Bram Madera veegt Hermans van baan Vijfkamprecord Sylvia Barlag De Rooy leidt nog in 'Rijnland-Palts' PAGINA in DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 Kernploegen De voorlopige kernploegen zijn voor het seizoen 1978-1979 als volgt samenge steld: Heren-senioren: Teun Busser (Britsum), Hilbert van der Duim (Beetsterzwaag), Piet Kleine (Hollandscheveld), Yep Kramer (Nieuweschoot), Wim Pol (Twello), Frits Schalij (Weesp) en Klaas Vriend (Enkhuizen). Heren-sprint: Lieuwe de Boer (Ureterp), Miel Govaert (Amersfoort), Bert de Jong (Grouw), André Kraaveveld (Sliedrecht), Sies Uilkema (Heerenveen) en Jos Valen- tijn (Enschede). Dames-senioren: Sijtje van der Lende (Heerenveen), Annie Borckink (Eibergen), Haits- ke Valentijn (Enschede), Jo ke van Rijssel (Bergum), Ina Steenbruggen (Utrecht) en Sophie Westenbroek (Steg- gerda). Dames Jong Oranje: Alie Boorsma (Drachten), Janne- ke Heemstra (Heerenveen), Ilona Leushuis (Deventer), Thea Limbach (Harderwijk), Trijnie Nieuwenhuis (Jel- sum) en Ria Visser (Oud Beijerland). De heren voor de ploeg van Jong Oranje zijn nog niet aangewezen, omdat eerst de aanstelling van coach Eddie Verheijen een feit moet zijn. SPALA - Sylvia Barlag heeft tijdens de vierlandenwed- strijd Polen-Frankrijk-Zwit- serland-Nederland (vijf kamp/tienkamp) in de Poolse plaats Spala een nieuw Ne derlands record op de vijf kamp dames gevestigd met 4348 punten. Het oude record stond sinds 28 mei van dit jaar op haar naam, toen zij in CWMbran (Wales) 4281 pun ten behaalde. Met dit nieuwe record eindigde de AD A-atlete op de eerste plaats in het individuele klas sement bij de dames, vóór de Poolse Danuta Cala (4284) en de Franse Gloria Garrido (4184). Doordat Els Stolk met 4182 punten vierde werd, ging de eerste plaats in het lan- denklassement bij de dames- vijfkamp naar Nederland. Bij de tienkamp heren geen Nederlander erin, bij de eerste vijf te eindigen. De Ne derlandse ploeg kwam dan ook op de vierde plaats te recht. Polen werd eerste, me de door de overwinning van Ryszard Katus (7689 punten) Sylvia Barlag. Het nieuwe record van Sylvia Barlag was als volgt opge bouwd: (100 m horden, kogel stoten, hoogspringen, ver springen, 800 meter) 14,26 - 12.98-1.78-6.18-2.21.0: 4348 punten. De gegevens van het oude re cord dat zij op 28 mei '78 ves tigde in SWMbran (Wales) zijn: 14.47-12.75-1.79-6.07- 2.22.0: 4281 punten. ZEIST (GPD) - Een flinke dooi, de buitentemperatuur was zo'n 30 graden boven het vriespunt, heeft de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond er gisteren in Zeist niet van kunnen weerhouden om stil te staan bij de uiterst woelige periode die volgde op een erg teleurstellend schaatsseizoen. Aan de respectievelijke bestuurstafels zijn de gemoede ren nog steeds niet geheel tot bedaren gekomen, maar er wordt door de meeste kernploe gen intussen weer getraind. Opmerkelijke aspecten hierbij zijn een enigszins gewijzigde trainingsopzet van de heren-allrounders, het ontbreken van Hans van Helden, die door de nu verantwoordelijke bondscoach Egbert van 't Oever is genegeerd, en de min of meer officiële rentree van schaatswetenschapper Harm Kuipers. ook wordt rekening gehouden De oud-wereldkampioen, die zich terdege in de schaatsmaterie heeft verdiept en wiens opvattin gen veel stof deden opwaaien, zal Van 't Oever en conditietrainer Tjaard Kloosterboer terzijde staan met adviezen. Niet zonder trots meldde Van 't Oever in Zeist: „Kuipers is nu aan ons be geleidingsteam verbonden. Ik ben er erg gelukkig mee dat hij met ons mee wil denken". Ook Kloosterboer, die de eindve rantwoordelijkheid aan Van 't Oever heeft overgedragen, toon de zich ingenomen met de me dewerking van Kuipers: „Ik heb al een aantal gesprekken met hem gevoerd en daaruit is geble ken dat zijn ideeën over trai- ningsopbouw vrijwel parallel lo pen met de onze. We zitten hele maal op hetzelfde spoor. Geza menlijk proberen we een ombui ging te realiseren; we moeten met de Nederlandse schaatssport uit het dal waar we nu inzitten". Van 't Oever vult zijn compagnon aan met: „Het vorig jaar begon nen we met een aanloop voor de tijd van drie jaar. Kritiek is ons niet onthouden, maar ik geef toe dat de prestaties ook geen aanlei ding gaven om hoera te roepen. De training wijkt op sommige punten af van wat we in het ver leden gedaan hebben. De kracht training, het trainen met gewich ten, heeft zijn plaats behouden in de voorbereiding" Individueel „Een belangrijke wijziging is de weekend-training, éénmaal in de veertien dagen. Voor de tussen liggende periodes krijgen de schaatsers programma's mee om individueel uit te voeren. Een nieuw element is ook de rol- schaatstraining. We zullen er vrij intensief gebruik van gaan ma ken. We kunnen de training er mee perfectioneren. Rond 30 sep tember gaan we al het ijs op, een maand eerder dan andere jaren. We houden die training aanvan kelijk in overdekte ijshal len". Het zijn geen revolutionaire plan nen waarmee de KNSB-coaches nu voor de dag komen. De Rus sen, die ook altijd erg vroeg op het ijs staan, en de rolschaatsen de Noren en Amerikanen hebben als voorbeelden gediend. Opval lend is ook dat tijdens het ko mende winterseizoen het tradi tionele trainingskamp in Inzeil, waar de omstandigheden meestal zeer gunstig zijn, niet op het pro gramma staat. De grote interna tionale toernooien vinden plaats in Noorwegen (landenwedstrijd en WK) en Nederland (EK) en daar zullen de Nederlandse schaatsers zich ook gaan voorbe reiden. Hiermee wordt voorko men dat na een oefenperiode on der gunstige omstandigheden in eens wedstrijden gereden moe ten worden in een totaal andere weersituatie en op slechter ijs. Dick de Vroomen chef d' equipe ZEIST (ANP) - Dick de Vroo- men uit Lisse is benoemd tot chef d'équipe van het Neder landse schaatsteam, dat naar de Olympische Winterspelen van 1980 in Lake placid wordt afgevaardigd. De Vroomen, die in deze functie Jan Bus- scher opvolgt, was al tijdens de winterspelen van 1972 in Sapporo algemeen verzorger van de ploeg. Van Helden In de selectie van Van 't Oever en Kloosterboer, die in totaal zeven rijders telt, ontbreekt Hans van Helden. Hij is door de coaches niet voorgedragen voor een uit nodiging van de schaatsbond, omdat hij na alle problemen in het afgelopen seizoen niet in het team zou passen. KNSB-voorzit- ter H. J. van Laer: „Zoals iedere paspoorthouder van de KNSB heeft Van Helden alle rechten om in zijn gewest te trainen. Hij kan zich via die weg plaatsen voor de B-kampioenschappen, en na de A-kampioenschappen kan hij eventueel een plaats verdienen in de definitieve selectie. Maar niet alleen de prestaties zullen in ogenschouw worden genomen, met het gedrag van der". Mocht Van Helden op sterke wijze terugkeren in de nationale top, dan kan in deze laatste toevoe ging van de KNSB-voorzitter al weer de kiem verborgen liggen van een nieuw conflict, al heeft de praktijk uitgewezen dat de weer spannige schaatser niet hard rijdt als iedereen zich tegen hem heeft gekeerd. Ook de afspraken die met de coa ches contractueel zijn vastge legd, schijnen niet waterdicht wat betreft het verhinderen van nieuwe interne botsingen. Offi cieel heet het dat de bondscoa- ches bij het aanwijzen van de rij ders voor internationale kam pioenschappen het laatste woord hebben, maar in hun overeen komst staat ook vermeld dat ze de vier beste Nederlandse rijders moeten afvaardigen. Het bonds- bestuur heeft dus een mogelijk heid om tussenbeide te komen als ze vindt dat de coach niet de vier besten heeft aangewezen. En dan zijn de rapen weer gaar. Voorzitter Van Laer acht dat ech ter uitgesloten: „We zullen tij dens het seizoen niet met opmer kingen komen, we kunnen een coach eventueel alleen na afloop van alle wedstrijden op de vin gers tikken". Zijn deze problemen nog van latere zorg, actueel is de nog steeds niet bereikte overeenstemming met sprinttrainer Henk Gemser. Door een andere positie op het Hee- Overleg in Zeist, met achter de tafel (v.l.n.r) Zwart (vicevoorzitter KNSB), Van Laer (voorzitter), Valksma en Elsemulder (namens de sponsor) en de trainers Kloosterboer en Van 't Oever. bant en Limburg gezegd niet aanmerking te kunnen i CIOS en ontevreden heid over organisatorische zaken binnen de schaatsbond, heeft Gemser zich nog niet beschik baar willen stellen. Toch rekent Van Laer erop dat aan het eind van deze maand met de tot dan vakantie houdende coach tot een akkoord kan worden geko- De ongeduldig geworden sprinters hebben intussen het idee geop perd om Leen Pfrommer aan te stellen indien Gemser bij zijn weigering blijft, maar de oud- bondscoach heeft wegens ver plichtingen in de gewesten Bra- r de leiding Tot Gemsers verwachte terugkeer zal Henk Lamberts, ook al een vroegere bondscoach (van 1962 tot 1965 had deze zowel de dames als herenselectie onder zijn hoe de), de sprinters één keer per week tijdens een centrale trai ning begeleiden. Daarbij wordt wel de oefenstof die Gemser het vorig jaar doceerde, gebruikt. Voor één schaatser, de Amers- foorter Miel Govaert, is het ge harrewar aanleiding geweest voorlopig op eigen houtje te trai nen. Hij wil pas in de ploeg terug keren als Gemser v op zich neemt. Henk Lamberts vervult momenteel ook andere tijdelijke functies binnen de technische afdeling van de bond. Hij is voorzitter van de ad-interim technische com missie. Deze is in het leven ge roepen omdat het grootste deel van de oudercommissie het bijl tje erbij neer heeft gegooid uit onvrede met de koersverande ring binnen de bond. Het bondsbestuur voert een schei ding door tussen top- en recrea tiesport en vindt dat hierin geen plaats is voor de technische commissie-oude-stijl. Er staat een zogeheten Advies Raad Top op stapel, een college dat de bondscoaches en topschaatsers moet bijstaan. Een arts, een per soneelslid van het KNSB-bonds- bureau, dat zich speciaal met de maatschappelijke begeleiding bezighoudt, een oud-schaatsen rijder en een mentale begeleider nemen o.m. zitting in deze ad viesraad. In december kan de nieuwe opzet in werking treden, maar dan zal wel de algemene ledenvergade ring met de plannen moeten in stemmen. Tot zolang kan het voor het bondsbestuur van de KNSB nog vriezen of dooien. Verrassing in Masterstoemooi AMERSFOORT (GPD) - Op de ba nen van Flehite in Amersfoort is gisteravond een begin gemaakt met de finale van het Masters- tennistoernooi waarvoor zich de afgelopen maanden 14 buiten landers en twee Nederlanders (Paul van Min en Olaf van de Wil denberg) hebben weten te kwali ficeren. De enige A-partij van de dag lever de al direct een grote verrassing op. De Amerikaan Ben Bishop, de winnaar van vorig jaar, kon het niet bolwerken tegen de Colum- biaan Alejandro Cortez Met de cijfers 7-5 en 7-6 werd bishop, die op het toernooi van het Melk- huisje ook al niet verder was ge komen dan de eerste ronde, uit het toernooi geslagen. Marian Laudin, die gisteren nog een kwalificatiewedstrijd had moeten spelen tegen de West duitser Peter Holl (beiden waren met een gelijk aantal punten uit de voorafgaande toernooien ge komen) trok zich op het laatste moment wegens een blessure te rug, waardoor de Westduitser als zestiende speler tot het toernooi werd toegelaten. ADENAU(ANP) - Met twee overwinningen van resp. een Zwitser (Glaus) en een Nederlander (Verbrugge) eindigde gisteren de in twee gedeelten verreden derde etappe van de ronde van Rijnlands-Palts. In de ochtend uren triomfeerde de Zwitser Glaus met een voorsprong van 47 seconden in de slechts 53,5 kilometer lange etappe voor de Pool Jan Flatyn. Het tweede deel dat bestond uit drie ronden op de Nürnburgring werd gewonnen door de Nederlander Jack Verbrugge die in de sprint de Zwit ser Stefan Mutter gemakkelijk achter zich liet. Na deze derde etappe leidt de Nederlander Theo de Rooy nog steeds voor de Zwitser Richard Trinkler (op 38 sec.) en de Westduitser Peter Weibel, op 1.46. Vierde is Maas op 2.08. Jan Raas is gisteravond winnaar geworden van de Ronde van Elsloo, een profcriterium over 100 kilometer. Hij versloeg in de sprint Jo Schip per en de Belg Waltér Godefroot, die respectievelijk als tweede en derde finishten. LEIDEN - Omdat de wedstrijdleiding van de Open Leidse Tenniskampioenschappen op Roomburg nog altijd niet zeker is van de deelneming van enkele A-spelers, zal eerst morgen met het hoofdnummer, waarin in ieder geval Fried Schmitz, Marian Laudin en Olaf v.d. Wildenberg acte de presence zullen geven, kunnen worden aangevan gen. Bram Madera: titelaspiraties onderstreept Zondag en gisteren is wel reeds in de B en C-categorie gespeeld. De bij het HEB als eerste geplaatste oud-Roomburgspeler Bram Ma dera, die dit jaar in de competitie voor Forescate heeft gespeeld, liet geen twijfel bestaan over zijn aspiraties en sloeg de Katwijkse C-speler Yvan Hermans binnen de kortste keren met 6-0, 6-0 van de baan. Paul Kallenberg had in zijn partij tegen Wim van Dilst eveneens weinig problemen: 6-2, 6-3. Dat kon niet worden gezegd van Ma- rius Brooshooft en Alfred Gele- vert. Met name de laatste kwam tegen de zich fel verzettende Aad de Witt behoorlijk in de proble men. Eerst na hevige strijd kon Gelevert met de cijfers 7-6,2-6 en 6-4 als winnaar van de baan stap pen. Ook Brooshooft had drie sets (6-1, 1-6 en 6-1) nodig om C- speler Frans de Weger eronder te houden, wat volgens Brooshooft vooral kwam door het feit, dat hij het hoge tempo van de eerste en derde set in de tweede niet had kunnen opbrengen. In het DEB leed Rosemarie Verde- gaal een verrassende nederlaag tegen de goed op dreef zijnde Ag nes Goemans: 6-1, 6-4. De num mer één van het HEC, Tom Gibe- rius, moest in B het hoofd buigen voor Cees Jan Asselbergs: 7-6, 6-2, maar won in zijn eigen groep op vlotte wijze met 6-1, 6-2 van Goemans. Overige uitslagen: DEB I: Kallen berg-Ruitenberg 6-3, 6-4; Feh- ling-ten Bosch 6-3, 6-0; v.d. Poll- Prager 6-3, 6-1. HEC: Jonkheer- Olivier 6-4, 6-2; Salman-Pröpper 6-1, 6-3; Spierdijk-Arbman 6-1, 7-6; Vonk-de Jong 6-4, 6-2; v.d. Velde-de Raaf 6-2, 6-2. DEC: Gast-Poots 6-4, 7-5; Berg-Was- sink 7-5, 6-4; Van Riet-Hartwijk 7-6, 6-1. Jeugdkampioen schappen Freek v.d. Capellen, Peter Leyten, Astrid Veenman en Jacqueline van Wijk zullen het District Lei den op de Nationale Jeugdkam pioenschappen t/m 14 jaar verte genwoordigen. Deze wedstrijden worden op het tennispark Unicum aan de Haarlemmerweg afgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10