka. De beste Nederlander was Jo Maas, die als derde finishte. Bert Oosterbosch werd achtste op 27 seconden. ROOMBURG - Ondanks de sterke concurrentie van het toernooi op Leeuwenbergh, blijft de strijd om de open Leidse tennistitels op Roomburg zeer interessant. De partijen tussen Matsen en Ri chard Kasten en tussen Piet Veentjer en Van Geuns toonden dat gisteren eens te meer aan. Richard Kasten, vroeger A-speler, maar tegenwoordig op de B-lijst bewees nog steeds in staat te zijn een goede partij tennis te spelen. In zijn duel tegen de jonge Mat sen, die twee jaar geleden het B- toernooi van Roomburg won, schotelde de oud Daviscupspeler het publiek een potje tennis voor. Daarin ging het tot 4-4 in de der de set gelijk op, pas daarna slaag de Matsen erin de strijd in zijn voordeel te beslissen dankzij zijn goede loopvermogen: 3-6, 6-4, 8-6. Semi-veteraan Piet Veentjer en Van Geuns uit Amsterdam stre den welzeer lang. Nadat Veentjer de eerste set met 6-4 verloren had en de tweede met 6-0 had gewon nen, speelden de beiden heren een zeer enerverende en lange laatste set. Omdat de tie-brea- kregel niet geldt en de heren bij 6-6 dus gewoon doorspelen was op een gegeven moment de stand 11-11 gelijk. Veentjer probeerde daarna op al lerlei manieren van Geuns uit zijn concentratie te halen. De trucen doos ging open en terwijl de duis ternis al begon in te vallen verras te Veentjer niet alleen het publiek maar ook zijn tegenstan der met een hele show grapjes en tactische aanwijzingen. De derde set werd bijna in het don ker, met 18-16 in het voordeel van Veentjer afgesloten. Hans Adam,a van Scheltema voelde weinig voor zo'n marathonpartij en rekende in twee korte sets met Benno van Veggel af 6-1, 6-2. Verrassend mocht de uitschakeling worden genoemd van de no. 1 Bram Madera door Alfred Gele- vert. Gelevert, die er zeer op ge brand was om eens van Madera te winnen, zag zijn streven beloond en won de partij in drie sets 2-6, 6-3. 6-2. Dat Marinus Brooshooft het in het begin zeer moeilijk had tegen Ronald Blommendaal was wel af te leiden uit het feit, dat de ge concentreerd spelende Blom mendaal met een 6-1, 3-2 voor sprong een riant uitzicht op de overwinning had. Blommendaal verzuimde echter op een zeer belangrijk moment te scoren (en daarmee de stand op 4-2 te bren gen), waarna Brooshooft het ini tiatief overnam en Blommendaal niet in staat was door conditiege brek de partij te winnen. Uitslag 1-6, 6-3, 6-0 voor Brooshooft. Maureen Meijer speelde zich in de volgende ronde bij de dames door opgave van Henny Fehling bij de stand 6-7, 6-0, 0-5, omdat laatstgenoemde gekweld werd door een grote blaar op haar voet. Nicolette v.d. Poll van O.T.C. uit Den Haag was de meerdere van de Roomburgspeelster Milou Penseel en speelde zich door se cuur plaatsen en fraai passeren naar een 6-4, 6-4 overwinning. Overige uitslagen: HE A B. van Veggel - J. Peters 6-2, 6-4; O. Blom - G. Hoogland 6-0, 7-5; G. Appelboom - N. Sie 6-4,4-6, 6-4. HEB T. Creyghton - B. v.d. Zee 7-6, 6-2; G. Hoogland - J. Peters 5-7,7-6,6-3; A. van Leeuwen - A. Vreeswijk 7-6, 3-6, 6-4; R. Caste- lein - H. Meijer 6-1, 6-3. DE B A. Goemans - L. Hoogland 6-3,3-6, 7-5; A. v.d. Mey -1. Kal lenberg 7-5, 6-4. HE C T. Giberius - B. v.dVelde 6-4, 6-3; Y. Hermans - H. Haanraadts 6-2, 6-2; H. Tönjann - H. Riedijk 5-7,6-3, 6-2. DE C.M. Wortelboer - J. Goudsmit 6-2, 6-0. Alice Lembeck en Eric Wilborts hebben gisteren in Leiden bij Unicum tijdens het tennistoer nooi om de Nederlandse junio- rentitels in de categorie tot en met 14 jaar bij de meisjes en de jongens gewonnen. Alice Lem beck, uit het district Haarlem, versloeg de Brabantse Annema- rie Jurg in drie sets: 6-1,3-6,6-2. Bij de jongens was het een Bra bantse aangelegenheid. Wilborts liet zijn tegenstander Bernard van Poelgeest kansloos: 6-0,6-1. WIELRENNEN - Henk Lubber- ding is gisteren in Zutphen niet alleen voor zijn prestaties in de jongste Ronde van Frankrijk ge huldigd, hij versloeg ook Dries van Wijhe in een achtervolging over 11,5 kilometer. Lubberding haalde van Wijhe na negen van de tien ronden in en maakte een to- taaltijd van 15.33,3. Nieuwbouw komt mei 79 gereed LEIDEN - De bouw van het nieuwe kantoor van de NZH op het Stationsplein in Leiden gaat binnen kort beginnen. Na de bouwvakvakantie gaat volgende week de eerste heipalen de grond in. Voor de bouw wordt zo'n tien maanden gerekent. Dit betekent dat het nieuwe NZH-kantoor rond mei volgend jaar ge reed komt. De nieuwbouw komt met een ver traging van enkele maanden op gang. Aanvankelijk ging men er bij de NZH vanuit dat men al in april/mei kon gaan bouwen. Voor de vervoersmaatschappij heeft de vertraging overigens geen consequenties. Het personeel blijft alleen langer gehuisvest in de tijdelijke voorzieningen (por tocabines op het Stationsplein en in het stationsgebouw) Op de plaats van het nieuwe kan toor op het Stationsplein is nu nog een gapende leegte. De bouwplaats reikt tot het perron waar tegelijk de eerste werk zaamheden begonnen zijn voor de doortrekking van het Alphen- se perron. Voor de doortrekking van dit perron - een gevolg van de komst van de Schiphollijn - moest het oude NZH-kantoor wijken. Tijdens de duur van de bouwwerk zaamheden moesten de reizigers op de lijn naar Alphen tijdelijk buitenom. De stationshal en het perron zijn door de sloopwerk zaamheden niet meer recht streeks bereikbaar. In de plaats daarvan moeten de treinreizigers langs buiten via houten nood- trappen naar het perron. Het nieuwe NZH-kantoor krijgt" drie bouwlagen en heeft onge veer de vorm van een paddestoel. De eerste verdieping hangt als het ware over de bouwlaag op een begane grond heen. Door deze constructie kunnen de bussen vlak langs het gebouw rijden. De ze oplossing is noodzakelijk door de beperkte ruimte op het Sta tionsplein. Vooruitlopend op.de nieuwbouw van het kantoor is al een eerste begin gemaakt met de bouw van twee nieuwe wachtverblijven. De verwarmde, afgesloten en ruim opgezette wachthuisjes verrijzen langs de Stationsweg (bij de Ka mer van Koophandel) en bij de busperrons. De nieuwe wachtverblijven dienen als vervanging van de wachtka mer/restauratie in het oude NZH- kantoor, Deze is met de sloop de finitief verdwenen. Bij de ver voersmaatschappij ziet men de koffiebar bij het station als een vervanging voor de restauratie. De bouwplaats voor het nieuwe NZH-kantoor. Op de achtergrond de noodtrappen naar het Alphense perron. Daders van drievoudige doodslag mishandelden ook vrouw in Amsterdam (Van onze correspondent) BREDA - Het onderzoek naar de drievoudige doodslag in de nacht van zondag op maandag in Hoeven gepleegd op het bejaar de echtpaar Rijnvos en hun dochter Ria, is gisteren voortge zet en kon in grote lijnen worden afgerond. De beide verdachten, de 22-jarige A. M. en diens vriendin, de 17-jarige H. B. uit Kampen, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Ze hebben ook bekend vorige week woens dag in Amsterdam de 55-jarige mevrouw E. van der Vrugt, een kennis van de vader van M., in haar woning te hebben beroofd en zodanig ernstig te hebben mishandeld, dat de vrouw nog in coma ligt in een ziekenhuis in de hoofdstad. De mannelijke verdachte, die geestelijk gestoord is, heeft het merendeel van het gruwelijke geweld voor zijn rekening ge nomen. Het meisje heeft mee gewerkt aan het knevelen van de slachtoffers, dat aan de dood slag is voorafgegaan. Bij de sec tie is gebleken dat alle drie de slachtoffers met een hamer do delijk hersenletsel is toege bracht. Daarna zijn zij meerma len door M. met een mes gesto ken. Zowel de hamer waarmee de dodelijke slagen zijn gege ven, als het mes, zijn door de po litie gevonden. Het motief is roof geweest. De daders wilden in de willekeurig gekozen wo ning iets van hun gading wegha len. Op het gerucht dat zij maak ten, zijn de slachtoffers, die reeds sliepen, afgekomen, met noodlottig gevolg. LEIDEN - De de beroepsschriften uit de Leidse gemeenteraad behan delt vrijdag 11 augustus het bezwaarschrift van de Pie- ters- en Academiewijk en het wijkcomité Vreewijk tegen de bouw van een studen tenflat aan de Kaiserstraat. De bouw van de flat werd twee weken geleden al door de Raad van State geschorst. Bij die beslissing bepaalde de voorzitter van de afdeling rechtspraak dat de schorsing geldt totdat de zaak is behan deld door de gemeentelijke commissie voor de beroeps- schriften. De Raad van State schorste de bouwvergunning, die de ge meente voor de studentenflat verleende, omdat deze op een aantal punten van de gemeen telijke bouwverordening af week. De Pieters- en Acade miewijk was zowel bij de Raad van State als bij de ge meente in beroep gegaan te gen het verlenen van de bouwvergunning. LEIDEN - Burgemeester en wet-' houders van Leiden betreuren het dat het Ziekenfonds voor Leiden en Omstreken zich buiten Leiden in Voorschoten gevestigd heeft. Het college is van mening dat het kantoor van het zieken fonds voor Leiden behouden had moeten blijven. Dit antwoordt het college op schrif telijke vragen van CPN-raadslid Hoeven. Deze had het onaan vaardbaar genoemd dat de ge meente het ziekenfonds niet aan huisvesting binnen Leiden had kunnen helpen. Volgens berich ten zou de vestiging van het Z.L.O. buiten Leiden het gevolg zijn van geringe medewerking van de gemeente Leiden. In hun antwoord ontkennen b en w deze voorstelling van zaken. Uit een gedetailleerd overzicht blijkt dat vestiging van het ziekenfonds in Leiden om verschillende rede nen is vastgelopen. Aanvankelijk zou het ziekenfonds zich aan de Stationsweg vestigen. deze mogelijkheid liep vast doordat men daar de grond niet kon kopen. Een suggestie van de gemeente om vervolgens aan de Rijnsburgerssingel te bouwen mislukte door uitblijven van overeenstemming met de grond eigenaar daar (NBM). Vervolgens heeft de gemeente Lei den geprobeerd woonruimte naast de vestiging van het zieken fonds aan de Zoeterwoudsesin- gel te ontrekken. Deze mogelijk heid liep vast door problemen met herhuisvesting van de be woners. Tenslotte wees het Z.L.O. een aanbieding om zich aan de Plesmanlaan te vestigen af. B en w willen het Ziekenfonds bij de ontwikkeling van het Schut tersveld alsnog ruimte voor de bouw van een nieuw kantoor pand in Leiden aanbieden. Het Ziekenfonds heeft de huidige vestiging in Voorschoten voor de termijn van vijf jaar gehuurd. Daarna heeft het Z.L.O. defini tieve huisvesting nodig. Leiden wil pand "Gulden Vlies" kopen LEIDEN - De gemeente Leiden wil het pand aan de Bree- straat 125, beter bekend als het voormalige restaurant "Het Gulden Vlies" kopen. Het pand is thans nog eigendom van C en A die het in een eer der stadium had betrokken bij de plannen voor een nieu we C en A-vestiging aan de Breestraat. Voor de opzet van de nieuwbouw heeft C en A thans een nieuw bouwplan aangeboden waarbij "Het Gulden Vlies" en vrijwel de gehele tuin achter het pand, buiten de vestiging zullen blijven. Om ongewenste ontwikkelin gen in de toekomst te voor komen acht de gemeente het van belang om het monumen tale pand aan te kopen. Men vindt de ligging van het pand ten opzichte van het stadhuis zodanig, dat overwogen zou kunnen worden, het pand na restauratie te gebruiken voor representatieve en bestuur lijke doeleinden. Anders zou het kunnen Worden ver huurd. Solidair. De Anglikaanse bis schop van Canterbury, dr. Do nald Coggan, heeft een solidari- teitstelegram gestuprd aan de bewoners van de krottenwijk "Crossroads" bij Kaapstad, Zuid- Afrika, die worden bedreigd met platwalsing van hun (illegale) wijk. "Wij steunen uw strijd om een stabiel gezinsleven en bidden dat de autoriteiten uw onderko men niet zullen vernietigen tot dat zij voor andere passende woongelegenheid hebben ge zorgd in de plaats waar de kost winner werkt", aldus het tele gram. Bij het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde Ker ken in ons land (Leusden) is een oproep ontvangen van de Russi sche natuurkundige dr. Andrej Sacharov waarin deze "alle gelo vigen van de hele wereld, de We reldraad van Kerken en andere godsdienstige organisaties" vraagt zich in te zetten voor de vrijlating van Wladimir Sjelkov, de gearresteerde leider van de Zevendedagadventisten in de Sowjet-Unie. Sjelkov (80 jaar) werd in maart met vijf andere geloofsgenoten in hechtenis ge nomen. Voor alle zes dreigt, aldus Sacharov. een zware straf. In zijn algemene vergadering in Manila (hoofdstad van de Filip pijnen) heeft de algemene raad van de wereldalliantie van de baptisten bezorgdheid uitge sproken over de inperking van de vrijheid van meningsuiting en godsdienst. De raad roept alle landen op de slotakkoorden van Helsinki in acht te nemen en ie der artikel ten volle uit te voeren. Hij veroordeelt gevangenisstraf fen zonder proces, martelingen en andere schendingen van ele mentaire mensenrechten. De raad bestemde een half miljoen gulden voor de herbouw van een baptistenkerk in Oost-Berlijn die in de tweede wereldoorlog werd verwoest. Grondige veranderingen in pri- vé-leven en maatschappij zijn nodig om de arbeid weer te laten beantwoorden aan de behoeften van de mens. Met deze stelling is deze week in Londen een congres van de internationale humanisti sche beweging over'de arbeid be gonnen. "De economische ont wikkeling in de geïndustriali seerde landen heeft mensen in het arbeidsproces gedegradeerd tot dingen ten dienste van doel einden die henzelf niet meer aan gaan. De 162 deelnemers aan dit congres over de plaats van de arbeid in een rechtvaardige wereld komen uit 18 landen. De inleiders leggen allen sterke nadruk op de ont menselijking die de arbeid in gro te delen van de wereld kenmerkt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11