Sluiproute door Nassauwijk wordt minder voordelig Weidse agenda Gemeentebestuur Voorschoten komt met aanvullingen verkeersnota IN WASSENAAR: Bouwrijp maken"Ter Weer" stuk duurder Speedboot weg Stop-licht voor verkeer Deylerweg Nederlands gezin gaf 125 gulden uit aan siergewassen KERMIS IN LEIDERDORP Burgerlijke stand STAD EN RAND DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 VOORSCHOTEN - Met de doorbraak van de Prins Bernardlaan naar de Wijngaardenlaan zal waarschijnlijk niet méér verkeer dan tot nog toe van deze route gebruik maken. Dit is het oordeel van het gemeen tebestuur van Voorschoten, dat dezer dagen met een aanvulling op de nota "Verkeersproblema tiek in de gemeente Voorscho ten" is gekomen. Deze aanvulling betreft voornamelijk de gevolgen van een rechtstreekse verbinding van de Prins Bernardlaan met de Wijngaardenlaan. In de commissie voor openbare werken is eerder dit jaar ten aan zien van deze nieuwe verbinding de vrees geuit voor het ontstaan van een tweede noord-zuid-rou te. Volgens het gemeentebestuur hoeft angst hiervoor echter niet te bestaan. De route Admiraal de Ruijtersingel- Van Beethoven- laan- Prins Bernardlaan zal im mers niet aantrekkelijker worden dan in de huidige situatie. De verbinding zal namelijk eindigen op een door verkeerslichten ge regeld kruispunt, waar de lichten hoofdzakelijk zijn afgesteld op een groenstelling voor de Van Wijngaardenlaan. Van Bachlaan tot en met Wijngaardenlaan zal een goed lopende groens golf in werking worden gesteld. Hier door vervalt de voornaamste re den om de alternatieve route via Mozartlaan of Bachlaan door de Nassauwijk te nemen. De belangrijkste reden hiervoor was steeds het ontwijken van fi les bij raadhuis en gezondheids centrum. De verkeersafwikke ling in het centrum zal door de te nemen maatregelen echter aan zienlijk worden verbeterd. Dit moet dan, zo vindt het gemeente bestuur, wel worden gecompen seerd door verkeerslichten bui ten het centrum (bij Zilverfabriek en Karei Doormanlaan) niet in de groene golf op te nemen. Tellingen Het gemeentebestuur staaft zijn conclusie dat geen toename van het sluipverkeer zal ontstaan door de nieuwe binding Van Beetho venlaan-Wijngaarden laan met de resultaten van tellin gen op de Van Beethovenlaan se dert de openstelling van De Ad miraal de Ruijtersingel. De getel de 1000 auto's per rijrichting wet tigen de veronderstelling dat de ze verbinding voornamelijk als wijkroute functioneert. Op de Van Beethovenlaan zal, als deze naar de Wijngaardenlaan wordt doorgebroken, behalve de verkeerslichteninstallatie nog een aantal aanpassingen nodig zijn. Hierbij wordt met name ge dacht aan wegversmallingen waar de weg te breed toont en aan inhaal- of stopverboden. Het gemeentebestuur blijft overi gens van mening dat met de aan sluiting van de Prins Bernard laan op de Van Wijngaardenlaan de aansluiting van de Juliana van Stolberglaan op de, Wijngaar denlaan moet vervallen. Dit on der meer omdat het huidige kruispunt, deels bij de bochten van de Wijngaardenlaan gelegen, tamelijk verkeersonveilig is. De nieuwe ontsluiting van de Na ssauwijk ligt volgens B en W bij zonder centraal en gunstig voor de meerderheid van de Nassau- wijk-bewoners. Voor het lang zame verkeer, dat werkelijk last van omrijden zou ondervinden, blijft de mogelijkheid bestaan om via de Juliana van Stolberglaan naar de Wijngaardenlaan te gaan. Voordat tot de uitvoering van deze maatregelen wordt overgegaan zal het gemeentebestuur echter nog een hoorzitting organiseren voor de bewoners van Nassau wijk en Bloemenwijk. .it Het. kruispunt Wijngaarden laan (op de voorgrond) - Prins BernhardlaanIn de verkeersnota wordt voorgesteld deze wegen recht streeks op elkaar te laten aansluiten. Er komt dan wel een verkeerslichtin- Drempels Een andere aanvulling die het ge meentebestuur voorstelt op de Voorschotense verkeersnota is het woongebied in Boschgeest rondom de Van Heldingenlaan in een drempel-ani plan op te nemen. Eveneens in Boschgeest zal een aantal bochten verbeterd moeten worden. In verband met de komst van de British School naar de Jan van Hooflaan wordt de hoogste prioriteit gegeven aan verbetering van de bocht Gene raal Spoorlaan-Karel Doorman- laan. Als de voorgenomen bocht verbeteringen zijn gerealiseerd zal bekeken worden wat voor ef fect dit op de wijkroute heeft. Aan de hand van tellingen zal dan beoordeeld worden of meerdere bochtaanpassingen nodig zijn. De door het gemeentebestuur voorgestelde aanvullingen op de verkeersnota zullen donderdag in de commissie voor openbare werken worden behandeld. Daarna zullen ze in de raadsver gadering aan de orde komen. LEIDEN - De polyester speedboot van een 25-jarige Leidenaar is het afgelopen weekend uit de Mare- singel ontvreemd. De boot is 4600 gulden waard. Het is een metallic groene Maplex lugano met een zwarte cabrioletkap en zwarte banken. WASSENAAR - De kruising Dey- lerweg-Narcislaan in Wassenaar is nu officieel een stopkruising. Het verkeer dat uit de Deylerweg komt moet stoppen voordat het de Deylerweg oversteekt of op draait. Tot deze nieuwe maatregel, die nu in de praktijk van kracht wordt, is al eerder besloten na het door trekken van de Deylerweg tot de Ammonslaan. Daardoor heeft deze weg een ontsluitingsfunctie gekregen voor het gebied Ter Weer waar het nieuwe St. Adel- bertcollege is gebouwd en waar een begin is gemaakt met wo ningbouw. Doordat bovendien de buslijn 43 van de NZHVM naar Leiden van het nieuwe wegge deelte gebruik gaat maken, zal de drukte op de Deylerweg toene- Drie andere kruisingen/splitsingen zijn voorrangskruisingen gewor den: de kruisingen met de toe gangsweg naar het St. Adelbert- college met de Weijermanstraat en met de Baljuwstraat. Op deze kruisingen en splitsingen heeft het verkeer op de Deylerweg voorrang. Ook al zijn deze maatregelen nu of ficieel ingevoerd, toch bestaat nog de mogelijkheid daartegen in beroep te gaan. Toertocht voor kleine boten VOORSCHOTEN - De Water sportvereniging Voorschoten houdt a. s. zondag een toertocht over wateren die door menig bo- tenbezitter nog nimmer bevaren zijn. De Watersportvereniging bestaat uit kleine bootbezitters, eigena ren van roeiboten met of zonder motor en kleine kajuitjachtjes. De vereniging loopt al enige jaren de deur van het Voorschotense gemeentehuis plat om ligplaat sen te krijgen voor de bootjes, die allemaal maximaal 1 meter boven de waterspiegel uitsteken. Vooral de Molenlaan wordt gezien als een goede mini-jachthaven. Om dat actie voeren voor ligplaatsen slechts een nevendoel is, houdt de watersportvereniging regel matig voor de kleine bootbezit ters toertochten. De tocht voor a.s. zondag is 40 ki lometer lang. Er vaart ook een "bezemboot" mee voor de pech- vaarders. Inschrijven kan ge schieden bij café Landzicht aan de Molenlaan, waar tevens een routebeschrijving wordt uitge reikt. De start is om 10 uur. Leden betalen 1.50 per boot, niet leden 2,50. De Marnixstraal in Voorschoten: een aantal bewoners zou er graag snelheid-remmende verkeersdrempels i zien aangebracht, maar een ambtelijke werkgroep van de gemeente ziet daar weinig heil in. VOORSCHOTEN - Het gemeente bestuur van Voorschoten zal de gemeenteraad, die vrijdag 25 augustus bijeenkomt, adviseren niét over te gaan tot de aanleg van verkeersdrempels in de Marnixstraat. Een aantal bewoners heeft het gemeentebestuur verzocht deze straat van verkeersdrempel te voorzien om de snelheid van het doorgaande verkeer af te rem men. Inwilliging van dit ver zoek acht de ambtelijke werk groep verkeer echter niet direct noodzakelijk. Er gaat betrekkelijk weinig ver keer door de Marnixstraat, bo vendien zijn nog soortgelijke verzoeken in behandeling van bewoners van de Prinses Irene- laan, de Oranjekade, de Prinses Margrietlaan en de Nieuw Voordorpstraat. Daardoor be schikt de gemeente dit jaar in elk geval niet over de financiële ruimte om aan de verlangens Drempels in Marnixstraat niet direct noodzakelijk van de bewoners van de Marnix straat tegemoet te komen. Wel is het gemeentebestuur bereid om de parkeerzijde halverwege de straat te wisselen. Hiertoe is een goede mogelijkheid aanwe zig, omdat juist in het midden van de straat een opening tussen de woonblokken is. De bewoners van de Marnixstraat kunnen met dit voorstel instemmen. Zij hebben daarnaast gesugge reerd tussen de aan weerszijden van de straat te plaatsen par- keersverbodborden een tweetal bloembakken aan te brengen. Het gemeentebestuur zal zich over dit voorstel nog nader be raden. Beraad zal ook nog volgen over wat er met de aansluiting van de Marnixstraat op de Krimkade moet gebeuren. De bewoners van de Marnixstraat willen ten aanzien van dit punt eerste het advies vragen van de onlangs opgerichte wijkraad Krimwijk. Vervolgens zullen ze zelf op dit punt bij het gemeentebestuur terugkomen. De voor de Marnixstraat te nemen maatregelen zullen in de verga dering van de raadscommissie voor openbare werken, die don derdag wordt gehouden, aan de orde komen. WASSENAAR - Het bouwrijp ma ken van het terrein voor de wo ningbouw in de wijk "Ter Weer" in Wassenaar gaat 282.000 gulden meer kosten dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het totaalbe drag voor het bouwrijp maken van de 22.140 vierkante meter grond was eerst berekend op een bedrag van 2,8 miljoen gulden. De gemeenteraad krijgt nu het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om 282.000 gulden extra alsnog ter beschikking te stellen. Naast deze foute berekening be draagt het verlies op de grondex ploitatie 527.485,24 gulden. Dit verlies komt ten laste van de al gemene reservepot van het grondbedrijf van de gemeente. Eengezinswoningen Deze recente gegevens krijgen de raadscommissies voor algemene zaken, ruimtelijke ordening, maatschappelijke voorzieningen en financiën voorgelegd in de vergadering van komende maandagavond. Verder zullen deze commissies zich gezamen lijk kunnen beraden over het idee van burgemeester en wethouders om de woningen zo veel moge lijk, ook in de toekomst, ten goe de te laten komen aan Wasse- naarders of aan mensen die eco nomisch gebonden zijn aan de gemeente. In de verkoopvoorwaarden van de 82 eengezinshuizen, 18 tweeka merhuurwoningen, 33 premie koopwoningen en 20 vrijesec- torwoningen, die in Ter Weer worden neergezet door de wo ningbouwvereniging St. Willi- brordus werd eerst opgenomen dat de premiekoopwoningen na tien jaar vrij verkocht zouden mogen worden. Het college is nu tot een andere conclusie geko men en stelt voor in de verkoop overeenkomst voor de grond, zowel voor de vrijesectorkoop- woningen als voor de premie- koopwoningen te bepalen dat de woningen slechts mogen worden doorverkocht aan Wassenaarders of erkende gegadigden voor woonruimte in Wassenaar. Wat de koopsommen van de wonin gen betreft de premiekoopwo ningen zullen rond de 135.000 gulden komen te liggen. De koopwoningen in de vrije sector zullen ongeveer 300.000 gulden gaan kosten. Toewijzing De gegadigden voor de premiewo ningen zijn onderverdeeld in drie groepen. Groep I bevat gegadig den die door hun inschrijving aan de beurt gekomen zijn om aan een woning geholpen te worden en die een bruikbare huurwoning vrij maken. Groep II bestaat uit erkende gegadigden die volgens het bestaande urgentiesysteem aan de beurt zijn om geholpen te worden. Tot de laatste en derde groep behoren woningzoeken den die niet staan ingeschreven DEN HAAG - De Nederlandse gezinnen hebben in 1977 in to taal 550 miljoen gulden uitge geven aan bloemen, planten, bloembollen en boomkweke- rijprodukten. Dat betekent dat per gezin gemiddeld 125 gulden per jaar is uitgetrok ken voor de aanschaf van siergewassen. Van de bijna 4,4 miljoen gezinshuishou dingen in Nederland beschikt ongeveer driekwart over een tuin. Toch blijven de beste dingen van de niet-tuinbezit- ters niet ver achter bij de be stedingen van de tuinbezit- ters. Deze gegevens zijn ont leend aan een marktonder zoek dat in opdracht van het Produktschap voor Sierge wassen is gehouden. Een van de conclusies van dat onderzoek is dat het bezit van een tuin, in vergelijking met niet-tuinbezitters, weinig in vloed heeft op het bestede bedrag. Tuinbezitters be steedden in 1977 ruim de helft van hun siergewassen-budget aan snijbloemen. Niet-tuin- bezitters hebben ongeveer tweederde van dat budget uitgegeven aan snijbloemen. Bijna 600.000 gezinnen kochten vorig jaar alle mogelijke soor ten siergewassen. Deze groep groen-minnaars wordt door het Produktschap voor Siergwassen aangeduid als de hortofielen. Hoewel deze groep slechts 13 procent van de Nederlandse gezinnen ver tegenwoordigt, zijn zij goed voor 30 procent van alle be stedingen aan siergewassen. Van deze grote groep horto fielen beschikken er onge veer 75.000 niet over een tuin. Dat zijn de mensen die van hun balkon een tuin maken Het bureau dat in opdracht van het schap het onderzoek heeft gehouden, heeft vastgesteld dat hortofielen grotendeels in het westen van Nederland wonen en dat zij veel voor komen in de hogere wel standklassen. Volgens het onderzoekbureau komen de groen-minnaars vooral voor bij één- en tweepersoons huishoudens in hogere leef tijdsklassen. Zij hebben ver der meestal een betere oplei ding genoten en bezitten vaak een eigen woning en houden meer rekening met gezond heid en slanke lijn. Het zijn dus vooral mensen met wat meer tijd en geld die aandacht hebben voor een "verstandi ge" manier van leven, zo concludeert het Produkt schap voor Siergewassen. De meeste centen werden vorig jaar besteed aan snijbloemen; gemiddeld ongeveer 70 gul den per gezin. Bloembollen waren het minst in trek; het Nederlandse gezin had voor de bollen 3 gulden over. Voor potplanten trok men vorig jaar ruim 33 gulden uit; voor boomkwekerijprodukten on geveer 13 en voor perkplanten 6 gulden. als woningzoekende maar die een bruikbare huurwoning achterla ten (een bruikbare huurwoning is in dit verband een woning met een huur van minder dan 510 gulden per maand). Een enquête van de woningbouw vereniging en het bureau huis vesting leverde 23 belangstellen den op uit groep I, 43 uit groep II en verder 172 geïnteresseerden uit groep III die niet als gegadig de zijn erkend maar die wel een bruikbare huurwoning zouden achterlaten. Er zijn dus in totaal 250 belangstellenden waarvan bijna 200 een bruikbare huurwo ning vrijmaken. Ook voor de 20 ongesubsidieerde woningen (de vrije sector) willen B en W toewij- zingsregels opstellen die ten goe de zouden komen aan de oplos sing van de woningnood. De huisvestingscommissie moet voor beide sectoren een selectie procedure opstellen. LEIDERDORP - De Leiderdorpse zomerkermis gaat morgenmid dag om 12 uur precies weer „draaien". In tegenstelling tot andere jaren wordt de kermis niet meer ge houden op het Voordorpterrein, maar langs de Laan van Ouden- zorg. De kermis draait door tot zaterdagavond. Zaterdagmiddag om vier uur is er op het grote veld van de Hout kamp een demonstratie parachu tespringen. LEIDEN - Geboren: Iris, dv. J.A. Over- duin en H.G. van Alewijk; Jacob D., zv. A.C. Schuiling en H. Messemaker; Bianca, dv A. Heemskerk en A.W. van Elk; Kelly, dv D.C.J. van der Meij en M.W. van der Nat; Gabrielle A., dv. J.P. Glasbergen en A. van Duijn. Overleden: J.A. Kooi (1916); P. Trommel (1899); M.J. Blok (1887), geh. gew. met P. van der Nat. Getrouwd: H. Falner en J.M. Beenhak- WARMOND. Overleden: A.G. Rouwerd (91), geh. gew. met Van den Bergh. Ondertrouwd: H.F.J. Hoogervorst en Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatie avond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 Woensdag Kennedy laan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gem., 20 Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, open huis bejaarden, do. van 14-16.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30-12.30 Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal, Mare, bijeenkomst belangengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leiderdorp, bijeenkomst voor werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Gemeentehuis Voorschoten, cie. welzijn en onderwijs, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, tot september tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open café avond 21-24 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 aur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zoncagsdienst der apotheken in de regio Leden, wordt 28 juli tot 4 augustus waargnomen door Centraal Apotheek, Brectraat 74, Lei den, tel. 071-120552. India het na 11 uur 's avonds niet meer moglijk is met het openbaar vervoer naar ce apotheek te komen, kan men, uitsluifend voor spoe- drecepten, van een taxi el. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Midelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondhedszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - GezorJheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641 Warmond - zr. T. Miedma, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 0322-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdiost, telefoon 071-125202. Voor allen in moeilijkhe den verkeren. Bereikbar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 ur en tijdens het weekend doorlopend vn vrijdagavond tot maandagmorgen. VrtrouweUjk. Burgerraadsnan Koornbrugsteeg 7, 'elefoon 143171 (kantooruren). Spreekren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, dc 18.30-20.00 uur. Rechtswinké Juridisch Adviesburea, Noordeinde 2a (voormalig marinecorplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woevan 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 1810-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, ;eopend ma. van 19-21 uur. In de maarlen juli en augus tus uitsluitend di. enlo. geopend. Dierenhulpaenst De postduivenvereniging De Blauwkras hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde Uitslag: 1, 2, 7 A. Ouwerkerk, 3. G. Blom, 4,8,9,10. F. v.d. Wetering, 5,6. P. Gijsman en zn. Uitslag van de wedvlucht vanaf Bergerac: 1, 2. P. Gijsman en zn., 3, 8. F. v.d. Wetering, 4. A. Ouwerkerk, 5, 6, 7. G. Blom. Het Oosten vloog vanaf Bergerac met 63 oude duiven. Uitslag: 1,2, P. Juffermans, 3, 4. H. de Haas, 5. C. Gijsman, 6. J. Stouten, 7. T. v. As, 8, 10. H. Gijsman, 9. J. de Wolf. Uitslag van een wedvlucht met 193 jonge duiven vanaf St. Quentin: 1,3. J. de Wolf, 2, 6, 7. T. van As, 4, 9. P. Juf fermans, 5. A. Noest, 8, 10. C. Gijs- Thermosfles valt om: auto tegen mast LEIDEN - Een 48-jarige vrouw uit Leiden werd gisterochtend ge wond toen ze met haar auto tegen een lantaarnpaal reed. Ze verloor de macht over het stuur toen ze een thermosfles (die op de bodem van de auto stond en dreigde om te vallen) wilde pakken. Met een snelheid van 20 km per uur nam ze, inplaats van keurig de bocht Brahmslaan/Voorschoterweg, de lantaarnpaal. De voorkant van de auto werd ver nield, de vrouw werd voor onder zoek naar het AZL gebracht. bereikbaar, tel. 13467. Gezinsverzorging Stichting gezinsvzorging Leiden. Rembrandtstraat 2 aanvragen hulp voor bejaarden en hgdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdj 9-10 en 1-2 uur). Maatschap elij k Werk Bureau Maatschapelfjk werk, Oude Rijn 44c, spreekuuiagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag enlinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 14214 Sociale radsvrouw Spreekuren socia raadsvrouw. Bin nenstad: GerechtiO, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Vanlogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 ir, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.,' uur, Morskwartier Buurthuis Morsvartier, Topaaslaan tel. 761196, woerfag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Hereitraat 45, vrijdag in 30-11.30 uur. LEIDSCI DAGBLAD DAGBAD VOOR LEIDEN H OMGEVING Uitgave: Lekch Dagblad B.V. Hoofdredactir Han Mulder. Hoofdkantoc Leiden - Wie Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling vaiabonnementsgel- den uitsluitid giro 28884. Telefoon: 07144941. Nabezorginyan 18.00-19.30 u. Zaterdag va 16.00-18.00 u. Telefoon 07211515. Indien in gesprek 07110221. Kwartaalabïnement f 41,75 Kwartaalabinement per post f 59,60 Jaarabonneent f 155,50 Jaarabonnoent per post f 226,90 Losse numers f 0,60 Abonnemeisgelden bij voor- uitbetalingï voldoen. Bij autontische overschrij ving geen aninistratie- en in cassokoster

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2