Israël maakt geen 'gebaar' Boliviaanse president wil kritiek vóór zijn NAAST HET NIEUWS Portugese oud-president keert heimelijk terug President van Cyprus gaat voor overleg naar Athene El Arish niet naar Egypte Drie bewegingen eisen verantwoordelij kheid op van aanslag Spanje MAANDAG 24 JULI 1978 JERUZALEM (GPD) - Israël zal El Arish, de districts hoofdstad van de Sinai, niet aan Egypte teruggeven als een gebaar van goede wil. Premier Begin zei gisteren na een kabinetsvergadering die zes uur duurde, dat het we zen van onderhandelen geven en nemen is, en dat er bij zo'n proces geen plaats is voor „gebaren". Israël is echter wel bereid om over de toekomst en teruggave van El Arish te onderhandelen. In een persoonlijke brief heeft premier Begin dat aan president Sadat meegedeeld. President Sadat had de Israëlische regering om een gebaar van goede wil ge vraagd gedurende zijn ontmoe ting tien dagen geleden met mi nister van defensie Weizman. Israël was bereid El Arish op te ge ven als gebaar ter gelegenheid van het bezoek van president Sa- dat aan Jeruzalem, maar toen wees Sadat dit van de hand, om dat hij daarmee de verdenking op zich zou laden dat hij alleen voor de belangen van Egypte op komt. i het centrum van El Arish, het stadje dat Begi 1 x Egypte weigert terug te geven v LISSABON (GPD) - Onder zware politiebescherming kwamen gis termiddag de stokoude Portuge se ex-president Americo Tomas en zijn vrouw aan op het vlieg veld van Lissabon. Daarmee kwam een einde aan een vrijwil lige ballingschap van vier jaar van de man die als eerste verant woordelijke wordt beschouwd van het Portugese fascisme dat in 1974 omvergeworpen werd. Om dat de terugkeer van de ex-presi dent tot het laatste moment ge heim was gehouden deden er zich geen demonstraties voor. De toe gestroomde journalisten werden door de politie op grote afstand gehouden. De uitnodiging voor de terugkeer van de 88-jarige kwam van de huidige president Ramalho Ea- nes. Op grond van een rapport van de onderzoekcommissie naar de vergrijpen van de vroegere Portugese geheime dienst, kwam Eanes tot de conclusie dat Tomas voor geen van deze vergrijpen verantwoordelijk kon worden gesteld. Enkele weken voor een officieel bezoek aan Brazilië - waar Tomas sinds 1974 gastvrij heid genoot - liet Eanes hem we ten dat hij bij een eventuele te rugkeer niet voor de rechter zou worden gedaagd. Dat besluit leidde tot tevredenheid in con servatieve kringen van Portugal en Brazilië. Protesten Van linker zijde kwam echter een stortvloed van protesten, die ook vorige week nog niet tot bedaren was gekomen. Een groep juristen van de Lissabonse universiteit concludeerde vorige week dat Eanes een juridische blunder zou hebben begaan. Americo Tomas zou niet alleen voor de misdaden van de geheime politie ter ver antwoording moeten worden ge roepen, ook de oorlogsmisdaden in Afrika, de ongeoorloofde prak tijken met verkiezingsuitslagen en andere vergrijpen tegen de mensheid zouden een berechting van Tomas op grond van interna tionale verdragen noodzakelijk maken. Om een dergelijke rechtszaak uit te lokken zou de aanklacht van een willekeurige Portugees voldoende zijn. Ook een in oktober te houden pro ces inzake de moord op umberto Delgado kan nog nare gevolgen hebben voor Tomas en de Portu gese politiek. Generaal Humber- to Delgado was Tomas' populaire tegenkandidaat bij de presiden tiële schijnverkiezingen van 1958. Omdat Delgado uitgroeide tot een symbool van het anti-fas cistisch verzet werd hij in 1965 door de Portugese geheime dienst vermoord. De als altijd meedogenloze Tomas heeft nooit toegestaan dat het stoffelijk over schot van Delgado in Portugal begraven zou worden. Critici Sadat is nu wel bereid een Israëli sche concessie te incasseren, omdat hij tegenover het steeds groter wordende aantal critici in de Arabische wereld, waaronder ook gematigde landen als Saoedi- Arabië en Jordanië, en vooral Egypte zelf, wil laten zien dat hij op de goede weg is. Minister van buitenlandse zaken Dajan brengt vandaag verslag uit aan de Knesset over de huidige stand van zaken. Israël heeft in gestemd met het Amerikaanse voorstel om op 5 augustus in de bufferzone van de Sinai de vre desonderhandelingen voort te zetten, met deelneming van de ministers van buitenlandse za ken Kamel en Dajan en verder de ministers van defensie Gamassi en Weizman. In de brief die Begin aan Sadat heeft gestuurd wordt de deur opengelaten voor onderhande lingen over El Arish. Het wordt niet zo genoemd, maar er wordt toch steeds meer gedacht aan een deelakkoord tussen Israël en Egypte om een volledige misluk king van de vredesonderhande lingen te voorkomen. Zo'n deel akkoord, met El Arish en de berg Sinai als voornaamste inzet, zou dan voor oktober moeten worden Nieuw Geheel geruisloos is er een „nieuw element" de Israëlische politiek ten aanzien van de vredesonder handelingen binnengeslopen, waar Dajan vandaag nader op in zal gaan. Israël is nu wel bereid na afloop van vijfjaar autonomie op de westelijke Jordaanoever te onderhandelen over de definitie ve status van de Westoever, op voorwaarde dat de Westoever niet geheel onder Arabische soe vereiniteit komt. Nog maar en kele weken geleden wees de re gering zo'n suggestie van Weiz man van de hand, na wekenlang vergaderen over de beroemde Amerikaanse vragen, waarna er een vreselijke ruzie tussen Weiz man, Begin en Dajan losbarst te. Kennelijk onder de indruk van de Egyptische vredeswil is Dajan nu overstag gegaan, hetgeen overi gens in het geheel niet betekent dat er een versoepeling van enige betekenis in het Israëlische standpunt moet worden ver wacht. Alweer bijna geruisloos en onuit gesproken heeft de Israëlische regering Sadat de mogelijkheden verschaft om ..nieuwe elemen ten" te ontdekken in het Israëli sche standpunt, de elementen waar Sadat de afgelopen week om gevraagd had. Zowel de sug gestie om over El Arish te onder handelen als de bereidheid om na vijf jaar autonomie de soevereini- teitsvraag van de Palestijnse „politieke eenheid" op de Wes toever aan de orde te stellen - want dat is de werkelijke beteke nis van de term „definitieve sta tus - stellen Sadat in staat nieuwe lichtpunten in Israëls standpunt te ontdekken - als hij dat tenmin ste wil. VERSCHOPPELINGETJE Niet groter dan een laars is dit Syberische tijgertje. Het werd een paar weken geleden in de dierentuin van Berlijn geboren. Omdat de moeder het diertje meteen na de geboorte verstootte wordt Natascha, zoals het tijgertje heet, nu door de oppasser grootge bracht. INSECTENETER De 33-jarige Peter Radonicich in Toronto verkoopt onze-lieve- heersbeestjes aan landbouwers in Canada. Het tachtig jaar gele den uit Australië en Californië in Canada ingevoerde onze-lieve- heersbeestje verorbert dagelijks tussen de 50 en 100 insekten en kan zo volgens Radonicich hele velden met gewassen redden. Voor een zak met 60.000 diertjes vraagt hij 720 dollar, voor een zak met 500, 6 dollar. NIET BRUIN, MAAR ORANJE Een Franse nudist is aan een Corsicaans strand door twee onbe kenden onder handen genomen en van top tot teen met oranje verf ingekwast, zo heeft de politie bekendgemaakt. Het strand van Pinarella bij Porto Vecchio wordt bezocht door gezinnen die protesteren tegen de aanwezigheid van nudisten, die volgens hen genoeg vrijwel verlaten stranden en inhammen tot hun beschikking hebben. MADRID (GPD) - De Baskische af scheidingsbeweging ETA-Militar heeft zaterdag in een uitvoerig communiqué de verantwoorde lijkheid opgeëist van de moord aanslag op brigade-generaal Juan Sanchez Ramos en diens adju dant, luitenant-kolonel Juan Pe rez Rodriguez, die vrijdagoch tend in Madrid door een com mando zijn doodgeschoten. De ETA noemde de moord op de militairen een wraakactie voor het ongecontroleerde politieop treden van de laatste tijd in de Baskische steden Pamplona, Renteria en San Sebastian. Vol gens de ETA zijn de verwilderde acties van de politie in het Bas kenland de meest brute Fran- quistische agressies tegen het Baskische volk van de laatste veertig jaar. De acties worden, zegt de ETA, gedirigeerd door het Spaanse leger. In totaal hebben nu drie organisa ties de verantwoordelijkheid op geëist voor de moord op de twee militairen in de Spaanse hoofd stad: de ETA, de gewapende arm van de heropgerichte communis tische partij, die zichzelf de Gra- po noemt en een onbekende groepering, die onder de naam Gewapend Proletariaat werkt. Politiekringen houden er reke ning mee dat ETA-Militar moge lijk gebruik heeft gemaakt van de Grapo om het leger te provoce ren. Onder strenge veiligheidsmaatre gelen heeft zaterdagochtend in Madrid de rouwdienst voor de twee militairen plaatsgevonden, die uitsluitend bijgewoond Busongeluk SEOEL (Reuter) - Door het in een rivier storten van een bus zijn gis teren dertig mensen om het leven gekomen en zeven zwaar ge wond. Tien mensen worden ver mist. De bus viel van een brug in de rivier de Han waar deze door de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel stroomt. mocht worden door de autoritei ten van het Spaanse leger. Na de rouwplechtigheid hielden onge veer 300 extreem-rechtsen een demonstratie van een uur, waar bij zij het aftreden van het kabi- net-Suarez eisten en kreten rie pen als: „Het leger aan de macht!" De politie was tot vannacht nog steeds "bezig met een uitgebreide speuractie naar de daders van de aanslag. Zevenhonderd politiea genten, helikopters en speur honden zijn tot nog toe zonder re sultaat ingezet in de omgeving van het dorpje Miraflores de la Sierra, waar twee mannen en een vrouw een veldwachter onder bedreiging van een pistool dwongen èèn van hen te verbin den, die bij de vlucht na de moord op de twee militairen in Madrid door een politiekogel in zijn schouder werd getroffen. WASHINGTON - De Amerikaanse president Carter kust de 18-jarige Amerikaanse Miss Teenager op de wang,nadat hij een cadeautje van haar heeft gekregen: een bureauset waarin twee pennen passen. LA PAZ, BOLIVIA (AP) - De nieuwe Boliviaanse president generaal Juan Pereda heeft in een verklaring het afgelopen week einde geprobeerd kritiek uit de Verenigde Staten en Venezuela voor te zijn met de mededeling dat zijn regering vriendschappe lijke betrekkingen met elk land wil. Pereda nam de macht in handen na een opstand die precies een dag duurde en die een einde maakte aan de ambtsperiode vafi zijn voorganger president Hugo Ban- zer. Pereda verklaarde dat hij als winnaar uit de presidentiële ver kiezingen van 9 juli naar voren was gekomen, hoewel de hoge raad de verkiezingsuitslag nietig had verklaard nadat een aantal kandidaten en internationale waarnemers Pereda's coalitie hadden beschuldigd van fraude. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez heeft reeds gezegd zich pijnlijk gekwetst te voelen bij de gedachte dat onze hoop op democratie in Bolivia de grond is ingeboord. Het invloedrijke olieland heeft bekendgemaakt dat het besprekingen gaat voeren met andere Latijns-Amerikaanse regeringen over de situatie in Bolivia. „Het is onmogelelijk voor de Venezolaanse regering om het stilzwijgen te bewaren nu het geconfronteerd wordt met een situatie waarin het recht van het Boliviaanse volk om zich zelf democratisch te besturen met voeten wordt getreden Aldus een verklaring van het Venezo laanse ministerie van buiten landse zaken in Caracas, waarin de staatsgreep „een treurig pre cedent voor de politieke vooruit gang in Latijns-Amerika" wordt genoemd en waarin de hoop wordt uitgesproken dat er spoe dig nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Zowel de Verenigde Staten als Ve nezuela hadden duidelijke steun betuigd aangaande Banzer's be slissing vorig jaar om verkiezin gen uit te schrijven. Toen de pre sident enkele maanden geleden begon te aarzelen lieten de Ver enigde Staten weten ernstig ont stemd te zullen zijn als er geen verkiezingen zouden plaatsvin den. Een groot aantal politieke mers zag de gebeurtenis als een proef voor de campagne voor mensenrechten van president Carter, waarin ook wordt ge streefd naar verkiezingen in de militair geregeerde landen die in Latijns-Amerika nog steeds de boventoon voeren. De reactie van de Verenigde Staten op de recente gebeurtenissen is van vitaal belang voor de Boli- van de Turkse interventie op 20 juli 1974. Oppositieleider Klerides had Ky- prianou meteen verweten, de Grieks-Cyprische positie afbreuk te hebben gedaan door Denktasj' voorstel, in plaats van ter bespre king voor te leggen aan regering en parlement, meteen klakkeloos weg te honen op een bijeenkomst diezelfde 20ste juli. Ook uit de gelederen van de direct betrok kenen, de vluchtelingen uit Fa- magusta van wie er volgens Denktasj zo'n 35.000 zouden kunnen terugkeren, kwamen er bedenkingen. Dit ondanks de klemmende oproep van de rege ringsgezinde socialistenleider, dr. Lyssaridis, aan alle 180.000 vluchtelingen om solidair te blij ven. En wat het meest opvallend was: de communisten die op Cy prus zeer sterk zijn en de regering bijna blindelings steunen, gaven in hun dagblad Charavgi voor zichtig te kennen, dat Denktasj' voorstellen niet bij voorbaat hadden moeten worden verwor pen. Zijn er bressen geslagen in de tradi tionele aanhang van Kyprianou, ook de positie van zijn Turks-Cy prische tegenvoeter Denktasj is er niet hechter op geworden de laatste tijd. De ontevredenheid over de situatie in zijn "Turks- Cyprische Federale Republiek" wordt bij de burgers steeds mani fester, naarmate het duidelijker wordt dat Denktasj machteloos is, iets te beginnen tegen de ca. 30.000 vasteland-Turken wier op treden en invloed een doorn in het oog is van de oorspronkelijke Turks-Cyprische bevolking. De ze „seizoenarbeiders" uit de arm ste delen van Oost-Turkije zou den zich in vele gevallen als „ko lonisten" gedragen, en zich de beste delen hebben toegeëigend van de door de Grieks-Cyprische vluchtelingen achtergelaten be- vianen omdat het land meer zittingen en landerijen. Amerikaanse hulp ontvangt dan Een toenemend aantal misdaden ATHENE (GPD) - De president van Cyprus, Kyprianou, wordt eind deze week in de Griekse hoofd stad verwacht voor een korte vakantie, waarbij hij echter zeker een ontmoeting zal hebben met de Griekse premier Karamanlis. Kyprianou's positie is er de laat ste week niet sterker op gewor den. Eerst de heftige aanval op de onafhankelijke afgevaardigde Tasos Papadopoulos waarbij de ze niet alleen ongeschikt werd verklaard als onderhandelaar met de Turks-Cyprioten maar ook - in gesluierde termen - werd voorgesteld als het „brein" van een samenzwering, zonder dat daarvoor de bewijzen werden verstrekt. Daarna de overhaaste afwijzing van de voorstellen van de Turkse lei der Denktasj aangaande een overgangsbestuur onder VN-su- pervisie voor Famagusta, dat door Kyprianou prompt als een „bananeschil" werd betiteld, neergelegd voor de Grieks-Cy prioten om over uit te glijden en voor de Amerikanen om het wa penembargo tegen Turkije op te heffen. De Grieks-Cyprische regering heeft sindsdien verduidelijkt dat Denktasj' voorstellen desnoods wel als schakel kunnen dienen voor verdere onderhandelingen, mits ze langs de afgesproken weg worden ingediend bij VN-secre- taris-generaal Waldheim, wat in tussen afgelopen weekeinde is gebeurd, en niet op de nu toege paste demagogische wijze aan de vooravond van de herdenking welk ander land in Latijns-Ame rika ook, hoewel de tijd voorbij is dat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Amerika zo groot was dat Washington duidelijke invloed op binnenlandse aangelegenhe den kon uitoefenen. Terwijl Banzer nog aarzelde of hij de verkiezingen al dan niet door zou laten gaan werd er in de Ver enigde Staten een hulppro gramma van 85 miljoen dollar goedgekeurd. Vervolgens werd de ondertekening van hulpover eenkomsten later opgeschort totdat er een nieuwe regering was verkozen en geïnstalleerd. Nu zal Washington moeten beslis sen over de vraag of Pereda's verklaring dat er niet met de ver kiezingsuitslag is geknoeid vol doende onderbouwd is om zijn machtsovername te rechtvaardi gen. (ontvoeringen, verkrachtingen, roofpartijen) bracht onlangs dr. Kutchuk, voormalig vice-presi dent van het eiland, ertoe in zijn dagblad „Halkin Sesi" (Stem des Volks) te schrijven over een „pa radijs dat in een hel was veran derd" en de Turkse premier Ece- vit op te roepen „het eiland dat hij gered heeft niet een begraaf plaats te laten worden". En: „Al diegenen die uit de bossen en af gelegen dorpen van Oost-Turkije waren gekomen terug te halen". Al eerder had hij geschreven dat de Turkse zone was overstroomd met „gevangenisboeven, sociale parasieten, handelaren in verdo vende middelen, verkrachters van vrouwen en kinderen, gok kers en moordenaars". Toen zijn krantegebouw het object werd van zwarte kransen en andere bedreigingen, zwakte hij zijn be de af: niet alle nieuwkomers hoefden terug, alleen de „leeglo pers en onruststokers die zich niet aan de wet houden". Begin augustus, weer tien dagen vroeger dan vorig jaar, wordt het ramadan, de vastenmaand waarin het elk jaar tot meer inci denten komt naarmate zij in een warmere periode valt. De fana tieke en vrome nieuwkomers uit het Verre Oosten van Turkije houden zich strikt aan de regels en raken slaags met de oorspron kelijke bevolking die het niet zo nauw neemt met het rook- en drinkverbod. De inflatie in het Griekse deel, slechts vijf procent in driejaar - bijna de geringste ter wereld - bedroeg in de Turkse sector hon derd procent. De werkloosheid, in de Griekse sector afwezig, staat in de Turkse op 35 procent. Onlangs demonstreerden Turks- Cyprische arbeiders met als leus: „Men heeft ons vrijheid beloofd maar honger-gebracht". Leuzen tegen Denktasj verschijnen meer en meer op de muren. Er gaan speculaties dat de Turkse premier Ecevit „afwil" van Denk tasj (zoals Karamanlis wellicht „afwil" van Kyprianou) en in zijn plaats een van de huidige opposi tie-leiders, Alpan Orhon, wil in stalleren. Vervanging van de lei ders op Cyprus is echter niet zo eenvoudig aangezien bij hun aanwijzing de democratische re gels in acht zijn genomen. In elk geval heeft de Cyprische presi dent een extra fout gemaakt door, in zijn bovenvermelde rede, Denktasj al bij voorbaat af te schrijven als een leider die geen been meer heeft om op te staan. Hij was bereid met Ecevit te on derhandelen en met iedere Turks-Cyprioot, aldus Kypria nou, alleen niet met Denktasj. Deze „interventie in Turkscypri- sche interne aangelegenheden" is tactisch geen gelukkige zet en kan ertoe bijdragen dat het pro ces van Denktasj' afgang juist wordt vertraagd. Gc vangenisopstand PONTLAC (AP) - Een gevangeni sopstand in de Pontiac-gevange- nis van Illinois heeft het leven gekost aan drie bewakers. Het was de tweede maal binnen vier dagen dat zich in het gebouw on geregeldheden voordeden. Zaterdagmorgen overmeesterden ruim 200 gedetineerden de on gewapende bewakers waarna een groot deel van de 1.100 gevangen zich op de binnenplaats verza melde en vernielingen begon aan te richten. Ze staken de voor raadkamer, de wasserij en de ka pel in brand en veroorzaakten voor drie miljoen dollar schade.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7