Man en meisje aangehouden na moordpartij Koninklijkpaar brengt bezoek aanGriekenland In het Brabantse Hoeven Pleidooi voor controle op röntgenstraling PANIEK IN AMSTERDAMSE WIJK OSDORP nu DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 GRONINGEN (GPD) - De socialis tische wethouder Erwin Bühren heeft in het Westduitse Brecker- feld, de woonplaats van de gear resteerde Nederlandse oorlogs misdadiger Siert Bruins, een handtekeningenactie gehouden ten gunste van Bruins. Vrijdag werden de verzamelde 750 hand tekeningen verstuurd aan de openbare aanklager, Alfred Rich ter, in Hamm met het verzoek Bruins niet aan Nederland uit te leveren. Nazi-speurder Simon Wiesenthal heeft uit Wenen in middels schriftelijk scherp ge protesteerd bij voorzitter Willy Brandt van de Westduitse socia listische partij. Erwin Bühren zei ons gisteren tele fonisch, dat hij de actie geheel op eigen initiatief heeft onderno men. "Ik ken Bruins al dertig jaar, voornamelijk door het con tact in de kegelclub. Wij zijn van mening dat hij zich in die periode voorbeeldig heeft gedragen. Zo n man moet je nu met rustlaten. Uit het resultaat van de handteke ningenactie blijkt, dat velen er hier zo over denken", aldus Büh ren. Hij wist gisteren nog niets van het protest van Simon Wie senthal bij Willv Brandt. "De zaak heeft met politiek niets te maken, maar als er politieke con sequenties voor mij uit voortvloeien, dan zal ik mij daar bij neerleggen". Wiesenthal deelde eveneens tele fonisch vanuit Wenen mee, dat hij bijzonder gegriefd is over de actie in Breckerfeld. "Dit is de eerste keer dat ik dit meemaak. Het geeft toch maar te denken hoe er momenteel in Duitsland weer gedacht wordt over dit soort zaken. Brandt zal voor zover ik weet mijn protest naar de Duitse socialistische centrale in Bonn sturen". Wiesenthal heeft geen begrip voor de bewoners van Breckerfeld, die Bruins alleen maar als een te respecteren me deburger hebben gekend. "Dat werd ook van Eichmann gezegd", zei Wiesenthal. De handtekeningen zijn voorna melijk verzameld in cafèes in Breckerfeld waar enkele dagen lijsten lagen. Wiesenthal heeft de overtuiging dat zo'n actie geen enkele invloed heeft op de uit spraak van het Landesgericht in Hamm. Hij verwacht bovendien, dat het met de actieve politieke bemoeienissen van Erwin Büh ren nu wel gedaan zal zijn. "Willy Brandt kan dit helemaal niet ge bruiken". Verder heeft het ministerie van binnenlandse zaken van de deel staat Westfalen een onderzoek la ten instellen naar de manier, waarop Bruins er op het gemeen tehuis van Breckerfeld in slaagde 30 jaar lang ingeschreven te staan onder een valse naam. DEZE WEEK Mishandeling en 'vreemde' schietpartij in Utrecht UTRECHT (ANP) - Met een schot in zijn bovenarm heeft de Utrechtse politie in de nacht van zondag op maandag de 37-jarige Utrechter A.R. buiten gevecht gesteld. De man had tevoren vanuit zijn woning aan de Ban doengstraat de politie met een luchtbuks met de loop. De politie was vlak na middernacht door een buurman van R. gea larmeerd die erover klaagde dat hij door R. en nog een andere man was mishandeld. Toen de politie bij de woning van R. aanklopte deed hij niet open. Maar later dreigde hij wel naar buiten en driegde hij de politie met z'n buks. Vervolgens ging hij weer naar binnen en schreeuwde hij vanuit z'n huis dat hij iedereen zou neerschieten. De politie omsingelde vervolgens met een man of tien R.'s huis en probeerde aanvankelijk vergeefs (onder meer vanaf het dak) R. te overmeesteren. R. bleef echter vanuit de ramen en de voordeur op de politie schieten zodat men tenslotte de man in de elleboog schoot. Na behandeling in het ziekenhuis ging hij mee voor ver hoor. Het was de politie gisteren niet duidelijk hoe de mishande ling van de buurman van R. pre cies in elkaar steekt. Een kennis van R., de 24-jarige Amersfoorter H.A.van de M., is door de politie aangehouden op verdenking van mishandeling van R.'s buurman. Ongeveer een uur voor de schietpartij was er bij de politie ook al een telefoontje binnengekomen dat er mannen met vuurwapens door de Ban- doengstraat zouden lopen. De politie nam toen een kijkje in de straat maar dat leverde niets op. Dode vrouw gevonden ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie probeert de identi teit te achterhalen van een vrouw die het afgelopen weekeinde dood gevonden is in een Turks pension in de Bakkerstraat in Rotterdam. De politie weet tot nu toe heel wei nig over de vrouw. Haar leeftijd wordt geschat op 40 tot 45 jaar. Ze is vermoedelijk zaterdagavond door twee Turken per taxi naar de Bakkerstraat gebracht. Over de doodsoorzaak van de vrouw wil de politie alleen kwijt dat ze een natuurlijke dood is gestorven. Misdrijf is uitgesloten, aldus een woordvoerder van de politie. BREDA (GPD) - De afschuwelijke drievoudige doodslag of moord op het echtpaar Rijnvos en hun dochter in de nacht van zondag op maandag in het Brabantse Hoeven, leek aanvankelijk volslagen onbegrijpelijk. Gisteren werden door de politie in Vollenhoven echter een man en een meisje van 18 jaar aangehouden, die van dit mis drijf worden verdacht. AMSTERDAM - Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan en jaren geleden gemaakt. Maar als het in deze dagen 'savondsnog in de twintig graden t, heeft stil gestaan. Inbraken opgelost ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft giste ren bekendgemaakt dat ze de afgelopen weken negen Rot terdammers heeft aangehou den die verdacht worden van 41 inbraken. De buit wordt geschat op 330.000 gulden. Volgens de politie is er niets van teruggevonden. Zes arrestanten hebben bekend dat ze 21 café-inbraken heb ben gepleegd. Een van de zes heeft volgens de politie sa men met twee anderen nog eens een twintigtal radio- en kledingzaken in de omgeving van de Maasstad beroofd. Ze reden in een auto die in Hoeven bleek te zijn gestolen. Door de politie van Amsterdam was op sporing van de man verzocht, naar verluidt wegens een soort gelijk feit. In het belang van het onderzoek konden daarover gis teravond geen nadere medede lingen worden verstrekt. De man die is aangehouden, zou iemand zijn die als psychisch ge stoord bekend staat. In kringen van de politie neemt men aan dat men zo goed als zeker de dader te pakken heeft, maar zekerheid en bewijs zal het nader onderzoek moeten brengen, reden waarom de identiteit van de man niet, zo als gebruikelijk met voorletters, is bekend gemaakt. Rotterdam: rijk moet nog 1,2 miljoen oorlogsschade vergoeden ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam gaat - 38 jaar na het bombardement van de stad - nog een schadeclaim van 1,2 miljoen gulden indienen bij het rijk. Het gaat Rotterdam om de restauratie van de toren van de St. Laurenskerk. Het Duitse bombardement van 1940 verwoestte de kerk. Na de oorlog is het gebouw stukje bij beetje weer hersteld. Maar de Laurens bleek in 1976 toch niet meer de oude te zijn. De brand die na het bombardement ontstond, heeft scheurtjes veroorzaakt in de zandstenen toren. Die scheu ren zijn aan het uitgroeien tot breuken en dat kwam twee jaar terug aan het licht toen een stuk zandsteen omlaag kwam. Sinds dien staat de top van de toren in de steigers. De restauratie kost 1,2 miljoen. Het ministerie van crm geeft een sub sidie van 40 procent, maar Rot terdam is daar niet tevreden mee. De kwestie met het zandsteen be schouwt het gemeentebestuur als een "verborgen gebrek" dat alsnog als oorlogsschade in aan merking komt voor vergoeding. Komt die niet - de Rotterdamse wethouder Mentink (openbare werken) is pessimistisch - dan zal Rotterdam de subsidie van crm accepteren en verdere kosten zelf dragen. Om ongeveer acht uur gistermor gen kwam de heer F. Rijnvos, zoon van het omgebrachte echt paar, bij de woning van zijn ou ders aan. Hij zou komen schilde ren, maar zag rook uit de woning komen en sloeg een raam in om binnen te komen. Een grote hoe veelheid rook kwam toen naar buiten. Inde woning trof hij in de gang de lijken aan van zijn vader, de 78-jarige N. Rijnvos, zijn moe der, de 68-jarige mevrouw Rijn vos-Brouwers, en van zijn zus Ria (38 jaar oud). In de woning smeulde op verschillende plaat sen vuur, er was ook beddegoed in brand gestoken, dat flink rook te. Aanvankelijk stond de politie voor een raadsel. Officier van justitie mr. J. van Leeuwen kwam naar Hoeven. Het onderzoek, onder leiding van luitenant A. J. Meij- boom, werd door de rijkspolitie grootscheeps aangepakt. Er werd alles bij elkaar zo'n 35 man inge zet voor het buurtonderzoek en het technisch onderzoek. Vastge steld werd dat de drie slachtof fers op gewelddadige wijze om het leven waren gebracht met messteken en slagen op de sche del met een hard voorwerp. Er is later in de woning een mes ge vonden dat bij het misdrijf ver moedelijk is gebruikt. Meer de tails kon de politie gisteren nog niet meedelen, omdat het onder zoek nog in volle gang is. Vandaag zou door patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust in Roo sendaal sectie op de drie lijken worden verricht om de dood soorzaak nader vast te stel len. De kernvraag van de politie is, met welk motief de daad gepleegd werd. In de woning was alles overhoop gehaald, maar omdat alle drie de bewoners van het huis om het leven kwamen, kon nog niet worden vastgesteld wat er gestolen was en of roof het motief is geweest. Meisje dood na trap van paard WIJHE (ANP) - Het driejarige meisje Hermina Warning uit Wa penveld is het afgelopen week einde dodelijk verwond tijdens een paardenconcours in het Overijsselse Wijhe. Terwijl ze met haar vader stond te kijken naar het inladen van paarden, werd het meisje aan het hoofd geraakt door een achteruit trappend paard, dat door zijn begeleider aan een halster werd vastgehou den. Met spoed werd het kind overgebracht naar het Sofia-zie- kenhuis in Zwolle. Bij aankomst bleek het meisje echter reeds te zijn overleden. SOEST (GPD) - Met het in be slag nemen van een bestelau to is de Soester politie op het spoor gekomen van vermoe delijk een internationale bende die zich bezighoudt met smokkel in verdovende middelen. De auto was daar voor ingericht zoals de politie constateerde met dubbele bodem, waar zich nog twee pakjes hasjiesj bevonden, een dubbele tank, één voor brandstof van de auto, de an der voor hasj-olie. Ook daar van werd een hoeveelheid in de tank aangetroffen. Omdat de bestelauto van een Engels kenteken is voorzien en volgens de papieren die erin zaten ook in Engeland thuishoort, heeft de Soester politie Interpol Engeland in geschakeld. Ook Interpol Ca nada is om medewerking en informatie gevraagd, omdat de garage waarin de auto was gestald verhuurd was aan ie mand die zei de Canadese na tionaliteit te hebben. Een tip heeft de politie op het spoor gebracht van de auto, die gestald stond in een gara ge achter een winkelcomplex. De politie forceerde de gara- Politie is smokkelbende op het spoor gedeur en liet de bestelauto voor onderzoek naar het bu reau brengen. Daarbij bleek dat de tank door het aanbren gen van een scheidingswand voor een gedeelte was inge richt voor brandstof, terwijl in het andere gedeelte hasj- olie werd vervoerd. Telkens als er hasj-olie in de tank was gedaan, werd eerst het bo venste gedeelte van de tank losgehaald; later werd het weer zorgvuldig dichtge maakt. In de tank zat nog een kleine hoeveelheid olie. Verder bleek de laadbak van de auto van een dubbele bodem te zijn voorzien. In de richels daarvan werden plakjes has jiesj gestopt, waarna de bo dem aan de achterkant ook zorgvuldig werd dichtge maakt zodat het nauwelijks opviel dat de auto een dub bele bodem had. De Arnhemse politie heeft vori ge week vrijdag de 39-jarige L. C. uit België aangehouden die in het bezit was van ruim 10,5 kilo amfetamine. De par tij heeft een waarde van 250.000 gulden. L. C. werd vrijdagmiddag in Arnhem aangehouden omdat hij dronken achter het stuur van zijn auto zat. De verdachte bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Bij nader onderzoek werden in de auto 15 gram hasjiesj, een wit poeder, 19 lsd-trips en 64 gram amfetamine aangetrof fen. Uit het verhoor bleek, dat de man zonder vaste woon- of verblijfplaats in Arnhem ver bleef en meestal de nacht in auto's doorbracht. In één van die auto's vond de politie later de grote partij amfetamine. De Belg bekende eigenaar van de amfetamine te zijn maar wenste geen verklaring over de herkomst van het verdo vende middel af te leggen. ATHENE (GPD) - Koningin Julia na en prins Bernhard, die eerder deze zomer op doortocht naar Tanzania reeds Kreta hadden aangedaan, zullen deze week een langduriger bezoek brengen aan Noord-Griekenland, zo meldden Atheense kranten. Ze zullen ver blijven in Porto Karras, een nieuw toeristencentrum langs de kust van Chalkidiki, 123 km zuidoostelijk van Thessaloniki. Vandaar zal prins Bernhard een excursie maken naar de monni kenrepubliek Athos, waar geen vrouwen worden toegelaten. Ook zal aandacht worden besteed aan de schatten uit het onlangs ontdekte koningsgraf van Filip- pos, vader van Alexander de Gro te, die in het archeologisch mu seum van Thessaloniki zijn on dergebracht. Binnenkort zal de zaal waarin de schatten zijn geëxposeerd plechtig worden geopend, in het kader van een congres gewijd aan de 2300 jaar geleden overleden filosoof Aris- toteles (die leermeester was van Alexander), waarvoor 200 geleer den uit de hele wereld naar de Nóordgnekse hoofdstad zullen komen. Porto Karras is een grootscheeps toeristisch en sociaal project, waarvan de hoofdgedachte is door middel van toerisme leven terug te brengen in een streek die geheel verlaten dreigde te wor den door de mannelijke bevol king. Toen de reder John Karras in '63 met zijn grondaankopen al daar begon, woonden er in het enige dorpje in de buurt 600 men sen, merendeels vrouwen en kin deren. Nu wonen er 5000. Behalve de wijnteelt (de Karras- wijn heeft zich reeds een zekere „Franse" reputatie verworven), wordt ook de olijfteelt, kaas en honingbereiding in dit gebied ge stimuleerd. Grote herbebos singsprojecten zijn in uitvoe ring. Het dagblad Elefterotypia weet on der het kopje „nostalgie" te mel den dat op het bericht dat het Ne derlands koninklijk paar in Porto Karras zal logeren, het hele hotel complex is besproken door ko ningsgezinde figuren uit Grie kenland. De twee grote hotels die langs de kust zijn gebouwd, zijn echter nog niet in gebruik; in be drijf is slechts een klein hotel, Village Inn, van de tweede cate gorie. Naar verluidt, zullen de koningin en de prins te gast zijn in de villa van Karras, die ook staat afgebeeld op het etiket van de bekende wijnflessen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Röntgenolo gen zijn vrij algemeen van me ning dat röntgenfotografie te veelvuldig wordt toegepast. Het gevaar van ernstige gevolgen voor de gezondheid door een overdosis röntgenstraling pleit voor de invoering van een sys teem dat het mogelijk maakt elk gewenst moment na te gaan hoe groot de totale dosis röntgenstra ling is die iemand heeft ontvan gen. Daarom werkt de Europese com missie, het "dagelijks bestuur" van de gemeenschappen, aan een richtlijn die beoogt in de negen EG-landen een systeem op te zet ten om na te gaan hoe groot de totale dosis röntgenstraling is die iedereen heeft ontvangen. Zij heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van een Deens lid van het Europees parlement, de liberaal Niels Anker Kofoed. Röntgen apparaten zouden volgens Kofoed moeten worden voorzien van een meter die voor elk geval de omvang van de dosering aan geeft, en elke patiënt zou een kaart moeten krijgen waarop de bijzonderheden i.v.m. de ontvan gen röntgenbehandelingen zijn vermeld. In de EG beschikt slechts West-Duitsland over een systeem met behulp waarvan de behandeling van de burgers met röntgenstralen kan worden ge controleerd. De ministerraad van de EG heeft reeds in juli 1976 een richtlijn goedgekeurd, waarin de EG-lan- den wordt gevraagd de toepas sing van alle niet-natuurlijke be stralingen zo veel als praktisch mogelijk is te beperken en het to tale aantal bestralingen te evalue ren. Thans werken deskundigen aan de opstelling van een richtlijn die tevens voorziet in registratie van de totale dosis röntgenstra ling die iemand ontvangt. Na reeks verkrachtingen AMSTERDAM (GPD) - De afgelopen maand juli is in de Amsterdamse wijk Osdorp een aantal vrouwen na bedreiging met een vuurwapen verkracht. Vier vrouwen heb ben aangifte gedaan bij de politie. De om schrijving van de dader varieert, maar de politie vermoedt dat het om een en dezelfde persoon gaat, die vooral de parkeerterrei nen bij de flatwoningen aan de Burgemees ter Hogguerstraat onveilig maakt. Het on derzoek in deze zaken heeft nog niet tot aanhouding geleid. De Vereniging Huurdersbelangen van de Burgemeester Hogguerstraat heeft alle flatbewoners schriftelijk gewaarschuwd en daarbij aangedrongen op extra waakzaam heid van degenen die laat thuiskomen. Het gaat om 507 flats met in totaal ongeveer 1200 bewoners, van wie velen nogal in pa niek zijn geraakt. „De dader heeft alleenstaande vrouwen ver kracht, en die zijn hier juist sterk verte genwoordigd", aldus de secretaris van de vereniging. „We wilden die paniekstem ming tegengaan, want er werden de vreemdste verhalen verteld. Op advies van de stichting Vrouwen tegen Verkrachting hebben we onze brief zo voorzichtig moge lijk opgesteld". De parkeerterreinen in deze straat liggen tus sen de flatgebouwen en zijn de afgelopen winter op verzoek van de huurders van be tere verlichting voorzien. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In bloktottars Invullen! r vakje e.v.p. een letter Vokant leedree: MlET INVULLEN VET INVULLEN NIET INVULLEN Postcode Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het met tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7