Scheveningen Politie Maastricht doet goudvangst Men is niet van de ene op de andere dag bejaard "Aparte financiering nieuwe vormen van medische zorg" Zes man in ziekenhuis na giflek in Rotterdam Kamerlid: "Bevorder fiets- vervoer per trein" Tijger in Blij dorp aan de pil 28-29-30 juli 1978 Swinging Scheveningen chevettiw*^ lip«iiiiiip1 Defensie-afspraken financieel nakomen DONDERDAG 27 JULI 1978 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - „Voor allen geldt, dat het stoppen met werken meestal toch een plotselinge ge beurtenis is. Jarenlang heb je ge werkt, en dan komt ineens de laatste werkdag. De dag daarop ben je thuis. Dan wordt je geacht niet meer te gaan werkenJe bent dan niet meer wat je altijd was - timmerman, onderwijzer, kap per, directeur - maar je bent dan gepensioneerde"En opgenomen in de groep van mensen die ook een aanduiding heeft gekregen en wel: de bejaarden" Dit staat in de brochure „Gepensio neerd... en dan?", een gezamen lijke uitgave van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid en de Stichting Economisch Huis houdelijk Beheer. Het onderhavi ge boekje geeft waardevolle ad viezen en tips over de manier waarop mensen die binnen af zienbare tijd uit het arbeidspro ces stappen, zich op een nieuw le ven moeten voorbereiden. De be langrijkste aanbeveling die wordt gedaan is wel dat men niet onverdroten, zonder enige bezin ning, tot de eindstreep" moet doorrazen. Want dan valt men onherroepelijk in een gat, waar het moeilijk is weer uit te ko- Een „eindstreep", die is er alleen als men de laatste adem uitblaast Die is er natuurlijk niet als men met werken ophoudt, als men niet meer om zeven uur uit bed hoeft hoewel men dat best mag blijven doen), als men zijn collega's niet meer of niet meer dagelijks ont- Boekje over voorbereiding op pensioentijd moet. De maatschappij zegt: er is een aow'er, een gepensioneerde, een bejaarde bijgekomen. Maar dat zijn maar benamingen, kre ten. Als men gisteren nog werkte, is men vandaag niet plotseling een „bejaarde"Het leven gaat normaal door, zoals het loven doorging toen men 20, 40 of 60 jaar werd. Er is een kunstmatige grens getrokken, waardoor het er op lijkt dat bij het bereiken van de „pensioengerechtigde leeftijd" een geheel nieuwe periode aan breekt. Een periode van oud en gebrekkig zijn, van niet meer meetellen, van niet meer mogen meepraten, van voetje-voor voetje-schuifelen naar de „laatste rustplaats" Wil i benadrukt de schrijfster ver scheidene malen - moet men van het slot van de deelname aan het arbeidsproces geen plotselinge gebeurtenis makenGeruime tijd tevoren moet men zich op de ver anderingen, die beslist komen, hebben ingesteld. Er zal een evenwicht moeten worden bereikt tussen werken en niet-werken tussen op het bedrijf zijn en thuis zijn. Men zal tijdig moeten besef fen dat men er een ander levens ritme op zal moeten nahouden, dat men geen geld meer verdient maar „krijgt", dat man en vrouw niet meer enkele uren maar een etmaal per dag bij elkaar zijn en dat vakantie iets anders is ge worden dan. toen men nog werkte. Over deze dingen zal men tijdig moeten pralen met andere men sen, met collega's, met zijn echt- De drie mannen. A. S. (37) uit Berg- c. n-terblijt, A. N. (34) uit Valken burg en J. S. (29) uit Maastricht, probeerden in een Maastrichtse constructiewerkplaats de staven te laten omsmelten. Het con structiebedrijf tipte gelijk de po litie die het drietal arresteerde en de staven in beslag nam. PAGINA 7 DEN HAAG - Ambtenaar J van Hulst van het ministerie van CRM. die bedreven isin het omgaan met uitheemse dieren.toont een twee meter lang e python die op last van de Haagse politie gisteren in een woning in de Haagse Ouverturestraat in beslag werd genomenDe python, die zes meter lang kan worden en 'in het wild' dieren en mensen verslindt, werd door de eigenaar als huisdier gehouden. De slang komt veel voor in Thailand DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen moeten by de ver bouwing van materieel of de aan koop van nieuwe treinstellen meer rekening houden met het vervoer van fietsen. Dit zegt het CDA-kamerlid Cornelissen in schriftelijke vragen aan minister Tuijnman (verkeer en water staat). Het kamerlid vindt dat de fietsbagageruimte in treinen in ere hersteld moet worden. Cornelissen wijst erop dat bij het ombouwen van zogenaamde DE- 2-treinstellen op de lijn Arnhem- Doetinchem-Winterswijk de aanwezige bagageruimte is ver vallen. Hierdoor is fiets vervoer „in dit aantrekkelijke fietsge- bied" niet langer mogelijk. Het ontbreken van deze faciliteiten geldt volgens Cornelissen ook voor de stoptreinen in andere fietsgebieden, zoals de Veluwe- lijn (Utrecht-Amersfoort-Zwolle) en het Gooi (Amsterdam-Hilver- sum-Amersfoort). Het kamerlid vraagt de bewinds man voorts of aangenomen mag worden dat na een proefperiode van een jaar de regeling voor fietsvervoer, zoals die sinds 28 mei geldt, definitief is geworden. Ook wil hij weten of eerder aan gevoerde bezwaren, dat door het vervoer van fietsen de treinen loop verstoord zou worden, ach terhaald is. Betekent dit tevens dat de NS nu ook gericht is op uitbreiding van het aantal sta tions van waaruit en waarheen fietsen kunnen worden meege nomen door treinreizigers, wil Cornelissen weten. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen gaat bij collega's de wenselijk heid bepleiten van een systema tische financiering van nieuwe vormen van medische zorg in de academische ziekenhuizen. De voortrekkersfunctie en de op bouw ervan behoren tot de taken van deze ziekenhuizen, maar brengen extra kosten met zich mee. De taken mogen geen lief hebberijtjes blijven van de aca demische ziekenhuizen: ze vor men een nationale zaak. Ether-piraten Boven een bericht in deze krant van twee dagen geleden over ethei pi raten die via het mobilofoonnet valse meldingen aan de politie doorgaven stond de wat mislei dende kop "Waarschuwing poli tie aan radio-amateurs Ongewild werden daardoor ook de erkende radio-amateurs (die in het bezit zijn van een voor hun radio-bezigheden erkend diplo ma) in een kwaad dag lie!, ge steld. Bedoeld werden diegenen die zon der diploma hun berichten "de lucht in slingeren", de zoge naamde ether' en. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld in het periodiek overleg met de academische zie kenhuizen. Kort na de derde dinsdag in september wordt in het overleg nader ingegaan op de consequenties van de ombui gingsoperatie "Bestek '81" voor de academische ziekenhuizen. Dr. Pais kon wel meedelen, dat de ze operatie voor het investe ringsniveau met zich meebrengt, dat bijvoorbeeld bouwplannen later worden uitgevoerd dan tot nu toe de bedoeling was. Hoe en in welke mate de fasering wordt aangebracht moet nog blijken. De reële nullijn gaat de academi sche ziekenhuizen niet voorbij wat de rijksbijdragen betreft, al dus de minister. In het overleg met de ziekenhuizen is ook gesproken over knelpun ten in de personeelsvoorziening. Minister Pais wil graag een opga ve krijgen van de wensen op dit gebied alsmede van de niet ver vulde vacatures. Daarna gaat hij bekijken in hoeverre deze wen sen zijn te vervullen. Overigens zijn in het overleg giste ren verscheidene posten toege wezen die gezamenlijk uitgaven vormen van ver boven de tien miljoen gulden. Hieronder vallen o.m. gelden voor apparatuur en personeel voor de vatenkamer in Leiden. Nog een goede vangst deed de poli tie gisteren in Rotterdam. Twee broers uit die plaats, één van 19 en één van 14 jaar, werden voor de officier van justitie geleid op beschuldiging van vernieling, inbraak en brandstichting. Zij hebben bekend de afgelopen drie maanden voor bija tweehon derdduizend gulden schade te hebben aangericht. Tegen een 15-jarig vriendje, dat niet aan al les had deelgenomen, werd al leen proces-verbaal opgemaakt. Het werkterrein van het drietal wa ren de gemeenten Poortugaal, Spijkenisse en de Rotterdamse wijk Hoogvliet. Onder hun wan daden waren brandstichtingen m een kinderboerderij (schade 63.000 gulden), een kantine van een voetbalvereniging (58.000 gulden) en een bouwkeet (32.000 gulden). Ook bekenden zij nog vijf inbraken in kantines van voetbalclubs, waar zij uit balda digheid voor een nog onbekend bedrag aan schade aanrichtten. De zaak kwam aan het rollen, toen de 19-jarige jongen en het 15-jari ge vriendje in de nacht van 19 op 20 juli om hulp aanklopten by de politie. Een van hen was gewond aan een pols naar zij zeiden als gevolg van een val door een ruit van een wachthuisje voor de bus. De agenten vertrouwden het niet en kwamen er al spoedig achter dat de twee hadden geprobeerd in te breken in een bouwkeet. La ter gaven zij toe nog veel meer op hun kerfstok te hebben. Weer polio UTRECHT (ANP) - Bij een meisje van 12 jaar uit Wilnis en een meisje van 15 jaar uit Barneveld is polio geconstateerd. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid gis- termiddag meegedeeld. Beide meisjes waren niet tegen kinderverlamming ingeënt Het totaal aantal gevallen van polio is hiermee gestegen tot 93. genoto)t(e), met zijn vrienden (alleenstaanden die thuiskomen in een „leeg huis"), in gespreks groepen. Er moet per slot van re kening een nieuw leefpatroon worden opgebouwd. Vervolgens gaat schrijfster ,Elly Muurling in op de voorwaarden voor een goede pensioentijd. Een goede gezondheid heeft te maken met goede voeding (minder eten), voldoende beweging, de gewoon ten van alle dag. Bovendien: niet de ogen sluiten voor de andere fi nanciële omstandigheden. Men zal het moeten doen met minder geld, maar laat men daar dan te voren ook rekening mee houden. Speel geen verstoppertje. ,£)e te ring naar de nering zetten. Dit blijkt voor de meesten geen problemen te geven, maar het vraagt wel overlegPraten, ook met elkaar! Kan men auto blijven rijden? Moet men een of meer abonnemen ten op kranten of tijd schriften opzeggen Nooit aarzelen om bijstand aan te vragen als het inkomen te klein is. Het handje ophouden, steun trek ken: dat is het allang niet meer. Bijstand is een recht, waaraan men heeft meebetaald. En vooral ook: laten de echtelieden of de partners elkaar volledig op de hoogte stellen en houden van alles wat met financiën en officiële papieren" te maken heeft. Scha kel als het moet een notaris in om erfeniszaken te regelen: die nota ris is er niet alleen voor rijke lui. Tenslotte bespreekt het boekje de relaties tussen partners na de pensionering ,JEen echtpaar zei eens: eigenlijk trouw je opnieuw als de man met pensioen gaat"), de veranderde eisen die een al leenstaande aan zijn huishouden moet stellen, de band met vrien den en familie, en het wonen in een kleiner huis, een bejaarden woning, een service-flat, een ver zorgingstehuis of een verpleeg huis. Uiteraard wordt ook niet voorbijgegaan aan de vele voor delen van een Pas 65 (liever hele maal geen „rustige ouwe dag", die gepensioneerden altijd wordt toegewenst). De informatieve, buitengewoon vlot leesbare bro chure eindigt met een opsomming van alle belangrijke adressen en literatuur. Belasting ongelijkheid bij aow'ers DEN HAAG - Mensen die princi piële bezwaren hebben tegen be taling van de aow-premie, beta len een verhoogde inkomsten belasting. Als ze 65 jaar zijn ge worden, krijgen ze uit de aldus opgespaarde pot een bedrag uit gekeerd gelijk aan de aow. De Hoge Raad heeft nu uitgespro ken, dat deze mensen daarover geen belasting behoeven te be talen, omdat zij een uitkering krijgen uit spaargelden. Hierdoor ontstaat echter een belastingon gelijkheid, omdat aow'ers over hun uitkering wel belasting moe ten betalen. Het ministerie van financiën studeert thans op een mogelijkheid deze belastingon gelijkheid ongedaan te ma ken. Het betreft hier slechts enkele hon derden mensen, die van deze re geling gebruik maken. Volgens het ministerie mogen deze ge moedsbezwaarden hun extra ho ge inkomstenbelasting van de belastingen aftrekken als een persoonlijke verplichting, net zo als iedere belastingplichtige zijn aow-premie mag aftrekken. Ook hier is dus door de uitspraak van de Hoge Raad een rechtsonge lijkheid ontstaan. In het najaar hoopt het ministerie de studie te hebben afgerond, waarna de on gelijkheid rechtgetrokken kan worden. ROTTERDAM (GPD) - Zes medewerkers van Van Gend Loos zijn gisteravond in het Rotterdamse Dijkzicht-zie- kenhuis onder medische be handeling gesteld nadat zij bij het vervoer van vaten allyl-al- cohol klachten aan ogen en longen hadden gekregen. Voor èèn van hen bleek op name noodzakelijk. Tijdens het overladen van de vaten van een schip op een vrachtauto voor overslaggoe deren, moesten al vijf mensen het werk staken. Bij aan komst op het hoofdkantoor van het vervoersbedrijf kreeg ook de chauffeur klachten. Controle bracht aan het licht dat èèn van de vaten was lek geslagen. Omdat allyl-alcohol bij overmatige inademing le vensgevaarlijk en in vluchti ge toestand tevens brandge vaarlijk is, besloot de Rotter damse politie de omgeving tijdelijk af te zetten. Overladen van het vat in een ander, vat, bleek te veel risi co's met zich mee te brengen. De brandweer besloot het vat op een open wagen te laden en onder politiebegeleiding werd de gevaarlijke lading naar de vuilverbrandingsin stallatie van Rijnmond ge bracht waar de stof onscha delijk is gemaakt. Bi j dit inci dent waren behalve de politie en brandweer tevens de GG en GD, de Havendienst en de Keuringsdienst van Waren aanwezig. WASSLNAAR - Voor de twaalfde keer werd gisteren op Duindigt in Wassenaar 'De dag van het paard' gehouden Tussen de gewone draverijen en rennen door waren er demonstraties te zien van onder meer ponyclubs, vierspannen en touwtje springende fjordepaardenOp de foto trekpaarden in actie.Zo'n 12.000 mensen bezochten het paardenfestijn op Duindigt. MAASTRICHT/ROTTERDAM (ANP) - Drie mannen die dinsdag in Maastricht met een partij goud werden gear resteerd weigeren tot nu toe te zeggen hoe zij aan het goud zijn gekomen. De politie tast dan ook nog steeds in het duister over de herkomst van het goud. Inmiddels is uit een onderzoek door een Maastrichtse juwelier gebleken dat het om een partij witgoud gaat van zeer hoge kwaliteit met een geschatte waarde van 260.000 gulden. ROTTERDAM (ANP) - De tij ger "Sari" in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is aan de pil, aldus directeur ir. D. van Dam die dit gisteren bekend maakte. De leiding van de diergaarde heeft tot deze maatregel moeten besluiten omdat Blijdorp overvol raakt, wat betreft de tijgers. Blij dorp heeft nu al meer dan der tig tijgers. Overigens is het probleem van de tijgeroverbevolking inter nationaal. De meeste grote dierentuinen kampen met hetzelfde probleem. Aanbie dingen, onder andere aan het Wereld Natuurfonds, om jon ge in dierentuinen geboren tijgers, in het wild uit te zetten hebben nog geen antwoord opgeleverd. Echter ook de pil, die eenmaal per week door het eten wordt gegeven, schept nieuwe problemen. De vrees bestaat dat daardoor langzaam de tij gerstand vergrijst. Om een oplossing voor de problemen te vinden, wordt eind dit jaar een bijeenkomst gehouden in Leipzig (Oost-Duitsland). Alle grote dierentuinen zullen daarop waarschijnlijk verte genwoordigd zijn. In Leipzig wordt het stamboek van de dierentuin-tijgers bijgehou den. ADVERTENTIE 3 dagen lang in Scheveningen een groot muzikaal festijn. Op vrijdagavond 28 juli om 8 uur begint het feest op de Promenade en het duurt tot zondagnacht 30 juli 1 uur. Twaalf orkesten van naam uit binnen- en buitenland met beroemde solisten (o.a. uit het orkest van Louis Armstrong) spelen in verschillende cafè's, restau rants, strandpaviljoens en in de etablissementen op de Pier. De openbare uitvoeringen zijn voor iedereen en kosteloos te beluis teren vrijdagavond van 8 tot 10, zaterdag- en zondagmiddag van 2 tot 4 en ook 's avonds van 8 tot 10 uur. Jazz-orkesten in de muziek tent, streetparades, bekroning van de Queen of Jazz, jam-sessions, teveel om op te noemen. Bovendien zaterdagavond om 11 uur groot vuurwerk! Inlichtingen: Bureau Scheveningen Bad Strandweg 27A Scheveningen Tel. 070-547162 en 544640. m^iiiilllNlii^lllllllMmillllllllllllllniilllllllllllllliiiimiiiiilllll DEN HAAG (ANP) - De financie ring van de defensie-inspanning dient in de eerste plaats af te han gen van de (on)veiligheidssitua- tie in nationaal en in NAVO-ver- band. De economische situatie van ons land mag bij de financie ring niet primair worden gesteld, maar de economische factoren dienen wel in het politieke afwe gingsproces te worden betrok ken. Tot deze conclusie komt de advies raad defensie aangelegenheden (ADA) in zijn jongste rapport "de fensiefinanciering". De ADA be nadrukt, dat indien bepaalde ta ken voor de Nederlandse krijgs macht politiek zijn geaccepteerd, Nederland de plicht heeft de fi nanciering van die inspanning veilig te stellen. Volgens de ADA zal het in de toe komst nodig zijn dat de begroting en de financiële meerjarenplan ning voor defensie meer dan thans het geval is moet kunnen worden bijgesteld indien er prijsontwikkelingen zijn. Die meerkosten doen zich bijvoor beeld voor bij onvoorziene tech nologische ontwikkelingen of als gevolg van de inschakeling van de nationale industrie. Naar het oordeel van de adviesraad zijn vooral in de jaren zeventig de verwachtingen over prijsont wikkelingen steeds te laag geble ken Daardoor is de reële defen sie-inspanning verminderd en dit effect werd nog versterkt doordat de uitkomst van de laatste "pla fondafspraak" het uitgangspunt vormde voor de volgende. Een eenmaal opgelopen achterstand werd zodoende structureel, aldus het rapport. Volgens de raad zijn in de opbouw van de planningsystemen knel punten geconstateerd Het be langrijkste probleem is de niet- beschikbaarheid van het perso neel. zowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht. In dit ver band herhaalt de ADA met na druk de reeds eerder gegeven raad met spoed de nodige in- en externe deskundigen aan te trek ken voor een goed werkend planning-, managements- en kos teninformatiesysteem

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7