Meer kans op succes voor mavo-leerlingen Bouw alsjeblieft wat Mavo-3 gaat verdwijnen Oek wij willen wenen Actief in vrije tijd Bonaventura blij met mavo-project Jeugddorp: "Er is heel wat te doen en het kost maar f 1,50" Elementaire gehoorzaamheid voor honden '^^[pUitgM5PJRTj AANBEVELING MEDEWERKER WELZIJNSRAAD: P|Q^|T^betrou\vbarenW^ ^ok in de vaka „tiet DONDERDAG 27 JULI 1978 LEIDEN LEIDEN -Het mavo-3 examen gaat verdwijnen. In onderwijskringen is de laatste jaren steeds meer kri tiek gelverd op het voortbestaan van de mavo-3 opleidingde eni ge driejarige opleiding die het voortgezet onderwijs nog kent. Mavo-3 spreekt niet meer aan hetgeen wordt onderstreept door de sterk verminderde belangstel ling van de leerlingen. In 1980 wordt voor het eerst het ma vo-examen nieuwe stijl afgeno men. Het is een zogenaamd gepro fileerd examen. Dit houdt in dat de leerlingen kunnen kiezen uit twee niveaus: het A-niveau ("gemakkelijk") en het B-niveau ("moeilijk"). Men kan per vak een keuze maken. Het is bijvoorbeeld mogelijk dat iemand vier vakken op B-niveau doet en twee vakken op A-niveau. Het geprofileerde examen is een van de onderdelen van een proef project dat in 1974 op tien mavo's - waaronder de mavo-afdeling van de scholengemeenschap Bo naventura in Leiden - is begon nen. Simpel gezegd is het doel van dit project te onderzoeken hoe je mavo-leerlingen meer kans op goede cijferlijsten kunt geven. Vooral de manier van lesgeven is op de projectscholen flink veran derd. Het klassikale heeft plaats gemaakt voor een meer indivi duele benadering van de leerling. Het lesprogramma aangepast aan het kind en niet andersom zoals in het onderwijs nog steeds gebruikelijk is. Het hangt van de capacciteiten van de leerling af hoe ver hij/zij vordert. De enige voorwaarde is dat de minimum- stof wordt beheerst. MetJ. Titshof enAJ. Willemsen, die samen de mavo-afdeling van Bo naventura leiden, hadden we een gesprek over de ervaringen tot nu toe Per onderdeel kan de leerling de herhalingsstof gaan doen. Zo'n herhalingstoets, waarvoor even eens geen cijfer wordt gegeven, handelt over precies dezelfde stof. Wie de herhalingstoets ach ter de rug heeft kan aan de verrij kingsstof beginnen, waarin wat verder en vooral wat dieper op de stöf wordt ingegaan. Als laatste volgt de eindtoets, die te vergelij ken is met het huidige proefwerk. Hierin moet in elk geval de basis stof worden behandeld plus eventueel een deel van de verrij kingsstof. De mavo-ers krijgen nu voor het eerst een cijfer. "Ik moet voorzichtig zijn met conclusies, maar ik heb de indruk dat dit project aardig draait op onze school", zegt de heer Tits hof. Op dit moment doet alleen de tweede klas officieel mee aan het project. Komend schooljaar volgt de derde en het jaar daarop wordt ook de vierde klas ingeschakeld. "Het is gebleken dat in die twee de klas minder onvoldoendes worden gehaald. De bedoeling is dat de klas als geheel betere pres taties levert. De hele goede leer lingen zullen er wat de cijfers be treft niet veel profijt van hebben. Maar de zwakkeren worden om hoog getrokken en ook de zessen en zevens worden er iets beter van", aldus Titshof. Hij gelooft dat de groep "knappe koppen", die je nu nog in elke klas aantreft, in de nieuwe situatie niet meer opvalt. Elke leerling is namelijk op zijn eigen niveau bezig; de uit blinkers hoeven niet meer op de overigen te wachten. Een van de pijlers waarop het suc ces van het project moet rusten is de eigen verantwoordelijkheid van de mavo-ers. De leerlingen geven zichzelf les. De leraar is vaak meer begeleider dan ken- nisverbreider. De veranderde ge zagsverhouding in het onderwijs komen in het mavo-project heel duidelijk aan het licht. A. Willem- sen: "De leerlingen zetten zich af tegen een leraar die te veel do ceert. Ze willen zelf dingen op zoeken en bespreken". J. Titshof: "Doordat er vaak in kleine groepjes gewerkt wordt zullen de leerlingen zelf meer initiatief moeten tonen. Dat werken in groepen brengt trouwens wel veel gedruis met zich mee. Die hele stille klassen zul je niet zo gauw meer tegenkomen". Toen Bonaventura zich in 1974 aanmeldde voor het project was ze een van de tien experimen- teerscholen. Inmiddels zijn al zo'n tachtig mavo's gevolgd. Het project wordt begeleid door de Landelijke Pedagogische Centra. Een van de voorwaarden die de Centra aan de deelnemende scholen hebben gesteld is het maken van een schoolwerkplan. Hierin moet worden aangegeven hoe de organisatie van de school eruit ziet ("de schoollijn") en hoe de manier van werken is per vak ("de vakkenlijn"). Willemsen: Activiteiten op vrijdag 28 juli. Voor morgen (vrijdag) staat er bij de club- en buurthuizen op het programma: Mierennest, Morsweg - open huis Jeugddorp, Voorschoterweg - Boerenbruiloft vanaf 9.30 Vijfhovenhuis, Hoflaan - Boe renbruiloft van 11 tot 16 uur Tamboerijn, Valeriusstraat - Barbecue vanaf 18 uur, met disco en dropping (23 uur) Westerkwartier, Ten Katestraat - Bonte middag vanaf 14 uur met toneelstukjes, liedjes, shows etc. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Instuif van 10-12, 's middags 'verrassingsmiddag' vanaf 14 Morschwijk, Topaaslaan - Dag uit, kinderen 4-12 jaar. LEIDEN - Nü is het zo dat een leerling een bepaald gedeel te van de lesstof onder de knie moet hebben, vervolgens wordt een proefwerk gemaakt en een cijfer gegeven. In het mavo-project wordt - als een deel van de stof is be handeld - eerst een zgn. diagnostische toets gemaakt. De bedoeling van deze toets is dat de leerling zelf controleert welke onderdelen van de stof hij beheerst en welke niet. Het is in feite een proefwerk zonder cijfer LEIDEN - "We wilden u wat schrijven over Jeugddorp. Dit willen wij schrijven omdat de opkomst van kinderen hier zo bar slecht is. In Jeugddorp is van alles te doen, kleien, sie raden maken, 's middags doen we meestal spelen of we doen speurtocht. We hebben in de vorige week film gedraaid, gevoetbald, zeskamp gedaan circus gespeeld etc. etc. Het programma van de rest van de week is verder levend gan zenbord, vliegers maken. Dus beste redacteur u ziel dat er heel wat te doen is. En het kost maar 1,50. Afz. Leno, Sjaak, Pim." Tot zover de brief die deze week binnenkwam en waarvoor drie Leidse jongens tekenen, die het betreuren dat de bouwvakvakantie ook Jeugddorp heeft lamgelegd. Navraag leert dat vorige week gemiddeld zeventig kinderen per dag naar het terrein aan de Voorschoter weg kwamen om daar de vakantiedag door te brengen. Deze week zijn dat er dage lijks krap dertig. Een tegenvaller voor de Leidse Jeugd Actie, de instelling die dergelijke vakantieweken boor de Leidse jeugd al sinds jaar en dag organiseert, want het kindertal is wel eens hoger geweest. Zo namen vorig jaar in totaal zo'n vierduizend kinderen aan Jeugddorp deel, verdeeld ovet zes weken. Dit jaar is Jeugddorp vier weken open. Een vlugge berekening leert dat als de opkomst zo blijft slechts duizend kinde ren van het vakantie-dorp ge bruik maken. En dat is jammer, want het dorp, dat verscholen ligt ach ter fors uit de kluiten gewas sen openbaar groen, biedt vele speelmogelijkhedenAnder zijds zo filosofeert de leiding, duidt het geringe kindertal ■k Tekening uit de krant van het Komitee Iedereen wil wonen rekening heeft gehouden. Hij heeft alleen gedacht in vierkante meters woonruimte". Een ander probleem als er werke lijk voor alleenstaanden en sa menwonenden gebouwd zou worden is dat de grote meerder heid in de Leidse binnenstad wil wonen. "Geografisch is dat na tuurlijk onmogelijk. Bovendien geeft die wens de gemeente de kans te zeggen: het kan niet, dus er wordt niks gebouwd. Gelukkig is een aantal mensen wel bereid naar de randgemeenten te ver huizen. De druk moet namelijk over de hele regio worden ver deeld. Daarover ben ik nu aan het overleggen met de randgemeen- tpc" LEIDEN - De Kynologen Vereni ging Rijnland begint op donder dag 17 augustus een nieuwe cur sus elementaire gehoorzaamheid voor honden op het parkeerter rein van de Groenoordhallen. Aan de hand van deze cursus kan men zijn of haar hond leren vol gen, liggen, zitten en op de plaats blijven liggen als de baas of bazin weggaat etc. De cursus begint om 19.00 uur. Vanwege de te ver wachten grote belangstelling or ganiseert de vereniging op don derdag 10 augustus een kennis- makings- en inschrijvingsavond (zonder honden) in het restaurant van de Groenoordhallen. Aan vang 20.00 uur. De postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht, de laatste midfondvlucht, vanaf Corbeil. Uitslag: 1,3,5,8 M. Reijer- se, 2,6, W. de Haas, 4 A. Hooger- vorst, 7,9,10 P. Sloos. Midfond- kampioenen werden hierdoor 1. M. Reijerse (254,53 punten), 2. W. de Haas (245.74) en 3. J.C. Knij- nenburg (226.54) erop dat er veel kinderen met vakantie zijn. Volgens de -nu vier man sterke- leiding van Jeugddorp zijn er in Leideii echter nog zat kin deren die nooit met vakantie gaan en zich tot half augustus nog uitstekend in het dorp zouden kunnen vermaken. Het zit de organisatoren die jaar, afgezien van het op komstpercentage, wat tegen. Kwam het straat theater vori ge week vrijdag al niet opda gen, afgelopen dinsdagmid dag liet de groep Iris het ook wat de poppenkastvoorstel ling betreft afweten. Eén van de leidsters daarover: "Ja, en daar sta je dan. Je moet die kinderen bliksemsnel een alternatief kunnen bie den. Wat moetje dan zo snel in elkaar draaien. We hebben natuurlijk een programma voor die vier wekenmaar dat was er nou eenmaal op bere kend dat die voorstellingen gegeven werden. Gelukkig dat het er dertig waren,als het zeventig kinderen waren ge weest die beziggehouden moesten worden hadden we helemaal met de handen in het haar gezeten." Overigens vindt Hennie van Leeuwen,de LJA-man die met de totale organisatie van Jeugddorp is belast, dat het zaakje wat de organisatie be treft goed draait. Het aantal vrijwilligers dat Jeugddorp draaiende houdt is beperkt. Ook, vrijwilligers, die door gaans het hele jaar metjeugd- en jongerenwerk bezig zijn, gaan nu eenmaal met vakan- "Dat schoolwerkplan is een erg belangrijk onderdeel van het project. In het begin wisten we niet goed wat we er mee aan moesten. We zijn toen gaan in formeren bij de Pedagogische Centra, maar daar wilden ze ex pres geen richtlijnen geven. Zij vonden dat we het zelf maar moesten uitzoeken. En dat bleek achteraf de beste manier te zijn. We hebben nu alles op papier moeten zétten" Gedegen Opvallend is de gedegen opzet van het mavo-project Hoewel je kunt spreken van een experiment, is het duidelijk dat de Pedagogi sche Centra niet over één nacht ijs zijn gegaan. In 1974 begon het project maar de eerste twee jaar werden alleen maar besteed aan voorbereidingen op de scholen en analyses van de leerstof. Pas in het derde jaar werden - op be perkte schaal - de leerlingen met het project geconfronteerd. Elk jaar komen er meer scholen en per school meer klassen bij, zodat het hele project stap voor stap wordt opgebouwd. "Elke veran dering wordt voorzichtig ge daan', zegt de heer Titshof. "En er wordt bijna constant pnderzoek verricht door sociologische insti tuten het CITO en de Pedagogi sche Centra zelf. De ouders hoe ven echter geen vrees te hebben dat hun kinderen als experiment worden gebruikt. Het kan voor de leerlingen absoluut geen kwaad. Onze ervaring is dat je je als school geen buil kunt vallen aan dit project". Willemsen vult aan dat de ouders het hele jaar door worden geïnformeerd over het project. Beide heren wijzen erop dat er geen sprke is van een nieuwe mavo. De leerstof op zich blijft vrijwel on gewijzigd. Alleen de aanpak, de manier van lesgeven wordt an ders. A. Willemsen: "We zijn blij dat we aan het project begonnen zijn. In het onderwijs hoor je vaak zeggen dat de leerlingen centraal moet staan. Nou, hier gebeurt dat ook" •k LEIDEN - Sinds kort zijn de eerste nieuwe flatwoningen die gebouwd zijn aan de Langegracht, bewoond. Zoals bekend dient het complex van zeventig woningwetwoningen, samen met een complex van veertien woningen aan de Julianastraat, als ver vanging voor de bewoners van Noorderkwartier die niet naar een nieu we woning in hun buurt kunnen terugkeren. In Leiden-Noord zijn 196 zogenaamde platte-dakenwoningen die niet meer gerenoveerd konden worden, afgebroken om plaats te maken voor 92 nieuwe woningen. Sommigen van de bewoners die nu in een flat aan de Langegracht WQnen, hebben bijna twee jaar in een wisselwoning aan de Vanhuisweg of op 't Spoortje gezeten. De woningen aan de Langegracht zijn onderverdeeld in 16 twee-kamer woning en, 33 drie-kamerwoningen, 20 vierkamerwo- ningen en 1 ééngezinswoningDe huren variëren van 362 gulden tot 500 gulden per maand. Met het gereed komen van de eerste woningen is ook de doorgang van de Langegracht, via het Huigparkje, naar de Maresingel weer hersteld. Deze doorgang voor voetgangers en fietsers is gedurende de bouw werk zaamheden enige tijd belemmerd geweest. Verwacht wordt dat de laatste woningen van het complex eind september zullen worden opgeleverd. ADVERTENTIE LEIDEN - "Ik heb maar één aanbeveling en dat is: bouw alsjeblieft wat. Later vullen we wel in hoe, maar we moeten nu niet gaan zeveren over details. Er móet iets gebeuren". Woorden van Ad Kuppens, die zich twee jaar lang heeft gebogen over de woonbehoefte en woon wensen van alleenstaan den en samenwonenden in de regio Leiden. De gegevens die hij samen met nog drie andere leden van een onder zoeksteam over de huisvesti- gingsproblemen voor werkende jongeren, studenten, buitenland se werknemers, samenwonenden etc. verzamelde, werden onder gebracht in het rapport dat voluit "Woonwensenonderzoek alleen staanden en tweepersoonshuis houdens" heet. Kuppens - hij is werkzaam bij de Welzijnsraad - is bang dat het rapport, hoewel het de woning nood signaleert, vooralsnog al leen maar aanleiding geeft tot 'gekissebis over kleine punten', terwijl in dit stadium alleen van belang is dat er wordt gebouwd om de behoefte te verminderen. Hoewel Kuppens er anderzijds van overtuigd is dat als er een maal wordt gebouwd ('wat er nog niet in zit') de vraag van alleen staanden en samenwonenden naar woonruimte zal toenemen. Als voorbeeld noemt Kuppens stu denten, die zouden willen door schuiven van hun studentenka- ruimte. Volgens de huidige Huis vestingsnormen van de gemeen te Leiden komen studenten, die niet al in Leiden woonden niet in aanmerking voor woonruimte van de gemeente. Ad over zijn ervaringen: "Er is een enorm woonruimtetekort Alleen al 3020 ruimtes zijn er in Leiden te weinig, terwijl vele woningen die door alleenstaanden of samen wonenden in gebruik zijn in slechte toestand verkeren. Met name in de binnenstad. Heus, we wisten te voren dat het stoeien met gigantische cijfers zou wor den, maar dat het zo erg zou zijn, nee, dat konden we ook niet ver moeden In een razend tempo somt hij aller lei cijfers op. Zesenveertig pro cent van de jongeren die in de binnenstad wonen, vindt de ruimte te klein. Vijftig procent heeft geluidsoverlast. Er zijn so wieso 1361 woningen nodig, waarvan 300 flats en 250 etages. Voor de eerste opvang moeten volgens het volkshuisvestings plan tot eind '78 842 wooneenhe den worden gebouwd. Halverwege het jaar ziet het er niet naar uit dat die ruim 800 extra woningen er komen. De jongeren vormen met 54,4 pro cent de grootste groep uit het on derzoek. Over hen kan Kuppens melden dat het opmerkelijk is dat jongeren veelal collectief willen wonen (vooral de nog thuiswo nendejongeren) en dat ze bereid zijn relatief een hogere huur te betalen dan ouderen. Mensen in de leeftijd van 18 tot 29 jaar zijn gemiddeld bereid 302 gulden aan huur per maand neer te tellen te gen een gemiddeld salaris van 1022 gulden. In de categorie 30- tot 64 jarigen zijn die bedragen respectievelijk 245 en 1244 gul den. Aanleiding voor het maken van het lijvige boekwerk was destijds de nota van de toenmalige staatsse cretaris Marcel van Dam. Hij wees een aantal gemeenten, waaronder Leiden en Noordwijk, aan, die een inventarisatie moes ten maken van de woonbehoef ten en woonwensen van alleen staanden en mensen die samen- Nu, twee jaar later, zegt Kuppens dat het onderzoek wel aantoont dat het bouwidee van Van Dam zal falen vanuit het 'wensen' op zicht. 'Het grootste gedeelte van de geënqueteerde alleenstaan den en samenwonenden heeft al woonruimte. Het is nu eenmaal moeilijk nog thuiswonenden op te sporen die plannen hebben om zelfstandig te gaan wonen. Maar met die ruimte ben je er niet. Mensen hebben bepaalde wen sen, een eigen douche, of meer kamers, waarmee Van Dam geen MENKEN-HAL LEIDEN - De Amerikaan Ted Shuffle komt in augustus met zijn Hollywood Ice Revue naar Leiden om van 17 tot en met 22 augustus in de Ton Menken Ijs hal een geheel nieuwe ijsshow te presenteren. De primeur van de ze show hééft Oostende, vervol gens komt de revue in Leiden en Dordrecht en daarna vertrekt Shuffle met zijn ijsdansers naar Rome en Parijs. Choreograaf en regisseur Ted Shuffle is begonnen bij de legen darische Sonja Henie en produ ceerde jaren achtereen ijsshows voor anderen. In zijn geheel eigen produktie legt hij vooral het ac cent op contrasten: ballet, music- hall, soul en bijna acrobatische schaatsprestaties. Voor de show is o.a. de bekende ijsster Leslie Robinson geëngageerd. "Ook wij willen wonen". Zo heet deze rubriek, die in deze weken geregeld in deze ko lommen verschijnt. De bedoeling ervan is de wo ningnood onder allerlei Leidse bevolkingsgroepen aan de kaak te stellen. Hetzij door mensen die onder de woningnood lijden aan het woord te laten, hetzij door instanties of mensen die een stukje woningnood 'beheren' hun verhaal te laten doen. USSHOW IN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3