Handelsreizigers vliegen elkaar flink in de haren Collecte vergunning 'Grof' niet terecht '4\ 30 Als u uw satépennen meer wilt gebruiken, moet u er maar eens kipfilet aan prikken. Mishandeling op Haarlemmerstraat UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Vakbond zet tien verontruste leden buiten PAGINA 12 VARIA DINSDAG 25 JULI 1978 SIMAVI IN GELUK GESTELD PARIJS-De actrice Gina Lollobrigida, die zich de laatste tijd meer op de fotografie stort,stelde er zelf kennelijk weinig prijs op te worden gefotografeerd. Zij was gisteren in Parijs bij de presentatie van de wintercollectie van Pierre Gardin, toen zij door een collega werd 'belaagd'. leiden - Het college van B. en w. had geen Bewoners Kooi- en Hambroeklaan willen spoed vergunning mogen verlenen aan het Comié be- houd werkgelegenheid Grofsmederij voor een straatcollecte op zaterdag 15 april. B. en W. hadden voor die dag al een vergunning verleend aan het SI- MAVI-komitee Leiden. De gel dinzamelaars van SIMAVI merk te echter bij de straatcollecte dat zij niet de enige collectanten wa ren en menen dan ook duidelijk schade te hebben ondervonden van de concurrentie. Volgens SIMAVI waren haar collectanten vooral scholieren die geen partij waren voor de aktievoerders van de grofsmederij. De kinderen werden weggedrukt door de veel agressievere collectanten van de grofsmederij die, met spandoe ken gewapend, op bijna alle be langrijke punten in de stad ston den. Sommige jongens en meis jes zouden door deze "oneerlijke concurrentie" al gauw op zijn ge houden met collecteren. De op brengst was daardoor 1500 gul den (40 pet.) minder dan vorig jaar, aldus het SIMAVI-komitee Het SIMAVI-komitee is tegen het besluit van B. en W. in beroep ge gaan bij de gemeentelijke com missie voor de beroepsschriften. Deze commissie deed gisteren na langdurig beraad een uitspraak die B. en W. in het ongelijk stelde. Er is een landelijk collectesche ma om te voorkomen dat ver schillende organisaties elkaar voor de voeten lopen en het col lege had daarom geen tweede vergunning voor een straatcol lecte mogen verlenen. Het beroep van SIMAVI dat zij ook bij dt huis-aan-huis-collecte, in de week voorafgaande aan zaterdag 15 april, schade hadden onder vonden werd ongegrond ver klaard. Volgens voorzitter Kuyt van de commissie verkeerde B. en W. in een dwangpositie maar is het snelle besluit om een tweede ver gunning te verlenen onjuist ge weest. "De organisaties die col lecteren rekenen nu eenmaal op een bepaalde opbrengst en daar om is de situatie, met alle begrip voor het besluit van B. en W., nogal ongelukkig uitgevallen" Volgens voorzitter Kuyt was deze onrechtmatigheid ondermeer ook te wijten aan het feit dat het B. en W. niet lukte om contact te krijgen met de Leidse afdeling van het KIMAVI-komitee. Indien het SIMAVI-komitee een schadevergoeding wil eisen van B. en W. zal zij naar de burgerlijke rechter moeten stappen. Het ver band tussen een andere collecte en een derving van inkomsten voor SIMAVI lijkt echter moei lijk aantoonbaar. LEIDEN - Een groep bewoners van de Kooi- en Hambroeklaan in Leiden heeft bij de gemeente aangedrongen uiterlijk begin volgend jaar met de vertraagde nieuwbouwplannen te beginnen. In een brief aan de gemeente zeg gen de bewoners een 'snel en doeltreffend handelen' te ver wachten. De bewoners drongen onlangs ook al op haast aan bij de minister van volkshuisvesting. De nieuwbouwplannen voor de Kooi- en Hambroeklaan zijn in het slop geraakt door verschil van mening tussen gemeente en mi nisterie over de bedragen waar voor men de woningen aan moet kopen. Inmiddels heeft de ge meenteraad - met de hoop op goedkeuring van het rijk - een half miljoen beschikbaar gesteld voor verwerving van de panden. Tegen deze achtergrond dringen de bewoners bij de gemeente aan snel te handelen. De bewoners leggen burgemeester en wethou ders een schema voor om op kor te termijn aan te kopen, waarna de bewoners eind dit jaar elders ADVERTENTIE huisvesting kunnen krijgen en de voorbereidingen voor de nieuw bouw kunnen beginnen. De fei telijke nieuwbouw zou dan begin februari volgend jaar moeten starten. De bewoners houden de gemeente voor dat zij medewerking aan de nieuwbouw intrekken als de ge meente dit schema niet volgt. Zij willen in dat geval bezwaar aan tekenen tegen het bestemmings plan De Kooi en zo proberen de huidige bestemming - dus hand having van de bestaande wonin gen - vast te houden. Nieuwbouw is dan voor de bewoners van de baan. Westduitse anarchist gearresteerd FRANKFORT (UPI) - De 33-jarige Günter Gerlach, een lid van de groep Westduitse anarchisten die zich de "gevangenenraad" noemt, is gisteren na een schiet partij met een politieman gear resteerd. De politieman werd zwaar gewond. Bij de controle van een auto, die geparkeerd stond in Bornheim, een buiten wijk van Frankfort, vroeg een politieman de man die achter het stuur zat, uit te stappen. Die kwam inderdaad uit de wagen, maar trok een revolver en .schreeuwden "Donder op" Di rect daarop loste hij een schot dat de politieman trof. Andere poli tiemannen die in de buurt ston den, schoten toe en overmeester den de chauffeur, die later Gün ter Gerlach bleek te zijn. LEIDEN - Gisternacht rond twee uur heeft de politie drie mannen aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De mannen zijn Leidenaars van 43,21 en 17 jaar. Ze hadden tegen middernacht op de Haarlemmerstraat een 24- jarige man uit Hazerswoude mishandeld. Het slachtoffer moest met diverse verwondin gen door de Eerstehulpdienst naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. De poli tie is nog bezig met een verder onderzoek. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul# M)rM: S.v.p. In btoktottera Invullen! In leder vakje a.v.p. een letter Vakantieadres: straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. Paus en pil. een brief aan een congres in San Francisco over de pauselijke encycliek "Humanae Vitae" (het leven van de mens) schrijft kardinaal-staatssecreta ris Villot namens de paus dat de leer van de encycliek - nu tien jaar geleden verschenen - onverkort van kracht blijft. De enige offi cieel toegestane methode van ge- boortenregeling blijft de perio dieke onthouding. De kardinaal waarschuwt zelfs voor een rui mere uitleg van de pauselijke uit spraak. Ook namens de paus dringt kardi naal Villot aan op verbetering van de methode der periodieke ont houding door een nog nauwkeu riger datering van de vruchtbare en onvruchtbare periode in de vrouwlijke cyclus. Kinderen Reageerbuis-baby. Het Engelse rooms-katholieke weekblad "Universe" meent in een com mentaar op de voorpagina dat de kerk spoedig moet komen met een officiële uitspraak over de ethische toelaatbaarheid van de conceptie van de "reageerbuis baby" waarvan binnenkort de geboorte in het Britse Oldham wordt verwacht. Er moet, aldus de commentator, snel een eind gemaakt worden aan de tegen strijdige meningen die afzonder lijke bisschoppen en theologen daarover ten beste geven. De houding van de kerk is tot dus ver in het algemeen nogal af wachtend, ook bij de Britse ang- likanen. In een verklaring van de anglikaanse persdienst vraagt dr. R. J. Berry, hoogleraar in de gene tica aan de Londense universiteit en lid van de synode van de Ang likaanse Kerk van Engeland, zich af wiens fout het is als via deze methode een misvormd kind wordt geboren en hoeveel hulp middelen men mag inschakelen bij een onvruchtbare vrouw als het mogelijk is om ook langs an dere wegen kinderen te krijgen. Wim Harzing Overleden. Na een verkeerson geluk is in Driebergen op 79-jari- ge leeftijd de edelsmid en beeld houwer Wim Harzing overleden. Harzing, die de laatste jaren we gens ziekte al niet meer kon beeldhouwen maar zich nog in tens aan plaatselijke geschiede nis en cultuurbeleving wijdde, werd vooral in katholieke krin gen bekend door zijn talrijke reli gieuze beelden en kerstgroepen. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse handelsrei zigers hebben het niet ge makkelijk. In deze tijd van economische malaise moeten zij vechten om een bladzijde in het orderboek gevuld te krijgen. En als klap op de vuurpijl worden zij de laatste weken ook nog ge confronteerd met een enorme ru zie in eigen gelederen, de Neder landse Handelsreizigers en Han delsagenten Vereniging NHRV Een ruzie die zo hoog is opgelo pen, dat men elkaar publiekelijk voor verrotte vis uitmaakt. Er is al gesuggereerd, dat dit alles de dood van de handelsreizigersver eniging zal betekenen, maar aan de andere zijde wordt voorspeld, dat al dat gekrakeel binnen de 3700 leden tellende club het overlijden van de groep veront rusten heeft ingeluid. Het enige wat nu vaststaat is, dat binnen af zienbare tijd óf de ene óf de ande re groep, maar misschien ook beide groepen die elkaar in de ha ren zijn gevlogen, ten grave wor den gedragen. Wie nu het gelijk aan de zijde heeft, is voor een buitenstaander moei lijk te achterhalen. De verontrus ten binnen de NHRV, door de op 20 mei gekozen voorzitter J Grisnigt „een handvol raddraai ers en vuilspuiters" genoemd, hebben de Rotterdamse officier van justitie, de Sociale Dienst en de Fiscale Opsporings Dienst in de armen genomen. Deze offi cials zullen nu hun deskundige kanonnen in stelling moeten gaan brengen, om uit te maken wie gelijk heeft en wie niet. Zoiets krijg je, als je door een neergaande economie over wat meer vrije tijd beschikt, doordat de jacht op orders wat is ingezakt. Op de actie van de verontrusten sloeg het NHRV-bestuur terug, door tien leden van de groep uit de NHRV te zetten. Wantrouwen De hoofdman van de verontrusten is de heer W. P. Uerz uit Zeve naar, voormalig voorzitterskan didaat. Hij kreeg op 4 juni 1977 met een aantal anderen de op dracht de boeken van de vereni ging te controleren. Er lag al een stuk wantrouwen tegen het be stuur, nadat een commissie van goede diensten een niet zo erg fraai rapport over het bestuurs beleid had uitgebracht. De kas controlecommissie was daarom niet van plan om na het drinken van een borreltje de handteke ning te zetten onder de stukken van de penningmeester. Het werk van de commissie begon al. moeilijk. De penningmeester weigerde voor bestudering de jaarstukken toe te zenden, omdat de accountant deze stukken nog niet had gecontroleerd. En steeds weer opnieuw, als de kascontro lecommissie om stukken vroeg, werden die geweigerd. Dit blijkt uit het verslag, waarin volgende commissies wordt geadviseerd daarom maar geen onderzoek meer te plegen en geen rapport uit te brengen en de ledenverga dering negatief te adviseren. Het resultaat van dit alles is wel ge weest, dat de penningmeester geen décharge voor zijn gevoerde beleid werd verleend. Het rapport van de kascommissie begint al direct met een schot voor de boeg. Geconstateerd wordt, dat de bestuurders per vergadering voor zo'n f 18 aan dranken naar binnen gieten. „Saillant detail hierbij is, dat een dagelijks-bestuurder tegenover een medewerker op kantoor stel de, dat hij thuis gewend was whisky te drinken en hij, gelet op het werk bij de NHRV in zijn vrije tijd het bij vergaderingen niet met mindere dranken deed". En dan: „Een bestuursbesluit over drankinkoop c.q. de verzorging van de bestuurders met drank is in de notulen van dagelijks be stuur of hoofdbestuur niet te vin den". Begrijpelijk, dat leden van het bestuur na lezing van zoiets, waarbij nota bene ook nog een roddelende medewerker ten to nele wordt gevoerd, zich de keel dichtgeknepen voelen. Nota's Ook de voorzitter blijft niet ge spaard. Volgens de kascommis sie schijnt hij tijdens de vergade ringen zoveel te drinken, dat hij op kosten van de vereniging de nacht in een Rotterdams hotel moet doorbrengen. Bovendien declareert de man autokilome ters, terwijl hij van de NHRV be schikt over «een treinabonne ment. Maar daar blijft het niet bij. De nota's van het hotel worden nog aangevuld met nota's voor eten en drinken, welke nota's volgens de onderzoekers wel tot boven de f 100 per keer kunnen oplopen. Met zo'n holle bolle Gijs als voorzitter zou je denken eer der te maken te hebben met een gezelligheidsvereniging dan met een categorale vakbond. De kascontroleurs hebben ook aanmerkingen op de reisdeclara ties van de bestuurderen van de NHRV. De kilometerprijs va rieert van de een tot de ander. „Blijkbaar kan iedereen bij de NHRV naar eigen goeddunken declareren", zegt het rapport, dat ook nog opmerkt, dat hierover niets in de notulen te vinden is. De voorzitter van de sectie han delsagenten spant volgens de commissie de kroon, wanneer het om declaraties gaat. Er wordt naar hem geld overgemaakt, zonder dat de administratie weet dat het om verblijfkosten gaat. Geconstateerd wordt, dat een be stuurslid werkzaamheden op het bureau-van de vereniging ver richt en daarvoor in totaal op zijn bankrekening bijna f 1000 over gemaakt krijgt. „Enigszins ont hutst was de afgevaardigde van de controlecommissie, toen hij van de medewerkers op de admi nistratie moest horen, dat het de bedoeling was deze betalingen zwart te doen", staat er. De ac countant bleek hiermee geen ge noegen te nemen. Hij boekte het bedrag op de balans ten behoeve van de sociale lasten. De kascon troleurs voelen zich daardoor om de tuin geleid. Maar ook hier de notulen spreken niet over deze uitbetalingen. Steunfraude Ook werd een steunfraude ontdekt. Aan de werkster werd zwart loon betaald, dat wil zeggen over dat loon werden geen belastingen en sociale lasten betaald. De alge meen penningmeester hierop geattendeerd, bezwoer de kas commissie, dat het aankaarten van deze zaak voor een heel gezin ernstige financiële gevolgen zou hebben. „De zwarte betalingen hielden verband met het feit, dat de echtgenoot van de werkster een bijstandsuitkering ontving, die bij witte betaling van het loon weer in mindering zou zijn ge bracht", aldus de rapporteurs. „Bij wit loon zou mevrouw dus voor niets werken", zou de pen ningmeester hebben gezegd. De penningmeester die dit opmerkte is de huidige voorzitter, de heer Grisnigt. Geattendeerd wordt ook op het feit, dat arbeidsovereenkomsten ont breken voor die bestuursleden, die voor hun functie worden be taald. De controleurs vallen ook over de grote stijgingen van deze salarissen in 1976. Wegens het ontbreken van voldoende gege vens zet de commissie achter het hoofdstuk salarissen een groot aantal vraagtekens. Ook het per soneel weet het niet. Dat doet de controleurs de uitspraak doen, dat er iets mis is in de sfeer tussen bestuurders en personeel. Een van de mensen, die in het maandblad had gesuggereerd alles voor de vereniging uit liefde te doen, werd aan de tand ge voeld, wat hij dan wel deed op de maandagavonden als het bestuur vergaderde. „Het gaat hierbij om broodjes smeren voor de be stuursleden, telefoon verzorgen, drankjes inschenken voor het be stuur". „Hoe dit te rijmen valt met diners van f 30 of meer van de algemeen voorzitter op de maan dagen..." staat enkele regels ver der. Zo tegen het einde van het rapport worden veel vraagtekens gezet achter de reizen die een be stuurslid maakt naar de zuster vereniging in Oostenrijk. De kas controleurs wilden wel eens we ten, waarom de betrokkene drie maal naar Oostenrijk moest rei zen in anderhalf jaar tijd en wat daarvan wel de tastbare resulta ten waren. De commissie kwam .echter niet verder dan het stellen van de vraag. Aanbevelingen Op de laatste pagina van het rap port doen de controleurs een aan tal aanbevelingen. Zo moet de voorzitter alle hotelrekeningen terugbetalen, moet het bestuur verboden worden het ex-be- stuurslid nog langer als serveer der te gebruiken, moeten de ge declareerde reiskosten worden teruggestort, de helft van de drankrekeningen moet uit de zakken van de bestuurders wor den teruggehaald enz. De „verontrusten" schrijven overal deze zaken een open brief aan de leden van de NHRV, althans voor zover adressenmateriaal be schikbaar. Op die brief breekt binnen de handelsreizigersclub de pleuris uit. De nieuwbakken voorzitter Grisnigt, bij de NHRV begonnen als kantoorbediende, opgeklommen tot algemeen penningmeester en sinds 20 mei voorzitter, zegt, dat de verontrus ten onder leiding van de heer Uerz, die niet tot voorzitter werd gekozen, aan het natrappen zijn. „Zij maken zich daarmee tot slechte verliezers", staat in het maandblad. Het NHRV-bestuur geeft in een verantwoording wel toe zwart loon te hebben uitbetaald. „De belastingen en sociale lasten zijn door het bestuur nu afgedragen waardoor er in feite niets aan de hand is. Waarom de groep veront rusten de officier van justitie en de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst meenden te moe ten informeren, is het bestuur niet duidelijk". Het bestuur zegt niet te hebben geweten, dat de man van de werkster een sociale uitkering genoot, doch was in de veronderstelling dat de man een wao-uitkering had. „Er is dus niet willens en wetens steunfraude gepleegd. Duidelijk is wel, dat de vereniging nu problemen heeft met het vinden van een werkster die wel op de loonlijst wil", aldus de verklaring van het bestuur. Waaruit blijkt, dat het bestuur zelfs niet eens weet dat ook de WAO een sociale uitkering is. Wat de drankrekeningen betreft: het NHRV-bestuur deelt laconiek mee, dat de kascontroleurs de in het kantoor aanwezige voorraad niet van het totaalbedrag hadden afgetrokken. Op 26 juni houdt het hoofdbestuur een vergadering. Daar wordt dan bij het dagelijks bestuur een mo tie ingediend met de opdracht tien leden van de groep veront rusten te royeren als lid. De meerderheid van het hoofdbe stuur meent, dat deze verontrus ten met hun open brief de vereni ging in diskrediet hebben ge bracht, „waarbij door de woord voerder van de groep, het lid W P. Uerz, de meest waanzinnige leugens aan de pers werden ver strekt" Royement Het dagelijks bestuur besluit met onmiddellijke ingang de heer Uerz te royeren als lid. Het roye ment van de overige negen ver ontrusten zal door het dagelijks bestuur worden overwogen in dien blijkt, dat deze zich volledig achter hun woordvoerder heb ben geschaard. Om dit te onder zoeken werd een commissie in gesteld. Inmiddels was binnen het ledenbestand het kwaad al geschied. Het bestuur van een aantal afdelingen trad af. Op 12 augustus houden de veront rusten in Zevenaar een vergade ring. Daar wordt een nieuwe handelsreizigersvereniging op gericht met als voorzitter de afge treden voorzitter van de afdeling Gelderland, H. van der Molen. In eerste instantie zal de nieuwe vereniging dienen als onderko men voor de geroyeerden en voor degenen die voor de NHRV heb ben bedankt. „De nieuwe vereni ging zal blijven streven naar het opstappen van het hoofdbestuur van de NHRV", verklaarde de heer Van der Molen op de avond van de oprichting. De grieven richten zich vooral op het adres van voorzitter Grisnigt en secre taris Wijma van de NHRV. In hun reizigerskoffer hebben de leden van de nieuwe vereniging nog een orderboek extra: in schrijfformulieren voor de nieu we club. „We hebben in totaal al 200 adhesiebetuigingen", zei de nieuwe voorzitter. De voorzitter van de tegenpartij wist te melden, dat slechts vier leden nog maar hadden bedankt. De oorlog bin nen de handelsreizigersgroep is in volle hevigheid losgebarsten. Waarschijnlijk tot de dood erop volgt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12