LEIDSCH DAGBLAD Chileens bewind kampt met grote moeilijkheden OLIEVLEK OP DE OUDE RIJN Wapen in strijd tegen illegale alcoholstokers vandaag Overlopers helpen tegen Turkije op over gangs regering Voormalig hoofd Dina in arrest Auto door trein verpletterd Lambert deJong: winterbont voor zonnige^ zomerprijzen! Rapport LEI: Nederlandse visserijvloot stabieler gaat u een gebruikte auto kopen? OiOHet Motorhuis WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 15617 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Instanties pas laat op de hoogte BODEGRAVEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - In de Oude Rijn tus sen Bodegraven en Alphen aan den Rijn is gistermiddag een on bekende hoeveelheid gasolie ge stroomd door een ongeluk bij het slopen van een fabriek. Pas na ruim drie uur werden de verant woordelijke instanties op de hoogte gesteld en kwam de rijks politie te water een kijkje nemen bij de olievlek. Bij het slopen van de fabriek, de oude vetsmelterij van de firma Smilde aan de oever van de Oude Rijn in de gemeente Bodegraven, zakte een gastank door zijn po ten. Er bleek nog olie in te zitten, in tegenstelling tot wat de slopers (de firma Verkerke uit Alphen) door de eigenaar zou zijn verteld. phen dreef. Tegen de avond was de olie verdampt. Tijdens dat verdampen was er geen gevaar voor de omgeving, zo zeggen de betrokkenen. Pas tegen zes uur arriveerde de rijkspolitie te water. Ook op an dere plaatsen kwam de melding zeer laat binnen. De eigenaar van de sloopfabriek, De Bruin in Bo degraven, hoorde er bijvoorbeeld pas vanmorgen van, zo zegt hij. "Toen ik de fabriek van de firma Smilde overnam, dacht ik dat alle gas- en olietanks leeg waren. Dat heeft Smilde tegen mij gezegd. Ik ga straks maar eens even een kijkje nemen". De Bruin gaat op het terrein van de sloopfabriek een landbouw-mechanisatiebe- drijf vestigen. Het Hoogheemraadschap Rijnland, beheerder van het oppervlakte water, hoorde pas gisteravond via de rijkspolitie in Alphen van het incident. Een brugwachter de brug over de Oude Rijn bij Zwammerdam (tussen Bodegra ven en Alphen) bevestigt deson danks dat de olievlek al 's mid dags in de richting Alphen dreef. Tegen de slopers zal volgens de rijkspolitie te water proces-ver baal worden opgemaakt. CANADA - Opperhoofd Chonkolay-Colo overhandigt een geschenk aan de Britse vorstin, die op het ogenblik een bezoek aan Canada brengt, waarbij ook een bezoek aan een Indianenreservaat in Grand Praire was inbegrepen. Morgen opent de koningin de Gemenebestspelen in Edmonton. DEN HAAG (GPD) - De douanere cherche en de politie hebben sinds begin deze week een nieuw wapen in handen om het toene mend aantal jeneverstokerijen beter te kunnen aanpakken. Vanaf 1 augustus moet het trans port van alcohol door Nederland zijn voorzien van reisdocumen ten, waaruit blijkt wie de eige naar van de alcohol en wat de be stemming is. „Door de alcoholtransporten van een zogenaamde geleidebrief te voorzien, kunnen we nu eindelijk optreden tegen malafide trans porten. Wij hadden tot nu toe geen enkele bevoegdheid om chauffeurs van tankwagens met alcohol naar de herkomst van het transport of de bestemming er van te vragen. Nu kunnen tank of vrachtwagens die niet over het wettelijk voorgeschreven docu ment beschikken onmiddellijk in beslag worden genomen. De op drachtgevers van illegale alco holtransporten hebben het hier door aanzienlijk moeilijker ge kregen", aldus een woordvoerder van de douanerecherche in VS heffen embargo Haarlem, een onderdeel van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst van financiën. Volgens het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken in Schiedam kosten de naar schat ting tien illegale alcoholstokerij en die er in ons land zijn de schat kist jaarlijks ongeveer 50 a 60 miljoen gulden aan accijnzen. Bovendien wordt de detailhandel ernstig gedupeerd omdat de ille gale jenever lang niet altijd van goede kwaliteit is. Dat het illegaal stoken een winst gevende zaak is, komt door de hoge accijnzen op alcohol. Voor elke liter pure alcohol moet 21 gulden aan accijns betaald wor den. Dit betekent dat in de winkel een liter jenever met acht gulden belast is. Ltr. oude Bokma 12.95 Ltr. jonge Claerijn .11.95 Ltr jonge Hartevelt 11,95 Franse Cognac Joseph Guy 15,45 Scotch whisky Vat 69 11,95 utert! Bacardi 14,95 uteri!Campari ...14,95 uteri!Cointreau ..18,95 Doos blikjes Heineken bier 17.95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. Rhodesische generaal WASHINGTON (AFP/UPI/Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met een klei ne meerderheid - 208 tegen 205 stemmen - zijn goedkeuring ge hecht aan het opheffen van het wapenembargo op Turkije. Het embargo was drie en een half jaar geleden ingesteld. De Senaat had al eerder zijn goed keuring gehecht aan het opheffen van het embargo. Af en toe zon Veranderlijke bewolking en plaatse lijk een bui. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtempe raturen rond 14 graden, maximum temperaturen van 18 graden vlak aan zee tot ongeveer 22 graden in het bin nenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 augustus Zon op: 6.04 uur; onder: 21.27 uur. Maan op: 5.38 uur; onder: 20.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.49 en 16.14 uur, laagwater te 0.02 en 12.22 uur. SALISBURY (Reuter) - Pe ter Walls, de opperbevel hebber van het Rhodesi sche leger, heeft gezegd dat 'overgelopen terroris ten' met de interimrege ring meewerken in een aantal oorlogsgebieden van Rhodesië. Walls zei tegen journalisten dat groepen querrillastrijders van het Patriottisch Front waren overgelopen naar de overgangs regering van premier Smith, bis schop Moezorewa, dominee Si- thole en opperhoofd Chirau. "Wij noemen lui die tegen de rege ring zijn terroristen. Als ze naar ons zijn overgelopen noemen we ze querrillastrijders. De querril lastrijders zijn gewapend en zij helpen ons bij het handhaven van de orde in hun gebied. Zij praktisch een hulpkorps van de regering", aldus Walls. Een van de belangrijkste redenen voor de recente actie in Mozam bique, zei Walls, was dat de over lopers bedreigd werden door het Patriottische Front en daardoor de pogingen van de regering om een wapenstilstand te bereiken. Walls zei dat in Mozambique 2.700 in Tanzania opgeleide terroristen hadden klaargestaan voor een ac tie in Rhodesië. Het optreden er tegen was geslaagd, maar hij mocht geen bijzonderheden ge- De generaal wilde evenmin zeggen hoe groot de gebieden van Rho desië zijn waar het 'hulpkorps' van overlopers optreedt en wat voor uniformen men aan heeft. "Als we te gedetailleerd worden, maken we ze tot voer voor Moe- gabes terroristen. Er zijn er die door deze knapen al te grazen ge nomen werden", aldus Walls. Robert Moegabe is een van de lei ders van het Patriottisch Front. SANTIAGO, CHILI (Reuter/AP/ANP) - De regering van Chili heeft bekendgemaakt dat het voormalige hoofd van de Chileense geheime politie, de Dina, generaal Manuel Contreras, in preventieve hechtenis is genomen. Dit naar aanleiding van hel feit dat hij er door een gerechtelijke jury in Washington formeel van is be schuldigd opdracht te hebben ge geven tot de moord op Orlando Letelier, Chileens oud-ambassa deur in de Verenigde Staten en oud-minister van buitenlandse zaken van Salvador Allende Contreras en de twee andere Chi leense officieren die in de Ameri kaanse aanklacht worden ge noemd, Pedro Espinoza en Ar mando Fernandez Larios, wor den vastgehouden in een leger plaats. De regering van Chili deelde mee dat de aanhoudingen waren ver richt op verzoek van de Ameri kaanse regering. Het Chileense ministerie van bui tenlandse zaken heeft van de VS het verzoek gekregen waarin wordt gevraagd om de uitleve ring van Contreras. Waarnemers te Santiago geloven niet dat het Amerikaanse verzoek tot Uitlevering veel kans maakt. Crisis De Chileense president Augusto Pinochet staat voor de ernstigste crisis in de vijf jaar dat hij aan de macht is. In Chili zelf is de junta leider geconfronteerd met het ontslag van luchtmachtcom mandant en junta-lid Gustavo Leigh. Internationaal gezien stond Pinochet bij velen al langer niet hoog aangeschreven. De be schuldigingen over schending van de mensenrechten in Chili zijn daar debet aan. De moord op oud-minister Letelier krijgt voor de president een steeds zuurdere nasleep en nog altijd is er een conflict met Argentinië over het betwiste eigendom van drie ei landjes in het zuiden van Latijns- Amerika. Generaal Pinochet heeft vanaf zijn bloedige coup van september 1973 met harde hand geregeerd. Alle politieke partijen werden verboden en tegenstanders van Leidsch Dagblad Q«en krant bezorgd? Bal dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221. zijn regime werden uit de weg ge ruimd. Verzet was vrijwel onmo gelijk door het harde optreden van de nationale veiligheids dienst Dina. Vanuit het buiten land kwam er kritiek op zijn on democratische politiek, maar die kritiek werd niet omgezet in ac ties zoals bijvoorbeeld een eco nomische boycot. De druk vanuit binnen- en buitenland op Pino chet wordt de laatste maanden echter aanzienlijk sterker. (Zie ook pagina 13). Bestuurder op ti jd weg UTRECHT (ANP) - De 30-jarige J. H. Siegersma uit Oss heeft gister avond machteloos moeten toe kijken hoe zijn gloednieuwe auto bij Oss door de trein Roosendaal- Nijmegen werd verpletterd. Siegersma was kort daarvoor met zijn wagen op de met knipper lichten beveiligde overweg ge raakt en vast komen te zitten. Hij heeft onmiddellijk- de politie ge beld, die op haar beurt de NS waarschuwde, maar toen was het al te laat. Het heeft geruime tijd geduurd voordat de totaal verwoeste auto onder de trein vandaan kon wor den gehaald. Volgens een woord voerder van de NS zat er nogal wat benzine in de auto. "Het moest daarom voorzichtig ge beuren," aldus de woordvoerder De NS hebben taxi's en volkswa genbusjes in moeten zetten om de reizigers van drie treinen, die door het ongeluk moesten uit vallen, te vervoeren. Bussen wa ren zo laat, rond kwart twaalf, niet snel genoeg te krij gen. De autoverkopen rijzen steeds verder de pan uit. Alle records worden gebroken. Opel voert de lijst nog altijd met groot verschil aan. Met Ford als goede tweede PAGINA 15 Jeff Wayne verrast door pla- tensucces PAGINA 5 Roof motief van drievoudige moord PAGINA 7 Portugese partijen krijgen een week de tijd PAGINA 13 18 PAGINA'S Generaal Manuel Contreras. Van nerts tot konijn en zelfs lammy's met 15* korting alléén in augustus, de maand van de zonnige bontprijzen voor mevrouw èn voor meneer... Lamralbrt „O® gouda, hoogstraat 5, leiden, donkersteeg 3. DEN HAAG (ANP) - Aan de ver kleining van de Nederlandse treil er- en kottervloot is in 1977 een eind gekomen. Zowel de om vang van de kleine als van de gro te zeevisserijvloot zijn onveran derd gebleven. Alleen bij de gar- nalenvloot is een kleine vermin dering te zien geweest. Dat staat in een rapport met voorlopige re sultaten van dezeevisserij in 1977 van het landbouw-economisch instituut (LEI) in Den Haag. De totale besomming van de grote zeevisserij is enigszins gestegen wegens de hogere prijzen die voor vis zijn betaald. De aanvoer liep terug, evenals bij de garna lenvisserij. Daar liep de besom ming aanzienlijk op wegens sterk gestegen prijzen, vooral in ver band met de concurrentie uit West-Duitsland, waar de garna- lentoevoer eveneens'sterk terug liep. De resultaten in de garna lenvisserij waren dusdanig, dat het gemiddeld inkomen van de opvarenden er in 1977 ruim een kwart (26 pet) hoger was dan het jaar ervoor. De aanvoer van makreel bij de gro te zeevisserij nam aanzienlijk toe, die van haring liep aanzienlijk te rug, vangstbeperkingen zijn daarvan de oorzaak. Van elke 5 nieuwe auto's in Leiden is er één gekocht bij Het Motorhuis. Vanzelfsprekend dat er daarom honder den goede gebruikte auto's worden ingeruild. Na een uitgebreide technische inspektie worden deze auto's weer met BOVAG-garantie en voor een hele lage prijs verkocht. We hebben er nu erg veel. We moeten ze kwijt. Profiteer daarvan! Onze gebruikte auto's zijn tijdelijk ex tra afgeprijsd! Vondellaan 80 Leiden, t/o de Ton Menken IJshal, telefoon

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1