Portugese kabinet lijkt nu gevallen Aanval van Tito op Sowjet-Unie en Cuba ELLENDIGE SITUATIE IN ERITREA Senaat YS voor opheffing embargo Turkije Opnieuw beschieting; Beiroet Boliviaanse oppositie 41 eist verkiezingen V -££m 'n Ei hoort erbij Japanse generaal krijgt ontslag Namibië kan op hulp EG rekenen Mario Soares weigert ontslag te aanvaarden WOENSDAG 26 JULI 1978 n Mario Soares gaat na langdurig beraad naar huisHij laat de beslissing wat er nu verder moet gaan gebeuren aan president Eanes over. Intussen blijft Soares ondanks de crisis gewoon verder regeren. LA PAZ (AFP) - De gezamenlijke Boliviaanse oppositie heeft giste ren nieuwe algemene verkiezin gen geëist die voor het einde van dit jaar gehouden moeten wor den. "Als de regering hier niet op ingaat, eisen wij het toelaten van internationale waarnemers", zo verklaarde oppositieleider Her- nan Siles Zuazo. De kandidaat van centrum-links voegde eraan toe dat ook de andere twee kan didaten bij de afgelopen verkie zingen, generaal Victor Paz Es- tenssoro en generaal Rene Bernal Escalante, zich achter deze eis scharen. BELGRADO (REUTER) - Presi dent Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Belgrado de conferen tie van ministers van buitenland se zaken van de organisatie van niet-gebonden landen geopend met een toespraak waarin hij er op aandrong de onafhankelijk heid van de mede door hem opge richte beweging in stand te hou den. Die wordt ernstig bedreigd door interne conflicten en bui tenlandse inmenging, zoals die van Cuba in Afrika. Tito deed verder een beroep op de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten het proces van ontspan ning weer op gang te brengen. Hij uitte zich bezorgd over het voort duren van een 'afschuwelijke bewapeningswedloop' en de po litiek van geweld en militaire in terventie, die volgens hem de we reldvrede in gevaar brengen en die steeds nieuwe brandhaarden en crises scheppen. De 86-jarige leider veroordeelde niet alleen imperialisme en neo kolonialisme, synoniemen voor De leider van de centrale Boli viaanse arbeidersbond (COB) Juan Lechin Oquendo heeft ge zegd dat er geen algemene sta king zal worden uitgeroepen uit protest tegen de staatsgreep van generaal Pereda. "Wij wachten de gang van zaken af', aldus Lechin. Het ministerie van buitenlandse zaken in La Paz zal zich de ko- rnende dagen gaan inspannen om erkenning door zoveel mogelijk regeringen te verkrijgen. Uit het buitenland zijn de laatste dagen veel afkeurende geluiden geko men op de staatsgreep die volgde na frauduleuze verkiezingen. het Westen, maar eveneens he gemonie, de Joegoslavische beti teling voor overheersing door de Sowjet-Unie. Aan de ministerconferentie nemen 85 lidstaten, een land met een speciale status, twintig waarne mers en zeven gasten deel. Zij dient als voorbereiding voor de topconferentie van volgend jaar in Havana. Vandaag begonnen de algemene debatten. Tito drong er bij de niet-gebonden landen op aan de eenheid van de 17 jaar geleden in Belgrado opge richte beweging te versterken en zicht te verzetten tegen pogingen haar te verdelen. "Wij mogen niet toestaan dat wie dan ook de poli tiek van niet-gebondenheid ver watert. Geen enkele verdeling volgens ideologische, religieuze en andere criteria of motieven mogen wij accepteren, ongeacht het feit dat zij verscholen kunnen zijn achter verschillende leuzen", verklaarde de president. Volgens waarnemers was dit een nauwe- vy BEIROET (Reuter) - De beschie ting door Syrische troepen van de wijk Hadath in de Libanese hoofdstad Beiroet, die gister avond begon, heeft vandaag tot in de vroege uren voortgeduurd. Gebouwen stortten in en in de omgeving van het paleis van pre- sident Sarkis woedt een grote bosbrand. Volgens de radio van de rechtse christenen zijn zeker 25 mensen gedood en 50 gewond en is door de Syrische artillerie in het wilde weg met 155 mm granaten op de wijk geschoten. De Syriërs zeggen-dat zij uitslui tend die doelen onder vuur na men van waaruit met mortieren en raketten op hen was gescho ten. In het afgelopen weekeinde had den de Syriërs ook al de wijk on der vuur genomen. Na bespre kingen, tussen de Libanese presi dent Sarkis en toppolitici luwde de strijd, maar maandagnacht begonnen de gevechten op- lijkse bedekte waarschuwing aan lyke bondgenoten' van de niet- het adres van Cuba, dat er naar gebonden landen te laten uitroe streeft het Oostblok tot 'natuur- pen. TOKIO (UPI) - Generaal Hiromi Kuriso, een Japans topmilitair, is gisteren ontslagen op grond van zijn uitlatingen over de defen siepolitiek van zijn land. Hij werd ontheven van zijn functie als voorzitter van de raad van de generale staf en zal worden opge volgd door generaal Takehiko Takashina. De 58-jarige generaal Kurisu had zich een voorstander betoond van offensieve actie in geval van een verrassingsaanval op Japan. Onlangs had, hij op een persconferentie verklaard dat de plaatse lijke troepen, bij een verrassingsaanval zouden moeten handelen zonder daarbij op de bestaande wetgeving te letten. De Japanse wet bepaalt dat het aan het kabinet en de defensieraad is te bepalen hoe en wanneer het leger optreedt. BRUSSEL (GPD/AP) - Een on afhankelijk Namibië kan "voor zover mogelijk" op hulp rekenen van de Europe se Gemeenschap. Dit zeggen de ministers van buitenland se zaken van de Negen in een verklaring die gisteren in Brussel is uitgegeven. De Negen stellen daarin met te vredenheid vast dat het westelijke voorstel voor een regeling van het probleem Zuidwest-Afrika door alle be trokken partijen is aanvaard. Zo is de weg geopend naar een snelle internationaal aan vaardbare oplossing van een van de grote problemen in zuidelijk Afrika, aldus de verklaring. Dit is een bewijs, aldus de Ne gen, dat vreedzame oplossin gen voor zulke problemen mogelijk zijn. Dat is gebeurd in nauwe samenwerking en de actieve steun van de front- lijnstaten (de onafhankelijke Afrikaanse landen zoals Zambia en Mozambique) rond Zuid-Afrika en Rhode- sië, aldus de verklaring van de EG-landen. Verzet De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren in Londen gezegd vastbesloten te zijn zich te verzetten tegen een mogelijke inlijving van de Walvisbaai bij Namibië, zoals dat nu door vijf westerse lan den is voorgesteld. De plotselinge overkomst van de Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha naar New York betekent naar alle waar schijnlijkheid dat zijn ambts genoten uit de Verenigde Sta ten Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en Ca nada zich nu ook naar het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties zullen spoeden. De vergadering van de veilig heidsraad over de kwestie- Namibië staat vandaag op de agenda, en de Britten ver wachten dat hetreen woelige bijeenkomst zal worden. Maandag en gisteren heeft de Veiligheidsraad tijdens in formele zittingen geprobeerd een resolutie vast te stellen waarin zowel Zuid-Afrika als de Zuid-west Afrikaanse vol kerenorganisatie (Swapo) zich zouden kunnen vinden. van het Eritrese Rode Kruis bui ten de steden. Daarnaast bestaan mobiele medische teams, die van dorp tot dorp trekken. Die teams geven de mensen ook voorlich ting overvoeding. De organisatie leidt voorts een medisch kader op in speciale scholen: het laatste half jaar zijn daar vierhonderd afgekomen. Berhanu gaat, na zijn bezoek aan Nederland mogelijk nog praten met het Britse Rode Kruis en met het internationale Rode Kruis in Genève. Hij heeft al soortgelijke gesprekken gehad met verte genwoordigers van het Rode Kruis in West-Duitsland en in Scandinavië. In Soedan is van betrouwbare zegslieden vernomen dat Ethio pische strijdkrachten de stad Tessenei op de Eritrese opstan delingen hebben veroverd. De stad Menderfera in het zuiden van het centrale Hoogland zou ook op het punt staan te vallen. Tessenei is twee dagen geleden ge vallen nadat de hele burgerbe volking van drieduizend r grotereItadhdie^pVl rebellen is Een helper van het Rode Kmis verleent hulp in één van de schamele "ziekenhuisjes" in de Ethiopische protitncie heroverd. Eritrea. DEN HAAG (ANP) - De humani- taire problemen in Eritrea gaan dramatische vormen aannemen nu Ethiopië meteen 150.000 man sterke troepenmacht de provin-, cie is binnengevallen om Asmara en enkele andere steden te ont zetten. De luchtmacht steunt de ze aanval, de grootste Ethiopi sche aanval sinds de Eritrese be- vrijdingsstrijd in 1961 begon. Vliegtuigen voeren bombarde menten uit op ziekenhuizen, scholen, marktplaatsen en ande re burgerdoelen. Dat heeft dr. Jusuf Berhanu (31) gisteren gezegd in Den Haag. Hij is voorzitter van de Eritrese Rode Kruis/Rode halve Maan organisa tie. Dr. Berhanu is in Nederland om informatie te verschaffen aan het Rode Kruis en andere huma nitaire organisaties over de toe stand in Eritrea. Voorts wil hij hun vragen bij de Ethiopische re gering aan te dringen de bom bardementen op burgerdoelen stop te zetten en vraagt hij om hulp. Die krijgt het Eritrese Rode Kruis/Rode halve Maan nu via het internationale Rode Kruis in Genève. Het ontbreekt Berhanu's organisa tie vooral aan medicamenten en voedsel. Een sprinkhanenplaag in de Hoorn van Afrika breidt zich op het ogenblik uit over Eri trea en verergert de toch al kritie ke voedselsituatie. Een kwart miljoen mensen lijden volgens dr. Berhanu honger en zijn er erg aan toe. In Eritrea zwerven op het ogenblik 800.000 mensen rond, die hun huis hebben verloren in de oor log. Nog eens 250.000 mensen zijn sinds 1967 van Eritrea gevlucht naqr het buurland Soedan, vele tienduizenden naar elders (bij voorbeeld tienduizend naar Dji- boeti en twintigduizend naar Ita lië), aldus dr. Berhanu. Eritrea telde vier miljoen inwoners. Naar Berhanu's persoonlijke me ning is de Ethiopische regering van plan de Eritrese bevolking te verjagen: ze zou alleen zijn geïn teresseerd in het land wegens de belangrijke strategische ligging langs de Rode Zee. Nog meer Eri trese vluchtelingen in Soedan zou weer moeilijkheden opleve ren tussen dat land en Eritrea. De bombardementen op zieken huizen hebben geleid tot gehele of gedeeltelijke sluiting ervan. Zieken worden nu hoofdzakelijk verpleegd in veertig klinieken LISSABON (GPD) - Het Portugese kabinet lijkt gevallen. Na een vier uur durend gesprek tussen de Portugese pre sident Eanes, premier Soares en de voorzitter van de christen-democratische partij (CDS), Freitas do Amaral, zei de laatste gisteravond laat dat geen andere conclusie mogelijk is. Plan Callaghan door Lagerhuis LONDEN (DPA) - Zoals algemeen werd verwacht heeft de Britse Labourregering gisteravond in het Lagerhuis voldoende steun gekregen voor haar economische beleid. Met 304 stemmen voor en 287 tegen werden de plannen van de regering goedgekeurd. De door premier James Callaghan geleide minderheidsregèring kreeg uiteindelijk de steun van de Liberale fractie in het Lager huis, wier pact met Labour overi gens volgende week afloopt. Kernpunt van de vaak felle debat ten was het plan van de regering de algemene loonstijging in de komende 12 maanden niet boven de vijf procent te laten uitkomen. Eerder had de Portugese socialisti sche partij verklaard bereid te zijn zonder de drie afgetreden christen-democratische minis ters verder te regeren tot de par lementsverkiezingen van 1980. Uit eigener beweging weigerde de partij het ontslag van de rege ring aan te vragen, omdat men vindt dat president Eanes dat moet doen. Het aftreden van de drie christen democratische ministers maan dag werd door de socialisten niet beschouwd als een vriendelijk gebaar om een regeringswijzi ging te vergemakkelijken. Inte gendeel, volgens de socialisten hebben de christen-democraten doelbewust op een breuk binnen het kabinet aangestuurd. Zij het dan in vriendelijke woorden en op een beleefde manier. De chris ten-democratische eisen zouden verdeeldheid moeten zaaien bin nen de socialistische partij en deel uitmaken van een veel groter WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 57 tegen 42 stemmen ge stemd voor opheffing van het ge deeltelijke Amerikaanse wapen embargo tegen Turkije, waarij toekomstige hulp aan Turkije, Griekenland en Cyprus moet af- hangqn van de voortgang die in de kwestie Cyprus wordt ge maakt. In het voorafgaande debat hadden aanhangers van de regering Car ter gepleit voor beëindiging van het embargo omdat dit volgens hen er niet in geslaagd is van Turkije concessies in de kwestie Cyprus te verkrijgen. Tegenstanders verweten de rege ring overgave aan Turkije. President Carter liet weten het be sluit van de Senaat een "con structieve daad" te vinden. Vol gens een verklaring van het Witte Huis zullen hierdoor de "veilig heid van de Verenigde Staten en de solidariteit binnen het Atlan tisch bondgenootschap (NAVO) worden versterkt". Carter noemt het besluit voorts in het beste belang van Griekenland, Turkije - en Cyprus. Het Witte Huis is van mening dat het Huis van Afgevaardigden volgende week een gelijkluidend besluit zal nemen. In Washington is men echter van oordeel dat het nog niet zover is. De voorzitter van het Huis en de leider van de Democraten zijn te gen opheffing van het wapenem bargo tegen Turkije. Het wapenembargo tegen Turkije werd in 1974 ingesteld toen bleek dat de Turken bij hun invasie op Cyprus gebruik hadden gemaakt van Amerikaanse wapens, die zij hadden gekregen onder beding dat zij uitsluitend voor zelfverde diging mochten worden ge bruikt. Turkije heeft gedreigd elders, des noods in de Sowjet-Unie, wapens te zullen kopen als het embargo niet zou worden opgeheven. President Carter heeft herhaalde lijk gesteld dat opheffing van het embargo noodzakelijk was in verband met de verdediging van de zuidoostelijke flank van de NAVO. complot van uiterst rechts tegen de Portugese democratie. Maar de christen-democraten zelf zul len scheuren, aldus het commu niqué dat het socialistische par tijbestuur tijdens de vergadering gisterochtend verspreidde. Het communiqué roept alle demo craten en anti-fascisten op pal te staan tegenover de toenemende rechtse agitatie en de democratie te verdedigen, „desnoods op straat" Lof Een uitzondering maakten de so cialisten voor de drie christen democratische ministers die nu ontslag genomen hebben. Zij zijn te goeder trouw en hun loyaliteit verdient lof, aldus het socialisti sche partijbestuur. Woordvoer ders van de christen-democrati sche partij toonden zich gisteren echter in hoge mate verongelijkt door de socialistische reactie en noemden die buiten alle propor ties. Toch blijft de christen-de mocratische CDF nog steeds be reid tot onderhandelen en de brokstukken weer te lijmen. President Eanes zal nu moeten kie zen uit een verzoeningspoging, een socialistisch minderheids kabinet of een zakenkabinet dat nieuwe verkiezingen moet voor bereiden. In het geval Eanes de socialisten toestaat alleen verder te regeren, wordt de politieke klok een halfjaar teruggedraaid. Toen leed het eerste kabinet-Soa- res schipbreuk op de oppositie van communisten, sociaal-de mocraten en christen-democra ten waarmee twee maanden latér een coalitie gevormd zou worden. Een nieuwe socialistische min derheidsregering kan op dit mo ment echter rekenen op de par lementaire steun van de commu nisten. In feite kan er dan een min of meer permanente linkse meerderheid ontstaan. Het dagblad A Luta dat als spreek buis wordt beschouwd van de so cialistische partij, wees er giste ren op dat het aftreden van de re gering ongewenst zou zijn met het oog op een gunstig klimaat voor buitenlandse kredietverle ners en investeerders. Ook zou de naleving van het akkoord met het Internationale Monetaire Fonds, dat de spil vormt van het econo misch beleid van de regering, in gevaar komen. De felle en be schuldigende toon van het giste ren uitgegeven communiqué maakt duidelijk dat de socialis ten ook niet op een verzoening aansturen. In afwachting van het standpunt van de Portugese pre sident blijft Mario Soares 'dus gewoon verder regeren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13