Krakers moeten uit lege wisselwoningen Meerpaal-school bevrijd van gas Terrasjes in Leiden schaars Bedolven onder 31 kratten cola kantonrechter Benutting huizen dubieus DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 Lege wisselwoningen aan de Van Huisweg LEIDEN - De krakers van een aantal leegstaande wissel- woniigen aan de Willem Barendszstraat hebben te ho ren gikregen dat zij vandaag uit de woningen gezet zul len wjrden. Hoewel e tientallen wisselwonin gen aai de Van Huisweg en aan de Wiselweg leeg staan en on danks fet feit dat een aantal van die leegtaande woningen is ge sloopt n leeggeroofd zegt de Leidse Woningstichting dat er mensereitten te wachten om de gekraake panden te betrekken. De krakes begrijpen hier niets van: "Wi vinden dat we de leeg- staandekvoningen eigenlijk be schermd tegen verkrotting", zegt Feife Vuist die al vier maan den eenvisselwoning bewoont. Hij verte dat P/2 maand geleden twee mesen uit een wisselwo ning moten die zij hadden ge kraakt, mar dat er nooit andere bewoner zijn gekomen. "Ze la ten de vmingen gewoon leeg staan, dais toch schandalig. Er zouden Vee oude mensen in komen mar die hebben we nooit gezien", e woning staat nu al anderhah maand leeg en is in middels llemaal gesloopt. De wisselwningen (kosten 35.000 gulden p- stuk) zijn bestemd voor meien uit de stadsver- nieuwingsebieden wier wonin gen wordt gerenoveerd. De tij delijke wangen die in de Zee- heldenbuit staan worden vooral bewoond oor mensen uit Lei- den-Noor( Enkele wekegeleden werd in deze krant al mding gemaakt van de wantoestaten die er aan de Van Huisweg tersen. Sommige be woners vaide houten noodwo ningen zitti al twee jaar in hun tijdelijke olerkomen. Hun wo ningen tussi de Sophiastraat en de Bernhakade zijn gesloopt om plaats tmaken voor nieuw bouw. Diedeuwbouw vordert echter maaangzaam. Als het regemerandert de woon omgeving a; de Van Huisweg in één grote mlderpeol. De huizen zijn zeer vo tig en ruiken muf. Eén van devoningen die leeg stond was tfin deze maand als gesloopt en eggeroofd. Inmid dels zijn aider woningen ge sloopt. De rten en deuren zijn kapot en de eikast met de vier- pitter, de gaaard, keukenkast jes en afzuigp zijn allemaal ge stolen. Er hest een onbeschrij felijke chaosnnen en buiten de gesloopte wcngen. De gemeente dt er weinig of niets aan, volgens; bewoners. Wel is een aantal jqeren die de leeg staande ruins nu hebben be trokken, dooe Leidse Woning stichting geiand vandaag de wisselwonige te ontruimen. Stefan Sluiteén van de krakers zegt: "Ik hebegezegd dat ik er zal uitgaan air andere mensen komen om b te wonen. Dat vind ik een bjke zaak want ik heb er eigenligeen recht op om hier te wonentaar ik wil er wel zeker van zijlat hier mensen komen wonem dat het weer niet leeg blijstaan. De LWS heeft gezegd hier twee oude dametjes in .nen maar daar Voor morgen staa- bij de Leidse club- en buurthen op het pro gramma: Mierennest, Moi^g - Creche voor kleuters, v9-12 uur. Zevensprong, Bhardkade - Spelen in het chuis vanaf 10 uur, fietstocht r Katwijk 13 uur voor kindei vanaf 8 jaar. Kinderen t/m 's middags spelen bij het cltuis. Op Eigen Wieken,Ikenpad - In stuif vanaf 10 urn van 14-16 Morschwijk, Topaian - Dag uit voor kinderen vé-12 jr. Mierennest, Morsw- Fietstocht, start om 10.45 ut Jeugddorp, Voorscerweg - Ma quette verkeerso maken en verkeersspel voö.nderen van 6-12 jr., vanaf 9.3ir. Om 13.00 het verkeersspel n je rot". T.M. In het museum vanlkenkunde wordt morgenavceen lezing gehouden over nscendente Medidatie. Aanvé 20.00 uur. Toegang gratis. geloof ik niets van. De mensen willen hier niet eens meer heen, door al die wantoestenden hier" "Als je de vuilniszak hier buiten zet staat die er over drie weken nog", vult Feike aan. Nergens een kamer Stefan zegt dat hij de woning bin nen een maand wil verlaten als er andere bewoners komen. "Ik kan niet binnen een week weg zijn. Iemand van de LWS weet zelf ook wel dat het onmogelijk is om bin nen een week andere woonruim te te vinden in Leiden" Feike vertelt dat hij binnenkort gaan studeren maar dat er in Leiden nergens een kamer te krijgen is "We kraken echt niet voor ons plezier, als je wel een kamer vind dan moetje 300 of400 gulden per maand betalen. Nou, dat kan ik niet betalen. Momenteel heb ik een uitkering van 70 gulden per week. Daar kan ik maar net van rond komen. Ik heb wel al drie maanden huur betaald aan de LWS. Die huur bedraagt 68,35 per maand, dat betaalt iedereen hier" Een buurvrouw zegt: "Van mij mo gen die krakers blijven zitten, wij hebben er helemaal geen last van. l^et is toch onzin om die mensen er uit te zetten en die huizen leeg te laten staan. Als het leeg staat krijg je toch maar allemaal onge dierte" Feike is niet van plan het pand te ontruimen: "Ik heb aan het ge meentelijk energiebedrijf een waarborgsom betaald van 300 gulden voor het aansluiten van gas en licht. Ik heb ook al drie maanden de huur betaald, dus ik zal mij beroepen op de huurbe- scherming zoals dat in de huur wet staat. De huur is door de Leidse Woningstichting gewoon geaccepteerdd dus ben ik geen kraker meer, ik ben gewoon huurder" VERHITTE GEMOEDEREN LEIDEN - Ondanks de hitte wisten enige verkeersdeelnemers zich gistermiddag danig op te winden Een 22-jarige fietser was juist be zig door middel van een korte sprint nog net het rode verkeers licht op de Korevaarstraat vóór te zijn, tóen de auto die achter hem reed hetzelfde deed. De auto haalde hem bij het licht in (of dat inmiddels al rood was vermeldt het verhaal niet), en raakte hem daardoor bijna. De fietser werd kwaad en haalde de auto weer in De auto ging nog iets meer naar rechts en raakte het voorwiel van de fietser. Toen raakten de ge moederen pas goed verhit. De fietser die juist een loempia aan het eten was, gooide die door het geopende portierraampje de auto binnen. De aanstaande echtgeno te van de 27-jarige bestuurder kreeg het projectiel in haar ge zicht. Haar vriend werd boos, stapte uit en kreeg van de fietser zonder pardon een tik in het ge zicht. Zijn bril viel op de grond zodat hij nauwelijks meer iets kon zien. In die toestand werden hem nog een paar klappen toebe deeld. De gealarmeerde politie hield de fietser aan wegens mis handeling. Leidenaar brak driemaal in bij sociale dienst LEIDEN/DEN HAAG - "U hebt blijkbaar iets tegen de sociale dienst", zei de president van de Haagse rechtbank tegen de 25-ja- rige machinebankwerker uit Leiden, want deze had drie keer een inbraak bij deze dienst aan de Steenschuur gepleegd. De totale buit bedroeg 300 gulden. Daar naast had de Leidenaar ook nog enkele kwitanties gestolen, die hij vergeefs probeerde te innen. De officier van justitie eiste voor deze activiteiten acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De recht bank vonniste overeenkomstig de eis. Een leegstaande wisselwoning: grote chaos binnen en buiten LEIDEN - Oudere Leidenaars herinneren zich met wee moed de vervlogen jaren toen café-restaurant 'In den Ver gulden Turk' nog aan de Breestraat gevestigd was en een wijds terras met frivole sierboompjes zich voor de ge renommeerde zaak uitstrek te. In de Breestraat heerste nog sfeer en gezelligheid en 'de Turk' gold als een uitgele zen plaats om ontspannen te verpozen. Die tijd is allang voorbij. Jongere Leidenaars kennen al leen het terras van 'De Turk aan de Steenstraat. Een ge zellige ontmoetingsplaats sfeervol onder de bomen, 's zomers aangenaam koel on der de parasols en bij late voorjaarskilte en bij vroege vooijaarstrek behaaglijk on der de verwarmingselemen ten. Het voortdenderende verkeer met zijn stank en lawaai neemt iedere zonaanbidder voor lief; de ongunstige lig ging buiten het directe cen trum van de stad vormt ook nog geen beletsel. "De Turk' heeft tenminste een terras en daar heb je in Leiden - nu eenmaal met niet meer ver wend - graag enkele kleine ongenoegens voor over. Leiden wordt bepaald niet ge teisterd door een overvloed aan gezellige terrasjes. Het centrum van Leiden bloeit in zijn algemeen niet door een verscheiden straatleven. Het verkeer slokt in veel plaatsen in de oude binnenstad bijna alle ruimte op en laat slechts weinig over voor ontspanning en vertier. Een klein en gezellig terrasje op de hoek Papengracht/Gerecht. WV-directeur Dekker zoekt het ontbreken van terras-le ven in de opbouw van het Leidse centrum: "Het is erg jammer dat Leiden geen echt centrum heeft, Leiden mist echt een hart dat mensen en gezelligheid trekt. De Bree straat en de Haarlemmer straat zijn nu eenmaal geen plaatsen, waar ruimte is voor een terras" Bij de gemeente is de goede wil om de binnenstad aantrekke lijker te maken zeker aanwe zig. "Het beleid van de ge meente is om als het maar enigszins kan toestemming te verlenen voor een terras" zegt secretarie-ambtenaar Verplancke. Hij houdt zich in het stadhuis bezig met de uit gifte van terrasvergunningen. Het gebrek aan terrasjes ligt in ieder geval niet in het beperk te aantal vergunningen. Ver plancke schat het aantal ver leende vergunningen op zo'n vijftig a zestig. Veel vergun ningen worden echter nau welijks of niet benut. "Ja als het mooi weer is, krijg je zo een hoopaanvragen, maar de afgelopen weken was het stil", zegt hij. WV-directeur Dekker zoekt het ontbreken van meer ter rassen in Leiden verder in de onzekere exploitatie. "Als het weer maar even minder is, nog afgezien van regen en Het was op een dag in augustus vorig jaar dat een nietsver moedende fietser op de Duin weg in Noordwijk bedolven werd onder 31 kratten cola Dat was althans het beeld dat gisteren op het kantongerecht werd geschetst. ''Heeft die fietser geen last gehad van al die cola?", vroeg rechter Van Dijke aan de chauffeur van wiens vrachtauto de kratten waren getuimeld. "Och, hij had maar een klein gaatje", antwoordde die. Hij gaf wel toe dat het een enorme puin hoop was geweest daar op de Duinweg. Toen de chauffeur een bocht in de weg nam, reed hij met zijn achterwil over een verhoogd weggedeelte, waardoor de ij zeren stang die de kratten moest tegenhouden losschoot Die stang was al verbogen geweest voor dit gebeurdedat hadden de chauffeur en zijn baas direct toegegeven. Maar nu, op de zitting, bracht de chauffeur iets naar voren dat nog niet eerder was gezegd: de achterkant van de overigens nieuwe auto had al eens eer der een klap gehad zodat de stang alleen nog maar paste als hij krom was. Niettemin vond de verkeers schout het "bijzonder onver antwoordelijk om zo op pad te gaan" en eiste een boete van 250 gulden. Onder het motto "gelijke monniken, gelijke kappen" vroeg hij voor de di recteur van het bedr ijf dezelf de boete, omdat de auto niet in orde was geweest. Die laatste boete legde de rechter op, voor de chauffeur maakt hij er 300 gulden van waarvan de helft voorwaardelijk Sommige mensen hechten er zo veel waarde aan om voor de rechter te mogen verschijnen dat ze hun vakantie ervoor onderbreken of afgelasten Eén man ivas van plan ge weest zijn vakantie in Frank rijk door te brengen maar had daar van afgezien omdat hij moest voorkomen. Rechter Van Dijke wist niet goed wat hij daar mee aan moest: "Had maar even een briefje ge schreven, dan hadden we het uitgesteld. Dit is jammer van uw vakantie." De man had er wel mee bereikt dat twijfel ontstond over zijn schuld aan een ongeval, zodat hij in okto ber nog eens terug mag komen om een getuige ie horen. De Havo-scholier H. had zijn vakantie in Luxemburg on derbroken om gisteren in het gebouw aan het Rapenburg te kunnen verschijnen. Hij had weliswaar een brief geschre ven dat hij die dag onmoge lijk kon verschijnen vanwege zijn vakantie, maar toen hij daar geen antwoord op had gekregen vertrouwde hij het zaakje niet. Hij wist niet dat een verzoek om uitstel in be ginsel ook uitstel betekent, en dat het niet gebruikelijk is om daar nog bericht van te doen H. had in ieder geval de voldoe ning dat hij werd ontslagen van rechtsvervolgingHij had op de Lang evelderslag in Noordwijk het fietspad niet gevolgd met zijn bromfiets Zijn verweer was dat er maar aan één kant van de weg een bord. staat, dat hij niet had kunnen zien omdat er net een bus met vakantiegangers voor reed. Dat verweer werd geaccepteerd. Bloemenexporteur R. heeft al heel wat veroordelingen, waaronder enkele flinkeach ter de rug wegens onjuist ge drag in het verkeer. Gisteren, stond hij voor twee dingen door rood licht rijden, en met te hoge snelheid te dicht achter een andere auto rijden. Het commentaar van verdachte zelf: "Het zou gebeurd kunnen zijn" Verkeersschout Van der Ham: "Het is bekend van bloemen- exporteurs en hun chauffeurs, ze voeren mooie reclames op hun auto's: "Frische Blumen aus Holland". Dan moeten ze ook vers zijn. en daarom wordt er niet gereden maar gescheurd. Het is echt nodig dat meneer R. eens een tijdje tot rust kan komen, want hij gaat brokken maken op deze manier." Dat was de motive ring voor de niet geringe eis van de schout: 250 gulden boe te en vier maanden onvoor waardelijke ontzegging van het rijbewijs, plus nog 125 gulden voor het rode licht. 'JU begrijpt wel dat ik mijn rij bewijs absoluut nodig heb. Ik kan moeilijk om vijf uur 's ochtens met een taxi naar de veiling gaan", reageerde R. "Hoeveel wagens hebt u?" vroeg rechter Van Dijke: "Ze ven? Goed, dan weet ik onge veer wat uw inkomen is, daar kunt u best een taxi van ne men." Maar om aan de wens van R. tegemoet te komen vonniste de kantonrechter geen onvoorwaardelijke maar een voorwaardelijke ontzegging, van vier maan den met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast echter een boete van 2000 gulden waarbij die van 125 voor het rode licht in het niet zonk. MARGA WUIS. wind, kun je het met een ter ras wel vergeten", meent hij. Dekker zoekt de oorzaak niet bij de horeca: "Ik heb de in druk dat een heleboel zaken hun best doen". Zowel Dekker bij de VW als Verplanke bij de gemeente zien toch een opwaartse lijn. Beiden signaleren dat het aantal terrassen in Leiden de laatste jaren is toegenomen. Geen grote imponerende sla gordes van stoelen en tafel tjes, maar kleine intieme zitjes. Ze groeien tegen de verdruk king in: een paar stoeltjes en tafeltjes en enkele geverfde tonnen of bakken met bloe men om het verkeer op een veilige afstand te houden en er is weer een terrasje bij. Eenvoudig een bescheiden, maar in elk geval knus en ge zellig. In de studentenwijk rondom de Pieterskerk groeien die klei ne terrasjes lustig. In de rest van de binnenstad blijft het voorlopig nog een karige be doening. De liefhebber van een gezellig zitje en een ont spannen plaatsje langs de straat moet in Leiden sterke benen, een stevig uithou dingsvermogen en geen al te grote dorst hebben. Het ideaal voor de toekomst. WV-directeur Dekker hoopt nog eens op een horeca-be- stemming voor de kelders onder de Hoogstraat. "Dat is een van die plaatsen die echt leuk zijn" Ambtenaar Ver plancke ziet aantrekkelijke mogelijkheden op de Bees tenmarkt en het Stadhuis plein "Natuurlijk gaat dat niet zomaar, er zijn altijd wel problemen, maar je moet een keer durven", is zijn opvat ting. LEIDEN - Van het spaan- plaatgas in het noodge bouw van de openbare la gere school De Meerpaal aan het Broekplein zal straks bij het begin van het nieuwe schooljaar niets meer te merken zijn. B en W hebben aan de directeur Gemeentewerken opdracht ge geven vóór 28 augustus het spaanplaat waarmee de dakcon structie is betimmerd, te vervan gen door multiplexplaten. Ver der zal er een luchtkoelingssys- teem in het gebouwtje worden aangebracht, dat bediend kan worden door middel van de aan jager van de verwarming (de zg. heater). Bij normaal zonnig weer konden de temperaturen in het gebouw soms oplopen tot tegen de veertig graden. Tot de vervanging van het spaan plaat werd besloten nadat de ou ders van de ongeveer 125 leerlin gen half juni in actie waren ge komen. Zij hielden hun kinderen thuis omdat zij hen niet langer wilden blootstellen aan het for maldehyde (spaanplaatgas), dat vrijkwam bij temperaturen van 21 graden en hoger. Het gas kwam zowel van het pla fond als van de vloer. Leerlingen en onderwijskrachten hadden daar erg veel last van. De klach ten varieerden van pijn tot neus- verkoudheid, brandende ogen, moeilijke ademhaling en een schorre stem. Drie onderwijze ressen meldden zich ziek en kre gen van de artsen het advies geen les meer te geven in het houten noodgebouw, dat een dependan ce is van de hoofdvestiging aan het Broekplein. Begin dit jaar had TNO door middel van metingen al vastgesteld dat zich op alle plaatsen in het nood- gebouwtje formaldehyde be vond. De gemeente plaatste toen negentig ventilatiepijpjes in het dak, maar dat had geen effect. La ter liet de inspecteur van volks- geozndheid aan de gemeente we ten dat het onverantwoord was het gebouwtje te gebruiken. De oudercommissie en het school hoofd hebben er sindsdien con sequent bij de gemeente op aan gedrongen de spaanplaaten te verwijderen. Verf en folie Eind juni leek het erop dat het spaanplaat niet verwijderd hoef de te worden. Volgens het Hou tinstituut TNO, het Bouwcen trum in Rotterdam en het Cen trum voor Oppervlaktetechnolo gie in Haarlem was er een goed koper oplossing mogelijk om de gasvorming in ht spaanplaat te gen te gaan. Een combinatie van speciale verf en grondfolie dat op het spaanplaat zou moeten wor den aangebracht, zou volgens de ze instituten het gewenste effect kunnen od leveren. Navraag van de gemeente bij TNO leerde echter dat er geen enkele garantie kon worden gegeven. De onzekerheid over het effect van verf en folie heeft B en W er uit eindelijk toe gebracht het spaan plaat te vervangen. Die oplossing is ruim tweemaal zo duur als het aanbrengen van folie en verf. De laatste oplossing kost ongeveer 25.000, de eerste ruim 50.000 gul den. Overigens zijn de maatregelen van de gemeente niet bepaald over bodig. Een onderzoek dat eind juni door TNO in het noodge- bouwtje werd ingesteld, wees uit dat er 111 tot 311 microgram for- madehyde in de lucht zat. Dit terwijl een departementale Be geleidingswerkgroep Formalde- hydeproblemen de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne onlangs adviseerde de maximaal toelaatbare hoeveel heid vast te stellen op 120 micro gram. ADVERTENTIE één van ds grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland ÜklttiïsljinB §>lü0B haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3