Gevecht Ribli en van Timman duurt voort NU OOK IN JOEGOS WEEKAANBIEWNGEN 'VOOR EEN LEUK ZAKCENTJE' IN IBM-TOERNOOI Nieuwe zetel Karpov voor verwachte 'lange zit' Kuypers weer sterkste 1.25 1.50 1.59 98 69 1.00 Russen pakken alle titels CONTANT VREEMD GELD METGIROBETAALKAARTEN ^postgiro en U rijkspostspaarbank John van der Wiel kiest voor Volmac SUP® B0ERENBRUIN VROOMS DREESM ANN DONDERDAG 27 JULI 1978 SPORT PAGINA 11 ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Met nog twee ronden te gaan heb ben Jan Timman en Zoltan Ribli hun comfortabele voor sprong behouden. In de elfde ronde werd zowel in de partij Miles-Timman als in Andersson-Ribli gisteren de vrede snel getekend. Het schaduwgevecht tussen de twee rivalen zal derhalve tot de laatste ronde (zaterdag) duren. Het programma voorziet voor Timman: vandaag met wit tegen Romanishin. en zaterdag met zwart tegen Ree (morgen is er een rustdag waarop de afgebroken partijen aan de orde komen). Voor Ribli: met wit tegen Pfleger en met zwart tegen Browne. De strijd om de derde plaats spitst zich toe. De Russische deelnemer Romanishin onderstreepte zijn opmars door Adorjan, die in tijd nood de draad volledig kwij traakte, te overwinnen. De Zweed Andersson handhaafde bekwaam zijn positieve score door Zoltan Ribli op een remise te houden. De derde plaats wordt momenteel ingenomen door Hort, die weliswaar twee afge broken partijen heeft, maar in beide veel beter staat. Eveneens belangrijk voor bezetting van de derde plaats was de partij Ljubojevic-Dzindzindasjvili. Hoewel wit in de eerste fase beter leek te staan, had de Joegoslaaf in de afgebroken stelling nauwe lijks remisekansen. In de tweede zitting wist Dzindzin- dasjvili de partij dan ook in winst om te zetten. Hort kon zijn betere stelling tegen Langeweg niet realiseren en moest met remise genoegen nemen. In de B-groep nam Joesoepov de leiding door een go ning op de Europese juniorkam pioen Taulbut. Christiansen verloor onnodig van Balshan en Böhm remiseerde tegen Van Wij gerden om zijn meesteraspiraties in stand te houden. Uitslagen 11de ronde: Grootmeestergroep A Langeweg (Ned)-Hort (Tsj) lh-ll2, Dzindzindasjvili (Isr.)-Ljuboje- vic (Joe) 1-0, Miles (Eng.)-Tim- man (Ned) 1/2-1/2, Romanishin (Sov.)-Adorjan (Hon.) 1-0, Ree (Ned)-Nikolac (Joe) 1/2-I/2, An dersson (Zwe)-Ribli (Hon) 1/2-1/2, Pleger (Wdl)-Browne (VS) V2-V2. Afgebroken partij 9de ronde: Ree (Ned)-Browne (VS) opnieuw afgebroken. Afgebroken partijen 10de ronde: Ljubojevic (Joe)-Langeweg (Ned) opnieuw afgebroken, Hort (Tsj>- Pfleger (Wdl) opnieuw afgebro ken De stand in de grootmeestergroep a: 1. Timman 8, 2. Ribli 7.5, 3. Dzindzin dasjvili 6.5,4. Andersson en Romanishin 6,6. Hort 5.5 1 afgebr., 7. Pfleger 5.5., 8. Langeweg 5 1 afgebr., 9. Adorjan en Ljubojevic 5. 11. Miles 4.5, 12. Ree 4 1 afgebr., 13. Nikolac 3.5,14. Browne 2 1 afgebr. Grootmeester groep b: De Roode (Ned)-Borm (Ned) 0-1, v.d. Sterren (Ned)-Rodriguez (Cub.) afge- de Engelsman Miles hadden de vrede gisteren snel Balshan (Isr.)-Christiansen (VS) 1-0, Böhm (Ned.)-v. Wijgerden (Ned) '/a-Vï, Joesoepov (Sov)-Taulbut (Eng.) 1-0. Afgebroken partij 8ste ronde: Taulbut (Eng)-Janosevic (Eng) opnieuw afgebroken. Stand: 1. Joesoepov 8 5,2. Christiansen 8,3. Van Wijgerden en Ligterink 7,5. Balshan 6,6. Hartoch en Kirov 5.5,8. Borm 5,9. Böhm 4.5, 10. Rodriguez, Van der Sterren en Taulbut 4 1 afgebroken, 13. Janosevic 3+1, 14. De Roode 3. BAGUIO STAD - Anatoly Kar pov, de wereldkampioen schaken die zijn titel verde digt tegen Victor Kortsjnoi, heeft gisteren de organisatie van de tweekamp gevraagd om een nieuwe zetel, die 1800 dollar (ongeveer 4000 gulden) moet kosten. De organisator van de wedstrijd, Florenzio Campomanes, heeft de stoel uit Manilla, de hoofdstad van de Filipijnen laten aanruk ken. De 27-jarige wereld kampioen uit de Sovjet-Unie zal de zetel op de gewenste hoogte krijgen, zodat hij de 'lange zit' - voorspeld door de in Baguio Stad aanwezige kenners - met wat meer com fort kan voortzetten. Eergisteren kwamen Kortsjnoi, de 47-jarige uitdager, en Kar pov reeds na negentien zetten remise overeen, de vierde op rij. Voor de aanvang van de partij klaagde Karpov over de hem aangewezen stoel, die hij te laag vond. Het kussen dat hij van de organisator Cam pomanes kreeg, vond hij weer te hoog. Desalniettemin speelde hij de negentig minu ten durende partij ermee uit. Met zijn nieuwe zetel overtreft Karpov die van zijn tegen stander. Die kostte 1300 dol lar (zo'n 2900) gulden). BARCELONA - De Nederlandse teams hebben op de derde dag van de Europese kampioen schappen tafeltennis voor junio ren in Barcelona hun wedstrijden verloren. De meisjesploeg die met 3-2 van West Duitsland won verloor de wedstrijden tegen de Zweden (1-3) en Tsjechen (2-3). Denemarken zorgde ervoor dat het optreden van de Nederlandse jongensploeg evenmin succesvol verliep door met 5-3 te winnen. Wel werd Bulgarije met 5-2 ver slagen. In de late avonduren werd de Sow- jet-Unie zowel bij de meisjes als jongens Europees jeugdkam pioen. In beide gevallen werd Zweden verslagen. Door de jon gens met 5-2 en door de meisjes met 3-1. Vanaf 1 augustus 1978 kunt u ook in Joegoslavië contant vreemd geld opnemen met uw girobetaalkaarten. Op elk postkantoor in Joegoslavië kunt u dan maximaal 1500 dinar per girobetaalkaart opnemen, op vertoon van uw giropas en geldig paspoort. CONTANT VREEMD GELD IN MEER DAN 30 LANDEN LEIDEN - Wat schaakminnend Leiden al een tijd mocht vrezen is nu bewaarheid geworden: John v.d. Wiel gaat Philidor verlaten om bij de Rotterdamse lands kampioen Volmac de vrijgeko men plaats van John v. Baarle in te nemen en daarmee verzekerd te blijven van het spelen in de hoogste landelijke competi tieklasse. De Nederlandse jeugd kampioen heeft met deze stap, al wil hij het zelf niet helemaal toe geven, duidelijk voor een profes sionelere aanpak gekozen bij de ploeg waarvan de spelers op full- prof basis (Timman, Böhm) draaien of tussen de voornoemde status en het amateurschap in KATWIJK - Nog even en Charles Kuypers kan een eigen haringhandel beginnen, want ook in het twee de Badgasten-snelschaaktoernooi toonde hij zich de sterkste. Ditmaal drukt hij zijn stempel in nog ster ker mate op het toernooi. In paviljoen Fok de Best stond de LSG-er in de finale achtkamp slechts twee remises (Theo Piket en Binnendijk) toe. Zijn belang rijkste rivalen Rex van Dijken en Dirk Sikkel ver sloeg Kuypers, waardoor hij die spelers IV2 pnt voorbleef. Kuypers won weer een vaatje haring. De eindstand in de hoogste achtkamp: 1 Kuypers 6 uit 7; 2-3 V. Dijken en Sikkel 4>/2; 4 Th. Piket 4; 5 Pols 3; 6-7 Binnendijk en Jan Bakker 2ïh\ 8 M.v.d. Plas 1. In groep 2 behaalde Geertsma de maximale score met 7 uit 7 vóór Duyser en Dobbelaar met 4 en Roel Piket met 3V2. Groep 3 was een familieonderonsje voor de Koelewijns met Kees op de le plaats (6 punten) op een halfje gevolgd door Gert. Groep 4 leverde een gedeelde le positie op voor de 'echte' badgasten Fa- ber en Bakkenes, elk met 6. De 19-jarige John v.d. Wiel, een rus tige jongen die t.o.v. vele andere jeugdschakers opvalt door zijn realistische kijk op het schaak spel), is in september '77 met de rechtenstudie begonnen, iets waaraan hij voorlopig prioriteit geeft. V.d. Wiel daarover "Tij dens mijn middelbare schooltijd had ik me voorgenomen om prof schaker te worden. Tegen de tijd van mijn eindexamen ben ik daarop teruggekomen. Toen ben ik er pas serieuzer over gaan na denken, waarbij ik tot de conclu sie kwam dat je als beginnend prof toch over een meestertitel moet beschikken wil je het een beetje kunnen bolwerken. Zo lang dat bij mij nog niet het geval is, kies ik met mijn studie voor de zekerheid. Wellicht ga ik het na het behalen van mijn kandidaats een jaartje proberen, zoals Paul v.d. Sterren dat nu doet. Een ex tra hinderpaal daarbij is de grote concurrentie, het is dringen geblazen in een vrij brede sub top." Desalniettemin heeft de Leidenaar toch de prof-club Volmac boven de amateurvereniging Philidor verkozen. Hij geeft daarvoor twee redenen: "In de eerste plaats was daar in het afgelopen seizoen de degradatie van Philidor uit de hoofdklasse. Dat was voor mij een grote teleurstelling. Ik had het niet direkt verwacht omdat we op papier van meer dan "mo dale" sterkte waren, terwijl we bij andere aangelegenheden, zoals de bekerwedstrijden, altijd goed draaiden. Philidor was en is nog altijd een goede hoofdklasser, maar de instelling van vele spe lers zal moeten veranderen. Ze spelen te lichtzinnig en te ongeïn teresseerd. Het team is in elk ge val nog goed genoeg om dit jaar via een kampioenschap naar de hoofdklasse terug te keren, zeker gezien de gunstige indeling. Wel moet captain Piket waken voor een al te groot optimisme, anders zou het nog mis kunnen lopen. Zelf vind ik het eerste bord in de eerste klasse niet zo aantrekke lijk. Als Philidor niet gedegra deerd was, was ik wel gebleven, want in de hoofdklasse is het kopbord zeker de moeite waard. Nu ligt dat anders. Tijdens de te lexwedstrijd Nederland-Rusland deed Corrie Vreeken (de voorzit ster van Volmac) me een aanbod om naar Rotterdam te komen. Ik heb dat in overweging genomen en heb de tweede keer ja gezegd toen ik ervan verzekerd was op bord 5 terecht te kunnen; een la gere plaats zou niet aantrekkelijk zijn, evenmin als dat het geval was met het tweede bord van Utrecht, dat Bouwmeester me aangeboden had." Buiten dit speltechnische argu ment speelt de financiële kant na tuurlijk ook een rol: "Als student kan het geen kwaad een leuk zak centje mee te pikken". Begrijpe lijk, ook al als men bedenkt dat V.d. Wiel in tegenstelling tot veel van zijn collega's niet de stevig gesponsorde snelschaaktoer- nooien afloopt. Bij Volmac gaat John v.d. Wiel te vens zijn krachten meten in de open interne competitie met zeer aantrekkelijke tegenstanders. WSEJZ v.d. wiei m veel aan de slag is in de Leidse schaakwereld. Uit de resultaten die hij de laatste tijd in toernooi en uit de Leidse regio boekte blijkt ook overduidelijk dat er hier nog maar weinig eer voor hem te behalen valt en dat een stap "hogerop" onvermijdelijk is. Ten opzichte van een aantal van zijn concurrenten heeft V.d. Wiel het voordeel dat hij het "stappen" niet nodig heeft om het schaken psychisch vol te kunnen houden: "Daardoor heb ik buiten mijn, qua uren gelukkig niet al te zware studie, toch tijd over om het no dige theoretische werk te verzet ten en een vrij intensief pro gramma af te werken. Momenteel speel ik in het IBM, na mijn vakantie ga ik naar het jeugdwe reldkampioenschap in Graz (als ik in vorm ben heb ik een kansje) daarna volgen o.m. de interne van Volmac en het Europees jeugd kampioenschap." ADVERTENTIE DE BEUKELAER PRINCE F0URRÉ vanille of chocolade Bij onze gebak afdeling: Roomboter CASHEW- K0EKJES 200 gram 1.75 CHAUDFONTAINE CITRON 800 gram 1.85 1/1 Itr. 1.25 HEINEKEN BIER 1/2 Itr. 87 deze week als kassakoopje: AARDBEIEN CARREES pal a 6 stuks 1.35 laatste interne verliep te gemak kelijk, zodat ik moeiteloos club kampioen werd. Weliswaar blijf ik lid, maar verder speel ik alleen een oefenmatch tegen Ad v.d. Berg, die me daartoe uitgedaagd heeft." Ook bij het Leids kampioenschap zal hij net als dit jaar niet van de partij zijn. "Omdat ik toch al op grond van mijn rating van een plaats bij de voorwedstrijden om het Nederlands kampioenschap verzekerd ben, heeft de Leidse ti tel voor mij weinig zin; ik zou slechts een tweede Leidenaar de kans kunnen ontnemen om zich met behulp van dit kampioen schap voor de voorwedstrijden te plaatsen." Het ziet er dus naar uit dat John v.d. Wiel de komende tijd niet al te 1 die evenementen al de door braak aantekenen, waartoe velen hem in staat achten, die naar de meestertitel. RUUD DOBBELAAR BELGRADO (ANP) - De eerste se ries van de wereldkampioen schappen roeien van junioren zijn een doorslaand succes ge worden voor de ploegen van de Sovjet Unie. Drie van de vier bo ten, die in de series van de dames op het water kwamen, plaatsten zich rechtstreeks voor de finales van zondag. Ook Oost Duitsland behaalde, uit vijf starts, drie fi naleplaatsen. De Nederlandse boten zullen het in de herkansin gen opnieuw moeten proberen. Nobelprijs Dissidenten. Niet uit een gevoel van eigen voortreffelijkheid maar uit gemeenschappelijke zorg voor vrede en gerechtigheid heeft de secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, partijleider Brezjn- jev van de Sowjet-Unie gevraagd een andere houding van de Rus sische staat tegenover dissiden ten te bevorderen. In een brief namens de hervormde synode onderstreept dr. Van den Heuvel hoezeer met name Ginz- boerg en Sjtsjaranski in uiteen lopende kring waardering kregen voor hun inspanningen in eigen land voor de rechten van de mens, gebaseerd op de interna tionale overeenkomst in Helsin ki. De Russische regering wordt verzekerd, dat de kerk niet terug verlangt naar de tijd van de kou de oorlog, dat al eerder tal van andere landen, waaronder de Verenigde Staten, werden aange sproken en dat op het stuk van de mensenrechten geen land onbe rispelijk is Pax Christi Nederland (rk vre desbeweging) steunt een Duits initiatief om het Chileense "Vica riaat van de solidariteit" voor te dragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Dit vicariaat werd in 1975 gesticht door de aartsbis schop van Santiago, kardinaal Raul Silv Henriquez, toen het oe cumenische comité voor de vrede onder druk van de militaire junta moest worden ontbonden. Tot de taken van het vicariaat be hoort het geven van advocaten aan vervolgden en gevangenen, het aanwenden van alle rechts middelen om opheldering te krij gen over het lotvan spoorloos verdwenen mensen en de aan dacht te vestigen op het lot van de families van de ontvoerden. Ook wordt financiële steun verleend aan gezinnen van vervolgden en gevangenen. Door steun aan het Duitse initiatief wil de Nederlandse afdeling van Pax Christi haar bewondering uitdrukken voor het moeilijke werk van het vicariaat. Met name voor de manier waarop deze ker kelijke organisatie zich onbaat zuchtig inzet voor de eerbiedi ging van de mensenrechten in Chili.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11